s Schoolverlaters: hoop doet leven Examen achter de rug, wat nu? Elton John is jarig op 25 maart ZATERDAG 9 JULI 1983 PAGINA 15 Examens achter de rug, diploma op zak en een lange vakantie voor de boeg. En dan? Het naar schatting 260.000-koppige leger jongeren onder de 23 jaar dat dit jaar de school verlaat, staat voor de keuze: doorleren of proberen een plaatsje op de arbeidsmarkt te veroveren. Met het ontmoedigende getal van 793.300 geregistreerde werklozen, onder wie 85.260 schoolverlaters (cijfers: eind mei) zal dat laatste waarschijnlijk niet meevallen. De kans voor schoolverlaters om op korte termijn aan de slag te komen wordt, zo staat te lezen in de Schoolverlatersbrief 1983 van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, naar verwachting alleen maar kleiner. Van de 116.904 schoolverlaters onder de 23 jaar die in februari van dit jaar als werkzoekende stonden geregistreerd, waren er 28.330 al een jaar of langer ingeschreven. Slechts 13 procent van de schoolverlaters die 0 tot 3 "Stom hoor, om nu al van school te gaan. Wat kun je nou helemaal? Alleen maar achter een kassa zitten". Sandra Slingerland (18) heeft met goed gevolg het eindexamen HAVO achter de rug. Werk zoeken is er voor haar nog niet bij, doorleren is het devies. Zij gaat in september naar MBO-school de Noorderwiek in - Leiden, in de hoop daar het vak van modeontwerpster onder de knie te krijgen. Met het diploma kan zij eventueel naar de kunstacademie en de opleiding biedt de mogelijkheid om het middenstandsdiploma te halen, waardoor zij eventueel een eigen ateliertje zou kunnen opzetten. Handvaardigheidlerares, schoonheidsspecialiste en kapster zijn drie beroepen die Sandra's interesse hadden, maar die uiteindelijk toch moesten wijken voor het modevak. Over haar kansen op een baan zegt ze: "Ik geloof niet dat ik er direct werk in zal vinden, maar ik kan altijd nog voor mezelf beginnen. Ik ben niet zo pessimistisch wat de toekomst betreft". Spijtbriefjes Anita Booy (18) heeft atheneum-examen gedaan en weet dat een baan vinden tegenwoordig niet meer zo gemakkelijk is als vroeger. Daarom is ze in december al begonnen met solliciteren - tot nu toe zonder resultaat. Zo'n 23 'tot onze spijt'-briefjes kreeg ze als antwoord in de bus. Twee keer kwam ze iets verder en mocht ze komen voor een gesprek. Over het gesprek bij een boekhandel waar ze op een administratieve functie had gesolliciteerd zegt ze: "Het leek allemaal wel goed te zitten. Maar uiteindelijk kreeg een ander maanden als werkzoekende stond ingeschreven vond in 1982 een baan. In 1981 was dat nog 32 procent, waaruit blijkt dat de kans voor schoolverlaters om op korte termijn werk te vinden sterk is afgenomen. Eenzelfde ontwikkeling is te zien bij de schoolverlaters die 0 tot 6 maanden stonden ingeschreven: 53 procent van hen was in 1982 nog werkloos tegen 45 procent in 1981. Deze cijfers laten zien dat het de meeste schoolverlaters niet lukt om binnen redelijke korte tijd aan een baan te komen. De prognoses over de toekomstige situatie op de arbeidsmarkt zijn ook al niet bepaald bemoedigend. Door de overgrote vraag naar werk en het nog steeds afnemende aanbod zal naar verwachting over luttele jaren het magische getal van een miljoen werklozen worden overschreden. Velen vragen zich somber af of de jeugd nog wel langer de toekomst heeft. meisje de baan omdat ze dichterbij woonde dan ik. Daar baalde ik dus wel van". Anita wil het liefst een baan in de administratieve