Rotterdam krijgt een "ponskaart KNAPPE Vakmanschap herken je zo. GESLAAGDEN 11 ,1 WOENSDAG 6 JULI 1983 Naar aanleiding van mijn Trijfel over roken kreeg ik als nooit-ge- rookt-hebber) de volgende brief van mevrouw F. uit O.: Enkele weken geleden bracht ik met m'n gezin (man en twee kin deren) een eerste bezoek aan 't nieuwe huis van m'n jongste zus en haar man. Zij zijn onlangs ge trouwd en wonen ruim 100 km bij ons vandaan. Het was een aardige visite. Wij wa ren van plan ongeveer anderhalf uur te blijven. Na circa drie kwartier greep mijn man zijn si garetten en wilde er een opste ken. Onze (nieuwe) zwager keek met ontzetting toe en zei gedeci deerd: „Ik wil niet dat er in mijn huis gerookt wordt. Je ziet, we hebben zelfs geen asbakken staan!!". Mijn man een vriendelijk, sociaal voelend type) aarzelde een secon de en keek lichtelijk ontredderd naar buiten... Wat nu te doen? In z'n eentje buiten in de tuin gaan zitten? Toch ro ken, dat zou ruzie geven; weglo pen, dat is ook zo abrupt de eerste keer. Mijn zus keek ongemakkelijk maar koos partij voor haar nieuwbak ken echtgenoot (van haar had 't gemogen), en ikzelf wilde de lieve vrede bewaren dus stelde me 'neutraal' op! Mijn man liet de sigaretten op tafel liggen en hulde zich in stilzwij gen. Na een uur moesten we 'eerder' weg en buiten in de auto werd de ken nismakingsvisite geëvalueerd door man en kinderen. Slotconclusie van mijn echtgenoot: ik voelde me als een kleine jongen in een hoekje gedruktik zal er geen woord meer aan vuil ma ken, maar 't is de eerste en met een laatste visite aan dat ongast vrije huis geweest". „Mijn zwager kan natuurlijk zelf bepalen wat er in z'n huis ge beurt; hoe staat u als niet-roker) tegenover rokende gasten in uw huis?", vraagt Om te beginnen met de laatste vraag: zeer lankmoedig! Het we melt bij ons thuis van de asbak ken, hoewel ik dus nooit rook, en mijn vrouw hooguit drie of vier Gauloises per week rookt. Geen pakjes, maar sigaretten in huis, zoals we ook allerlei dranken in huis hebben die we zelf nooit drinken. De kwestie is: hoe richt je je leven in? Naar buiten toe gericht, of naar binnen toe gericht. In het eerste geval vind je het altijd leuk (nou ja, altijd...) als vrien den onverwacht even aanwip pen, meeëten, en zich op hun ge mak voelen in je huis. Ze mogen roken, de krant gaan zitten lezen, zich bij de televisie terugtrekken, enzovoort. Alles is best, zolang er maar geen visitesfeer ontstaat. De grootste bezoeking is het be zoek dat je moet entertainen, en waarbij je voortdurend zit te be denken: welk onderwerp zal ik nu eens aansnijden, zal ik nog eens iets inschenken, ben ik nu al weer aan de beurt om iets te zeg gen? In het tweede geval, als een gezin naar binnen toe gericht is, kun je beter niet onaangediend langs komen. Men voelt zich dan over vallen, om niet te zeggen be dreigd, bijvoorbeeld omdat men bang is bij gebrek aan voldoende drank, zoutjes en rookgerei in huis voor een slechte gastheer te worden aangezien:„Als ze nu eerst even hadden opgebeld, had den we het nog even kunnen op ruimen en andere kleren kunnen