J ongensdroom van Mansholt vervuld Al dat gedoe hier lijkt dan ineens zo pietluttig99 Evangelisten op les bij Graham GESLAAGDEN 12 JULI 1983 PAGINA 11 ji had a dream..." un)te droom begon toen ik gistermid- uwP-Q om twaalf uur de Utrechtse- setfUQ in Amsterdam passeerde, op rsc?eg naar Hilversum voor een op- )ncame van het programma 'Van eken bezeten'. Om half een waren <oe besteld, hoewel de opnamen pas djtm tien voor drie konden beginnen, ep(mdat de apparatuur waarmee en- jjele oude Tour de France-filmpjes iertoond moesten worden voor die vaijd niet beschikbaar was. In zulke besef je weer eens wat een mderwets medium televisie nog al tijd is, het is net vliegen in 1950, oen ze je ook minstens twee uur joot het opstijgen op Schiphol be itelden, zodat je twee keer zoveel ;ijd kwijt was met wachten dan net vliegen. Bovendien moesten de opnamen nog een keer gestopt wor- ien en worden overgedaan, omdat 2T opeens iemand in de buurt begon te boren! Dat soort dingen. Heel ou derwets dus. errïc zag trouwens dat de muren van ie lange gangen die naar de opna mestudio's en kantines leiden nu "met latjes worden bespijkerd, een verfraaiing die ongetwijfeld even- [fpeel kost als een twaalfdelige Ne derlandse serie, maar nóg zinlozer lijkt. Ook de kleedkamer, waar en aar de mening van de gebruikers aan mankeerde, worden weer eens helemaal ver- eibouwd, maar het geld daarvoor (komt natuurlijk uit een ander potje dan het potje voor de program- ma's, dus daar mogen we niet kin- nesinnig over doen... r- Ik passeerde dus de Utrechtsebrug, mwaar ctltijd lifters staan, en ik zorgde daarom in de linkerrijbaan te rijden, zo ver mogelijk van de duimende jongelui vandaan, want k had haast, maar geen zin om die jongens en meisjes in het voorbij rij- den recht in de ogen te kijken als ik ze zo stijlloos voorbijreed. Want u weet hoe het gaat, je stopt honderd meter verderop, dan moeten ze eerst al hun bagage nog oppakken, als koelies rennen ze naar je auto, verliezen een petje, moeten weer te- 1 -rug, en in de tussentijd zijn andere 1 lifters gearriveerd die ook mee wil- U len, dus scheve gezichten krijg je toch, wat je ook doet. Wel kijk ik altijd heel geinteresseerd naar het stuk karton met de plaatsnaam dat zij omhooghouden, om daarna te leurgesteld en nee schuddend met een snelheid van 90 kilometer per uur voorbij te scheuren, zodat ik ze toch met het gevoel achterlaat: ^Aardige vent, wou ons graag mee nemen, maar ging helaas de ande re kant op". Dat is beter voor hun moraal. Dat deed ik nu dus ook, maar wat zag ik op het karton van die ene jongen staan? BEOGRAD. Toen aarzelde ik toch even. Zou ik hem helemaal meenemen naar de afslag bij Vinkeveen? Maar ja, daar schoot hij natuurlijk geen donder mee op, en ik reed weer door. Beo- grad... Dat noem ik groot lef: in Amsterdam bij de Utrechtsebrug gaan staan en dan niet een tussen- stad aan te geven, Arnhem, of Mun- chen, of Innsbruck, maar recht voor zijn raap: BEOGRAD! En toen be gon dus die droom van mij... Stel nu eens dat ik niet in Hilver sum verwacht werd, maar op weg was naar de hei, en dat niemand thuis op mij zat te wachten omdat mijn vrouw en kinderen bij vrien den in Ierland logeerden voor drie weken, en dat ik helaas niet had meegekund omdat ik allergisch ben voor aardappelen, en dat ik toen opeens die jongen daar zag staan met BEOGRADen ik rem af en denk: waarom ook eigenlijk niet? Die gemixte geur van bloeiende lin den en bruinkool