Blik in de weekbladen c Chin A Sen verwacht geweld in Suriname Van den Broek somber overkwestie-Libanon BMW 1802 f4500.- DE TIJD ELSEVIERS Geen extra belasting op huishoudelijke apparaten Verslag Dodewaard "positief gekleurd" SjSS?*" Varia DONDERDAG 7 JULI 1983 Tros-Aktua is volgens een onder zoek van de NOS het meest be keken, maar tegelijkertijd ook het minst gewaardeerde actuali teitenprogramma. Wibo van de Linde wordt als de verpersoonlij king van die rubriek zowel be mind als gehaat. Ton Oostveen interviewde hem en komt heel voorzichtig tot de conclusie dat Van de Linde "wel meevalt". Van de Linde zegt zich niet in een hoek te willen laten druk ken, omdat je dan makkelijker te bewaken bent. "Ik vind dat we elkaar in dit land steeds agressie ver bewaken. Er is geen toleran tie meer. We zijn met z'n allen zo verschrikkelijk chagrijnig ge worden". (-) "Als wij eens sympa thiek uitpakken over de vredes beweging hoor je gelijk: dat is een handigheidje van ze". De Tijd wijdt ook een reportage aan de "nieuwe" ziekte, Aids, die ook in Nederland een angstpsy chose lijkt te veroorzaken. Dominee A.C. Hofland werd on dervraagd over de kerk als actie groep: "Als ik sommige domi nees en pastores hoor preken lijkt de bijbel net een spoorboek je voor concrete maatschappij kritiek". In het tweede deel van zijn proloog voor een autobiografie vertelt de schrijver Naipaul hoe hij door toedoen van zijn vader schrijver werd. De Amerikaanse journalist Sey mour Hersh trok de beerput open uit de tijd dat Henry Kissin ger het op het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken voor het zeggen had. Het boek maakt, aldus De Tijd, sterk de in druk anti-Kissinger te zijn, maar Hersh zelf ontkent dat. "Maar waarom dan een boek van 698 pagina's uitsluitend over Henry Kissinger?", vraagt de recensent zich af. Ook in het weekblad de uitslag van de 'ludieke' enquête "Met de Franse slag". "Zo zitten de zware jongens", meldt Elseviers Magazine, dat als eerste persteam de.B-vleugel van de Scheveningse strafgevange nis mocht bezoeken. Het omslag artikel is opgebouwd uit ge sprekjes met de gevangenisdi rectie, bewaarders en een ex-B- vleugelgedetineerde. De B-vleu gel of "De Bunker" herbergt zware criminelen met straffen tot 16 jaar: moord, doodslag, ver krachting, beroving. Resocialise ring voor deze gedetineerden wordt in de directiekamer uitge sloten geacht: "Huet (de direc teur) schatert met zijn adjudan ten Belksma en Schellekens om deze onnozelheid en pareert met: "Niets te verbeteren. Dèt geldt voor de meesten". Volgens de verslaggever hebben de bewo ners van De Bunker maar één doel voor ogen: ontvluchten. Een aantal keren is dat gelukt, on danks de scherpe bewaking via de schiettoren, met radar en al lerhande andere veiligsheids- voorzieningen. De ex-Bunker- gedetineerde: "Levensgevaarlijk word je in Scheveningen. Een gevoel van haat krijg je. Haat te gen de b^jes. Zes weken ben ik voortvluchtig geweest. Ik wist maar één ding: nooit meer te rug". EM schetst verder de strijd in het kabinet over de bezuinigingen voor volgend jaar en geeft een ooggetuigeverslag van de de monstratie van afgelopen zater dag in Woensdrecht, waar de kruisrakketten zouden (moeten of kunnen) komen. Ook wijdt EM een verhaal aan de Waterga- te-achtige belangstelling van de Reagan-campagne voor de toen malige president Carter en wordt Henri Remmers met zfjn voor Amerika bedoelde tv-commer- cial "Holland on satellite" te kijk gezet: 'Wat verkoopt Henri Rem mers: Holland of zichzelf?". "Minder