aantrekken!". In dat soort gezin nen zal men ook geneigd zijn vol gens 'huisregels' te leven: „er wordt hier niet gerookt", de kin deren krijgen alleen op zaterdag snoep, de televisie gaat alleen maar aan als er echt iets bijzon der te zien is, etcetera. De een is zo gebouwd, de ander zus. De vraag is, wie zich aanpast aan wie: de gast aan de gastheer, of de gastheer aan de gast? Na Nederland ken ik Joegoslavië het beste, en mij is het dikwijls opge vallen dat de verhouding Joego slavische gastheer-Nederlandse gast veel beter is dan Nederland se gastheer-Joegoslavische gast. De Joegoslaaf is de volmaakte gastheer, zijn gast is heilig, alles wordt opzij gezet voor zijn gast. Maar de Nederlander is ook een volmaakte gast, hij past zich aan, eet en drinkt wat hem wordt voorgezet, is in alles geïnteres seerd wat hem vreemd is, stelt geen eisen. Omgekeerd klikt het lang zo goed niet. Als gastheer is de Nederlan der nonchalant, hij vindt overbo dige drukte overdreven, men moet hem en zijn huis (en bed) maar nemen zoals ze zijn. Maar ook de Joegoslaaf is als gast niet veel zaaks. Wat hij niet kent dat lust en eet!) hij niet, hij is veelei send en lastig, zonder veel begrip voor de beperkingen van zijn gastheer. De ideale visite-verhouding is dus de eerste: Joegoslavische gast heer-Nederlandse gast. De makke van het hiervoor beschreven pro bleem van mevrouw F. uit O. is, dat hier de omgekeerde situatie ontstond: Nederlandse gastheer- Joegoslavische gast. De foute combinatie! Wie wil er wonen op de vijftigste verdieping? Wie durft op 130 meter boven de grond op een balkon te staan? Wie zich zeker genoeg voelt op zulke hoogten, kan in twee tot drie jaar in een unieke woontoren in Rot terdam terecht. Aan het Weena, middenin het Rotterdamse uitgaans- en winkelcentrum, komt de hoogste woonwolken- krabber van Europa, 50 verdiepingen hoog (125 tot 130 meter), die neerkijkt op alle andere gebouwen in de moderne havenstad. De woontoren boezemt vanaf de tekentafels ontzag in. Niet zo zeer vanuit het besef dat het hier gaat om een gebouw dat het Europese hoogterecord breekt. Wat de toren nu al, voordat het eerste beton is gemengd en ge stort, beroemd maakt is het uiterlijk. Het gebouw is niet al leen zeer hoog, maar ook zeer mooi. Het ontwerp is rank, sier lijk, zwarte raamopeningen willekeurig uitgestrooid over wit te gevels. Het effect is verrassend en heeft het gebouw al een bijnaam bezorgd: de ponskaart. „Een prima naam, zegt de architect H. Klunder er zelf van. Ti-tak-tor Het vereist durf om hoog te bou wen. De naam van de ontwer per zal aan zon letterlijk hoog tepunt verbonden blijven, wat hij verder nog voor moois of le lijks zal maken. Klunaer: „Met zon gebouw word je inderdaad beroemd ja. Het staat er. Nie mand kan er omheen. Ik ben er trots op dat ik zoiets kan ma ken in mijn geboortestad". Bang voor een towering inferno? Met vier liften is de bewoner in een mum van tijd beneden. Via de trappen lukt het volgens Klunder in vijf minuten. „Maar dan moet je naar beneden lo pen zoals ik zelf altijd doe. Met grote sprongen, anders