LEIDSCH DAGBLAD Simoiïis voorziet narigheid Reagan opent offensief in verkiezingsschandaal Andropov klaar voor top met Ronald Reagan Rijnsburger in Soedan bevrijd Aartsbisdom Utrecht reageert negatief op benoeming Overeenstemming cao Unilever kiest voor kortere arbeidstijd Bereid te getuigen voor FBI Grote rel op jazz festival Nederlandse vermist in Zambia ZATERDAG 9 JULI 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37133 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Invallen als die bij Slavenburg's Bank behoren voorlopig tot het verleden. "Omdat het vertrouwen in ons bankwezen niet onnodig moet worden geschaad", zo luidt de officiële lezing. De FIOD aan banden. PAGINA 13 Dezer dagen sluiten zo'n 260.000 jongens en meisjes de schooldeuren achter zich. Hoe kijken zij - met over enkele jaren een miljoen werklozen in het vooruitzicht - tegen hun toekomst aan? Acht Leidse schoolverlaters praten erover. "Het slachthuis, daar voel ik niet voor. Maar elke andere baan is goed." PAGINA 15 Ook het gokspel dient volgens daartoe vastgestelde regels te worden gespeeld. Wie daarvan afwijkt, dient op zijn tellen te passen. Want sinds kort is er de casino-rechercheur, in de persoon van de voormalige Leidse politieman Rob Bakker. PAGINA 19 DEN HAAG (Reuter) Soedanese troepen hebben gisteren de Ne derlandse ontwikkelingswerker Wim Noort (30) en vier andere buitenlandse ontwikkelingswer kers bevrijd uit handen van het Front voor de Bevrijding van Zuid-Soedan (SSLF). Het vijftal was op 23 juni door deze organi satie ontvoerd. Het officiële Soe danese persbureau heeft dit gis teravond bekendgemaakt. Het Soedanese l^er ondernam gisterochtend een aanval op de missiepost waar de vijf ontwik kelingswerkers werden vastge houden. Er zou een urenlang vuurgevecht hebben plaatsge vonden. Het persbureau van Soedan meldde gisteravond, dat de gegijzelden zich „veilig en in goede gezondheid" bevinden in Juba, de hoofdstad van Zuid- Soedan. De ontwikkelingswerkers werkten voor de zendingsorganisatie „Across". Wim Noort uit Rijns burg was uitgezonden door het Tear Fund in Amerongen. Het persbureau meldde dat het le ger tijdens de actie bij de missie post achttien „rebellen" heeft ge dood. Het Soedanese leger zelf zou één man hebben verloren. De desbetreffende missiepost ligt in een nationaal park 500 kilome ter ten noordoosten van Juba. De aanval op de post zou hebben plaatsgevonden met behulp van onder andere vijf helikopters. De ouders van Wim Noort kregen gisteravond om half elf van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag te horen dat hun zoon in veiligheid was. De vader van Wim Noort toonde zich overgelukkig: We hoorden pas vijf dagen na de actie dat Wim gegijzeld werd. We hebben al die tijd in grote onzekerheid geleefd door de gebrekkige com municatie". Het Tear Fund, de werkgever van Noort, kreeg kort na de ouders de bevestiging van de bevrij- dingsberichten. Volgens woord voerder H. van der Linden heeft de Nederlandse ambassade in de Soedanese hoofdstad Khartoem de redding van Noort en de ande re vier officieel aan ons land doorgegeven. „Het vijftal is uit de missiepost overgebracht naar het plaatsje Kaputa, in de buurt van Juba". Het Tear Fund was al eerder te ver staan gegeven dat een aanval van het Soedanese leger werd over wogen. „Dat het echter zo snel zou gaan hadden we niet ver wacht", aldus Van der Linden. De juiste toedracht van de bevrij ding is het Tear Fund nog onbe kend. Haspels, de Amerikaan die als eerste werd gevonden, zou hebben verklaard dat de andere vier tijdens het vuurgevecht wa ren weggevlucht. Pas later, na beëindiging van de gevechten, zouden ze verderop zijn terugge vonden. Aanhoudend warm Ook morgen is het warm weer met een middagtemperatuur tussen de 25 en 30 graden. Dit weertype wordt ver oorzaakt door een krachtig hoge- drukgebied boven de Noordzee, dat maar nauwelijks van plaats veran dert. Vannacht vormt zich plaatse lijk mist, die vooral in het kustge bied in de ochtend nog een tijdje kan blijven hangen, maar als die ver dwenen is, breekt ook daar de zon weer door. Morgen is er maar weinig wind. Tegen het midden van de week wordt een weersomslag ver wacht. 