Bouwgebreken aan flats Langegracht worden verholpen Brug voor voetgangers en fietsers over Nieuwe Rijn Commissie: bouw modern kantoor Stationsweg mag Proefscholen voor burgerinformatica Wethouder boos op ambtenaren Eerste vrouw bij Leidse parkeerpolitie Vernielingen aangericht in Heempark Botsing met bromfietser in Stevenshof Gestrafte man wil blijven rijden Beslissing nu aan Raad van State Paaltje als bron van inspiratie Diefstal bij Ons Eiland LEIDEN - "De gebreken in de zeventig LWS-woningen aan de Langegracht in Leiden zullen zo snel mogelijk worden verholpen". Die toezegging deed wethouder Tesse- laar van volkshuisvesting, gisteravond, na overleg met de bewonerscommissie, de Leidse Woningstichting en ambtenaren van de afdeling volkshuisvesting van de ge meente. Volgens Tesselaar hadden de pro blemen in de woningen al lang verholpen moeten zijn. Vorig jaar mei zijn tussen de betrokke nen afspraken gemaakt over het aanbrengen van extra isolatie en ventilatiekanalen, het afstellen van radiatorkranen en de repara tie van kozijnen en dubbele beglazing. Aan de meeste gebre ken is sindsdien echter weinig of niets gedaan. Tesselaar laat er geen misverstand over bestaan dat in de vergade ring gisteren de nodige woorden zijn gevallen. "Het is toch te gek dat ik me met deze dingen moe ten bezighouden en dat niet aan mijn ambtenaren kan overlaten", aldus de wethouder. De slechte gang van zaken wordt door Tes selaar geweten aan organisatori sche problemen die samenhan gen met de merkwaardige con structie tussen gemeente en de LWS. De woningstichting is tij delijk een gemeentelijke tak van dienst in afwachting van een fu sie van Leidse woningbouwver enigingen. De ernstige klachten van bewoners van de zeventig LWS-woningen worden vooral veroorzaakt door te hoge luchtvochtigheid en de geringe mate van ventilatie. Als gevolg van deze tekortkomingen kampen de bewoners onder meer met ernstige condens- en schimmelvorming. In sommige woningen zitten zwarte schim- melplekken van meer dan een halve vierkante meter groot. Het gaat (Jaarbij steeds om woningen direct onder het dak. In alle wo ningen zijn er onvoldoende stootvoegen die zorg dragen voor de nodige ventilatie. Een deel van de problemen wordt ook geweten aan het feit dat be woners onvoldoende ventileren. De huidige nieuwbouw is zo goed geïsoleerd dat er nagenoeg geen tocht meer optreedt. Het is daarom noodzakelijk dat de be woners tenminste enkele uren per dag ventileren om overvloe dige condensvorming tegen te gaan. Volgens Tesselaar is de on voldoende ventilatie een pro bleem dat zich in alle nieuw bouw voordoet. De woning bouwverenigingen zouden de bewoners daarover beter moeten voorlichten. In hoeverre de gerezen problemen oorzaak zijn van ontwerp- of bouwfouten vindt Tesselaar in het onderhavige geval van on dergeschikt belang. De aanne mer heeft beloofd dat een aantal problemen, die het gevolg zijn van tekortkomingen, op eigen kosten te zullen verhelpen. Met het oplossen van de resterende problemen, waarvoor de aanne mer noch de architect aanspra kelijk zou kunnen worden ge steld, is volgens Tesselaar een bedrag gemoeid van naar schat ting 60.000 gulden. De verbete ringen zullen worden betaald uit de onderhoudspot van de LWS. De belangrijkste werkzaamheden die worden uitgevoerd bestaan uit: het aanbrengen van extra isolatie, het openmaken van de stootvoegen, het inregelen van radiatorkranen, het verbeteren van ventilatie in de keukens van de bovenste woningen en het aanbrengen van nieuwe plafonds in badkamers van de bovenwo ningen. Tesselaar zegt in de ver gadering gistermiddag, een kwartier nodig gehad te hebben om de problemen op een rij te zetten en afspraken te maken over het verhelpen van de klach ten. De verbeteringen zullen zo veel mogelijk voor de bouwvak vakantie worden uitgevoerd. Leiden LEIDEN -De 33-jarige M. Jonge- pier-Rankema geheel links op fo to onder) maakt.sinds gistermor