c Toelating BKR wordt moeilijker Staking omstreden bij parketwachters "Kastelein is voor zijn klant verantwoordelijk Werkgroep bereidt rakettenbasis voor >- - Deskundigen op congres: Vrees voor straling is veelal ongegrond Zelfstandigheid kunstenaar geëist Na aanwijzing Woensdrecht Lubbers nog vaag over loonoffers Rechter beraadt zich nog Swarttouw mag blijven van Fokker ZATERDAG 9 JULI 1983 Binnenland DEN HAAG - „De rechter heeft ge lijk als hij de caféhouder verant woordelijk stelt voor het alcohol gebruik van de barbezoekers", zegt voorzitter G. van der Veen van Horecaf, een bond van hore- ca-ondernemers. „Een be drijfsleider behoort zich verant woordelijk te voelen voor zijn klanten. De zorg moet verder gaan dan het betalen van de re kening". Door Weert Schenk Van der Veen reageert op een unie ke rechtszaak in Middelburg, waarbij zes weken gevangenis straf werd geëist tegen een café baas, in wiens café een 18-jarige jongen zich op Nieuwjaarsdag letterlijk dood dronk. In twee uur tijds had de kastelein en zijn hulp het slachtoffer 15 glazen bier en 24 kelkjes jenever voor gezet. De jongeman bezweek a an alcoholvergiftiging. De caféhouder verdedigde zich met het argument dat zijn klant in het geheel geen last leek te hebben van de grote hoeveelheid alcohol. Bovendien wist hij niet precies wat hij al gedronken had, omdat het barmeisje hem ook in schonk. Horecaf-voorzitter Van der Veen betitelt deze argumen tatie als 'geouwehoer'. „Een café is er niet voor mensen die zich willen laten vollopen met drank; dat kunnen ze beter thuis doen. Het is een gelegen heid om andere mensen te ont moeten. Het biedt ambiance. Een kastelein dient iemand die acht borrels op heeft niet meer te schenken. Dat is niet alleen in het belang van de klant, maar ook in dat van zijn café. Het voor komt narigheid en de mensen komen terug. En als de baas het niet kan overzien, moet hij ge woon meer personeel in dienst nemen". Van der Veen vindt dat de service behoort te gaan tot en met het autosleuteltje. „Daarmee kweek je ook klanten. Je geeft niet ie mand bij de uitgang een hand, terwijl je weet dat hij 500 meter verder kan worden aangehouden en daarbij zijn rijbewijs kan kwijt raken. Of dat hij mogelijk verderop een ongeluk kan ver oorzaken. Die mensen moet je overreden een taxi te nemen. Dat geldt voor alle horeca-onderne- mers, of je nu manager bent van een luxe-hotel met bar of van een gewone kroeg op de hoek". Uit zijn ervaringen als directeur van een hotel diept Van der Veen een voorbeeld op. Hij herinnert zich een enorme ruzie met een gast die tijdens en na een diner stevig had gedronken. Midden in de nacht wilde de man in zijn ei gen auto naar huis. Van der Veen en zijn medewerkers ontnamen hem op hardhandige wijze de au tosleutels en bestelden een taxi. De volgende dag ontving het ho tel een grote bos bloemen van de inmiddels weer nuchtere man. De Horecaf-man beseft dat een be drijfsleider in de horeca nooit al les in de hand kan hebben. Er kan, zegt hij, vooral bij grote par tijen wel eens een dronken per soon tussendoor slippen die je niet in de gaten hebt. „Het kan dan honderdmaal goed gaan. Maar als er wat gebeurt, moet de bedrijfsleider zich afvragen: had ik dat kunnen voorkomen. Ik ge loof dat dat te weinig gebeurt". Horeca Nederland, een zusterorga nisatie van de Horecaf, is terug houdender in het commentaar. W. Berkhout, juridisch mede werker van Horeca Nederland, gelooft dat het moeilijk is om ge dragscodes op te stellen voor ho- reca-ondernemers „Persoonlijk ben ik het er ook mee eens dat een caféhouder verant woordelijkheid draagt. Maar een kastelein kan ook niet alles over zien. Hij weet bijvoorbeeld niet of iemand elders al veel gedron ken heeft. Ook weet hij niet altijd wat iemand kan hebben. De één is na twee glazen pils gek, de an der lijkt na 15 glazen nóg fris op de kruk te zitten". Berkhout meent dat het in het be lang van de caféhouder zelf is om het drankgebruik in de gaten te houden. Maar volgens hem is dat niet in regels of wetgeving te vangen. De jurist denkt dat het voldoende is dat de caféhouder moet weten met welke materialen hij om gaat. Dus wat alcohol is en wat de effecten ervan kunnen zijn. „Voor