progressief dan de Aijos, maar progressiever dan de christelijk historische jongeren". De typering is afkomstig van een jonge christen-democratische onderzoeker en geldt het CD JA, de jongerenclub van het CDA. "Ouwe zakken in een duur pak maar met een sigaar van de Pro- fimarkt", zo luidt een andere ty pering. Ditmaal van een werkende jongere, die geen be hoefte heeft aan dit gezelschap en maar rechtsreeks lid van het CDA is geworden. HN sprak met hen en met bestuur ders van het CDJA, die beamen dat "de club inderdaad wat eli tair is". En die dat ook illustreren met wollige taal, zoals de voorzit ter die liever niet van christelijke politiek spreekt. "Dat klinkt zo pretentieus. Ik spreek liever van: de christelijk-democratische be- weging, want daar zit iets van dy namiek in en het element 'probe ren': proberen politiek te bedrij ven vanuit het evangelie". Wie mag er nog Nederlander wor den? Jos Teunissen ging voor HN op zoek naar het antwoord naar aanleiding van de recente Janmaat-actie in de Tweede Ka mer. Hij stuitte onder meer op een onderzoek van het Neder lands Interuniversitair Demogra fisch Instituut, waaruit blijkt dat een fors percentage van de Ne derlandse bevolking denkt, dat hier veel meer buitenlanders wo nen dan het geval is. Surinamers, Antillianen en Molukkers inbe grepen gaat het om nog geen zes procent, terwijl heel wat onder vraagden gokten op 25 procent of meer. Verder in HN onder meer een in terview met Wim van der Zee, se cretaris van de Hervormde Raad voor Kerk en Gezin ("We kunnen ervoor zorgen, dat de wereld een minder grote hel wordt"). Uit de VS een reportage over de Vrij plaatsbeweging, die voorkomt dat de Amerikaanse immigratie dienst gevluchte Salvadoranen terugstuurt. Louis Smit be schrijft de rijke cultuur van een miskend volk aan de hand van Vers Vuur, een boek van Erika Dedinszky over Zigeuners. JERUZALEM (GPD) - Minister Van de Broek (buitenlandse za ken) heeft zich gisteren in Jeru zalem pessimistisch uitgelaten over de kans op een goede vres- desregeling tussen Syrië en Is raël. Hij wees erop dat een even tuele gedeeltelijke terugtrekking van Israëlische troepen uit Liba non het oorlogsgevaar tussen beide landen nauwelijks ver kleint, omdat de legers van Syrië en Israël op dezelfde plaats te genover elkaar blijven staan. Israël wil Syrië duidelijk maken dat de Syriërs niet passief van de Israëlische stap kunnen profite ren, want de Israëlische terug trekking heeft op een ander front Unifil Het oorlogsgevaar is er dus zeker niet minder op geworden, al durfde Van den Broek geen uit spraak te doen hoe groot het is. Op een persconferentie had hij nog eens toegelicht dat Neder land er weinig voor voelt zich in het Libanese wespennest te ste ken. Een vrede bewarende taak in het kader van Unifil, als buffer tussen twee staten, is een con cept waar Nederland aan mee wil doen, maar een politietaak in de binnenlandse aangelegenheden van een land als Libanon past niet in de Nederlandse opvattin gen over het mandaat van Unifil. Van den Broek meende echter dat er wellicht een ander land was (een naam wilde hij niet noe men, wellicht Frankrijk) dat meer voor zo'n politietaak voelt. Het gesprek tussen Begin en Van den Broek van gisterochtend le verde geen nieuwe gezichtspun ten op. Begin maakte een matte indruk: het is duidelijk dat hij niet meer de oude is. Van den Broek noemde het gesprek 'zeer vriendelijk', maar Begin dacht daar kennelijk anders over: de Israëlische radio wist tenminste te melden dat het