LEIDSCH DAGBLAD Reagan had spion in Witte Huis 4P Haringvissen tot 11 juli verlengd Kohl hoopvol Verkeer volkomen in de knoop door gaslek Wassenaar Topless zonaanbidsters gemaand Nog hoop voor vijf gijzelaars V) Ajax—Pyraeus Financiën betaalt geen wachtgeld voor musici als de centjes tellen!! VLEESMAtyCT WADDENZEE WOENSDAG 6 JULI 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37130 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. ziet cololon MOSKOU (AP) - De Westduitse bondskanselier Kohl heeft van ochtend verklaard, dat een uit voerig gesprek met de Russi sche leider Andropov hem heeft geleerd, dat er goede hoop be staat, dat tegen het einde van het jaar een akkoord kan wor den bereikt tussen de Sowjet- Unie en de VS over de kernbe wapening in Europa. Als Amerikanen en Russen zich bij het overleg in Genève soepel opstellen is volgens de West duitse leider een overeenkomst binnen bereik. Hij gaf echter niet aan, dat er eni ge wijziging is gekomen in de opstelling van Moskou. Katwijks burgemeester in actie op het strand (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Burgemeester C.A. Bos van Katwijk heeft gisteren hoogstpersoonlijk op het strand voor politieman gespeeld toen hij twee topless zonnende dames Grappenmakers dan wel stic- kerjagers hebben zelfs bij de strandpost van de Katwijkse politie de bewuste sticker tegen het topless zonnen van het spe ciale verkeersbord verwijderd. (Foto Dick Hogewoning) vroeg het bovenstukje om te doen of zich naar een ander strandgedeelte te begeven. Bos deed dat, zoals hij zelf verklaar de, op verzoek van een badgaste die zich ergerde aan de twee half- blote zonaanbidsters. In Katwijk houdt het topless zon nen de gemoederen nog altijd be zig. Op grote stukken strand in Katwijk is het verboden "boven- bloot" te zonnen. Onlangs vroeg een plaatselijk RPF-raadslid an dermaal om maatregelen tegen degenen die het verbod negeren. Burgemeester Bos nam gisteren zelf een kijkje op het strand. "Niet als politieman - want dat ben ik niet - maar slechts om een indruk te krijgen", zo zei hij. Zijn reactie na de wandeling: "Uiterst gematigd". De stickers die voor de zomer maanden op borden werden aan gebracht om het topless zonnen tegen te gaan zijn intussen nage noeg overal verdwenen. Grap penmakers en stickeijagers wor den daarvoor verantwoordelijk gesteld. Volgens de burgemees ter wordt nu nagedacht over een andere en betere maatregel. DEN HAAG/NAIROBI (ANP) - De Soedanese ambassadeur in Kenia, Ibrahim Ayoub, rekent op een doorbraak in de onderhande lingen over de vrijlating van de vijf gegijzelde ontwikkelings werkers. Onder hen de Rijnsbur ger Wim Noort. De vijf worden in gijzeling gehou den door het "front voor de be vrijding van Zuid-Soedan". Ayoub zei er in elk geval van uit te gaan dat het vijftal vandaag bij het verstrijken van het ultima tum niet zal worden geëxecu teerd. De vijf hebben laten weten gezond te zijn en een goede be handeling te krijgen. De Soedanese regering heeft afge zien van een militaire bevrij dingsoperatie, omdat de post waar de vijf werkers gevangen worden gehouden goed te verde digen is tegen aanvallen en de ri sico's van zo'n operatie daarom te groot zijn. De onderhandelin gen worden gevoerd door Across, de organisatie die de ont wikkelingswerkers in dienst heeft. Grote wolken gas ontnamen gisteravond het zicht aan een belangrijk deel van de technische installatie op het olieproduktieveld. (Foto Holvast Tijdens verkiezingscampagne WASHINGTON (GPD) - De Reagan-campagne heeft in het verkiezingsjaar 1980 de hand gelegd op geheime versla gen van de Nationale Veiligheidsraad. Dat gebeurde via een nog onbekende "spion" m het Witte Huis. (Ml Het Motorhuis vondellaan 80. Leiden Tel 071-769313 Zonnige perioden Zonnige perioden en een enkele on weersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 17 graden en middagtem- peratuur ongeveer 26 graden. Weinig Het weer blijft