Langeiijs nu favoriet voor eindzege Druppers geklopt op de 800 meter Wiersma alleen op kop Tennisstunt Hoogeveen Salrukov wint, maar niet in opzet slaagt Resultaat onderzoek: extra rooster in 92 'spaanplaatwoningen' DONDERDAG 7 JULI 1983 ALPHEN AAN DEN RIJN - In de vierde etappe van de Zes van Rijn en Gouwe heeft Hans Langerijs zich opge worpen als favoriet voor de eindzege. Nadat hij dinsdag in Waddinxveen de leiderstrui veroverde, wist de Wad- dinxveense coureur deze gisteren in Alphen met behulp van zijn ploegmakkers keurig te verdedigen. De etappe winst werd een Brabantse aangelegenheid met Jan Jon kers in de hoofdrol. Jonkers ontsnapte drie kilometer voor de finish samen met provin ciegenoten Ad Prinsen en Wies van Dongen uit een kopgroep van acht man. De renner uit Oud Gastel werd, zoals hij zelf vertel de, in feite in een zetel naar de overwinning gereden. "In die groep van drie hoefde ik geen kop werk te doen. Tenslotte was ik meegegaan om de trui van Hans te verdedigen. Daardoor had ik op de streep wat meer in houd dan Prinsen en Van Don gen". Het controlerende werk van de Beckers-ploeg klopte gister avond trouwens perfect. Het be gon allemaal al met de snelle tot standkoming van de vluchtgroep van acht man. De Belg Emiel Kersten, de Duitser Werner Betz en Ad Prinsen demarreerden. Langerijs sprong mee. Diens concurrent Theo Smit was at tent, maar kreeg wel Jan Jonkers in zijn wiel. Vervolgens contro leerde Aad van den Hoek de jachtpoging van Wies van Don gen. Dit achttal kwam bijeen en reed het complete peloton naar huis. Op driekwart van de wed strijd werd de grote groep dan ook gedubbeld. Jos Lammertink, tweevoudig win naar van de "6", probeerde sa men met Ad Tak, Rene Kos en controleur Johnny Broers nog om het grote gat te dichten, maar verder dan dertig seconden kwam het viertal niet. Gedesillu sioneerd - de groep staakte z'n jacht - moest Lammertink con stateren dat hij nu wel tot de ge- klopten behoort. Zijn achter stand in het klassement is inmid- dels uitgegroeid tot 53 punten op leider Hans Langerijs. Hans Langerijs o i het peloton. De coureur werd na de rit Langerijs op zijn beurt reed op nieuw een sterke koers. Hij wist zich verzekerd van de steun van zijn ploeg - met zeven renners de grootste in de "6" - en dat gaf hem vleugels. Onderweg pakte hij - net als een dag eerder in Waddinxveen - de maximale tien klassementspunten van de tus- sensprints en zorgde hij er goed voor ziin naaste rivaal Theo Smit niet uit het oog te verliezen. Van Dongen, Prinsen en Jonkers mochten van hem om de ritzege strijden. Toen Theo Smit zich daar ook mee wilde bemoeien, greep de oranje truidrager per soonlijk in. Smit werd vierde en sleurde Langerijs naar een vijfde plaats. Uitslag 4e etappe in Alphen: 1. Jan Jon kers, 2. Ad Prinsen, 3. Wies van Don- AMSTERDAM (ANP) - Oud wereldkampioen Harm Wiersma staat na de vierde ronde van de internationale achtkamp in Amsterdam al leen op de eerste plaats. Hij versloeg de Afrikaan Djedje Kouassi, terwijl zijn me dekoplopers Wadim Wirni en Rob Clerc al in een heel vroeg stadium hun onderlinge duel op remise afsloten. De oud-kampioen van de Sow- jet-Unie Aleksandr Baljakin maakte van dat vredelievend verlopen duel gebruik zich op een gedeelde tweede plaats te nestelen. Hij bracht de in Nederlandse ogen nog steeds met de wereldtitel ge tooide Jannes van der Wal zijn derde nederlaag toe. Dat gebeurde op een wel heel duidelijke manier, nadat de Nederlander zich zeventien minuten te laat aan het bord had gemeld. Het verschil in tijd had hij spoedig ongedaan gemaakt, maar met subtiele middelen kon Baljakin de druk op de zwarte positie ver stevigen. Van der Wal kreeg geen enkele kans op ontsnap- pen. Wirni en Clerc gebruikten een uur minder dan Van