wordt het zo saai". Architect Klunder is vriendelijk - tegenover de leek. Hij pakt een papiertje en tekent een vier kant. Daarin twee horizontale lijnen, twee vertikaal en hij zegt: „Wat we gedaan hebben is eigenlijk het bekende tik tak-tor spelletje. Zo verdeel je het grondoppervlak, de verdie ping, in negen vierkanten. Elk vierkant is een woning, behal ve die in het midden en een aan de rand. Die twee vierkan ten heb ik gebruikt om de trap penhuizen, leidingen en liften te plaatsen". Is ontwerpen zo eenvoudig? Na tuurlijk niet. De eenvoud schuilt in de manier waarop deze Rotterdamse architect stap voor stap uitlegt hoe zijn ontwerp tot stand is gekomen. Waarom is het zo hoog en niet nog hoger? Waarom heeft hij gekozen voor het opvallende ponskaartuiterlijk? Wat voor Henk Klunder voorop stond, was dat het woonge bouw duidelijk moest ogen als een woongebouw en geen kan toor. „Dus wat we niet wilden was een gesloten gevel of van die horizontale banden zoals je bij veel kantoren ziet. De woonfunctie moest zichtbaar worden in de gevel door de aparte eenheden te laten zien via de raamopeningen. Techniek Vervolgens bepaalde de tech niek de rest. Klunder: „We wis ten al heel snel dat de raamo peningen niet recht onder el kaar mochten zitten. De gevels hebben een dragende functie in de constructie. Als je de ra men dan recht onder elkaar zet. blijven daartussen smalle kol- lometjes over en dat is te zwak". De gekozen hoogte is ook niet vrij bepaald. „We dachten aan vankelijk eerst aan een ge bouw van tachtig meter hoogte omdat dat net zo hoog is als het vlakbijgelegen Shell-kantoor. Maar het bleek dat als we een gebouw van die hoogte zouden funderen op de eerste zand laag, dan zou de tunnelbuis van de metro er vlak naast zon zes tot zeven centimeter kun nen verzakken. Dus moesten we funderen op de tweede zandlaag, op vijftig tot vijfen vijftig meter diepte. Dieper funderen is uiteraard veel duurder. Alleen al omwille van de bouweconomie moesten we dus wel hoger. De meerkosten van de fundering moesten over meer woningen verdeeld wor den om het betaalbaar te hou den". Als dat besluit eenmaal is geno men, dan maakt het volgens Klunder niet veel meer uit hoe veel verdiepingen er komen. Niet voor de bewoners zelf die vanaf de vijftiende verdieping net zon gevoel voor hoogte zul len ervaren als op de vijftigste. En ook niet voor kijkers op straat. „Als je beneden staat, zie je niet meer of een gebouw tachtig, honderd of 140 meter hoog is..." Weer terug Er waren meer eisen vooraf die het uiterlijk hebben bepaald. De dragende constructie moest van beton zijn. Staal mag in Nederland niet voor woongebouwen worden toege past omdat het bij brand zou De woonwolkenkrabber gezien vanaf het winkelcentrum De Lijnbaan (montage). smelten en zon gebouw dan in elkaar zakt. De beschikbare plek bood ruimte voor een to ren van minimaal 25 bij 25 me ter tot maximaal dertig bij der tig- Alle technische eisen, veilig heidseisen en andere voor waarden beperken in principe de ontwerpvrijheid. Klunder: „De constructieve aspecten van zon gebouw zijn nog het