Fouten rond bouw Oranjegracht e.o. ook schuld B enW Belangstelling voor parkeerkelder klein Vreemd visje in Rapenburg Advocaat: Klachten over The Shorts terecht Commissie na onderzoek: Inspraak- commissie geïnstalleerd Onder woningen Klokpoort Raad tegen tientje voor inschrijving bij huisvesting Volgend jaar begint bouw winkelcentrum in Stevenshof Lorentzschool wordt afgebroken Singelbrug vannacht afgesloten DONDERDAG 7 JULI 1983 LEIDEN - J.H.M. van der Poel keek eergisteravond tijdens het vissen in het Rapenburg verbaasd op toen zij zag wat zij aan haar haak had hangen, het bleek een Amerikaanse dwergmeerval te zijn. Dit zeldzame visje, dat een maximale lengte van veertig een timeter kan krijgen was of "ont snapt" uit een aquarium of ver dwaald. Inmiddels zwemt het beestje vrolijk rond in een aquarium in het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie (Raamsteeg). Het mu seum bezit slechts drie in Neder land gevangen dwergmeerval len. De Amerikaanse dwergmeerval, rond 1900 in zuid-Nederland in gevoerd in kweekvijvers, onder scheidt zich van de Nederlandse meerval, die wel drie meter lang kan worden, door een vetvin ach ter de rugvin, door acht tastdra- den rond de mond en door stevige stekels in rug en borstvinnen. LEIDEN - Bewoners van het pand Hogewoerd 129a hebben terecht geklaagd over geluid soverlast, veroorzaakt door re petities van de popgroep The Shorts. Dat althans conclu deert mr. L. Sprenger, die eind mei de bewoners vertegen woordigde bij de Haagse recht bank. In kort geding verlang den de bewoners dat The Shorts, bekend van de hit 'Comment ca va', elders repeti tieruimte zouden zoeken. Sprenger baseert zijn optimisme op een onderzoek dat de direc tie milieu van de gemeente heeft uitgevoerd. Daaruit blijkt volgens hem dat met name de zware tonen de bewoners veel overlast bezorgen. Namens de gemeente wil ambtenaar J. van der Wal niet veel over dat on derzoek zeggen. "Eigenlijk is dit niet ons werk. Maar omdat de bewoners niet het geld had den om een bureau allerlei me tingen te laten verrichten, heb ben wij dat gedaan. Aan de hand daarvan is een rapport gemaakt. Omdat er voor dit soort geluidsoverlast geen nor men bestaan, het valt niet on der een hinderwet, kunnen wij er ook geen conclusies aan ver- binden. Dat moeten de twee advocaten maar uitvechten". Hoewel Sprenger nogal hoopvol gestemd is, weet hij niet of de LEIDEN - Het Leidse college van B en W heeft ten onrechte besloten de Amsterdamse Verwarmingsmaatschappij (AVM) niet aansprakelijk te stellen voor de fouten die zijn gemaakt, tijdens de bouw en het herstel van de gebreken, in de 230 woningen van de Leidse Woningstichting aan de Oranjegracht en omgeving. Onduidelijk is op basis van wélke informatie het college tot de con clusie is gekomen dat de moge lijkheid tot verhalen ontbreekt en heeft besloten om met de AVM tot een akkoord te komen. Uit niets blijkt dat voldoende ju ridisch vooronderzoek is gedaan. Juridisch advies inzake verhaals- mogelijkheden op de architec ten, aannemers, adviesbureau en onderaannemers ontbreekt zelfs geheel. Dit is één van de conclusies van de commissie voor de rekeningen die een onderzoek heeft inge-^ steld naar de ernstige fouten die* gemaakt zijn tijdens de bouw van de LWS-woningen. De Leid se gemeenteraad besloot, vorig jaar november, tot het doen van zo'n onderzoek nadat aan het licht was gekomen dat de vijf jaar oude woningen van geen kant deugden. De onderzoeks commissie, bestaande uit de raadsleden Bleijie (CDA), Snel- ders (PvdA), Van der Ham (D'66), Van der Putten (PSP), Vergeer (SP) en Kruijshaar (secretaris), heeft haar bevindingen en con clusies vandaag openbaar ge maakt. Globaal Uit het rapport van de onderzoeks commissie komt naar voren dat vanaf het allereerste begin, al bij het ontwerpen van de plannen, fouten