of boekhoudkundige sfeer. Naast het feit dat dit soort werk haar het meeste trekt, kwam bij een test op school naar voren dat haar kwaliteiten daar ook liggen. De aversie tegen school heeft haar er eigenlijk van weerhouden om in die richting verder te leren. "Ik heb nog aan de HEAO gedacht, maar dat duurt me allemaal te lang. Ik heb al zes jaar achter elkaar op school gezeten en ik heb er echt geen zin meer in. Het gaat me alleen wel een beetje te lang duren, dat thuis zitten. Ik hoop dat ik gauw een baantje vind. Verder blijf ik er erg vrolijk onder, ik ben ervan overtuigd dat ik eens aan de slag kom". "Dat regeringsbeleid, dat is toch zottigheid. Ze doen niks om jongeren aan werk te helpen". John Bakker (18) is een van de vele jongeren die dit jaar eindexamen HAVO hebben gedaan. Ook hij heeft een afkeer van school en wil liever gaan werken. "Als ik de HAVO in vijfjaar had gedaan in plaats van in zeven, had ik misschien nog wel atheneum willen doen", zegt hij. "Maar nu moet ik er echt niet meer aan denken". Sportzaak Maar werken zit er voorlopig nog niet in, want John moet zeer binnenkort in dienst. "Dat lijkt me wel leuk, je schijnt daar een hoop vrienden te maken. Bovendien ben ik gedeeltelijk afgekeurd en krijg ik een administratieve opleiding, daar heb je tenminste nog wat aan. Nu hoef ik gelukkig niet over die hei te rollen". Als de dienst erop zit wil hij, sportfanaat als hij is, graag in een sportzaak werken. "Het Met in het achterhoofd de gedachte dat er straks misschien helemaal geen werk meer zal zijn, gaan jongeren na bijvoorbeeld het MAVO, HAVO, Atheneum, de LTS of de LHNO direct op zoek naar werk. Of zij proberen de minder vette jaren te overbruggen door juist zo lang mogelijk op school te blijven. Het optekenen van de mening van een aantal jongeren dat dit jaar de middelbare school verlaat, geeft - hoewel het niet representatief is - een aardig beeld van de schoolverlater 1983. Het geeft weer hoe zij hun kans op een baan inschatten, hun toekomst tegemoetzien en welke overweging er ten grondslag ligt aan de keuze tussen doorleren of werk zoeken. Enkele gezamenlijke noemers: ze wonen allen in Leiden,hun leeftijd ligt tussen de 16 en 19 jaar en ze hebben, ondanks de griezelig hoge werkloosheidscijfers, erg positieve toekomstverwachtingen. liefst was ik wel naar de CIOS gegaan, maar ik heb geen biologie en wiskunde gedaan. En dat heb je daar wel nodig. Bovendien heb ik een chronische knieblessure, dus ik zou er niet naar toe kunnen". Over het huidige systeem van het vakkenpakket is hij niet erg te spreken. "Je moet op je veertiende of vijftiende al je pakket kiezen, maar dan moetje ook wel al weten watje wilt gaan doen. En daar heb je op die leeftijd toch nog geen besef van. Wat mij betreft mag het oude systeem weer worden ingevoerd, waarbij je in alle vakken examen moet doen". Zijn voorkeur gaat zoals gezegd uit naar werk in een sportzaak, maar een baantje in een platenzaak of boetiek wil hij ook wel aanpakken. Werk in een supermarkt zou hij daarentegen pertinent weigeren. "Daar heb ik geen zeven jaar voor op school gegezeten", vindt hij. Hij zegt dat zijn houding ten aanzien van werklozen de laatste tijd danig is veranderd. "Toen ik nog op school zat, dacht ik: al die luie mensen, ze willen gewoon niet werken. Maar nu ik er zelf mee te maken heb, zie ik dat dat toch wel anders ligt. Er zijn er wel die niet willen en die mogen ze wat mij betreft ook een lagere uitkering