meest interessant. Je moet pro beren daar het maximaal mo gelijke uit te halen en dat te verwerken in een verschij ningsvorm die niet alledaags „De stedebouwkundige voor waarden lagen natuurlijk vast. Rotterdam wilde op deze plaats een woontoren omdat ze weer meer bewoners middenin de stad wil. Een aantal jaren te rug wilde iedereen de stad uit. Er is zo langzamerhand weer een omgekeerde trend ont staan. Jonge mensen zonder kinderen willen dichtbij de ste delijke voorzieningen wonen, bij bioscoop, uitgaan, winkels en openbaar vervoer". Hij verklaart daaruit ook de enorme belangstelling van po tentiële bewoners voor het ge bouw. Na een eerste serie ad vertenties in Rotterdamse dag bladen hebben zich 1800 moge lijke bewoners gemeld, waar van duizend serieuze gegadig den zijn overgebleven. Wie wil in de ponskaart wonen? Volgens Klunder zijn het jonge alleenstaanden of stellen zon der kinderen die vlakbij de binnenstad met al haar voor zieningen willen wonen. „Het meest aantrekkelijke van dit gebouw is natuurlijk het fan tastische uitzicht. Je kan elk schip in Hoek van Holland zien binnenkomen", aldus de Rot terdammer. Hypotheek Het worden geen peperdure ap partementen. Dat is het uit gangspunt voor zowel de bou wer, de Hollandsche Beton Groep en de meest waarschijn lijke financierder van het pro ject, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De totale kos ten worden begroot op 37 mil joen gulden. Dat is uitgaande van het maximale aantal van 350 flats bij 50 verdiepingen, ruim 105.000 gulden per wo ning. Als het huurwoningen worden, dan betekent dat een maandprijs van 650 gulden. Het ABP wil echter liever geen huurwoningen, maar koopwo ningen. Om de maandelijkse lasten betaalbaar te houden, onderzoekt het pensioenfonds nu een speciale hypotheek- vorm die rekening houdt met inflatie en groeiende inko mens. Er wordt gedacht aan een hypotheekrente van 5,6 procent, al wil het ABP dat cij fer niet bevestigen. Het ABP stelt overigens nadruk kelijk dat ze nog geen enkele formele besissing over het ponskaartproject heeft geno men. Als straks de werkelijke belangstelling voor huren of kopen tegenvalt, trekt het ABP zich alsnog terug. Belangrijk is ook of de berekende bouwkos ten van in totaal ongeveer 37 miljoen haalbaar zijn. Architect Klunder is daarom ook juist aangezocht als ontwerper omdat hij veel ervaring heeft met woningbouw in de sociale sector. Hij moest ervoor garant staan dat het ontwerp niet te luxueus en te duur zou wor den. Dat hij als architect nog nooit hoger bouwde dan acht verdiepingen werd van minder belang geacht. blunder is speciaal naar New York afgereisd, de stad die be roemd is om zijn wolkenkrab bers, om uren met het hoofd in de nek inspiratie op te doen. „Je hebt er eigenlijk niets aan", concludeert hij nu. „De veiligheidseisen bijvoorbeeld zijn hier in Nederland veel ho ger. In de VS mag wel met staal worden gebouwd, hier niet. Er is daar ook een totaal andere houding tegenover het wonen in zulke hoge gebou wen". Ramen Eén belangrijke vraag kon aan de hand van de ervaringen in de VS gemakkelijk