LEIDSCH DAGBLAD Toch gaswinning op Wadden Rte# r-l i j 1 I r wk 1 J - "Bloedproef overbodig" Kankertherapie Moerman wordt serieus bekeken "Arbeidsbureau slordig met ontslagregels" Actiegroep ontvoert pony's in Nistelrode Kabinet gunt Petroland concessie KOHL IN GESPREK MET ANDROPOV l mL. 1» i We ""!WÊÊSKè mm lit Omvangrijke vleesfraude Leidende figuren in actie voor menselijker bestaan Helft van de caravan- bezitters betaalt geen extra belasting Peuter (2) overleeft val van 12 meter STIMULEREN DINSDAG 5 JULI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37129 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. ziet colofon NISTELRODE (ANP)- Leden van het Dierenbevrijdingsfront hebben vanmorgen zes pony's ontvoerd uit een fokkerij in Nistelrode. Volgens de actiegroep worden de pony's op deze fokkerij misbruikt voor de produktie van «en zwangerschaps hormoon. De Organonfabrieken gebruiken dit hormoon bij de vervaardiging van hormoonpreparaten voor de bio-industrie. Volgens het Dierenbevrijdingsfront wordt maandelijks bij de die ren ongeveer 30 liter bloed afgetapt. Daardoor lijden de pony's aan bloedarmoede en krijgen regelmatig spontane abortussen. Hun algemene conditie is slecht, aldus de actiegroep. De groep zegt de paarden op een veilig adres te hebben onderge bracht, waar ze goed zullen worden verzorgd. Het front noemt het een schande dat de dieren voor deze doeleinden worden gebruikt, aangezien het gebruik van hormoonpreparaten in de bio-industrie volgens de groep niet noodzakelijk is. De eigenaar van de fokkerij ontkent de beschuldigingen van het Dierenbe vrijdingsfront. Politie bepleit invoering ademtestapparaat DEN HAAG (GPD)- De bloedproef die artsen doen om de hoeveel heid alcohol bij weggebruikers vast te stellen, kan worden ver vangen door een ademtest met een speciaal apparaat. Jaarlijks zou dat een besparing geven van ongeveer 5 miljoen gulden. Vol gens de Centrale Politie Ver- keerscommissie (CPVC) zou de Tweede Kamer het initiatief moeten nemen om de bloedproef te laten vervangen door dit toe stel, dat al enkele jaren in Groot- Brittannië en de VS in gebruik Het apparaat meet het alcoholper centage in het bloed door middel van een ademtest. De ademtest niet behulp van een blaaspijpje kan slechts worden gebruikt om vast te stellen of iemand geen, veel of weinig alcohol heeft ge dronken. Wanneer geconstateerd wordt dat iemand veel heeft ge dronken is een aanvullende bloedproef nodig om het juiste percentage genuttigde alcohol te bepalen. Met behulp van het nieuwe toestel kunnen deze han delingen in één keer worden uit gevoerd. De kosten van het apparaat zijn vrij hoog, 20.000 tot 30.000 gul den, maar volgens de verkeers- commissie worden die kosten binnen een aantal jaren terugver diend. De bloedproef, waaraan een arts, een ziekenhuis of even tueel een bloedbank te pas komt, kost rond de 200 gulden. Jaar lijks komen de kosten van bloed proeven op ongeveer 7 miljoen gulden. Het bloedonderzoekapparaat komt niet in de plaats van de blaaspijp. Als wettig overtuigend bewijs middel is de uitslag van de blaas- test niet bruikbaar. Om die reden moet de blaastest worden aange vuld met een bloedonderzoek, zodat het alcoholpromillage kan worden vastgesteld. 16 PAGINA'S >j 1= jjpagp® r~ P ~~^1 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Nog dit jaar zal een begin worden gemaakt met een onderzoek naar de zogenaamde Moerman-methode, de omstre den kankertherapie van de be jaarde Vlaardingse arts Moer man. Het Koningin Wilhelmina- fonds heeft voor dit onderzoek een bedrag van bijna 2 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Eerst zal worden onderzocht of de Moerman-therapie kanker kan bestrijden of een aanzienlijke verbetering van kankerpatiënten tot gevolg heeft. Pas later zal een Zonnig Eerst zonnig en in de middag en avond mogelijk onweer. Minimumtempe ratuur omstreeks 15 graden en mid- dagtemperatuur ongeveer 26 gra den. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Ook morgen is het nog warm en vooral in de ochtend is het zonnig. In de mid dag en avond kunnen enkele onweers buien tot ontwikkeling komen. Dat komt omdat een onweersstoring, die vandaag nog in de omgeving van Pa rijs lag, in de richting van ons land De onweersbuien brengen echter nog geen noemenswaardig afkoeling met zich mee. Het wordt morgen dan ook nog een graad of zesentwintig. Van nacht daalt de temperatuur tot om streeks vijftien graden. Er is morgen maar weinig wind. Het zomerse weer heerst momenteel in bijna geheel West- en Midden-Europa. Alleen in Schotland en Scandinavië is het tamelijk koel met middagtempe- ratuur rond de achttien graden. Voor al in Scandinavië zal het de komende dagen echter warmer worden. 6 juli 1983 Zon op: 05.28 uur, zon onder: 22.01 uur. Maan op: 02.30 uur, maan onder: 17.26 vergelijking worden gemaakt tussen patiënten die volgens de Moerman-methode worden be handeld en een groep die vol gens de traditionele therapie wordt geholpen. Bij het eerste onderzoek zullen on geveer 120 patiënten worden be trokken die met de therapie van Moerman worden behandeld. Dit ohderzoek zal twee jaar in be slag nemen. Artsen zullen even tuele veranderingen van kanker gezwellen registreren en de alge mene gezondheidstoestand van de patiënten in de gaten houden. De verwachting is dat het hele on derzoek ruim drie jaar zal duren en het eindrapport in de loop van 1987 zal worden uitgebracht. AMSTERDAM (ANP) - De Alge mene Inspectie Dienst (AID) en de Fiscale Inlichtingen Opspo ringsdienst (FIOD) zijn een frau de met vlees op het spoor. In ver band met deze zaak is vorige week een tweede arrestatie ver richt. Een internationaal im- en export bedrijf van vlees met het hoofd kantoor in Amsterdam zou met valse facturen hebben gewerkt en daarmee omzetbelasting en invoerrechten hebben ontdoken. Met gefingeerde facturen zou het bedrijf gebruik hebben gemaakt van voordelige EG-regelingen. Dit heeft officier van justitie bij de rechtbank Amsterdam, mr. H.P. Wooldrik vandaag meegedeeld. Volgens hem. is het onderzoek nog in een te pril stadium om al bedragen te noemen. Wel noemt hij de zaak omvangrijk. GENEVE (ANP) - Vierentwin tig leidende figuren in de we reld, onder wie Sadruddin Aga Khan, Robert McNama- ra, kroonprins Hassan van Jordanië en Simone Veil, gaan zich inzetten voor de verbetering van de kwaliteit van het leven van de mens. In het bijzijn van secretaris-ge neraal Pérez de Cuéllar heb ben zij vanmiddag in Genève de Onafhankelijke Commis sie voor Internationale Hu manitaire Zaken ICIHI (Inde pendent Commission on In ternational Humanitarian Is sues) opgericht. De leden van de commissie, die donderdag a.s. hun eerste of ficiële vergadering hebben, willen door middel van hun kennis en persoonlijke in vloed proberen een aantal humanitaire problemen tot een oplossing te brengen. Zij denken daarbij aan de on menselijke situatie waarin vluchtelingen verkeren na hun massale verhuizing als gevolg van natuurrampen en politieke ontwikkelingen. Voorts willen zij aandacht schenken aan de problemen van de buitenlandse arbeids krachten. DEN HAAG (GPD) - De Franse staatsgasmaatschappij Petroland mag van het kabinet in principe gas gaan winnen op de Waddenzee. Daarmee wordt een eerdere beslissing hierover van het kabinet-Van Agt I teruggedraaid. Volgens een regerings woordvoerder heeft het kabinet gekozen voor het econo misch belang boven de natuurbelangen in de Wadden- Van Aardenne. Hulp voor regio wordt bevroren PAGINA 7 Bij VPRO maand lang griezelen PAGINA 5 Ondanks de stroom van geruchten over zijn slechte gezondheid maakte de Russische leider Joeri Andropov rechtseen "frisse, le vendige indruk", toen hij van ochtend zijn eerste ontmoeting had met zijn gast uit West-Duits- land, bondskanselier Helmut Kohl tweede van links). Er werd over het gesprek niets mee gedeeld. Vanmiddag zou een tweede ontmoeting volgen. De ge sprekken, die de twee leiders gis teren zouden voeren, werden door Andropov afgezegd. (Foto AP) Het kabinet heeft verder besloten de inpoldering van 1460 hectare kwelder