in Belgrado, de terrasjes op Skadarlija, eten in de Schrijversclub, en vooral: een paar weken logeren bij Iza en Mita, en dan het traditionele bezoek aan het Moderne Museum (wat bouw be treft het mooiste museum dat ik ken, samen met het Guggenheim Museum), vrienden ontmoeten, op straal rondzwerven, de markt af stropen, niet vergeten bladerdeeg en kajmak mee te nemen als ik te rugga, dat lokte me allemaal wel aan. Ik heb een halfjaar in Belgra do gestudeerd en ben er sindsdien nog vele keren teruggeweest, dus ik ken die stad weliswaar niet beter dan Amsterdam, maar wel beter dan Den Haag of enige andere stad in Nederland. Dus ik stopte, ik hield het portier open, 'gooi je rugzak maar op de achterbank', zei ik, de jongen deed het en ging vervolgens naast me zit ten. 'Bedankt', zei hij. En even later vroeg hij: „Welke kant moet u op?". Ik zei: „De kant van Belgrado". Hij zweeg. Hij dacht natuurlijk: nu weet ik nóg niks, maar hij durfde niet nader aan te dringen op en zinvol antwoord. Pas toen we de grens gepasseerd hadden door stom toeval had ik mijn paspoort op zak), durfde hij te vragen: „Moet u misschien naar München?"'Nee', zei ik, 'naar Belgrado'. Voorbij München zochten we een hotelletje op, daar had hij eigenlijk geen geld voor, maar ik hield hem vrij, zodat hij het onaangename gevoel begon te krijgen dat ik een homo was, maar ik legde hem schielijk uit dat ik dat niet was maar een fantaisis- te, iemand die primair reagerend op zijn eerste impulsen leefde, een soortement artiest zou je kunnen zeggen, dus vandaar. Daar zag ik de eerste contouren van Novi Beo- grad al, of nee, Hilversum, de droom was alweer voorbij, waar om gooien we het corset van de plicht zo zelden af en doen we niet het eerste het beste dat in onze bolle kop opkomt? Ik denk omdat je ook weer helemaal terug moet rijden uit Belgrado... Elf lange maanden heeft dr. Sicco Mansholt, de bijna 75-jarige oud-minister van landbouw en oud-land bouwcommissaris van de Europese Gemeenschap, op zee doorgebracht. Op zijn zeiljacht „Atelante 2", omgeven door de stilte van de Atlantische Oceaan heeft hij alle tijd gehad om over belangrijke zaken na te denken. De vitale Mansholt heeft over de Oost-Westverhou- dingen zitten piekeren, over de toekomst van de wereld in het algemeen en die van Nederland in het bijzonder. Tijdens de reis, die afgelopen zondag eindigde, is hij onder meer tot de conclusie gekomen dat de huidige politici (ook die van zijn bloedeigen PvdA) en de vakbeweging met hun streven naar herverdeling van arbeid op de verkeerde weg zijn. Dr. Mansholt zit nu op de PPR-lijn, namelijk een basisinkomen voor iedereen, waarbij de plicht om te werken wordt afge schaft. „Als je zo lang op zee zit, krijg je de gelegenheid om van bijna alles afstand te nemen. Dingen die je anders heel belangrijk vindt - het oplossen van het af schuwelijke werkloosheids vraagstuk bijvoorbeeld - ga je met andere ogen bekijken. On derweg heb je soms het gevoel dat Nederland helemaal niet meer bestaat. Al dat gedoe hier lijkt ineens zo pietluttig. Je gaat de betrekkelijkheid van een heleboel dingen inzien", zegt dr. Mansholt in zijn schit terend verbouwde historische boerderij in het Drentse Wap- serveen. Studie „Ik heb alle mogelijke gelegen heid gehad om te studeren. De Oost-Westverhouding bijvoor beeld, maar ook het in op dracht van Carter gemaakte Global 2000-rapport, waarin hele knappe koppen de toe komstmogelijkheden