LEIDSCH DAGBLAD Zuid-Holland wil in 5 jaar schoon zijn Levensgevaarlijke busreizen naar de zon Tegenstanders van Chomeini kapen Boeing Bukman: 20 pet. korter werken Staalconflict laait op Sr Mislukte aanslag op Wazzan Rijnmond te soepel met milieu-eisen Toestel geland in Parijs Auto-onderdelen en accessoires -AUTOWARENHUIS Bij British Aerospace verdwijnen 3500 banen KOHL DONDERDAG 7 JULI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37131 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon FNV: chauffeurs soms 18 tot 20 uur nonstop achter het stuur DEN HAAG (ANP) De enorme toename van het aantal busrei zen naar het zonnige zuiden leidt tot zware overbelasting van chauffeurs en daardoor levens gevaarlijke situaties. Diensttij den van achttien tot twintig uur de maximum norm in Europa is veertien uur - zijn eerder regel dan uitzondering. Dat zegt bestuurder Eilas Niehot van de Vervoersbond FNV naar aanleiding van een reeks klach ten van leden. De bond wil "zo spoedig mogelijk" in overleg tre den met werkgevers en overheid om hier een eind aan te maken. Het verschijnsel van overmatige rijtijden speelt volgens Niehot vooral bij goedkope reizen naar Spanje, waarbij de chauffeurs zonder onderbreking zouden ry- den. Hij wyst er op dat, hoewel in de bus twee chauffeurs aanwezig zijn, beiden vaak een klein et maal in touw zijn "aangezien er weinig komt van slapen in de bus". Namens de Koninklijke Neder landse Vereniging van Trans portondernemers zegt woord voerder H.B. Blommers dat hem geen gevallen bekend zijn van dergelijke overschrijdingen van de toegestane rijtijd. "Maar", zo voegt hij er aan toe, "ze zijn na tuurlijk niet uitgesloten". De KNVTO vindt dat meer controle op zijn plaats is. Niet alleen van wege de gevaren bij te lange rij tijden en de werkomstandighe den van de chauffeur, maar ook "omdat het altijd de bonafide on dernemers zijn die de dupe wor den van dit soort activiteiten". Ten opzichte van vorig jaar heeft de bus aanzienlijk aan populari teit gewonnen ten koste van het duurdere vliegtuig. Neckermann spreekt zelfs van een "giganti sche verschuiving": 10.000 boe kingen voor busreizen naar het buitenland. Dat zijn er vier keer zoveel als vorig jaar. Meer dan dertig procent van de reizigers nam vroeger het vliegtuig, meldt het reisbureau. BEIROET (Reuter.UPI) - De Li banese premier Wazzan is van ochtend aan bomaanslag ont snapt. Een auto ontplofte juist nadat zijn auto het punt de aan slag - op weg van zijn kabinel naar de regeringsgebouwen - was gepasseerd. Later werd ach ter een auto aan de andere kanl van de straat een koffer met elf landmijnen gevonden, die niet waren ontploft. Hoewel de bom ontplofte in de ochtendspits vielen er geen slachtoffers. De explosieven in de auto zijn vermoedelijk op af stand tot ontploffing gebracht. Bij de explosie, die in heel Bei roet gehoord kon worden, vloog de auto in de lucht. Mijnopruimers ontdekten later de elf landmijnen die elk vijf kilo tnt bevatten. "Het leed was niet overzien geweest als ook die wa ren ontploft", aldus een deskun dige. Wazzan heeft zijn leven ver moedelijk te danken aan de hoge snelheid waarmee de auto en zijn escorte altijd rijden. Maasvlakte-centrale DEN HAAG (GPD)- De provin cie Zuid-Holland en de stich ting Natuur en Milieu vinden dat het Openbaar Lichaam Rijnmond strengere milieu- eisen moet stellen aan de Maasvlakte-centrale. Deze centrale, die draait op olie en aardgas, gaat overschakelen op steenkool. Rijnmond heeft hiervoor vergunning verleend, waartegen de pro vincie en de milieustichting beroep hebben aangetekend by de Raad van State. De provincie Zuid-Holland vindt dat de Maasvlakte-cen trale moet voldoen aan de ei sen die zijn opgesteld tijdens de bouwplannen voor een nieuwe kolencentrale in Dor drecht. Wegens overcapaci teit gaat de bouw van deze centrale niet door. Strijdpunt is vooral de uitstoot van stikstofdioxyden en stof. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben voor de verlening van de vergun ning uitgebreide adviezen aan Rijnmond gegeven, maar deze zyn niet terug te vinden in de voorschriften voor de Maasvlakte-centrale. Zo is Rijnmond niet bereid te eisen dat de centrale doekfilters toepast om de uitstoot van fijn stof te beperken. Daarin bevinden zich zware metalen en gevaarlijke chemische verbindingen, die schadelijk zyn voor de mens. De stichting Natuur en Milieu deelt deze bezwaren van de provincie Zuid-Holland. Warmer Aanpak van gif belten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland gaat het pro bleem van de bodemvervuiling daadwerkelijk aanpak ken. Het is de bedoeling dat begin volgend jaar de eerste van ruim tweehonderd gifbelten, die een bedreiging vor men voor de volksgezondheid, nauwkeurig worden on derzocht. r Een van de vijf kapers van het Iraanse toestel hangt uit het raam van de cockpit, nadat de Boeing op het Parijse vliegveld Orly aan de grond is gezet. (Foto AF). PARIJS (GPD) - Het ge kaapte vliegtuig van de Iraanse luchtvaartmaat schappij Iran Air is van morgen even na half acht op het Parijse vliegveld Orly geland. De kaping werd gisteren uitge voerd door vyf leden van Moed- jahedien Chalk, de belangrijkste oppositiebeweging tegen het be wind van Chomeini. Behalve de kapers bevinden zich nog 180 passagiers aan boord. Onmiddellijk na de landing be gonnen Franse autoriteiten met onderhandelingen met de ka pers. In de loop van de ochtend werden vier passagiers en een bemanningslid vrijgelaten. Rond het toestel, een Boeing 747, is een politiecordon gelegd. De ka pers hebben geëist dat dit wordt teruggetrokken. Anders zouden zij het vliegtuig opblazen. Het vliegtuig werd gisteren tijdens een vlucht van Shiraz in Zuid- Iran naar de hoofdstad Teheran gedwongen naar Koeweit te vliegen. Na urenlange onderhan delingen met de Koeweitse mi nister van binnenlandse zaken werd het toestel bijgetankt, waarop 50 en later 136 passa giers, voornamelijk vrouwen en kinderen, werden vrijgelaten. Volgens het Iraanse persbureau Ima had het in Shiraz 371 men sen, inclusief bemanning, aan boord. Na brandstof te hebben ingeno men, koos het vliegtuig opnieuw het luchtruim en stak via Egypte de Middellandse Zee over. Vol gens de verkeersleiding op het eiland Cyprus bevond het zich rond half zeven boven het noor den van Joegoslavië op een noordwestelijke koers. De Franse autoriteiten wilden in eerste instantie het toestel niet tot het Franse luchtruim toela ten. De Boeing heeft daarop eni ge tijd rondgecirkeld boven Zwitserland. Toen het lot van de passagiers in gevaar kwam werd alsnog toestemming gegeven. Binnen vijf jaar wil de provincie die plaatsen schoon hebben. De provincie zal een plan opstellen, waarin per jaar wordt aangege ven welke gifbelten er zullen worden opgeruimd. De Zuidhol landse gemeentebesturen wer den gisteren tijdens een bijeen komst in Den Haag op de hoogte gesteld van de provinciale plan nen. Om de bodemvervuiling te kunnen bestrijden denkt de provincie veertig tot vijftig nieuwe banen te moeten scheppen. Een globaal cijfer dat wellicht nog hoger op loopt wanneer meer inzicht in de mate van vervuiling is verkre gen. De kosten die het opruimen van verdachte stortplaatsen met zich meebrengt, zijn voor rekening van de gemeente en het rijk. De gemeente draagt tien gulden per inwoner bij tot een maximum van twee ton. Wordt dit bedrag overschreden, dan delen ge meente en rijk die meerkosten: de gemeente betaalt tien pro cent, het rijk de rest (90%). Afgelopen zaterdag maakte minis ter Winsemius bekend dat het rijk zes miljoen gulden aan de provincies beschikbaar heeft ge steld voor de organisatie van de bodemsanering. Zuid-Holland kreeg 700.000 gulden, terwijl voor Rijnmond nog eens apart 800.000 gulden is uitgetrokken. De afgelopen twee jaar kreeg el ke provincie een gelijk bedrag: 160.000 gulden. Leids onderzoek van P. F. van der Heijden. (Foto Holvast). Recht en onrecht op arbeidsbureau PAGINA 17 "Forse aanslag op ambtenaren" PAGINA 7 Britten eisen veto inzet kernraketten PAGINA 9 Landbouwschap laakt plan-Braks PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - CDA-voorzit- ter Bukman vindt dat het kabi net afspraken moet maken met werkgevers en werknemers over een werktijdverkorting van twin tig procent in zeven jaar met ge lijke inlevering van loon. In de industrie zou 40 procent van de vrijkomende tijd in HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motorhuis). LONDEN (ANP) - Bij het Britse lucht- en ruimte vaartconcern British Ae rospace moeten begin vol gend jaar 3500 banen ver dwijnen. De malaise op de markt voor passagiers- Zonnige perioden en mogelijk nog een onweersbui. Minimumtemperatuur rond 17 