geven, maar voor de meesten is er gewoon geen werk. Ik vind dat de regering wel eens wat meer zou mogen doen om jongeren aan de slag te krijgen. Daar zou ik eventueel nog wel voor gaan demonstreren". Werk zoeken Tegen de uitdrukkelijke wil van haar ouders heeft Annemarie van de Meeberg (16) besloten na haar MAVO-examen de schooldeuren voorgoed achter zich dicht te gooien en werk te gaan zoeken. "Ik heb echt geen zin meer om door te leren", zegt ze. "Eerst was ik van Annette Cossee (19): werkloosheid demotiverend. plan om naar de HAVO te gaan, maar daar was ik niet goed genoeg voor". Drie keer heeft Annemarie gesolliciteerd en drie keer werd ze niet aangenomen. Haar voorkeur gaat uit naar administratief werk of een baan in een winkel, maar ze zegt voor zo ver haar capaciteiten dat toelaten op elk baantje te zullen solliciteren. "Als je goed zoekt, is er heus wel werk", denkt ze. "Verder ben ik van plan om een cursus steno en typen te gaan volgen om de mogelijkheden wat uit te breiden". Vervelen doet ze zich in elk geval nog niet en om die drie afwijzingen kan ze zich ook niet erg druk maken. "Ik kom op den duur echt wel aan de slag". Ze krijgt er spijt van, dreigt haar moeder. Annemarie stelt nuchter vast dat ze dat dan zelf maar moet ondervinden. Annette Cossee (19) heeft haar atheneum-diploma op zak en is van plan de sprong naar de toneelwereld te maken. Aanvankelijk zou ze dit jaar al meedoen aan een selectiecursus voor de toneelschool, maar kwam daar door de drukke examentijd niet aan toe. "En eigenlijk ben ik er ook nog niet helemaal klaar voor", zegt ze. Ze heeft nu dus een jaar de tijd om zich erop voor te bereiden. AJs de financiële kant ook rond is, gaat zij dit jaar ter overbrugging naar de Vrije Hoge School in Driebergen. "Het is een soort algemeen vormend onderwijsjaar", legt ze uit. "Er wordt veel aandacht besteed aan creatieve en maatschappijvakken, meningsvorming en beroepskeuze. Wat dat betreft heb ik op de middelbare school echt het een en ander gemist. Daar is alles zo prestatiegericht en toegespitst op cijfertjes". Demotiverend Het besef van de grote Anita Booy (18): thuis zitten gaat lang duren. Alfons Groenendijk (19): eerst maar beroepsvoetballer. werkeloosheid onder jongeren heeft de laatste jaren op het atheneum erg demotiverend gewerkt, vindt ze. "Soms dacht ik: waar doe ik het voor? Er is toch geen werk. Maar aan de andere kant hoef ik me eigenlijk ook niet te haasten. Dat atheneum-diploma heb ik gewoon alvast". Mocht de financiële kant om wat voor reden dan ook niet rondkomen, dan zal Annette op een baantje uitgaan. "Ik moet er niet aan denken om de hele dag thuis te zitten", zegt ze. "Ik zou elk baantje aanpakken dat me werd geboden. Ik hoop althans dat ik niet te kieskeurig zal zijn. Werk in een slachthuis is eigenlijk het enige dat ik pertinent zou weigeren". Annette is fel voorstandster van een andere waardering van het begrip arbeid. "Het zou niet zo ontzettend belangrijk moeten zijn. Ook vrijwilligerswerk zou meer gewaardeerd moeten worden, vind ik. Wat maakt het nou uit of je ervoor betaald krijgt of niet?". Zij ziet nog het meeste heil in deeltijdarbeid als oplossing voor de werkloosheid. "Het beschikbare werk moet eerlijker verdeeld worden. En de regering zou met meer banenplannen moeten komen voor schoolverlaters". Het bedje van Alfons Groenendijk (19) lijkt voorlopig wel gespreid: met een bal weet hij kennelijk zo goed raad dat hij een contract aangeboden