gen als eerste vrouw deel uit van de parkeerpolitie. Zij werd als zodanig geïnstalleerd door com missaris Van Voorden. Behalve mevrouw Jongepier werd de Leidse politie met nog drie krach ten versterkt. J.J. Wildschut (24), T.C.M. van der Meer (19) en J.M. de Vreede (18), van rechts naar links op de foto, mogen zich sinds gisteren politie-agent i Wat parkeeragente Jongepier be treft, sprak Van Voorden de hoop uit dat zij binnenkort vrouwelijk gezelschap zal krijgen. "We stel len dat zeer op prijs". Maar hij voegde daar direct aan toe dat de kans daarop niet zo erg groot is. "Zoals u weet, is de sterkte van het korps 'bevroren' en eigenlijk zitten wij al boven de sterkte, zo als die door het m inisterie is vast gesteld", zo hield Van Voorden het voor de gelegenheid in de kantine verzamelde politieperso neel voor. Hij ging in zijn toespraakje ook in op de ontwikkelingen van de laatste weken die "ons niet onbe roerd hebben gelaten", zoals de commissaris het uitdrukte. Hij doelde daarbij op moeilijkheden bij de ontruiming van een kraak pand in de Scheepmakerssteeg en do homo-demonstratie 'Leiden in Lust'. Van Voorden: "Ik ben trots dat het zo is gegaan. Beide keren is juist opgetreden". Wel waren er vol gens hem in het geval van de Scheepmakerssteeg misschien wat schoonheidsfoutjes gemaakt. Maar dat is niet erg, als je het maar erkent''. De politie-begeleiding bij de de monstratie van homoseksuelen noemde Van Voorden volledig ge slaagd. Hij hechtte daar grote waarde aan omdat het in zijn ogen een maatschappelijke stro ming van belang is. In tegenstel ling tot de de krakers en sympa thisanten die de politie zo veel werk bezorgden bij de ontrui ming. "Dat is niet iets waar wij respect voor moeten hebben", al dus commissaris Van Voorden. (Foto Holvast) LEIDEN - Bijen, bomen en strui ken hebben het dit weekeinde moeten ontgelden in het Heem park. Onbekenden hebben daar in de nacht van zaterdag op zon dag grote vernielingen aange richt. Allereerst werden een kan toortje en een werkschuur open gebroken. Daar werd flink huis gehouden en een aantal werktui gen (zoals boomzagen en snoei- scharen) meegenomen. Daarmee werd in het park het no dige groen vernield. Zeldzame planten en struiken moesten het ontgelden en twee jonge bomen werden gekapt. Vervolgens ging de tocht naar het molentje in het Heempark. Ook dat werd open gebroken en het interieur onder handen genomen. De nachtelijke escapade werd be sloten in de bijenstallen. Ook daar werd de nodige schade aan gericht. Het observatiekastje werd bijvoorbeeld grondig ver nield. Of de bijen enig verzet hebben gepleegd, is onbekend. Het onderzoek is nog gaande en de daders zijn nog onbekend. LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser moest gistermorgen met beenletsel naar het ziekenhuis worden vervoerd. Rond kwart voor negen kwam hij op de Rijn dijk in botsing met een vracht wagen. De 27-jarige chauffeur uit Zwijndrecht wilde het bouwter rein in de Stevenshof opdraaien en zag daarbij de bromfietser over het hoofd. De term "burgerinformatica" wordt hierbij in elk geval tijdens de proefperiode gebruikt om de tegenstellingen met de meer be roepsgerichte informatica aan te geven, die in hogere leeijaren van het voortgezet onderwijs aan de orde zal komen. De staatssecretaris wijst erop dat de opzet van de lessen zo moet zijn, dat gegarandeerd kan wor den dat zowel jongens als meis jes met gelijke kans op succes aan deze lessen kunnen deelne- DEN HAAG-LEIDEN - De procu reur-generaal bij het Haagse ge rechtshof wil het ontzeggen van de rijbevoegdheid, dat de politie rechter de Leidenaar S.v.H. heeft opgelegd, teniet doen en vervan gen door een hogere boete. Die politierechter veroordeelde de Leidenaar eerder tot een geld boete van duizend gulden, twaalf maanden ontzegging van de rij bevoegdheid, waarvan zes maan den onvoorwaardelijk en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. Van