De ongrijpbare arm van Henri Ford II Haring en staal, macht en onmacht Baissiers krijgen ongelijk Economie Extra fij Internationaal Beursweek De macht van de multinationals (2) En plotseling hoor of lees je dat het bedrijf waar je werkt, de zelfstandige dochter van een in in het buitenland gevestigde multinational, zijn poorten gaat sluiten. Zo ging het in 1981 bij Ford in Amsterdam, zo ging het in 1982 bij Mobil Oil, ook in Amsterdam, zo gaat het in 1983 bij Hyster in Nijmegen. De werkelijke reden? Het blijft een kwestie van raden, want nationale wet ten verplichten wel je eigen baas tot het geven van informatie, maar niet de top die vanuit het buitenland aan de touwtjes trekt. Bij Ford groeven bonden en ondernemingsraad diep, maar bleef Henri II, zoon van de oprichter, zich hullen in stilzwijgen. Geen woord vanuit Dearborn, USA. De Amsterdamse directie was toch verantwoordelijk? Niks ervan, stelde Henk Vos als onderhandelaar van de Industriebond FNV vast: die Amsterdamse directie had niets te vertellen. Maar Vos zou ook ontdekken dat niet telt wie gelijk heeft. "Wat telt is wie gelijk krijgt". De vraag is of de langverbeide richtlijn-Vredeling de werknemer straks meer houvast biedt. Zal het bij de Nijmeegse dochter van vorkheftruckbedrijf Hyster anders gaan? De macht van de multinationals, aflevering 2. ;Het is de financiële ongrijpbaar heid die de multinational een belangrijk machtsmiddel ver schaft om regeringen en perso neel onder druk te zetten of te gen elkaar uit te spelen. Bij Ford Nederland, zo rapporteer de de ondernemingsraad in 1981, holde Henri Ford de ver mogenspositie van de Amster damse fabriek uit door in de eerste plaats overmatige divi dend-uitkeringen, waardoor het eigen vermogen van Ford Nederland daalde van 67 mil joen in 1973 tot 51 miljoen in 1979. Tegelijkertijd verschafte het concern de vestiging nieuw kapitaal, maar dan tegen woe- I kerrentes: in 1980 leende Ford Amsterdam 30 miljoen tegen 18 procent, terwijl bij Van Lan- schot Bankiers tegen een veel lagere rente geleend had kun- nen worden. Daarnaast zou 50 miljoen zijn overgeheveld naar Amerika door overmatig gebruik van door de centrale directie aan geboden diensten. Interne le veringen dus. En dat zijn dan maar een paar van de metho den die volgens bonden en on- door Wim Fortuyn dememingsraad zijn gehan teerd om Ford Nederland in een verliessituatie (37 miljoen) te manoeuvreren. Daarbij is bovendien nog buiten beschouwing gelaten dat de Nederlandse vestiging (1933 - 1981) in het totaal beleid van Ford paste als 'bufferbedrijf voor het opvangen van pro- duktiepieken die op zichzelf per definitie niet rendabel kun nen zijn. Maar daarmee hield slechts de centrale boekhou ding in Amerika rekening. Niet de boekhouding in Amster dam. En alleen die laatste kon in Nederland aan de opper vlakte komen. Het ging immers om een zelf standige, Nederlandse NV, die ook zelfstandig met faillisse ment kon dreigen. En dat ge beurde ook, toen eind 1981 de ontslagaanvraag eindelijk werd gedeponeerd bij het ar beidsbureau en er nieuwe ac ties dreigden. Onder het drei gement van een bankroet ko zen de 1200 werknemers en vakbonden toen eieren voor hun geld: liever vrijwillig ont slag met een behoorlijke af vloeiingsregeling dan met lege handen op straat gezet. Henri Ford II had er natuurlijk zijn redenen voor. Formeel heette het dat de produktie van de Transcontinental werd ge stopt omdat de introduktie van deze vrachtwagen in Europa was mislukt vanwege de alge mene recessie en de oliecrisis. Ook voerde Ford de Japanse concurrentie op de Ameri kaanse markt aan als reden om zich uit de Europese vrachtwa- genmarkt terug te trekken. Bonden en ondernemingsraad in Nederland kwamen in hun zeer diepgravende strijd tot an dere bevindingen. De Japanse concurrentie werd .met een korrel zout genomen, gezien de overname van aandelen in de