c Korter werken voor ambtenaar EEN HEEL PELOTON VOOR EEN AFDAAL- PRUSJE. Zigeuners moeten het land verlaten Ruding achter mening CEC 1? 'Minima-beleid geen zaak voor gemeenten' J— - Rietkerk mikt op 1984 Nijpels: ingreep in inkomens Nieuw leukemievirus Rechter staat gansslaan toe Staat wil Belg D. uitleveren Theologische faculteit blijft Wwv-truc jongeren Getuigen bij kort geding Herrenberg Broer en zus verdronken 69 JAMIN WOENSDAG 6 JULI 1983 Binnenland OPSTERLAND (ANP) - "Het mini- ma-beleid is een rijksaangele genheid. B en W van Opsterland hebben de Gemeentewet vrij geïnterpreteerd. Artikel 300 van deze wet zegt dat de gemeente de bevoegdheid heeft om een inwo ner individueel belastingschuld kwijt te schelden. Wat de ge meente Opsterland heeft gedaan is een onbepaalde groep kwijt schelding verlenen. Opsterland kan best zo'n voorstel doen, maar het is uiteindelijk het rijk dat beslist". Dit zegt een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken in een reactie op het besluit van de Friese gemeente Opster land om inwoners met een mini mum-inkomen op verzoek vrij- stelling te geven van het betalen van gemeentelijke belastingen. Deze regeling, die geldt voor afval stoffenheffing, riool- en honden belasting, is bedoeld voor men sen met een netto-inkomen van 1321 gulden per maand, nadat huur en ziekenfondspremie zijn betaald. De ontheffing kan een gezin twintig gulden per maand schelen en op jaarbasis 231 gul den. De regeling gaat de gemeen te ongeveer 140.000 gulden per jaar kosten, een bedrag waarvoor in de begroting van volgend jaar dekking moet worden gezocht. De gemeente heeft inmiddels 250 verzoeken om vrijstelling ont vangen. Het voornemen is niet helemaal nieuw, omdat in de jaren zestig voor mensen met een inkomen van niet meer dan vijfhonderd gulden boven hun aow-uitkering al de mogelijkheid bestond vrij stelling te vragen van het betalen van hondenbelasting. De kamerleden Winschoten en Nij- huis hebben omtrent het besluit van de gemeente Opsterland in middels vragen gesteld aan de ministers van binnenlandse za ken en sociale zaken en werkge legenheid. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft de ge meente Opsterland nu gevraagd uitleg te geven over de manier waarop het besluit tot stand is gekomen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) wil dat ambtenaren per 1 januari 1984 korter gaan werken. Het grootste deel van hen zou een werkweek moeten krijgen van 36 en vervolgens van 32 uur. De minister werkt aan een werkge legenheidsbeleid dat hierin voorziet. Dit zal ook gevolgen hebben voor de zg. trend volgers (werkers bij gesubsidieerde instellingen). De bewindsman gaat er daarbij van uit dat ambtenaren de ko mende jaren geleidelijk 2,5 pro cent minder gaan werken met gelijktijdige inlevering van sala ris. Dit is in kringen rond het kabinet vernomen. Zoals bekend stellen premier Lubbers en minister van sociale zaken De Koning zich, net als Rietkerk, op het stand punt dat de overheid op het ge bied van de arbeidstijdverkor ting een voorbeeld moet geven. De ambtenarensalarissen vormen een belangrijk bestanddeel in de besprekingen over de bezuini gingen van volgend jaar, waarbij het begrotingstekort van de overheid met 12 miljard gulden DEN HAAG (GPD/ANP) - Als het kabinet niet met een omvangrijk bezuinigingsbeleid komt, over weegt de VVD een forse ingreep voor te stellen in de inkomens van iedereen. Daarbij zou ieder een zo gelijk mogelijk moeten worden behandeld. VVD-fractie- leider Nijpels zegt dit in het blad van de Vakcentrale voor Middel baar en Hoger Personeel (MHP). In het interview hekelt Nijpels het incidentele bezuinigingsbeleid van het kabinet. Het kenmerkt zich volgens hem nogal eens door beslissingen die in het weekeinde bekend worden ge maakt. Binnen de WD wordt nagedacht over een betere ma nier van bezuinigen, aldus Nij pels. Daarbij komt ook de vraag aan bod, waar voor de liberalen de grens ligt als het om bezuini gen gaat. Een harde discussie met CDA-frac- tievoorzitter De Vries zegt Na pels niet te schuwen, mits die