"De moraal is geweldig" Kleurloos einde 'klassieke week' "Ik wilde een ander afscheid" Raas met pijn uit de Tour Zoetemelk strijdlustig Demierre bleef op de been Demierre mag winnen van favorieten in monsterrit LE HAVRE (GPD) Zes uur lang beet Jan Raas op zijn tanden. Toen werd het hem te veel om bij iedere trap op de pedalen een pijnscheut te voelen. Met meer dan een kwartier achterstand reed hij helemaal alleen achter het peloton op de weg tussen Roubaix en Le Havre. LE HAVRE (GPD) Van Joop Zoetemelk mag Peter Post met hem komen praten over een samenwerkingsverband tijdens deze Tour ten dienste van Peter Winnen enof Johan van der Velde. Echter onder één belangrijke voorwaarde: „Ik moet dan zelf niet meer bij de eersten in het algemeen klassement staan. In dat geval wil ik best in de slag met die Raleighjon- gens, want dat dient de Nederlandse Wielersport. We hebben met zn allen het hoogste bereikt en ik vind dat je elke kans moet grijpen om aan die top te blijven. Als de situatie er in deze Tour rijp voor zou worden, wil ik daarom best met Post rond de tafel. r de vijfde keer voortijdig de Tour de France, maar beloofde zijn ploeg nog winst i niet mijn stijl om zo afscheid te nemen". Zijn ploegmaats hadden hem toen al lang achter gelaten. Met zijn instemming, want de Nederland se kampioen besefte dat het een vrijwel onmogelijke opgave zou worden om zijn optreden in de zeventigste Tour de France veel te verlengen. „Het is niet mijn stijl om zo afscheid te nemen van de ploeg. Ik wil dit jaar voor Ra leigh in elk geval nog een na- jaarsklassieker winnen, zei Raas. De 30-jarige Zeeuw liet in het be gin van de week al zien dat hij loyaal wilde zijn tegenover de ploegmaats, die volgend jaar te genstanders zullen zijn. De Tour was de mogelijkheid om te be wijzen dat de huidige sponsor voor de volle honderd procent profijt zou hebben van zijn kwa liteiten als koers-kapitein. „Daar om wilde ik ook zo graag de ploe gentijdrit winnen, zei hij zondag nog, „om het prestige. Daarom ook loodste hij zaterdag Bert Oosterbosch naar voren en lan ceerde hij hem in een ontsnap ping, die hem dichtbij of in het geel had moeten helpen. Maar die steun is de ploeg van Peter Post kwijt. De gekneusde rib ben, die hij bij een valpartij in de Hel van het Noorden opliep ver hinderden dat hij doorging. Het is de vijfde keer dat voor Jan Raas een Ronde van Frankrijk Niet dat er sprake was van een pro test. Levitan immers had gezegd dat hij het programma zo had ge maakt in het belang van de ren ners. Nauwelijks verplaatsingen tussen etappeplaatsen, maar in Waarschuwing voor Belg Vander aerden LE HAVRE (GPD) -De Franse ploegleiders overwegen een principiële aanklacht" in te dienen tegen de wijze waarop de groene-truidra- ger Eric Vanderaerden zich in deze Tour in de eind- sprints gedraagt Aanlei ding daartoe is de ernstige valpartij van de Franse kampioen Marc Gomez, maandagmiddag op de wie lerbaan van Roubaix. De ge brilde renner uit de ploeg van Marcel Boishardy reed in de eindspurt tegen bet achterwiel aan van de jonge Belg. Andere renners, onder wie Phil Anderson, noemden de manier van spurten van Vanderaerden „schandalig". De groene-truidrager verde digde zich met de opmer king dat hij alleen een ma noeuvre heeft uitgevoerd om de voor hem rijdende Sean Kelly te kunnen ont wijken. Kelly stuurde om hoog en ik moest daardoor nog hoger. Dat Gomez bet niet heeft gezien komt om dat hij een brildrager is en in de hel van het noorden zijn glazen onder het stof za ten", aldus Vanderaerden. Maar die versie wensen de Franse ploegleiders niet te