Zomer '83 "Auto maakt wijk levensgevaarlijk" "Kind en ziekenhuis" toch geen subsidie -c Westeinde Il-bewoners willen woonerven Landscheidingsweg spookachtig leeg AGENDA Nog geen plan voor grond naast Muzenhof WOENSDAG 6 JULI 1983 Stad en rand 1 Bloemeneocpo in Warmond De organisatoren van de expositie maken samen met Warmonds eerste burger Hendrickx-Vlaar, tweede pan rechts, een rondgang over de tentoonstelling. (Foto Holvast» WARMOND - Tot drie keer toe schoot het tenr.isballenkanon het kleine projectiel op hem af. Geen enkele keer lukte het G. Hogewoning, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse bloemenveilingen, om met zijn van tevoren zo geroemde back hand het voor de ingang van de bloemententoonstelling ge hangen papieren gordijn aan flarden te slaan. Medewerkers van Dekker Tennis sprongen vervolgens te hulp en rukten de versperring van de rails af. De weg richting Zomerflora/ Floriade '83 was vrij en de vele genodigden, onder wie vele Warmondse notabelen, rukten op, de lucht en aanblik van duizenden bloemen en vaste planten tegemoet. Een komische openingsceremo nie dus, gistermiddag in de hallen van Dekker Tennis, voorafgegaan door toespraken van N. Hemmes, voorzitter van de Rijnsburgse werkgroep Zo merflora '83 en van Jac. Zwee- ris, voorzitter van de Akers- lootse stichting 'Liliade', als mede van eerdergenoemde Hogewoning. Hemmes, die pluimpjes tekort kwam, zo vol lof was hij over iedereen die aan de bloemen tentoonstelling heeft meege werkt, vertelde hoe de samen werking van dit tweetal organi satoren van vaste tentoonstel lingen tot stand is gekomen. Beide instanties hebben elkaar vorig jaar op de Amsterdamse Floriade ontmoet. Waarna werd besloten de krachten te bundelen. "We hebben alle twee wat water bij de wijn moeten doen want de Liliade vindt normaal gesproken wat later in het jaar plaats en de Zo merflora wat vroeger", aldus Hemmes. Ook Hogewoning sprak lovend over het bloemenfestijn op de Warmondse tennisbanen van Dekker. "Hoewel mijn filosofie luidt dat er heel wat indringen der media zijn om bloemen te promoten dan tentoonstellin gen, ik denk hierbij vooral aan radio en televisie, moet mij van het hart dat ik deze tentoon stelling haar geld dubbel en dwars waard vind", aldus de veilingvoorzitter. Na een half uur verbale kracht patserij stonden de vele bezoe kers/genodigden te trappelen van ongeduld om de tentoon stelling te bekijken. Maar eerst moesten de magen worden ge vuld en de keelgaten ge smeerd. Bitterballen ("Wat zijn ze groot hé, het lijken wel ten nisballen, aldus een anony mus) en vele gratis drankjes werden dan ook rap verorberd. Baldadige dames en heren be gonnen intussen ongeduldig te applaudiseren maar pas om vier uur bewees Hogewoning hoe weinig hij van McEnroe heeft opgestoken. De kleurenpracht van de bloe- mencomposities die fraaie be namingen dragen zoals Pink Perfection en Lady Killer vie len in goede aarde bij de over de zandpaden voortschuifelen- de bezoekers. Kenners, gegroe peerd rondom en druk wijzend bij de stand van Warmonds handelskwekerij Humako, die zowel goud als zilver won bij de aan de tentoonstelling ge koppelde wedstrijden, wisse len wetenswaardigheden uit, terwijl leken al op weg zijn naar andere bloemencomposi- ties. Op de afdeling 'mechanisatie' ex poseren o.a. een drukkerij met bloemenposters, fabrikanten van tuingereedschappen, kof- fie-automaten en koel- en vriescelinstallaties. De stand van de gemeente Warmond steekt bij alle pracht armoedig af. Weggedrukt in een hoekje projecteert een automatisch apparaat dia's op de muur die onzichtbaar zijn doordat er