Hazes moet VARA redden vd|» C Met de ouwe (televisie)hap op stap TV-rubriek Als het totaalplan wordt aanvaard 'Geen krokettenomroep waar cultuur uit de muur komt' Kan het niet wat minder in deze dure tijd VGCN-extra's: da ZATERDAG 9 JULI 1983 Radio - tv - kunst Niels Holgersson, Tarzan, heer ser van de jungle, Boeing Boeing (wat erg eigenlijk hè?), Dr. Snuggles, Het Orlando Kwartet speelt Mendelssohn, Glen Gould speelt Bach, Countdown 'Nieuwe Stijl', Stiefbeen en Zoon, Wat geen oog heeft gezien, Smokkelaar, Johnnie, De Waltons, De Afri kaanse olifant, Pippi Lang kous, Reis in het verleden- De ouwe hap van deze week. We gingen weer eens op herhaling. Het staat me trouwens bij dat we de film 'Twelve angry men' ook al eens op het scherm heb ben gezien, dus die moeten we er misschien nog bij optellen. Alleen van het journaal en de Tour de France-reportages kunnen we vandaagdedag nog zeker zijn dat het geen herha lingen zijn, hoewel het mis schien zaak is toch goed op te letten dat ons niet iets over Beiroet van een jaar geleden in de maag wordt gesplitst, want zelfs het informatieprogramma uit de regio, 'Van gewest tot ge west', had de afgelopen week twee onderdelen die we al eer der hadden mogen zien: 'Rui- goord, dorp verdwijnt onder het zand' en 'Sieraden op Zeeuwse klederdrachten'. Al dus het programmablad. Het is met die herhalingen op de televisie zo'n beetje hetzelfde als met de voorraad films in de videotheken. Ik zou verrukt zijn van al die herhalingen, als ik vorige week mijn eerste tele visietoestel had gekocht, en daarvoor nooit gekeken had. Want het zijn'in negen van de tien gevallen (het tiende geval was 'Boeing Boeing') toch de beste tot betere programma's die herhaald worden, en wie zou niet graag al die mooie pro gramma's die hij gemist heeft alsnog willen bekijken? Ik zou er mijn buitenlandse zomer vakantie graag voor opofferen, niet dan? Maar als je, zoals ik en de rest van de bevolking, een regelmatige, om niet te zeggen hartstochtelijke kijker bent, dan zijn het juist die bete re tot beste programma's die je in het verleden gezien hebt. Eenzelfde soort ervaring heb ik met de videotheken. Ik zie daar tot mijn genoegen dat ze ook heel goeie films in voor raad hebben, het soort films waar ik naar toe zou gaan als ze in de bioscoop in première gin gen, maar tegelijkertijd moet ik constateren dat ik juist die films ook al allemaal in de bio scoop gezien heb. Ik benijd op zo'n moment de zestienjarigen die al die prachtige films van vijf, tien, vijftien jaar geleden nog niet gezien kunnen heb ben en dat nu allemaal via de videotheek kunnen inhalen! Nu ik het er toch over heb: het valt me de laatste tijd op dat er herhaaldelijk films op de tv vertoond worden die ook bij de videotheken te huur zijn, zoals deze week 'Strawdogs', bin nenkort 'Moord op de Nijl, vo rige week 'Morgan, a suitable case for treatment'. Soms, in mijn stoutste dromen, verdenk ik de omroepen ervan dat ze bij de Hilversumse videotheek voor een tientje zo'n band voor drie dagen huren, die fluitend uitzenden, en daarna weer keu rig terugbezorgen: de goed koopste uitzending van de eeuw! Maar zo werken die din gen ongetwijfeld niet... Er is trouwens niet uitsluitend van herhalingen sprake. De VARA, die door de jaren heen altijd al de zendgemachtigde is geweest met het beste aanbod uit het Engelse televisiedrama, komt in Theater Thuis met zes nieuwe Engelse tv-spelen, waarvan rustig voorspeld kan worden dat ze alle zes de moei te meer dan waard zullen zijn. Iets anders geaard is de serie van vier programma's waarin de VPRO het thema 'angst' aansnijdt: eerst een documen taire, gevolgd door de film. En die films behoren tot de mo derne classics: 'Strawdogs', 'Repulsion', 'Strangers on a train'... En dan is er ook nog de nieuwe Amerikaanse serie 'Hill Street Blues', een politieserie die qua aanpak anders (en vooral be ter) is dan de doorsnee-politie serie. Het schijnt de meest be kroonde tv-serie van de laatste door Nico Scheepmaker jaren te zijn, wat voor de Ame rikanen pleit, want het is door zijn kaleidoscopische opzet geen serie die even makkelijk te volgen is als 'De commissa ris', 'Derrick' of'Columbo'. Het is een Feydeau-achtig komen en gaan op het politiebureau, het is een samenklontering van plotjes, waarbij het wel dege lijk zaaik is de vorige afleverin gen *<£ok te kennen om bepaal de verhoudingen te kunnen doorzien. 