H. kreeg die straf opgelegd, omdat hij na een avondje uit in Noordwijk de poli tie een bloedproef weigerde. De man ging echter in hoger be roep tegen dit vonnis, omdat hij zijn rijbewijs niet kan missen. Zijn vriendin is enkele maanden geleden een boetiek begonnen, maar kan zelf geen kleding bij de groothandel halen en naar brade rieën rijden, omdat ze geen rijbe wijs bezit. Van H. deed dit daar om voor haar. Het zakenleven LEIDEN - De gemeente Leiden mag de vergunning voor de bouw van een uiterst modern kantoorpand aan de Stationsweg niet weigeren omdat het bouw plan niet zou voldoen aan redelij ke eisen van welstand. Het plan, van Noordwijk Passage BV, is twee monumentale woon huizen aan de Stationsweg af te breken en ter plaatse een kan toorpand met een glazen pui neer te zetten. Bij de gemeente is een en ander op grote bezwaren gestuit en B en W trachten met alle mogelijke middelen de sloop en geplande nieuwbouw te voor komen. Gisteren kwam de kwestie, voor de zoveelste keer, aan de orde in de gemeentelijke commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. Deze commissie heeft eerder de gronden waarop het college van B en W de bouwvergunning wei gerde, van de hand gewezen. De boog zich gisteren r de vraag of de bouwvergun ning mag worden geweigerd om dat het niet zou voldoen aan re delijke eisen van welstand. De welstandscommissie, die alle bouwplannen in de gemeente Leiden op esthetische kwalitei ten beoordeelt, verzet zich niet tegen de nieuwbouw en heeft de finitief een positief advies uitge bracht over het bouwplan. De commissie voor de beroep- en bezwaarschriften is daarop tot de conclusie gekomen dat er geen of onvoldoende reden is om van het advies van de welstandscom missie af te wijken en dat er dus geen grond is om de bouwver gunning te weigeren. Het bouwplan staat of valt nu met de datum waarop het bij de ge meente is ingediend. Vóór of na dat het college van B en W een voorbereidingsbesluit heeft ge nomen waarmee ongewenste on- wikkelingen (zoals het onderha vige bouwplan) voorkomen kun nen worden. Het college en de aanvrager van de bouwvergun ning, Passage Noordwijk BV, verschillen van mening over die datum. De Raad van State zal de ze maand, in hoger beroep, over de kwestie oordelen. dreigt echter spaak te lopen, om dat er niemand is die de 'bus' nu kan besturen. Omdat de Leidenaar niet eerder met justitie in aanraking was ge weest én omdat de procureur be grip had voor de netelige positie waarin beiden verkeren, vroeg hij het hof de zes maanden on voorwaardelijke ontzegging te laten vervallen en de geldboete van duizend naar tweeduizend gulden te verhogen. De voor waardelijke ontzegging en voor waardelijke celstraf handhaafde hij. Bovendien voegde de procu reur er een proeftijd van twee jaar aan toe. Het hof doet 14 juli uitspraak. ADVERTENTIE "vMA tordllnen van 129,95voor 9,95 en diverse meubelstoffen Telefoon 02505-1534 02550-33731 IJweg 341, Zwanenburg Geopend van 11.00-17.00 uur Vrijdagavond koopavond LEIDEN Door een vervelend misverstand zijn in de rubriek 'Straat' gisteren bepaalde citaten aan mevrouw Nagel toegeschre ven. De door een andere be woonster van de Fagelstraat ge dane uitlatingen zijn ten onrech te in de mond van mevrouw Na gel, wonend aan de Fagelstraat 33, gelegd. Wij betreuren deze persoonsverwisseling. LEIDEN - Zes scholen in Leiden en omgeving zijn door staatsse cretaris drs. N.J. Ginjaar-Maas (onderwijs en wetenschappen) aangewezen als proefschool voor" burgerinformatica. De bedoeling van deze tweejarige proefperiode is dat deze scholen met behulp van computers die ter beschik king worden gesteld, het leerge bied burgerinformatica invulling gaan geven. Ongeveer 750 scholen hadden zich voor de proefperiode aangemeld. In totaal zijn er honderdtwee scholen geselecteerd. Daartoe behoren de Rembrandt Scholen- LEIDEN - De vele paaltjes in het Leidse stadsbeeld vormen een permanente bron