der Wal, maar kregen wel elk een punt meer nadat Clerc teleurge steld had moeten constateren dat tegen de zich oerdegelijk verdedigende Wirni geen eer viel te behalen. Dat was anders met Wiersma die Kouassi met een overbe laste lange vleugel liet zitten en gedurende vrijwel de ge hele partij het spel dicteerde. Hoewel de Afrikaan in de tro pische hitte van de speelzaal (midden op de dag werd 31 graden gemeten) zich thuis moest voelen, kreeg hij tegen de oud-wereldkampioen de rekening gepresenteerd voor zijn tot nu toe opportunisti sche spel. Weliswaar kon Kouassi in de tijdnoodfase nog op wonder baarlijke wijze aan de neder laag ontsnappen omdat Wiersma twee zetten verwis selde, na de klokcontrole was de nederlaag onafwendbaar. Spanningen waren er ook in de partij tussen Anatoli Gant- warg en Wladimir Kaplan voldoende. De begroeting bleef achterwege en ook ge durende de partij waren de vriendelijkheden ver te zoe ken. Gantwarg mocht dan licht voordeel hebben in het late middenspel, zijn oud landgenoot wist op efficiënte wijze een gelijkwaardig eind spel op het bord te brengen. Tenslotte werd na bijna zes uur spelen een puntendeling be reikt toen Gantwarg de uit slag op het notatiebiljet schreef en dat aan arbiter Pi- card toonde. Verdere plicht plegingen bleven achterwege maar Kaplan was dik tevre den met het punt. Uitslagen: Gantwarg (Sow)-Kaplan (VSt) 1-1; Wimi (Sow)-Clerc (Ned) 1-1; Bal jakin (Sow)-Van der Wal (Ned) 2- 0; Wiersma (Ned)-Kouassi (Ivo) 2- 0. Stand: 1. Wiersma 6 punten; 2. Baljakin, Clerc en Wimi 5; 5. Kaplan 4; 6. Gantwarg en Kouassi 3; 8. Van Na zijn twee achtereenvolgende overwinningen in respectievelijk Oslo en Stockholm heeft Rob Druppers gisteren in Helsinki een nederlaag te incasseren gekregen. Hij werd in het Olympisch station, waar in augustus de wereldkampioenschappen worden ge houden, op de 800 meter verslagen door de Portugees Joaquim Cruz, die tot 1.45,43 kwam. Druppers finishte in 1.46,79, ruim twee seconden boven de tijd die hij zowel in de Noorse als de Zweedse hoofdstad verwezen lijkte (1.44,75). In het met 22.000 toeschouwers be zette stadion was van een hand vol goede resultaten te genieten.. De reeks goede prestaties van Finse atleten zette zich voort. Tii- EDMONTON (ANP) - Vladimir Salnikov heeft op de vijfde dag van de Universiade een nieuwe triomf aan zijn indrukwekkende erelijst toege voegd, maar slaagde toch niet in zijn opzet. De 22-jarige zwemmer uit Leningrad won tijdens de wereldspelen voor studenten de 400 meter vrije slag in 3 minuten 49,38 seconden. Ruim één seconde boven het wereldrecord (3.48,52), dat hij in februari vestigde. "Ik mikte op 3.48", verklaarde de drie-voudige wereldrecordhouder in het Engels. "Dus ben ik een beetje teleurgesteld. Met sterkere tegenstanders had het er zeker in gezeten". Door overwinningen op de 100 meter schoolslag dames (Larissa Belo- kon), 200 meter schoolslag heren (Robertas Schoelpa) en de vrijeslage- stafette (heren) kwamen de zwemmers uit de Sowjet-Unie op een winstscore van vijftien uit negentien. Alleen de 100 meter vlinderslag bij de dames kwam niet in niet-Russische handen. Het goud was voor de Australische Susie Woodhouse. Anne- lies Kraus-Maas is in de finale 800 meter vrije slag als vierde geëindigd. Haar tijd was 8.55,92. De winnares, de Sowjetrussische Irina Larisjeva, liet 8.40,31 afdrukken. Het zilver was voor de Amerikaanse Marybeth Linzmeier (8.41,43) en het brons ging naar de Canadese Julie Daig- neault (8.53,52). In de finale 4x100 meter wisselslag dames kwam Nederland met het kwartet Demuth, De Groot, Geysen en Kraus niet verder dan de achtste en laatste positie. De tijd was 4.34,82, waarmee Nederland zelfs ruim zes seconden achter bleef op nummer zeven, Japan. De Sowjet-Unie