Voor tien cent met Eltax de stad door Weer actie tegen vandalisme Schade aan wegen Politie ook in zomervakantie actief Morspoort in de steigers Vervoersbedrijf vijftig jaar geleden opgericht "Wél reden om feest te vieren ZATERDAG 2 JULI 1983 f Leiden LEIDEN - Tijdens de zomer vakantie van de Leidse scholen zal de politie weer extra aan dacht besteden aan vandalisme door jongeren. Dit gebeurt in na volging van het project tijdens de Paasvakantie toen de politie ook al extra mankracht inzette om het vernielen in scholen te voorkomen. Dit project werd succesvol afgesloten: het aantal meldingen van vandalisme steeg en daarmee ook het aantal aan houdingen. Bedoeling is dat niet alleen de poli tie extra toezicht houdt op scho len en andere gebouwen die vaak doelwit zijn van vernielingen. Ook de leiding van de scholen dient een oogje in het zeil te hou den en onmiddellijk aangifte te doen. Bij aanhouding van een vandaal wordt bij wijze van uit zondering de naam doorgegeven aan de benadeelde. Zo kan de vandaal zelf voor de kosten van de schade opdraaien. 'Door een effectiever optreden van de politie kan het vandaüsme verminderen", zo stelt commis saris H.W. van Voorden in een rapport van de politie over van dalisme. "De politie dient mel dingen van vernielingen serieus te nemen en zonodig extra te sur veilleren. De wijkagent kan daar bij een belangrijke rol spelen". Verder vindt Van Voorden dat de scholen het vandalisme kri tisch aan de orde moeten stellen in de les. "De betekenis van het schoolgebouw in de buurt moet voor een ieder duidelijk zijn". Zelfs oppert de commissaris om leegstaande lokalen tot perma nente woonruimten in te richten, zodat er vrijwel altijd 'bewaking' aanwezig is. Op het gebied van sport en recreatie zouden ten slotte meer activiteiten georgani seerd moeten worden voor de jeugd. De aanleg van fietscross- terreinen is dringend gewenst, aldus de commissaris. Verveling Naast de politie heeft ook de ge meente zich de laatste tijd gebo gen over het probleem vandalis me. In een ambtelijke discussie nota, die maandagavond door ge meenteraadsleden wordt bespro ken, wordt voorgesteld een pro ject op te zetten. Dat zou zich vooral moeten richten op de vrij etijdsbesteding van jongeren tussen de twaalf en achttien jaar. Ook moet worden ingegaan op de vragen en individuele proble men van die jongeren. Juist daar liggen namelijk vaak de oorzaken van vandalisme. Door verveling en problemen in het gezin of op school hebben veel jongeren zich tussen hun tiende en twintigste levensjaar wel eens schuldig gemaakt aan vernielin gen. Zo werden er vorig jaar in Leiden 830 gevallen van vernie ling gemeld en daarbij nog eens 102 gevallen van baldadigheid. Volgens de politie vond het meeste vandalisme plaats in de Merenwijk, Leiden Noord en de binnenstad. In die delen van de stad zou het project dan ook op vaste tijdstip pen bereikbaar moeten zijn, al dus de discussienota. En dan op tijden dat jongeren hun vrije tyd buitenshuis doorbrengen, bij voorbeeld tussen vier en tien uur. Voor het project zijn onge veer 60 werkuren per week nodig en dat zal een investering van 90.000 gulden vragen. Dit kan worden bekostigd uit het geld dat is gereserveerd voor het her stellen van scholen die zijn ver nield. "De praktijk heeft geleerd dat jon geren niet worden aangesproken door de 'praters' uit de hulpver lening. Wel door echte activitei ten die hun positie daadwerke lijk verbeteren", zo wordt in de nota gesteld. "Het project moet dan ook worden opgezet vanuit een instelling die ervaring heeft met dergelijke jongeren. Dat is in Leiden de stichting Jeugd en Ge- LEIDEN - Het afgelopen jaar is voor bijna 130.000 gulden