Brits veto over inzet raketten Kwaliteitsmeubelen uit actuele collectie met kortingen van 20 tot 60%. C VAN REEUWIJK Kohl weinig diplomatiek in Moskou C amorr a-leden veroordeeld Reagan praat met FBI over "Carter-papieren' Ontslag dreigt voor Walesa Eis kabinet Thatcher aan YS "Sowjets misbruiken psychiatrie" Shultz bereikt niets in gesprek met Syrië Volgende week Afrikaanse top over Tsjaad Gegijzelden in Soedan nog in leven ZO KOMT U IN PUNACKER SwartmeubelverkoopkantoorB.V DONDERDAG 7 JULI 1983 NAPELS (AP) - Een plaatselijke rechtbank in Napels heeft 68 le den van de Camorra tot gevange nisstraffen veroordeeld van 16 maanden tot zes jaar. Zevenen- twintig mensen werden vrijge sproken. Alle verdachten werden beschul digd van "misdadigheid", een beschuldiging die van alles kan dekken en door de politie in dit soort gevallen wordt gebruikt. De Camorra is de Napolitaanse versie van de mafia. Buitenland WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Ronald Reagan is bereid om met de recherche dienst FBI te praten over hoe zijn campagneleiders in 1980 de beschikking kregen over de pa pieren die zittend president Jim my Carter moesten voorbereiden op zijn televisiedebat met Rea gan. Dat heeft afviseur Edwin Meese gezegd. Meese zei dat Reagan waarschijn lijk geen erg goede informatie bron voor de FBI zal zijn, omdat hij steeds heeft gezegd niets van de Carter-papers af te weten. Maar Meese zei telefonisch over een mogelijk onderhoud met de FBI: "Ik ben er zeker van dat hij het zou doen als hij enige infor matie kon leveren". dat ze geen vragen van journalis ten meer over "briefinggate" zouden beantwoorden. Reagans belangrijke woordvoer der Larry Speakes, die gisteren met vragen over de affaire werd belaagd zei uiteindelijk tegen journalisten: "Ik geloof dat jullie Speakes zei met stemverheffing: bezeten zijn". "Ik heb gezegd dat het ministerie Speakes en James Baker, de chef van justitie de zaak onderzoekt, staf van het Witte Huis, zeiden De president heeft gezegd dat hij wil dat ze het tot op de bodem uitzoeken. Dat is duidelijk. Dat is de juiste manier van doen. Dat is de manier waarop we zaken doen in dit Witte Huis en meer heb ik niet te zeggen". De directeur van de CIA, William Casey, heeft in een interview met de New York Times gezegd dat de "Carter-Papers" bijzonder ex plosief materiaal vormen. Casey was in 1980 campagnemedewer ker van Reagan. Hij ontkende iets van de papieren gezien te hebben en voegde eraan toe dat als Carter's democraten tijdens de verkiezingsstrijd ontdekt zou den hebben dat informatie naar de tegenstander was doorge speeld "onze hele campagne zou zijn vernietigd". SOKOLOW PODLASKI (UPI) - Lech Walesa, de leider van de voormalige vakbond Solidariteit, heeft gisteren de dreiging met ontslag met een schouderopha len afgedaan. Naar zijn zeggen probeert zijn werkgever, de Le- nin-scheepswerf in Gdansk, een incident uit te lokken zodat ze hem kunnen ontslaan. Dat ont slag leek er aan te komen. In kringen in Gdansk werd verno men dat de ontslagbrief in de maak was. De werf had gedreigd Walesa op straat te zetten als hij zich gister middag niet had gemeld. Colle ga's van hem zeiden dat er de he le dag over niets anders was ge praat, waarbij de een het voor de vakbondsman opnam maar an deren zijn manier van optreden afkeurden. Een oudere werkne mer beschuldigde de directie er van al de hele tijd een vies spel letje met hem (Walesa) te spelen. Walesa verblijft met een deel van zijn gezin in Sokolow Podlaski, een dorp op ca. 110 kilometer ten oosten van Warschau. Tegenover journalisten zei hij dat hij de rest van de maand juli vrijaf wil en dat zijn voorman hem deze vakantie had beloofd. „Ik heb 20 getuigenals