Een 'zwerver' bij wie je altijd terecht kunt Commissie zet schijnwerpers op fouten B en W v* Rector Steffens verlaat 'Louise' Nieuwe poging tot bouw van parkeergarage <3V Bouw Oranjegracht e.o. ACHTERGROND! ZATERDAG 9 JULI 1983 LEIDEN - Pater, filosoof, theoloog, wetenschappelijk hoofdmedewerker in de neerlandistiek, rector op een ka tholieke school en rector op een openbare school. Na een lang gesprek is dit nogal merkwaardige lijstje onder een langzaam optrekkende nevel vandaan gekomen. Dr. G.A Steffens, de scheidende rector van de Louise de Coligny Scholen gemeenschap in Leiden, kijkt verstoord op als we aan het eind van het verhaal zijn loopbaan ordenen. Wat onbeholpen reagaert hij: "Zo bij zonder vind ik het niet. Het komt wel overeen met mijn zwerversna- tuur". Die zwerversnatuur was al eerder ter sprake gekomen, immers, veel van baan veranderen betekent ook veel verhuizen. Zijn pensionering wordt door hem zelfs aangegrepen om weer te gaan zwerven. Niet dat Stef fens nu vanaf 13 juli onder de Leidse bruggen te vinden is, maar het huis in de Merenwijk is wel verruild voor een optrekje in Baarn. Stef fens meldt dat hij bewust het Gooi als woonplaats heeft gekozen. "Een strategisch punt. Aan de ene kant is het dichtbij de universiteit en aan de andere kant zit je zo in het oosten. Daar heb ik nog veel familie wonen. Ik ben zelf namelijk geboren in Oldenzaal". Dr. G. A. Steffens: "Nu we veel door Saskia Stoelinga De opmerking 'dicht bij de univer siteit' verraadt iets. "Uit de tijd dat ik mijn proefschrift over Pie- ter Nieuwland, een Hollandse dichter en wiskundige, heb ge schreven, heb ik nog een koffer met aantekeningen over. En daar wil ik nog wat mee doen. Ja, je zou het na vijftien jaar een ver volg op mijn proefschrift kunnen Achttiende eeuw Gedreven legt hij uit dat Pieter Nieuwland een belangrijk dich ter - ondanks zijn kleine oeuvre - uit de achttiende eeuw is. "Een geniaal aangelegd man, die he laas op 30-jarige leeftijd al is ge storven. Hij was hoogleraar in de zeevaart- en sterrenkunde en gaf ook onderricht in wis- en natuur kunde aan de universiteit van Leiden. Behalve zijn enorme kennis van exacte zaken was hij ook erg bekend met de litera tuur. In de tijd dat ik studeerde was er nog weinig bekend over de acht tiende eeuw. Dat onderwerp heeft nu een grote vlucht geno men. Aan de universiteiten zijn studieclubs ontstaan en regelma tig verschijnen er boeken en tijd schriften met interessante artike len over die periode. Eigenlijk is het allemaal nauwelijks bij te houden. Het zal me heel wat tijd kosten om alles weer bij te lezen. De universiteitsbibliotheek is daar bij uitstek een geschikte plek voor". De mededeling dat er een fotograaf zou meekomen is serieus opge vat. Steffens heeft deze morgen een veelkleurige das uitgekozen met als ondergrond een licht groen overhemd. Over het beige- kleurige corduroy-pak hangt nog de gloed van nieuwheid. Geen sandalen; zijn voeten zijn gesto ken in modieuze gevlochten ve terschoenen. Zo shjt hij zijn laat ste dagen aan het bureau in de rectorskamer - dagen die toch ongewild in het teken staan van zijn naderende afscheid. Iemand die hem goed kent, schetst hem als een erudiet man. "Je kunt altijd bij hem terecht. Het is iemand die overal wat vanaf weet - beheerst het Frans tot in de puntjes - én hij is volstrekt in teger. Hij stéót voor zijn school en heeft daarbij ook nog oog voor de menselijke aspecten". Dat hij ook bikkelhard kan zijn heeft de gemeente Leiden ge merkt. Een medewerker van de directie onderwijs omschrijft hem als een "brave terriër". "Wij hebben aan zijn optreden veel plezier gehad en het heeft ons geen windeieren gelegd", vertelt hij. In een jarenlang conflict met het ministerie over de vraag of er wel of geen openbaar onderwijs in Leiderdorp moest komen, heeft hij zich steeds onverzettelijk op gesteld. Het bijzonder onderwijs