discussie leidt tot een krachtig beleid van het kabinet. "Voor mij staat vast dat een andere vorm van beleid ook kiezers zal afsto ten van het CDA", aldus Nijpels. WEERRAPPORTEN moet worden verminderd. Dit jaar werd al een begin gemaakt met de jaarlijkse inkrimping van het ambtenarenbestand met 2 procent, terwijl de ambtenaren aan de andere kant hun prijs compensatie inleverden in ruil voor drie roostervrije dagen en 5200 nieuwe banen. De opbrengst van de inleveropera- tie door de ambtenaren is echter tegengevallen. Van de anderhalf miljard gulden die vrijkwam via de prijscompensatie bleef slechts 300 miljoen gulden over voor herbezetting van vrijko mende banen, de rest ging naar de schatkist. Bovendien zijn de door werktijdverkorting (drie roostervrije dagen) vrijkomende nieuwe banen slechts in geringe mate opgevuld (30 procent bij de rijksoverheid en nog minder bij de lagere overheden). Tegen die achtergrond wil minister Rietkerk proberen een beleid te formuleren voor de middenlange termijn. Hij heeft echter wel aan ADVERTENTIE de minister van financiën Ru- ding als voorwaarde gesteld dat hij de door arbeidstijdverkorting vrijkomende arbeidsplaatsen voor 75 tot 80 procent opnieuw mag bezetten. Ruding (finan ciën) wil tot dusver niet verder gaan dan 50 procent. Rietkerk komt met zijn plannen te gemoet aan de wensen van de ambtenarenbonden, die al eerder om een beleid voor de langer ter mijn hadden gevraagd, omdat zij tot nu toe slechts met afzonder lijke maatregelen zijn geconfron teerd. Overigens zouden de vier centrales van overheidspersoneel minister Rietkerk vandaag aan de tand voelen over mogelijke nieuwe kortingsoperaties per 1 januari 1984. Volgens de ambtenaren- centrale CFO is er een groeiende onrust bij de achterban over uit gelekte berichten als zouden de ambtenaren volgend jaar vier miljard gulden extra moeten op brengen. Bovendien bestaat er nog steeds onduidelijkheid over de voorgenomen salariskorting van twee procent per 1 oktober AMSTERDAM (ANP) - Er zijn duidelijke aanwijzingen dat een nieuw leukemievirus (bloedkanker). dat drie jaar geleden in Amerika werd ontdekt, momenteel ook onder de Surinaamse en Antilliaanse gemeenschap in Amsterdam en omstreken circu leert. Uit een onderzoek van het Nederlandse Kankerinstituut in Am sterdam is inmiddels vast komen te staan dat een patiënt, af komstig uit Suriname, is overleden aan de bewuste vorm van bloedkanker. De Bloedtransfusiedienst in Amsterdam en het Academisch Ziekenhuis in Nijmegen hebben nog drie gevallen van het zogenoemde T-cel-leukemieviros ontdekt. Voorzover bekend komt het virus vrijwel alleen voor bij mensen uit het Caribisch gebied en in het zuidwesten van Japan. Bij de blanke bevolking van Amerika en Europa heeft men geen aan wijzingen voor de ziekte gevonden. Het is absoluut niet bekend of het virus besmettelijk is en op welke wijze de eventuele be smetting wordt overgedragen. EIJSDEN (ANP) - Het omstreden gansslaan in het Zuidlimburgse Oost-Maarland is gisteravond voor de 28ste keer zonder ernsti ge incidenten verlopen. De die renbeschermers hielden wel een tegendemonstratie, maar zij wer den door de politie op veilige af stand gehouden van de plaats waar tientallen belangstellenden tegen betaling van 25 cent met een blinddoek voor op de kop van een dode gans sloegen met een degen. De 60-jarige pastoor van het dorp zag er geen enkel bezwaar in om, ondanks ontvangen dreigbrie ven, ook nu weer als eerste op de gans te slaan. Hij blijft erbij dat deze traditie zeer onschuldig is. De president van de Maastrichtse rechtbank had eerder op de dag de vordering afgewezen van de Dierenbescherming om het "gansslaan" te verbieden. De president baseerde zijn uit spraak op het feit dat de Dieren bescherming zich heeft beroe pen op bescherming van het al gemeen belang, wat evenwel haar taak niet is maar die van de overheid. De Dierenbescher ming moet particuliere belan gen, onder meer het beschermen van levende dieren behartigen, aldus de president. Die worden bij het gansslaan niet geschaad, omdat daarbij een dode gans wordt gebruikt. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg 29 16 28 17 28 15 licht bew. onbew. swaar bew. 28 18 0 onbew. 24 18 0 half bew. 28 16 2 licht bew. 27 15 0 regenbui 27 19 0.1 bew. 27 18 onbew. 23 12 onbew. 31 22 onbew. 26 onbew. 27 17 geheel bew. 27 18 regenbui 25 18 regenbui 29 18 Mallorca Malta München Oslo Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis mist 26 13 20 licht bew. 21 10 0 onbew. 30 14 0 onbew. 28 15 0 onbew. 25 15 0 zwaar bew. 23 16 0 zwaar bew. - 15 zwaar bew. 29 17 0 zwaar bew. 26 15 7 onbew. 35 16 0 onbew. 26 15 0 onbew. 30 18 0 licht bew. 31 19 0 onbew. 27 16 1 geheel bew. 26 18 0.9 zwaar bew. 24 12 0 onbew. 28 16 16 zwaar bew. 29 18 0 onbew. 31 19 0 onbew. 23 12 0 onbew. 29 17 0 licht bew. 27 15 3 half bew. 26 20 0 licht bew. 24 19 0 onbew. 27 21 0 half bew. 28 22 0 zwaar bew. 37 23 0 DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Korte-Van Hemel (justitie) is niet van plan te rug te komen op haar beslis sing de 45-jarige Belg S.D. uit te leveren aan zijn geboorte land. Dit heeft landsadvocaat mr. H.A. Groen gisteren gezegd tijdens een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank. D. wil dat zijn uit levering wordt verboden, zo lang de Europese commissie voor de rechten van de mens nog niet heeft beslist over de klachten die hij tegen België heeft ingediend. Vorige week gelastte de rechtbank in Mid delburg de voorlopige invrij heidstelling van D. De Belgen willen D. die in juli vorig jaar naar Nederland vluchtte, uitgeleverd zien, omdat hij volgens hen thuis hoort in een inrichting. Voor zijn uitbraak bracht de Belg al 24 jaar door achter de tra lies na een dubbele doodslag in 1958 en nog eens doodslag en een poging daartoe een jaar later. De advocaat van D. mr. P.R.W. Schaink, hield de president van de rechtbank voor dat zijn cliënt geen enkel uitzicht meer heeft als hij wordt uit geleverd. UTRECHT (ANP) - Een oproep van 100 Poolse zigeuners (40 fa milies) die sinds enige tijd bij de veemarkthallen in Utrecht bi vakkeert, moet ons land verla ten. Ze hebben op 22 juni de vluchtelingenstatus aange vraagd. Maar het ministerie van justitie heeft daar negatief op ge reageerd. De zigeuners moeten vandaag Nederland verlaten. Volgens een van hun advocaten, mr. P. Krepel, heeft een verge lijkbare groep zigeuners in Am sterdam een kort geding aange spannen om uitzetting te voorko men. Dat geding dient op 22 juli. De zigeuners in Utrecht mogen volgens mr. Krepel echter niet wachten op de uitslag van het kort geding in Amsterdam. Ze mogen ook niet langer blijven als ze zelf een kort geding aanspan nen. Hun advocaten hebben dat nu toch gedaan, in de hoop dat de rechter in ieder geval zal be palen dat de zigeuners in Utrecht mogen blijven tot in Amsterdam gewezen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie zijn alle aanvragen van de zigeuners in Utrecht individueel bekeken. Volgens hem is het ministerie van mening, dat zigeuners bin nen Europa niet als vervolgd kunnen worden beschouwd, zo dat hun ook niet de vluchtelin genstatus kan worden verleend. De vereniging KOM, die zich bezig houdt met de belangenbeharti ging van zigeuners, heeft met klem geprotesteerd tegen de be slissing van het ministerie van justitie om de Poolse zigeuners geen asiel te verlenen. In een ver klaring stelt de vereniging dat er van vervolging van zigeuners in zowel West- als Oost-Europa wel degelijk sprake is. DEN HAAG (GPD) - In een brief aan de gemeentelijke sociale diensten schrijft staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) dat hij zal ingrij pen als blijkt dat veel jonge ren onder de 23 jaar hun wwv-aanvraag uitstellen tot na hun 23ste veijaardag Deze jongeren krijgen na de ww geen wwv meer, maar een bijstandsuitkering ge koppeld aan hun leeftijd. Ge bleken is nu dat een aantal jongeren hebben gewacht met het aanvragen van deze uitkering bij de gemeentelij ke sociale dienst tot na hun veijaardag, om zo de lagere bijstandsuitkering te kunnen ontlopen. De staatssecretaris zegt te ver wachten dat niet veel