in Noord-Friesland niet te laten doorgaan. Blijkens een verklaring van het kabinet heeft de aanslag op de natuur in dit ge bied de doorslag gegeven, maar ook het financiële risico dat aan dit plan kleeft, heeft een belang rijke rol gespeeld. De provincie Friesland heeft altijd gepleit voor de inpoldering van dit stuk buitendijkse Waddengrond ten behoeve van de aardappelteelt. Over beide kwesties is vorige week vrijdag in de ministerraad ge sproken. Het resultaat daarvan is vanmiddag in Den Haag bekend gemaakt aan bestuurders uit het Noorden. Niet definitief De regeringswoordvoerder bena drukte overigens dat de beslis singen van het kabinet nog niet definitief zijn. Eerst moeten de adviesorganen - de Wadden-ad viesraad en het coördinatiecolle ge Waddenzee - nog hun oordeel er over geven. Bovendien wil het kabinet er nog met de Tweede Kamer over spreken. Om die re den kan Petroland niet al meteen met de gaswinning beginnen. Bij de beslissing over de gaswin ning heeft vooral de stem van premier Lubbers zwaar gewo gen. Hij vindt dat de gaswinning moet doorgaan vanwege "het economische belang van majeu re omvang". Twee jaar geleden wees het toenmalige kabinet- Van Agt de gaswinning af van wege mogelijke schade aan de natuur. Petroland ging tegen die beslissing in beroep bij de Raad van State, die de staatsgasmaat schappij in het gelijk stelde. Het kabinet-Lubbers werd hierdoor gewongen de gaswinning op nieuw aan de orde te stellen. Kleine velden Bij het kabinetsbesluit over de gas winning heeft de voorrang die wordt gegeven aan de winning in kleine gasvelden (boven het Slochteren-gas) een belangrijke rol gespeeld. Een andere factor van belang is het dreigement van Petroland dat er vindersloon be taald moest worden als de toe- De Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee vindt de gaswinning, die zou moeten plaatshebben in Zuidwal, vol strekt overbodig. Volgens de ver eniging kost de gaswinning ons land 100 miljoen gulden per jaar, omdat het gas niet zoveel ople vert als dat van Slochteren. Uit een oogpunt van energiebehoef te is het evenmin nodig, aldus de vereniging. Leids onderzoek: PLO bereikt een nieuw bestand PAGINA 6 "Help, Smit-Kroes verkoopt de KLM" PAGINA 14 LEIDEN (ANP) - Arbeids bureaus nemen het niet al te nauw met ontslagpro- cuderes, vooral waar het gaat om beginselen van behoorlijke rechtspraak Het ontbreekt vaak aan een bindende schriftelijke procedureregeling. De on partijdigheid van de bu reaus, de onafhankelijk- Leninorde voor Jaruzelski MOSKOU (DPA) - De Poolse par tij- en regeringsleider generaal Jaruzelski heeft van de Sowjet- Unie de Leninorde gekregen ter gelegenheid van zijn zestigste veijaardag. Jaruzelski werd vol gens het persbureau Tass gepre zen als "uitnemend staats- en partijleider". De Leninorde is de hoogste onderscheiding in de Sowjet-Unie. DEN HAAG (GPD) - Veel Nederlandse caravanbezitters weten niet dat zij, als ze zich met hun 'mobiele vakantiehuisje' op de weg begeven, extra wegenbelasting moeten betalen. Van de 402.000 door de RAI gere gistreerde caravanbezitters betalen slechts 218.500 die belasting. Aan de grenzen zal dit jaar een strenge controle plaatshebben, die kan leiden totforse boetes voor de caravaneigenaren die te weinig of helemaal geen belasting betalen. Dit heeft een woordvoerder van de ANWB vanmorgen meegedeeld. Afgezien van de ongeveer 80.000 stacaravans waarvoor geen wegenbelas ting hoeft te worden betaald, moet voor elke caravan die (al is het maar één dag per jaar) over de openbare weg wordt vervoerd elk jaar een aangifteformulier worden ingevuld op het belastingkantoor. De belastingbedragen zijn veel kleiner dan die voor een auto. Gemiddeld gaat het om vijftig tot honderd gulden per jaar. Het bedrag is afhanke lijk van de brandstof van de auto. Voor caravans achter auto's die op benzine lopen is minder belasting verschuldigd dan voor die achter auto's op diesel of Ipg. UTRECHT (ANP) - Een twee jarige peuter uit Utrecht heeft gisteren een val van 12 meter vanuit zijn ouderlijk