de rest moet de cafébaas het zelf invullen, waarbij men niet moet vergeten dat de gebrui kers zelf de grootste verantwoor delijkheid dragen.' AMSTERDAM (ANP) - De angst die vele mensen hebben voor de lage stralingsdoses van kerncen trales, kernbommen en medi sche apparatuur is niet geba seerd op wetenschappelijke ge gevens. Allerlei onderzoeken hebben aangetoond dat radio- straling een volkomen verwaar loosd risico met zich brengt voor de volksgezondheid. De vrees dat straling de oorzaak zou zijn van kanker en genetische afwij kingen is ongegrond, zo stelden stralingsdeskundigen uit tal van landen, die deze week in Amster dam aanwezig waren op het ze vende internationale congres over stralingsonderzoek, giste ren vast. "Het is een groot misverstand DEN HAAG (ANP) De Beeldende Kunstenaarsregeling (BKR) moet blijven bestaan maar alleen voor kunstenaars voor wie een duidelijk perspectief bestaat op zelfstandig functioneren. Dat houdt in dat geleidelijk steeds minder kunstenaars van de regeling gebruik kunnen maken. De besparingen belopen ettelijke miljoenen. Dit jaar is met de BKR nog 131 miljoen gulden van het rijk en zeven miljoen van de gemeenten gemoeid. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) ver wacht, dat de uitgaven voor de gewijzigde regeling in 1986 nog dertig miljoen zullen bedragen. Dit blijkt uit de brief die De Graaf mede namens minister Brink man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) gisteren aan de des betreffende commissies van de Tweede Kamer heeft gestuurd. In het regeerakkoord was een be sluit vastgelegd de uitgaven voor de BKR te verlagen. Om dit te bereiken is het nodig de toela tingseisen te verscherpen, aldus De Graaf. Het is volgens hem niet te rechtvaardigen de regeling toe te passen op kunstenaars die zich elders geen of nauwelijks inkom sten weten te verwerven. Hij doet dan ook voorstellen de BKR toe te spitsen op de beroepskun stenaars die op grond van vrije verkopen maatschappelijke er kenning en een betrekkelijk zelf standige positie hebben verwor- Zeven wijzigingen bedrag van twintig miljoen in het vooruitzicht voor de kunsten. Hiermee dient het ministerie van wvc de mogelijkheden te vergro ten voor beeldende kunstenaars het i inko DEN HAAG (GPD) - Ambtena ren van Defensie, de provin cie Noord-Brabant en de ge meente Woensdrecht zullen binnenkort een werkgroep vormen om de aanleg van een basis voor kruisraketten in Woensdrecht voor te berei den. Daarover zijn minister De Ruiter, commisaris van de koningin Van Agt en burge meester De Leeuw het giste ren in Den Haag eens gewor den. Van Agt herhaalde tegenover de minister de uitspraak van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, dat de pro vincie constructief wil mee werken aan de voorbereidin gen. Burgemeester De Leeuw wees op de motie van de Woensdrechtse gemeente raad, waarin de plaatsing van kruisraketten wordt afge keurd. Die motie staat echter verder ambtelijk overleg niet in de weg, aldus De Leeuw. „Het is niet de bedoeling van de raad geweest om elk over leg te kappen", zei de burge meester. „Hij wil wel goed op de hoogte worden gehouden van wat er verder gebeurt", zo interpreteerde hij de raad- suitspraak. Minister De Rui ter maakte in het gesprek duidelijk dat hij de gemeente uiteindelijk kan dwingen om mee te werken. „Maar we be wandelen het liefst de ko ninklijke weg van het over leg", aldus de bewindsman. Het ambtelijk overleg zal aller eerst gaan over de noodzaak van een wijziging van het be stemmingsplan. Over moge lijke beroepsprocedures van tegenstanders van de kruisra ketten, maakt de minister zich niet erg ongerust. De wet biedt hem voldoende moge lijkheden om zulke procedu res in het belang van de vei ligheid van het land te ontlo pen. „Er zit wel wat ruimte in het voorbereidingsschema, maar er kunnen geen maan den verstrijken zonder door te werken". Over ongeveer een jaar moeten volgens dat schema de bouw werkzaamheden worden aan besteed. Vóór die tijd krijgt de Tweede Kamer gelegen heid zich in beginsel uit te spreken over het al dan niet plaatsen van de 48 nieuwe wapens. sten buiten de BKR. De bewindsman stelt voor zeven wijzigingen van de BKR door te voeren om de