zege vierde in 4.14,10. Bij het schoonspringen werd Wessel Zimmermann op de drie meterplank negende met een totaal van 517,44 punten. Eerste werd de Amerikaan Louganis met 671,43 punten. De atleet Eric de Bruin werd voorts op het kogelstoten achtste met een afstand van 17 meter en 53 centimeter. Hij bleef daarmee ruim achter op zijn nationale record, dat sinds 12 juni van dit jaar op 18,37 meter staat. Bij de toestelfinales turnen toonde Naltalja Joertsjenko zich op paard, brug en bal zich de beste. Bij de vrije oefening maakte de Roemeense Liliane Balan de beste indruk. ADVERTENTIE na Lillak zette de uitspraak voor af gedaan door haar coach ("van daag gooit ze 72 meter") kracht bij door de speer op 71,98 meter te doen neerkomen. Arto Bryg- gare vestigde een nieuw Fins re cord op de 110 meter horden door in 13,49 seconden te eindi gen, de beste Europese tijd in dit jaar. De Finse kijkers gingen echter pas echt op de banken toen Tommy Ekblom op de 3000 meter hinder nisloop de favoriete Amerikaan Henry Marsh versloeg met 8.19,40 om 8.19,53. De Fin wurm de zich op de laatste meters nog net langs de man die twee dagen geleden de beste wereldtijd in dit seizoen neerzette. Ook de over winning van speerwerper Arto Haerkonen (87,30 m) maakten veel enthousiasme los. Van der Veer LEIDEN - Geen opzienbarende prestaties, wel een reeks goede tijden gisteravond op de kunst- stofbaan in de Leidse Hout waar de atletiekvereniging De Bata ven/Leiden een regionale wed strijd organiseerde. Vooral op de 1500 meter kwamen de Leidse vertegenwoordigers goed voor Rob Druppers: geklopt de dag. Theo van der Veer (Hol land) won in 3.58.7 terwijl Kees van Klink (Bataven) ook nog bin nen de vier minuten finishte: 3.59.3. Trouwens, dat de Bataven nog altijd op de middenafstand heel sterk in de breedte zijn be wezen Kees van Maanen (4.02.8), Kees van Beelen (4.03.2), Jaap Duivenvoorde (4.03.8), Hans Rig- holt (4.06.9), Jos Heemskerk (4.07.7) en Henk Ravensbergen (4.09.8). Co Jansen van De Spar taan Lisse en Tony Pracht van Holland wrongen zich daar met resp. 4.01.8 en 4.08.6 tussen. Bij de jongens A deed Henk van de Oever (Bataven) het prima op de 1500 meter met 4.09.7 terwijl zijn clubgenote Marian van Klink op dezelfde afstand bij de dames 4.53.9 noteerde. Behalve een 1500 meter werden er ook series op de 400 meter afge werkt die diverse Holland-deel nemers aantrekkelijke tijden op leverden: bij de dames Elize van de Knaap 61.3 en Marion Kom- deur 61.7 en bij de heren Jaap Dirkx 51.6 en Rob Hezemans Een héél kilo in één pak LEIDEN - De overwinning van tennisser Bub van der Zee, de favoriet van het Forescate-toernooi, op Leidse Hout-speler Marcel van Rijn getuigt nog niet van de suprematie, die de sterkste deelnemer in een dergelijke fase van de strijd geacht wordt te hebben. Ternauwernood kon Van der Zee een 6-5 achter stand in de eerste set omzetten in een 7-6 setwinst. Ook de tweede reeks startte hij met gameverlies, maar hij kon Van Rijn's 4-2 voorsprong toch nog teniet doen. Van der Zee bereikte daardoor met 7-6 en 6-4 de halve eindstrijd. Overtuigender was het optreden van de als vierde ge plaatste Herman van der Capellen. Hij stond Alphe- naar Johan Vis maar zes games toe en bereikte de kwartfinales (6-2,6-4). Dat de winnaar pas na de laat ste bal bekend is, werd weer eens bewezen door Ro bert Jan van der Feen in zijn strijd tegen Jan-Willem Lugthart. Pas bij een 4-6,3-5 achterstand sloeg eerst genoemde toe en liet alsnog de winst noteren: 7-5, 6-0. Marion Hoogeveen (Nieuw Vennep) zorgde voor de grootste verrassing van het toernooi tot nu toe. De jeugdige Ter Aarse, die tijdens de districtsjeugd kampioenschappen al eens van Margot van Over loop won, schakelde de als tweede geplaatste Lise- lotte van