10 JULI 1983 Zon op: 05.31 uur, zon onder: 21.59 uur. Maan op: 05.02 uur, maan onder: 22.24 Waterstanden Katwijk: hoogwater om 03.43 en 16.12 uur, laagwater om 11.50 uur. 11 JULI 1983 Zon op: 05.32 uur, zon onder: 21.58 uur. Maan op: 06.15 uur, maan onder: 23.11 00.19 en 12.55 u ROTTERDAM (GPD/ANP) - Bisschop Simonis is bang dat zijn benoeming tot opvolger van aartsbisschop Wille- brands negatieve gevolgen zal hebben voor katholiek Nederland. Volgens hem is er een kans dat een aantal mensen nu uit de rooms-katholieke kerk zal stappen. „Ik meen een ja-woord, van gehoorzaamheid te moeten spreken, terwijl ik tegelijkertijd weet dat ik een heleboel mensen pijn doe", zei Simonis gisteren in een eerste reactie op zijn benoeming. Het Kapittel van het aartsbisdom Utrecht, na de bisschop het hoogste bestuursorgaan van het bisdom, reageerde teleurgesteld op de beslissing van het Vati- caan. „Wij zijn ons ervan bewust dat zeer velen in het bisdom deze benoeming en de achtergronden ervan als zeer pijnlijk zullen er varen", aldus het Kapittel. Kardinaal Willebrands erkende gisteravond voor de KRO-televi- sie dat hij zelf ook bezwaren heeft tegen de benoeming van Simonis. In Nederland leven an dere meningen dan de visie die de paus heeft, verklaarde hij. Als die waren gevolgd, dan had te leurstelling misschien voorko men kunnen worden, aldus Wil lebrands. "Narigheid" ROTTERDAM (ANP) - De onder handelaars van Unilever en de vakbonden zijn het in principe eens geworden over een nieuwe cao, met een looptijd van twee jaar. Het onderhandelingsresul taat voorziet in een arbeidstijd verkorting van 5 procent per 1 ja nuari 1985, tegen inleveren van de prijscompensatie tussen maart 1983 en februari 1985. Dat heeft de vakbond voor middel baar en hoger personeel Unie BLHP gisteren gemeld. Bij Uni lever werken ongeveer 13.000' de werkgelegenheid bij het be drijf. "Het enige dat mogelijk bleek is de pijn van de aangekondigde reor ganisaties door middel van de ar beidstijdverkorting enigszins te verzachten", aldus Hanko. Unile ver kondigde begin dit jaar aan duizend arbeidsplaatsen te wil len schrappen. Niettemin zal de CNV-bond, evenals de Unie BLHP, de cao met een positief advies aan zijn leden voorleggen. MOSKOU (Reuter) - Samantha Smith, een 11-jarig Amerikaans schoolmeisje dat eerder dit jaar een brief stuurde aan de Russi sche president, is gisteren voor een vakantie in de Sowjet-Unie aangekomen. Zij was uitgeno digd door Joeri Andropov en werd op het vliegveld van Mos kou ontvangen als een staats hoofd. De rode loper was uitge legd en Russische kinderen met bloemen vormden een erehaag. In een zwarte limousine werden Samantha en haar ouders naar een hotel in Moskou gebracht. Het meisje zei bij aankomst te hopen tijdens haar verblijf van twee weken Andropov te kunnen ont moeten. En verwacht wordt dat die wens vervuld zal worden. Sa mantha wil hem dan vragen waarom de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten nog steeds hun militaire capaciteit aan het op voeren zijn, terwijl ze geen van beide oorlog willen ontketenen. Simonis blijkt in eerste instantie negatief te hebben gereageerd op het verzoek uit Rome om Wille brands op te volgen. „Mijns in ziens waren er betere kandida ten". Een ander argument voor de huidige bisschop van Rotter dam om