beperkingen te kunnen verwezenlijken. De kun stenaar moet vóór de BKR op hem van toepassing is, tenminste drie jaar als beroeps hebben ge werkt. Hij moet verder een aan merkelijk bedrag aan eigen in komsten uit verkopen hebben verworven. De uitkering is aan vullend en daarmee hoger of la ger naar mate de kunstenaar minder of meer eigen inkomsten heeft. Zit hij in de BKR, dan moeten al leen die kunstwerken worden in genomen, waarvan is aan te ne men dat er een bestemming voor is gevonden. De adviescommis sies moeten anders worden sa mengesteld, zodat ze zakelijker en afstandelijker kunnen oorde len. Zij moeten zich daarbij be perken tot de artistieke aspecten van de regeling. Scherpere eisen Om de toepassing van de BKR te beperken tot wie zicht op zelf standigheid heeft, moeten de ei sen aan artistieke capaciteiten worden verscherpt. Verder moe ten er meer waarborgen komen opdat de beeldende kunstenaars die op de BKR een beroep doen, in alle gemeenten op dezelfde manier worden behandeld. In het regeerakkoord is rekening gehouden met bezuinigingen op de BKR van 35, vijftig en tachtig miljoen gulden in respectievelijk '84, '85 en '86. De Graaf wil de vereiste jaarlijkse inkomsten van kunstenaars ook stapsgewijs ver hogen: van vier-, via zes- tot acht duizend gulden in achtereenvol gens '84, '85 en '86. Hij heeft ook nagegaan hoeveel van de kunstenaars, die nu BKR- uitkering genieten, nog onder de nieuwe regeling zullen vallen. Van het huidige bestand van 3400 'kunstenaars heeft nu de helft vierduizend gulden eigen inkomsten of meer. Veertig pro cent, ongeveer 1400 personen, voldoet aan de eis van 6.000 gul den en dertig procent of onge veer duizend kunstenaars heeft een eigen inkomen van tenmin ste 8.000 gulden. BERGEN OP ZOOM - Onder grote publieke belangstelling is gistermiddag WD-fractievoorzitler Ed Nijpels in het huwelijk getreden met Ingrid Pieters. Voor het stadhuis van Bergen op Zoom stonden honderden toeschou wers het kersverse paar op te wachten, waarbij een regentje van rijst over hen werd uitgestrooid. Als eerste cadeau kreeg het echtpaar Nijpels van de stichting Heidewijk een schaap aangeboden. DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers sluit niet uit dat de uitke ringstrekkers een ander inko mensoffer zullen moeten bren gen dan de ambtenaren, al blijft de in het regeerakkoord vastge legde „parallelliteit" tussen bei de groepen uitgangspunt. Lub bers vond het echter te vroeg om nu al te zeggen dat bij de invul ling daarvan die nieuwe koppe ling ook gehandhaafd zal blijven. Ambtenaren en uitkeringstrekkers zullen als totaal evenveel aan de bezuinigingen moeten bijdragen, „maar de effecten daarvan op de inkomens kunnen uiteenlopen", aldus Lubbers gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Hij liet daarmee in het midden of hij de opvatting deelt van minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken), die vindt dat de ambtena ren (en trendvolgers) niet even veel behoeven in te leveren als de uitkeringstrekkers. Rietkerk vindt dat mensen die werken een kleiner offer hoeven te brengen dan mensen die niet werken. Daarbij dienen de inko mensverschillen tussen ambte naren en werknemers in het be drijfsleven zo klein mogelijk te blijven. Volgens Lubbers zal er technisch al nooit sprake kunnen zijn van een volstrekt gelijk percentage inleveren voor ambtenaren en uitkeringstrekkers, al was het al leen maar omdat bij de ambtena ren voor een belangrijk deel in geleverd wordt voor korter werken, wat op de inkomens an ders uitwerkt dan een gewone korting. De premier wees de gedachte van VVD-fractieleider Nijpels, om bij onvoldoende bezuinigingen des- .noods een algemene ingreep in alle inkomens te verrichten, van de hand. Hij noemde dat „geen reële optie". Zo'n ingreep zou geen bijdrage le veren aan de terugdringing van het overheidstekort en de ver houding tussen collectieve sec tor en bedrijfsleven zou er niet door veranderen. Bovendien wil het kabinet de eigen verantwoor delijkheid van de sociale part ners geen geweld aan doen, al dus Lubbers. Lubbers is het in grote lijnen wel eens met CDA-voorzitter Buk man die ervoor heeft gepleit de arbeidstijd in 1990 te hebben te ruggebracht