Andropov-Kohl: geen resultaat WIEL contactlenzen, das pas fijn. van der C Tsjaad vraagt hulp Franse militairen Shultz somber over bezoek Syrië Parij s: geen wereldexpo 370r 560r 395r 895r 872r EG wil anti-armoedecentrum Einde in zicht Veiligheidstop Nieuwe actiedag in Chili Franse en Britse raketten besproken Bush: Reagan herkiesbaar China waarschuwt Westen voor banden met Taiwan Aardbeving in Turkije VS: zorgen om invloed Cuba in Suriname WOENSDAG 6 JULI 1983 Buitenland STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropees parlement heeft in Straatsburg zijn steun betuigd aan een voorstel van de Europe se Commissie om een "anti-ar- moede centrum" op te richten. Het "dagelijks bestuur" van de gemeenschap meent dat een der gelijk centrum van nut kan zijn bij het uitwisselen van ervarin gen tussen de EG-landen bij het bestrijden van armoede. afzonderlijke EG-landen hier voor elk een bedrag van ruwweg vijftig miljoen gulden beschik baar moeten stellen. Ruim dertig miljoen mensen, ruim een tiende van de totale bevolking der EG- landen, leeft in armoede. De eco nomische crisis, aldus het parle ment, schept een klimaat waarin traditioneel achtergestelde groe pen - bejaarden, gehandicapten, buitenlandse arbeiders, etnische minderheden en arbeidsonge schikten - steeds meer worden uitgesloten. MADRID (Reuter/DPA) - Op de Europese Veiligheidsconferentie in Madrid werd gisteren koorts achtig onderhandeld over de laatste geschilpunten. Sommige delegaties verwachten dat de conferentie, die tweeënhalf jaar in een impasse heeft verkeerd, snel kan worden afgerond. "Ik ben ervan overtuigd dat we binnen enkele dagen tot over eenstemming kunnen komen". Dat zei de Oostenrijkse delega tieleider Franz Ceska tegen jour nalisten. Hij verklaarde dat er in tensieve besprekingen worden gevoerd om de resterende obsta kels weg te nemen en overeen- diplomaten pendelen heen en weer tussen de Westelij ke delegaties en de afvaardiging van Sowjet-Unie. De Westelijke landen willen meer duidelijk heid over de aanvaarding van een Spaans compromisvoorstel door de Sowjet-Unie Afgelopen vrijdag maakte de Sow- jet-delegatie bekend dat ze be reid is te praten "binnen het ka der van het Spaanse voorstel". Maar de westelijke delegaties vragen zich af of dit betekent dat de Sowjets volledig akkoord gaan met het Spaanse compro mis waarin geprobeerd werd de meningverschillen tussen oost en west over de mensenrechten te overbruggen. Spanje kwam op 17 juni met het compromisvoorstel nadat de conferentie acht weken vastgeze ten had op deze geschilpunten. SANTIAGO (AFP/UPI) - Het Chi leense democratische oppositie- front "project voor nationale ont wikkeling" (Proden) heeft een derde nationale protestdag aan gekondigd voor volgende week dinsdag. Vertegenwoordigers van "Proden" zeiden dat men met de komende actie direct druk wil uitoefenen op het tien jaar oude militaire regime van Pinochet om de weg vrij te ma ken voor een terugkeer naar een burgerregering. "Het gaat nu niet langer om vijf of tien procent loonsverhoging. Wij willen democratie in plaats van dictatuur", zo zei advocaat Diego Portales, lid van het Proden-op positiefront. De organisatie maakte een oproep publiek waarin de Chileense bevolking werd aangespoord uiting te ge ven aan haar ontevredenheid met de regering door dinsdag 12 juli van 8 tot 10 uur 's ochtends op lege pannen te slaan, te claxo neren, en allerlei ander lawaai te maken. MOSKOU - De gesprekken tussen de Russische staats- en partijchef Joeri Andropov en de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl hebben nauwelijks iets concreets opgele verd. Enig wapenfeit is dat Andropov niet helemaal negatief schijnt te staan tegenover een topontmoeting met de Amerikaanse president Ronald Reagan. Volgens Kohl is er nog steeds tijd om bij de ontwapeningsonder handelingen tussen Moskou en Washington in Genève een com promis