c 'Landbouwprijzen mogen lager' Noordierse raad voor herinvoering doodstraf Buitenlands beleid van VS gekenmerkt door mislukkingen Arafat naar Sowjet-Unie Sandinisten verbieden enige oppositiepartij Voorstel Braks: uitgaven EG beperken Arrestaties bij basis kruisraketten Celstraf voor Sowjet-spion IMF voorspelt matig herstel Weer vakbondsleden is Santiago opgepakt Britser Lagerhuis stemt woensdag Grootste VS-oefening aan olie-aanvoerroute Ongeregeldheden in Jeruzalem Buitenland ZATERDAG 9 JULI 1983 TUNIS/MOSKOU (UPI/Reu- ter) - De Sowjet-Unie heeft een delegatie van de Pale stijnse bevrijdingsorganisa tie PLO uitgenodigd voor be sprekingen "over de situatie in de Arabische wereld" vol gende week in Moskou. Dit heeft het Palestijnse pers agentschap WAFA gisteren bekend gemaakt. Volgens WAFA was de uitnodi ging vervat in een "dringen de en belangrijke" bood schap aan Yasser Arafat, die hem werd overhandigd door de Russische zaakgelastigde in Tunis. De invitatie valt sa men met een geheim bezoek van een Palestijnse delegatie aan de Sowjet-Unie van Nayef Hawatmeh, leider van het Democratisch Front voor de bevrijding van Palestina, een van de groeperingen bin nen de PLO. MEXICO-STAD - De sandinisti- sche regering van Nicaragua heeft de oppositionele Conserva tieve Democratische Partij (PCD) verboden. De PCD werd als de enige partij beschouwd die nog een stuwende kracht tegen de sandinisten had kunnen zijn bij de voor 1985 beloofde verkie zingen. Met het verdwijnen van de PCD heeft het Sandinistische Front bij een eventuele stembus slag eigenlijk niets meer te vre zen, want de overige partijen, ze ven in totaal, hebben tot nu toe hand-in-hand met de sandinisten gelopen. door Rob Sprenkels De officiële oorzaak voor het ver bod op de conservatieve partij is een brief die de partijleiding kort geleden naar de Venezolaanse president Luis Herrera Campins zou hebben gestuurd, waarin hij wordt opgeroepen zich sterk te maken, ook binnen de in de Mid- denamerikaanse conflicten be middelende Contadora-groep - waarvan behalve Venezuela ook Mexico, Colombia en Panama deel uit maken - voor een dialoog tussen de Nicaraguaanse rege ring en de tegen de sandinisti sche revolutie strijdende Nicara guaanse Democratische Strijd macht, de door de Amerikaanse inlichtingendienst CIA gespon sorde FDN. De FDN riep vorige maand op tot een dergelijke dialoog in een po ging de situatie in Nicaragua pa rallel te stellen aan de situatie in El Salvador. De regering-Reagan sprak meteen openlijk zijn steun uit voor dat idee, hetgeen som mige Amerikaanse commentato ren de analyse ontlokte dat Was hington vredesonderhandelin gen tussen het verzet en de rege ring in El Salvador zou toestaan als soortgelijke gesprekken ook in Nicaragua zouden plaatsvin den. dor is volkomen misplaatst. Het oppositionele geweld in Nicara gua komt, in tegenstelling tot in El Salvador, voor een belangrijk gedeelte van buitenaf. En terwijl het verzet in Nicaragua amper een militaire bedreiging vormt voor de sandinisten, heeft het Salvadoriaanse bewind zich slechts in stand kunnen houden dankzij de militaire miljoenen hulp uit Washington. „De Conservatieve Democratische Partij vertegenwoordigt reactio naire krachten die geen waarde meer hebben in het politieke proces", zo stelde Carlos Nunez, de president van de sandinisti sche staatsraad, toen hij het ver bod op de conservatieve partij bekend maakte. Nunez verklaar de dat alle partijen die naar het somozistische verleden proberen terug te keren, geen toekomst in Nicaragua hebben, en dat bij de verkiezingen van 1985 alleen par tijen zullen worden toegelaten die het eens zijn met de „nieuwe politieke waarheid" en die opko men voor de „belangen van het volk". Met die voorwaarde lijkt de demo cratische pluriformiteit waarop de sandinisten de afgelopen maanden zo de nadruk legden, ernstig in gevaar gekomen. Het verbod op de PCD is echter be grijpelijk, niet zozeer vanwege de bovengenoemde brief aan Herrera Campins, maar juist van wege het feit dat verschillende belangrijke leiders van de con servatieve partij zich begin