van de nieuwe post af te zien was dat hij „narigheid" voorziet. „Ik kan slecht tegen na righeid. Een aantal mensen heeft nu zijn ongenoegen kenbaar ge maakt. Ik hoop dat mfjn aanstel ling geen ernstiger dingen tot ge volg zal hebben". AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam heeft een 23-jarige vrouw gisteravond een val van de zesde verdieping van een flat gebouw aan de Klievering in de Bijlmermeer overleefd doordat zij werd opgevangen door een buurtbewoner. Volgens de politie werd zij met diepe snijwonden in hals en pol sen van de zesde etage naar be neden gegooid door een 23-jarige man. Deze is aangehouden op verdenking van poging tot dood slag. De reden van de ruzie tus sen de twee was gisteravond nog niet bekend. Voor de Unileverbedrijven die in de problemen zitten is het moge lijk dat vakbonden en directies op lokaal niveau verdergaande afspraken maken over arbeids tijdverkorting. Volgens de nieu we cao krijgen de werknemers van Unilever in de overgangsfase tot 1985 drie roostervrije dagen. Voor 60- en 61-jarigen wordt het in de periode tussen 1 januari 1984 en maart 1985 eenmalig mo gelijk om vervroegd uit te tre den. Bestuurder F. Hanko van de indus trie- en voedingsbond CNV vindt het onderhandelingsresultaat te mager om het een "principe-ak koord" te noemen. "Daarvoor had ik er graag iets meer in wil len terugvinden van wat wij heb ben voorgesteld", aldus de vak bondsbestuurder. Hij betreurt het met name dat in de cao geen afspraken zijn vastgelegd die enige zekerheid geven omtrent Verse Zeeuwse mosselen onbeperkt 17,50. Restaurant La Grand Herengracht 100 Leiden tel. 071-140876. Ook na 10 uur gezellig. WASHINGTON (Reuter/AP) - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gisteren zijn mede werkers opgeroepen alles te ont hullen wat zij weten over het langs aan het licht gekomen ver kiezingsschandaal. Zelf is hij be reid te getuigen voor de FBI, de federale rechtbank, indien hier aan behoefte mocht bestaan. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis bekendgemaakt. Reagan kwam gisteren onaange kondigd de dagelijkse stafverga dering van het Witte Huis bin nen. In een tweeëneenhalve mi nuut durende toespraak maakte hij duidelijk dat hij openheid1 Reagans verkiezingsteam te recht zijn gekomen. De Ameri kaanse president zei dat zijn me dewerkers moeten meewerken aan het onderzoek van de FBI. Hij stelde zichzelf ook beschik baar voor ondervraging. Door dit optreden heeft Reagan een eind gemaakt aan zijn-passi viteit in deze zaak. Twee weken geleden verkondigde hij nog dat de hele affaire "veel lawaai om niets" was. De woordvoerder zei dat Reagan zelf geen onderzoek heeft ingesteld om te voorkomen dat hij wordt beschuldigd van pogingen de zaak in de doofpot te willen stoppen. „lijn-Willebrands" zo veel moge lijk zal voortzetten. „Ik ken de kardinaal als een wijs bestuur der, als een man die zeer princi pieel is, lang nadenkt voordat hij bepaalde maatregelen meent te moeten nemen. In dat opzicht denk ik dat ik wel een beetje op hem lijk". Voordracht De naam van Simonis zou, zoals eerder bij zijn benoeming tot bis schop van Rotterdam, ook deze keer niet op de voordracht zijn voorgekomen die het Kapittel naar Rome heeft gestuurd. Kardinaal Willebrands heeft in middels in een brief aan de rooms-katholieken van het aarts bisdom zijn aftreden en de be noeming van bisschop Simonis bekendgemaakt. Hij deelt in zijn brief mee dat Hij „nog voor het eind van het jaar, zeer waar schijnlijk in november" al zijn aandacht wil wijden aan zijn taak als voorzitter van het Secreta riaat van de Eenheid in Rome. DEN HAAG (ANP) - Het op treden van de Amerikaanse zangeres Nina Simone op de eerste dag van het North Sea Jazzfestival in het Haagse