-c Kans op snel doortrekken Mauritssingel Hoge druk oorzaak lange duur gaslek Optimisme over bouwplan Huize Nieuw Rijksdorp Boorput verloren? Om Hoofdstraat van shdpverkeer te ontlasten Volgende stap op weg naar meubel- boulevard Zoeterwoude Nog geen oplossing voor bewoners Haaswijk woningen zonder subsidie in trek Stad en rand DONDERDAG 7 JULI 1983 De Wassenaarse brandweer was vanochtend druk doende om met behulp van een hoogwerker en een hoge drukspuit de bomen in de omgeving van het dierenasiel van de oliefilm te ontdoen. (Foto Holvast) WASSENAAR - De Ne derlandse Aardolie Maatschappij heeft nog steeds geen verklaring voor de hoge druk waar onder het gas stond dat twintig uur lang uit een nieuwe boorput aan de Zijdeweg in Wassenaar is gespoten. Volgens de maatschappij kon gas dat bij eerdere boringen vrijkwam altijd gemak kelijk worden opgevan gen. De lange tijdsduur voordat het lek kon wor den gedicht is regelrecht aan de hoge druk van het ondergrondse gas te wijten, aldus de NAM. De spuiter die vanaf dinsdag middag half vijf tot woensdag rond het middaguur de gehele omgeving onder een dun olie laagje heeft gezet kon uiteinde lijk worden gedicht door een deel van het ondergrondse bui zenstelsel uit de put naar bo ven te halen om zodoende vol doende - enkele honderden tonnen - zware vloeistof in de put te kunnen pompen. De stilte die intrad nadat de me dewerkers van de NAM er uit eindelijk in waren geslaagd om het gat te sluiten, werd door de omstanders met applaus be groet. Buurtbewoners hebben veel last gehad van het hoge, snerpende geluid van het ont snappende gas. Daardoor heb ben veel omwonenden in de nacht van dinsdag op woens dag niet of slechts met moeite kunnen slapen. De Wassenaar- se politie heeft diverse klach ten hierover binnengekregen. Inmiddels hebben de buurtbe woners woensdagochtend van de NAM een brief gekregen waarin de problemen op het olieproduktieveld uit de doe ken worden gedaan. Tevens heeft de NAM verklaard even tuele schade voor haar reke ning te zullen nemen. Ook de schade die horeca-onderne- mers hebben geleden omdat hun klandizie is afgenomen na dat de politie de omgeving van de Zijdeweg had afgesloten, komt voor rekening van de aardoliemaatschappij. De omgeving van het NAM-ter- rein bood gistermiddag een troosteloze aanblik. De olie druppels die in de loop van dinsdagnacht met het gas-wa- termengsel mee naar boven zijn gekomen hebben gezorgd voor een dun laagje olie over de nabijgelegen landerijen en wegen. Ook een bij een dieren- pension behorende boerderij en een rij bomen langs het NAM-terrein zien zwart van de olie. Volgens A.G. Veltkamp, milieu- adviseur in dienst van de NAM, heeft deze rij bomen ge fungeerd als een natuurlijk scherm. Het zilte laagje olie wordt nu vanaf hoogwerkers van de bomen worden af ge spoten. Op de wegen wordt zeezand gestrooid dat weer wordt afgevoerd als het de olie heeft geabsorbeerd. De olie die nr> hpt grasland is terecht geko men groeit er vanzelf weer uit, zo zou de ervaring met de spui ter in Schoonebeek hebben ge leerd. Ook de kosten van de schoonmaakoperatie komen voor rekening van de NAM, al dus Veltkamp. Hij verwacht dat de omgeving van het ter rein voor het weekeinde al zal zijn schoongemaakt. De politie heeft het verkeer op de Land- scheidingsweg tussen Wasse- naaar en Den Haag inmiddels weer vrijgegeven. De Zijdeweg zelf is gisteravond eveneens weer opengesteld. Hoeveel het ongeluk in Wasse naar de NAM uiteindelijk heeft gekost konden vertegenwoor digers van de maatschappij gisteren nog niet zeggen. Het is bijvoorbeeld nog niet bekend of de boorput voorgoed verlo ren is. Ook de schade die is toe gebracht aan