dit jaar hebben opgeworpen als de politieke gezichten van de anti- sandinistische FDN, bijvoor beeld de sinds eind vorig jaar in Washington wonende Adolfo Ca- lero. De andere Nicaraguaanse partij die voor oppositie had kunnen zor gen bij de verkiezingen van 1985, de Democratische Beweging (MDN) van het ex-juntalid Alfon so Robelo, werd reeds vorig jaar verboden toen Robelo zich open lijk achter de voormalige sandi nistische held Eden Pastora stel de nadat die zijn gewapende strijd tegen de sandinisten had aangekondigd. BRUSSEL Nederland is bereid een netto-verlaging van de landbouwprijzen voor de Nederlandse boeren in de toekomst te accepteren indien dat nodig is om de steeds groeiende Europese landbouwuitgaven onder controle te brengen. Dat blijkt uit een brief die de regering naar Brussel heeft gestuurd over beperking van de kosten van het EG-landbouwbeleid. In Brussel werd gisteren bena drukt dat de brief door minister Braks van landbouw zelf is opge steld en ongewijzigd door het ka binet is overgenomen. Bij de Ne derlandse boerenorganisaties be stond de indruk dat Braks in het kabinet het onderspit had moe ten delven tegenover minister Ruding van financiën, die bezui nigingen in het beleid moet ver dedigen. Verdeeld Beheersing van de EG-landbou- wuitgaven staat centraal in een diepgaande bezinning op de fi- door Ferry Mingelen nanciering van de Gemeen schap, die de komende maanden gaat plaatsvinden. De ministers van buitenlandse zaken van de lidstaten hebben gisteren in Brussel een intensief vergader schema afgesproken dat hen, in samenwerking met hun collega's van financiën en van landbouw, in staat moet stellen definitieve besluiten over de EG-financiën voor het eind van het jaar voor te bereiden. Die besluiten moeten dan uiteindelijk in december op de volgende conferentie van re geringsleiders uit de EG-landen in Athene genomen worden. De EG-lidstaten zijn zeer verdeeld over de Gemeenschappelijke fi nanciën. De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft om meer geld ge vraagd omdat met de huidige be groting het plafond van de be schikbare middelen is bereikt. Een aantal lidstaten is bereid meer geld in de Gemeenschap te pompen, onder strikte voorwaar den. Andere landen, zoals Enge land en West-Duitsland, leggen DÜSSELDORF (Reuter) - In de Bondsrepubliek is gisteren een Sowjet-handelsfunctionaris tot 30 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens spionage. De 42-jarige Gennadi Batatsjev ge bruikte zijn werk bij de Sowjet- handelsmissie als dekmantel voor het verzamelen van gehei me gegevens over Westduitse communicatiesystemen; vooral decodeersystemen die worden gebruikt door leger en politie. Hij was in februari in Keulen op heterdaad betrapt door de West duitse contraspionage toen hij documenten in ontvangst nam van een Westduitse computer deskundige. WASHINGTON/GENEVE (AP) - Het Internationale Monetaire Fonds heeft vrijdag in zijn perio diek verslag over de economi sche vooruitzichten in de wereld gewezen op de mogelijkheid van 'een gematigd en geleidelijk her stel dat zich dit en komend jaar in het geïndustrialiseerde Wes ten zal doorzetten. IMF-topman De Larossiere kop pelde daarvan echter de waar schuwing, dat het drastische be perken van de overheidstekorten "van cruciaal belang is wil er sprake zijn van een blijvende economische opleving". Compromis Op de afgelopen EG-topconferen- tie in Stuttgart is daarover een compromis bereikt, waaraan echter sommige landen zich nu weer lijken te onttrekken. Dat geldt met name voor Groot-Brit- tannië, dat voorheen altijd de noodzaak van meer financiële middelen voor Europa heeft be streden. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken voor spelde vrijdag al over de komen de vergaderrondes: „We zullen flink tegen elkaar opbotsen". Nederland legt op de beheersing van de landbouwuitgaven grote nadruk, omdat de noodzakelijke uitbreiding van de EG-financiën alleen verkoopbaar is nadat de landbouwproblematiek is gere geld. Nederland vindt dat de groe'i van de landbouwuitgaven in ieder geval moeten achterblij ven bij de groei van de totale EG- begroting. Momenteel loopt het Gemeenschapsbudget uit de hand omdat de landbouw 30 pro cent meer eist dan was voorzien. Nederland meent dat die uitga ven onder controle gebracht kunnen worden door lagere landbouwprijzen af te spreken, produktiedrempels in te voeren, boeren mee laten betalen voor overproduktie en, zo nodig, de Europese Commissie de be voegdheid te geven de gegaran deerde minimumprijzen tijdelijk op te schorten als die teveel geld gaan vragen. LONDEN (AP) De Britse poli tie heeft gisteren bij de Ame rikaanse luchtmachtbasis Greenham Common ten Wes ten van Londen minstens 65 vrouwen gearresteerd nadat zij een deel van de omheining hadden neergehaald en de hoofdingang hadden geblok keerd. Het was het grootste aantal ar restaties tijdens een week van demonstraties bij de basis, waar later dit jaar moet wor den begonnen met de plaat sing van 96 Amerikaanse kruisraketten. Eerder deze week waren 70 vrouwen aan gehouden. Sinds twee jaar is er buiten de basis een vrou- wenvredeskamp ingericht. SANTIAGO (AP) - In het kantoor van een Chileense vakbond in Santiago, die de laatste tijd felle oppositie voerde tegen het mili taire bewind van Pinochet, zijn vier personen gearresteerd en is een grote hoeveelheid paperas sen in beslag genomen. LONDEN - De Raad van Noord-. Ierland, een vorig jaar door de Britse regering ingesteld verte genwoordigend lichaam dat op den duur moet uitgroeien naar een parlement voor Ulster, heeft zich gisteren met 35 tegen 11 stemmen voor de herinvoering van de doodstraf uitgesproken. door Henk Dam De uitspraak van de raad geeft vooral aan hoe het protestantse volksdeel in Noord-Ierland over het terugbrengen van de galg denkt. De katholieke partijen, de gematigde SDLP en de met de IRA verbonden groepering Sinn Fein, willen hun zetels in de raad niet bezetten en hebben dus ook niet aan de stemming meege daan. Van hen is evenwel be- LIMA (DPA) - Een 28-jarige Ne derlander is vrijdag op het vlieg veld van de Peruaanse hoofdstad Lima wegens bezit van 650 gram cocaïne aangehouden. De eenar mige Nederlander had de cocaï ne verstopt in zijn kunstarm. Hij gedroeg zich volgens de politie verdacht. Hij stond op het punt te vertrekken naar Jamaica. Hij zou hebben bekend al eerder co caïne in zijn kunstarm uit Peru te hebben gesmokkeld. kend dat zij tegen herinvoering gekant zijn. In de raad stemden de vertegen woordigers van de Alliantie-par tij en drie Unionisten (protestan ten), die zich daarmee tegen de officiële lijn van hun partij op stelden, tegen herinvoering. Vooral de extremistische domi nee Ian Paisley toonde zich in de debatten die aan de stemming vooraf gingen een warm voor stander van het in zijn oude glo rie herstellen van de galg. Hoewel de raad nauwelijks echte macht heeft en zeker (nog) geen wetgevende bevoegdheden be zit, gaat van het resultaat van de stemming wél een belangrijke signaalwerking uit naar de leden van het Britse Lagerhuis, die woensdag over herinvoering van de doodstraf zullen stemmen. De laatste peilingen onder deze parlementariërs tonen aan, dat het een spannende stemming zal worden. Voor- en tegenstanders houden elkaar vrijwel in even wicht, waarbij de laatste enquê tes een heel Ideine meerderheid voor de tegenstanders van herin voering aangeven. Voor- en tegenstanders hebben de afgelopen week van verschillen de kanten ieder steun voor hun standpunt gekregen. Zo heeft de Politie Federatie, waarbij de meeste Britse politiemensen zijn aangesloten, in een brief aan alle Lagerhuisleden vóór herinvoe ring gepleit. De kerken, belangrijke vertegen woordigers van de juridische macht en het personeel in gevan genissen hebben zich als tegen stander van herinvoering doen gelden. Binnen de regering-That- cher heerst verdeeldheid. Alle parlementariërs en alle rege ringsvertegenwoordigers zullen woensdag naar eigen geweten kunnen stemmen: de partijen en de regering hebben ervan afge zien stemadviezen op te stellen. De actie werd uitgevoerd door 15 mannen, waarschijnlijk leden van een speciale politie-eenheid, die arriveerden in burgervoertui gen. Bij