had immers wél een dependan ce. Onlangs is deze strijd in zijn voordeel beslecht. In het nieuwe schooljaar kunnen de Leider- dorpse leerlingen naar de 'Loui se de Coligny' in hun eigen woonplaats. "Als die school er niet was geko men vóór zijn pensionering was dat een moeilijk te verteren zaak voor hem geweest. Een kroon op zijn werk", weten ambtenaren die veel met hem te maken heb ben gehad, te vertellen. Op de vraag waarom hij zich zo in gespannen heeft voor het open baar onderwijs, zegt hij: "Een school moet een afspiegeling zijn van het maatschappelijk gebeu ren. Openbaar wil niet zeggen neutraal en dus kleurloos. Inte gendeel, openbaar is gevarieerd. Je hebt leraren en leerlingen uit verschillende richtingen; een kleurrijk gezelschap. Leraren op een openbare school besteden vanuit hun eigen achtergrond tijd aan maatschappelijke be spiegelingen en beschouwingen, zodat leerlingen de kans hebben om een keus te maken. Je hoeft daar niet veel kunstmatigs voor te doen. Het is een natuurlijk proces". Aandacht "Hoewel, de invloed van een school moet je ook niet over schatten; immers de leerlingen vertoeven zestien uur buiten de school. Nu de democratiserings golf weer voorbij is, zie je duide lijk dat de aandacht van de leer ling zich weer richt op het gebeu ren buiten de school, terwijl de aandacht voor de leerling binnen de school groter is geworden. Of dat goed is kun je niet zeggen, je constateert het". "De docerende toon op de scholen is veranderd. Men begeleidt nu meer. Dat hangt ook nauw sa men met de gezinssamenstelling. Nu de gezinnen kleiner worden, krijgen de kinderen meer aan dacht. Ook worden ze meer bij de wereld van de volwassenen èn hun problemen betrokken. Deze ontwikkelingen staan niet los van elkaar, maar grijpen allemaal in elkaar". Met de handen op de knieën mij mert hij verder: "Het is heel boeiend hoe snel het maatschap pelijk bestel zich ontwikkelt. En dat zit allemaal in één leven". Hij somt wat losse zaken op: "Zoiets als een kleuterschool kende je niet. Klompen, een lei met grif fel, geen dynamo maar een car bidlamp. Ik woonde op een boerderij met hoge eiken en als ik nu naar die plek terugkeer, zie ik kleine in dustrieën. Ik voel dan hoe tref fend zo'n regel: "Ik was een kind en wist niet beter, dan dat dat nooit voorbij zou gaan", uit een liedje van Sonneveld is". Weinig allure Als de naam Deetman valt keert hij terug tot de harde werkelijkheid. Waarom maakt deze minister van onderwijs en wetenschap pen zich toch zo onbemind? Stef fens gaat daar razendsnel op in. Zijn grootste verwijt tegen Deet man is, dat hij zich weinig van de jonge mensen aantrekt. Steffens: "Dat de wereld van de volwasse nen in die hele bezuinigingswoe de meedraait is tot daar aan toe, maar tegenover de jeugd heeft zoiets weinig allure. Je brengt deze leeftijdsgroep in enorme problemen. Ik zal je een voor beeld noemen: leerlingen die zijn gezakt, mogen nog maar een be paald aantal lessen volgen met alle risico's van dien. Een simpe le vraag: wat gaan deze mensen met de rest van de tijd doen? Ik heb van de minister daarover nog geen ideeën gehoord. De school neemt ze natuurlijk op, maar voor de wet en voor de fi nanciën bestaan ze maar voor tien procent". Steffens wordt nu boos. "Ik herin ner me de jaren dertig ook heel goed. Er werd toen niet gepraat over grotere klassen of minder lessen. Nu we veel meer geld hebben - ja, dat durf ik rustig te stellen - wordt de jeugd de dupe. Weinig genereus en ook heel raar, want zij worden toch onze opvolgers? Dat zien ze in Den Haag niet". tijd dat een leerling op school vertoeft. We zijn van 35 uur terug gegaan naar dertig uur. Bij el kaar is dat een jaar minder. En dan maar klagen dat ze minder goed voorbereid naar de univer siteit gaan; wat wil je als je één jaar moet inleveren met alle aflei ding die ze daarbij nog hebben?" Componist "Het denken over het