Weekspot "Inslapen zouden ze, zonder links" Zeemist oorzaak kettingbotsing Hofwijck mag niet worden vergroot Schoonmaak actie door Lindehoeve Smaakmaker Sanders verlaat raad Oegstgeest "Veel te hard gereden" 'Ervaren' opvolger Huize Klimop mag vebouwen PAGINA 2 ZATERDAG 9 JULI 1983 REDACTIE HANS SONDERS JL VOOR PAAL LEIDERDORP Ze zijn al tot een "palensyndroom," uitge groeid, de heipalen naast het multifunctionele centrum Mu- zenhof in Leiderdorp. Ze staan daar nu al ongeveer twee jaar nutteloos te wezen, "geconser veerd" en al om slijtage te voor komen. Het geheel doet denken aan een kunstwerk, een moder nistische uitvoering van een Griekse zuilengang. Maar eigenlijk is het verhaal achter hun bestaan heel triest. Hoe heeft het allemaal zo ver kunnen komen? Van der Heijden beheer bv, een bouwer en project-ontwikke laar uit Woerden, zou drie pro jecten naast elkaar realiseren: Muzenhof, het nieuwe bejaar dentehuis Dillenburg en 75 zeer luxe koopappartementen, in de 400.000 gulden klasse. Alles leek goed te gaan tot het mo ment waarop met de woning bouw moest worden begonnen. Net toen stortte de bouwmarkt in elkaar, het grootste deel van de kandidaat-kopers haakte af en het bouwplan verdween in de prullenbak. Sinds die tijd, al weer zo'n twee jaar geleden, is de grootbouwer alternatieve bouwplannen aan het uitwerken. Dit gebeurt in een ondoordringbare waas van geheimzinnigheid. Het eni ge idee dat het verzengende licht van de openbaarheid blijkbaar kon doorstaan is het plan voor de realisering van huisvesting voor werkende jon geren en studenten geweest. Maar ook dat is afgeketst. Intussen is er in het Leiderdorpse een enorme en voortdurende geruchtenstroom op gang geko men over de toekomst van de heipalen: er komt een afschu welijk lelijke blokkendoos, de nieuwbouw wordt wel zeven lagen hoog en nog meer van dit soort wilde geruch ten. Om die woest kolkende stroom nu eens in te dammen wilde het Leidsch Dagblad wel eens we ten wat daar allemaal van waar is en deed het verzoek om de plannen openbaar te ma ken. Omdat die er "officieel" echter nog niet zouden zijn, we zen BenW dat verzoek van de hand. Nu snijdt dit argument van het college van B enW ook wel enig hout want - en heel verstandig, zo blijkt nu - de gesprekken over dit thema tussen bouwer en ambtenaren, wethouder en raadscommissie ruimtelijke dening zijn nooit genotuleerd "Zodat er ook niets is om open baar te maken", aldus het da gelijks bestuur van de gemeen te. Met Leidsch Dagblad ging vast houdend in beroep tegen dit be sluit omdat het sterke vermoe den bestond dat er wel dégelijk stukken moesten zijn, bijvoor beeld van de bijeenkomsten van de Leiderdorpse raads commissie in onder andere een hotelletje in:...Woerden... Maar dat viel niet écht lekker bij het gemeentebestuur van Lei derdorp, nota-bene de enige ge meente in de regio met een vol wassen afdeling voorlichting. "Toch zeker heerlijk voor een krant in komkommertijd, zo veel geruchten?!", aldus een lichtelijk gebelgde burgemees ter Van der Have deze week. Oorzaak hiervan zijn natuurlijk de geheimzinnigheid en het stiekeme overleg. Hartelijk dank, dus, bij deze... DODE MUS LEIDERDORP - De teerling is dan tóch geworpen en ook de kogel is weer eens door de kerk: de Mauritssingel in Leiderdorp lijkt eindelijk, lang verwacht en verguisd, te worden doorge trokken. Na jaren van praten, plannenmakerij en honderden bezwaarschriften is het er dus toch van gekomen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gaven afgelopen dins dag het groene licht voor het verlengen van de Mauritssin gel. Het wordt hoog tijd dat het nieuwe stuk weg er komt om de overlast in de Hoofdstraat te beperken. Veel sluipverkeer maakt namelijk gebruik van deze route om de overbelaste Hoge Rijndijk met zijn oer woud van verkeerslichten