Forse aanslag op ambtenaren Record-hoogte noodzakelijke bezuinigingen Poolse zigeuners nog niet uit land Jongen (11verzon uit angst ontvoering Bonden over bezuinigingen: Inkomen gaat woning toewijzing bepalen Qudt leyaeru Berkhouwer slaat terug DONDERDAG 7 JULI 1983 PAGINA 7 MIDDELBURG (ANP) - Een 11-jarige Middelburgs jongen naar wie een grote politiemacht, ouders, familie en buurtbewoners vorige week zo'n 30 uur lang hebben gezocht en die door zijn "ontvoerders" gezond en wel werd vrijgelaten, blijkt helemaal niet het slachtoffer van een ontvoering te zijn geweest. Het ventje had zich, uit vrees voor straf in verband met een slecht rapport, verstopt bij een vriendje op zolder. Toen het signale ment van de jongeman via een politiebericht op de televisie lan delijk werd verspreid, kreeg hij toch de zenuwen. Een dag later meldde hij zich bij zijn dolgelukkige vader en moeder. De ouders hadden een dag eerder via een helderziende te horen gekregen dat hun zoon was ontvoerd. Ze hadden dat verhaal gekregen dat hun zoon was ontvoerd. Ze hadden dat verhaal uitvoerig aan het vriendje van de jongen verteld. De beide jon gens hebben toen samen het ontvoeringsverhaal in elkaar gezet, waarmee ze ouders en politie nog een paar dagen om de tuin wisten te leiden. UTRECHT - (GPD) De ANWB en de Algemene Verkeers Dienst van de rijkspolitie in Driebergen verwachten voor het komend weekeinde een grote drukte op de Nederlandse wegen. Tussen vrijdagmiddag drie en 's avonds negen uur en zaterdag tussen ne gen en twee uur zal er in grote delen van het land rekening moeten worden gehouden met fi levorming en vertraging. In het kader van de vakantiesprei ding begint morgen de vakantie voor de bewoners van de provin cies Groningen, Friesland, Dren the, Overijssel, Gelderland en Utrecht. Een belangrijk deel van de drukte zal worden veroor zaakt door Duitsers uit het Ruhr- gebied, waar ook de vakanties beginnen. De AVD en de ANWB raden vakantiegangers aan op andere tijden dan de genoemde te ver trekken. Bovendien vinden zij het raadzaam om vóór het ver trek de verkeersinformatiedienst te bellen, die op de hoogte is van de laatste vertragingen en prog noses. Voor de Nederlandse we gen is dat nummer 070-313131 en voor het buitenland 070-262626. De grootste verkeersstroom wordt verwacht op de wegen naar de Zuidhollandse en de Zeeuwse ei landen en in het algemeen naar de overige kustgebieden. Bij de grensovergangen Bergh, Venlo en Heerlen zullen zeer waar schijnlijk files gaan ontstaan. Voor de veerboot naar Texel kunnen wachttijden voorkomen van vijf tot zeven uur. Ook in Duitsland zal het verkeers aanbod in de richting Noord- Zuid erg groot zijn. Aangeraden wordt om de A-3 Oberhausen- Keulen te mijden in verband met de werkzaamheden die over vrij wel de totale lengte van de weg plaatsvinden. Files zullen verder vermoedelijk kunnen ontstaan op de A-3 Frankfurt-Neurenberg, de A-5 Karlsruhe-Bazel en de A-8 Stuttgart-Munchen-Salzburg. In plaats van die laatste weg wordt de A-9 Neurenberg-Munchen geadviseerd. In Frankrijk zal de verkeersdrukte dit weekeinde naar alle waar schijnlijkheid meevallen. De meeste Fransen zijn al op vakan tie of gaan pas over enkele we ken. Rond Parijs kunnen zich echter toch verkeersproblemen voordoen, evenals op de A-6 Beaune-Lyon en de A7 Lyon- Orange. DEN HAAG (ANP/GPD) - De ambtenarenbonden vrezen voor een "enorme aanslag" op de salarissen van overheidspersoneel per 1 januari 1984. Voorzitter J. van der Scheur van de AbvaKabo verwacht een inkomensachteruitgang van zes tot zeven procent als er inderdaad zo'n 3,5 tot vier miljard op de ambtenarensalarissen moet worden bezuinigd. Hij verklaarde dit gisteren na af loop van het overleg tussen