pruimen. Hoewel er direct na de wedstrijd geen protest werd ingediend en ook de ju ry niet besloot om op te tre den, willen zij nu toch „prin cipieel" laten blijken het on eens te zijn met die volgens hen bruuske manier van sprinten. Vanderaerden, was in zijn eer ste proljaar al eerder be trokken bij tumultueuze massasprints. Dat gebeurde eind februari in de Grote Prijs van Peymeinade in Frankrijk, waar hij toen bet slachtoffer was. van de ca priolen die zijn landgenoot Eddy Planckaert uithaalde. voortijdig eindigt. Maar nooit deed hij dat zonder een of meer ritten te hebben gewonnen. In 1977, 1979 en 1982 won hij een keer, in 1980 zelfs driemaal, twee keer reed hij de Tour wel uit. Dat was in 1976 (83e op 2 uur 39.41 van winnaar Lucien van Impe) en in 1978 (24e op 58 minuten 57 van Bernard Hinault) toen hij te vens drie ritoverwinningen boekte. Ditmaal stapt hij met le ge handen uit het spektakelstuk van Levitan. s Morgens voor start in Roubaix had hij er al'een hard hoofd in. Nadat maandagavond was beslo ten dat hij „het zou proberen, sprak hij de hoop uit dat hij on danks de pijn toch goed zou kun nen slapen. „Maar, vertelde hij gistermorgen in alle vroegte, „dat lukte niet. Om twee uur heb ik een slaaptablet gevraagd, al leen hielp het weinig. Ik wacht dus maar af wat het wordt. Het werd een lijdensweg. De ploegmaats Leo van Vliet (hij kreeg de prijs voor de beste knecht van de dag) en Johan Lammerts bleven aanvankelijk bij hem. „Maar, wist Van Vliet, „telkens als het tempo omhoog ging moest hij er af. Bij een eer ste beklimminkje bleef hij met een ver achter. Henk Lubber- ding, Bert Oosterbosch en Ludo geval van nood moest die afstand wel per fiets overbrugd worden. „Om hoe laat ik opgestaan ben", vroeg Johan van der Velde, „ik zou het niet weten. Al is het mid den in de nacht, ik sta op als ik geroepen word, ga dan eten en stap in de auto om naar het ver trek te rijden". En zijn ploegmaat Theo de Rooy voegde er aan toe: „Dit is mijn derde Tour en wat ze me voor de wielen schuiven doe ik gewoon. Het is de enige ma nier om er door te komen". Charme De charme van de bijna 300 kilo meter lange rit tussen Roubaix en Le Havre ging trouwens maandag op de kasseien al verlo ren. De Deen Kim Andersen nam daar met zo'n ruime voorsprong de leiding in het algemeen klas sement, dat de acht tussen- sprints die gisteren gepland stonden een aanval op de gele trui al bijvoorbaat zinloos maak te. De aankondiging van de jon ge Eric Vanderaerden dat hij het meest begeerde kledingstuk van de Tour wilde heroveren, verloor daardoor zijn waarde. Toch zorgden met name die tel kens terugkerende bonificatie sprints (rushes) er voor dat het tempo de hele dag hoog bleef en winnaar Demierre een gemiddel de van ruim 37,5 kilometer per uur achter zijn naam kreeg. De seconden van de rushes mochten dan niet meer belangrijk zijn, de punten voor de groene trui wa ren dat wel. Vanderaerden, be kritiseerd om zijn onstuimige sprintgedrag, ging er dan ook tel kens vol overgave in en de ploeg maats van alle sprinters deden alle mogelijke moeite om het veld gesloten te houden. Ont snappingen van renners die voor de Keulenaer brachten hem te rug bij, maar iedereen besefte toen al dat het een verloren zaak was, want, zei Lubberding, „op elke brug moest Jan er al af. Op advies van Post bleef Raas zon der ploegmaats achter. Eerst in gezelschap van de Fransman Pascal Guyot. die zijn gezicht maandag in de Hel ernstig had beschadigd bij een val. De Frans man kon Raas weliswaar niet bij houden, maar het tempo van de nationale kampioen lag niet hoog