van de wereld op een rijtje hebben ge zet. Met erg veel interesse heb ik bovendien een studie van enige ingenieurs van Hoogo vens gelezen over het instellen van een basisinkomen voor ie dereen". „Alles wat er nu gebeurt zijn lap middelen die de kem van het werkloosheidprobleem niet ra ken. Nog veel te veel wordt de scheidslijn tussen werken en niet werken in stand gehou den. Het is toch werkelijk te gek dat, bij wijze van spreken, de ene helft van de bevolking werkt tot ze erbij neervalt, ter wijl de andere helft die niet werkt ook een hartinfarct krijgt, maar dan van ergernis en verdriet". Oud-politicus Mansholt is ergens tussen Europa en Zuid-Ameri- ka tot de conclusie gekomen, dat er een totaal ander belo ningsstelsel moet komen. Ie dereen krijgt eenzelfde bedrag. Wie méér wil hebben gaat er een beetje bij werken, wie nog meer wil gaat meer werken, en zovoort. „Wie niet wil werken krijgt in elk geval dat basisinkomen. Als je het op die manier doét en het sociale stelsel erbij aanpast, is er geen werkloosheid meer en verdwijnt ook het zwartwer ken. Het is de verdienste van de PPR dat zij zich hier als eni ge in heeft verdiept en zich er sterk voor heeft gemaakt". „Bij de andere partijen, inclusief de Partij van de Arbeid, maar ook bij de vakbeweging, is men op dit punt wat vastge roest. Werkgelegenheid voor iedereen creëren wil nou een maal niet volledig lukken", zegt Mansholt. Hoe zwaar wegen de woorden van Mansholt? Hoe groot is zijn invloed nog binnen de PvdA? Wat gaat hij met zijn nieuwe visie doen die afwijkt van de partijlijn? Gaat hij zijn gedachten publiceren? Als hem dat wordt gevraagd is Sic co Mansholt ineens weer de politicus. Eerst suggereert hij erover te willen schrijven en daarna zegt hij ineens: „Ik weet nog niet wat ik precies wil. Zeg maar dat ik overweeg om iets met mijn opvattingen te gaan doen". Gedachte Het moet alweer een jaar of ze ventig geleden zijn dat de jon ge Sicco Mansholt op de dijk bij de ouderlijke boerderij in de Westpolder bij het Gro ningse Ulrum naar de zee stond te turen. Dat tafereel heeft zich vele malen herhaald. „De zee heeft altijd een gewel dige aantrekkingskracht op mij gehad", zegt Mansholt nu. „Als kind al heb ik gedacht: ooit wil ik een grote reis op een schip maken. Die gedachte heb ik altijd bij mij gedragen. Vorig jaar is het er dus einde lijk van gekomen". Sicco Mansholt heeft al 25 jaar ervaring als zeezeiler. „Ik heb een zeewaardige boot gekocht in 1968, toen wij nog in Brussel woonden", zegt hij. „Met de Atelante heb ik veel in de Zeeuwse stromen gezeten, maar ook op de Noordzee en op de Waddenzee. Vrouw en kinderen gingen altijd mee. Vijfjaar geleden heb ik een sta- Dr. Sicco Mansholt: nu op de PPR-Jijn, len casco voor een zeiljacht ge kocht". „Daar heb ik de Atelante 2 van gemaakt, 12 meter lang, 3.80 meter breed, 1.80 meter diep, twee masten en 90 vierkante meter zeil. Dat casco heb ik hier zelf in de schuur helemaal afgebouwd. Daar heb ik 2,5 jaar over gedaan. Ik had eigen lijk alleen een romp van staal. Daar heb ik een ksjuit in ge bouwd, slaapplaatsen, een kombuis, een wasplaats, noem maar op. Knutselen is ook al tijd een van mijn hobby's ge weest. Dat is helemaal niet zo vreemd voor een boerenzoon die immers op vijfjarige leef tijd al zijn eerste konijnenhok timmerde". Met de Atelante 2 heeft Mansholt verscheidene lange reizen ge maakt, zoals bijvoorbeeld naar Sardinië, Denemarken en Zweden, voordat