ik word ontsla gen stap ik naar de rechter". LONDEN - De Britse regering houdt vast aan de plaatsing van 160 kruisraketten, maar wil niet dat deze zonder haar toestemming worden ingezet. In de gisteren verschenen defensienota eist de regering nadrukkelijk het recht van veto op en wil dat vastgelegd zien in een overeenkomst met de Verenigde Staten. Uit het overzicht wordt ook duide lijk dat de Britten sinds vorig jaar meer aan defensie hebben uitgegegeven dan welke NAVO- bondgenoot in Europa ook. Zo wel gerekend per hoofd van de bevolking, als in percentage van door Henk Dam het bruto nationaal produkt, én in termen van bestede bedragen. Alleen de Verenigde Staten trek ken voor defensie meer geld uit- .In het financiële jaar 1983-'84 zal het verschil met de andere lan den vrijwel zeker nog groter wor den. De begroting van minister van defensie Michael Heseltine voorziet in een stijging met tien procent. Dat geld gaat gedeelte lijk op aan compensatie voor de inflatie, maar ook aan de 3 pro cent hogere defensie-inspanning (in reële bedragen), die de NA- VO-landen overeen zijn geko men. Bovendien is in het begrote defen siebedrag voor '83-'84 (totaal ruim 15 miljard pond, dat is 67,5 miljard gulden) 624 miljoen pond (2,8 miljard gulden) uitgetrokken voor het verdedigen van de Falk- land-eilanden, waar sinds vorig jaar een zwaarbewapend garni zoen van 4000 Britse militairen is gevestigd. In een toelichting zei minister He seltine dat zijn regering de drei ging die van de Sowjet-Unie en haar Warschau-pact-partners uit gaat, als het centrale uitgangs punt bij de Britse defensieplan nen ziet. Hij maakte een directe vergelijking tussen de Falkland- oorlog en die dreiging. „De Argentijnse regering vergiste zich in onze vastbeslotenheid ons gebied en onze mensen te verdedigen. Het resultaat was oorlog. Wij hebben drie decennia lang de vrede in Europa gehand haafd omdat de Sowjet-leiders geen twijfel is gelaten over de collectieve wil van de NAVO- bondg'enoten hun vrijheid te ver dedigen", aldus de verklaring. DEN HAAG (ANP) Het gebruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden is een van de belang rijkste agendapunten op het 7e wereldcongres van de Wereldor ganisatie voor Psychiatrie (WPA) die van 9 tot 16 juli in Wenen wordt gehouden. De dreigende uitstoting van de Sowjet-Unie uit de WPA wegens misbruik van de psychiatrie heeft in februari ge leid tot het uittreden van de Sow jet-Unie uit deze organisatie. De ze stap werd in mei gevolgd door Tsjechoslowakije en Bulgarije. Op het wereldcongres over psy chiatrie worden meer dan 4000 afgevaardigden uit 73 landen verwacht. Op de agenda staat een aantal resoluties betreffende het vermeende misbruik van de psychiatrie in de Sowjet-Unie. De belangrijkste zijn: Het verzoek tot uitstoting van de Sowjet-vereniging van neurolo gen en psychiaters. Een resolutie waarin het uittre den van de Sowjet-Unie wordt betreurd en de hoop wordt uitge sproken dat zij zal terugkeren zo dra het politiek misbruik van de psychiatrie is beëindigd. Een verzoek om dr. Anatoli Kor- jagin tot erelid van de WPA te be noemen. Korjagin is een Russi sche psychiater die in 1981 we gens zijn oppositie tegen de poli tieke toepassing van de psychia trie in zijn land tot 12 jaar gevan- genisstraf werd veroordeeld. De Sowjet-Unie, Tsjechoslowakije en Bulgarije zeggen uit de WPA te zijn getreden omdat deze orga nisatie een politiek instrument van het Westen is geworden. In kringen van de WPA werd het opzeggen van het lidmaatschap van een aantal Oosteuropese lan den al gevreesd, omdat die lan den zo een officiële uitstoting uit de WPA, met alle negatieve pu bliciteit van dien, zouden willen voorkomen. Sinds het einde