onderwijs moet op de scholen worden ont wikkeld. En dat gebeurt ook. Er is geen school in Nederland die daar niet mee bezig is. We mer ken duidelijk dat we aan een an dere vorm van onderwijs toe zijn. Vroeger kon er één lijn worden getrokken. Men had duidelijk heid over het niveau van de leer lingen. Door de sterke persoon lijkheidsontwikkeling is de lijn van vandaag sterk gekarteld. De verandering begint bij de inte gratie kleuter- lager onderwijs. Ik denk dat het secundaire on derwijs hier nauw op moet aan sluiten. In het 'veld' is al veel aan de gang wat in Den Haag nog niet in formules of wetten is te vangen. Er is heel veel in wor ding. Het is te vergelijken met een componist die nog een lange tijd aan zijn werk moet schaven voordat het kan worden uitge voerd". Op zijn tocht naar de deur blijft hij staan voor zijn boekenkast. Een perkamentachtig, muf ruikend boekwerk wordt van de plank gehaald. Het blijkt van de hand van Pieter Nieuwland te zijn. Op bezwerende toon leest hij de eer ste versregels van het gedicht 'Orion' voor. "Oh, dit is zo prach tig'. LEIDEN - Het Leidse gemeente bestuur gaat onderhandelingen met het Leiderdorpse bowube- drijf Noorlander openen over de mogelijke bouw van een par keergarage aan het Levendaal, nu het plan van het Leidse aan nemingsbedrijf De Prie voorlo pig van de baan is. Noorlander diende aan het begin van dit jaar net als Du Prie een plan voor een parkeergarage op de plaats van de voormalige zeepfabriek Sanders bij het ge meentebestuur in. B en W kozen voor het plan-Du Prie, omdat dat meer auto's bevatte, 570 in totaal, dan Noorlander: 370. Op de bega ne grond zou in het plan-Noor- lander 2000 vierkante winkel ruimte en 1200 vierkante meter voor kantoren worden opgeno men. B en W noemden een grote winkelvestiging op deze plaats destijds ongewenst. De wethouders Waal en Tesselaar verklaarden gisteren te verwach ten dat de onderhandelingen met Noorlander de nodige tijd zullen vergen In september hopen zij aan de gemeenteraad een voor stel te kupnen doen. Zij achten het niet uitgesloten dat zij, wan neer de gesprekken met Noor lander op niets uitlopen, in een later stadium toch weer met Du Prie in contact zullen treden. Het is vooral een uitspraak van de gemeenteraad geweest, die het college van B en W gisteren heeft doen besluiten om Du Prie, die de financiering van zijn plan nog altijd niet rond had, niet langer uitstel te verlenen. In januari van dit jaar sloten de gemeente en het aannemersbedrijf een voorlo pige erfpachtsovereenkomst voor drie maanden. Later werd deze termijn op verzoek van Du Prie met twee maanden ver lengd. De gemeenteraad sprak bij die gelegenheid uit dat dat dan wel als uiterste termijn gold. Belegger Du Prie vroeg deze week nochtans opnieuw om Uitstel. In een brief aan B en W maakte hij bekend een ontwikkelingsmaatschappij te hebben gevonden, die in zijn plan is geïnteresseerd: de Neder- landsche Middenstands Finan- cierings Maatschappij voor Be- drijfsobjecten N.V..M.B.O. Deze belegger noemde in een brief vo rige week aan Du Prie het plan voor de Sandersgarage "levens vatbaar", maar stelde ook meer tijd nodig te hebben om het ver- keers- en parkeerbeleid van de gemeente te onderzoeken en zo te kunnen nagaan hoe de bezet tingsgraad van de parkeergarage zou kunnen zijn. Juist daarom verzocht Du Prie de gemeente - tevergeefs andermaal om uit stel. Hij toont overigens begrip voor het standpunt van B en W: "Ik heb de indruk dat ze tot het uiterste zijn gegaan". Eerder had de aannemer bot ge vangen bij een bank die niet be reid was een hypotheek te verle nen. De opzet van het plan was dat de aannemer ruim vier mil joen bij een bank zou lenen en dat de rest van het benodigde be drag - één miljoen - door de uit gifte van aandelen zou worden verkregen. Leidse winkelbedrij ven zouden de afnemers van de aandelen moeten zijn. De ver koop daarvan