te omzeilen. Maar er zit een levensgrote ra telslang onder het gras want tot 1992 heeft de provincie geen geld om haar aandeel in de kosten (75 procent) te betalen. De gemeente Leiderdorp moet het geld dus voorschieten als ze wil dat de nieuwe weg er voor die tijd komt. En dat voorschie ten kost elk jaar een kwart mil joen gulden. Een enorm bedrag voor een gemeente die in deze Gerucht nummer zoveel: als permanente plaats voor het wereldkampioenschap paalzitten is Leiderdorp aangewezen. (Foto Holvast). tijd al haar inkomsten ziet te ruglopen en steeds dieper in de beurs moet kijken om noodza kelijke voorzieningen in stand te houden. Het besluit van GS dient op zijn zachtst gezegd een beetje vreemd te worden genoemd want al sinds 1968 is men bezig met het plan om de Mauritssin gel door te trekken en aan het einde van de jaren '70 schreven GS dat toestemming èn geld zou worden gegeven. Nu het fi nancieel niet meer zo goed gaat ook de provincie moet bezui nigen blijkt die toezegging weinig waard. "Het plan is heel urgent, maar je krijgt - de eerste tien jaar - geen cent", zo luidt het besluit van GS, kort samengevat. Is dit nu een nieuwe beleidslijn of het aloude blij maken met een dode mus... HAAT VOORSCHOTEN - Het zal je maar gebeuren. Maak je een kunstwerk dat juist de verinne- ging en de onderlinge warmte tussen de mensen moet bevor deren en juist dat wordt dan agressief in brand gestoken. Het is de Voorschotense kunste nares Hulleman deze week alle maal overkomen en deze kon dan ook haar tranen maar nauwelijks bedwingen toen ze haar gevoelens in woorden moest vatten. Slechts twee maanden geleden heeft ze haar beeld, twee gesti leerde vrouwentorso's, afgele verd en heeft het gestaan in het Adegeest-park in haar woon plaats. Maar aan het begin van deze week moest de brand weer eraan te pas komen om te redden wat er nog aan te red den viel. Niet veel, zo bleek al gauw. Restauratie moet uitge sloten worden geacht. Al vanaf het moment van onthul ling was het beeld doelwit van de agressie en vernielzucht van de plaatselijke jeugd. Er is ge probeerd - en met niet gering succes - om het kunststoffen kunstwerk langzaam maar ter gend zéker te vernielen. Hebe brokken zijn er afgekrabd en met grote viltstiftletters stond erop aangetekend dat het ka pot móést. Om van de vunzige pennevruchten nog maar te zwijgen. Aan intolerantie, wijt de kunste nares de vernieling. Intoleran tie voor wat niet begrepen wordt. Dat laatste roept zelfs haat op, zo blijkt... Er is nog een lange weg te gaan. Laat staan voor verinneging en warmte. DEN HAAG/OEGSTGEEST - De uitbreiding van het Oegstgeester bejaardencentrum Hofwijck mag niet doorgaan. Het woonple- zier in de omgeving wordt ver minderd en de woningen worden minder waard. Dat zei gistermid dag voor de Raad van State Ha- zenboslaanbewoner Brameijer tegen staatsraad Troostwijk die zijn verzoek om de bouwvergun ning te schorsen behandelde. Het bejaardencentrum moet wor den aangepast aan de huidige ei sen. Bovendien komen er meer plaatsen. De uitbreiding houdt in dat het centrum verbreed zal worden en dat er een nieuwe ver dieping bijkomt. Tevens is er een stuk nieuwbouw gepland aan de kant van de Piet Heinlaan. Volgens Brameijer zal hij veel schade ondervinden als de uit breiding van Hofwijck doorgaat. Minder zon en minder licht zijn de gevolgen van zo'n groot ge bouw, zei hij. Burgemeester Scheenstra stelde daar tegenover dat de uitbrei ding geheel volgens het bestem mingsplan gebeurt. De bezwaren hadden toen geuit moeten wor den, maar dat is niet gebeurd. Ju ridisch heeft de gemeente gelijk, aldus Scheenstra. Dat vond ook staatsraad Troostwijk. Maandag zal hij definitief beslissen of de uitbreiding door mag gaan. OEGSTGEEST - Dik Sanders (39) stopt met zijn gemeenteraadswerk in Oegstgeest. Zijn