van de jaren zestig heeft het Westen steeds meer in- formatie verkregen waaruit dui delijk werd dat de psychiatrie in de Sowjet-Unie voor politieke doeleinden wordt gebruikt. Tien- talen dissidenten zijn in psychia trische inrichtingen beland om dat van het regime afwijkende opvattingen als een teken van geestelijke gestoordheid werden beschouwd. Bekende dissiden ten als Vladimir Boekovski, Pjotr Grigorenko, Leonid Pljoesjtsj, Zjores Medvedev en vele anderen hebben al dan niet langere tijd in speciale psychia trische inrichtingen doorge bracht. Professor Andrej Snezjnevski, di recteur van het psychiatrisch in stituut van de academie van me dische wetenschappen van de Sowjet-Unie, heeft een zo ruime opvatting van schizofrenie geïn troduceerd dat iedereen die een gevaar voor het regime vormt er onder kan vallen, ook "schijn baar normale mensen". Het is te vens opvallend dat een aantal speciale psychiatrische inrich tingen, waaronder het beruchte Serbski-Instituut in Moskou niet onder het ministerie van gezond heid vallen, maar onder het mi nisterie van binnenlandse zaken (dat wil zeggen de KGB, de vei ligheidsdienst van de Sowjet- Unie). De publicatie van het boek "zaal 7" van Valeri Tarsis in 1965 vestigde de aandacht op de mogelijkheid dat de psychiatrie in de Sowjet- Unie voor politieke doeleinden werd gebruikt. Huis stort in: slopers gedood BEIROET (GPD - Zeker vyf Franse militairen en vier Li banese burgers lagen gister avond, mogelijk nog levend, begraven onder het puin van een huis dat gisterochtend in Beiroet instortte. Drie Franse soldaten zijn kort nadat het huis instortte uit het puin ge haald - een van hen was toen al dood. Volgens de Libanese staatsra dio zijn vijf Libanezen bij de ramp omgekomen, maar dit is niet door officiële bronnen bevestigd en het werd niet duidelijk gemaakt of hierbij ook het viertal dat zich nog in het huis bevond, werd gere kend. De militairen, allen parachutis ten en leden van een speciale demolitie-eenheid van de multinationale vredesmacht in Beiroet, hadden opdracht gekregen het huis, dat tijdens de oorlog vorige zomer door een bomexplosie zwaar be schadigd werd, op te blazen. Franse officieren vertelden dat de parachutisten reeds explosieven geplaatst had den toen het huis, uit zich zelf, langzaam instortte. De Franse ambassadeur i plaats van de ramp. i Libanon bracht een bezoek aan de (Foto: AP). BEIROET - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken George Shultz heeft in Damas cus geen doorbraak kunnen for ceren tijdens een vijf uur durend gesprek met de Syrische presi dent Hafez Al Assad. Na de be sprekingen verklaarde de minis ter dat er „totaal geen overeen stemming" bereikt was. Shultz was dinsdag naar de Syri- door Aernout van Lynden sche hoofstad gevlogen in een nieuwe poging de regering in Sy rië te overtuigen zijn troepen uit Libanon terug te trekken en het Libanees-Israëlische vredesver drag te aanvaarden. Indien Syrië volhardt in zijn weigering zijn troepen terug te trekken, zullen ook de Israëlische militairen niet uit Libanon vertrekken. Volgens een Syrische verklaring heeft Assad aan de Amerikaanse minister duidelijk gemaakt dat de Syrische veroordeling van het Libanees-Israëlisch verdrag defi nitief en onherroepelijk is. De Syrische president zou herhaald hebben dat het verdrag nog ge vaarlijker is dan de Camp David- akkoorden die leidden tot het vredesverdrag tussen Israël en Egypte vier jaar geleden. Shultz is gistermiddag naar Israël doorgereisd. Hij had al eerder Saoedi-Arabië en Libanon be zocht. Hoogtepunt van gesprek in Israël zal ongetwijfeld de Is raëlische plannen voor een ge deeltelijke, eenzijdige terugtrek king van de troepen in Libanon zijn. Verwacht