geen enkele verduistering is Met een bijdrage van Wim Koevoet. aangebracht. De gemeente- kraam wordt gecompleteerd door oude plattegronden die door gebrek aan begeleidende informatie geen enkel cachet hebben meegekregen. Het lijkt dan ook alsof de kaarten zijn bevlekt met doodgeslagen in secten. Met heel wat meer animo gaat de vertegenwoordiger van de fir ma in houten kisten voor het bollenwezen te werk. "Wat er zo bijzonder is aan een kist?", speelt hij lichtelijk veront waardigd de vraag terug. "Er is bijvoorbeeld een belangrijk onderscheid in kisten die wor den gekocht door exporteurs en die waarvan intern gebruik wordt gemaakt. Voor de expor teur is elke gulden voor een kist er een teveel, vandaar dat ik ook kisten lever van goed koop Portugees hout. De kis ten voor de kweker moeten langer mee, die worden dan ook gemaakt van beter, uit Scandinavië afkomstig hout. Die kunnen dan ook wel dertig jaar mee". Bremmer voorspelt Kapper Bremmer uit Valken burg, die vanmorgen bij het ontwaken een dik wolkendek boven zijn huis in het Rijndorp zag hangen, is niettemin opti mistisch over de snelle terug keer van het zonnetje. Hij is zeer beslist als hij zegt dat de bewolking van vandaag en het beetje regen dat er volgens hem zal uitvallen, morgen tot het verleden zal behoren. "Dan gaat het met het mooie weer gewoon weer verder", zegt hij. Bij een temperatuur van rond de 28 graden trekt de storing van daag, na achterlating van wat regenwater, over het land weg naar onbekende bestemmin gen. De wind komt uit het noord-noord-oosten. "Het is ei genlijk niet zo makkelijk om buien te voorspellen", tekent de Valkenburgse haarkunste- naar bij zijn voorspellingen aan. "Er komt een koufront uit het noord-westen. "Daarvan 1 was de bewolking vanmorgen al zichtbaar boven de regio". Maar nogmaals, dat is iets waar we ons volgens Bremmer niet ongerust over hoeven te ma ken. "We zitten nog steeds in een hoge-druk-uitloper vanuit de Azoreh en morgen is het we derom mooi weer". Hoe lang dit nog zo zal aanhouden kan de amateur-meteoroloog niet zeggen. "Boven Spanje en Noord-Frankrijk liggen wat storingen op de loer. Ik denk echter dat deze hier niet veel vat op het weer zullen krijgen". ZOETERWOUDE "Er moeten eerst ongelukken gebeuren voor de automobilisten re kening houden met de kinderen in de wijk". "In mijn kadetje vind ik dertig een heel lage snelheid". Zie hier twee tegenovergestelde meningen die gisteravond in het raad huis werden geventileerd op de hoorzitting over de veiligheidsproblemen in de jongste Zoeterwoudse woonwijk Westeinde II. De melk van de "Heilige Koe" bleek andermaal nogal zuur te zijn. Een bewonerscommissie houdt zich al geruime tijd bezig met een onderzoek naar de verkeers- (on)veiligheid in de zogenaamde Vogelbuurt. Uit een onlangs ge houden enquête bljkt dat bijna zestig procent van de buurtbe woners meent dat het met de ver keersveiligheid in de wijk matig tot slecht is gesteld. Eenzelfde percentage vindt dat er proble men zijn voor voetgangers. Als voornaamste oorzaken van. de overlast die de bewoners onder vinden worden genoemd het ont breken van trottoirs en het tekort aan parkeerplaatsen. Deze oorza ken komen op hun beurt weer voort uit de krappe stedebouw- kundige opzet van Westeinde II. Woonerven Het merendeel van de bewoners van de wijk Westeinde II in Zoe- terwoude is voorstander van de realisering van woonerven in zijn wijk. Tevens moeten er maatre gelen worden genomen om de snelheid van de automobilisten in de Vogelbuurt af te remmen. Gisteravond bleek de hoop op verbetering van de veiligheid in de volgens sommigen levensge