de vier centrales van overheidsper soneel en minister Rietkerk (bin nenlandse zaken). Volgens Van der Scheur heeft de minister dui delijk gemaakt dat er per 1 janua ri fors gesneden zal worden in de ambtenarensalarissen. De be windsman wilde alleen nog niet zeggen hoeveel; half juli zal het kabinet daarover een besluit ne- Van der Scheur zei de indruk te hebben dat de eerder aangekon digde korting van twee procent op de overheidsalarissen per 1 oktober niet doorgaat. Dat zal nu allemaal op 1 januari komen, meende hij. Geschillenregeling De ambtenarenbonden hebben gisteren met minister Rietkerk overeenstemming bereikt over een geschillenregeling. Mochten er tijdens onderhandelingen tus sen bonden en minister ernstige meningsverschillen optreden over de arbeidsvoorwaarden, dan kan een commissie van "wij ze mannen" om advies worden gevraagd. Ook als bonden en mi nister het met elkaar eens zijn kan om arbitrage worden ge- vraagd. HELLENDOORN (ANP) - De wo ningstichting Hellendoorn in de gelijknamige plaats is van plan een inkomensgrens voor huur ders in te stellen. Dat betekent dat mensen met een laag inko men voorrang krijgen bij de toe wijzing van woningen, boven huurders met een hoog inkomen. Aanleiding daartoe is de grote wo ningnood in Hellendoorn. Op dit moment staan bij de woning stichting 1200 woningzoekenden ingeschreven. Dit aantal zal nog toenemen, omdat Hellendoorn van het rijk minder huizen in de sociale sector mag bouwen dan enkele jaren terug. Daar komt nog bij dat de doorstroming van goedkopere naar duurdere wo ningen stagneert, doordat de huurders in onzekerheid verke ren over de ontwikkeling van hun inkomen. De woningstichting vindt dat ze in deze situatie moet kiezen voor diegenen voor wie de sociale wo ningbouw in de eerste plaats is bedoeld: mensen met een naar verhouding laag inkomen. Welke inkomensgrens de woning stichting gaat instellen voor hu ren staat nog niet vast. Voor beide partijen is de uitspraak van de arbitragecommissie bin dend. Zowel de minister als de afzonderlijke ambtenarencentra- les hebben een vetorecht; als een van de partijen de voorgestelde arbitrage niet wil, gaat het niet door. Nu de geschillenregeling er is zijn de bonden bereid met de bewindsman te praten over de arbeidsvoorwaarden voor 1984 en eventueel voor de jaren daar- Van der Scheur noemde het een stapje vooruit dat er over de ge schillenregeling overeenstem ming is bereikt na een tijdperk waarin de minister geheel eenzij dig arbeidsvoorwaarden kon op leggen. Want, aldus de AbvaKa- bo-voorzitter, geen der partijen kan zich natuurlijk te allen tijde aan arbitrage onttrekken. Stakingsrecht Overigens hebben de twee grootste ambtenarencentrales Rietkerk laten weten geen enkele behoef te te hebbqn aan de nu voorge stelde stakingswet voor ambte naren. Volgens de bonden wor den volgens het door de minister gepresenteerde wetsontwerp 300.000 ambtenaren van het recht op staking uitgesloten. "In de praktijk hebben we al vanaf 1975 de vrijheid van actievoeren. Als een overheidsorgaan het met de te voeren acties niet eens is, kan een beroep worden gedaan op de rechter. Dat is in de prak tijk al een paar maal gebeurd", aldus Van der Scheur. Voor de Utrechtse rechtbank diende gisteren en kort geding aangespan nen door 100 zigeuners die ons land uitgezet dreigen te worden. (Foto ANP) UTRECHT (GPD/ANP) - De ruim honderd in Utrecht bivakkeren de Poolse zigeuners, van wie de asielaanvraag door staatssecreta ris mevrouw Korte van Hemel (justitie) is afgewezen, zullen voorlopig niet uit het land wor den gezet. Toen dit gistermiddag duidelijk werd tijdens het kort geding dat tien Utrechtse advo caten namens de zigeuners had den aangespannen, besloten de