te bereiken, en daarvoor zou het uiterst zinvol zijn als de twee machtigste mannen van de wereld elkaar zouden ontmoe ten. Zo'n bijeenkomst zou dan wel zeer goed voorbereid moeten zijn en niet moeten worden mis bruikt voor propaganda. Een belangrijk deel van het ge sprek tussen de beide regerings leiders ging onverwacht over de aanwezigheid van Franse en Britse middellange-afstandsra- ketten. De Russen willen dat die op een of andere manier worden betrokken bij het ontwapenings- overleg in Genève. Volgens de staatssecretaris van de bonds- kanselarij, Jenninger, die bij de gesprekken aanwezig was, is dit door Hans Amesz inderdaad een zwak punt voor het Westen. Want, aldus Jennin ger, natuurlijk staan die raketten niet op West-Europa gericht maar op de Sowjet-Unie. Wat Andropov en Kohl precies over dit onderwerp hebben gezegd, werd niet bekendgemaakt. Helmut Kohl vertelde gisteravond tijdens een korte ontmoeting met de pers dat Andropov zeker sympathie heeft voor een ge sprek met Reagan. Dat klinkt aanzienlijk welwillender dan wat de laatste weken vanuit de Sow jet-Unie over een dergelijke top ontmoeting circuleerde. N'DJAMENA (Reuter) - President Hissene Habre van Tsjaad heeft Frankrijk om directe militaire steun verzocht zodat de "buitenlandse aggressie" verslagen kan worden. Op een persconferentie in N'djamena verklaarde hij dat er hevig werd gevochten in het noordoosten van het land met de door Libië gesteunde opstandelingen. Habre zei zonder omhaal dat de luchtbrug met militaire goederen van Parijs naar N'Djamena niet voldoende is met het oog op de steun die de opstandelingen van Goukouni Weddye krijgen uit Tripoli. "We hebben Frankrijk gevraagd, en we zullen het blijven doen, om deelname aan onze kant teneinde deze buitenlandse agressie terug te drijven" Een woordvoerder van de Franse regering weigerde commentaar te ge ven op het verzoek van Habre om directe interventie. Wel herinnerde hij eraan dat Parijs eerder uitsloot dat het troepen of militaire adviseurs naar Tsjaad zou sturen. Habre verklaarde op de persconferentie dat er op twee plaatsen in noord- oost-Tsjaad hevig werd gevochten. De opstandelingen die twee weken geleden de strategisch gelegen noordelijke stad Faya Largeau verover den zijn opgerukt naar Oum Chalouba en Kalait, die nog in handen van de regering zijn. De bedoeling van deze opmars is volgens Habre om de oostelijke stad Abeche te veroveren die ongeveer 700 km van D'Djame- na afligt. Het grootste probleem voor het regeringsleger is het gebrek aan lucht steun, aldus Habre. De Tsjadische lucht bestaat uit een DC-4 zonder wapens. Zaïre stuurde afgelopen weekeinde drie Macchi helikopters, maar dit was volgens Habre niet voldoende. De voorzitter van de OAE (Organisatie van Afrikaanse Eenheid) heeft de ambassadeurs van Tsjaad en de zeven buurlanden van Tsjaad (Kame roen, Egypte, Libië, Nigeria, Niger, Soedan en Zaïre) bij zich geroepen. Hij wil met hen praten om te proberen een vreedzame oplossing te vinden voor het conflict, in Tsjaad, zo is in een communiqué van de OAE meegedeeld. Wat het belangrijkste thema van de middellange-afstandsraketten betreft, zijn van Duitse en Russi sche kant nog eens de bekende verschillen van mening tussen Oost en West geformuleerd. De Sowjet-Unie blijft van mening dat de Verenigde Staten een be wapeningsmonopolie willen en niét bereid zijn serieus in Genève te onderhandelen. De Russische SS-20-raketten verstoren vol gens Andropov het machtseven wicht niet en zijn uitsluitend op gesteld om dit evenwicht weer in balans te brengen. Bondskanselier Kohl heeft de Rus sische leider daarentegen verze kerd dat de Verenigde Staten en Reagan wel degelijk zeer geïnte resseerd zijn in een onderhande lingsresultaat dat de vorm van een tussenoplossing zou kunnen hebben. Kohl heeft de indruk ge kregen dat ook Andropov hier naar toe wil werken. Een daad werkelijke toenadering