zijn gemaakt. De inge diende bouwplannen werden vooral bekeken op hoe mooi ze waren, terwijl de financiële en bouwtechnische aspecten slechts zeer globaal werden be zien. Realisatie van de bouw- LEIDEN - Wethouder Bordewijk heeft gistermiddag de inspraak- commissie geïnstalleerd. Deze commissie moet het gemeente bestuur gaan adviseren over in spraakprocedures en klachten daarover. De gemeenteraad heeft onlangs de leden van de inspraakcommissie benoemd. Voorzitter is het voor malige Tweede-Kamerlid H.A. Schaper (D'66); leden zijn verder oud-gemeenteraadslid L. Beijen (PPR), tegenwoordig beleidsme dewerker van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten; me vrouw G. van Wijk-Bouwland die betrokken is bij de Stichting Leidse Vrouwenraad; mevrouw C.J.J.M. Stolker, juriste en we tenschappelijk medewerkster burgerlijk recht bij de Leidse universiteit. Verder zijn er vijf plaatsvervangende leden aange wezen. De vergaderingen van de commis sie zullen in de regel openbaar zijn en worden aangekondigd in de gemeentelijke advertentie in de krant. LEIDEN - Van een auto die gepar keerd stond in één van de vei linghallen aan de Zoeterwoudse- weg is gistermorgen een aantal kisten fruit en groente gestolen. Het gaat óm acht kisten perzik ken, vier kisten appels, een bak bospeen, een bak komkommers, een doos bananen en een doos ananas plannen in de woningwetsector bleek uiteindelijk niet haalbaar zodat, op tal van zaken moest worden bezuinigd. Een zeer belangrijke bezuiniging betrof de centrale verwarming. Bij de uitwerking van de plan nen werd gekozen voor blokver- warming in plaats van individue le verwarming. Een deel van de betrokkenen verklaart dat voor blokverwarming is gekozen om financiële redenen, terwijl ande ren deze keuze wijten aan de bouwtechnische (onmogelijkhe den van het plan. De onderzoeks commissie zegt de indruk te heb ben dat béide argumenten nauw samenhangen. 'Toen besloten werd tot het aanleg gen van blokverwarming werd dit gedeelte uit het bestek ge haald. De plannen die het advies bureau Deerns had gemaakt wer den door het ministerie van volkshuisvesting echter te duur gevonden, waarna de Amster damse Verwarmingsmaatschap pij (AVM) is gevraagd de nodige wijzigingen in de plannen aan te brengen. Nergens uit de verkla ringen noch uit de stukken blijkt wie goedkeuring heeft gehecht aan de door de AVM gewijzigde plannen. Noorlander Het college van B en W heeft des tijds eigenmachtig een besluit genomen over het aantrekken van aannemer Noorlander. Zo wel de Dienst Gemeentewerken als twee architecten maakten be zwaar tegen het aantrekken van deze aannemer. Het college heeft zich op het moment van de aan nemerskeuze echter onvoldoen de op de hoogte gesteld van de bij de betrokkenen levende be- Het toezicht tijdens de bouw van de woningen in dit gebied, was absoluut (Foto Holvast) Het toezicht tijdens de bouw wordt chaotisch genoemd. Het is niet duidelijk geweest wie toezicht moest houden en waarover. Uit verklaringen is gebleken dat de architectenbureau's, Treffers/ Polgar en Van Loosbroek/Den Hollander zich distantieerden van het toezicht op de uitvoering van de cv-installatie omdat dit uit het bestek was gehaald. Daar door ontstond de situatie dat geen van de betrokkenen de ver antwoordelijkheid nam voor het toezicht op de werkzaamheden van de AVM, waardoor deze or ganisatie in dit opzicht vrij spel had. De problemen gedurende de aan leg van de centrale verwarming (stakingen en obstructie-achtige daden) hadden reeds tijdens de uitvoering moeten leiden tot ver betering van het dagelijks toe zicht, dan wel tot verbetering van de controle achteraf. Het ad viesbureau Deerns werd, om fi nanciële redenen, echter niet bij de uitwerking van het gewijzigd ontwerp, noch bij de eindopleve- ring betrokken, ondanks het feit dat het