raadslieden hun eis tot opschor ting van de uitzetting terug te ne men. Dit mede op aandringen van de vice-president van de Utrechtse rechtbank mr. L. Schuman. De advocaten hadden de zaak voor de vice-president van de recht bank gebracht, omdat zij na de aanzegging van de staatssecreta ris meenden maar twee dagen tyd te hebben om hun cliënten juridisch van advies te dienen. STRAATSBURG (ANP) - De li berale europarlementariëi Berkhouwer heeft gisteren ir. Straatsburg verklaard zijr collega, de Belg Werner dc Crombrughe, voor de rechtei te zullen dagen en een scha devergoeding te zullen eisen van ongeveer 5000 gulden. Volgens Berkhouwer heeft De Combrughe, op een receptie van Italiaanse boerenbonden in het Europees Parlement op 8 juni, meermalen "houdt de dief' geroepen, omdat Berkhouwer de plaats verliet met een wijnfles in zijn bezit en enkele andere produkten. Volgens Berkhouwer moch ten deze produkten worden meegenomen door de perso nen die aanwezig waren op de receptie. "Derhalve is geen enkele diefstal ge pleegd", zegt Berkhouwer. Maar door hem als dief te be stempelen heeft De Com brughe hem "voor een hon derdtal personen zwaar bele digd". Het is mogelijk dat de zaak pas volgend jaar gaat spelen. Niet zonder belang in verband met de kandidaatstelling voor de Europese Parle mentsverkiezingen, in juni volgend jaar. Restaurant en Zaalaccommodatie vanaf juli weer in oude luister hersteld Geopend: di t/m za vanaf 12.00 uur ma voor besloten partijen Leiden Steenstraat 51-53 Tel. (071) 13 3144 Ruime parkeergelegenheid NS-station op 5 min. gaans De inzet van het geding was vooral het winnen van tijd, maar landsadvocaat mr. J. L. de Wij- kerslooth wees erop de raadslie den zich vergisten. Volgens de raadsman wordt de uit zettingsprocedure weliswaar voortgezet, maar betekent dit in de praktijk dat er enige tijd over heen gaat, voordat de groep daadwerkelijk over de grens zal worden gezet. Er bestaan nogal wat praktische bezwaren tegen directe uitzetting. Allereerst moet worden uitgezocht welk land, op grond van internationa le verdragen, bereid is de zigeu ners op te nemen. "Daar gaat ge ruime tijd overheen", aldus nu de Wijkerslooth. De Utrechtse advocaten overwe gen nu een herzieningsverzoek in te dienen. Wanneer de staats secretaris daaraan geen schor sende werking verbindt, zullen ze daar alsnog in kort geding bij de rechtbank om vragen. De asielaanvraag van de zigeuners is naar het oordeel van de advo caten gerechtvaardigd omdat zij in Polen „excessief worden ge discrimineerd". „Er heersen po grom-toestanden. De bevolking geeft de zigeuners de zondebok functie van alle mistoestanden, terwijl de overheid hen niet vol doende in bescherming kan ne men", verklaarde mr. Schynz. Hij zei voorts te verwachten dat de zigeuners bij hun terugkeer in Polen streng zullen worden ge straft omdat zij illegaal het land hadden verlaten. Prof. Querido (82) overleden DEN HAAG (ANP) - Prof. dr. Arie Querido, één van de grondleg gers van de sociale psychiatrie in Nederland, is dinsdag in het Franse La Begude de Mazenc op 82-jarige leeftijd overleden. Querido studeerde geneeskunde aan de universiteit van Amster dam en aan de Harvard Universi ty in Boston, Amerika. In 1952 werd hij hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Ge meentelijke universiteit van Am sterdam. Dit bleef hij tot 1968. Van. zijn hand verscheen boven dien een groot aantal publika- ties. Enkele daarvan, zoals "In leiding tot de integrale genees kunde" (uit 1955), worden nog steeds beschouwd als standaard werken. Querido nam als een van de eer sten in Nederland het voor die tijd vooruitstrevende standpunt in dat de psychiatrische patiënt niet geïsoleerd van zijn omge ving moest