gesprek stroef verliep nadat de Nederlandse mi nister zijn kritiek op de nederzet tingen had ontvouwd. Van den Broek: „Ik ben daar zeer ver baasd over, want als dat zo is, heeft hij het buitengwoon goed gemaskeerd. En wat voor mij nog erger is: ik heb er niets van gemerkt, als het tenminste waar Tevreden Al met al zijn de Israëli's zeer tevre den over Van den Broek. Wat enige maanden in Jordanië ook al werd gezegd, werd hier her haald: anders dan vele van zijn collega's beheerst hij de materie, en steekt hij verre uit boven zijn EG-collega's. En wat voor Israël het belangrijk ste is: de betrekkingen tussen Is raël en Nederland lijden niet on der het Israëlische nederzettin gen- en Palestijnenbeleid. Voor de Israëli's is het eigenlijk hele maal niet zo belangrijk wat Van den Broek over de nederzettin gen en de PLO zegt, maar in hoe verre dat verder van invloed op de betrekkingen is. Als die on danks het Israëlische beleid goed zijn, dan mag de Israëlische politiek een succes genoemd worden. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Surina me, ex-president Henk Chin A Sen, sluit niet uit dat verzetsgroepen in Suriname op korte termijn tot gewelddadige acties zullen komen. De tijd dat het niet op kon is voor bij. Met de historische woorden 'het wordt nooit meer zoals vroe ger' luidde Joop den Uyl een cri sistijd in, die nog steeds voort duurt. Op zoek naar oorzaken en mogelijke oplossingen maakte de HP een rondgang langs politi ci, ondernemers en economen. Deze week deel 1. 't Begon met de oliecrisis, zeggen de meeste ondervraagden. Toen groeide lanzaam het besef dat de bomen niet langer tot in de he mel groeiden. Voorbij de tijd van de investeringen, hoge lonen en werk voor wie maar wilde. Zuini ger aandoen met energie was het begin, nu is het bezuinigen op al le verworvenheden van de wel vaartsstaat. Over het waarom van de economische recessie zijn de meningen verdeeld in twee groepen: de boetepredikers van de Kosten tegenover de aposte len van de Afzet, zoals HP hen omschrijft. Anders gezegd, de een 'wijst een beschuldigende vinger naar de hoge lonen, de an der wijt de malaise eerder aan de verminderde afzetmogelijkhe den. Vertegenwoordiger van de eerste groep is Jelle Zijlstra, die terug gaat naar 1964. De forse loonstij gingen in dat jaar zijn volgens hem het begin van alle ellende. 'Toen zijn we begonnen met het verwoesten van de rendemen ten'. Zijlstra en gelijkgestemde geesten zien maar een remedie: bezuinigen. Zijn opponent Den Uyl verwacht juist meer heil van het stimuleren van de bestedin gen. Verder in HP: lijdt de Nederlandse tv aan cultuurbarbarisme? En negatieve kanttekeningen bij de nieuwste James Bond-film, door HP omschreven als 'een stripver haal met een marionet als held, en dames die ook al niet meer zijn wat ze geweest zijn'. Schermen invaliden PARIJS - Op de eerste dag van de Europese kampioen schappen voor invaliden heeft rolstoelschermster Mar jolein den Uyl uit Alphen aan den Rjin voor het enige Ne derlandse eremetaal gezorgd. Op het onderdeel floret ver overde zij een bronzen me daille. Bij de heren individueel drong alleen Frans Verhoef uit Sas- senheim door tot de finale. Hierin zegevierde hij één maal (5-0), waardoor hij als vijfde eindigde. Frans van Niekerk uit Warmond en Hans Duindam uit Alphen aan den Rijn werden in de eerste ronde uitgeschakeld. Dat overkwam ook Govert van Nimwegen uit Voorscho ten, debutant in de nationale NIS-selectie. Volgens Chin A Sen zijn er in Suri name verzetsgroepen georgani