adviesbureau dit tegen een bescheiden vergoeding hadi willen doen. Een woordvoerder van de Leidse Woningstichting heeft tegenover de onderzoekscommissie ver klaard dat het college van B en W van de problemen moet hebben geweten. Dit wordt door het col lege, bij monde van de wethou ders Waal en Tesselaar, ontkend. Het college beroept zich erop dat de organisatie van het toenmali ge gemeentelijk apparaat zeer slecht was. De in de bouwversla- gen gesignaleerde problemen werden onvoldoende doorge speeld en leidden daardoor niet tot actie. De onderzoekscommis sie meent evenwel dat ook spra ke is geweest van nalatigheid dan wel passief gedrag van het college tijdens de bouw. Traag Na de eerste oplevering van de nieuwbouw (september 1977 tot november 1978) kwamen ook de eerste problemen. In deze perio de kwamen al veel bouwkundige gebreken aan het licht en bleek de cv-installatie niet goed te functioneren. De gemeente (het college, de gemeenteraad en het gemeentelijk apparaat) heeft, naar het oordeel van de onder zoekscommissie, traag gerea geerd op de klachtenstroom van bewoners en de LWS. Toen vorig jaar op onversneden wijze werd aangetoond dat de 230 woningen in erbarmelijke staat verkeerden, is gekozen voor directe onderhandelingen met beide aannemers om te be zien in hoeverre bij hen de be reidheid bestond om op vrijwilli ge basis tot overeenstemming te komen. Onduidelijk is gebleven op grond van welke informatie de gemeente heeft besloten om met de AVM tot een akkoord te komen. Steeds werd gesteld dat dit gebeurde op grond van finan ciële overwegingen, dat de AVM in verband met haar vermogens positie de schadeclaim niet zou kunnen nakomen, dat arbitrage te lang zou duren om de proble men snel te kunnen oplossen en dat de "oude" AVM zou zijn op gegaan in een nieuwe organisatie die mogelijk niet aansprakelijk kon worden gesteld. In verklaringen omtrent de aan sprakelijkheidsstelling is door de verantwoordelijk wethouder, Tesselaar, ook steeds beweerd dat dit gebeurde op grond van in gewonnen advies bij de stadsad vocaat. Het advies geeft daartoe, volgens de onderzoekscommis sie, geen aanleiding. Uit verkla ringen blijkt ook nergens welk juridisch vooronderzoek is ge daan alvorens tot een standpunt bepaling is gekomen. Evenmin is gebleken dat op het moment van de aansprakelijkheidsvraag de AVM in een andere organisatie vorm is opgegaan. De financiële draagkracht wordt, door een be- drijfs-adviesbureau, op maxi maal een half miljoen getaxeerd en zou dus wel voldoende zijn om een schadeclaim te kunnen nakomen. De onderzoekscommissie durft niet te zeggen dat de wethouder van volkshuisvesting onwaar heid heeft gesproken. Wel zou de wethouder op grond van opjuiste informatie tot de conclusie zijn gekomen dat de verhaalsmoge- lijkheid ontbreekt. Ten aanzien van de vermogenspositie van de AVM wordt gesteld dat duide lijkheid daarover pas werd ver kregen nadat met de verwar- Architecten De onderzoekscommissie advi seert het college de mogelijkheid om de AVM aansprakelijk te stel len alsnog na te gaan, zowel voor de aanvankelijke opdracht als voor de opdracht tot herstel van de gebreken. Uit verklaringen blijkt voorts dat nimmer is over wogen de architecten aansprake lijk te stellen. Gezien het feit dat zij verantwoordelijk waren voor het toezicht, en daarvoor zijn be taald, had ditj naar de mening van de commissie, wel voor de hand gelegen. Het college wordt geadviseerd dit alsnog te over wegen. De onderzoekscommissie is tot de conclusie gekomen dat de orga nisatie van de sector wonen van de gemeente thans sterk is ver beterd. De verantwoordelijke wethouders worden beter geïn formeerd door middel van bouwverslagen, directieoverleg enz. Een ander aspect is dat de gemeente nu vaker de directie voering in eigen hand neemt en daarmee het dagelijks toezicht