LEIDSCH DAGBLAD Simonis aartsbisschop <25 Bestuur Hebron weg na moord op student Shell mag weer lozen in bijna gereinigde haven Parkeergarage Du Prie komt er niet Opvolger van kardinaal Willebrands Kettingbotsing bij Hoogmade SIMONIS (Ml Het Motorhuis MORRIS before you buy VRIJDAG 8 JULI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37132 Directeur: 6. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft de woede van de ge meente Rotterdam opgewekt, omdat zij Shell Chemie vergun ning heeft verleend sterk ver vuild slib en afvalwater te lozen in de Eerste Petroleumhaven. Rotterdam heeft deze haven voor veel geld en met de grootste moeite bijna gereinigd van de meest verontreinigde bagger, veroorzaakt door eerdere lozin gen van het Shell-bedrijf. De gemeente heeft bij de Raad van State beroep aangetekend tegen het verlenen van de nieuwe lo zingsvergunning en overweegt nog een kort geding tegen Shell Chemie. De rechter zou dan moe ten oordelen of Shell op basis van het huurcontract onrechtma tig loost. Rotterdam woedend op Smit-Kroes De problemen in de Eerste Petro leumhaven bestaan al jaren. De insecticidenfabriek van Shell loosde hier lange tijd afvalwater en slib vol pcb, andere gechlo reerde koolwaterstoffen en drins. Drins zijn bestrijdings middelen die Shell, als enige in Europa, voor de Derde Wereld landen maakt, omdat ze in de Westerse landen niet meer mo gen worden toegepast. De verontreiniging was zo ernstig dat Rotterdam de haven niet op diepte kon houden, omdat de ge meente geen raad wist met de verontreinigde bagger. Op een gegeven moment konden alleen nog maar half geladen schepen de haven binnen. Pas na talloze onderzoeken werd besloten de bagger op te bergen in diepe putten. Deze methode, die slechts eenmaal kan worden toegepast, kost 21 miljoen gul den. Daarvan neemt Shell 13 mil joen voor zijn rekening. zuiveringsinstallatie gebouwd, maar de gemeente Rotterdam is er steeds van uit gegaan dat daar mee de lozingen zouden stoppen. Pas onlangs bleek dat de installa tie pas in 1985 gereed is. Tot die tijd geldt de nieuwe lozingsver gunning. Volgens de wet Verontreiniging Oppervlaktewateren was het niet noodzakelijk de gemeente te be trekken bij de vergunningverle ning. Informeel zijn er wel con tacten geweest tussen het minis terie van verkeer en waterstaat en Rotterdam. De woordvoerder van de gemeente Rotterdam stelt dat daarbij de indruk is gewekt dat geen vergunning zou worden verleend. „Dat is ook het meest logisch. Als je zoiets schoon maakt, ga je het niet opnieuw verontreinigen." JERUZALEM (GPD) - De burge meester en gemeenteraad van Hebron, een stad op de door Is raël bezette Westelijke Jordaan- oever, zijn vannacht door Israëli sche militaire autoriteiten afge zet. De maatregel is genomen na dat gisteren een gewapende Is raëlische student in het centrum van Hebron werd doodgestoken. De militaire commandant, gene raal Ori, beschuldigde burge- Aanhoudend warm In de nactu en vroege ochtend mis tbanken en minimumtemperatuur omstreeks 16 graden. Overdag zon nig met middagtemperatuur De warmte neemt dit weekend nog iets toe. Op de flank van een hogedrukge- bied boven Scandinavië stroomt via Polen en Duitsland wat drogere lucht naar ons land. Dat betekent dat er de komende dagen weinig bewolking en flink wat zonneschijn te venvachten De temperatuur kan dan ook hoog oplo pen. In het binnenland zal op ver scheidene plaatsen de dertig graden worden bereikt. Alleen waar de lucht over grote watervlakten stroomt blijft de temperatuur een paar graden la ger. In die gebieden wordt het in elk geval toch wel 25 graden. De onweersstoring, die de afgelopen da gen plaatselijk voor een bui heeft ge zorgd, neemt nu snel in betekenis af. Het is daarom te verwachten dat het in het weekeinde droog blijft. De wind draait geleidelijk naar het oosten en wordt overwegend matig. Momenteel is het in heel Europa warm tot zeer warm, met uitzondering van het ui terste Noorden van Scandinavië en Rusland. 