een zomers karakter hou den. Ook morgen wordt, het weer warm. Omdat er een onweersstoring vanuit Frankrijk over ons land naar Noord-Duitsland trekt, moet wel op een enkele regen- of onweersbui wor den gerekend. Er is daarbij in het algemeen weinig wind. In de middag zal er in de kust gebieden enige verkoeling optreden als gevolg van zeewind. Het onweer van vanavond en morgen betekent niet het eind van het zomerweer. Integendeel, na het voorbij trekken van de onweersstoring komt het weer bij ons opnieuw onder invloed van een krachtig hogedrukgebied boven Scan dinavië. Dat betekent voor het week einde afnemende onweerskans en nog enige stijging van temperatuur. 7 juli Zon op: 5.28; onder: 22.00 uur. Maan op: 2.53; onder: 18.48 uur. Hoogwater in Katwijk om 0.58 en 13.31 uur; laagwtaer om 9.01 en 21.35 uur. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR/DEN HAAG - Een complete verkeerschaos in Den Haag en Wassenaar was gister middag het gevolg van een uren lange afsluiting van de Rijks straatweg in Wassenaar richting Amsterdam. Ook de Landscheidingsweg moest rond half vijf gistermiddag op last van de brandweer van Was senaar worden afgesloten nadat een gaslek was ontstaan op een olieproduktieveld van de NAM aan de Zijdeweg in Wassenaar. Het lek is rond halfeen vanmiddag gedicht, maar als gevolg van een oliefilm op de rijbaan moest de Landscheidingsweg nog even af gesloten blijven. water en groot materieel uit Schoonebeek aangevoerd. Het lek was ontstaan doordat een koppakking van een elektrici teitskabel, die de in het boorgat geplaatste oliepomp van energie voorziet, er van boven afsprong. Omwonenden hoorden een luid gerommel en zagen vlammen uit het gat slaan, even later gevolgd door een fontein van gas en wa ter. Het duurde enkele uren voordat de NAM voldoende technici ter plaatse had om te beginnen met pogingen om het gat, dat een dia meter van slechts enkele centi meters heeft, af te sluiten. Volgens een woordvoerder van de NAM is de druk van het gas, die varieert van 90 tot 100 bar, met GENEVE (ANP) - Ajax begint een nieuw Europa Cup I-avontuur met een thuiswedstrijd tegen de Griekse kampioen Olympia Py raeus. NEC, als verliezend KNVB-bekerfinalist in de EC II, treft Bergen uit Noorwegen. Ook de Nederlandse vertegenwoordi gers in de UEFA-Cup beginnen met een thuiswedstrijd. "PSV lootte het Hongaarse Ferencva- ros, Groningen neemt het op te gen Atletico Madrid, Feyenoord komt St. Mirren (Schotland) te gen terwijl Sparta het Ierse Cole- raine ontmoet. De wedstrijden worden gespeeld op 14 en 28 sep tember. verzwaard water geneutrali seerd. Pas toen er voldoende wa ter in de put zat, kon hij kan wor den afgeloten. Gaslekken van deze omvang ko men volgens de NAM zeer spora disch voor. De lekke boorput was juist gistermorgen in ge bruik genomen. De inspecteur- generaal van het mijnwezen, die vanmorgen op het produktieveld aanwezig was, verklaarde dat de druk van het gas in de boorput veel hoger was dan de NAM had verwacht. De oorzaak hiervan is nog niet duidelijk. Evenmin is duidelijk of er fouten zijn ge maakt. "Het gat moet nu eerst dicht. Wan neer dat eenmaal is gebeurd, moeten wij eens gaan kijken hoe het allemaal is gekomen", aldus vertegenwoordigers van het mijnwezen vanmorgen. Reagans vroegere veiligheidsadvi seur Richard Allen, die tijdens de verkiezingsperiode zijn voor naamste raadgever was voor bui tenlands beleid, heeft dit beves tigd. De Nationale Veiligheidsraad is het belangrijkste adviesorgaan van de Amerikaanse president voor buitenlands beleid. Alle be sprekingen in de raad zijn strikt geheim. De uitgelekte stukken hadden onder meer betrekking op ontwikkelingen rond de gijze ling in de Amerikaanse ambassa de in Teheran. Deze nieuwe onthulling bevestigt de aanhoudende geruchten dat Reagans campagne-leiders in 1980 de democratische verkie zingsorganisatie diepgaand heb ben geinfiltreerd. Hoewel presi dent Reagan doet alsof