'Hill Street Blues' is, net als 'Dallas', een doorlopen de serie, en niet, net als 'Lou Grant', een serie met welis waar dezelfde personen met hun eigen eigenaardigheden, maar ook met afgeronde plots per aflevering. Regisseur Ro bert Butler heeft in het verle den al eens een Emmy Award gekregen voor The Blue Knight', dat was in 1974, en sindsdien blijkt hij het vak niet verleerd te zijn. Een goeie greep dus van de NCRV, trou wens ook een omroep die altijd zeer op zijn qui vive is als het om buitenlandse series van ho ge kwaliteit gaat. André v.d. Heuvel: 'Ik word voor deze functie goed betaald. ±(Foto GPD) HILVERSUM (GPD) - „Eindelijk gebeurt er weer eens wat bij de VARA. Als je een fotokopietje moet maken, ben je drie kwartier onderweg. Overal even praten over het Totaalplan". De pers- voorlichtster van de VARA ziet de ontwikkelingen binnen de nog altijd socialistische omroep wel zitten. Na een periode van spannende rust, ratelen de ton gen van het VARA-personeel weer als slangèn zo snel. „Gezel lig toch". Het Totaalplan is een 99 pagina's tellende nota, die de omroep een ander gezichtgeeft. Men gokt. niet meer op een socialistische groep, maar op de 'gewone mens' tussen de 25 en 55 met een laag inkomen en niet al te intelligent. Volgens het bestuur groeit de omroep met deze omschakeling binnen vijf jaar van 500.000 naar 800.000 leden. En dat moet ook, want „we willen koste wat het kost A-omroep blijven". Ook als het je je ideologie kost? Piet van de Ende, directeur VARA-radio, verwoordt het als volgt: „Als je kwalitatieve programma's maakt met slechte kijk- of luistercijfers, programma's die dus het effect missen, dan heb je wel een be staansreden, maar geen be staansrecht. De VARA wil zijn bestaansrecht, dus moeten de programma's veranderen". Het gaat dus niet meer om de kwali teit, maar om de kwantiteit? „Nee dat niet, maar de mensen moeten het wel mooi vinden". Discussie "Ik zou niet graag behoren bij de mensen, die het mooi moeten vinden. Want als je bij die groep behoort, heb je het niet echt ge maakt". Marcel van Dam was woensdagmiddag tijdens de op namen van het radio-programma 'Het zout in de pap' weer op zijn vertrouwde manier bezig. Hij zat een discussie voor over de vraag: „Hoe moet de socialistische VA RA zijn culturele taak waarma ken". Aan de discussie, die voor een ge deelte over het Totaalplan ging, werkten mee: Han Lammers (landdrost Flevopolder), Jos van Kemenade (Tweede Kamerlid PvdA), Piet van de Ende (direc teur VARA-radio), Albert van den Heuvel (VARA-voorzitter), Joop Doorman (mediadeskundi ge), Jan Kas^ies (directeur voor het Instituut van theateronder zoek), Jan Rogier (auteur) en me vrouw Verweij-Jonker (oud-VA- RA gediende). Van Dam bouwde de discussie op de manier van het televisie-pro gramma 'Achterkant van het ge lijk' op. Hij begon over kitsch, vroeg vervolgens naar kwaliteit en pakte ten slotte allen op hun gedane uitspraken. Van Dam: „Als ik het Totaalplan lees dan stijgt daar een geur uit op van dat wordt een verandering op een wijze waarmee we makkelijker kunnen concurreren met omioe- pen als de TROS, Veronica enzo voort en wij zullen ons daarbij moeten aanpassen". Van den Heuvel antwoordde op lastige vragen als deze, dat het Totaalplan verkeerd begrepen werd: „U moet ook niet vergeten dat het in drie maanden geschre ven is en dat het slechts een con cept is". Van Kemenade had het allemaal wel goed begrepen. Hij verklaarde, dat hij voor 100 pro cent achter het plan stond: „Je moet als omroep rekening hou den met de smaak van het volk en daarin kan je altijd nog een boodschap verwerken". Rogier was het met deze stelling niet eens: „Toen Het