schade aange richt aan verhardingen en wegmeubilair in de gemeente Leiden. In negenenzestig gevallen zijn degenen die verantwoordelijk zijn voor de aangerichte schade door de gemeente aansprakelijk gesteld. Het be drag aan schade veroorzaakt door onbekende daders is het grootst en bedraagt jaarlijks circa 80.000 gulden. Het aantal aansprakelijkheids stellingen dat wordt verstuurd is de afgelopen twee jaar wel gestegen van tien naar negenenzestig. Door gebreken aan wegen wordt ook de gemeente regelmatig aansprake lijk gesteld voor geleden schade door derden. Hiervoor is de gemeente verzekerd. Het aantal gemelde aansprakelijkheidsstellingen die door de verzekering als gegrond werden beschouwd en werden uitbetaald bedroeg in 1982 vier. Het totaalbedrag dat werd uitgekeerd bedroeg ruim 12.000 gulden. In vijf gevallen werd de aansprakelijkheidsstelling ongegrond verklaard en werd niet uitbetaald. Schade van een geringe omvang (onder de 250 gulden) vallen onder het eigen risico van de gemeente. LEIDEN - De Morspoort staat in de steigers. Het monument zal de komende maanden een ingrij pende restauratiebeurt onder gaan. Over ongeveer driekwart jaar moet de Morspoort in oude luister zijn hersteld. Het is de bedoeling van de ge meente dat het bouwwerk na de opknapbeurt gebruikt gaat wor den, bijvoorbeeld als vergader ruimte voor de buurt. Het monu ment zal daarom aan de eisen van deze tijd worden aangepast. Er komen onder meer een toilet en een doucheruimte in het mo numentale bouwwerk. Met het herstel is een bedrag van ruim zeven ton gemoeid. De officiële openingshandeling verricht door minister Brinkman steen in de muur mer daarop zijn van de restauratie werd onlangs (WVC). Hij metselde een gevel- initialen: L.C.B. De stenen Morspoort werd in de ja ren 1667-1669 gebouwd. Daar voor stond er een houten poort, die in 1611 werd neergezet in ver band met de stadsuitbreiding aan het einde van de toenmalige Kleistraat. De poort werd in die jaren ook wel Galgepoort ge noemd, omdat in een naburig terrein - het Galgenveld - de stoffelijke resten van terechtge- stelden aan een galg werden ge hangen. Waarmee de burger moest worden duidelijk gemaakt dat het verstandiger was om zich netjes te gedragen. De Morspoort in de steigers voor een ingrijpende restauratiebeurt. De poort wordt aan de eisen van deze tijd aangepast, zodat er in de toekomst gebruik van kan worden gemaakt. (Foto Holvast). begrip Eltax-auto's. De gele pijl op de voordeur t LEIDEN - De directeur van de huidige Eltax, H.L. van Gul den vindt dat er zeker wel re den is om feest te vieren. Hij is het helemaal niet eens met de vroeger Eltax-chauffeurs Van Maasdam en Kantebeen dat zijn bedrijf niets te ma ken heeft met de oude Eerste Leidse Taxicentrale die in 1963 alle activiteiten staakte. De gebroeders Van Ulden had den de Eltax in 1933 opgezet en hadden er dertig jaar later genoeg van. Van Gulden: "Toen daarmee gestopt werd, is het taxi-gedeelte in andere handen overgegaan. De naam Eltax bleef dus gewoon be staan". Eén van de oude Opeltjes waarmee de broers Van Ulden in 1933 de Eltax begonnen. Ruim twee weken geleden, 17 juni om precies te zijn, was het vijftig jaar geleden dat de vijf gebroeders Van Ulden de Eltax begonnen. Tot 1963 stond de Eerste Leidse Taxicentrale voor goedkope taxiritjes en geregelde busdiensten binnen de stadsgrenzen. De buslijnen werden in dat jaar overgenomen door de NZH, de taxi's bleven onder dezelfde naam, maar onder andere leiding doorrijden. Over die eerste dertig Eltax-jaren bijgaand verhaal. LEIDEN Piet Kantebeen maakt een weids gebaar met zijn handen: Zó'n grote advertentie stond er in de krant. Eltax viert vijftigjarig