worden gezien, maar als deel uitmakend van een sys teem. Hij pleitte voor een behan deling, waarbij het accent meer ligt op de sociale hulpverlening dan op een medicinale behande ling. Tijdens zijn leven bekleedde Que rido een aantal bestuurlijke func ties, was tot twee jaar geleden wetenschappelijk adviseur van het Preventiefonds en ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. In december vorig jaar joeg het kersverse kabinet-Lubbers in recordtijd een bezuinigings pakket van f 3,2 miljard door de Tweede Kamer. In mei stemde de Kamer in met een Voorjaarsnota waarin op nieuw voor f2 miljard aan ombuigingen was opgeno men. Maar vergeleken bij de klus waar het kabinet deze en vol gende week voor staat, was dat een peuleschil. Bij het op stellen van de rijksbegroting voor 1984 gaat het om bezui nigingen tussen f10 en 14 miljard, een absoluut record bedrag. Het uitgangspunt is bekend: de overheid ontvangt dit jaar on geveer f33 miljard minder dan zij uitgeeft. Het financie ringstekort bedraagt 12,7 pro cent van het nationale inko men. Volgens het regeerak koord moet dat tekort in 1986 zyn teruggebracht tot 7,4 pro cent. Uit de allerlaatste cijfers blijkt dat het tekort niet meer groeit. Er worden dit jaar geen nieuwe tegenvallers meer verwacht. Maar de om buigingsoperaties van de cember en mei hebben daar aan slechts ten dele bijgedra- door Hans de Bruijn gen. Het betrof immers min der echte bezuinigingen, maar meer lastenverzwarin gen of lastenverschuivingen. Dat nog heel wat moet gebeu ren om het tekort ook echt te laten dalen is duidelijk. Het regeerakkoord ging daartoe uit van f7 miljard per jaar. Maar ook dat is al onvoldoen de. Zelfs bij een bezuiniging van f12 miljard is slechts sprake van stabilisatie. Om de doelstelling uit het re geerakkoord te kunnen halen zou in 1984 zeker f 14,2 mil jard moeten worden bezui nigd: de f7 miljard uit het re geerakkoord, f 3,5 miljard aan uitgestelde bezuinigin gen en f3,7 miljard aan te genvallende aardgasinkom sten. Minister Ruding en de WD- ministers hebben er geen moeite mee om zo'n pakket - in één keer het dubbele van de doelstelling uit het regeer akkoord - in de Miljoenenno ta op te nemen. Het is echter de vraag of dat zal gebeuren. Om sociale redenen: de Neder landers (en dan vooral ambte naren, minimumloners en uitkeringstrekkers) hebben het afgelopen jaar al heel wat ingeleverd. De pijngrens be gint voor steeds meer men sen snel te naderen. Maar ook om economische re denen: de Centrale Economi sche Commissie, een clubje ambtelijke adviseurs van de regering, vindt een bezuini ging van 14 miljard gulden in één jaar teveel van het goede. De kans dat het economische herstel op wereldniveau ook op onze economie gunstig uitwerkt, zou worden ver kleind, omdat de negatieve effecten (minder bestedin gen, minder belastinginkom sten) de positieve om zeep zouden helpen. Dat versterkt de neerwaartse spiraal, waarbij elke tegen valler weer een nieuwe tegen valler oproept. Het is daarom beter te wachten op het her stel. Wanneer de economie weer groeit, stijgt immers het nationale inkomen en daalt het tekort 'vanzelf. De CEC houdt het daarom op f 12 miljard, genoeg om het fi nancieringstekort iets terug te dringen, terwijl de nadelen beperkt blijven. De ambtena ren zitten daarmee dicht bij premier Lubbers en de CDA- ministers, die f 10 miljard al heel aardig vinden. Het lijkt aannemelijk dat het kabinet zal uitkomen op f 10 tot 11 miljard, eventueel aan gevuld met een belasting- of premie-maatregel. Iedereen herinnert zich nog hoe Ru- ding in april, nadat hij eerst f3,5 miljard had geëist, ak koord ging met slechts f2 miljard aan ombuigingen. Dat heeft zijn onderhande lingspositie niet