Mazdafabriek. En wat de mis lukking van de Transcontinen tal ("een van de beste vracht wagens op de markt") in Euro pa betreft: die was in de eerste plaats te wijten aan het falen van de Nederlandse directie, gebrek aan onderdelen, gebrek aan service, verwaarlozing van de dealerorganisatie, onvol doende reclame. Maar ja, zo constateerde Henk Vos, bestuurder van de Indus triebond die de onmderhande- lingen met de (Nederlandse) directie voerde, in Amerika zag men slechts de resultaten en bleek men niet geïnteresseerd De politiek van Ford, gezien door de ogen van Janwillem van Vugt. De galg is getekend door Willem van Manen. in opvattingen van en onder handelingen met vakbonden. Ondanks herhaalde aandrang kwam nooit iemand vanuit de VS zelf kijken, zodat de Vos het moest doen met de Neder landse directie en met de raad van commissarissen, voorna melijk gevuld met functiona rissen van Ford of Europe. "De Nederlandse directie", aldus Vos, "mocht slechts besüssen over investeringen van maxi maal 10.000 dollar, terwijl de beslissingsbevoegdheid van Ford of Europe zich beperkte tot het maximumbedrag van 1,5 miljoen dollar. Als het, zo als bij de sluiting van Ford Ne derland, gaat om tientallen miljoenen, beslist alleen het bestuur van Ford Motor Com pany in Amerika. De Europese en Nederlandse directie kre gen slechts opdracht het be- sluit uit te voeren". Dat deze misstanden - het ont wijken van belastingplichten en medezeggenschap met als gevolg ook nog concurrentie vervalsing - bestaan, is mede te wijten aan de strijd om werkgelegenheid tussen naties onderling. Dat ze niet mogen bestaan is eveneens duidelijk. Op het moment, dat een groep landen de krachten bundelen blijkt dat: de Europese Ge meenschap stelt strenge voor waarden aan het verlenen van subsidies (staalindustrie, ADM) en belastingvoordelen om onderlinge concurrentie vervalsing tegen te gaan. Die zelfde EG heeft ook regels die werkelijke medezeggenschap moeten waarborgen in bedrij ven met vestigingen in meer dan één lidstaat. Na de Ford-affaire is vanuit Ne derland extra druk gezet ach ter invoering van de zogeheten Vredeling-richtlijn. Deze ver plicht volgens het in 1980 inge diende ontwerp werkgevers tot het verstrekken van infor matie vooraf bij sluitingen van bedrijven of vestigingen en geeft werknemers de bevoegd heid zich rechtstreeks tot de concernleiding van multinatio nals te richten. Maar intussen is die richtlijn er nu nog niet en zal zij, onder zware druk van de multinatio nals, danig worden afgezwakt. Want ook in de Europese Ge meenschap kruipt het bloed waar het niet gaan kan. Juist de mogelijkheid voor werk nemers de 'eigen' directie te passeren en zich rechtstreeks tot de top te wenden, heeft stof doen opwaaien. In oktober vo rig jaar liet het Europees Parle ment 284 amendementen los op het ontwerp. Amendemen ten over het minimum-aantal werknemers waarbij de richt lijn in werking zou moeten tre den, over de verstrekking en geheimhouding van voor con currenten belangrijke informa tie, over het recht om met Eu ropese wetten Amerikaanse bedrijven te dwingen tot ope ning van de boeken, over de sancties bij het niet naleven van de richtlijn. Bij Ivor Richard, Europees com missaris sociale zaken en op volger van Vredeling, is sarcas me het resultaat. "Mijn vloerkleed is versleten van al die multinationals die kwamen vertellen dat Europa het maar beter niet kon doen". Volgens hem is de zaak opgeklopt. Door de vakbeweging die de Vredeling-richtlijn als een doorbraak beschouwt in de syndincale solidariteit, door de werkgevers die doen alsof het einde der tijden is genaderd. Om Richard te citeren: "Het lij ken wel twee boekbesprekers die op leven en dood ruziën over een recensie en op hun sterfbed toegeven het boek nooit gelezen te hebben". Inmiddels heeft Richards deze maand een herzien ontwerp het licht doen zien, dat dit