dagelijkse werk als bedrijfseconoom vergt te veel tijd om daarnaast ook nog de één- mansfractie van de PPR draaiende te houden. Guus van Eisen volgt Sanders in septem ber op. "We hadden de afspraak dat ik tij dens deze periode zou vertrek ken", verklaart Sanders zijn be sluit. De immer met een pijp ge tooide Sanders kwam drie jaar geleden geheel onverwacht in de gemeenteraad van Oegstgeest. Sanders: "Kiezersbedrog? Welnee, iedereen die het had gevraagd had ik het gezegd, maar aan de grote klok hangen, nee, dat ook weer niet". VOORSCHOTEN Medewerkers en bezoekers van jeugdcentrum De Lindehoeve in Voorschoten zijn begonnen met het schoon maken van tientallen kabeltele- visiekasten in hun woonplaats die door wat al te enthousiaste aanhangers met affiches werden beplakt. Het gaat om posters voor de zoge noemde Swing Wave avonden die de jongerensociëteit organi seert. De gemeente had De Lin dehoeve verzocht om de plakka ten te verwijderen omdat zij de verf van de kasten beschadigen. Het bestuur van de De Lindehoeve gaat bij de gemeente wel een ver zoek indienen om op meer plaat sen in het dorp affiches te mogen plakken. Tot nu toe kan dat al leen op de daarvoor bestemde "peperbus" in het centrum van de gemeente. Deze bevindt zich echter in zeer slechte staat waar door het opplakken van affiches wordt bemoeilijkt. Met speciaal voor de gelegenheid vervaardig de posters proberen medewer kers van De Lindehoeve nu ook de peperbus in een betere staat te krijgen. LEIDERDORP/DE BILT Vreemd genoeg zijn de zomertijd en het huidige warme weer voor een groot deel de oorzaken van de kettingbotsing gistermorgen rond halfzeven op Rijksweg 4 bij Hoogmade. Deze conclusie trekt een medewerker van het KNMI in De Bilt, want "omdat we een uur eerder opstaan, hebben we ook meer last van zomermist die 's zomers in de nanacht wel va ker voorkomt", aldus de weer kundige uit De Bilt. De mistbank gistermorgen bij Hoogmade is naar zijn mening zeemist geweest "die zeer dicht kan zijn en door de nog lage tem peratuur van het land 's morgens vroeg zover landinwaarts kan trekken". Zeemist wordt op het moment vooral gevormd door de hoge vochtigheidsgraad van de lucht, mede als gevolg van het warme weer, en de nog lage tem peratuur van het zeewater die weer een gevolg is van het koude voorjaar Volgens een van de agenten van de groep rijkspolitie Leiderdorp is er gezien de omstandigheden ook veel te hard gereden. "Je moet altijd zorgen dat je binnen de zichtafstand die er is, tot stil stand kunt komèn". Voor zover de politie heeft kunnen nagaan is de kettingbotsing ont staan na een eerste ongeluk waarbij drie auto's waren betrok ken. Die stonden op de rechter- rijbaan en gedeeltelijk op de vluchtstrook. Een achteropko mende vrachtauto wilde hier voor naar links uitwijken maar werd op dat moment ingehaald. Die twee botsten tegen elkaar en tegen de eerdere drie automobie len waarop weer achterkomend verkeer terechtkwam. In totaal waren bij de kettingbotsing ze ventien auto's betrokken. De drie eerder als zwaar gewond omschreven personen die naar het ziekenhuis werden vervoerd, inwoners van Lisserbroek, Pur- merend en Zevenhuizen, behoef den echter niet te worden opge nomen. Na voor wat kneuzingen en een enkele breuk te zijn be handeld mochten ze gistermid dag naar huis. Het toenmalige raadslid Karei Beckers ging verhuizen, zodat er een opvolger moest komen. San ders stond tiende op de lijst en kwam dus eigenlijk niet in aan merking voor de opvolging. "Maar de nummer twee van de lijst had geen tijd, de derde was ook al verhuisd en dat ging zo door tot de tiende plaats. Zelf heb ik nooit het idee gehad in de gemeenteraad te gaan". Verstandig Een jaar na de verkiezingen uit een gemeenteraad stappen, is dat geen kiezersbedrog? Sanders vindt van niet: "In de verkie