seerd op het platteland, op scho len, in het leger en binnen het po litie-apparaat. Het verzet is bo vendien doorgedrongen in de door legerleider Bouterse opge leide militiegroepen. Op een bijeenkomst van de pers gisteren in Amsterdam, zei hij: Suriname is een totalitaire machtsstaat geworden. Het wordt geleid door een dictator en steunt op een kleine machts groep. Het regime-Bouterse heeft ook niet de steun van het volk. Met willekeurige arresta ties en terreur wordt het volk in bedwang gehouden. Er is geen vrijheid van meningsuiting en er is sprake van een grote rechtson- zekerheid". De voorzitter van de Bevrijdings- raad wees op de recente arresta tie van een ex-minister uit zijn vroegere kabinet, mevrouw Stadwijk-Cappel, die twee dagen werd vastgehouden. Een andere vrouw werd enige maanden gele den door een militielid doodge- DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) en minister Ruding (financiën) voelen niets voor een heffing op huishoudelijke apparaten, die veel energie verbruiken. De kos ten van opzet en uitvoering van een dergelijke heffing wegen niet op tegen de geringe omvang van de verwachte besparing, al dus de bewindslieden in een brief aan de Tweede Kamer. Het parlement wenste nader geïn formeerd te worden over moge lijkheden van extra belasting op energieverslindende huishoude lijke apparaten. De bewindslieden gaan er in hun notitie van uit dat alleen elektri sche'apparaten zouden moeten worden belast waarvoor een be tere vervanging bestaat. Hoewel de heffing in de vorm van een specifieke accijns mogelijk is, voelen de ministers er niets voor. De opbrengst is gering: een daling van het energieverbruik van 0,2 tot 1,5 procent ten opzich te van het totale energieverbruik. schoten, nadat zij op een feestje kritiek had geleverd op het regi me. Volgens Chin A Sen heeft het regime ongeeer 150 mensen in dienst die tegen betaling van 600 tot 800 gulden per maand op treden als gangmakers bij mani festaties en als verklikkers. Hij toonde zich ongerust over de toestand van ex-minister Hardjo Prajitno, die sinds begin dit jaar gevangen zit op verdenking van het beramen van een coup. Ht rechtssysteem is volgens de ex- president "in elkaar gezakt" en durft geen enkele advocaat de verdediging van Hardjo Prajitno op zich te nemen. Chin A Sen benadrukte gisteren nogmaals, dat de Bevrijdings- raad geen gebruik zal maken van huurlingen. De raad streeft ver zet van binnenuit na, waarbij niet uitgesloten moet worden dat er geweld aan te pas zal komen. Om dit binnenlands verzet ver der te stimuleren, kondigde hy een verzetszender aan die op Su riname zal worden gericht. De leider van de Surinaamse vak bond "C-47", Fred Derby, heeft vanmorgen in een vraaggesprek voor de NCRV-radio de wens uit gesproken dat de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Surina me op korte termijn wordt her vat. "Ontwikkelingshulp is geen zaak van Arron en Den Uyl, of van Lubberse en Bouterse. Het gaat hier om een contract tussen twee naties. Het is een aangele genheid van het Surinaamse en Nederlandse volk", aldus Derby. Derby is de tweede Surinaamse vakbondsleider die zich openlijk achter het regime-Bouterse op stelt. Nog geen twee weken gele den verklaarde de voorzitter van de overkoepelende Surinaamse vakcentrale, de Moederbond, op het congres van het Internationa le Verbond van Vrije Vakvereni gingen (IVW) in Oslo dat de vakbeweging in Suriname met de nieuwe situatie moet leren le SCHEVENINGEN - Hoe verkoop je een gebied vol bergen aan een land