wordt dat de Is raëli's binnen de komende twee of drie weken hun troepen uit het Shoef-gebergte, ten zuidoos ten van Beiroet, zullen terugtrek ken naar gemakkelijker te verde digen stellingen in Zuid-Libanon bij de rivier de Awali. Het is mo gelijk dat de Amerikaanse minis ter na zijn besprekingen in Jeru zalem door zal reizen naar zowel Jordanië als Egypte. ADDIS ABBEBA/NAIROBI (DPA/Reuter) - Het beleidsbe palende bureau van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid (OAE) is voor besprekingen over de "zich verslechterende situatie in Tsjaad" op 15 en 16 juli bijeen geroepen. Dit heeft de Ethiopi sche radio bekendgemaakt Te gelijkertijd deed de OAE-voorzit- ter, president Mengistu Haile Mariam, opnieuw een beroep op alle landen zich buiten het con flict in Tsjaad te houden. Het OAE-bureau bestaat uit Ethio pië, Nigeria, Zimbabwe, Algerije, Djibouti, Swaziland, Gabon, Sao Tome en Principe en Guinea. Het fungeert tussen de jaarlijkse topconferenties als beleidsbepa lend orgaan van de OAE. Waar nemers verwachten dat ook het conflict tussen Marokko en de onafhankelijkheidsbeweging Polisario over de Westelijke Sa hara aan de orde zal komen. Volgens berichten van de Franse radio zetten de rebellen van oud- president Goukouni Weddeye gisteren hun opmars naar de strategisch belangrijke stad Abe- che voort. Hun einddoel is de huidige leider, Hissene Habre, uit de hoofdstad N'Dkjamena te veijagen. Deze kreeg afgelopen weekeinde steun van Zaïre dat 250 commando's en drie jacht vliegtuigen stuurde. Eerder stuurde Frankrijk militair mate rieel. Gewapende mannen hebben eind juni in het zuiden van Tsjaad een pater-capucijn van Canadese af komst en vier Afrikaanse leken- helpers vermoord. Een andere pater-capucyn werd bij de aan val zwaar gewond. Dit heeft de Capucijner orde gemeld. De orde maakte niet bekend wie de daders waren. Maar uit andere bronnen is vernomen dat het voertuig waarin de geestelijken zaten vermoedelijk onder vuur is genomen door Tsjadische op standelingen. MOSKOU - Op ongebruikelijk scherpe wijze heeft bondskanse lier Helmut Kohl de Russische staats- en partijchef Andropov gezegd dat de Westduitsers na tuurlijk blijven streven naar een hereniging van het gedeelde door Hans Amesz Duitsland. „Wat zou U zeggen als Moskou ineens gedeeld zou wor den. Is het dan niet uw plicht om als Russische patrioot daar tegen in te gaan", aldus Kohl tegen Andropov. Op een persconferentie in de daar toe gebruikelijke zaal van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Moskou legde Kohl de inter nationale pers uit dat er in de Bondsrepubliek geen revanchis- ten zijn. De gelijkgeschakelde Sowjet-pers heeft daar in het re cente verleden voortdurend over geschreven. En wel naar aanlei ding van een opmerking van de Westduitse ministers van bin nenlandse zaken Zimmermann en van Duits-Duitse aangelegen heden Dindelen, die kort gele den hebben verklaard dat nog al tijd gedacht moet worden aan een Duitsland in de grenzen van 1937. Kohl heeft Andropov duidelijk ge maakt dat volgens hem liefde voor het vaderland iets anders is als revanchisme. De Bondskan selier zei ook dat het aantal rechts-radicalen in de Bondsre publiek te verwaarlozen is. Bij de laatste Bondsdag-verkiezingen van 6 maart hadden die immers bij lange na nog geen één pro cent van de stemmen gekregen. Op een vraag van een Russische journalist naar dit thema, riep de Westduitse regeringschef: „Gaat u toch eens naar Duitsland. Dan zult u merken dat al die verhalen over revanchisme niet waar zijn. Het zou nog mooier zijn als uw indrukken dan ook in de pers verschijnen". Het optreden van Kohl op de pers conferentie in Moskou kwam nauwelijks diplomatiek worden