genoeg om hoopvol de ko mende dagen tegemoet te zien. Zon zestig kilometer voor de fi nish stapte hij in de materiaalwa gen van Ruud Bakker, die s och tends de pijnlijke ribben nog flink had ingetaped. De jury van de Tour was met dat afscheid niet ingenomen. Hij had in de be zemwagen moeten stappen en mee moeten hobbelen naar de aankomst. De boete daarvoor was honderd gulden. het klassement niet belangrijk zijn, zouden betekenen dat er voor de sprinters van de bonifi catie-koek weinig over was. Rushes „Die rushes maakten de rit lastig", stelde Johan van der Velde, die een keer acht seconden pakte, „maar echt zwaar was het niet. Alleen zat ik de eerste paar hon derd kilometer met dikke benen. Gek, want ik heb maandag op de kasseien nauwelijks afgezien. Li chamelijk ben ik daar goed door gekomen en ik had verwacht dat ik me vanaf het begin in de rus hes kon mengen. Toen voelde ik toch dat de inspanningen van de hel van het noorden een rol speelden. Acht seconden is daar bij toch weer mooi meegeno men". De overige Nederlandse klassementsrenners hielden zich verre van dat geweld. Zij volg den keurig in het peloton. „Zon der moeite", zei Peter Winnen. „Toen ik om me heen keek zag ik dat mijn concurrenten hetzelfde deden". Vanderaerden was dus een buiten beentje, evenals Sean Kelly die van mening lijkt dat alle beetjes helpen. De Belg vergaarde 48 se conden, genoeg om Joop Zoete melk in het algemeen klasse ment te passeren. Maar belang rijker was dat hij punten scoorde voor de groene trui, die nu stevig om zijn schouders zit. Zeventig kilometer voor het einde van de langste tour-rit zag Serge Demierre zijn kans schoon om te ontsnappen. Hij bewees zijn gro te capaciteiten als solist, maar dankte de kans op die demon stratie voor een niet onbelangrijk Peter Post en zijn renners hebben drie boetes gekregen met een ge zamenlijke waarde van 1250 francs, ongeveer 500 gulden. Van die straf werd 200 gulden uitge deeld vanwege het feit dat Post een door de organisatie aange wezen hotel niet bezocht op de avond voor de ploegentijdrit toen hij uitweek naar de startplaats, 120 kilometer verder. Hetzelfde bedrag moet betaald worden om dat in de volgerskaravaan ach ter de renners een ploegleiders wagen teveel werd ingezet. En het niet in de bezemwagen stap pen door Jan Raas kostte f 100. Op de vijfde Tour-dag verdwe- deel aan het ontbreken van de ambities bij de ploegmaats van Zoetemelk om een achtervolging op gang te brengen. De Zwitser had een erg grote achterstand in het algemeen klassement (22.53 minuten op de leider) opgelopen na een onbenullig materiaalde- nen vier renners uit het peloton: Jan Raas, Marc Gomez (gevallen in Roubais), Louis Luyten en Pascal Guyot. Marc Gomez, de wegkampioen van Frankrijk, die maandag bij een val op de wielerbaan van Roubaix, tijdens de aankomst van de derde etappe van de Ron de van Frankrijk een breuk in het linker dijbeen opliep, zal van daag in Rennes worden geope reerd. Volgens de chirurg die de operatie zal verrichten, dr. Bouriel, ziet de breuk in de dijbeenhals er goed uit. fectje in de hel van het noorden. Het wekte de woede van zijn ploegleider Auguste Girard, die Demierre 's avonds vroeg wat hij eigenlijk kwam doen in de Tour. „Een rit winnen", zei die en een dag later maakte hij dat met een knappe solo waar. Hij ziet er strijdlustig uit, Joop Zoetemelk, en zo blijkt hij zich ook te voelen. „Hoe het komt weet ik niet, maar ik heb de laat ste tijd niet zon geweldige mo raal gehad als nu. Het straalt er van af. Misschien ligt het aan de overweldigende meerderheid waarmee hij aan het