dat slechts hier en daar een heuvel kent? Het toeristenbureau van Tirol plaatste op de boulevard van Scheveningen een bergtopje van 3Vz meter hoog. Liefhebbers kunnen de steenklomp "beklimmen". Ook mensen met hoogtevrees komen zo aan hun trekken. (Foto ANP) Actiegroepen dagvaarden bestuur ARNHEM (GPD) - Het bestuur van de kerncentrale in Dode waard handelt in strijd met de Wet op de jaarrekening. Ten on rechte wordt in de jaarlijkse ba lans geen rekening gehouden met de hoge kosten die ontman teling van de centrale met zich meebrengt. Hierdoor valt het fi nanciële resultaat van het bedrijf veel te positief uit. Dat stellen de actiegroepen Stop Dodewaard en Strohalm en de Stichting Onderzoek Bedrijfsin formatie (SOBI), die de zaak in middels aanhangig hebben ge maakt bij de Ondernemingska mer van het gerechtshof in Am sterdam. Het bestuur van de Do- dewaardse centrale is gedag vaard zich op donderdag 28 juli voor de rechter te verantwoor den. De Ondernemingskamer is onder meer belast met de contro le op de naleving van regels uit eerdergenoemde wet. Volgens Bert van Baggum van Stop Dodewaard kost het afbre ken van de centrale in Dode waard (die na de recente onder houdsbeurt technisch gezien nog 15 jaar meekan) volgens officiële cijfers 37,5 tot 45 miljoen. „Maar er zijn ook deskundigen die me nen dat het ontmantelen 90 tot 170 procent van de bouwkosten bedraagt". „Ik weet niet of het bestuur van de centrale opzette lijk heeft getracht de buiten wacht te misleiden of dat er spra ke is van een slordigheid", aldus Van Baggum. Feit is wel dat, als de afbraakkosten van de centrale worden doorberekend, in de cij fers het beeld heel wat negatie ver uitvalt. 3 MAANDEN VOLLEDIGE BOVAG-GARANTIE aCCA •et**" Jan Tinbergen en Joop den Uyl spraken met VN-redacteuren over het regime van Francois Mitterrand in Frankrijk. Centrale vraag: waarom ging het mis Den Uyl: "Ik denk dat het een nadeel is dat Mitterrand zich nooit met economie heeft bezig gehouden.... maar ik heb ook wel eens het gevoel dat de fouten van Mitterrand worden uitvergroot. Er zijn in Frankrijk extravagante dingen gebeurd, maar in vergelij king met de extravaganties van het Thatcher-bewind zijn die nog betrekkelijk marginaal". Tinber gen: "De Franse socialisten had den de moed moeten hebben om arbeidstijdverkorting gepaard te laten gaan met loonsverlaging". Van Tijn en Van Weezei schetsten een portret van Hans van den Broek, de minister van buiten landse zaken. Hij werd als Enka/ Akzo-sales manager ingezet tij dens de Ierse ontvoeringskwes tie rond Tiede Herrema, daar door ontmoette hij Akzo-advi- seur en CDA-politicus Schmel- zer, die positief over hem advi seerde bij zijn aantreden als ka merlid en benoeming tot staats- scretaris en minister. Schmelzer is nog steeds zijn belangrijkste en wellicht enige adviseur. Met Van den Broek is het departe ment in zijn sas. Eindelijk weer een minister die luistert naar de bondgenoten in plaats van zelf met opvattingen komt. Martin van Amerongen bezocht het Kafka-congres in Wenen, voorts een gesprek met de om streden WD-Europarlementa- riër Berkhouwer en een kleurka tern over de Belgische Rijks wacht. Oegstgeesterweg/Maredijk 175 te Leiden - Tel. 071-212911 werkelijke bijzondere auto Het bouwjaar 1975 zegt niets, als u de auto gezien heeft! Niet van nieuw te onderscheiden en in zeer goede technische staat. Voor de snelle beslisser (zonder garantie) Donderdagavond koopavond financiering mogelijk.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14