van Rus sische kant is echter niet gedaan. Volgens de Westduitse regerings chef was het gesprek met Andro pov hard, maar werd het niet ge kenmerkt door scherpslijperij. Integendeel, het werd zelfs con structief genoemd. De Duitsers vinden officieel dat de topont moeting tussen Kohl en Andro pov onder de „bestaande verhou dingen" tot nu toe naar tevreden heid verloopt. In Bonn waren de verwachtingen van tevoren al be wust omlaag geschroefd en deed de relativering „Het gaat er in de eerste plaats om elkaar te leren kennen" de ronde. De Duitsers zijn er ook tevreden over dat de Sowjet-Unie geen economische sancties heeft aan gekondigd voor het geval er Amerikaanse middellange-af standsraketten op Duitse bodem worden geïnstalleerd. Bij de Duitse delegatie heerste de in druk dat er dan weliswaar een te rugval in de betrekkingen komt, maar dat die niet buitengewoon groot zal zijn. Overigens lijdt het geen twijfel dat Kohl het voor zijn eigen binnen- en buitenlandse prestige en voor het aanzien van de Bondsrepu bliek van belang had geacht als zijn bezoek aan de Sowjet-Unie voor een kleine doorbraak tot op zijn minst een soort toenadering tussen Oost en West had ge zorgd. 5 maakt langs een aantal Europese DUBLIN (AFP) - President Ronald Reagan zal kandidaat zijn bij de komende Ameri kaanse presidentsverkiezin gen in 1984. Dit heeft de Amerikaanse vice-president George Bush verklaard op een persconferentie in Du blin. Bush verklaarde op zijn twee daagse bezoek aan Ierland dat Reagan zo "genereus" was om zich door hem bij te laten staan in de verkiezings campagne. PEKING (Reuter/AFP) - China heeft ambassades van Westerse landen in Peking gewaarschuwd de vertegenwoordigingen van die landen op Taiwan niet in sta tus te verhogen tot consulaire vertegenwoordigingen. Dit blijkt uit een brief van 29 juni die het ministerie van buitenlandse za ken aan alle ambassades in Pe king heeft gezonden, zo is giste ren in diplomatieke bron in de Chinese hoofdstad vernomen. Volgens de brief heeft Taiwan de afgelopen jaren in verscheidene landen visa-verstrekkende kan toren geopend, en openden som mige landen dergelijke bureaus op Taiwan. Daaronder zijn bij voorbeeld de Verenigde Staten, die na het aangaan van diploma tieke betrekkingen met China een bureau op Taiwan openden, dat niet-officiële contacten on derhoudt op het gebied van han del, cultuur en technologie. De meeste van deze landen verwij zen Taiwanese burgers voor visa nu naar hun consulaten in Hong kong. ISTANBUL (UPI) - De Turkse westkust is gisteren getroffen door een krachtige aardbeving, die in het stadje Canakkale het leven kostte aan drie personen. Er vielen 26 gewonden, aldus de politie. Canakkale ligt op 235 ki lometer ten zuidwesten van Is tanbul aan de Dardanellen die de toegang vormen tot de zee van Marmara. Het epicentrum van de aardbeving lag in Dega, een dorpje ten oosten van Canakka le. Er zijn reddingsploegen uitge stuurd naar 112 verspreid liggen de dorpen in de omgeving om de schade op te nemen als gevolg van de aardschok die een minuut aanhield. Volgens een meting in Athene had de beving een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. SAO PAULO (ANP) De nieuwe Amerikaanse onderminister voor inter-Amerikaanse zaken. Langhorne Motley, heeft in Bra zilië verklaard dat de buurlanden van Suriname zich zorgen moe ten maken over een eventuele grotere Cubaanse invloed in dat land. Volgens Motley wordt de door Cuba gepredikte "revolutie zonder grenzen" in Nicaragua reeds in de praktijk gebracht met de daaruit voortkomende bedrei ging voor de buurlanden. De onderminister verzekerde dat een evenwichtige dialoog in Mid- den-Amerika pas mogelijk wordt als Cuba deze houding laat va ren. Hij steunde de bemidde lingspogingen van Mexico, Pa nama. Venezuela en Columbia om tot een vreedzame oplossing van de crisis in Midden-Amerika te komen. BEIROET - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken George Shultz is gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus aangekomen voor de derde en meest belangrijke etappe van zijn korte rondreis door het Mid den-Oosten. Daarvoor had hij tijdens een be zoek van slechts vier uur aan de Libanese hoofdstad Beiroet ver klaard niet te verwachten een ADVERTENTIE maar dart wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 doorbraak tot stand te kunnen brengen in de huidige patstélling in Libanon. „Ik heb geen mand met lokmiddelen bij me om de Syriërs te overreden Libanon te verlaten", verklaarde Shultz. Syrië heeft geweigerd het Liba- nees-Israëlische akkoord over de terugtrekking van de buiten landse troepenmachten uit Liba non te aanvaarden, terwijl ook Israël niet zijn troepen zal terug trekken voordat Syrië dat even eens doet. Nog de avond voor de aankomst van Shultz heeft de Syrische pre sident Hafez Al Assad herhaald dat het Libanees-Israëlische vre desverdrag onaanvaardbaar is en dat Syrië zou proberen de over eenkomst te torpederen Behalve de Syrische oppositie te gen het door Shultz tot stand ge brachte verdrag, heeft de minis ter tijdens zijn besprekingen met de Libanese president Amin Ge- mayel ook gesproken over de verwachte eenzijdige Israëlische terugtrekking uit het Shoefge- bergte ten oosten van Beiroet en over het bezoek dat president Gemayel aan het eind van deze maand aan de Verenigde Staten zal brengen. Verwacht wordt dat de Israëli's over drie weken hun troepen uit door Aernout van Lynden de Shoef, waar continu gevoch ten wordt tussen de milities van de Druzen en christelijke ge meenschappen, zullen terugtrek ken naar meer gemakkelijk te verdedigen posities iq Zuid-Li- banon. Het Libanese leger, dat op het ogenblik nog opgebouwd wordt, en eenheden van de mul tinationale vredesmacht zouden de Israëlische posities moeten Ijzeren maag Chirurgen in Manipal in de Oost-Indiase staat Maharash tra hebben uit de maag van een jongeman die over erge buikpijn had geklaagd een bout, drie kompassen, twee naalden en vier spijkers ge haald. Volgens hoofdchirurg dr. Nayak maakt de patiënt het goed, maar vraagt men zich af hoe de ijzerwinkel in zijn maag kon komen. Men zal hem over zijn eetgewoonten ondervragen zodra het kan. Onverbeterlijk De 29-jarige Italiaan Raffaele Lorusso heeft zich zelfs niet in de rechtszaal laten afbren gen van zijn 'beroep'. In het gerechtsgebouw van Bari in Zuid-Italië, wachtende op zijn voorgeleiding wegens diefstal, rolde hij de porte- monnaie van een secretares se en stal een gouden munt stuk en 90 gulden van een ambtenaar. De parketpolitie greep hem bij de kraag. Zware regen Het bekende Oostenrijkse toe ristenoord Axams, bij Inns bruck, is door zware regenval van de buitenwereld geïso leerd na wat de televisie de zwaarste onweers- en storm buien noemde in twintig jaar. De beek die door het dorp stroomt is door het wassende water buiten de oevers getre den en daarbij zijn 50 huizen en boerderijen vernield. PARIJS De Parij se wereld tentoonstelling in 1989 gaat niet door. President Mitter rand nam dit besluit op grond van de felle protesten van de Parijse burgemeester en oppositieleider Jacques Chirac en van Chiracs partij genoot, de president van de regionale raad van het lie de France, dat is het gebied roiid de Franse hoofdstad. De voornaamste argumenten die tegen de wereldtentoon stelling werden aangevoerd waren de onberekenbaar ho- door Rudolph Bakker ge kosten m een periode waarin het land in grote eco nomische moeilijkheden ver keert, en de rompslomp die het de Parijzenaars in de vier jaar durende voorbereiding zou opleveren. In feite was de kwestie van de wereldtentoonstelling speel bal geworden in de politieke machtsstrijd tussen president Mitterrand en gaullistenlei der Chirac, die alles in het werk stelt in 88 op zijn beurt president van de republiek te- worden. Hei