bestaanZijn ex-collega Piet van Maas dam schudt misprijzend het hoofd: Maar dat is toch puur surrogaat. Dat is toch pronken met ander mans veren". Van Maasdam en Kantebeen vin den: de Eltax van nu heeft niets te maken met de onderneming die vijftig jaar geleden werd op gericht. Daarom zegt Van Maas dam: "Het is toch geen stijl dat ze nu zo'n feest gaan vieren". Van Maasdam en Kantebeen, twee chauffeurs van het eerste uur. Van Maasdam kwam in septem ber 1933, een paar maanden van het begin. Kantebeen in '37. Hij zegt: "Iedereen probeerde toen bij de Eltax te komen. Het loon was er goed". De vader van Niek Bavelaar kwam net voor Piet Kantebeen bij de Eltax. Zoon Bavelaar: "Zodoen de dat ik er geïnteresseerd in ben geraakt. Via mijn moeder ben ik bij Van Maasdam en Kantebeen terecht gekomen. En bij me vrouw Van Ulden, de weduwe van Aad (één van de oprichters). Die heeft me vreselijk geholpen met foto's en informatie. Zij bracht me ook in contact met Pe ter Hoope". Peter Hoope is wat je noemt een busfanaat: "Ik ging vroeger altijd met de Eltax van school naar huis. Langzamerhand groeide de belangstelling, je leert de chauf feurs kennen. Op het laatst ging ik wel hele dagen mee". Beiden bekijken nu de mogelijk heid om met het verzameld ma teriaal een gedenkboekje samen te stellen. Garage Het jaar is 1933: aan de Hoge Rijn dijk hadden de gebroeders Van Ulden een garage. Daar waar nu het Tapijtcentrum zit. Het waren slechte tijden. Als dealer van Opel kregen de broers elk jaar een hele nieuwe lading Opeis en die raakten ze aan de straatste nen niet kwijt. Eén van hen moet toen op het idee zijn gekomen: waarom verkopen we die auto's niet aan ons zelf? Zo gezegd zo gedaan. Vanaf negen- De vader van Niek Bavelaar aan het eind van de jaren veertig met één van de Eltax-bussen voor de garage aan de Hoge Rijndijk. tien juni reden zes Opeis rond met een gele pijl, het herken ningsteken van de Eltax. Van Maasdam: "Die Opeltjes waren zo klein. Twee dikke mensen kwamen achterin knel te zitten". Kantebeen: "De Eltax was zeer vooruitstrevend voor die tijd. Vroege en late diensten en hart stikke goedkoop. Ze gingen er gewoon van uit: de taxi is er voor iedereen. Voor een dubbeltje kon je van het station naar de Wilhelminabrug". Voor tien cent de stad door, het kon met de El tax tot 1954. Van Maasdam: "Als ze het vandaag de dag hebben over banen scheppen, dan moet ik denken aan Van Ulden. Die durfden toen toch maar een bedrijf op poten te zetten. Met alle risico's". De Eltax draaide goed. Kantebeen: "Het liep als een spoor". Gepro beerd werd het succes te imite ren. Van Maasdam: "Sommigen zelfs ook met zo'n gele pijl. Daar hebben de Van Uldens toen nog een rechtszaak van gemaakt". Bussen reden er niet in die tijd door Leiden. De opkomst van de Eltax was de doodsteek geweest voor de Leidse autoboxencentra- le, zegt Hoope. "Die dubbeltjes taxi pakte de passagiers weg". Een gat in de markt dachten de broers Van Ulden, al noemde je dat toen nog niet zo. Ringlijn Begonnen werd met de K-lijn, die naar de Kooi ging, en de S-lijn die richting Tuinstadwijk reed. In 1937 kreeg je de ringlijn: langs de singels en dan werden er ook nog een paar andere stukjes bij genomen. Kantebeen: "Nee, ik zelf reed in die jaren nog niet op die bussen. Dat was een hele eer, daar had den ze aparte chauffeurs voor. Een nieuwe mocht er alleen maar naar kijken. Pas als je bleek het een beetje te kunnen, dan werd je reserve". Na de oorlog mocht Kantebeen wel op de bus. Overigens niet direct. Het duurde even voor de Eltax weer mocht gaan rijden. Van Maasdam: "Ze kregen daar eerst geen vergunning voor. Toen zijn ze handtekeningen gaan opha len. Nou, d'r