hij die lange tocht naar Zuid-Amerika aan durfde. Zijn bemanning vond hij via een advertentie in het blad van de Vereniging van Kustzeilers. Allemaal jonge, maar ervaren zeezeilers. Met Paul Habets, een arts uit Eind hoven („louter toeval dat er een dokter aan boord was, maar wel een gelukkig toe val"), Bert Muller, een student uit Utrecht en Wietse Vollema, een student uit Groningen, is kapitein Sicco Mansholt op 15 augustus 1982 vanuit Lauwer- soog vertrokken voor een reis die hen naar onder andere Spanje, Portugal, de Canari- sche Eilanden, de Kaap Verdi- sche Eilanden, Brazilië, Trini dad, Antigus, Bermuda, de Azoren en Engeland bracht Mutaties Onderweg hebben zich enkele mutaties in het personeelsbe stand voorgedaan. Zo heeft bij voorbeeld Ubbo Mansholt, de in Winsum wonende broer van Sicco, de tocht van de Bermu da's naar de Azoren meege maakt. Sicco's vrouw heeft in de Caribische Zee drie maan den op de Atelante 2 doorge bracht en hun oudste zoon is in de „Caribian" ook een tijd aan boord geweest. De lange zeereis heeft volgens dr. Mansholt volledig beant woord aan zijn van kindsbeen af gekoesterde verlangen. „Het was een onvergetelijke reis. U moet niet vergeten dat ik vroe ger erg veel gereisd heb. Bijna altijd in vliegtuigen. Dat is de beroerdste manier van reizen. Vaak propvolle vliegtuigen met weinig ruimte, lang wach ten op vliegvelden en toch als maar haast, haast en nog eens haast. Als je over de oceaan vliegt, krijg je de indruk dat de wereld niet zo groot is. Maar als je diezelfde tocht met een boot maakt, denk je er heel an ders over. Vergeet niet dat je onder de meest gunstige om standigheden hooguit 180 kilo meter per etmaal kunt afleg gen". Geen enkel moment heeft Mans holt gedacht aan het gevaar dat zo'n halve wereldreis met zich kan meebrengen. Het komt im mers voor dat een oceaanzeiler onderweg de dood vindt.Ach, wat heet gevaar? In een auto rijden vind ik gevaarlijker dan de oceaan oversteken. Natuur lijk kun je in slecht weer te rechtkomen, maar als je een goed schip en een goeie be manning hebt is er niks aan de hand. Je moet onderweg gedis ciplineerd werken. Altijd moet er wacht worden gehouden, want je zit soms op drukke scheepvaartroutes. En je moet heel consequent voortdurend je positie bepalen. Dan kan er eigenlijk niks misgaan", zegt Mansholt. Spanningen Mannen die lang op zee zijn op een betrekkelijk klein schip kunnen soms na verloop van tijd eikaars bloed wel drinken, zo hoog kunnen de spanningen oplopen. Is dat aan boord van de Atelante 2 ook zo geweest? „Nee", zegt Sicco Mansholt. „Je hoort inderdaad van anderen dat er op zulke lange reizen vaak spanningen optreden, dat het niet klikt. Maar dat is bij ons niet gebeurd. Natuurlijk is er wel eens wat wrijving ge weest, maar dat hebben we rustig kunnen uitpraten. Je moet, als je iets op je lever hebt, vooral niet zwijgen. Wat ook heel belangrijk is, is dat er onderweg geen druppel sterke drank mocht worden gedron ken. Alleen als we in een haven waren afgemeerd mocht de fles op tafel". Het mooiste deel van de tocht was volgens Mansholt de toer door het Amazonegebied. „Bij Belem in Brazilië zeilden we de Rio Para op. Dwars door een jungle-achtig gebied met een schitterende natuur. We zijn daar een maand geweest Toeristen komen daar niet Prachtige vogels en bloemen hebben we daar gezien, plus wat apen. Er wonen maar heel weinig mensen. Ze zijn arm en erg aardig. Via de Amazone zijn we