worden beantwoord. In het eerste ont werp van de Weenatoren was uitgegaan van niet te openen ramen. „Wij waren bang dat er op die enorme hoogte windtur- bulenties zouden kunnen ont staan die gevaarlijk zouden zijn als je bijvoorbeeld een raam zou openen. In de VS bleek dat het helemaal geen probleem is. Omdat de poten tiële bewoners hier in Rotter dam allemaal lieten blijken dat ze wel frisse lucht wilden heb ben en zelfs buitenruimte, heb ben we de ramen toch zo ge maakt dat ze open kunnen en hebben we zelfs bij elke wo ning een loggia (een klein bal kon) getekend". De ramen kunnen niet verder open dan twintig centimeter. Niet zozeer om zelfmoordpo gingen tegen te gaan, maar meer om ongelukken bij bij voorbeeld het ramen lappen te voorkomen, zegt Klundert. En zelfmoord? „Ach, als je dat per se wilt, lukt het ook vanaf de zesde verdieping", aldus de ontwerper. Tijdens het doorrekenen van de constructie is gebleken dat de toren, ondanks zijn hoogte, ei genlijk heel traditioneel kan worden gebouwd. De vloeren en wanden worden gestort vol gens de traditionele gietmetho- de in bekisting. Dat betekent: eerst vloer en wanden storten, laten harden, de bekisting los maken, op de verse vloer plaat sen en opnieuw beginnen. Het is een langzame methode maar wel de goedkoopste en meest zekere. Alle leidingen en transporten kunnen zonder tussenstation worden aangelegd. Er hoeft bijvoorbeeld niet op de helft van de hoogte een waterreser voir te komen om vandaar de bovenste verdiepingen te voor zien. Volgens Klunder zit de bovenste verdieping er, dank zij de goede isolatie en de aan sluiting op het stadsverwar mingssysteem, er net zo warmpjes bij als de onderste. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan het Ashramcollege zyn de volgende kandi daten geslaagd: LTS J. Brouwer, F. Davidis, A. v. Holstein, D. Ivakic, I. Janvier, L. v.d. Laan, E. La gendijk, M. Maurits, R. Plagmeijer, C. Saamena, P. van Eyk, R. Fransen, Th. Roes, L. Verschuur, E. Wilvers, P. Blom, E. de Greef, E. Metselaar, A. de Vogel, A. Zirkzee. MAVO H. Akerboom, A. de Beer, M. Berhitoe, M. Bogaards, M. Buys, J. Duivenvoor den, E. van Egmond, G. van Emmerik, M. Goederaad, J. v.d. Hagen, A. Heems kerk, E. den Hartog I. de Heij, A. Hij- man, B., de Jong, K. van Kempen. M. Kimpel, P. Kleijn, W. Knopperts, P. Ko men, Y. de Koning, W. Lubbers, M. Maas, C. Mank, B. Mooijman, -E. Mou nts, M. Nill, D. Odyk, A. Oudshoom, R. Pielstroom, A. Reusen, C. Reusen, L. Rietveld, M. van Rijn, A. Slangen, M. Springer, M. Sprinkhuizen, M. van Val- HAVO R. Baart, E. Bakx, J. v. Beest, A. Boers, P. Bon, P. Bosland, S. Broos, A. Charoe, O, van Duimen, G. van Dijk, L. van Eg- mond, M. Faay, D. Geritz, M. Gerritsn, I. van Graas, W. de Haas, M. den Hertog, M. Heijmans, J. Hoogduin, J. Hooge- veen, C. v.d. Hoorn, H. Huitema, J. Hui- tema, M. Hijman, L. Isbrucker, E. Jan sen, P. Janssen, K. de Jong, N. de Jong, R. Kelters, M. Kömnpier, J. Kool, Y. Lodder, M. Markman, E. NiemöUer, P Otten, J Ouwerkerk, G. Overbeek, H. Overdevest, M. du Pau, P. Plu, R. Rook, J. de Roos, P. Rozestraten, J. Ruijter