Vrije Volk landelijk verdween, heeft André Kloos gezegd: er moet een boule vardblad van links komen, er moet een links blad blijven voor de massa. Maar dat kan helemaal niet. Als de VARA een linkse omroep wil blijven, maar wel voor de massa, dan zullen ze hun grenzen moeten verleggen". Lammers voegde hieraan toe, dat je als omroep nooit kwaliteit moet inleveren: „Dan maar ka pot of een B-omroep". Mevrouw Verweij-Jonker tenslotte vond de discussie helemaal niet nieuw: „Ten tijde van de eerste radio-uitzending, werd er bij de VARA al gepraat op welk pu bliek we ons moesten richten". Van Dam beëindigde de discus sie met de opmerking: „Wij allen dragen de VARA een goed hart toe, maar dat zal niet het geval blijven als het een krokettenom roep wordt, waar de cultuur uit de muur komt". Binnen de VARA broeit ook iets. René Kepper, voorzitter van de ondernemingsraad, vertelde dat hij al vele kritische geluiden had gehoord. 'Roodgloeiend', het personeelsblad van de VARA, staat deze week bol met dergelij ke geluiden. Medewerkster Vlas- ta van Pelt: „Reageren op het plan? Wat aardig, we mogen rea geren. We mochten ook reageren in de personeelsvergadering en wat dan nog? Verandert het plan? Wordt er een nieuw plan geschreven? Van den Heuvel is daar niet toe bereid. Terug in ons hok, het bestuur doet toch niets HILVERSUM (GPD) - Het VA- RA-hoofdkwartier aan de Heu vellaan in Hilversum is een groot, log en grijs gebouw. De portier, gekleed in een stoffig VARA-uniform, houdt je al van verre in de gaten. Op de balie waarachter hij zit, staat een rode roos in een vaas. De hal wordt af en toe gevuld met voorbijlopen de medewerkers, ernstig kijkend op weg naar een volgende verga dering. De aan de muur hangen de geluidskasten kunnen 'De In ternationale' dromen. Als het aan de huidige voorzitter van de VARA, ds. Albert van den Heuvel, ligt, verandert dit beeld; en wel zo snel mogelijk. Het VA- RA-bestuur, waarvan hij voorzit ter is, kwam vorige week met een Totaalplan. Als dit Totaalplan er door komt, zal het beeld van de 'socialistische omroep' er onge veer als volgt uit gaan zien: Het grijze gebouw krijgt een vrolijk kleurtje. De portier wordt inge ruild voor een snelle meid, die je al van verre toelacht. De dure ro de roos moet plaatsmaken voor een goedkope witte anjer, omdat die bloem het altijd doet. De VA- RA-medewerkers moeten zo hard werken, dat er geen tijd voor vergaderen en ernstige ge zichten is en de geluidskasten gaan vanaf nu staan naar Hazes' 'Amor, Amor, Amor'. Waarom die totale verandering? Eind vorig jaar bleek de VARA-be- groting een tekort te vertonen van enkele tonnen. De vereni gingsraad nam daarmee geen ge noegen en droeg het bestuur op in mei dit jaar met een sluitende met de opmerkingen die ge maakt zijn. Als iemand iets zei over het plan, reageerde het be stuur met: dat heb je niet goed begrepen dat lees je verkeerd Van de inspraak daar geloof ik niets van. Laten we het er maar niet over hebben hoe be stuur en directie omgaan met 'het personeel'. Om in termen van onze voorzitter te spreken: God behoede ons voor de VARA die hij voor ogen heeft. Dat wordt dan André Hazes leest Carmiggelt". Buitengewoon mens Bob Kaindl, medewerker van de VARA-gids, schreef ten slotte in 'Roodgloeiend': „Laat ik nou al- begroting te komen. In januari kondigden zich nog enkele te genvallers aan en het VARA-be- stuur rekende voor dat het tekort was opgelopen tot ruim een mil joen. Om dit tekort weg te werken werden voor dit jaar reeds ingrijpende bezuinigingen doorgevoerd en om een tekort in 1984 te voorkomen werden in maart reorganisaties voorge steld, die een verlies van 19 ar beidsplaatsen met zich mee brachten, voor een deel door ge dwongen ontslag. De bonden en de ondernemings raad van de VARA accepteerden de plannen niet. Zij eisten van het VARA-bestuur een totaal plan voor de toekomst, waarte gen de reorganisaties afgezet konden worden. Besloten werd dat dit plan er binnen drie maan den zou zijn en dat er zolang geen beslissing over de reorgani