omwonenden is nog niet te begroten. De put zal in ieder geval van een zwaar soort afsluiter moeten worden voorzien, een klus die enkele weken kan duren. LEIDERDORP/DEN HAAG De kans dat de Mauritssingel snel wordt doorgetrokken om de Hoofdstraat van het vele sluipverkeer te ontlasten is sterk toegenomen nu de provincie heeft besloten in principe hiervoor subsidie te verlenen. Hoewel het geld van de provincie waarschijnlijk de eerstvolgende tien jaar niet loskomt heeft de gemeente nu de mogelijkheid het gedurende die tijd voor te schieten. "Het doortrekken van de Leider- dorpse Mauritssingel via de Rui- gekade naar de Achthovenerweg heeft een hoge urgentie, maar er is zeker de eerste tien jaar geen kans op subsidie van de provin cie. Alleen als het rijk over de brug komt met meer geld voor wegen dan is er een kleine kans dat de provincie nog voor 1992 subsidie verleent", aldus Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land. "Ik ben wel blij dat ze akkoord zijn met het plan, maar ik betreur het dat de financiering niet is gere geld", reageert de Leiderdorpse wethouder Meerburg desge vraagd. Door het besluit van GS, waardoor zeker is geworden dat er ooit subsidie komt, kan de ge meente Leiderdorp het bedrag voorschieten zonder grote risi co's te lopen dat de kosten in het geheel voor haar rekening ko men. De provincie moet uitein delijk driekwart van de totale kosten van het verlengen van de weg betalen. "We gaan als gemeente op korte termijn zoeken naar financie ringsmogelijkheden", zegt Meer burg. Als de gemeente Leider dorp de kosten (tussen de 2,7 en 3 miljoen gulden) voorschiet, be tekent dat wel dat de begroting jaarlijks met zo'n 250.000 gulden extra wordt belast. Dat geld zal waarschijnlijk door extra te be zuinigen moeten worden vrijge maakt. Volgens Meerburg is de gemeente verplicht om haast te maken met het doortrekken van de Maurits singel. Het karwei moet de Hoofdstraat ontlasten van het ve le doorgaande sluipverkeer, waaronder veel vrachtwagens. "Ik rind dat het moet doorgaan. We zijn al zoveel jaren bezig. De financiering mag niet het strui kelblok zijn. Daar kun je het niet op laten zitten". Verdeeld Het doortrekken van de Maurits singel heeft de bewoners van het oude dorp in het verleden sterk verdeeld. De mensen die woon den in het stuk Hoofdstraat waar het verkeer doorging waren er echter grote voorstanders van. Als het verkeer bij het bejaar dentehuis Dillenburg rechtdoor zou gaan en dan zou uitkomen op de Achthovenerweg ter hoog te van de Ruigekade, wordt de Hoofdstraat een stuk veiliger. De smalle straat met de Doesbrug als fuik is totaal niet berekend op het vele verkeer dat er dagelijks doordendert. Bewoners van de Acacialaan en Ericalaan waren daarentegen fel tegen het nieuwe weggedeelte. Volgens hen zou er een racebaan ontstaan die levensgevaarlijke si tuaties zou opleveren voor voet gangers en fietsers. De gemeente is hen in de plannen wel tege moet gekomen. Het nieuwe stuk Mauritssingel zal onaantrekke lijk worden gemaakt voor door gaand verkeer. Sinds 1968 is men al bezig met planne om de weg te verlengen. Ook het provinciebestuur is al ja ren bij de zaak betrokken. In de jaren '70 zijn er ook verwachtin gen gewekt dat er geld zou ko men. Meerburg: "Gedeputeerde Staten betwisten niet dat die ver wachtingen zijn gewekt. Het is alleen jammer dat GS hat door trekken van de Mauritssingel al tijd als een pro memoriepost op de begroting hebben gezet en die niet daadwerkelijk hebben inge vuld. In feite hebben ze het zo steeds voor zich uitgeschoven". Kostbaar Meerburg denkt dat de gemeente raad wel akkoord zal gaan met een jaarlijkse last van ongeveer een kwart miljoen