heeft gekregen bij de voetbalclub F.C. Den Haag en is daarmee in elk geval tot volgend jaar juli onder de pannen. Bovendien kan deze club hem waarschijnlijk nog aan een deeltijdbaan helpen. "Als jeugdleider bijvoorbeeld", zegt hij. "Ik heb daar wel wat kruiwagentjes, die heb je denk ik ook wel nodig als je aan de slag wilt komen". L .X/ I v 1 John Bakker (18): graag in een sportzaak. Janet Koper 16): de meesten willen kapster worden. Toch ziet hij er wel het nut van in om na de HAVO verder te leren. "Ik zou graag profvoetballer willen worden. Maar èls dat gebeurt is het ook niet voor altijd. De journalistiek zie ik wel zitten. Maar voorlopig moet ik me nog verder waarmaken in de voetballerij. Ik heb een jaarcontract, misschien is het volgend jaar wel afgelopen. Maar dat zie ik dan wel weer. Zorgen over de toekomst heb ik niet". Leerlingenplaats Janet Koper (16) heeft haar LHNO-diploma binnen en gaat nu naar Academie De Laan in Den Haag voor een MBO-opleiding Civiele Dienst. Ze weet zelf nog niet zo goed uit te leggen wat dit precies inhoudt. "Veel mensen zullen wel denken: wat een trut dat ze niet eens weet wat voor opleiding ze gaat doen, maar het is moeilijk te omschrijven". Dan maar het info-boekje erbij gepakt. Dat meldt, vrij vertaald, dat de school opleidt tot hoofd van de huishoudelijke diensten van bijvoorbeeld ziekenhuizen en hotels. "Ik ben de enige van mijn klas die hier naartoe gaat", zegt ze. "De meesten willen kapster worden. Ik denk dat die meer gegokt hebben dan dat ze er echt over hebben nagedacht". Volgens Janet biedt haar toekomstige opleiding aan De Laan veel mogelijkheden. "Ik zie regelmatig advertenties in de krant waarvan ik denk dat ik dat werk met zo'n opleiding zou kunnen doen". Peter Deegenaars (18) was tijdens ons gesprek nog bezig met zijn eindexamen LTS. Voor het theoretische gedeelte van het timmervak, de richting die hij op school heeft gekozen, is hij geslaagd, maar hij moet nog een praktisch examen afleggen. "Ik Annemarie van de Meeberg (16). wie zoekt vindt werk. Peter Deegenaars (18): kiezen voor technische opleiding. (Foto's Holvast) twijfel eraan of ik het wel zal halen", zegt hij. "Ik ben niet zo goed". Mocht hij toch slagen, dan denkt hij dat er misschien een leerlingplaats voor hem is in de bouwwereld. Zo'n leerlingplaats houdt in dat de leerlingen in bedrijven van de sector waarvoor zij gekozen hebben (grafische technieken, bouw, metselen, metaalbewerken, autotechniek) al vóór hun eindexamen een kijkje nemen en zich oriënteren. Op advies van de school kunnen zij na hun examen dan eventueel voor vast worden aangenomen. Ook het arbeidsbureau bemiddelt in dit systeem. "Je zit in deze tijd echt niet slecht met een technische opleiding", is de vaste overtuiging van schooldecaan C. Jansen. "Er is nog erg veel vraag naar deze mensen". Toekomstplannen Studeren en werken, nog nooit zijn deze eigenlijk vanzelfsprekende zaken zo'n probleem geweest als thans het geval is. Tien jaar geleden konden de meeste jongeren die van school kwamen min of meer gaan studeren wat ze wilden. Daar is onder invloed van de toenemende werkloosheid en de invoering van studentenstops een eind aan gekomen. Werk vinden is daardoor voor de schoolverlaters van nu nog eens extra moeilijk geworden: zij hikken tegen de grootste na-oorlogse werkloosheid aan. Desondanks maken de op deze pagina geïnterviewde jongeren niet de indruk wanhopig en depressief hun toekomst tegemoet te zien. Ze willen