huis overleefd. Het kind ligt met licht schedelletsel in het ziekenhuis ter observatie. Zijn toestand is niet kritiek. Het jongetje was, terwijl zijn moeder in huis aan het werk was, op de bank bij het schuifraam op de vierde eta ge van een flatgebouw ge klommen. Het raam stond op een kier, maar de jongen slaagde erin het verder open te schuiven. Toen hij zich naar buiten boog verloor het kind zijn evenwicht, en kwam beneden terecht op een tegelpad in de tuin. heid en de deskundigheid van de directeuren laten veelal te wensen over. Dit constateert mr. P. van der Heij den van de vakgroep sociaal recht van de Leidse universiteit, in een onderzoek naar ontslag procedures op arbeidsbureaus. Voorts komt hij tot de conclusie, dat de beginselen van hoor en wederhoor niet behoorlijk wor den nagekomen en dat elke vorm van openbaarheid ontbreekt. Controlemogelijkheden zouden niet voldoende aanwezig zijn. Om als directeur van een ar beidsbureau naar behoren te kunnen functioneren is een goe de relatie met de werkgevers van groot belang, aldus het rapport. Van der Heijden meent, dat de si tuatie bij de gewestelijke ar beidsbureaus op vele punten verbetering behoeft. Probleemgebied, sti muleringsgebied, groeipool Woorden schieten tekort om de regio's te beschrijven die sinds jaar en dag worden geteisterd door een ho ge, structurele werkloosheid. Bijzondere investeringspremies, re gionale toeslagen, spreiding van rijksdiensten, moesten de chroni sche problemen helpen verlich ten. Met de komst van de nieuwe, economische crisis zijn de pro blemen alleen maar toegeno men, nadat eerder vooral de woordenschat was verrijkt. Terwijl het kabinet zich dezer da gen buigt over de volgende ronde aan miljardenbezuinigingen en de Tweede Kamer al aan het zo merreces was begonnen, moes ten gisteren, in een extra debat, de Tweede Kamerleden Wallage (PvdA) en Van der Linden (COA) nog even plukharen over de voor genomen afschaffing van de bij zondere regionale toeslag, een maatregel om investeringen te stimuleren in gebieden met een hoge werkloosheid. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) verwacht weining heil van deze bijzondere maatre gel en hij wil er, conform het re geerakkoord, op korte termijn een punt achter zetten. Het twist punt tijdens het extra kamerdebat was nu wanneer deze maatregel precies moest aflopen, nu met een al, of pas na het zomerreces van de Kamer. Het siert kamerleden dat zij scherp opletten en ook in actie komen als het kabinet een achtergeble ven regio dreigt te verwaarlozen. Maar wat zijn in Nederland met meer dan 700.000 werklozen nog achtergebleven regio's of pro bleemgebieden? Alleen al in Rotterdam, van ouds her toch een motor van de natio nale economie, is ruim achttien procent van de afhankelijke be roepsbevolking zonder werk, over probleemgebieden gespro ken. In percentages gerekend mogen de traditionele probleem gebieden nog trieste records ves tigen, in absolute cijfers overtreft de werkloosheid in het traditio neel zo sterke westen van het land deze gebieden al lang en ook in verbijsterende mate. Het noorden van het land (was Wallage niet ooit wethouder in Groningen?) noch het zuiden (voelt Van der Linden zich niet bijzonder thuis in het Limburg se?) noch enig ander probleem gebied zit thans verlegen om on dernemers die op de valreep nog even willen meesnoepen uit een subsidiepot waarvan het deksel op korte termijn wordt gesloten. Degelijke investeringsbeslissingen, die ook op langere termijn enig succes beloven, dienen op ande re, en steviger gronden te worden genomen. In elk geval dienen behoorlijk ster ke bedrijven een serieuze kans te krijgen om nieuwe investeringen te verrichten. Ontslag honderden mijnwerkers Chili SANITAGO DE CHILI (DPA/API De Chileense staatskopermijn Codelco heeft van de 5273 kope rarbeiders die op 16 en 17 juni staakten er 830 ontslagen. Over de ontslagprocedure voor de ze mijnwerkers, onder wie 31 vakbondsleiders, werd gisteren onderhandeld

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1