genoemd. Ook al niet omdat hjj de Westduitse SPD-oppositie voedsel voor strijd heeft gegeven door te zeggen dat belangrijke SPD'ers als Bahr en Leber, an ders dan Kohls eigen partijgeno ten van de Christen-Democrati sche Union, met verschillende stemmen over veiligheids- en vredespolitiek spreken. Kohl deinsde er in Moskou niet voor terug om instemmend te be weren dat in Polen miljoenen mensen het lied „En nog is Polen niet verloren" zingen. Ook ver klaarde hij dat de Duitsers niet alleen schuldig zfjn aan het uit breken van de Eerste Wereldoor log. Daarover zijn echter op zijn minst de geschiedschrijvers ver deeld, maar volgens Kohl is de waarheid bekend: Kennelijk hebben de Oostenrijkers en de Russische Tsaar voor die oorlog gezorgd. Voorts vertelde de bondskanselier dat hij „zijn Lenin" kent en dat de geschiedenis in feite heeft uit gewezen dat het communisme op de verkeerde weg zit. „Die uitspraken van de Westduitse regeringschef moeten ongetwij feld hard zijn aangekomen bij de machthebbers in het Kremlin. Welke gevolgen dit zal hebben door de Duits-Russische betrek kingen kan nog niet worden overzien. Veel goeds kan nauwe lijks worden verwacht, ook al heeft de bondskanselier uitdruk kelijk op de persconferentie ge zegd dat hij bij zijn bezoek aan Moskou niet de indruk heeft ge kregen in „het rijk der bozen te zijn", zoals de Amerikaanse pre sident Ronald Reagan de Sowjet- Unie heeft omschreven. „Dat is niet de taal die ik bezig", aldus Helmut Kohl. Spion In Parijs is een Franse diplo maat, die gestationeerd is ge weest in China en Mongolië, gearresteerd. Hij wordt ver dacht van spionage voor Chi na, zo heeft een woordvoer der van de regering meege deeld. Bernard Boursicot werd verle den week gearresteerd. Hij heeft 15 jaar gewerkt voor het Franse ministerie van buiten landse zaken. Wat voor infor matie hij aan China zou heb ben doorgegeven en hoe, is niet bekendgemaakt. Onderscheiden De DDR, Roemenië en Honga rije hebben de Poolse leider generaal Jaruzelski ter gele genheid van zijn zestigste verjaardag onderscheidingen toegekend. De Sowjet-Unie verleende Jaruzelski dinsdag al de Leninorde, de hoogste Russische onderscheiding. Van de DDR kreeg Jaruzelski de orde van Karl Marx, de hoogste onderscheiding die de DDR kent. AMERONGEN (ANP) - De vijf ge gijzelden in Soedan, onder wie de Nederlander Wim Noort, zijn na het aflopen van het ultima tum, gisteren, niet geëxecuteerd. Het front voor de bevrijding van Zuid-Soedan (SSLF) heeft in plaats daarvan de onderhande lingen met de hulporganisatie Across opnieuw hervat. Dit heeft de werkgever Van Noort, het Tear Fund in Amerongen, mee gedeeld. Het Tear Fund zei zelf uit betrouw bare bron te hebben vernomen, dat er na het verstrijken van het ultimatum met elk van de gegij zelden via de radio contact is ge weest. De toestand wordt verder door het Tear Fund als "blijvend kritiek" bestempeld. In het be lang van de gegijzelden konden verder geen mededelingen wor den gedaan. Het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat het vijftal na het aflopen van het ultimatum niet is gedood. De woordvoerder wilde eveneens verder geen me dedelingen doen. Zo blijft nog onbekend of er door het SSLF een nieuw ultimatum is gesteld. Voor het eerst tijdens de gijzeling is melding gemaakt van een be middelaar. Volgens het'Engelse persbureau Reuter vervult een Soedanees, die niet nader is geï dentificeerd, die rol. Wanneer hij daarmee begonnen is en in op dracht van wie hij handelt, is niet bekend. Ook is niet duidelijk of hij persoonlijk contact met de SSLF-leden heeft. ADVERTENTIE MAGAZUN-LEEGVERKOOR Emmastraat 151, Pijnacker, tel. 01736-5940.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9