graden, middagtemperatuur omstreeks 26 graden, aan de kust iets minder warm. Matige wind uit uiteenlopende richtin gen, aan de kust wind van zee. Het warme weer blijft, en de kans op on weer neemt weer af. Dat komt omdat een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië weer meer invloed op het weer in cms land krijgt. Vannacht zijn er nog een paar onweers buien mogelijk en restanten daarvan zorgen aan het begin van de dag voor wolkenvelden. Naarmate de dag vor dert wordt het echter zonniger als ge volg, dat de temperatuur in de mid dag rond de 28 graden stijgt. Het is nu vrijwel in heel Europa warm met temperaturen boven 25 graden. Alleen aan de kust van Midden- en Noord-Noorwegen is het nog koel. 8 juli 1983 Zon op: 05.29 uur, zon onder: 22.00 uur. Maan op: 03.23 uur, maan onder: 20.09 EG verwijt Amerika protectionisme BRUSSEL (ANP/GPD) - De Eu ropese Commissie, dagelijks be stuur van de EG, is "diep onte vreden" over de Amerikaanse beslissing de import van staal te bemoeilijken. De commissie acht het op die manier bescher men van de staalindustrie in de VS volstrekt in strijd met de af spraken over het slechten van handelsbarrières, die twee maan den geleden op de economische topconferentie in Williamsburg zijn gemaakt. Het besluit van Reagan om de in voer van speciale, roestvrije staalsoorten te belemmeren treft vooral Westduitse, Franse en Britse leveranciers. Van de spe ciale staalsoorten die de Ameri kaanse president wil treffen met importbelemmeringen produ ceerde de EG vorig jaar twee mil joen ton. Daarvan ging 88.000 ton naar de VS. De Benelux had daarin slechts een aandeel van 3000 ton. Met zijn besluit zwicht Reagan voor aanhoudende druk vanuit de Amerikaanse staalindustrie. Deze verwijt de Europese con currentie het staal aan te bieden tegen te lage prijzen. Subsidies zouden dat mogelijk maken. De Europese Commissie blijft ech ter by haar overtuiging dat de Amerikaanse staalproblemen het gevolg van van de problemen op de wereldmarkt en niet van valse concurrentie. Net als de EG, die vorige week plannen lan ceerde voor drastische inkrim ping van de Europese staalpro- duktie, zou Reagan de hand in ei gen boezem moeten steken en iets moeten doen aan de overca paciteit. Volgens de EG-plannen moet de Nederlandse staalindustrie 950.000 ton minder gaan produ ceren. Dit treft vooral Hoogo vens (850.000 ton), dat nog maar 250.000 ton zou hebben ingele verd. Hoogovens zelf spreekt van 600.000 ton. Ook volgens minis ter Van Aardenne (economische zaken) is de EG-schatting te laag. Hij wil op korte termijn een ge sprek met Europees commissa ris Andriessen. vliegtuigen is hiervan de voornaamste oorzaak. Dit heeft de onderneming gisteren bekend gemaakt. Aerospace telt nu nog ongeveer 78.000 werkne mers. Vorig jaar gingen er al 3000 banen verloren. De belangrijkste maatregel in het kader van de sanering is de slui ting van een fabriek bij Bourne mouth, waar de in het begin van de jaren zestig ontworpen BAC 1-11 wordt gebouwd. Op het ge bied van de burgerluchtvaart produceert het concern verder nog de nieuwe BA-146 en de vleugels voor de toestellen van het Europese vliegtuigconsor tium Airbus. Een woordvoerder van Aerospace verklaarde gisteren, dat het be sluit tot inkrimping ook voor een deel te wijten is aan de vertra ging bij de ontwikkeling van de Airbus A-320. Dit toestel voor on geveer 150 passsagiers is nog niet verder gekomen dan de tekenta fel. Het was de bedoeling halver wege de jaren tachtig te begin nen met de produktie. Maar de slechte marktsituatie heeft ge leid tot vertraging van de finan ciering en bij de ontwikkeling van een motor. British Aerospace is in 1977 ont staan uit de samenvoeging van vier ondernemingen op het ge bied van lucht- en ruimtevaart door de toenmalige Labour-rege- ring. nen moeten worden omgezet, in de andere bedrijven 60 procent. Hij schrijft dit in het blad van zijn partij. Bukman wil dat er nog dit jaar glo bale afspraken komen met de so ciale partners. Verkorting van de werktijd wil het CDA niet per dag of per week, maar per jaar regelen. In 1986 zou er tien pro cent af moeten, in 1990 nog eens tien procent. Daarvoor zou aller eerst de prijscompensatie moe ten worden ingeleverd en vervol gens zo nodig het loon moeten worden verlaagd. De CDA-voorzitter, die het artikel samen met penningmeester Veenhof heeft