tot 32 uur, met even redige inlevering van brutoloon. Lubbers noemde dit „een ambi tieuze taakstelling". De autotrein naar Zuid-Frankrijk is voor veel vakantiegangers een geruststellende en vooral rustige aangele genheid. Maar ook andere toeristen konden gisteren in betrekkelijke rust naar het buitenland vertrekken. De vakantiestroom viel alleszins mee, zo zelfs dat de politieverkeerscentrale in Driebergen er door verrast werd. Wat volgens de statistieken een van de drukste dagen van de vakantie had moeten worden, werd een ongewoon rustige dag. (Foto ANP» DEN HAAG (GPD) - De presi dent van de Haagse rechtbank lijkt afwijzend te zullen beschik ken op de eis van de Nederland se politiebond, dat een minister ambtenaren niet afzonderlijk ter verantwoording mag roepen wanneer zij hebben deelgeno men aan aan collectieve actie. De bond eiste dit gisteren in kort ge ding naar aanleiding van de 24- uursstaking van Amsterdamse parketwachters op 7 juni. De pre sident, mr. R. Portheyne, doet volgende week vrijdag uit spraak. Tijdens de zitting sprak de presi dent de veronderstelling uit dat, wanneer hij de eis van de politie bond zou toewijzen, een over heidslichaam nooit meer naar de ambtenarenrechter kan stappen om een uitspraak te vragen over de rechtmatigheid van de ge voerde actie. Mr. R. Metselaar, die de Nederlandse politiebond vertegenwoordigde, kon dit niet helemaal ontkennen. Op deze consequentie was gewe zen door de vertegenwoordiger van de gedagvaarde taat der Ne derlanden, mr. E. Korthals Altes. De landsadvocaat voerde nog an dere argumenten aan om aan te tonen dat de actie ten onrechte was gevoerd. Twee telexberich ten, waarin de bond de 24-uurs- staking aankondigde, waren om streeks middernacht en minder dan acht uur voor de actie begon, verzonden naar de verkeerde adressen. Een telex kwam terecht bij de Cen trale recherche- en informatie dienst annex Interpol, de andere op een centrale van de rijkspoli tie in Voorburg die op dat uur niet bezet was. Het ministerie van justitie, dat de berichten had moeten ontvangen, kreeg er geen. Mede op grond daarvan be toogde mr. Korthals Altes dat de actie niet, althans niet tijdig is aangezegd. Aanleiding voor de onverwachte actie onder de parketwachten van het Amsterdamse paleis van justitie is de buitengewoon on aangename werksfeer, die het gevolg zou zijn van onderbezet ting. Hun commandant, adju dant R. Klooster, verwijt de par ketwachters dat „uit het gedrag van een groot aantal parketwach ters blijkt dat zij het juiste maat gevoel missen tussen de belan gen van de dienst en hun eigen belangen. Dictatuur Klooster wordt geacht leiding te geven en lost verschillen van in zicht op door in zulke gevallen te stellen: „Democratie lap ik aan mijn laars; hier heerst ambtelijke dictatuur. Mr. Metselaar legde de president een document over waarin deze uitspraken prijken. De onvrede over de dienstuitvoe ring, de lange werktijden en het schrappen van aanspraken op overwerkgeld in gevallen dat de parketwachters gekozen hadden voor de opdrachten van het Openbaar Ministerie, wanneer zij strijdig waren met die van adju dant Klooster, had de Politebond ertoe gebracht dit autoritaire lei dinggeven ter sprake te brengen het regelmatige overleg met het ministerie van justitie. Op zeker moment was gewaar schuwd voor een actie van 24 uur, uitgeroepen door de Neder landse Politiebond, voorname lijk om de parketwachters „stoom te laten afblazen. Het de partement was gevraagd deze ac tie vooral op de menselijke meri tes te beoordelen en voor het hanteren van machtsmiddelen enige consideratie op te brengen. Rechtspraak Toen de 24-uursactie in de ochtend van 7 juni begon, kwam in het Amsterdamse paleis van jusitie een groot deel van de recht spraak plat te liggen, omdat er geen parketwachters waren om verdachten en veroordeelden aan- en af te voeren. Daarop rea geerde het ministerie door louter juridische wapens in de strijd te brengen: iedere parketwachter werd gesommeerd binnen zes maal 24 uur verantwoording af te leggen. De Nederlandse politiebond acht dit in strijd met de tegenwoordig gangbare rechtsopvattingen, al thans voorzover die in het geval van ambtenaren bestaan. Mr. Metselaars