9 JULI 1983 Zon op: 05.30 uur, zon onder: 21.59 uur. Maan op: 04.04 uur, maan onder: 21.23 meester Moestafa Natshe van medeverantwoordelijkheid aan een reeks van incidenten die de afgelopen weken in Hebron heb ben plaats gehad en waarvan de moord van gisteren het hoogte punt was. De begrafenis van het slachtoffer liep gisteravond uit op een emo tionele demonstratie van 4000 kolonisten, die de regering ervan beschuldigden onvoldoende te gen Arabische ordeverstoorders op te treden. Voor de begrafenis richtten enige honderden kolo nisten uit Kriat Arba, de joodse wijk van Hebron, vernielingen aan op het Arabische markt plein. Ondanks de aanwezige mi litaire versterking werden daar stalletjes en huizen in brand ge stoken. De Arabische bewoners van Hebron konden dat slechts vanuit hun huizen gadeslaan Gemeenten moeten extra bezuinigen DEN HAAG (ANP) - Op de uitke- ringen voor de gemeenten uit het Gemeentefonds zal de komende vier jaar jaarlijks 60 miljoen gul den worden bezuinigd. Staatsse cretaris Van Amelsvoort (bin nenlandse zaken) heeft de ge meenten in een circulaire laten v/eten dat "de ombuigingen aan vulling behoeven" vanwege "de verslechterde economie". In de Voorjaarsnota 1982 waren al beslissingen genomen ovef de bezuinigingen voor de komende jaren; daarna zijn daarover in het regeerakkoord afspraken ge maakt. De nu aangekondigde be zuinigingen komen daar boven op. Voor de komende vier jaar zullen de bezuinigingen op het Ge meentefonds in totaal meer dan een miljard bedragen. vanwege een uitgaansverbod dat van kracht is. Er wordt door de kolonisten om krachtige maatregelen gevraagd. In hun woede over de moord in Hebron beschuldigden de kolo nisten en bewoners van Kiriat Arba niet alleen de PLO, burge meester Natshe en zijn gemeen teraad, maar ook minister van defensie Arens. Toen deze ter plaatse de situatie kwam opne men, werd hij voor 'moordenaar' uitgescholden omdat hij joodse kolonisten bij het gebruik van vuurwapens niet geheel de vrije hand laat. Burgemeester Natshe is de tweede burgemeester van Hebron in drie jaar die om gelijksoortige rede nen wordt afgezet. Zijn gekozen voorganger Kauwasme werd in 1980 verbannen na een aanslag op Israëlische kolonisten waarbij 6 doden vielen. Natshe wees de beschuldigingen door de militai re autoriteiten als zou hij een op hitsende rol spelen van de hand. Hij wees er op dat de Israëlische autoriteiten het gemeentebe stuur van Kiriat Arba ook niet plegen af te zetten na incidenten. HOOGMADE - Een 22-jarige in woner van Haarlemmermeer is vanmorgen rond half zeven om het leven gekomen bij een kettingbotsing als gevolg van zeer dichte mist op de weste lijke rijbaan van Rijksweg 4 Amsterdam-Rijswijkter hoogte van Hoogmade. In to taal waren zeventien auto's bij het ongeval betrokken en vielen er bovendien drie zwaar gewonden. De identificatie van het dodelij ke slachtoffer heeft lang ge duurd omdat deze in een van de drie auto's zat die bij de botsing in brand zijn gevlo gen. Ook de kentekenplaten van de auto werden hierdoor onleesbaar. De wagen is sa men met de stoffelijke resten van het slachtoffer naar het terrein van een bergingsbe drijf in Zoeterwoude overge bracht. Als gevolg van het ongeval ont stond een file van zes kilome ter. Het spitsuurverkeer is enige tijd over provinciale wegen omgeleid. Rond half tien vanmorgen kon de lin kerrijstrook van de westelijke rijbaan weer voor het verkeer worden vrijgegeven. (Foto Holv»< VnÜ minder dan de 1 HALVE PRUS wmkelpr 59 95 Bristolpr. Lange Gracht 5 - Leidei lJR€&ViEj UTRECHT (GPD) - Bisschop dr. A.J. Simonis (51) van Rotterdam zal kardinaal Willebrands op volgen als aartsbisschop van Utrecht. Hij wordt daarmee au tomatisch ook voorzitter van het Nederlands bisschoppencol lege. De officiële benoeming van bisschop Simonis door de paus werd vanmiddag bekend gemaakt. Bisschop Simonis wordt „co-adju- tor" met recht van opvolging. Dat wil zeggen dat hij kardinaal Willebrands pas zal opvolgen als die