is dusdanig tegen gevallen dat ook de bank er geen brood in zag om een lening te verstrekken. Du Prie meldt in zijn brief aan B en W dat de M.B.O. vooral geïnte resseerd is in de parkeergarage, omdat de gemeente de grond voor niets ter beschikking heeft gesteld. "Elke lastenverzwaring zal de belegger evenwel doen af haken". De Leidse aannemer is bereid in een bouwteam van de gemeente plaats te nemen om op basis van andere uitgangspunten een andere parkeergarage San ders te ontwikkelen. Concurrent Noorlander bood be gin dit jaar aan de parkeergarage met kantoren en winkels op ei gen kosten te bouwen. Het was de bedoeling dat het Rotterdam se bedrijf Parking Europe Be heer en Exploitatie BV de par keergarage zou gaan exploiteren. Adjunct-directeur Swaak van Het kaalgeslagen terrein aan het Levendaal op de hoek met de Korevaarstraat. Daar moet een parkeergarage komen. Maar of het lukt? Op de achtergrond links het parkeerterrein van de Garenmarkt, openbare binnenstadsscho- ol zou verrijzen. Omdat de parkeergarage onzeker is, gaat de bouw van de school daar niet door. Die komt nu aan de Vliet te staan. Het is de bedoeling volgend jaar met de bouw te beginnen. (Foto Dirk Ketting) Nootiander zegt nuWe toen met veel enthousiasme en inzet dat plan gemaakt. Maar toen we van het gemeentebe stuur een afschrijving kregen, hebben we er niets meer aan ge daan en we hebben de belegger laten weten dat het plan niet door zou gaan". Noorlander gaat proberen dezelfde belegger nu opnieuw te interes seren. Swaak, gistermiddag nog niet officieel op de hoogte ge steld van het besluit van B en W: "Laat ik voorop stellen dat ik het erg jammer vind voor collega Du Prie. Hij heeft er tenslotte een hoop tijd in gestoken. Maar voor ons bedrijf is het natuurlijk ver- schikkelijk fijn. We gaan weer met hetzelfde enthousiasme en dezelfde mzet als destijds ver der". De bouw van 230 woningen aan de Oranjegracht en omgeving is één grote catastrofe geweest. Dit is de voornaamste conclu sie die valt te trekken uit het onderzoek dat een speciale commissie uit de gemeente raad heeft ingesteld naar de gang van zaken vóór, tijdens en na de bouw van de wonin gen. De bevindingen van de onder zoekscommissie die deze week bekend werden gemaakt, zijn niet schokkend te noemen, wel verrassend. Met name de rol van het toenmalige college van burgemeester en wethouders is tot dusver onderbelicht ge weest en door de commissie in de schijnwerpers gezet. Het rapport laat in die zin weinig aan duidelijkheid te wensen over: het college van B en W is medeverantwoordelijk voor de ernstige fouten die zijn ge maakt door de bouwers en an dere betrokkenen. De onderzoekscommissie heeft ondubbelzinnig aangetoond dat het gemeentebestuur (met name de wethouders Waal en Verboom) verscheidene keren fout heeft gehandeld en nalatig is geweest. Merkwaardig in dit verband is dat de oud-wethou der van volkshuisvesting, Ver boom, niet door de commissie is gehoord. In een toelichting op het rapport sprak de voor zitter van de onderzoekscom missie, het CDA-raadslid Bleij- ie, zijn twijfel uit over de be reidheid van de oud-wethou der om de commissie te woord te staan. Aangetoond wordt in het rapport dat het gemeentebestuur on voldoende heeft overwogen wat de consequenties waren van de bouwplannen die via een prijsvraag tot stand zijn ge komen. Het college is eigenge reid geweest met het aan wij- adviezen van de dienst ge meentewerken en van de be trokken architecten in de wind geslagen. Chaotisch Van een actief coördinerende rol van de gemeente blijkt uit de stukken en verklaringen niet veel. Het toezicht wordt chao tisch genoemd. Uit getuigen verklaringen blijkt dat de ge meente-ambtenaar die belast was met het dagelijks toezicht "meer in de keet zat, dan op het werk". De directievoeren- de architecten distantieerden zich van het toezicht op de uit voering van de