betoog kwam erop neer dat ambtenaren het recht op staking niet kan worden ont zegd, en dat zij, omdat zij collec tief staakten, niet individueel disciplinair mogen worden ge straft. Deze staking was uitgeroe pen door de (erkende) Neder landse politiebond en had dus een collectief karakter. angst te hebben voor de lage stralingen", zei F. Sobels, direc teur van het laboratorium voor stralengenetica en chemische mutagenese in Leiden, "De kans op genetische afwijkingen is vol strekt te verwaarlozen". Als men alle stralingen die vanuit de ruimte, medische apparatuur en kerncentrales op de mens afko men, bij elkaar neemt, dan is de kans op een beschadigd kind één op de tien miljoen geboorten. De straling, afkomstig van kerncen trales, maakt minder dan vijf procent van de natuurlijke stra ling uit. Van alle mensen maakt 10,5 pro cent kans op een genetische af wijking. Dit kan onder meer wor den veroorzaakt door chemische stoffen en waarschijnlijk ook door voeding. Een straling kan evenzeer daartoe bijdragen, maar dit aandeel is volgens So bels uiterst gering. Onderzoeken naar de lage doses straling van de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki heb ben niet kunnen aantonen dat er een directe relatie is tussen de stralingen en het optreden van genetische afwijkingen. Sobels noemt de uitkomsten van het on derzoek "geruststellend". De huidige wetenschappelijke ge gevens duiden op nog veel gerin gere gevaren van stralingen. Op het congres werd veel gesproken over het vermogen van het men selijk lichaam de eventuele scha de van lage stralingen te herstel len. Er zijn duidelijke aanwijzin gen dat de mens over een af doend afweersysteem tegen lage straling beschikt. De stralings deskundigen zijn echter nog pas bezig met studies op dit gebied, zodat ze deze week niet met dui delijke uitspraken konden ko- De deelnemers aan het congres konden daarom ook niet hun drempel voor de stralingsdosis aangeven, beneden welke geen schadelijke gevolgen kunnen op treden. Hiervoor zijn nadere stu dies vereist. Een probleem is echter dat deze zeer omslachtig, tijdrovend en duur zijn. AMSTERDAM (ANP) - De centra le ondernemingsraad van Fok ker heeft gisteren besloten F. Swarttouw het vertrouwen te ge ven dat nodig is om te kunnen blijven functioneren als voorzit ter van de raad van bestuur van de vliegtuigfabriek. De COR heeft zich hierbij naar ei gen zeggen laten leiden door nor maal gezond verstand, terwijl verder ook de gezichtspunten van de raad van bestuur en raad van commissarissen van invloed zijn geweest, zo heeft de onder nemingsraad meegedeeld. Topman Swarttouw liet zich vorige week in een gesprek vooraf gaand aan een toegezegd inter view, in de VARA-studio uit op een wijze die volgens velen niet door de beugel kon. Bovendien bleek hij niet bereid de afspraak tot het geven van een vraagge sprek met de VARA na te ko men. De VARA had het voorge sprek op de band opgenomen en zond dit vorige week zaterdag te gen de wens en tot grote woede van de heer Swarttouw uit. De len uit dit gesprek zijn later in de pers gepubliceerd. De raad van commissarissen heeft zich eveneens beraden over de gebeurtenissen. De commissaris sen betreuren het gesprek en me nen dat het de onderneming schade heeft berokkend. De commissarissen hebben er an- derszijds "goede nota van geno men dat de heer Swarttouw pu bliekelijk zijn verontschuldigin gen voor de gang van zaken heeft aangeboden". De raad gaat er, overigens evenals de heer Swart touw, van uit dat gebeurtenissen als deze zich niet zullen herha len. Indeling tv in 1983m HILVERSUM (ANP) - Het NOS bestuur heeft gisteren ingestemd met de jaarlijkse televisie-inde ling. Voor het seizoen '83/'84 geeft dat vanaf 2 oktober de vol gende wijzigingen in de uitzend- avonden van de verschillende omroepen: Nederland I: maandag - NCRV (was KRO); dinsdag - VARA (was Tros); donderdag - AVRO (was NCRV); vrijdag - KRO (was VARA); zaterdag - Tros (was AVRO). De huidige uitzendavonden op Ne derland I van de VPRO (woens dag) en van de NOS (zondag) worden in het nieuwe seizoen ge handhaafd. Dat geldt eveneens voor alle nieuwsuitzendingen op Nederland II.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7