zich terugtrekt. Tot voor kort werd verwacht dat de kardinaal pas na het bezoek van de paus aan Nederland in 1985 zou terug treden. Hulpbisschoppen Algemeen wordt verwacht dat bis schop Bar de opvolger van Simo nis zal worden. Bar is op het ogenblik hulpbisschop van Rot terdam en legerbisschop van de Nëderlandse krijgsmacht. De aanstelling van hulpbis schoppen voor de bisschoppen Möller van Groningen en Bluys- sen van Den Bosch zal zaterdag door het Vaticaan bekend wor den gemaakt. In beide gevallen hebben de bisschoppelijke orga nen zich tegen de aanstelling van een hulpbisschop verzet. Kardinaal Willebrands (73) zal zich, wanneer bisschop Simonis zijn taken in Nederland heeft overge nomen, weer volop gaan bezig houden met zijn werk voor het Vaticaanse Secretariaat voor de Eenheid, waarvan hij voorzitter is. De kardinaal wordt be schouwd als de architect van het oecumenebeleid (contact met de andere godsdiensten) van het Vaticaan. Nog deze week was Willebrands in Rome om de paus te vragen een bisschop aan te wijzen die hem zou gaan opvolgen. Volgend jaar wordt de kardinaal 75 en het is gebruikelijk in de Rooms-Katho- heke Kerk dat een bisschop dan zijn ontslag indient. Reacties Dr. A. J. Simonis is op 26 novem ber 1931 in Lisse geboren. Hij studeerde aan het grootsemina rie van het bisdom Haarlem in Warmond en aan het Gregoriana in Rome, waar hij in 1966 promo veerde. Voordat hij tot bisschop werd gewijd, was Simonis achtereenvolgens kapelaan in Waddinxveen, Rotterdam en Den Haag. De reacties op de benoeming van bisschop Simonis tot opvolger van kardinaal Willebrands zijn verdeeld. Bisschop Gijsen van Roermond liet weten met vreug de kennis te hebben genomen van de benoeming. De voorzitter van de Vereniging van Pastoraal Werkenden in Utrecht, Gerard Zuidberg, zei het jammer te vin den dat met een opvolger in het eigen bisdom is gezocht. „Ik ben bang dat een aantal kwetsbare mensen en situaties in kerk en samenleving opnieuw kwets baarder worden", aldus Zuid- berg. Hij doelde daarmee op vrouwen, pastoraal werkers en homofielen. Prof. E. Schillebeeckx sprak de verwachting uit dat met de be noeming van bisschop Simonis het beleid „voor herstel van een uniforme kerk via een eensge zind bisschoppencollege" zal worden voortgezet. „Simonis is geen sterke man, maar hij heeft een zekere soepelheid", aldus prof. Schillebeeckx. (Zie verder pagina 7) "De hele ploeg rekende op me" PAGINA 13 Alle inkomens fors achteruit PAGINA 7 De nieuwe James Bond: Octopussy PAGINA 15 Buschauffeur een vermoeiend beroep Deelneming Ennia in Tilburgsche (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Verzekeringsmaat schappij Ennia en de Nederland- sche Bank hebben een boedel krediet van 100 miljoen gulden ter beschikking gesteld aan de in uitstel van betaling verkerende Tilburgsche Hypotheekbank. De hypotheken van de Tilburgsche zullen hiervoor als onderpand dienen. De bewindvoerders van de Tilburgsche hebben dit van morgen bekend gemaakt. De werkgelegenheid bij hypo theekbank is hiermee voor de komende twee jaar verzekerd, al dus de bewindvoerders. Zonder deze transactie zou faillis sement voor de Tilburgsche on vermijdelijk zijn. Vooral de klei nere debiteuren zouden hierdoor in grote moeilijkheden komen. Hoe een geloofsge meenschap vorm geeft aan de eigen in stituties, de organisatie van de ge- loofsbediening en de hiërarchische structuur, is een eigen verantwoor delijkheid van de gelovigen. Dat neemt niet weg dat een kerk naar buiten treedt en de hele gemeen schap waarin zij leeft aanspreekt met de verkondiging van haar leer stellingen. De benoeming van bis schop Simonis van Rotterdam tot aartsbisschop van Utrecht, en daarmee tot kerkelijk leider van ka tholiek Nederland, is danook niet alleen een zaak die uitsluitend de katholieken onder ons aangaat. Zonder enige twijfel is Simonis een man in de lijn van Rome, maar ook een man in de lijn van Willebrands, die tot taak had de eenheid binnen de kerkprovincie te