plan van de wereldtentoon stelling was oorspronkelijk opgeworpen door de Mirage- bouwer Marcel Dassault. Het werd door president Mitter rand in diens eerste perscon ferentie na zijn ambtsaan vaarding in 81 overgenomen. Terwijl experts de opdracht kregen de plannen te bereke nen, deed president Mitter rand er verder het zwijgen toe, terwijl van de kant van de oppositie alle register open gingen om de plannen te sa boteren. Burgemeester Chirac en de pre sident van de regionale raad voerden onder meer als argu ment aan dat de bijdrage die de staat van de gemeente en de omliggende provincies vroeg te hoog was. Burge meester Chirac geniet zijn po pulariteit bij de Parijze naars voor een deel omdat hij de gemeentebelastingen rela tief laag heeft weten te hou den. Hij voelt er niets voor de burgers extra onder druk te zetten voor een onderneming waarvan ze voorlopig alleen maar hinder zullen ondervin den. Terwijl het verkeer in de hoofdstad al lang het punt van de absolute chaos heeft overschreden, zouden werk zaamheden aan de wereld tentoonstelling het leven al leen nog maar onleefbaarder maken, zo is de redenering. Chirac heeft steun gekregen van de ecologen in Parijs, die vinden dat het geld beter kan worden gebruikt voor verbe tering van het leefklimaat in de buitenwijken en voor de intensivering van het open baar vervoer. Burgemeester Chirac had de regering overi gens een alternatief plan aangeboden. Hij stelde voor de expo te houden in een dorpje twintig kilometer ten oosten van Parijs, een streek rond de hoofdstad die altijd onderontwikkeld gebleven is. Ook dit plan is door het be sluit van president Mitter rand van de baan. In een eerste stellingname van de kant van de president wordt alle verantwoordelijk heid voor het niet-doorgaan van de expo in 1989 op de schouders van burgemeester Chirac en de zijnen gelegd. De expo was onder andere be doeld als een eerbetoon aan de Franse revolutie, die dat jaar twee eeuwen geleden be gonnen was. Chirac zal de ko mende maanden door de re geringspartijen dan ook een gebrek aan nationaliteitsbe sef en aan ondernemingsgeest worden verweten. Terzelfder tijd mag worden aangenomen dat de regering binnenskamers een zucht van verlichting slaakt dat het project niet doorgaat. Men heeft aan de plannen met het1 museum voor de 19e eeuw in het Orsay-station kunnen zien hoe in weinig jaren fi nanciële berekeningen met drie of vier moeten worden vermenigvuldigd om projec ten op lange termijn tenslotte te kunnen verwerkelijken. Dezer dagen gaat desondanks een grootscheepse tentoonstel ling over de geschiedenis van Chirac: protest de (Foto: AP» wereldtentoonstelling open in het Musèe de arts de- coratifs. Ze was bedoeld ge weest als de bel voor de eerste ronde van voorbereidingen die tot de expo van 1989 had den moeten leiden. President Mitterrand zou bij de ope ning een rede uitspreken. De ze rede was al in een eerder stadium van onzekerheid af gezegd. De tentoonstelling zou vervolgens worden ge opend door de bij de laatst kabinetshervormingen gede gradeerde minister voor cul tuur Jack Lang. Het valt af te wachten of de minister alsnog op het appel zal verschijnen. ADVERTENTIE uw VAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM'M BIJ DE ANWBTE BOEKEN. Neder!ami. Westerhoven, aan de Belgische grens. Luxe bungalow. Per week vanaf HS 790.-LS Kanaaleilanden. Guernsey. St. Peter Po/1. Appartementen voor 2 lot 6 pers. 8 dagen per persoon vanaf HS 682.- LS Spanje. Costa Brava, 10-daagse busreis. Hotel met volpension. 2 en 16 september p.p. f435,-14 oktober Schotland. Edinburgh Taptoe. 3-daagse vliegreis. Volpension. Vertrek 26 augustus. Per persoon. Oostenrijk. Zwerven mei eigen auto. I 'erblijj III hotels. II oj 12 dagen Prijs per persoon vanaj ANWB-Leiden. Stationsweg 2, tel. 071-146241. UIT EN THUIS MET DE ANWB ANWB

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9