als gevolg van de voorfinanciering. "Ik schat van wel. Ik denk wel dat er een meerderheid in de gemeenteraad voor te vinden is. Maar de finan ciering is wel een kostbare zaak". Hoelang die jaarlijkse last zal blij ven bestaan is afhankelijk van het tijdstip waarop de provincie met geld over de brug komt. Meerburg heeft goede hoop dat dat toch eerder is dan 1992. "We blijven aan de bel trekken, want ook dit jaar is er weer twee mil joen gulden extra verdeeld voor wegen. We waren dit jaar te laat, maar als dat weer gebeurt dan zorgen wij wel dat we de eerste zijn". De historische Doesbrug i ZOETERWOUDE - Het bestem mingsplan van het gebied langs de Hoge Rijndijk moet gewijzigd worden om de komst van een meubelboulevard mogelijk te maken. De voorbereidingen voor de wijzigingen zijn in een ver gevorderd stadium. Volgende week dinsdag vergadert de raadscommissie ruimtelijke or dening over de wijziging. De wijziging is nodig omdat er nieuwbouw zal worden ge pleegd. De twee initiatiefnemers, Casba en Leski, willen er naast het magazijn dat tot winkelruim te omgebouwd zal worden ook een groot aantal vierkante me ters winkelruimte bij neerzetten. De plannen van de twee meubelza ken zijn een reactie op de ont wikkelingen in Leiderdorp. De mogelijke komst van een meu belconcentratie in de Elisabeth- hof noopte de twee uit "lijfsbe houd" tot het maken van eigen plannen. Ook in Leiden wordt nog steeds geprobeerd een meu belcentrum van de grond te til len. Uiteindelijk zal de provincie be sluiten waar de meubelconcen tratie in de Leidse regio moet ko men. Dat besluit valt zeer waar schijnlijk in augustus of septem ber. WASSENAAR - Als het aan de ge meente Wassenaar ligt, zullen de ingediende bezwaren tegen het bouwplan voor het terrein Huize Nieuw Rijksdorp, geen belem mering vormen voor een snelle aanvang van het project. Het col lege van Burgemeesters en Wet houders zet momenteel alle haast achter de realisering van wege het voor dit jaar toegezegde contingent en de doelstelling uit de Uitgangspunten Collegebe- leid 1982-1986 voor woningbouw. Op het terrein van Huize Nieuw Rijksdorp moeten 76 woningen verrijzen in de gesubsidieerde sector. Vooral de Stichting His torisch Centrum Wassenaar is gekant tegen de bouwplannen voor het gebied tussen de Berk- heistraat, Van Zuilen van Nije- veltstraat en Schoolstraat. Vol gens deze stichting betekenen de voorstellen "een ernstige aantas ting van het gebied, grenzend aan het beschermd dorpsgezicht, waarin Huize Nieuw Rijksdorp een belangrijke functie vervult" Een ander belangrijk bezwaar acht men de voorgestelde bouw massa, die groter is dan in voor gaande raadsvoorstellen stond vermeld. Toch is de stichting sceptisch over de kans dat het plan doorgang zal kunnen vinden. Immers, stelt men, de goedkeuring door de raad werd destijds onder voorbe houd gegeven. Deze zou afhan gen van de toe te kennen subsi dies. De historici schrijven ech ter dat "naar onze informatie de betreffende subsidies niet zullen worden verleend", zodat de raad niet akkoord kan gaan. De wens van de stichting om het gebouw op de monumentenlijst geplaatst te krijgen is inmiddels in het water gevallen. Een teleur gestelde voorzitter De Geus ver klaarde de schriftelijke bevesti ging hiervan van de Monumen- tenraad te hebben ontvangen: "Het wordt nu wel moeilijk om door te gaan", zei hij. Open vraag is nog wat er met de Wassenaarse jongeren moet ge beuren die nog in het pand Huize Nieuw Rijksdorp wonen. Zij hebben drie maanden voor hun waarschijnlijk vertrek nog geen weet van wat er gaat gebeuren. Per 1 oktober namelijk, stelt het college voor te gaan ontruimen. Volgende week hebben de jonge