teruggegaan naar de oceaan. Vooral dat deel van de reis was werkelijk onvergete lijk. Ik kan dus rustig zeggen dat mijn jongensdroom uitge komen is". De Amerikaanse evangelist Billy Graham hoopt in de komende da gen tijd te vinden om te praten met mensen van het Interkerke lijk Vredesberaad. Dat zei hij gisteren op de persconferentie aan het begin van het internatio nale instructiecongres van rond reizende evangelisten, dat tot 21 juli in Amsterdam (Rai) wordt gehouden. "Ik ken Bartels al van vorig jaar op de vredesconferen tie in Moskou, waar hij niet mocht spreken. Goed dat u me er aan herinnert. Ik zal het in mijn agenda zetten". (Bartels is de voorzitter van het IKV). "Ik preek al jaren over vrede", voegde Graham er nog aan toe. "Maar dat is pas opgevallen toen het een actueel thema werd". Zonder nadere toelichting gaf Gra ham te kennen, dat hij de kern wapenbrief van de Nederlandse bisschoppen op sommige pun ten beter vindt dan die van hun Amerikaanse collega's. "Ik heb op de opiniepagina van de New York Times geschreven, dat de Amerikaanse brief, hoewel de bisschoppen goed werk hebben gedaan, naar mijn mening wat inconsistent is" (onvoldoende kritisch tegnover het huidige be leid). Aan acties van burgerlijke onge hoorzaamheid doet Graham niet mee. Martin Luther King had hem eens gezegd: "Blijf jij maar in het stadion om mensen tot Christus te brengen. Ik ga wel de straat op". "Elke evangelist", zei Graham, "moet zelf beslissen, of hij burgerlijke ongehoorzaam heid wil plegen. In sommige lan den zal de wet het verbieden. Een algemene oproep tot de deelnemers aan dit congres moet u van mij niet verwachten". Evangelisatie Wat zijn eigen werk betreft meen de de grote evangelist, dat de kerken de evangelisatie (beker ing van niet-gelovigen) hebben verwaarloosd. Maar hij bespeur de de laatste tijd een zekere ken tering. Recente evangelisatie campagnes in verschillende de len van Amerika werden door bijna alle gevestigde kerken ge steund. Het evangelisatiecongres zal in een boodschap aan de Wereldraad van Kerken - die op 24 juli in Vancouver zijn zesde algemene vergadering begint vragen om terug te keren naar zijn eigen wortels: evangelisatie. Aan de lid-kerken van de Wereldraad zal worden gevraagd, terug te gaan naar de bijbelse basis van de evangelisatie: de verkondiging van het evangelie. Het doel van het congres in Am sterdam is om ongeveer 3500 evangelisten uit alle delen van de wereld te trainen in evangelisa tiemethoden. Ongeveer 70 pro cent komt uit de. Derde Wereld. Verder uit Noord-Amerika en Europa. De gemiddelde leeftijd is rond de 40 jaar. Een op de zes is lid van de pinksterbeweging. Billy Grahams evangelisatie-bewe ging heeft de conferentie opge zet. Die draagt ook een groot deel van de kosten, die op f 18 miljoen worden geschat. Graham is ere voorzitter van de conferentie. Op veelvuldig verzoek zal hij de ver zamelde evangelisten een keer of vier zelf toespreken. De conferentie wordt geen evange lisatiecampagne. "Misschien kom ik daarvoor nog eens naar Nederland terug", hoopte Gra ham. In 1954 trok hij volle sta dions in Amsterdam en Rotter dam. Wel zullen de komende zondag evangelisten op pleinen en stranden en in parken optre den, bijgestaan door muziek- groepjes. Dat gebeurt ook in Lei den en Noord wijk. Daarover vol gen deze week nog nadere mede delingen. Grahams ideaal Met dit congres in Amsterdam gaat een ideaal van Billy Graham in vervulling. "Sinds