cv-installatie omdat dit uit het bestek ge haald was. Uit het rapport blijkt voorts dat B en W bewust hebben afge zien van een eindcontrole van de centrale verwarming. Meest schrijnend is nog dat een aan bod vein het bureau Deerns, om voor de eindcontrole te zor gen, om financiële redenen werd afgewezen terwijl vier jaar later moest worden beslo ten een onafhankelijk deskun dige in te huren om de gehele installatie te laten beoordelen. Het college treft ook de nodige blaam waar het de aansprake- lijkheidsvraag betreft. Uit niets is gebleken dat voldoen de juridisch vooronderzoek is gedaan naar de mogelijkheid om de AVM, architecten, aan nemers, adviesbureau en on deraannemers aansprakelijk te stellen voor het herstel van ge breken in de 230 woningen. Met het verhelpen van de ge breken is een bedrag gemoeid van ruim drie miljoen gulden. Door Jan Rijsdam maakt. De onderzoekscommis sie heeft goed werk geleverd door de verschillende verant woordelijkheden voor ge maakte fouten te ontrafelen. Volgens de commissie hebben alle geïnterviewden zeer loyaal hun medewerking verleend en is men tijdens de hoorzittingen zeer openhartig geweest. Toch heeft de commissie niet al les boven water gekregen. Ner gens uit de verklaringen noch uit de stukken blijkt bijvoor beeld wie goedkeuring heeft gehecht aan de door de Am sterdamse Verwarmingsmaat schappij uitgevoerde plannen. De revisietekeningen van de centrale verwarming zijn niet boven tafel gekomen. De teke ningen zijn volgens verklarin gen wel aanwezig doch de commissie heeft ze niet kun nen inzien, omdat ze zoek wa ren. Ook de schriftelijke ver slaglegging van de tweede op levering ontbreekt. Vragen Loyaal Het onderzoeksrapport is tot stand gekomen door een groot aantal interviews met betrok kenen. Duidelijk is gebleken dat iedereen fouten heeft ge- Een nadeel van onderzoeksrap porten is veelal dat ze evenzo- vele vragen oproepen als beantwoorden. Het onderhavi ge rapport zal vermoedelijk na de vakantie in de Leidse ge meenteraad worden bespro ken, zodat het college nog in staat is de nodige opheldering te verschaffen. De wethouder van volkshuisvesting heeft in elk geval het één en ander uit te leggen. Aan een schuldbe kentenis lijkt niemand behoef te te hebben. De gemeente heeft ongetwijfeld haar lesje geleerd. Belangrijker dan de constatering wie wat fout heeft gedaan is de vraag of de fouten die gemaakt zijn in de toe komst kunnen worden voorko men. Ook de gang van zaken rond het inwinnen van juridi sche adviezen inzake contrac ten, oplevering en verborgen gebreken vraagt om duidelijk heid. Wethouder Tesselaar heeft bij herhaling verklaard dat de or ganisatie van het ambtelijk ap paraat, en met name het toe zicht op bouwprojecten, dus danig is verbeterd dat de ge maakte bouwfouten vandaag de dag uitgesloten zijn. Niete- min komt de onderzoekscom missie met een aantal aanbeve lingen waaruit mag worden ge concludeerd dat verdergaande verbeteringen mogelijk zijn. De voorzitter van de onder zoekscommissie zegt niet de zekerheid te hebben dat de ge maakte fouten niet meer kun nen voorkomen. Met de bouw van ruim 4000 woningen, in de Stevenshofpolder, in het voor uitzicht is dat een niet onbe langrijke constatering. Te ho pen valt dat de behandeling van het onderzoeksrapport in de gemeenteraad zich daarop zal richten. Wethouder Tesselaar (tweede van rechts) heeft gistermiddag een kijkje genomen in enkele wo ningen aan de Oranjegracht en Waardgracht waar op dit mo ment een nieuwe centrale verwarming wordt aangebracht. Mo menteel is ongeveer een kwart van het werk gereed en de werk zaamheden verlopen voorspoedig. De heer Venema, van het ge lijknamige ingenieursbureau dat is betrokken bij het toezicht op de werkzaamheden, zegt er alle vertrouwen in te hebben dat het karwei deze keer tot een goed einde wordt gebracht. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3