satie zou vallen. De onderne mingsraad zat ondertussen ook niet stil en kwam in mei met een rapport waarin de VARA-finan- ciën rooskleuriger werden afge beeld. Op grond daarvan eisten de bonden en de ondernemings raad intrekking van de plannen voor de gedwongen ontslagen. Na een eerste weigering van het bestuur kwam het later toch aan die eisen tegemoet. Op korte ter mijn zijn daarom geen acties te verwachten, maar als het aan het bestuur ligt, gebeurt er op de lan gere termijn iets ingrijpends: „Wat dacht u er van om het werk nemersbestand van de VARA te rug te laten lopen van 420 tot 260 tijd gedacht hebben dat Albert van den Heuvel ook maar een 'gewoon mens' was. Maar nee, nu moet ik uit een interview met hem in 'De Tijd' vernemen dat hij niet zal kijken naar André Ha- zes. Nota bene het eerste en eni ge kwaliteitsprogramma dat de VARA te bieden heeft als vinger wijzing voor wat de gewone mensen in de mistige kwalitatie ve totaaltoekomst boven het hoofd hangt. André Hazes is geen spekkie voor zijn bekkie. Daar blijft hij niet voor thuis, hij behoort dan ook niet tot die doel groep waarop de VARA mikt, zegt hij. zo blijkt hij dus toch een buitengewoon mens. Geen won der dat hij het antwoord schuldig blijft, als hem gevraagd wordt Herinnering „Bij ongewijzigd beleid zal het geen vijf jaar duren voor de VA RA B-omroep is en geen tien jaar voor ze een melancholieke herin nering is geworden". Dat is de conclusie van het VARA-bestuur in het Totaalplan voor deze om roep, een rapport waarin wordt gesteld, dat de doelgroep weer op de eerste plaats komt. „De VARA heeft veel te lang het pro bleem veronachtzaamd dat zij vervreemdde van haar achter ban. Een groot deel van de doel groep liep in de afgelopen jaren naar publieksomroepen als de TROS en kreeg van de VARA door Fred van Garderen een trap na in plaats van dat er een poging werd ondernomen om hen terug te winnen. In de tussentijd werd er onder invloed van democratieseringsprocessen alleen maar vergaderd en ging dat ten koste van het program mabeleid, de werksfeer en de doelgroep", aldus het rapport. Die doelgroep omschrijft de VA- RA-leiding als 'de gewone man', tussen de 25 en de 55, met lagere school en bijvoorbeeld een lage re vervolgopleiding die een inko men verdient dat onder de zie kenfondsgrens ligt. Aan die doel groep worden in de toekomst programma's getoetst, door mid del van panels, uit de leden sa men te stellen, die een waarde ring van het gebodene zullen le- die kreet 'kwaliteitsprogramma's voor gewone mensen' te concre tiseren. Hoe kan hij als buitenge woon mens dat nou ook weten?" Tijdens de eerder genoemde dis cussie confronteert Marcel van Dam de VARA-voorzitter met deze uitspraak in 'De Tijd'. „Ach", antwoordt Van den Heu vel, „een incidenteel geval. Je moet mij niet op één uitspraak proberen te vangen". Na de discussie aan Van den Heu vel de vraag of hij zich niet-be- grepen of aangevallen voelt. Glimlachend zegt hij: „Van Ke menade begrijpt mij toch?" Maar de rest dan? Van den Heu vel: „Ach, ik word voor deze functie goed betaald en moet dus wel wat kunnen hebben". veren. Kortom de kijker wordt koning. „Wanneer programma's niet aan de prestatienorm voldoen en dus onvoldoende aandacht en waar dering krijgen van de doelgroep, moeten zij veranderen of ver dwijnen. De betrokken program mamakers kunnen zich laten om- of bijscholen of moeten de consequenties trekken". Krasse taal van voorzitter Van den Heu vel. Een stelling die nogal wat consequenties voor de omroep zelf inhoudt. Op zo'n manier is het werknemersbestand van 420 naar 260 terugbrengen niet zo moeilijk meer. Maar wie lopen weg? De programmamakers, die achter hun produkt staan en over het algemeen kwaliteit afleveren. Watje overhoudt, is de program mamaker die alles maakt wat hem opgedragen wordt. De man, die alleen maar voor zijn geld aan het werk is. En deze programma makers moeten zorgen voor kwa liteit. De VARA maakt programma's voor haar belanghebbenden en die programma's moeten beho ren tot het beste dat er