versterkt. Waar komen de bezuinigingen terecht? Bij het verdelen van de bezuinigingen wordt grof weg de volgende 'sleutel' ge hanteerd: de ambtenarensa larissen en de sociale zeker heid 30 tot 35 procent, de af zonderlijke departementen 20 procent, volksgezondheid 10 procent Uitgaande van (bijvoorbeeld) totaal f10 miljard, zouden ambtenaren en uitkerings trekkers elk f3,5 miljard moeten opbrengen, de minis teries f 2 miljard en de volks gezondheid één miljard. Tot zover de objectieve cijfers. De kernvraag is natuurlijk hoe die bedragen worden in gevuld. Op ambtenaren kan worden be zuinigd door hun salaris te verlagen of ze te ontslaan. So ciale uitkeringen kunnen voorlopig slechts worden verlaagd. De aangekondigde herziening van het sociale ze kerheidsstelsel (die overi gens ook tot verlagingen zal leiden) zal in 1984 nog te wei nig opleveren. Op 1 oktober moeten ambtena ren en uitkeringstrekkers 2 procent inleveren. De eersten in ruil voor korter werken, de laatsten - via een nieuwe kop peling - omdat de eersten minder krijgen. Dat moet yol- gend jaar 900 miljoen opleve- Minister De Koning (sociale za ken) heeft die ingreep „ver kocht" met een beroep op het bedrijfsleven dit voorbeeld volgend jaar te volgen. Alleen minister Ruding ziet dat niet zo zitten, want het betekent dat de schatkist nog eens honderden miljoenen gul dens aan belastingen mis loopt. Weg bezuiniging. Ru ding heeft dan ook liever dat de werknemers in de collec tieve sector blijvend méér in leveren dan die in het be drijfsleven. Het ziet er naar uit dat dat ook gaat gebeuren. Het grote pro bleem is minister Rietkerk (binnenlandse zaken) die er weinig voor voelt naar de ambtenarenbonden te moe ten gaan met wéér een nieu we korting, terwijl de huidige korting voor korter werken nog vrijwel geen nieuwe ar beidsplaatsen heeft opgele verd. Rietkerk pleit ook nu voor een herbezetting van de vrijgeko men arbeidstijd van 80 pro cent, maar Ruding vindt 50 procent genoeg, omdat de schatkist er anders niets be ter van wordt Dat is aan de ambtenaren echter nauwe lijks meer te verkopen. Het kabinet kan dit probleem alleen vermijden door de pas bedachte koppeling tussen ambtenareninkomens en so ciale uitkeringen los te laten en de uitkeringen méér te la ten inleveren. Maar, jammer voor Rietkerk en de VVD, dat zit er niet in. Minister De Ko ning, en met hem het CDA, wil alleen een korting op de uitkeringen accepteren als die voor de héle collectieve sector geldt. Als De Koning zijn zin krijgt, en dat is aannemelijk, zullen ambtenaren en uitkerings trekkers dus beiden opnieuw een flinke veer moeten laten. Kunnen de ambtenaren daar bij nog gepaaid worden met korter werken, voor de uitke ringstrekkers is er zelfs geen zalf op de wonde. De pijn kan hooguit iets wor den verlicht door sociale pre mies te gaan heffen over het ziektegeld, zoals staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) wil. De kosten van de ziekte wet dalen dan, en er hoeft minder op de uitkeringen ge kort te worden. Omdat de maatregel ook voor ambtena ren geldt kan bovendien hun korting minder worden. Hoe het kabinet naast dit alles nog eens f 2 miljard denkt te kunnen bezuinigen op de al uitgeknepen ministeries en fl miljard op de volksge zondheid (met een dwarslig gende staatssecretaris Van der Reijden) is eveneens een grote vraag. Elke verdere be zuiniging kost daar immers werkgelegenheid. Voor dit soort dilemma's staan Lubbers en de zijnen nu. Dui delijk is in elk geval dat het realiseren van de ambitieuze doelstellingen uit het regeer akkoord in toenemende mate stuit op de grenzen van de fi nanciële, maatschappelijke en daarmee politieke reali teit

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7