begin van deze Tour is uitgeroepen tot de grootste favoriet voor de eind overwinning. Bij dat soort vast stellingen heeft Joop Zoetemelk zich in zijn commentaar altijd ui terst bescheiden getoond en dat blijkt geen juiste afspiegeling van wat er innerlijk aan de hand is, zoals thans. „Dat doet me vre selijk goed, zegt hij. „Ik ben er eigenlijk best trots op. „Echt, roept Joop Zoetemelk op de toon van verbazing die uit radio- en televisie-interviews intussen wel bekend is, „ik snap niet waar ik het allemaal aan te danken heb. „Jopie begrijpt er evenmin wat van dat hij zo mateloos po pulair is bij de Nederlandse sup porters die het steevast op een krijsen zetten wanneer hij bij start en finish in de buurt komt. „Tijdens het Nederlands kam pioenschap vorige week viel me LE HAVRE (GPD) - Drie seizoe nen was Serge Demierre be roepsrenner toen hij in 1979 overwoog er maar een dikke punt achter te zetten. Hij kampte met een slechte bloedcirculatie in zijn benen en aangezien het bij wielrenners vooral op die lede maten aankomt, leek het hem be ter de martelgang te beëindigen. Maar terwijl hij er geen been meer in zag, schoot de medische wetenschap hem te hulp. Hij werd geopereerd en sindsdien is Demierre een goede profrenner, die echter het nadeel heeft wis selvallig te zijn. Demierre is een zogenaamde rou- leur. Hij kan goed alleen rijden en presteert dan ook vaak uitste kend in tijdritten. Dat bewees hij in 1981 toen hij samen met zijn landgenoot Daniel Gisiger de Ita liaanse koppeltijdrit Trofeo Ba- racchi op zijn naam schreef. Het was tot de etappewinst in de Tour de France gisteren in Le Havre, zijn grootste overwin ning. Titel Als amateur behaalde hij de Zwit serse titel (bij de elite-groep in 1976) en dit jaar heeft hij de na tionale trui opnieuw om de schouders. In Mendrisio won hij de gecombineerde titelstrijd van Zwitserland, West-Duitsland en Luxemburg. Tussen die twee ti tels reed hij in Italiaanse en Ne derlandse dienst. Begonnen bij de formatie Bianchi in '77 stapte hij het jaar erop over naar de be scheiden equipe van oud-voet balscheidsrechter Muys, die hem echter aan het eind van dat jaar alweer op straat zette. Na het moeizame jaar 1979 (bij de Ita liaanse ploeg Zonca) kwam hij terecht bij zijn huidige equipe Cilo. dat ook weer zo op. Er was een enorme belangstelling voor mij, terwijl ik toch al dik tien jaar uit Nederland weg ben en op twee seizoenen na altijd in een Franse ploeg heb gezeten. Zelfs dat ik bij Peter Post opstapte is me blijkbaar niet kwalijk genomen. Dat hij er zo kwiek uitziet en zo tin telt van „de moraal denkt Joop Zoetemelk te kunnen verklaren met zijn instelling voor deze Tour. Hij heeft daar vaak op ge wezen: „Ik doe deze Ronde van Frankrijk om te kijken of het nog gaat. Zo niet, dan is het aan de jongeren.... Zoetemelk nu, na een klein weekje praktijk, over die theorie: „Ik voel me vanaf de start ontzettend bevrijd. Er is een grote spanning van me afgevel- len en wellicht dat me dat is aan te zien. De uitslag van de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk is: 1. Demierre (Zwi-Girard), 299 km van Roubaix naar Le Havre in 7 uur 58 minuten en 11 seconden, met tyds- vergoeding 7.57.41, gemiddelde snel heid 37,642 km/u; 2. Kelly (Ier-De Gri- baldy) 8.03.01, met tydsvergoeding 8.02.41; 3. McKenzie (Nzw-De Kimpe) 8.03.01, met tydsvergoeding 8.02.51; 4. Van Brabant (Bel-De Kimpe) 8.03.01; 5. De Wilde (Bel-Crepel); 6. Vande raerden (Bel-De Bruyne); 7. Van der Velde (Ned-Post); 8. Poisson (Fra- Guimard); 9. Van den Broucke (Bel- Crepel); 10. Anderson (Aus-Berland); 