zingsperiode zijn Guus en ik steeds met z'n tweëen opgetrok ken. We hebben er nooit stiekem over gedaan. Dat doen wij niet. Wie het toen gevraagd heeft, is het ook verteld. Maar we hebben het niet aan de grote klok gehan gen. Dat leek ons niet zo verstan dig". "Voor een éénmansfractie", gaat hij verder, "is tussentijds wisse len overigens beter. Bij verkie zingen zien de mensen een be kend gezicht en dat helpt toch. Je moet na de verkiezingen ook gelijk deel gaan nemen aan het overleg voor een nieuw college. En dat is toch veel moeilijker als je nieuw bent". Maar veel invloed op het beleid in Oegstgeest heeft Sanders de af gelopen jaren niet gehad. Dat geeft hij grif toe. "Daarvoor ben je maar één van de zeventien raadsleden, alhoewel je je eigen fractie bent en daarom iets meer het woord voert", vertelt hij. "Eén van de belangrijkste zaken is het verkeersplan geweest dat niet zo gelopen is zoals wij dat graag hadden gezien. Er is in het plan te weinig aandacht voor aan de zwakkere verkeersdeelnemer, maar in de uitvoering komt het toch weer dichter naar ons stand punt toe". Terugkijkend op zijn verblijf in de gemeenteraad valt één ding op. Sanders: "Ik heb nogal eens met burgemeester Scheenstra in de clinch gelegen, vooral over het verkeersplan. Als de burgemees ter goede zin heeft, is hy een goe de voorzitter die een moeilijke vergadering goed kan leiden. Maar hij is nogal eens erg kattig. Er zijn bij de laatste college-on derhandelingen een aantal din gen uit zijn portefeuille gehaald - met name ruimtelijke orde ning om de wethouders wat meer politieke verantwoordelijk heid te geven. Maar ook omdat Scheenstra vaak zonder overleg met de gemeenteraad handelde". Leuker Een beoordeling van de huidige gemeenteraad wil Sanders ook best geven. "Ik vind dat de nieu we raad minder goed werkt dan de oude. Dat kan nieuwigheid zijn, maar ik denk dat het vooral komt door de verschuiving van de machtsblokken (de groei van de WD - red.). En ook omdat de grootste fractie, de WD, door het veelvuldige vooroverleg con stant als één blok optreedt. Daar hoor je nooit meer een eigen, in dividueel, geluid. En ik mag toch aannemen dat het in die partij juist voorkomt. In de vorige raad, waar originelere mensen in zaten, kwam het vaker voor dat mensen afweken van het fractie standpunt. Dat maakt het poli tiek bedrijven leuker". Samenwerking tussen de progres sieve partijen is er nauwelijks in Oegstgeest. "Dat gebeurt niet zo Guus van Eisen (28) gaat Dik Sanders opvolgen als PPR- raadslid in de gemeente Oegstgeest. Van Eisen, gebo ren Oegstgeestenaar, is leraar aardrijkskunde en Neder lands. Al vijf jaar maakt hij deel uit van de ^PR-steun- fractie, hij nam tieel aan de college-onderhandelingen en is dus goed ingevoerd in de Oegstgeester politiek. Dik Sanders zal overigens na het beëindigen van het raadslid maatschap de vrijkomende plaats in de steunfractie van de PPR innemen. vaak. Het voordeel is datje meer spreken kunt. Je buurvrouw of buurman kan een voorstel nog eens vein een andere kant belich ten. Bij mij speelt dein ook het verleden mee toen de samenwer king tussen PvdA en PPR die be gon in 1974 maar twee maanden voor de verkiezingen in 1978 uit elkaar barstte. De samenwerking is nu heel incidenteel". Toch vervullen de progressieve partijen een 'heel belangrijke' rol in de gemeenteraad. "Zonder links zou het geheel hier allang volledig zijn ingeslapen. Behalve als er weer een circulaire komt uit Den Haag, waarop ze actie moeten ondernemen. Het is nu in de raad niet meer dan het her halen van standpunten die in de commissie al zijn ingenomen. We zouden het schriftebjk'af kunnen doen, gewoon een kruisje zetten bij ja of nee". ZATERDAG Stadhuisplein - Leids Pleinfestijn, cir cus Boemerang 13.30 uur en straat- theater Dave Marsh 15.00 uur. Hartebrugkerk - wandelconcert, Mar- greeth de Jong op orgel, 15.00 uur. Elisabeth Gasthuishof, Caeciliastraat rommelmarkt t.b.v. rolstoelbus, 14.00 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en cunosamarkt, 9.30-17.00 uur. Vrouwenhuis. Hooigracht 79 - café avond, 21.00-01.00 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18 disco, 22.00-02.00 ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za. om 8 uur en eindigt zo. om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi en Meren- za. 8 uur tot zo. 