hij nim mer heeft geweten dat zijn repu blikeinse aanhangers en mede werkers gebruik maakten van gestolen gegevens, is het nu vrij wel onvermijdelijk dat hem de verantwoordelijkheid zal wor den toegeschoven voor het bezit van staatsgeheimen, die hij nooit legaal had kunnen verweven. Volgens Richard Allen ging het al leen om onschadelijke uittrek sels van dagelijkse rapporten, waarom niet was gevraagd en die per post werden bezorgd. Hij zei ook dat Reagan het materiaal van de Nationale Veiligheids raad helemaal niet nodig had, maar gaf wel toe dat de stukken even goed hadden kunnen en moeten worden teruggezonden als de andere documenten, die de republikeinse verkiezingsor ganisatie van verspieders in het Carter-kamp ontving. Allen zei de naam van zijn infor mant alleen aan de bevoegde au toriteiten te zullen onthullen. Hij noemde het gebruik van de Car ter-papieren 'ethisch onjuist' (foto GPD) Rotterdam krijgt woon-"ponskaart" PAGINA 17 Korter werken voor ambtenaren PAGINA 7 Andropov-Kohl: geen resultaat PAGINA 9 VS leggen staal- import a banden PAGINA 11 BRUSSEL (ANP) - De Nederland se haringvissers kunnen voorlo pig doorgaan met de vangst van maatjesharing in de Noordzee. De vangst moet worden stopge zet als in de nacht van maandag 11 op dinsdag 12 juli om twaalf uur door de visserij-ministers geen overeenstemming over de haringvisserij hebben bereikt. Dit is gisteravond door de EG- commissie in Straatsburg is be sloten. De Visserijraad komt maandag en dinsdag in Brussel bijeen, nadat vorige week donderdag de bij eenkomst geen enkel resultaat opleverde. Denemarken verzette zich toen tot het uiterste tegen een oplossing waarbij Nederland en enkele andere EG-lidstaten en Noorwegen opnieuw een voor schot van 3.000 ton haring 5 maal gebruikt en vanaf vorige week vrijdag wordt er dus eigen lijk illegaal gevangen. Minister Braks eiste vrijdagoch tend in Brussel onmiddelijk een nieuwe bijeenkomst van de Vis serijraad. maar de Griekse voor zitter weigerde de raad bijeen te roepen. Er was nog even sprake van dat de EG-commissie de ha ringvisserij in de Noordzee met ingang van 12.00 uur vannacht zou stoppen. "Maar dat zouden we niet hebben genomen, dan zou er donderdag een minister raad zijn geweest", zo zei men in Nederlandse diplomatieke krin gen in Brussel. Het nu genomen commissie-besluit noemde men daar "zeer gunstig" en "een be sluit waarop Nederland gehoopt heeft". De secretaris van het Visserijschap en het produktschap voor vis en visprodukten drs. D.J. Langs traat, noemde het besluit een rechtvaardige zaak, omdat de Visserijraad in Brussel heeft ge faald om tot overeenstemming te komen over vangstverdeling Daardoor ontstond er een juri disch vacuüm en bovendien is er volgens hem geen enkele biolo gische reden om de haringvast nu reeds (tijdelijk) stop te zetten DEN HAAG (GPD)- Minister Ru- ding (financiën) weigert geld ter beschikking te stellen voor de wachtgeldregeling van musici, die wegens reorganisatie van de orkesten moeten afvloeien. Mi nister Brinkman (welzijn, volks gezondheid en cultuur), direct verantwoordelijke bewindsman, moet de kosten zelf voor zijn re kening nemen. Dat betekent dat er voor nieuwe muziekvormen zoals jazz, pop, en geïmproviseerde muziek, nauwelijks geld overblijft. Daar mee komt de reorganisatie van het muziekbestel in Nederland, zoals voorgesteld door de werk- groep-Sutherland, op losse schroeven te staan. De werkgroep had geadviseerd een bedrag van ruim 9 miljoen gul den uit te trekken voor nieuwe muziekvormen. De werkgroep heeft er steeds op gewezen dat andere vormen van muziek dan in orkestverband en de financie ring daarvan onmisbare onder delen vormen in de reorganisatie van de professionele muziek in Nederland. Minister Brinkman is het met dit standpunt eens, maar ging er bij zijn berekeningen van uit dat het ministerie van financiën zou op draaien voor de kosten van wachtgeldregelingen voor musi ci, die