vaarlijke buurt gevestigd op de realisering van genoemde woon erven in de Gans, Zwaan en Kie vit. Het principe namelijk dat het gemotoriseerd verkeer ondergeschikt wordt ge- maakt aan de voetganger. De au to mag op een woonerf slechts stapvoets rijden. Momenteel komt het voor dat bewoners van de wijk met zeer hoge snelheid huiswaarts keren. Tachtig pro cent van de bewoners van de wijk noemde de snelheid van de auto's in de wijk problematisch. Dit onaangepaste rijgedrag le verde gisteravond felle uitspra ken op van moeders die voor het leven van hun kinderen vrees den. "Als je zegt dat ze veel te hard rijden kan je een grote mond krijgen. Ik rij zo hard als ik wil, krijg je dan te horen", aldus een verontwaardigde moeder over het gebrek aan solidariteit bij de mede-buurtbewoners. Een andere, mogelijke oplossing om de onveilige situatie in de Vo gelbuurt te beëindigen is het ver groten van het aantal parkeer plaatsen. Momenteel is de situa tie zo dat er links en rechts, schots en scheef auto's staan. Dit werkt voor de automobilist wel snelheidsbeperkend maar dwingt de voetganger van de rij baan gebruik te maken. "Sociaal wangedrag" Bij de vraag om meer parkeerplaat sen kunnen de wijkbewoners voor een belangrijk deel de hand in eigen boezem steken. Maar liefst twintig parkeerplaatsen onttrekken de bewoners omdat ze van de parkeerplaats voor hun woning een tuintje hebben ge maakt. Hun auto staat zodoende op een openbare parkeerplaats. "Sociaal wangedrag", werd dit gisteravond genoemd. Behalve over de parkeerproble men werden gisteravond ook suggesties gedaan om de speel plaatsen voor kinderen te veran deren. Momenteel zijn er drie zandbakken in de wijk die echter meer als kattebak dienst doen dan dat er kinderen in spelen. Voorgesteld werd een zandbak op te offeren voor parkeerplaat sen en een zandbak te verande ren in andersoortige speelgele- genheid. Een rolschaatsbaan, korfbalveldje en tafeltennistafel werden als concrete voorstellen gelanceerd. De commissie die namens de be woners van Westeinde II het Zoeterwoudse college van bur gemeester en wethouders advi seert, gaat met de resultaten van de hoorzitting aan de slag. In het najaar zal een advies de deur uit gaan. Dan is het aan B en W om de nodige maatregelen te treffen. Wethouder A.R. van der Heijden liet gisteravond al weten dat er weinig geld in de gemeentekas zit om de wijk ingrijpend te ver anderen. WASSENAAR/DEN HAAG - Deze aanblik bood gisteravond de anders zo drukke Landscheidingsweg op de grens van Wassenaar en Den Haag. Evenals een deel van de rijksstraatweg moest ook deze weg gistermiddag om half vijf voor alle verkeer worden afgesloten. Een situatie die zeker tot aan het begin van de middag heeft geduurd. Ooorzaak was een gasspuitende boorput op het olie- produktieveld van de NAM aan de Zijdeweg. In de loop van de ochtend en nacht heeft zich zelfs als gevolg van de spuiter een dun olielaagje op de weg gevormd. (Foto GPD). WOENSDAG 't Parlement. Nieuwstraat 45 - lezing over reïncarnatie, 20.00 uur. Stadhuis - raadscommissie volkshuis vesting, 20.00 uur. DONDERDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat - film: "An Invitation to Traditional Music", 15.00 uur. Stadhuis - raadscommissies financiën; maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid, cultuur en sport; economische aangelegenheden, 20.00 Filmhuis LVC, Breestraat 66 - "In the beginning..of the end", 20.00 en 22.15 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit. Caeciliastraat 18 soos, 21.00-01.00 Wassenaar Gemeentehuis - Vergadering van de raadscommissie voor openbare werken, half acht. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 1 juli tot 8 juli door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553 en Apotheek Linnaeus, de Kempenaarstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe. en vr. van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand Overleden: P.W.J. Bonte, geb. 1-4-1904 geh. gew. met A.M. Colpa, W. van Duivenvoor de, geb. 14-9-1913 vrl, K.L. Tan, geb 6-3-1912 man, J.H. van Dien, geb. 13- 6-1983 vrl, J.E.A. Zeeman, geb. 29-3- 1912 man, W.F. Selier, geb. 29-9-1905 man, D.C.W. Hebing, geb. 20-7-1902 vrl. geh. gew. met H. Kranenburg, F. Wiemer, geb. 24-6-1959 man, E. Kleijn, geb. 23-8-1913 vrl. echtg. van J. de Ridder, H. Rijnsdorp, geb. 4-5-1894 vrl. geh. gew. met H. van den Broek, S. van Meijgaarden, geb. 16-8-1905 man, J.W. Vendel, geb. 20-9-1921 man, J.P. van Amsterdam, geb. 14-8-1900 vrl. geh. gew. met P. van der Klugt, L. Ouwerkerk, geb. 23-3-1882 man, W.F. Hemuer, geb. 15-4-1906 man, J.C. Gans, geb. 8-11-1904 man, C.A. Meu- rink, geb. 26-8-1926 man, N. van der Voet, geb. 26-8-1926 man, C.J. Heeren, geb. 12-11-1946 man, W. Brakhoven, geb. 13-12-1937 man, G. Krafjenoord, geb. 4-9-1912 man, J. Haksteen, geb. 19-9-1935 man. LEIDERDORP - Er zijn "helaas" nog steeds geen bouwplannen voor het stuk grond naast Mu zenhof aan de Leiderdorpse En- gelendaal. Dat zei burgemeester Van der Have gisteravond tij dens een vergadering van de commissie beroep- en bezwaar schriften, die een bezwaarschrift van het Lëidsch Dagblad tegen de weigering om eventuele plan nen openbaar te maken behan delde. Volgens Van der Have valt er wei nig openbaar te maken. De gege vens die er zijn zouden een "on volledig en vertekend beeld" ge ven. "Er is nog niets aan het col lege gemeld. We zijn in verwach ting maar niet in blijde", aldus de burgemeester. Ook woordvoerder Barth van het bouwbedrijf Van der Heijden be heer bv stelde dat er nog geen omlijnde plannen zijn. "Wij zijn nog aan het onderzoeken", ver telde Barth. Desgevraagd vertel de hij dat er waarschijnlijk in het najaar meep duidelijkheid is over wat er gaat gebeuren met de bouwplaats naast Muzenhof. Werkgroep helpt ouders en kind bij opname Montessori school krijgt groen licht OEGSTGEEST - De Raad van Bij stand van de Stichting Montes- sori-onderwijs Leiden en omstre ken heeft in navolging van B en W van Oegstgeest ingestemd met het invoeringsplan voor de Mon- tessori-basisschool aan de Lange Voort. Dit betekent, dat de sa menwerking tussen de openbare Floraschool en de bijzondere Montessori-kleuterschool vol gend jaar zo goed als zeker zal re sulteren in een nieuwe openbare Montessori-basisschool. Het laatste woord is nu nog aan de gemeenteraad, die zich op 14 juli aanstaande over dit plan zal uit spreken. Naar verwachting zal de goedkeuring door de gemeen teraad geen problemen opleve ren. Al eerder namelijk hebben het college van burgemeester en wethouders en de raadscommis sie voor onderwijs en welzijn zich achter deze samenwerking tussen gemeente, stichting en Floraschool gesteld. Alleen de Oegstgeester CDA-frac- tie is nog niet akkoord met het invoeringsplan. Bejaarde (84) kijkt niet: onder wielen vrachtauto LEIDEN - Een 84-jarige inwo ner van Zoeterwoude is gis terochtend rond kwart voor tien zwaar gewond geraakt bij een ongeluk op de Voor- schoterweg. De bejaarde man stak plotse ling met zijn fiets aan de hand de rijbaan over ter hoogte van de Roosevelt- straat. Een 31-jarige vrachtwagen chauffeur uit Leiden, die uit de richting van het Lammen- schansplein kwam, probeer de door te claxoneren de Zoe- terwoudenaar te waarschu