de inval in het gebouw weigerden zij zich bekend te ma ken als politie-agenten. Uit het kantoor werden een schrijf machine, een fotokopieerappa raat, twee vlaggen en een groot deel van het archief van de natio nale arbeidscoördinatie meege nomen. Maria Rozas, leidster van de vrouwenafdeling van de bond, en drie niet nader aange duide mannen werden in hechte nis genomen. De regering heeft geen commen taar gegeven op de inval. De na tionale arbeidscoördinatie is een groep van vakbondsactivisten di na de militaire coup van 1973 hun functies bij de bond kwij traakten. De organisatie staat on der leiding van christen-demo craten, maar op het tweede plan fungeren veel communisten. In het centrum van Santiago ver spreidde de politie donderdag ook een betoging van verwanten van vermiste politieke gevange nen. Zeker vijf van de demon stranten werden gearresteerd. MANAMA (DPA) - Oman aan de Straat van Hormoez wordt het toneel van de grootste legeroefe- ningen die de Amerikanen ooit in het Midden-Oosten hielden. Door de straat gaat tweederde van de olie-invoer van de weste lijke industrielanden. Dat Oman deelneemt aan 'Bright Star '83, zoals de oefening zal he ten, wordt echter niet officieel bekendgemaakt om Arabische gevoeligheden te ontzien, zo werd vrijdag uit betrouwbare bronnen Oman behoort tot een groep van in een raad van zes Arabische golf staten samenwerkende landen die in geval van nood de oliege- bieden samen willen verdedigen. Het is bereid om de Amerikanen in noodgevallen steunpunten te geven. Tijdens de oefening zal de Ameri kaanse luchtmacht boven Oman oefenen in luchtverdediging en daarbij ook de AWACS-radar- vliegtuigen gebruiken. Deelge nomen wordt volgens het Ameri kaanse ministerie van defensie door 7000 Amerikaanse soldaten en enige honderden vliegtuigen. Middelpunt van de oefening is Egypte, waar 5500 man worden ingezet. Duizend Amerikaanse mariniers voeren een landings oefening uit op de kust van So malië. Doel van de oefening is beproeving van het moreel van de troepen onder extreme weersomstandig heden in de heetste tijd van de zomer. De oefening wordt ge houden van 10 augustus tot 10 september. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft wat rond geflad derd in het Midden-Oosten, maar hij heeft bij terugkomst in de Amerikaanse hoofdstad uit dat stukje wereld geen ba gage van betekenis meege bracht. Onveranderlijk vin dingrijk heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington al een nieuwe term bedacht die na deze mislukking het beleid moet bepalen: de confrontatie. Dit wil zeggen, dat nieuwe on derhandelingen op den duur zullen moeten beginnen als de huidige spanningen voor bij zijn. Onmiskenbaar draagt de Ame rikaanse politiek ook ten aan zien van de ingewikkelde verhoudingen tussen Liba non, Syrië, Jordanië, Israël en de PLO nu het kenmerk van een algemene benade ring van buitenlandse betrek kingen die de „good boys" nadrukkelijk wil scheiden van de „bad boys". De prijs die de VS daarvoor moeten betalen, zo lijkt het, is een be langrijk verlies aan prestige bij Arabische landen. (Israël stond toch al niet bol van eer bied voor het één-recht-één- averecht van de Washington- se bedenksels). door Henk Kolb Tegen het eind van de zomer willen de .Amerikanen hun parate expeditionaire strijd krachten (de zogenaamde Ra pid Deployment Forces) uit voerig laten oefenen met troepen van Egypte, Soedan, Oman en Somalië, maar van wege „Arabische gevoelighe den" zullen de namen van sommige deelnemers uit de formele aankondigingen worden weggelaten. De Ame rikaanse positie blijft onver anderlijk kwetsbaar. Overleg Shultz en het Witte Huis zullen ongetwijfeld benadrukken dat zij voor Syrië de deur niet hebben gesloten: er zyn „werkgroepen" gevormd voor onbestemd overleg. De voornaamste Amerikaanse onderhandelaar in het Mid den-Oosten, Habib, heeft echter de bewindsman van buitenlandse zaken tijdens zijn bezoek aan Damascus niet vergezeld, omdat- de Sy- riërs hem in mei niet wilden ontvangen. Dus Habib is nu min of meer onbruikbaar ge worden op dat terrein. Het grootste falen