door de reorganisatie moe ten afvloeien. Ruim 130 arbeids plaatsen gaan verloren als gevolg van opheffing, verkleining of sa menvoeging van verschillende orkesten. Minister Ruding heeft echter laten weten het betalen van het wacht geld niet voor zijn rekening te willen nemen. Zijn collega Brinkman overweegt nu het be drag dat is gereserveerd voor nieuwe muziekvormen op te of feren aan het wachtgeld. Bouwmaterlalenhandet BENNINK Velux dakramen met 5% korting Velux rolgordijnen grlndtegels v.a. 3,95 Hoofdstraat 130 Leiderdorp Tel. 071-095420 LEIDEN: Korte Raamsteeg 75 Rosmolen 30 Bevrijdingsplein 19 Wat al een aantal jaren definitief van de baan leek te zijn, is sinds deze week weer nadrukkelijk aan de orde: de Franse staatsmaat- schappij Petroland mag van het ka binet in principe gas gaan winnen in het westelijk deel van het Wad dengebied. Het kabinet begeeft zich daarmee op een hellend vlak. Het Zuidwalge- bied is tot nu toe steeds uitdrukke lijk gevrijwaard gebleven van bo ringsactiviteiten voor gas of olie. Terwijl de gaswinning op Ameland ternauwernood werd toegestaan, is de concessie-aanvraag van Petro land door twee achtereenvolgende kabinetten, nota bene met brede steun van de Tweede Kamer, con sequent afgewezen. Daarbij woog het natuurbelang - de aantasting van het Waddengebied - zwaarder dan het economisch belang. In het kabinet-Lubbers is die belange nafweging kennelijk anders uitge pakt. Economische factoren heb ben de doorslag gegeven: de waar de van een stuk ongerepte natuur, met een rijke vogelstand, is daar aan ondergeschikt gemaakt. Het wekt enige verbazing dat het ka binet zich bij zijn beslissing voorna melijk heeft laten leiden door een advies van de Raad van State. De ze kwam in 1982 tot de conclusie dat Petroland de concessie moest worden gegund op grond van de Mijnwet De uit gangspunten van de planologische kernbeslissing "De Waddenzee" en van de Natuurbeschermingswet zijn daarbij vrijwel geheel buiten beschouwing gebleven. Volgens de planologische kernbeslis sing (regeringsbeleid) is het de be doeling de landschappelijke kwali teiten van het Waddengebied op hoog peil te houden en de bele vingswaarde veilig te stellen. De nu genomen beslissing valt daarmee moeilijk te rijmen, al moet worden erkend dat in het regeringsbeleid voor het Waddengebied gaswin ning in principe niet wordt uitgeslo ten "mits van majeure omvang en onder strikte voorwaarden". Of de voorgenomen gaswinning van "majeure omvang" zal zijn, is ech ter onduidelijk. Petroland heeft wel iswaar optimistische cijfers gepre senteerd over de gevolgen van de gaswinning voor de werkgelegen heid, maar deze zijn niet bepaald degelijk onderbouwd. Bovendien mag worden betwijfeld of de gas winning voor ons land financieel wel zo aantrekkelijk is. De produk- tiekosten van nieuwe kleine gasvel- den liggen aanzienlijk hoger dan die van het Slochteren-veld, waar volgens de Algemene Energieraad nog voldoende winbaar reserve- gas ligt voor halverwege de volgen de eeuw. Tegen die achtergrond dient het aan boren van nieuwe, kleine gasvel- den uitermate kritisch te worden bekeken, Het kabinet heeft daarvan weinig laten blijken. Minister Winsemius (milieu) heeft weliswaar verklaard dat de nu voorgenomen gaswinning de laat ste zal zijn in het Waddengebied, maar de planologische kernbeslis sing en de Natuurbeschermingswet laten alle ruimte voor het huidige of een volgend kabinet om straks tot een verdere exploitatie van gas of olie in dit gebied te besluiten. De beste garantie om het Waddenge bied te behoeden voor de opmars van het economisch belang is een echte wet, waarin de landschappe lijke en ecologische waarde defini tief worden veiliggesteld. Het kabi net wekt echter niet de indruk daar mee bezig te zijn. Voor de Tweede Kamer ligt er dan ook een corrige rende rol in het verschiet, waarmee het tij hopelijk zal worden gekeerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1