is. Dat be tekent voor de radio dat het ac cent komt te liggen op de infor matieve taken, terwijl bij mu ziekprogramma's de culturele en verstrooiende taak „hand in hand" dienen te gaan. De televisie moet de nadruk leggen op de amuserende functie. Daar toe zal een „scala van op ont spanning gerichte programma's worden ontwikkeld, variërend van puur amusement via drama en serie naar talkshows en ande re praatprogramma's. Daarnaast zal er „een beperkt aantal snelge- maakte en spraakmakende infor matieve programma's" worden gemaakt. In de praktijk betekent dat, dat Sonja, Fame en Willem Ruis de smaakmakers blijven, dat Achter het Nieuws blijft omdat dat nu eenmaal moet (elke omroep moet een actualiteitenrubriek in zijn programmapakket hebben - red.) en dat De Onderste Steen en Kijk Haar verdwijnen of „be perkt" op het scherm zullen ver schijnen. Een vierde smaakmaker is inmid dels gecontracteerd om de ont stane gaten op te vullen: André Hazes, aangetrokken als een pu bliekstrekker. Maurice Koop man, directeur VARA-televisie, zei vorige week tegen Vrij Neder land: „De vraag is niet of André Hazes kan bij de VARA. De vraag is of mensen die vinden dat Hazes niet kan bij de VARA, kunnen bij de VARA". ADVERTENTIE Minder mensen Hoe de VARA-programma's er in de toekomst ook uit gaan zien, vaststaat dat zij door veel minder mensen zullen worden gemaakt. De VARA heeft op het ogenblik 420 medewerkers in vaste dienst en zit daarmee ruim boven de norm die door de overheid aan omroepen wordt opgelegd. Dit betekent, dat geld waarmee pro gramma's gefinancierd moeten worden, nu opgaat aan loonkos ten. Daarom wil het bestuur tus sen nu en 1988 terug naar een personeelsbestand van 260 a 270 man. Voorzitter Van den Heuvel zei vorige week in De Tijd hier over: „De gedachte dat er bij ons mensen uit moeten is voor velen onverdraaglijk, maar de gedach te dat we nu te veel mensen in dienst hebben op kosten van de gemeenschap is in hun hoofden nog niet opgekomen". Om de inkrimping te bereiken, bij voorkeur zonder gedwongen ontslagen, zal onder meer een af deling 'nieuw werk' opgericht worden. De bedoeling daarvan is mensen, voor wie binnen de VA RA geen of te weinig werk meer is, met steun vanuit deze omroep aan nieuw werk te helpen. Daar bij wordt gedacht aan het opzet ten van kleine organisaties, clie in eerste instantie met financiële steun van de VARA, maar later op eigen kracht gaan opereren op de free-lancemarkt. Wat vinden de bonden en de on- dernemersraad daar nou van? Frans Gottmer, woordvoerder van de dienstenbonden FNV: „Er wacht de VARA een lange toekomst van vervelende situa ties. De prestatiecontrole zal enorm worden opgeschroefd en iedereen komt in aanmerking om af te vloeien. De sociale druk binnen de onderneming zal daar door stijgen". Over het geschetste beleid van het VARA-bestuur om medewerkers met steun af te laten vloeien naar de free-lancemarkt, zegt zijn col lega Hans Verploeg van de Ne derlandse Vereniging voor Jour nalisten (NVJ): „Daar zullen zij moeten concurreren met een toe nemend aantal collega's. Dat zal zeker niet kunnen voor de ruim honderd mensen die bij de VA RA op den duur moeten vertrek ken. Ik verwacht dan ook dat de VARA toch tot gewongen ontsla gen over zal moeten gaan wan neer zij die norm van 260 werk nemers wil halen". Wel met de premie van uw ziektekostenverzekering, niet met de risicodekking, vindt de VGCN, met bijna 300.000 verzekerden één van de grootste ziektekosten verzekeraars van Nederland De VGCN maakt geen winst en dat ziet u aan de premies: alternatieve geneeswijzen meeverzekerd werelddekking op kostprijsbasis gratis service EUROCROSS-alarmcentrale o.a. bij verblijf in het buitenland. VGCN: lagere premies,hogere dekking ziektekosten ir geneesmiddelen Marcel van Dam: 'geen cultuur uit de Utrecht, V.G.C.N., Biltstraat 196. 030 - 71 56 34 I Waar bent u nu verzekerd? I Gezin: Man- jaar. Vrouw: ■i i Bon voor lagere ziektekostenpremie I I I I jaar Aantal kinderen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5