lekker vakantie houden en dan rustig aan de gang met solliciteren of studeren. Een nog steeds groeiend leger van thans bijna 800.000 werklozen kan hen er niet van weerhouden mooie toekomstplannen te maken. Zomaar even een schoolagenda ko pen is er vandaag de dag niet meer bij. Was er vroeger slechts één toonaangevende agenda, tegen woordig zijn dat er wel tien. Er is een ware cultus rond het 'huis- werkboekje' aan het ontstaan. Nog maar een enkeling is geïn- tresseerd in een eenvoudig kaftje met daarin witte gelinieerde blad zijden. De hedendaagse huiswerk- boekjes zijn kleurrijk en hebben bij aankoop het gewicht van min stens één schoolboek. Popsterren, filmsterren, mooie vrouwen en mannen, motoren, foto's van gelief den - ze worden rustig over het huis werk heengeplakt. De uitgevers sprin gen daar gretig op in. Fraaie kleuren foto's, geinige tekeningen, leuke mop jes larderen de weken. Zelfs de erkende boekhandelaar die meestal de neus optrekt voor deze handel, heeft toch zo'n zestien ver schillende exemplaren op de toon bank voor het grijpen liggen. De prij zen variëren van vier tot acht gulden. De 'Onwijze Schoolagenda' wü strip- kunde als een nieuw vak op school in troduceren. De koper van dit exem plaar kan maar het beste van het vrou welijk geslacht zijn, als je tenminste afgaat op de informatieve bladzijden waarop melding wordt gedaan van de meidentelefoon, vrouwengroepen, werkgroepen vrouwen en S.M., pedo filie en transsexualiteit. Yvonne Jongbloed en Leontien van Rosse, leerlingen uit drie havo, be schouwen zich als voorlopers van de striptrend. Vorig jaar lieten zij hun oog al vallen op 'Snoopy'. Dit infantiele doch speelse hondje dat in de met blauw uitgevoerde agenda van het ko mend schooljaar goed tot zijn recht komt, markeert ook vele t-shirts, tas sen, schriften en felicitatiekaarten. Een ware rage waarvoor, zoals de jon gens uit de derde klas havo enigszins schamper opmerken, met name de meisjes "plat gaan". Voorts proberen ook andere stripfiguren zoals Asterix, Jan Jans en de kinderen Garfield en Eppo per agenda in de nogal wat denkwerk moeten hebben gevergd. "Heb je hier al eens aan ge dacht, maak 's morgens vroeg je huis werk. Het lukt yeel beter en je kunt 's avonds lekker wat anders doen". Uit ervaring: trap er niet in. De andersdenkenden. Voor deze groep is er de 'Te Agenda', waarschijnlijk af geleid van de enigzins stoffige jaren zeventig kreet 'te gek'. De redactie van de 'Te Agenda' waar schuwt vooraf. Alleen kopen als je een eigen mening hebt. Al is die ook van een ander. Op 'verantwoord' papier staat het bol van de actiegroepen. Van de Eerste Nederlandse Fietsers Bond tot Lekker Dier. De informatieve afde ling gaat van verslavende medicijnen tot adressen voor abortus. Daarnaast geeft de zogeheten 'Natte Pagina' on deraan elke schoolweek ook nog de nodige tips. Tot slot de agenda zonder naam - simpel weg agenda. De kartonachtige kaft met daarin een aantal lesroosters, cij ferlijsten en 52 weken. Ze bestaan. In de eindexamenklassen weten de leer lingen zoiets weer te waarderen. Bij een aantal in vijf atheneum is zelfs de lerarenagenda in trek, voornamelijk om de ruimte voor de ctffers en het huiswerk, want dat was in de voor gaande jaren met die andere agenda's toch knudde geweest, beamen ze nu zelf. Maar allemaal, ze zijn in de vjjfde klas gekomen, met of zonder degelijk huiswerkboekje. Eén naam Zo blijkt maar weer: aan de uitvoering van een schoolagenda moet niet