de jaren 1960 heb ik aan een trainingscon ferentie voor rondreizende evan gelisten gedacht. Als ze me toen verteld hadden, dat het er 1000 zouden zijn, had ik het niet ge loofd. Nu blijken er meer dan 10.000 te zijn". Velen moesten worden afgewezen voor dit con gres, omdat de accommodatie beslist niet meer dan 3500 deel nemers kan hebben. Vooral evangelisten in de Derde Wereld ondervinden vaak moei lijkheden in hun werk. De mees ten behoren tot kleine zelfstandi ge kerken of werken helemaal op zichzelf. Buitenlandse zendelin gen worden in Derde-Wereld landen steeds meer geweerd. Daarom moeten plaatselijke evangelisten, voortgekomen uit de eigen bevolking, zo goe^ mo gelijk worden toegerust. Hun toerusting is in het algemeen on voldoende. Het belangrijkste onderdeel van de conferentie zijn de 200 werkgroe pen, waarin alle facetten van het werk van de evangelist worden behandeld. Aan sommige in structies zijn de conferentiegan gers verplicht deel te nemen, zo als de voorbereiding van een preek, de manier waarop mensen worden uitgenodigd om in Jezus Christus te geloven en hoe een evangelisatiecampagne een ver volg kan krijgen door persoonlij ke begeleiding en aanknoping bij een plaatselijke gemeente. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Nijehaske-Haskerdijken (Fr.) kandidaat mevrouw A. Lodewijk Utrecht (voor deelwerk), te Strij- en H. Harkema Brakel; aangeno men naar Ballum-Hollum (Ame land) kandidaat J. H. Strubbe Wijk bij Duurstede, naar Baren- drecht M. E. Boersma Lopper- sum (streekgemeente Fivelland), naar Oegstgeest R. E. da Costa Wolphaartsdijk; bedankt voor Groot-Ammers J. van de Ketterij Wageningen, voor Zaamslag A.. J. de Bue Nijverdal, voor Nun- speet C. J. van der Plas Delft. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Scheveningen (voor geestelijke verzorging in ver pleeghuizen) J. W. Doff Den Briel; beroepbaar: J. O. Kroesen Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Spa kenburg-Noord H. Wilschut Monster. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Nieuwpoort J. Brons Urk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Uddel M. Mondria Waardenburg. Marijke van Klaveren, leerling van het conservatorium in Den Haag, verzorgt morgenmiddag van half 1 tot kwart over 1 het pauze-orgelconcert in de Hoog landse kerk in Leiden. Donderdagavond (14 juli) om kwart over 8 bespeelt Dirk Janszoon Zwart het Batz-orgel in de Vredeskerk (Voorstraat 35) te Katwijk aan Zee. Doodstraf. De Britse Raad van Kerken heeft zich vierkant uitge sproken tegen herinvoering van de doodstraf. Platform. In Straatsburg is een internationaal platform van groe pen homosexuele christenen op gericht. Initiatiefnemer was de Franse beweging 'David en Jo nathan'. De jaarlijkse bijeen komst zal volgend jaar in Neder land worden gehouden. LEIDEN - Aan 't Rapenburg, de .scho lengemeenschap voor lager- en mid delbaar beroepsonderwijs slaagden: L.H.N.O.: J. Barends, K. v Beelen, S. Blikman, C. Boom, S. ten Bosch, Y. Dekker, J. Gaasbeek, M. Giryaar, J. Goossen, B. Hogervorst, J. Koper, Y. v. Leyten, M. van Maanen, M. Neute boom, A. v.d. Oever, A. Oppelaar, L. Ouwerkerk, L. v.d. Ploeg, B. Smant, E. Tol, K. Witteman, M. Zwetsloot. Kinder-jeugdverzorging: A. Balink, C. Bartels, D. Bavelaar, W. Borger, M. Brama, M. Brouerius-v. Nidek. C. v. Drunen, M. Duivenvoorde, R. v. Dijk, J. v. Hoven, J. Nederlof, P. Otto, A. v.d. Slot, M. v. Strien, W. Touw, E. Vrijburg, A. Warmerdam, E. Wolvers. K. Zirkzee. Primaire