ren een gesprek met de verant woordelijke wethouders. De hoorzitting over het bouwplan is vanavond. DONDERDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat - film: "An Invitation to Traditional Music", 15.00 uur. Stadhuis - raadscommissies financiën; maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid, cultuur en sport; economische aangelegenheden, 20.00 VRIJDAG Leiden Museum voor Volkenkunde, Steen straat - film "Bunraku, Puppet Thea tre of Japan", 15.00 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66 - "In the beginning...of the end", 21.15 een 23.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 optreden popgroep Kiem, 21.00 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18 - vrouwenavond, 21.00-01.00 uur. NVSH trefcentrum, Rapenburg 48 - open soos, 22.00 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 1 juli tot 8 juli door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553 en Apotheek Linnaeus, de Kempenaarstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe. en vr. van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OEGSTGEEST - Er bestaat een zeer grote belangstelling voor de ongesubsidieerde ty pe B-woningen in deelgebied zeven van de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk. Tot op heden zijn namelijk al 27 van de 37 eengezinswonin gen gecontracteerd. Voor de resterende tien woningen, die ruim anderhalve ton moe ten gaan kosten, zijn maar liefst honderdwintig kandi daat-kopers in de slag. De bedoeling is dat reeds ko mend najaar met de bouw van deze vrije sectorwonin gen wordt begonnen. Vol gens gemeentewoordvoerder Hagenaars zal de overweldi gende belangstelling voor dit type B-woningen wellicht ook leidentot een snelle bouw van de overige wonin gen die ill dit deelgebied zul len verschijnen. Het betreft hier 75 goedkopere type A-woningen, waardoor het»totaal aantal op 112 zal worden gebracht. Hagenaars: "Voor deze type woningen is de belangstelling nog groter. Er hebben zich reeds honder den kandidaten ingeschre ven. De start van de bouw zal hierdoor waarschijnlijk tege- lijk met die van de type B- woningen samenvallen". Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: G. Keyzer en S. de la Rie, D.C. Seip en A.W. Mul der. W. Driebergen en V.C.M. de Mooij, J.P.I.M. Walter en L.B. Thun- nissen, H. Koppens en A.M. van Eg- mond, V.M. Mosso en D.F. van Gen nep, J.G.P.M. van Dam en M.M.R. Morales Rico, A.J.J. Molenaar en C.A. van Vliet, R. Chaudron en M. de Vo gel, M.D. Ferrari en J. Muns. Gehuwd: B. de Jong en A.B.M. Loenen, R. van den Brink en M.E. Franken, L.H. Aangeenbrug en M.M. van Waardhui zen, S. Erades en A.J. den Heijer, L.H.J. van der Voet en A.M. Reyn- ders, C.J. de Heiden en M. Voskamp, H.J. Noest en F. Hamaker, F. Eggel- meijer en H.C.M.M. Houdyk, H. Collé en M.F.L. Coenraad, P. Ouwerkerk en Y.M. Seriier, K.P. Brugman en U. Beenen, F. Bavelaar en H.P. Verkuyl, W. Driebergen en V.C.M. de Mooy, R. van der Heyden en H. Knotter, M.R. Blom en S. Sierat, G. de Vink en M. Kitri, M.J. Rasser en E. de Wit. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posl uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN bewoners van het historische pand in de achter- (Poto Holvast) Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Betaling van abonnementsgelden op gir< 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,5 (Autorn betaling) Losse nummers 0.85 Directie; G Koopman Adj dir N Ouakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: i Alg redactiechef Commentaren R D Paauw, W F J Wirlzen A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) tel 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2