schuilt in de Amerikaanse overschatting van de Saoedische bereid heid om plannen die in Was hington worden bekokstoofd te steunen. Dat heeft ook niet geholpen tijdens de inspan ningen om Jordanië bij de Palestijnse kwestie te betrek ken. Meer dan gebarentaal en wat geld willen de Saoedi's blijkbaar in Damascus niet opbrengen. Sedert PLO-baas Arafat uit de Syrische hoofd stad werd weggejaagd en bin nen de rangen van zijn strij ders een „rebellie optrad", is alleen» fnaar duidelijker ge worden dat met zo'n organi satie hoe dan ook geen ak koorden kunnen worden ge sloten van enige betrouw baarheid over op zichzelf le gitieme Palestijnse verlan gens. Indien de Syriërs niet weggaan uit Libanon, vertrekken de Israëli's ook niet. Zij zullen zich zuidelijker terugtrekken vanwege hun veiligheid, en voor de eerstkomende jaren heeft het land dan niet alleen een Jordaanse Westoever maar ook een Libanese Noordoever. Wat Libanon te berde brengt, is in de praktijk van marginaal belang - de VS willen blijven helpen bij de opbouw van een Libanese strijdmacht voor het kleine gebied dat Gemayel dan onder veel toe zicht nog mag besturen, ter wijl Syrische soldaten en PLO-rebellen een eigen stuk Libanon in handen houden. Voor Assad, leider van een klei ne geloofsminderheid in Sy rië, die nader staat tot de ge loofsrichting van ajatollah Chomeini dan tot de domine rende opvattingen in andere Arabische landen van minder radicale allure, is dit een vei ligheidsklep: zolang die troe pen maar ver weg blijven, vermindert de kans dat zij hem afzetten. Investering Israël mag met verkiezingen in de VS in het vooruitzicht een welwillende Amerikaanse benadering verwachten. On veranderlijk blijft de joodse staat de belangrijkste inves tering van de VS in het Mid den-Oosten. Washington moet zich er nu om bekom meren andere steunpunten te consolideren ondanks groeiende Arabische onze kerheid. Als Assad zo dom is zich in een oorlog met Israël te begeven, met Russische adviseurs aan zijn kant en Amerikaanse troepen in de buurt, gaat de wereld misschien spannende dagen tegemoet. De politieke sponsors van de betrokkenen by zo'n conflict, de VS en de Sowjet-Unie, hebben geen 'belang bij zo'n treffen. Ame rika hoopt het Kremlin zover te krijgen dat er in die rich ting te Damascus- duidelijke verklaringen worden afge legd. Volgens zegslieden in de Ame rikaanse hoofdstad werd nimmer verwacht dat Shultz tijdens deze reis succes zou boeken. Zijn onderneming heeft bestaande ontwikkelin gen op de spits gedreven. De Syriërs kunnen de schuld krijgen en dus ook de Rus sen, want die hebben Assad de wapens geleverd na de af straffing die de Israëli's hem hebben toegediend. Het la waai van die verklaringen moet luider klinken dan de vaststelling dat Reagans bui tenlands beleid voornamelijk door mislukkingen wordt ge kenmerkt. JERUZALEM (UPI) - Bij de beto gingen op de Tempelberg in Je ruzalem, die gisteren uitliepen op ernstige ongeregeldheden, zijn acht Israëlische politiemen sen gewond en zijn 20 jonge Pa- lestijnen gearresteerd, zo deelde de Israëlische radio gisteren mee. De demonstratie bewgon na de vrijdaggebeden in de Mos kee als uiting van steun aan de Palestijnse leider Yasser Arafat. Volgens de Palestijnse nieuws dienst uit oost-Jeruzalem hield de actie geen verband met de ge beurtenissen in Hebron van don derdag. Daar staken Israëlische kolonisten marktstalletjes in brand uit woede over het dood steken van een joodse theolo giestudent door Palestijnen. Israëls minister van defensie, Mos- he Arens, veroordeelde gisteren het geweld van zowel Israëliërs als Arabieren en zei dat hij "wet en orde zonder onderscheid" in beide gemeenschappen zou toe passen. Arens beschuldigde evenwel de Arabieren het ge weld te hebben aangesticht, ver wijzend naar incidenten met ste nen gooien en de dood van acht joden, met als laatste de genoem de student. Arens zei dat zou worden onder zocht hoe de woedende kolonis ten ondanks militaire maatrege len de markt in Hebron op kon den en er vernielingen konden aanrichten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10