jonge ren deze truc zullen uithalen. De gemeentelijke sociale diensten vragen bij een wwv- aanvraag vrijwel altijd de ww-gegevens van de betrok ken bedrijfsvereniging op. De gemeenten kennen dan ook wel eens een bijstands uitkering toe met terugwer kende kracht. Hiertegen verzet De Graaf zich in zijn brief. Hij vindt dat, als de uitkeringsgerechtigde een bepaalde vrijheid heeft bij het indienen van de aan vraag, de sociale dienst niet ten nadele (een lagere bij standsuitkering) van de be trokkene mag handelen. AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs) is van plan de theologische facul teit van de universiteit van Am sterdam niet op te heffen. In plaats daarvan zal de faculteit voor ongeveer één miljoen gul den moeten bezuinigen. Ophef fing van de faculteit zou een be sparing van 3,8 miljoen gulden hebben opgeleverd. Vorige week nog hebben de kerken onder meer gepleit voor het eigen ge zicht van de Amsterdamse facul teit, waar sterk maatschappijge- De Amsterdamse faculteit heeft onlangs de minister er op gewe zen dat de gemiddelde kosten per theologie-student aan de twee conventionele theologische faculteiten (Katholieke Universi teit in Nijmegen en de Vrije Uni versiteit in Amsterdam) aanzien lijk hoger zijn dan aan de vier openbare theologische facultei ten (Amsterdam, Groningen, Leiden, Utrecht). LUXWOUDE (ANP) - Bij een aan rijding tussen twee auto's op de weg Heerenveen-Drachten zijn gisteren twee doden en drie ge wonden gevallen. Het ongeval gebeurde toen de bestuurder van een auto met drie inzitten den plotseling afremde om naar een brandje langs de kant van de weg te kijken. Het voertuig werd prompt geramd door een achteropkomende auto. De twee inzittenden van deze wagen wa ren op fclag dood. AMSTERDAM (GPD) - Vyf voor aanstaande Surinamers zullen over twee dagen voor de presi dent van de Amsterdamse recht bank onder ede verklaren dat de Surinaamse ambassadeur in ons land, Henk Herrenberg, betrok ken is geweest bij een aanbie ding van 50 miljoen Amerikaan se dollars door Colombiaanse co- cainehandelaren aan het regime- Bouterse in Suriname. Het dagblad Het Parool publiceer de gisteren deze verklaring al naar aanleiding van een kort ge ding dat Herrenberg dezelfde dag tegen de krant had aange spannen. De Surinaamse ambas sadeur eiste rectificatie van het dagblad van eerder gepubliceer de artikelen over zijn vermeende rol in de cocaine-dollarsaffaire. Dit kort geding diende gisteren, maar wordt over 2 dagen voort gezet. De naar Nederland ge vluchte Surinamers dr. Jules Sedney. E. Wijngaarde, mr. A. Haakmat, W. Lionarons en dr. Chin a Sen hebben toegezegd dat zij de beschuldigingen en de be wijslast tegenover de rechtbank president onder ede zullen her halen. Het Parool schreef gisteren dat de oud-president van de centrale bank van Suriname, dr. Sedney, al vanaf het begin wist dat de le ning, die anonieme Colombianen bevelhebber Bouterse van Suri name onder zeer gunstige condi ties aanboden, „niet gezond was". Van Bouterse en Herren berg mocht hij geen onderzoek doen naar de identiteit van de geldschieters. De door Het Parool gepubliceerde verklaringen zijn maandagavond aan Herrenberg ter kennisne ming toegestuurd. Volgens jour nalist Grijpma bezochten drie di plomaten van de Surinaamse ambassade enkele uren later dr. Sedney om hem te bewegen een verklaring te tekenen waarin hij de beschuldigingen tegen de Su rinaamse ambassadeur zou te rugnemen. Maar de bankier wei gerde dit. Om veiligheidsrede nen is Sedney maandagavond op een geheim adres in ons land on dergedoken. De journalist Paul Grijpma van Het Parool publiceerde op 17 ja nuari jl. een artikel onder de titel „Cocaine-handel zou Bouterse willen steunen". Op 7 mei volgde een verhaal onder de kop „De co caïnehandel en de miljoenen" en op 14 mei bracht de krant het ar tikel Dr. Sedney en de cocaïne zaak". Die drie verhalen worden, werden gisteren tijdens de rechtszitting, door Herrenbergs advocaat mr. H. J. M. Boukema aangeduid als roddelpraat geba seerd op tweedehands informa tie en geruchten die