opleiding dameskappen: S. Boogaards, Y. de Rooy, W. Rosen- boom, S. Verschuur, A. Noordam, S. v.d. Voort, C. Volwater, J. v. Schie, P. v.d. Plas, T. van Brakel, F. de Bruyn, P. Fasel, J. Sliggers, G. Vogel, E. Wendt, G. Blikman, J. de Jong, R. Rasser, S. Beeke, A. v.d. Voort, A. Schrama, M. Versluis, M. van Reek, H. Croese, C. Peters, W. de Vries, P. Hoogenboom, R. Ravensbergen, C. Franke, M. v.d. Wereld, C. Duyven- stijn, E. Meershoek, J. Hoogduin, M. M. Boot, L. v.d. Bosch, J. v. Beelen, C. Bekker, M. Laterveer. B. v.d Pompe, J Rodenburg, A. van Vliet, M. Broek hof, L. Brouwer, N. den Uijl, C. Heemskerk. H. v. Tilburg, D. Aarts, B. v. Trigt. Voortgezette opleiding kapster/beau ti- nette: A. Koster, R. Breedevelt, G. v.d Hoorn, I. Dobbe, L. Kneefel. Primaire opleiding herenkappen: N. Plomp, M. Wijfje, L. v.d. Bosch, E. Zonderop, J. Raaphorst, G. Sinon, R. v. Hemert, R. Weenink, K. van Don gen, E. v.d. Leede, E. v.d. Maarl, T. de Ridder, M. Sjardin, M.. Blok, M. Ki- Verzorgingsassistente J. van Abswou- de, H. Blok, R. Blok, A. Clemens, L. van Donk, D. van Duyn, M. Fieleman, M. van Gent, B. Groenewegen. N. v.d. Heiden, A. Hogerhuis, C. v. Kekeren. A. Koelewijn, R. v. Lammeren, M Landman, C. v.d. Meer, C. Muste, M. Onderstal, J. Pynacker, P. v.d. Pluym, E. Rodenburg, A. van Ruiten, S. Snijders, L. Valentijn. LEIDEN - Aan de Algemene Techni sche School slaagden: Mechanische techniek J. Möllers, J. Wervelman. Fijnmechanische Techniek R. v.d. Berg, M. van Hameren, R. Pen seel, N. Radhoe, E. Mooyman, R. Plug. Motorvoertuigen Techniek B. Badrani, J. Bakker. N. de Best, R. Bleyenberg, R. de Boer, R. Byleveld. P. v. Hameren, R. Hut, A. Kempe- neers, M. v.d. Kwaak, E. Noordervliet, R. v. Bakkum, H. v Ammers, K. v. Dijk, A. v.d. Heide, R. Kwik, E. Devi- lee, A. Oudshoorn. Elektro Techniek F. Bodijn, B. Fasel, J. Otto, W. v.d. Vet, R. Vogelenzang, E. Allaart, M. Era dus, J. Jelders, j. du Mortier. W. van Os, R. de Ridder, P. Scholten, R. v.d. Veer, J-W. Snoeks. M. Nooy. Grafische Techniek M. Abspoel, M. Haneveld, A. Hogewo- ning, L. Hoogenboom, M. Kerkman, N. Knoop, H. Kwakkenbos, S. Meij- ers, M. Noppen, P. v.d. Sluis, C. Hen- driksen, M. v Hoek, H. Hoogkamer, J. v. Veen. Bouwtechniek Timmeren P. Deegenaars, P. v. Haastrecht, M. Noppen, P. Tol. F. den Dubbelden, A. Fokker, M. Gret, H. de Jong, J. Krijgsman. G. Neder- pel, D. v.d. Putten. J. v. Ruiten. Bugter, H. Cornet, P. Huyssteden de Wit, D. Korpershoek, A. Oulgout. J. Verkerk, M. Zitman. Afd. Metselen S. Heshusius, E. v. Klink, T. v. Leeu wen, B. Ouwehand, H. Rodewyk, B. v.d Steen. J-P. v.d Velden. W. War- menhoven, S. Zuijderduyn, R. Zuid hoek. Afd. Schilderen P. Duivenvoorde, N. Karaca, R. v. Kes- teren, A. Loozen, R. Nemeth, A. Ram- kisoen, E. v.d. Splinter, E. v. Tonge- Afd. Straatmaken L. Guldemond, C. v. Klaveren, J. Lans, J. Lepelaar, P. Sieck. LISSE Aan het Fioretticollege te Lis- se zijn na herkansing geslaagd voor het diploma Atheneum A: L. Dijkman, E. Vermeeren. J Bakker, J. Deen, B. Groothuis, J. Wierda, C. van Beek, E. Jonathans, P. Vemooy. Atheneum B M. van Opstal, H. Rietkerk. A. van Kruyssen, J. van Roosmalen. HAVO M. Augustinus, J. Beljaards. T. de Bruin, Y. Clemens, M. van Dijk, M. Elderbroek, V. Koppers, J Niewen- huizen, G Ooms, J. Raaphorst, K. Rusman, P van Hal, S. van Haaster, J. Bakker, M. Bos.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11