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en 17 uur. zo. 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546, spreekuur vlgs. afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za. 8 uur tot zo. 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, tel. 763961, spreekuur vlgs af spraak. zo. 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de Mey van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za. 8 uur tot zo. 8 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754, spreekuur vlgs afspraak. zo. 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol, Verhage en Zwynenburg: za. en zo.: R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Meren- wyk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za. O. du Ry van Beest Hol le, Vlaskamp 16, tel. 891100; zo. R. van Velzen, Drakestein 3, tel. 891100. za. en zo. spreekuur 12.30-13 uur op Vlas kamp 16. tel. 891100. Leidseweg 328. tel. 071-762159. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr. 8 juli tot 15 juli door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502 en door Apotheek Beker, Lijt- weg 4, tel. 155482. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: P.C. Akkerman, Zoeterwoudsesingel 56, Leiden, tel. 149921.(spreekuur 13 tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Róntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070- 271110. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe. en vr. van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Inbrekers betrapt LEIDEN Twee zeventienjarige Leidse jongens zijn vanmorgen omètreeks kwart over vier op he terdaad betrapt op een inbraak in een benzinestation aan de Lammenschansweg. Zij hadden zich met behulp van een koevoet toegang tot het pompkantoor verschaft. DEN HAAG-OEGSTGEEST - Hui ze 'Klimop', een partikulier ver zorgingstehuis voor bejaarden aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest, mag doorgaan met de verbouwing. Een aantal omwonendeh had de Raad van State, het hoogste rechtscollege in ons land, ge vraagd die verbouwing tegen te houden. Zij vrezen dat door de uitwendige veranderingen aan het tehuis hun woningen in waarde zullen dalen. De Raad van State heeft de bewo ners gisteren in het ongelijk ge steld. Eergisteren pleitten zij er voor dat het pand, een voormali ge villa, weer in de oude staat zou moeten worden teruggebracht. Een woordvoerder van de ge meente liet weten dat dit onmo gelijk is, omdat de villa al sinds 1950 als verzorgingstehuis is in gericht en ook als zodanig is er kend. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur), zaterdag v Bi| automatische overschrijving 16 30-10 00 u Abonnements Restitutie is niet toegestaan Indien éen maanc verstri|ken van de abonnementsperi opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Per oost 1 322.90 Maandabonnement 20.59 (Autom betaling) Losse nummers f 0.85 Directie G Koopman Ad| dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J. W. E Metselaar Adj Hoofdredacteur R. D Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef. A A i i Bru Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungma HIJ. Veldhuize (regio) W F Virtz P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a ir

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2