na jaar in het Europees Parlement wordt behandeld. Volgens het nieuwe ontwerp zal de rij kwijdte van de richtlijn zich beperken tot bedrijven van 1000 of meer werknemers en is het weigeren van geheime in formatie toegestaan. Wel moet er dan, aldus Richards, 'een au toriteit' komen die bepaalt wat wel en niet geheim is. Overeind staat nog de plicht voor bedrijven om voorafgaand aan ingrijpende beslissingen de re levante informatie te verstrek ken. Ook moeten zij jaarlijks een overzicht geven van de toe komstverwachtingen. Maar de paragraaf over rechtstreekse benadering van de (niet-Euro- pese) top door de werknemers is afgezwakt. Het huidige ont werp spreekt van het recht op "schriftelijke benadering". Of directies buiten de EG zich, bij een beroep op geheimhouding, ook dienen te onderwerpen Het zal in elk geval nog tot 1988 duren voordat de EG-richtlijn in alle lidstaten in werking is getreden. Zo hij al soelaas zou bieden is dat voor Hyster dus te laat. Voor het Nijmeegse be drijf zal de voornaamste hoop op andere Europese bepalin gen zijn gevestigd: als blijkt dat achter de verplaatsing naar Schotland een ongeoorloofde voordeelaanbieding schuilt van de Britse overheid (tachtig procent investeringssubsidie), dan kan de Europese Commis sie daar een stokje voor steken. Richards' collega Frans Andries- sen stelt momenteel een onder zoek in. Zijn aandacht gaat in het bijzonder uit naar zoge naamde 'scholingshulp' van het personeel in Irvine door de Britse overheid. Samen met de investeringssteun zou daarmee het door de EG ingestelde pla fond voor bedrijfssubsidie ruimschoots zijn gepasseerd. Voor Hyster Nijmegen blijft het dus afwachten geblazen. Wachten op Andriessen, wach ten op Grosheide en zijn on derzoek naar het (wan)beleid bij de Nijmeegse vestiging. Mi nister Van Aardenne (econo mische zaken), die inmiddels ook met de geldbuidel heeft gerammeld (maar binnen de grenzen van het voor de EG toelaatbare), wacht mee. Aan de andere zijde van de oceaan, bij Hyster Company in Port land, kijkt de hoofdrolspeler glimlachend mee. Ruim een jaar voor de verkiezingen voor een nieuw Europees Par lement is er nog weinig terecht gekomen van de stortvloed aan goede voornemens, waarmee Europese kiezers drie jaar geleden naar de stembus werden gelokt. Twee hoofdthema's blijven de Europese samenwerking beheersen en alle pogingen om de ho rizon te verbreden lijden schipbreuk. Meest prominent was en is de landbouwproblematiek, waarmee tweederde van de Europese begroting is gemoeid. Ander be langrijk gespreksthema is de sanering van de staalindustrie, waar niet zozeer Europees geld mee is gemoeid, alswel groot verlies van arbeidsplaatsen en vernietiging van kapitaal in de lidstaten. In Brussel en Straatsburg wordt ernstig rekening gehouden met een dramatisch lage opkomst van de Idezers als protest tegen de falende Europese samenwerking. Toch is het niet in eerste in stantie het Europees Parlement dat afkeuring verdient. De meeste kritiek over de trage besluitvorming, hoort thuis in de schoot van de nationale regeringen, die de speelruimte van het parlement tot een minimum beperkt houden. In Europa zijn drie niveau's van besluitvorming. De Europese Commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle lid staten, heeft de dagelijkse leiding van de gemeenschap, ziet er op toe dat dat alle afspraken tussen de lidstaten worden nage leefd en doet voorstellen voor nieuw beleid. De commissie is verantwoording schuldig aan het gekozen Europees Parlement door Ton van Brussel Het belangrijkste Europese gezelschap is echter de Europese Raad van regeringsleiders of ministers. Het parlement en de commissie kunnen veel willen, maar als de raad er niets voor voelt, is er weinig kans op uitvoering. Door de beperkte macht van het Europese Parlement, is ook de invloed van de kiezer marginaal. De drie Europese clubs (commissie, parlement en ministerraad) zijn eigenlijk voortdurend met elkaar in conflict De een be schuldigt de ander ervan een daadkrachtig Europa in de weg te staan. Vooral leden van de Europese Commissie slagen er nau welijks in hun irritatie over hun collega's in parlement en raad te verhullen. Zo bleek dit jaar in het overleg over nieuwe landbouwprijzen an dermaal hoezeer landbouwministers het nationaal belang ver kiezen boven een evenwichtige Europese politiek. Vergaderin gen liepen weer uit op nachtelijke marathonzittingen, die uitein delijk een resultaat opleverden dat op gespannen voet stond met het uitgangspunt van een beheerste landbouwpolitiek. Ook de Europese Top van regeringsleiders in Stuttgart bereikte niets dat van de Europese Gemeenschap meer zou kunnen maken dan de landbouwgemeenschap van nu. Wat daar het gevolg vap is bleek afgelopen week by de behande ling van een aanvullende begroting in het Europees Parlement. De vastgestelde begroting van 59 miljard schoot te kort, een extra voorziening van 6,4 miljard was nodig, vooral omdat de prijsverhogingen in de landbouw ruimer uitvielen en 4,3 miljard meer vergen. Even onmachtig toonde Europa zich de afgelopen maanden bij de toewijzing van de haringquota aan de verschillende lidstaten. Nog steeds moet worden gewerkt met een voorlopige toewij zing, omdat vooral Denemarken een definitieve regeling tegen houdt. De verschillen van mening, leidden er zelfs toe dat Ne derlandse vissers, toen de hun toegewezen hoeveelheid was ge vangen, gewoon doorgingen met vissen en de Europese Com missie, omdat ze ook geen uitweg zag en de ministerraad onder druk wilde zetten, een oogje dicht deed. Inmiddels is overeenstemming bereikt over een tweede, voorlopi ge toewijzing, maar niemand moet verbaasd opkijken als die hoeveelheid is gevangen op een moment dat de definitieve toe-, wijzing nog ontbreekt. Ook met dit probleem heeft het Europees Parlement zich deze week beziggehouden, maar meer dan een meerderheid die zich uitsprak voor een snelle regeling, heeft dat niet opgeleverd. Aanmerkelijk slagvaardiger blijkt Europa bij de behandeling van de staalproblemen. Dat komt omdat het beleid op dat terrein uiteindelijk wordt gedicteerd door de Europese Commissie en de ministerraad zich daabij moet neerleggen. Over die bevoegd heid ontstond nogal wat verwarring op de persconferentie waar Europees Commissaris Frans Andriessen de saneringsplannen toelichtte. Op de vraag wanneer de ministers hun goedkeuring zouden geven, siste hij met hoge stem de zaal toe dat dit een zaak is waar "niemand anders aan te pas komt" en "dit plan wordt ongewijzigd uitgevoerd", "alleen de commissie beslist". De ondertoon was duidelijk: geen Europees gezeur, maar nu eens daadkracht, dat kan parlement en ministerraad tot voorbeeld dienen. De behandeling van de staalproblemen is inderdaad een uniek staaltje van Europese voortvarendheid, maar ook And riessen weet waarom. De gekozen organen als het Europees par lement en ook de nationale volksvertegenwoordigingen hebben er geen invloed hebben op en zonder democratie is het altijd als vlot regeren geweest. door C. Wagenaar AMSTERDAM - Opnieuw heb ben de baissiers - dat zijn zij die koersdalingen verwach ten en al bij voorbaat ver kochten - deze week hun hoofd gestoten. Want weder om was de hausse op de ef fectenbeurs niet meer te stui ten. In Amsterdam werden zelfs nieuwe records geves tigd en kwam zowel de index voor internationals alsmede hierdoor het algemeen beurs- gemiddelde op een nieuwe historische top. Krijgen zij, die al geruime tijd beweren dat de effectenbeurs voor de jaren '80 datgene zal worden wat de markt voor onroerende goederen voor de jaren '70 is geweest, nu toch gelijk? Het- is misschien te vroeg daarvoor het bewijs te leveren, maar het is duidelijk dat de internationaal georiën teerde beurshausse in elk ge val