2^1.99 ötSS» 5.98 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Felle reacties op besluit gaswinning Swarttouw biedt Fokker excuus aan 2.49 1.69 1.98 2.29 1.5Ö 2.49 -"2.59 1.89 Prijzen brilglazen lopen sterk uiteen Amnesty tevergeefs naar Brussel Varia 3-- WOENSDAG 6 JULI 1983 Lekker, rauw en goedkoop. Nieuwe oogst aardbeien confiture 1983, gemaakt van vers geplukt fruit, pot 450 Exclusief bij Albert Heijn. Marina taartbodem, Q QC 300 gram Frispeertje, zuiver peresap, "puur en ongezoet." r jg Sinaasappelsap, 1 QA M I pak 1 liter L.ÖZJ Driehoek vloeibare zeep, Q QQ flacon 1 liter s .398 L,.«/0 Whiskas kattevoer, met rund vlees, konijn, hart of vis, blik 400 gram .289 Bonzo pondje vlees, voor de hond, 500 g^64 Heinz Sandwich spread, diverse smaken, pot 300 g NIEUW: Elastisch-, plastic-, strip- of huismerk hechtpleister, nu vacuüm verpakt, 2 stuks 2SS De Jager Hollandse nieuwe haring, /S^Perla Mild koffie, Cft snelfiltermaling of bo-C A Q üïLJ nen, pak 500 g 629 O.tv/ Heinz tomatenketchup, Q 7Q fles 850 gram 929 O./ P^^lPeepBIU,e diép Deep Blue tonijn 198 1.49 'bju* met groente blik 185 gram Varkensfilet, 500 gram 1025 8.98 1C QQ kilo ®3 S: 19:48 lO.UO Varkensfiletlapjes, 100 gram 290 Varkensrollade, 500 kilo 500 gram MS 6911(B12.98 Royaal weekendboeket, A AC geel of wit, per bos a® De artikelen in deze advertentie kunt u in alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staat. Reclameprijzen gelden van donderdag 7 t/m zaterdag9 juli a.s *Zolang de voorraad strekt DEN HAAG (ANP) - De lande lijke vereniging tot behoud van de Waddenzee heeft gis teren woedend gereageerd op het principe-besluit van het kabinet om de Franse staats- maatschappij Petroland gas te laten winnen op de Wad denzee. De vereniging hoopt dat de Tweede Kamer dit be sluit zal terugdraaien. De Waddenvereniging noemt het besluit onaanvaardbaar, omdat daarmee vroeger be leid, waarover in brede kring overeenstemming bestond, wordt teruggedraaid. In 1980 werd met grote steun van de Tweede Kamer besloten om op Ameland wel gaswinning toe te staan, maar in het Zuid- walgebied (westelijk deel van de Waddenzee) niet. Het Waddenzeebeleid wordt voor de zoveelste maal doorkruist, aldus de vereniging. De geloofwaardigheid van de regering ten opzichte van het Waddenzeebeleid is tot nul gedaald, meent de vereni ging. "Het kabinet accepteert hiermee derving aan aardgas baten van honderd miljoen gulden of meer per jaar en dat gedurende een lange reeks van jaren. Het kabinet maakt een knieval voor de Franse regering, terwijl de Franse regering op schaamte loze wijze Nederlandse be langen met voeten treedt, zo als het niet stoppen van de zoutlozingen in de Rijn, het opwerpen van belemmerin gen voor de binnenvaart en het vrachtverkeer en het niet nakomen van het EGKS-ver- drag". Volgens de vereniging heeft de regering de indruk gewekt dat een totaalbeeld van het Waddenzeebeleid zal worden gegeven. Dat blijkt onjuist. Slechts twee van een serie aanslagen op het Waddenge bied zijn aan de orde ge weest. Daarmee zet de rege ring haar ad hoc-beleid voort, aldus de vereniging. "Het verhaal van het Waddenge bied wordt daarmee als het verhaal van de tien kleine ne gertjes. Iedere keer gaat er weer iets verloren". Minister Winsemius (milieu) verklaarde gisteravond in het NOS-journaal dat het voor het Waddengebied bij deze ene vergunning voor gaswin ning zal blijven. Hij zei dat tot verlening van een vergun ning is besloten op grond van een advies van de Raad van State. Werkgelegenheidsbe- langen zijn afgewogen tegen milieubelangen, aldus de be windsman. DEN HAAG (ANP) De prijzen voor brilglazen lopen in ons land zo sterk uiteen dat gerust van een chaos gesproken mag worden. Een onderzoek naar de naleving van de prjjsgedragsregels met betrekking' tot brilmonturen en- glazen bij importeurs en opticiens heeft opzienba rende prijsverschillen aan het licht gebracht. AMSTERDAM (ANP) - In Sri Lanka worden politieke ver dachten gemarteld door de poli tie en door het leger. Sommige verdachten worden op grond van anti-terrorismewetten meer dan acht maanden in eenzame op sluiting vastgehouden. Dit heeft Amnesty International, de orga nisatie die opkomt voor de rech ten van de mens, vandaag gezegd in een rapport over het Zuidazia- tische eiland. Amnesty verklaarde bewijzen te hebben verkregen dat gevange- Martelingen op Sri Lanka nen worden geslagen met ijzeren staven, dat er naalden onder vin ger- en teennagels worden gesto ken en dat gevangenen aan hun voeten worden opgehangen aan haken. De beschuldigingen wer den gedaan nadat een onder zoekscommissie van Amnesty vorig jaar Sri Lanka bezocht en hiervan rapport opmaakte. De schending van de rechten van de mens die Amnesty constateer de hadden bijna alle in het noor den van het land plaats, waar de Tamil-minderheid woont. Hier is een kleine maar actieve autono- mie-beweging die verscheidene aanslagen pleegde. Als reactie op de toenemende roep van de Ta mils om een eigen staat schortte de rechtse regering-Jayewarde- ne belangrijke wettelijke waar borgen op. Glazen en monturen worden in zeer beperkte mate in Nederland v digd en uit diverse landen geïmporteerd. Voor de belangrijkste groe pen brilglazen van dezelfde kwaliteit werd een maximaal prijsverschil van bijna 60 procent geconstateerd. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft deze cijfers gisteren be kend gemaakt in zijn antwoord op vragen van het WD-kamerlid Kamp, die had geklaagd over het ontbreken van een algemeen beleid, wanneer iemand een beroep doet op de algemene bijstandswet bij de aanschaf van een bril, die op medisch advies is voorgeschreven. De Graaf overweegt geen maatregelen ten aanzien van de vergoedingen via de algemene bijstandswet. Vaststelling van de noodzaak en omvang van de bijstandsverlening voor deze kosten is voorbehouden aan de gemeentelijke diensten. LEIDEN/BRUSSEL - Een delega tie van Amnesty International uit Leiden heeft een vergeefse fietstocht naar Brussel onderno men. Doel van de reis was de am bassade van Guatemala in de Belgische hoofdstad, maar de deur bleef voor de Amnesty-le- den gesloten. De fietsers hadden een pakket van enkele duizen den handtekeningen bij zich, die waren verzameld in het kader van de 'Campagne tegen Politie ke Moorden'. Die hantekeningen waren afkomstig uit Nederland (met name Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant) en Bel gië. Per fiets waren de Amnesty-leden en sympathisanten zaterdag twee juli uit Leiden vertrokken, verzamelden onderweg de hand tekeningen en kwamen maandag in Brussel aan. Daar trof men de ambassade van Guatemala geslo ten. Het pakket handtekeningen werd bij de postbus achtergela ten, samen met een protest tegen het niet kunnen overhandigen van die handtekeningen. SCHIPHOL (GPD) - Frans Swart touw, de voorzitter van de raad van bestuur van Fokker, heeft te genover „de Fokkergemeen schap" in een interne medede ling zijn excuses uitgesproken voor zijn taalgebruik in de Vara- radio-uitzending ZI, afgelopen zaterdagmorgen. Onder „de Fok kergemeenschap", aldus Fok kers woordvoerder G. Knook, moeten niet alleen de werkne mers worden gerekend maar ook de raad van commissarissen, de overige leden van de raad van be stuur en de centrale onderne mingsraad. Secretaris A. Gouman van de cen trale ondernemingsraad (COR), in Dordrecht, blijft evenwel van oordeel dat „wij dit niet over ons heen kunnen laten gaan". De COR heeft besloten zelf alle ge gevens te verzamelen; zowel de uitspraken die Swarttouw heeft gedaan als het antwoord op de vraag waarom de VARA dit ge sprek heeft uitgezonden. De COR heeft besloten aanstaande vrijdag over dit onderwerp te vergaderen. De VARA heeft Fokker sinds eind vorig jaar een aantal keren om een gesprek met Swarttouw ge vraagd. Maar woordvoerder Knook had dat telkens gewei gerd wegens de reorganisatie waaraan Fokker werkt sinds Fokker in november vorig jaar 1400 ontslagen aankondigde. Dat aantal is nu teruggebracht tot 1150. Vorige week donderdag ging Swarttouw, die inmiddels met een gesprek had ingestemd, naar de VARA-studio in Hilversum. Eenmaal binnen kreeg het voor bereidende gesprek met VARA- man Wim Kayzer een zodanige wending dat Swarttouw te ken nen gaf in het interview geen zin meer te hebben. Hij bediende zich daarbij van ruwe taal. De VARA had dit hele mislukte voorgesprek op de band gezet; het werd zaterdagmorgen uitge zonden. In de interne mededeling zegt Swarttouw zich „onvoorwaarde lijk" te verontschuldigen voor zijn optreden, maar teglijk wijst hij erop dat hij door zijn werk zaamheden in verband met de reorganisatie de laatste maanden in grote spanning leeft. Uitbreiding bevoegdheid Zeedijkpolitie AMSTERDAM (ANP) - Burge meester Van Thijn heeft de Am sterdamse politie meer bevoegd heden gegeven zodat er doeltref fender kan worden opgetreden tegen berovingen op de Zeedijk en omgeving. De chef van het bureau Warmoes straat mag thans politie-agenten aanwijzen die namens de burge meester iedereen kunnen beve len zich uit het betrokken gebied te verwijderen. Op de Zeedijk en omgeving wor den steeds meer voorbijgangers, vooral toeristen, beroofd door sa menwerkende groepen. Als sur veillerende agenten merken, dat bepaalde figuren kennelijk pos ten innemen om iemand te bero ven dan kunnen zij de betrokke nen thans wegsturen, aldus de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10