Congresgebouw is vannacht uitgelopen op een grote rel. De zangeres kende slechts aan varingen met haar gehoor en gaf er na een paar nummers de brui aan. Het verontwaar digde publiek, dat hooguit een half uur muziek van zeer twijfelachtige allooi kreeg voorgezet, eiste en kreeg na enig aandringen het betaalde geld terug. Een volkomen ongeïnspireerde Simone liet al na twee num mers merken dat zij geen zin had in haar tweede optreden vrijdagnacht Na een half mi- lukte poging het publiek in de zaal de kleuren van de re genboog op muzikale wijze in te prenten, stapte ze van het podium. Luid boe-geroep van een schare teleurgestelde fans, die tien tot vijftien gul den extra hadden betaald om dit optreden bij te wonen, viel haar ten deel. De zangeres kwam nog een keer terug. Na een opgewon den discussie met de zaal liet zij een geheel eigen versie ho ren van het bekende "My Way", waaruit onder meer veel af te leiden dat de Ameri kaanse niet erg te spreken was over het feit dat zij om drie uur 's nachts moest op treden. Toen het publiek steeds luider protesteerde, trokken Simone's begelei ders haar ten slotte van het podium af. zaken wil over de wijze waarop De gewezen nationale veiligheids documenten van ex-president Jimmy Carter in handen van adviseur van president Reagan, Richard Allen, heeft tegenover de commissie van het Congres die een onderzoek instelt in déze geruchtmakende zaak, de naam van de persoon genoemd die tij dens de presidentscampagne van 1980 vertrouwelijk materiaal uit het kamp van de toenmalige president Carter heeft doorge speeld naar de campagneleiders van Reagan. De New York Times schreef giste ren uit welingelichte bron te heb ben vernomen dat Allen de naam zou hebben laten vallen van Jer ry Jennings, die onder Carter deel uitmaakte van de staf van de Nationale Veiligheidsraad. Jen nings is nu directeur van de We- tenschapsraad van het Witte Huis en heeft al met verontwaar diging geieageerd op de sugges tie die Allen zou hebben gedaan. BONN (AP) - De Russische presi dent en partijleider Joeri Andro pov heeft tegenover Westduitse functionarissen laten doorsche meren dat hij klaar is voor een topconferentie met de Ameri kaanse president Ronald Rea gan. Dit is gisteren in Bonn op de wekelijkse persconferentie be kendgemaakt door regerings woordvoerder Peter Bönisch. De Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl, die deze week in Mos kou op bezoek was, heeft zich ook achter een eventuele top ge schaard, omdat een dergelijke ontmoeting "een essentiële bij drage" zou leveren aan de oplos sing van "lopende problemen", zoals de ontwapeningskwestie, aldus Bönisch. Kohl heeft Andropov tijdens zijn bezoek twee keer gesproken. Zonder met nieuwe voorstellen te komen zei Andropov te hopen dat nog vóór het einde van het jaar een akkoord over de raket- tenkwestie tot stand kan komen. "De bondskanselier ziet in de be sprekingen in Moskou het begin DEN HAAG/LUSAKA (UPI/ANP) Sinds maandag wordt in Zam bia (Afrika) de 26-jarige Trix Oosthuizen uit Wormer vermist. Ze was samen met een Belg, een Deen en een Ier een korte boot tocht gaan maken op het Tanga- nyikameer in dat land. Volgens vrienden in Mbala zijn zij zaterdagavond voor het laatst ge zien aan de zuidkant van het meer. Zoekacties van helikop ters van de Zambiaanse lucht macht en plaatselijke vissers naar de vier toeristen hebben tot gisteren niets opgeleverd. van een dialoog met onze belang rijkste oosterbuur", aldus Bö nisch, die eraan toevoegde dat Kohl hoopt op een bezoek van Andropov aan de Bondsrepu bliek "op de kortst mogelijke ter mijn". Andropov heeft een Westduitse uitnodiging voor een tegenbe zoek aangenomen, maar er is nog geen datum vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1