op een keiharde onder grond berust. En niets lijkt die ondergrond bij benade ring te kunnen schaden. De enige instantie die dat zou kunnen doen, is het bestuur van het Amerikaanse centra le bankwezen. Maar dat stelt zich thans zeer voorzichtig op. Velen, vooral in de Ver enigde Staten, vreesden een ingrijpen vanuit de kring van de monetaire autoriteiten, omdat in de week van 22 juni de geldvoorraad in plaats van de verwachte daling van twee miljard dollar een stijging van ruim een half miljard dol lar had laten zien. Een week eerder was al bekend gewor den dat de geldaanwas in de eerste helft van 1983 een jaar- basisgroei had vertoond van 12 procent, wat 4 procent meer was dan de uiterste li miet die de FED, het bestuur van de gezamenlijke centrale banken in de Verenigde Sta ten, zich voor 1983 als doel had gesteld als men de infla tie onder de duim wil hou den. En dus, zo werd vooral door het brede Amerikaanse publiek gereageerd, zou de FED wel moeten ingrijpen met scherpe kredietvoor- waarden en hogere rente. Maar wat de FED en vooral top man Volcker beweegt zich soepel op te stellen, is niet duidelijk. Bepaalde kringen beginnen politieke invloeden te ruiken, vooral nu vice-pre sident Bush deze week liet uitlekken dat president Rea gan in besloten kring heeft la ten doorschemeren voor nog eens vier jaren in het Witte Huis te willen bijtekenen. Reagan en Volcker hebben kort geleden elkaar onder vier ogen gesproken over Volcker's aanblijven als top man van de FED. Dit laatste is nu zoals bekend door presi dent Reagan als zodanig voorgesteld aan de Senaat. Maar is de prijs hiervoor een gunstig economisch klimaat voor Reagan in 1984, het jaar van de grote verkiezingen? Ieder weet dat rentestijging een ernstige bedreiging kan vor men voor de oplevende con junctuur, en een nieuwe eco nomische stagnatie zou fu nest kunnen worden voor de Republikeinen. Hoe het ook zij, in financiële kringen is men er in de Verenigde Sta ten van overtuigd dat Volc ker voorlopig de verdere ont wikkeling van de geldhoe- veelheid nog wil aanzien. Nu de zomervakanties voor de deur staan, wordt het beroep op contant geld altijd groter en zou het niet verstandig zijn daaruit rechtstreekse conclusies te trekken voor het inflatiebestrijdingsbe- leid. Na het aarzelend begin maandag toen Wall Street ge sloten bleef en vooral de in ternationals een vol punt te rug moesten, begon Amster dam dinsdag weer flink aan te trekken. Men had duidelijk een goede neus, want zelfs het zware verlies van 17 pun ten dinsdag in New York was niet voldoende om op onze beurs de stemming om te krijgen. Toen Wall Street op de renteda- lende maatregelen van de FED zeer positief reageerde, nam het Damrak zelfs duide lijk nieuwe haussevormen aan. De internationals stegen twee punten tot een nieuw historisch hoogtepunt, het geen ook het algemeen ge middelde met bijna twee punten meer op een nieuwe historische top bracht. Op nieuw waren het vooral de grote fondsen die het uitste kend deden. Deze worden nu eenmaal het meest in het bui tenland gekocht. Als groep trad de verzekering sterk naar voren en de index daarvan steeg deze week tien punten. Nationale Nederlan den liep f 10 op, Amev ruim f 5, Amfas en Assurantie- maatschappij Stad Rotter dam bijna f5. Vijf gulden werden eveneens meer be taald voor Océ-van der Grin ten, Ahold en Norit Ook Kon.-Petroleum en Unilever konden rond f5 aantrekken. Akzo en Hoogovens liepen f 2 op, waardoor Hoogovens op nieuwe topniveaus terecht kwam die sinds de jaren '60 niet meer zijn voorgekomen. Door Holec's moeilijke positie ging dit aandeel de mist in en verloor ruim f5. De beursin troductie van de effectenflr- ma Kempen en Co, de eerste in dit genre, werd een gran dioos succes. De eerste koers kwam op f 45, precies de dub bele waarde van de emissie- koers.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21