der Bijl uit. De Forescatespeelster kwam er in dit duel nauwelijks aan te pas: 6-4, 6-3. De Duitse Corinne Bandmann, één van de favorietes in C, bewees ook in B een aardige bal te kunnen slaan. Zij versloeg Petra Velzel met 2-6, 6-1, 6-1. Patricia Lafay bleek niet opgewassen tegen het dege lijke spelletje van Leontien Poots. Na een gelijk op gaande eerste set, bood de Unicum-speelster het tweede deel weinig tegenstand meer: 7-5, 6-0. Rob van Marwijk, één van de kanshebbers in de C- categorie, had het erg moeilijk tegen Leon Blick- mann. De Roomburger moest zelfs de eerste set in leveren, maar herstelde zich goed: 2-6,6-2,6-3. Freek Tanis bleef de OTC'er Marco Visser erg gemakkelijk de baas. Het Merenwijk-talent stond alleen in de eer ste set een game af. Oök de als derde genoteerde Dick Zaadnoordijk hand haafde zich moeiteloos in het toernooi Hij drukte het technisch overwicht op Matty Kantebeen over tuigend in de setstanden uit: 6-0, 6-1. In Leiden-Noord gen, 4. Theo Smit. 5. Hans Langerijs, 6. Aad van den Hoek, 7. Werner Betz, 8. Emiel Kersten, 9. Fons van Kat wijk, 10. Rene Kos. Klassement aan kop: 1. Hans Langerijs 154 pnt., 2. Theo Smit 149, 3. Jan Jon kers 137, 4. Wies van Dongen 132, 5. Ad Tak 118, 6. Aad van den Hoek 112, 7. Fons van Katwijk 109, 8. Johnny Broers 103, 9. Jos Lammertink 101, LEIDEN - Het aanbrengen van een extra ventilatierooster in een achttal "spaanplaatwoningen" in Leiden-Noord heeft tot een gun stig resultaat geleid. Uit een on derzoek, dat de afgelopen week werd uitgevoerd, is gebleken dat de concentratie formaldehyde- gas in de woningen thans onder de maximaal toelaatbare norm blijft. Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) zei gister avond dat de ventilatieverbete- ring nu in alle 92 woningen zal worden uitgevoerd. Bewoners van de nieuwbouwwo ningen in Leiden-Noord klagen al geruime tijd over hoofdpijn, prikkelende ogen, benauwdheid en dergelijke. Een en ander is het gevolg van het formaldehydegas dat vrijkomt uit het spaanplaat waarmee de daken van wonin gen zijn afgetimmerd. Metingen hebben uitgewezen dat sprake is van een te hoge concentratie van het gas. Uit het onderzoek dat de Keuringsdienst voor Waren en de Stichting Centrum voor Op pervlakte Techniek vorige week gezamenlijk hebben uitgevoerd is gebleken dat ventilatieverbe- teringen voldoende zijn om de concentratie "spaanplaatgas" tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen. Slechts in één woning aan de Sop- hiastraat is het resultaat niet vol doende gebleken. Het aanwezige spaanplaat in deze woning zal daarom nog een speciale verfbe- handeling krijgen. De te hoge concentratie "spaanplaatgas" in de woning lijkt overigens niet af komstig van de dakplaten maar van een tussenwandje op de zol der van de woning. Deze wand platen zullen nog nader worden onderzocht. Indien blijkt dat de grenswaarde voor formaldehyde in de platen wordt overschreden dan zullen alle tussenwanden van de woningen er uit moeten. De bewoners van de 92 woningen zal over enige tijd, na het aan brengen van de ventilatieverbe- teringen, worden gevraagd naar het resultaat. Mochten er klach ten bUjven bestaan dan zullen die individueel worden opgelost. Wethouder Tesselaar verwacht dat met het aanbrengen van extra ventilatie, de vervanging van tus- senwandjes en de noodzakelijke verfbehandelingen een bedrag gemoeid zal zijn van ongeveer 75.000 gulden. Indien de tussen wanden niet vervangen hoeven te worden, dan scheelt dat zo'n 40.000 gulden. Het geld moet vol gens de wethouder komen uit de onderhoudspot van de Leidse Woningstichting. Metingen in een woning aan de Leidse Sophiastraat. De concencentratie formaldehydegas lijkt tot aanvaardbare proporties te kunnen worden teruggebracht. (Foto: Holvast) (Foto