van discussie. Ze zijn een uitkomst voor de be woner van de binnenstad die na het openen van zijn voordeur niet langer langs de gevel van zijn woning hoeft te schuifelen. Voor de automobilist die op zoek is naar een - al dan niet illegale - parkeerplaats daartentegen is zo'n paal een langwerpige steen des aanstoots. Maar die anti-au to-obstakels kunnen ook een bron van inspiratie zijn. Tekenaar en CDA-raadslid Joop Walenkamp maakte al eens een cartoon van een innig tevreden kijkende en pijprokende wethouder Waal (verkeer) die "zijn" paaltjes aan het begieten was. Een anonymus hanteerde het stift of krijt op bo venstaande wijze. De foto is ge nomen op de Breestraat. gemeenschap, de Agnes Scho lengemeenschap en de dag avondscholengemeenschap "Boerhaave" in Leiden; het Ash- ramcollege in Alphen a/d Rijn; de Christelijke Scholengemeen schap "Rijnmond" in Katwijk en de R.K. Technische School "St. Paulus" in Hillegom. Bij burgerinformatica gaat het om de ontwikkeling van kennis en vaardigheden die elke burger no dig heeft om de informatiesyste men waarmee hij of zij in het da- LEIDEN - De gemeente gaat een nieuwe brug aanleggen voor fiet sers en voetgangers, over de Nieuwe Rijn, tussen het Utrecht se Jaagpad en het Waardgebied. Door de nieuwe brug ontstaat een comfortabele verbinding tussen de aan de zuidzijde van de Hoge Rijndijk gelegen stadswijken enerzijds en het Waardgebied, De Kooi en het noordelijk stads deel anderzijds. Het aantal fiet sers dat van de brug gebruik zal maken wordt geschat op 1000 tot 1500 per dag. Momenteel maken al zo'n 1000 fietsers dagelijks ge bruik van de Sumatrabrug. De geplande brug stuit op bezwa ren bij een aantal booteigenaren met een ligplaats aan het Utrechtse Jaagpad. Zo'n hon derd recreanten zouden door de nieuw aan te leggen brug worden belemmerd. Belangrijkste be zwaar is de te geringe doorvaar- hoogte. De bezwaarden pleiten voor een doorvaarthoogte van tweeënhalve meter hetgeen vol doende zou zijn voor'een vrije doorgang van ruim negentig pro cent van het recreatieverkeer. De gemeente is echter tot de con clusie gekomen dat een grotere doorvaarthoogte om praktische redenen of om technische rede nen niet goed mogelijk is. Vastgehouden wordt aan het oor spronkelijke plan: de bouw van een dubbele ophaalbrug, naar voorbeeld van de Rembrandt- brug die onlangs is aangelegd over het Galgewater, met een doorvaarthoogte van anderhalve meter. Voor een deel van de wa terrecreanten is in dat geval brugbediening in het weekend nodig. Als plaats voor de nieuwe brug, wordt de plek tussen de nieuw bouw voor de reinigingsdienst en het onlangs geopende be drijfsverzamelgebouw, het meest gunstig geacht. Van de be roepsvaart zouden dan geen be zwaren zijn te verwachten en de aansluiting op het Utrechts Jaag pad zou beter zijn. Ook de recrea tievaart zou volgens de gemeente voor een belangrijk deel moge lijk blijven zonder dat de brug geopend hoeft te worden. Het CDA-raadslid Van Zijp sugge reerde, gisteren in de raadscom missie voor de ruimtelijke orde ning, dat de nieuwe brug op za terdag en zondag misschien open kan blijven voor de recrea tievaart. De overige leden van de commissie voelden daar niets Voor omwonenden en belangstel lenden zal binnenkort een infor matieavond worden gehouden. De kosten van de nieuwe brug worden geraamd op zo'n zeven ton. De bebouwing aan de Stations weg die zou moeten wijken voor een nieuw kantoorcomplex. De ge meente probeert dat te verhinde ren. De Raad vaii State zal de knoop moeten doorhakken, waar bij beslissend is wanneer de bouw- aanvraag werd ingediend. (Foto Holvast) LEIDEN Uit de kantine van korfbalvereniging Ons Eiland ïsllit week einde voor 2.500 gulden aan geluidsapparatuur ontvreemd. Twee pla tenspelers, twee tuners, een tapedeck, een mengpaneel en vele singles werden meegenomen. De daders kwamen binnen door een ruit te for-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3