34. Winnen (Ned-Post); 35. Doster- bosch (Ned-Post); 56. Zoetemelk (Ned-Danguillaume); 57. De Keule naer (Bei-Post); 64. Lubberding (Ned- Post); 74. De Rooy (Ned-Post); 81. Kuiper (Ned-De Bruyne); 83. Rooks (Ned-De Gribaldy); 107. Van Houwe- lingen (Ned-Jossart); 110. Veldschol- ten (Ned-Post); 117. Lammerts (Ned- Post), allen dezelfde tijd als Van Bra bant 8.03.01; 133. en laatste, Vincen- deau (Fra-Boishardy) 8.22.41. Marc Gomez (Fra-Boishardy) startte niet voor de vierde etappe, Raas (Ned- Post), Guyot (Fra-Crepel) en Luyten (Bel-Poggiali) staakten de strijd tus sen Roubaix en Le Havre. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Andersen (Den-Danguillaume) 15 uur 42 minuten en 11 seconden; 2. Vande raerden (Bel-De Bruyne) op 1 minuut en 54 seconden; 3. Zoetemelk (Ned- Danguillaume) op 2.05; 4. Moreau (Fra-Danguillaume) op 2.19; 5. Ander son (Aus-Berland) op 2.34; 6. Duclos- Lassalle (Fra-Berland) op 2.44; 7. Ro che (Ier-Berland) op 3.00; 8. Bossis (Fra-Berland) op 3.05; 9. Simon (Fra- Berland) op 3.08; 10. Kelly (Ier-De Gribaldy) op 3.08; 11. Bourreau (Fra- Berland) op 3.18; 12. Van der Velde (Ned-Post) op 3.21; 13. Matthys (Bel- Jossart) op 3.25; 14. Van der Poel (Ned-De Bruyne) op 3.31; 15. Nulens (Bel-De Bruyne) op 3.38; 16. Kuiper (Ned-De Bruyne) op 3.43; 17. Martens (Bel-De Bruyne) op 3.51; 18. Winnen (Ned-Post) op 3.54; 19. Emonds (Bel- De Bruyne) op 3.56; 20. Bonnet (Fra- Boishardy) op 4.11; 24. Rooks (Ned- De Gribaldy) op 4.20; 65. Pirard (Ned- Poggiali) op 8.02; 67. De Rooy (Ned- Post) op 8.19; 68. Lubberding (Ned- Post) op 8.21; 75. Van Houwelingen (Ned-Jossart) op 9.38; 85. Lammerts (Ned-Post) op 13.58; 87. Van Vbet (Ned-Post) op 14.02; 110. Manders (Ned-De Bruyne) op 21.16; 112. Veld- scholten (Ned-Post) op 21.57; 113. Oosterbosch (Ned-Post) op 22.00; 121. De Keulenaer (Bei-Post) op 24.35; 133. en laatste, Tolosa (Col) op 42.34. BERGKLASSEMENT 1. Duclos-Lassalle (Fra-Berland) 7 pnt; 2. Bazzo (Fra-Danguillaume) en La- guia (Spa-Ecchevarri) 4 pnt; 4. Dal- l'armelina (Fra-De Gribaldy) 2 pnt PLOEGENKLASSEMENT 1. Ploeg Danguillaume 54 uur 18 minu ten en 59 seconden; 2. Ploeg Berland op 2 minuten en 58 seconden; 3. Ploeg De Bruyne op 3.15; 4. Ploeg Post op 6.45; 5. Ploeg De Gribaldy op 9.29. PUNTENKLASSEMENT 1. Vanderaerden (Bel-De Bruyne) 92 pnt; 2. Kelly (Ier-De Gribaldy) 81 pnt; 3. De Wilde (Bel-Crepel) 56 pnt; 4. De mierre (Zwi-Girard) en Van der Velde (Ned-Post) 51 pnt; 8. Pirard (Ned-Pog- giali) 38 pnt. LE HAVRE (GPD) De „klassieke week" van de Tour de France is voorbij. Enigszins kleurloos werd de periode, die op papier zo loodzwaar leek, gisteren in Le Havre afge sloten met de winst van de 27-jarige Serge Demierre. Felix Levitan had het anders in gedachten gehad. Binnen drie dagen schotelde hij het peloton drie ritten voor die stuk voor stuk het karakter van een klassieker hadden. Na een ploegentijdrit, die vergeleken werd met de Trofeo Baracchi, joeg hij zijn artiesten over de kasseien van Parijs-Rou- baix en ter afsluiting was er de etappe naar Le Havre met een lengte als Milaan-San Remo. Maar die laatste krachtproef werd zoals te verwachten viel een weinig enerveren de gebeurtenis. De renners die al om zes uur 's ochtens de sponde hadden moeten verlaten voelden er bitter weinig voor een spektakelstuk op te voeren. De Zwitserse kampioen Serge Demierre vertelde zijn ploegbaas eergiste ren nog eens duidelijk wat hij in de Tour kwam doen: een etappe winnen. In Le Havre voegde hij na een lange solo de daad bij het woord. (ANP-foto)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13