geschreven, kiest voor een gedeeltelijke herbezet ting van de vrijkomende arbeids tijd, omdat ook het rendement van de bedrijven moet verbete ren. Wat de overheid bespaart, zou misschien gedeeltelijk kun nen worden gebruikt voor verla ging van belastingen en premies. Tot aan 65.000 gulden bruto moe ten de inkomens in bedrijfsleven en particuliere sector gelijk neer gaan, aldus Bukman. Hy ver wacht dat dat de eerste jaren niet helemaal zal lukken, omdat het rijk het voortouw moet nemen bij arbeidstijdverkorting en niet ontkomt aan een verlaging van de uitkeringen. De inkomensver schillen mogen volgens Bukman beneden de grens van f65.000 niet kleiner worden. ADIYl verwacht miljoenen- orders uit Peru AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse Droogdok Maatschap pij-al jaren vechtend voor haar bestaan - heeft goede hoop, bin nen enkele weken het contract te kunnen tekenen voor een order van „enkele tientallen miljoenen guldens" van de marine van Pe ru. Het gaat om de totale vernieu wing van de kruiser Almerante G., de vroegere De Ruyter. De zaak is volgens de reparatie- werf technisch rond, maar er moeten nog enkele problemen worden opgelost. De kans be staat, dat er meer orders uit Peru zullen komen. Alle orders samen zouden voor de werf enkele jaren werk opleveren. Het bezoek van de Westduitse bondskan selier Helmut Kohl aan Moskou is in grote lijnen vol gens het tevoren opgestelde sce nario verlopen. De gesprekken met premier Ticho- nov, partijleider Andropov en minis ter van buitenlandse zaken Gromy- ko mondden uit in gematigde ver klaringen en verliepen in een ken nelijk vriendschappelijke sfeer. In die zin markeert dit eerste bezoek van een Westerse leider aan And ropov het voorlopige einde van een periode waarin de Oost-West-ver- houding, belast met Afghanistan, Polen en de plaatsing van SS- en kruisraketten, slechts met varian ten van retoriek werd gediend. Kohl zelf verklaarde aan de voor avond van zijn vertrek nadrukkelijk niets te voelen voor een bemidde lende rol. Dat betekent echter aller minst dat zijn gesprekken niet een belangrijke bijdrage kunnen leve ren aan een hernieuwing, naar geest en inhoud, van de vastgelo pen dialoog tussen NAVO en War- schau-pact. Integendeel, de afgelopen dagen bleek hoezeer beide partijen ge vangenen zijn geworden van hun eigen posities. De NAVO houdt vast aan het in '79 overeengeko men schema voor de opstelling van een nieuwe generatie raketten op Europese bodem. Het bondgenootschap lijkt daarin te volharden, zelfs als het dictaat van het plaatsingsschema een even wichtige voorbereiding van een on getwijfeld belangrijke ontmoeting tussen Andropov en Reagan in de weg staat. Dat gegeven vermindert het gewicht van de besprekingen van Kohl, die in Moskou het pad voor zo n ontmoeting poogde te ef fenen. Het doet ook geen recht aan de "hart stocht" waarmee president Reagan een akkoord in Genève zegt na te streven. Hoe belangrijk definitieve besluitvorming rond de plaatsing ook is, het mag nimmer een strui kelblok worden voor een kennisma king van de beide leiders. Kohl toonde zich aanmerkelijk minder behoedzaam in de kwestie van de hereniging van de beide Duitslan- den. Hij maakte het eerder tot een centraal thema in zijn verkiezings campagne en bleek niet gevoelig voor de vele misverstanden en val se sentimenten die zijn benadering opriep. In Moskou herhaalde hij zijn "nummer voor het thuisfront" we derom in meer emotionele dan fijn zinnige termen. Zijn voorganger Helmut Schmidt wees in dit verband onlangs in een artikel in Die Zeit op de "legitieme veiligheidsbelangen van de Sowjet- Unie". die in geval van een hereni ging in het gedrang komen. Schmidt leverde op die manier een grotere bijdrage aan de Westduitse betrekkingen met Moskou dan Kohl, die wel erg luchtig heenstapte over de begrijpelijke Russische angst voor "revanchisme". Egon Bahrs kritiek echter, dat Kohl met zijn herenigingsoffensief de Ostpo- litik een zware slag heeft toege bracht is evenzeer door de tribune geïnspireerd. Tijdens de recente Westduitse ver kiezingscampagne is in brede kring twijfel geuit aan Kohls diplomatieke gaven. In Moskou bleek de bonds kanselier bovenal in staat vriend schapszin over te brengen en dat is in dit stadium een belangrijke ver dienste.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1