K. Schakenbos, E. Schmidt, H. Schevaars, M. Sep, P. Sep, J. Stigter, A. van Veen, F. Verbeij, S. de Vilder, C. Vreeswiwjk, A. Wierdsma, G. Woerdman, E. van Wol- n, E. Wortman, E. Zonderop. Egmond, B. Endlich, S. Engelkes, M. Fransen, F. de Grijs, E. Heespelink, R. Hitaijahubessy, J. Hoogeveen, P. Ijs- brucker, E. v.d. Jagt, G. Jonker, A. Kemp, F. van Klink, Ch. Koeleman, R. Koeleman, M. Kroft, F. Lafeber, S. Lekx, M. Leuring, R. van Maurik, Th. Melchers, A. van Milaan, A. Nieuwen- huize, C. Pieterse, P. v.d. Poel, J. v.d. Pijl. B. Roeloffs, W. Roggeveen, F. Sana- keij, A. Sannen, D. Snekls, R. Soerdjba- lie. M. Steegers, I. Straver, H. Stuit. I. ADVERTENTIE MODIEUZE BLOUSE Van 100% katoen met staand boordje. In diverse streep- dessins en kleuren, Bij Xenos nu EN NOG VEEL MEER VROLIJKE VRIJETIJDSKLEDING E ZONNIGE ZOMERSPULLETJES. I piHpn RrppQt Luiden l'-rvestraal 1i2-I-h Tel (h-lv^h 19 Vestigingen door geheel Nederland Tasseron, Y. Tewarie, J. de Venster, A. Viool, J. Vogelaar, H. Vollebregt, M. Vollebregt, A. v.d. Voort, G. Vreeswijk, J. van Vulpen, P. van Weeghel, L. de Wit, H. Witteman, M. Wijsman, J. Zon neveld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de Bospark- Its slaagden de volgende kandidaten: Diploma Theoretisch Technisch On derwijs (TTO) H. Blanken, J.W. Bijleveld, T.V. Du, E.M. van Dyk, P.P.C. Groen, W. v.d. Helm, R. Jansen,. B.G. de Koster, R. Kroone, E. v. Leeuwen, R.F. Rijneveld, H. Smulders, M. Verschuur, R.B.P. Viel- voije, J. Vreeken, P.v.d. Wal. N.G. Wijf je, G. v.d. Sluijs. Diploma Elektrotechniek W. Bergshoeff, M.R. Bonte, M.S. Boot, A.J.W. v.d. Camp, G.J. Corts, R.P. Hage naar, P.A.J.K. Harmusial, J.H. v.d. Heij den, L.J. Rienstra, R.W. Roorda, K.C.J. v.d. Steeg, M. v.d. Urk, A.C.M. Verkleij, J L. Vrij, W.R. de Wit, W.L. Wolmerstett, P.M. van Wijk, J.D. Zaal, W.L. Jacobi, P. v.d. Knijff, N.A. Pieters, P. Tetteroo, W. v.d. Vendel, J. v.d. Berg, Th. de Boer, A. Bredewoud, A.L.C. Broekema, P. Groot, P.A. v.d. Hoek,. P.L.N. Korbee, J. de Lange, M.C. Lowies, Ch.J.M. Mank, A.J. Moses, J.J. Renes, A.F. Schouten, G.J.M. Turnhout, W. Verbokkem, G.J. Verkade, Th.C. van Zwieten, P.S.A.D. Evers, A.G. Hattu, M. Laros, J.A. Latu- manuwij, P. v. Leeuwen, E. Molle, J. Soekhoe, H.J. Tumurang, R. Verheul. Diploma Motorvoertuigentechniek J. Bek, P. de Boer, R.C.L. Bosman, B.A.H. Broekhoff, W. Domburg, F. v. Duuren, P.S.L.C. van Es, G.G. Geiten beek, J.W.S. Hogervorst, M.G.M. Hij man, S Jainath, G.P. de Jong, C. Kool, J. Koster, R.R. de Lange, G.P. v.d. Lee, C. Meeuwis, G.J.J. Obdeijn, J.P. v.d. Poel, H. Schellingerhout, J. Spierenburg, M.L van Tol. H.J. Valk, M.C.G Versluis, P.Th. van VUet, R.C. van Vliet, R. v.d. Weteringh, C. van 't Wout, A.G. Zaal, A.v.d. Bosch J.W. de Goey, L. Korevaar, R.G.J.F. v.d. Linden, J.P. de Rover, G. de Ruiter, R.D. Turkenburg, M.G. Voor- douw, Ch. Zwaan, M. v.d. Zijden, E. Borst, D. Hoogendoorn, A. Korkmaz, E. Morgenrood S.J.P. v.d. Ploeg, P. Rade maker, P. Ch. Windhorst, A. Yildiz. Diploma Mechanische techniek diff. niet-verspanend. M. Fennich, R. Hoogendoorn, B. Jan