al te veel waarde worden gehecht. En dat begrijp je pas echt goed als je aan het einde van het jaar op agenda-inspectie gaat. De één heeft er een geheim dag boek van gemaakt, de ander heeft de popsterren bedolven onder plukken haar van aardige klasgenoten. De der de heeft er een kunstwerk van ge maakt door het geheel te omkleden met spijkerstof. Er zyn er zelfs bij die alleen nog een bundeltje bladzijden in de hand houden. Een enkeling heeft een agenda waarin op elke bladzijde dezelfde naam staat. En misschien is dat wel het mooist. gunst te vallen bij de scholieren. Ik weet niet of een stripverhaaltje als "Meester uw gulp staat open" (Ant woord: "Ben je niet wat te oud voor die flauwe grapjes") nu zo de lachspie ren van de jongeren in beweging zet. De tekening die erbij hoort valt wat mij betreft ook niet in de prijzen. Joop Wiggers BV, die twee van dit soort stripagenda's uitbrengt, duikt wellicht in het gat in de markt. Surf Navraag leert dat de jongemannen in de drie havo-klas een lichte voorkeur schijnen te hebben voor de sport. En ook op dit gebied is er heel wat te koop. De 'Surf/Schoolagenda' valt op door het onhandelbare langwerpige formaat, dat waarschijnlyk nog niet eens past in een schooltas ter grootte van een vioolkoffer. Op de woelige wa teren van de voorzijde past net één in actie zijnde surfer. Zelfs het lesrooster is ondergeschikt gemaakt aan het plankzeilen. De eerste bladzijde is hier bedoeld voor de 'eigen inbreng': een surffoto van jezelf. Ook de weekeinden staan in het teken van deze sport. Deze huiswerk- of her senloze dagen zijn benut om de fana tieke beoefenaar op de hoogte te bren gen van de surfwedstrijden en dat blij ken er nog heel wat te zijn. Alsof het voortdurend vakantie is. Zeer frustre rend. Daarvan getuigt het strip-surf- mannetje dat elke pagina opsiert. "Be ter surfgek dan doodnormaal", is zijn devies. Het debiteren van 'bon mots' is niet bepaald de sterkste kant van deze watersporters. De 'Nieuwe Agenda' heeft een andere trekker: een tennisspecial - liefst zes tien pagina's - met speciale instructies van vedetten als Connors, McEnroe, Lendl en de dame Lloyd-Evert. Na het lezen hiervan lijkt het allemaal zo een voudig. Ik kan mij voorstellen dat dit boekwerkje onder de aardrijkskunde les wordt doorgenomen, juist als En geland ter sprake komt. Immers, ie dereen die een beetje belangstelling heeft voor het tennissen ziet bij dit land toch onmiddellijk het centre- court van Wimbledon voor zich. De warenhuizen koketteren met de Adi- das-Super-Sport-Agenda. Voor de af wisseling is de voorkant van deze agenda er in twee uitvoeringen. De in houd blijft hetzelfde. Alle groten zijn erin opgenomen. Bij het aanschouwen van deze atletische fotogenieke figu ren verbleekt elk lichaam dat zich nog in de puberteit bevindt. Pop Tijdschriften als Hitkrant en Popfoto maken reclame voor hun popsterren. De agenda's die voor de herkenbaar heid ook onder die naam te verkrijgen zijn, laten niet veel anders zien. 'Doe Maar' op de voorkant, Hennie Vrien- ten in close-up op een binnenpagina. Het is allemaal zo voor de hand lig gend: de hits van '82, top 100-singles en de verjaardagen van de popsterren (Elton John 25 maart). Om nog een beetje te doen voorkomen dat we hier met een agenda te doen hebben en niet met een kleinere uit voering van het tijdschrift, heeft de redactie enkele tips opgenomen die door Saskia Stoelinga (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15