op de nieuwbouw (zoals thans in de Stevenshofpolder) versterkt. De onderzoekscommissie meent wel dat de gemeentelijke organi satie op een aantal punten verder kan worden verbeterd. Daarbij beveelt de commissie onder meer aan dat geen besluit meer zal worden genomen inzake con tracten, oplevering en verborgen gebreken zonder eerst juridisch advies te hebben ingewonnen. zaak zal worden doorgezet. "De bewoners die destijds het geding hebben aangespannen, verhuizen binnenkort". Maar andere huurders in het pand zeggen wel het plan te hebben om de zaak voort te zetten. Zolang daar nog geen zekerheid over is. wil Shorts-manager Danny de Heer er niet op in gaan. De Heer: "Ik ken de re sultaten van het onderzoek en ben ook nog altijd bereid ver dere geluidsisolerende maatre gelen te treffen. Maar dat wil len de bewoners niet Want dat moet op hun kamer gebeuren en ze moeten er dan een dag vanaf. Dat willen ze niet". De bewoners moeten wel een bij drage leveren om die maatre gelen mogelijk te maken. Zij vrezen echter dat optimale iso latie niet te bewerkstelligen is. Overigens zijn de vier Shorts mo menteel zelden in hun repeti tieruimte aan te treffen. Er wordt hard gewerkt aan opna men voor een elpee die in au gustus moet verschijnen. Dan komt ook de nieuwe single uit Hoe die zal heten, kan Danny de Heer nog niet zeggen. LEIDEN - Een meerderheid in de Leidse gemeenteraad voelt er niets voor om mensen jaarlijks een tientje te laten betalen voor de inschrijving als woningzoe kende bij het Bureau Huisves ting. Volgens wethouder Tesselaar van volkshuisvesting is die maatre gel noodzakelijk om de automa tisering van de woonruimtever deling te kunnen betalen. Zijn partijgenoot Van der Pluym (PvdA) verklaarde gisteravond echter dat de invoering van een tientje leges per jaar voor de PvdA-fractie onverteerbaar is. Het voorstel van B en W kwam aan de orde in de raadscommis sie voor de volkshuisvesting. Ook het CDA en de kleine linkse partijen (PSP, PPR, CPN en SP) verklaarden zich gisteravond te gen het voorstel. Vergeer (SP) vergeleek de maatregel met "af persing". Alleen de WD-fractie voelt er wel voor om woningzoe kenden te laten betalen voor in schrijving bij het Bureau Huis vesting. Het WD-raadslid Jan sen zei "het zo gek niet te vin den". De maatregel zou in totaal zo'n honderdduizend gulden per jaar opbrengen. PvdA en CDA zeiden er wel voor te voelen om als alter natief anderhalve formatieplaats, die momenteel vacant is bij de afdeling woonruimteverdeling, niet op te vullen. Het CDA stelde ook voor om niet jaarlijks een tientje te heffen maar eenmalig een bedrag van vijfentwintig gul den. Aanstaande maandag zal de gemeenteraad een besluit nemen over deze kwestie. Het houten schoolgebouw aan de Lorentzkade. LEIDEN - De experimentele basisschool Lorentz aan de Lorentzkade krijgt op de plaats van het oxide ge bouw een nieuwe school. Het ministerie van onder wijs en wetenschappen heeft onlangs besloten dat de zogenaamde Finse scholen, waarin de 'Lorentz' is gehuisvest, voor vervanging in aanmerking komen. Dit type houten schoolgebouw is er vlak na de Twee de Wereldoorlog - in het kader van een hulppro gramma - voor de duur van dertig jaar neergezet. De overheid hoefde daar toentertijd geen geld voor neer te leggen. Bij de directie onderwijs van de gemeente Leiden kwam het besluit om de school af te breken vorige week woensdag heel onverwachts. In een besloten vergadering - daags daama - zijn de raadsleden van de commissie onderwijs, samenle vingsopbouw en emancipatie akkoord gegaan. Dit houdt in dat de gemeenteraad volgende week maan dag het besluit om bij het ministerie een aanvraag in te dienen voor elf lokalen, waaronder een speello kaal, al kan goedkeuren. Het college van B en W heeft er zoveel vaart achter gezet omdat - uit het verleden wijs