sen. F. Moumen. W.v, Oosterom. R.A. Zitter, J.v.d. Zwam, B.A.J. v.d. Berg, H.G. Bos, F.P. van Dam, E.v. Diggele, R.C.F. van Kleef, R. Mulder, S.S. Pool. J.J. Stegeman, W.J. Vreeling, A.P. L'A- mie, D.J. Duiker, N.A. Dijk, P.J. Jacobi, J. Maaijen, M.P.F. Truijen. Diploma Mechanische Techniek diff. verspanend. P. v.d. Bovenkamp R. Bruggeman, M.J. Davelaar, R. de Graaf, A. de Jong, S. Os kam, R. Verhorst, A.J. Vernes, R.K. v.d. Zwan, D.W.P. Carree, J.M. Mourits, A.S.J. v.d. Geest, W.P. van Boven, L.F.F. Houwers, D. Kinkel, R.J. Ale- wyn, A.G. Broers, B.J. v. Diggele, F.C. Erkelens, P.S. Harkema, H.C. Horsman, G.W.J. Lever, R.J. Kraan, M.J. Lange- maire, C.M. van Velzen, M.L.J. Vonk, J.A.Zeilstra, K.J. Roskam. Diploma Bouwtechniek Schilderen H.W.J. Bastiaans, R.Ch.F. Lodder, J.W.M. Schenk, D.J. Sloos, R.v.d. Boch, H. Hoogenmes, J.W.R. Nieuwenhuijzeh. Diploma Bouwtechniek Timmeren R. v.d. Boom, G. Boot, P.A. v. Engelen, R. v. Groeningen, P. van 't Hart, R. Kin kel, M.P. Langelaar, R.A. v. Leeuwen, H. Prins, K.J. de Smits, P.C. v. Velsen, J.C. van Dockum, W.G. Domburg, R. Groenevelt, A.M. v.d. Haas, P.L. v.d. Ha ven, R.A. Keijzer, R. de Lange, R.J. Prins, R.Ch.W.J. v.d. Sman, C. Smit, J.J. van Teijlingen, F. Tuinenburg, A.G. van Veen. E.F. Verwoerd, A. Westmaas, F.L.C. Aartman, M.S. Bruijnes, J. Bijle veld, M.M.J, van Dyk, C.J. Houtman, P. Lowies, P.A. Ouwerkerk, H. Roos, M. Yildiz, J.F. Zandstra, A. v. Beusekom, J.D. Davelaar, A.H. Gerth, Th.R.J. v. Leeuwen, G. v. Oeveren. Diploma Bouwtechniek Metselen A.Ch.M.E. Lente, L.H.J. Akerboom, G.J. Bonte, A.v.d. Hoek, S. Hofland, E.Th.A. Meijer. LEIDEN - Aan het christelijk lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft slaagden de volgende kandidaten. VWO: M. Baak, V. Busono, M. Donkersteeg, P. Heemskerk, H. Mastenbroek, B. de Mooy, A. Romein, A. Smits. Havo: J. van Amerom, J. van Berkel, A. Bruij nes, H. Dankbaar, A. Dekker, R. van Dinter, T. Dirken, A. van Egmond, K. de Graaf, J. Hoogstraten, L. Iedema, H. de Kievit, H. de Koning, C. de Mavo: D. Aarts, S. Bakker, R. van Berge Hene gouwen, Z. Bergsma, S. Bharosa, I. Boot, M. Claproth, R. Crama, J. Devi- lee, E. Docters van Leeuwen, M. van Egmond, Shui Chong Fu, H. Geld- hoff, S. van Groeningen, L. Hogewo- ning, B. Holierhoek, M. Houttuin, H. Kanbier, S. Kerpel, L. Kloosterman, J. Kluivers, W. Koorenneef, W. Koornstra, L. Kooij, A. Koudijs, E. Kramer, A. Kruider, H. de Leeuw, B. van Lingen, E. Loerakker, J. Meskers, P. Olivier. J. van Overloop. I. Pranger. E. Scheerders, P. Schoneveld, A. Schotel. W van der Sluys, C. van Sta veren, S. Verburg, M. Vervuurt, L. Vis, M. Vring, J. Wiederhold. LEIDEN - Aan het Stedelijk Gymna sium slaagden de volgende kandida ten: A. Krieger, E. Noach, M. Rood nat, O. Tichler, A. Vas Dias. LEIDERDORP Bij de Leidse Onder wijsinstellingen slaagden voor het vakdiploma werktekenen: A. Brands, P. van der Most Van Spijk, J. Ver does. K. de Vries. C. van der Wal. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proefje. Vakmanschap is Meester

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17