herstellen. Bij de uitoefening van zijn bisschop sambt heeft Simonis bewezen niet de aartsconservatief te zijn waar voor hij wel werd gehouden bij zijn benoeming. Hij is een man die het gezag in de kerk voluit tot gelding laat komen, maar hij is ook een priester die oog heeft voor wat aan de basis leeft en woelt. Progressie ve ontwikkelingen als in de Leidse Merenwijk en in de ekklesia s en gemeenschappelijke diensten in ziekenhuizen onthield hij conse quent zijn zegen. Wel probeerde hij steeds binnen het kader van de Ro meinse richtlijnen mogelijkheden te vinden voor oecumenische samen werking. Wie de kardinalen Alfrink, Wille brands en de kardinaal in spe Si monis op een rijtje zet, kan consta teren dat de leiding van de Neder landse kerkprovincie duidelijk ver- rechtst. Tegelijk vormt de RK kerk ten onzent op deze wijze in haar leiding een steeds duidelijker af spiegeling van de Kerk van Rome onder deze paus. Wat de oecumene van deze benoe ming te duchten heeft, valt moeilijk te voorspellen. Willebrands heeft de leiding van het Secretariaat voor de eenheid maar van hem is in ons land toch weining inspiratie uit gegaan om de oecumene verder te brengen. Zolang de kerken op het punt van gezag, structuur en ambt eikaars tegenstelling zijn, blijft de eenheid ver te zoeken. Wie de loopbaan van kapelaan Simo nis tot aartsbisschop overdenkt, moet in dit verband danook conclu deren dat de leiding van de RK kerk bij het benoemen van ambtsdra gers niet bepaald gevoelig is geble ken voor enige inspraak van de ge lovigen. Roma locuta causa finita, Rome heeft gesproken, de zaak is gesloten. Het werken aan de eenheid der ker ken zal onder Simonis gaan langs de lijn van samenwerking waar dat volgens hem mogelijk is, maar ook beslist niet meer dan dat. De expe rimenten aan de basis zullen wel doorgaan, dergelijke ontwikkelin gen kan ook een aartsbisschop niet verhinderen. In het bisdom Rotter dam onder Simonis hebben deze ontwikkelingen trouwens ook niet In de veelvormige, katholieke ge loofsgemeenschap zal Simonis zijn weg moeten bepalen als sacerdos et pontifex, als priester en bruggen bouwer. In de Nederlandse samen leving als geheel zal de kracht van zijn woord doorklinken naarmate hij openstaat voor de zorgen die ook anderen, katholiek of niet, beklem men. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het plan van de Leidse aannemer Du Prie om een par keergarage aan het Levendaal te bouwen is voorlopig van de baan. Het college van B en W heeft vanochtend besloten om vondellaan 80. leiden Tel 071-769313 Verse Zeeuwse mosselen onbeperkt 17,50. Restaurant La Grand Herengracht 100 Leiden tel. 071-140876. Ook na 10 uur gezellig. LAMSVACHT-SUEDE EN NAPPA®© Haarlem: Bartelj orisstraat 20 (bij de Grete Markt) tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96. de aannemer niet langer uitstel te verlenen. Hij had om nog eens drie maanden respijt ge vraagd om de financiering van de parkeergarage rond te krij gen. Daarmee is de bouw van een par keergarage op de plek van de vroegere zeepfabriek Sanders nog niet definitief afgeketst. Het gemeentebestuur gaat nu praten met het Leiderdorpse bouwbe drijf Noorlander. Dit bedrijf heeft eveneens een plan ge maakt, dat echter destijds door het college als minder aantrekke lijk werd beschouwd. B en W verwachten dat de onderhande lingen daarover op zijn vroegst pas in september zullen zijn afge rond. Binnenstadsschool De bouw van een openbare bin nenstadsschool aan de Garen- markt gaat niet door. De parkeer gelegenheid op de Garenmarkt kon alleen worden opgeheven als er zekerheid zou bestaan over de komst van de naburige par keergarage. Nu die duidelijkheid er niet is, wil het college de bouw van de nieuwe school niet langer in het onzekere laten: hij komt aan de Vliet, op de plaats van een I deel van het vroegere Sijthoff- complex. De gemeente heeft de grond gekocht van het Leidse aannemersbedrijf De Bolster.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1