in strijd zijn met de waarheid. Het Parool wilde Herrenberg geen bronnen in Suriname noemen en weigerde een en ander te rectifi ceren hetgeen door advocaat Boukema werd betiteld als jour nalistiek onbenul en arrogantie. De publicaties in Het Parool wor den volgens raadsman W. C. van Manen van Het Parool gesteund door verklaringen van onder meer mr. drs. André Haakmat, journalist Wilfred Lyon Arons, Edgar Wijngaarde, Henk Chin A Sen, Jules Sedney en anderen. De advocaat van Het Parool zei gis teren dat de betrokken journalist zeer zorgvuldig heeft gewerkt, en zyn eerste verhaal zelfs twee da gen heeft vastgehouden om nog eens alle bronnen na te gaan. De uitspraak is 12 juli. LEEUWARDEN (ANP) - Een 26- jarige vrouw en haar 28-jarige broer uit het Friese Hantumhui- zen zyn gisteren verdronken. De vrouw raakte tijdens het zwem men by een openstaande sluis in een draaikolk, waarna ze in een rooster klem kwam te zitten. Na dat verscheidene omstanders vruchteloos pogingen hadden gedaan de vrouw uit het rooster te bevrijden, sprong haar broer te water. Hij moest zijn reddings poging in de sterke stroming met de dood bekopen. ADVERTENTIE Maak een mooie kans op één van de Tour de France drop van Jamin. Zoete, zachte wielrendrop voor een nóg zachter prijsje. Een heel peloton (250 gram) voor maar Geldig t/m 13 juli 1983. DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) on derschrijft de hoofdlijnen van het advies van de top ambtenaren over de noodzakelijke bezuinigingen in 1984. Net als de ambtenaren in de Centrale Econo mische Commissie (CEC) vindt de minister dat het kabinet volgend jaar zo'n 12 miljard zal moeten be zuinigen. Ruding geeft zijn oordeel in een brief, die gisteren in het kabinet besproken is. De ministerraad is gisteren begonnen met een eerste bespreking van de begroting voor 1984. Naar ver wachting zullen de gesprekken hierover in totaal zo'n twee weken duren. Een bij het gesprek in de ministerraad betrokken woordvoerder zei dat zowel het rapport van de CEC als de brief van minister Ruding met „afgrijzen" door het kabinet werden ontvangen. De 12 miljard bezuinigingen, die in bei de stukken worden voorgesteld, zijn aanzienlijk meer dan het bedrag van 7 miljard waar het regeer akkoord nog van uitgaat. Minister Ruding kondigt aan dat hij zich fel zal verzet ten tegen pogingen om de lasten voor de burgers verder te verzwaren. Ook zal hij zich verzetten tegen voorstellen om eventueel de btw te verhogen. Vol gens Ruding is het echter ook dringend gewenst dat het kabinet er in slaagt het overheidstekort volgend jaar met minstens 1 procent terug te brengen. Ge beurt dat niet, dan vreest de bewindsman dat het buitenland het vertrouwen in de Nederlandse over heid zal verliezen. Dat zou er toe kunnen leiden dat het overheidstekort niet meer via leningen op de Nederlandse kapitaalmarkt gefinancierd kan wor den. Ruding sluit zich verder aan bij de opvattingen van CEC dat arbeidstijdverkorting alleen zin heeft, in dien niet alle openvallende arbeidsplaatsen herbe zet worden. Gebeurt dat wel dan leidt het korter werken niet tot de gewenste rendementsverbetering voor het bedrijfsleven. Hij staat daarmee tegenover de opvattingen zoals die onder meer door minister De Koning (sociale zaken) worden verkondigd. Deze streeft naar een zo groot mogelijke mate van arbeidstijdverkorting omdat het korter werken gepaard gaat met inleveren van loon en op die wijze door kan werken in de sociale uitkeringen. Nu al heeft het kabinet besloten om op 1 oktober de uitkeringen indien mogelyk met 2 pro cent te verlagen. Rivella en E10, vertrouwde I Geniet ervan en i klank. Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 1 augustus in voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 275. 8901 BB Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt Vergeet uw naam en adres niet Prijzen: 100 gratis jaarabonnementen op Ubelle of Story. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht. een paar apart met héél weinig calorietjes

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7