ANP) 51.8. Aan het technische front verraste Spartaan Perry Vrize- koop bij de jongens A met een vertesprong van 6.27 meter, won zijn clubgenoot Hein van Heek in dezelfde leeftijdscategorie het speerwerpen met 43.34 meter en kwam Tanja Mahieu (Holland) bij de dames het verste met de speer: 36.42 meter. Van Gils naar Willem II TILBURG - Wanny vail Gils speelt het volgend seizoen bij Willem II. De 24-jarige spitsspe- ler van NAC tekende gisteren een contract dat hem voor één jaar aan de Tilburgse eredivisie club bindt. DS'79, de promovendus in de ere divisie, versterkte zich eveneens. De Dordste club contracteerde Harrie Melis, die vorig seizoen nog in België acteerde. Statentocht De Statentocht wordt dinsdag 19 juli voor de dertigste keer ge houden. Deze auto-toertocht voert langs twaalf voormalige Statensteden in (Noord- en Zuid-) Holland. Daarmee wordt elk jaar de Eerste Vrije Statenvergadering herdacht, die op 19 juli 1572 in het Hof te Dordrecht werd geopend. Tij dens deze illegale bijeenkoms werd het verzet georganiseerd onder leiding van Willem van Oranje tegen de toenmalige Spaanse machtshebbers. De Statentocht voert langs Dor drecht, Gorinchem, Oudewa ter, Gouda, Leiden, Haarlem, Alkmaar, Medemblik, Enkhui zen, Hoorn, Edam en Monnic- kendam. Van 's ochtends vijf uur af kan er in al deze ge meenten w.orden gestart; het is de bedoeling dat de auto's rond één uur in Dordrecht zijn. Daar is een aantal festivitei ten, met om drie uur een défilé. Het is overigens ook mogelijk een tocht langs zes steden te maken. Inschrijving tot 28 juni bij de plaatselijke VW. Vakantie (1) De Stichting Slaaghbuurt in Lei den organiseert van 25 juli tot en met 29 juli een aantal vakantie-activiteiten voor jon geren van 14 tot 24 jaar. In buurthuis Op Eigen Wieken is er van alles te doen en bij ge noeg animo worden er dagjes- uit georganiseerd, bijvoorbeeld naar Duinrell of De Kaag. Voor meer informatie: tel. 071- 212893. Vakantie (2) Speeltuinvereniging De Vijf Ho ven in Leiden organiseert tra ditiegetrouw een aantal actii- teiten voor de jeugd van vier tot en met dertien jaar in het laatste gedeelte van de zomer vakantie. Dat is dit jaar van 8 tot en met 19 augustus. Het pro gramma bestaat grotendeels uit uitstapjes: 8 augustus Jeugdland, Rotterdam; 9 au gustus film in het Vijfhoven- huis; 10 augustus Drievliet, Rijswijk; 11 augustus Avifau na. Alphen aan den Rijn; 12 augustus Linneaushof, Benne- kom; 15 augustus Duinrell, Wassenaar; 16 augustus Die renpark Wassenaar; 17 augus tus Linneaushof, Bennekom; 18 augustus zwemmen in het Vijf Meibad; 19 augustus Efteling, Kaatsheuvel. Vertrek dagelijks om negen uur; terugkeer rond half vier. Vrijdag 22 juli is er op beide speeltuinen van de vereniging van zeven uur tot acht uur 's avonds gelegenheid tot inschrijven. Voor meer in formatie: tel. 071-311466 of 071- 764436. Vissen (IJ Hengelsportvereniging De Sport vrienden viste de derde wed strijd van het seizoen in De Zijl. De uitslag: 1. E. Mooi- broek, 46 stuks, 11.410 gram, 2. J. Jansen, 39 st, 7920 gr, 3. Chr. Schouten, 47 st, 5350 gr, 4. B. Honsbeek, 18 st, 4510 gr, 5. C. Schouten sr, 25 st, 4140 gr, 6. J. Zee, 15 st, 3200 gr, 7. S. Gom- mans, 22 st, 3040 gr, 8. H. Jan sen, 24 st, 2770 gr, 9. W. Schou ten, 9 st, 1720 gr, 10. J. Keyzer, 11 st, 1100 gr. Vissen (2) De vierde wedstrijd van De Sportvrienden werd gevist in de Nieuwe Vaart. De uitslag: 1. W. Schouten sr, 16 st, 2180 gr, 2. J. Jansen, 7 st, 1340 gr, 3. B. Honsbeek, 7 st, 1300 gr, 4. K. Keyzer, 8 st, 1220 gr, 5. J. Kriek, 3 st, 800 gr, 6. C. Schouten sr, 7 st, 640 gr, 7. E. Mooibroek, 7 st, 610 gr, 8. H. Jansen, 7 st, 610 gr, 9. S. Gommans, 3 st, 170 gr, 10. J. Zee, 2 st, 150 gr.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15