geworden - het nog maanden kan duren eer het ministerie zo'n aan vraag heeft gehonoreerd. De gemeente wil zo snel mogelijk met de uitvoering van de plannen voor de nieuwe school beginnen. Ambtenaar P. Peters van de directie onderwijs denkt dat het bij elkaar toch nog wel een jaar zal duren voordat de eerste paal de grond ingaat. Over tijdelij ke herhuisvesting van de Lorentz basischool als de nieuwbouw begint is ook nog niet echt nagedacht. De Lorentzschool is twee jaar geleden aangewezen als experimentele basisschool. Aan deze school is ook de opvangklas voor buitenlanders verbonden. LEIDEN - Er bestaat nauwelijks belangstelling voor het huren van een parkeerplaats in de kel der onder de woningen die zijn gebouwd op de hoek van de Lan- gegracht met de Klokpoort. Onder het nieuwbouwcomplex is een parkeerkelder gerealiseerd 'voor 22 auto's. De huur van één parkeerplaats bedraagt f 32,50 per maand. Momenteel zijn slechts vier plaatsen verhuurd. Er zou belangstelling bestaan voor in totaal negen parkeer plaatsen. De meeste bewoners van de nieuwbouw zouden de huur van een plekje in de par keerkelder te hoog vinden. Als het niet lukt om de parkeer plaatsen te verhuren, gaat dat de gemeente flink wat geld kosten. Wethouder Tesselaar zei gister avond, in een vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting, er dan ook "tabak van te hebben om parkeergelegenheid te moeten creëren in elk woning bouwplan". Hij zei te hopen dat de parkeerkelder onder de wo ningen aan de Langegracht een mislukking wordt want "dan zijn we meteen van het gedonder af'. Overigens is de bedoeling dat on der de woningen die neergezet worden op het Schuttersveld eveneens een parkeerkelder zal komen. De wethouder verwacht dat daar dezelfde problemen zich zullen gaan voordoen als op de Langegracht. Namelijk dat de bewoners liever een straat verder gratis parkeren dan dat ze voor een vast plekje in een parkeer kelder moeten betalen. LEIDEN De Singelbrug, tussen Zijlsingel en Utrechtsebrug, wordt vannacht afgesloten voor alle verkeer. De betonnen onder bouw van de brug wordt hersteld, en een aantal brugdelen vastge zet. Het verkeer wordt door mid del van borden omgeleid via Le vendaal, Ir. Driessenstraat en Oosterkerkstraat. De afsluiting gaat vanavond om elf uur in en zal duren tot morgenochtend zes uur. LEIDEN - Volgend jaar zal een be gin worden gemaakt met de bouw van een bescheiden win kelcentrum in de nieuwe woon wijk Stevenshofiespolder. Het winkelcentrum zal een vloer oppervlak krijgen van ongeveer 3000 vierkante meter. Boven de winkels is ruimte voor zo'n 35 woningen. Het eerste gedeelte van het winkelcentrum zal ver moedelijk halverwege 1985 klaar zijn. In de nieuwe woonwijk zul len dan zo'n 600 woningen zijn opgeleverd. Per week worden momenteel vijf tien woningwetwoningen in de Stevenshofjespolder opgeleverd. In totaal zijn thans 75 woningen gereed gekomen. Volgens de laatste bijstelling van de bouw plannen zullen in de wijk minder woningen komen dan aanvanke lijk was gepland. Het verschil wordt veroorzaakt door een ster ke beperking van de hoogbouw. Gebleken is dat de meeste be langstelling uitgaat naar laag- bouwwoningen. Daarvan zullen er nu meer komen. Het risico be staat dat dit de gemeente op een exploitatieverlies zal komen te staan van zo'n twee miljoen gul den. Eén en ander zal pas blijken in de jaren negentig als de wijk zal zijn volgebouwd. Wethouder Tesselaar zegde gister avond toe, in de raadscommissie voor de volkshuisvesting, dat in de Stevenshofpolder ook ruimte zal worden gereserveerd voor een woongroep. De wethouder heeft met de Stichting Centraal Wonen afgesproken dat in Lei den de komende jaren een wo ningwet-, een koop- en een ver- bouwproject voor woongroepen zal worden gerealiseerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3