wen. Toch vervolgde deze zijn weg waarop de chauffeur zo veel mogelijk naar links uitweek maar niet kon ver hinderen dat de Zoeterwou- denaar werd geraakt door de rechter achterkant van de vrachtwagen. De beide onderbenen van het bejaarde slachtoffer werden verbrijzeld. Hij is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. ZOETERWOUDE - De werkgroep "Kind en Ziekenhuis" krijgt ook in tweede instantie geen subsidie van de gemeente Zoeterwoude. Enige maanden geleden werd het verzoek om een bijdrage van tweehonderd gulden afgewezen Na de weigering om het werk van de werkgroep financieel te steunen, heeft deze club een brief gestuurd waarin de argu menten van het college van bur gemeester en wethouders wer den weerlegd. Die is niet ontvan kelijk verklaard. De werkgroep "Kind en Zieken huis" helpt ouders en kinderen onder meer bij de keuze van het meest geschikte ziekenhuis in de Leidse regio. De werkgroep beij vert zich verder voor een verbe tering van de opvang van kinde ren in deze ziekenhuizen. De on vrede van sommige ouders over de begeleiding van kinderen die in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen leidde vijf jaar geleden tot de oprichting van de Leidse werkgroep. Een jaar eer der was de landelijke vereniging opgericht naar aanleiding van een proefschrift dat aantoonde dat het "schrikbarend is gesteld met de psychische toestand van kinderen na opname in een zie kenhuis. De toestand is inmiddels mede on der druk van de werkgroep ver beterd. Volgens het progressieve commissielid W. Ooijendijk mo gen de ziekenhuizen in de omge ving echter best wat "kindvrien delijker" zijn. "Het is een feit dat ouders nog een behoorlijk aantal wensen hebben over de opvang van hun kinderen", aldus Ooijen dijk. Zijn fractie van Progressief Zoeterwoude (PZ) steunde het subsidieverzoek derhalve. De overige fracties gaven wel lof voor de werkgroep, maar geen geld. De argumenten van het college van B en W om het subsidieverzoek af te wijzen ("geen gemeentelijke taak", "de ziekenhuizen en maat schappelijk werkers zijn er zelf al mee bezig") vonden bij PZ geen gehoor. Mevrouw A. Kolff: "Het is in het belang van de gemeente naren, geef ze dan een fooitje"! Tegen de in de zaal aanwezige ver tegenwoordigsters van de werk groep zei Ooijendijk zich venij nig verontschuldigend: "Jullie moeten erop rekenen dat ze (WD en CDA red.) telkens tegen zullen stemmen. Ze vinden elke keer wel een paar tegenargumen ten. Ik denk dat ze gewoon niet bereidwillig zijn". Zijn collega's in de commissie wel zijn namen hem deze woorden niet in dank af. P. Kremer (WD): "Voorzitter, dit is bene den alle peil. Als er tegenargu menten zijn noemt hij dat verzin nen of zoeken van argumenten. Ik dacht dat we als raadsleden zó niet met elkaar omgingen". Voorzitter H. Graniewski-Wij- nands was het met haar partijge noot eens en zette "de discussie op dit niveau" stop. De tropische hitte in het kleine commissieka mertje van het Zoeterwoudse ge meentehuis zal gisteravond on getwijfeld hebben meegespeeld bij het oplopen van de emoties in de laatste vergadering voor het zomerreces. LEIDSCH -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54 2300 AB LEIDEN Witte Singel 1 2311BG LEIDEN Teietoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19 30 uur» zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.59 (Autom betaling) Losse nummers 0.85 Directie. G Koopman Ad| dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen J Ruygrok-Hoogevt (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Rome. Madrid. Mexic

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2