werd in de Kooi huis-aan-huis getekend". Behalve stadsvervoer deed de El tax (inmiddels stond de garage aan de Haarlemmerstraat) ook aan toerbussen. Al voor de oor log trouwens. Bavelaar: "Maar daar is niet veel over bekend". Bavelaars vader was in de jaren vijftig veel op pad met de toer- bus. "Dan ging hij naar Spanje. Hij nam dan wel van alles mee, maar echt leuk vonden we het Chauffeurs van de Eltax verzameld voor de fotograaf "Van die Franse petten", herinnert Piet Kantebeen zich. "En die uniformen kwamen pas later, volgens mij van Peek". over de vergunning en kort daar op werden alle Eltax-lijnen over genomen door de Noord-Zuid hollandse. De Van Uldens had den het wel bekeken. Kante been: "Ja, in wezen waren het ook gewoon lorreboeren natuur lijk. Ik bedoel, als ze ergens een kwartje meer konden verdienen, dan gaven ze het ook zo op". Het taxibedrijf werd vrijwillig opge geven en de toerdiensten gingen nog een tijdje door onder de naam Eltours. De Van Uldens, daar zijn ze alle vier van overtuigd, hebben nog een flink bedrag gevangen bij de verkoop van de naam Eltax. Dat was toch immers een begrip in de stad. Niek Bavelaar wil nu, twintig jaar later, weer iets van die historie oproepen. Samen met Peter Hoop zoekt hij foto- en informa tiemateriaal bij elkaar. Bavelaar: "Het is toch raar dat alle belang stelling hier zo is toegespitst op de tram. Van de Eltax is maar weinig bekend, in het gemeen tearchief bijvoorbeeld hebben ze niet meer dan een paar foto's". Als alles lukt willen Peter Hoope en hij, zoals gezegd een boefje samenstellen over de Eltax. Ter nagedachtenis van de dubbel tjestaxi, de K-lijn en de toerritjes naar Spanje. Bonnetjes Taxi's had de Eltax ook nog altijd, al ging het daar toen wel wat minder mee. Inmiddels ook een stuk duurder geworden natuur lijk. De taxichauffeurs werkten nog wel altijd met bonnetjes. De passagier zei waar hij naar toe moest, de chauffeur rekende uit hoeveel bonnetjes dat kostte en gaf die aan de passagier. Dat systeem heeft Piet Kantebeen bijna nog eens een half weekgeld gekost. Hij had een kerel naar Utrecht gebracht en die kon de zeven gulden veertig niet beta len. Hij zou het wel overmaken en na lang aarzelen vond Kante been dat goed. Stom natuurlijk, want wat er ook kwam, geen geld. Op een dag stuurt Kantebeen er een sterk Utrechts vriendje op af. Tevergeefs. Die vent liet gewoon zijn bonnetjes zien en zei: kijk maar, ik heb betaald. Kantebeen is zelf ook nog eens naar Utrecht geweest, hij belandde zelfs op het politiebureau. Maar de in- Bart Jungmann specteur zei: ik geloof je best, maar die vent heeft die bon netjes. Ik kan hem niks maken. Baas Aad boos dat ik de hele dag in Utrecht had gezeten. Dus ik leg het hele gevalletje uit. Geeft-ie me aan het eind van de week het loonzakje en fluistert: ik heb er zeven gulden veertig bij gedaan. Maar dat moet je tegen niemand zeggen, anders hebben ze straks allemaal zo'n ritje". Zo waren de Van Uldens ook weer, wil Kantebeen er maar mee zeg gen. Er werd een hoop kwaad van ze gesproken in de stad. "Maar ik zal de Eltax nooit afval len. Het was een goeie baas". Tram weg Na de bloeiperiode '53-'58 (in 1953 werd aan de Zoeterwoudseweg een grotere garage gevonden) ging het minder met de Eltax, weet Peter Hoope. De tram ging weg en je kreeg de stadsdiensten van de NZH. Toen ook nog spe ciale overstapjes NZH-Eltax, dat luidde min of meer het einde in. De gemeente ging moeilijk doen thuis niet. Je zag hem de hele zo mer niet". Kantebeen: "We hadden in die tijd ook veel dagtrips. Dan verscheen er begin van het jaar een adver tentie in de krant met alle trips er in. Uitknippen en bewaren, stond er dan altijd bij". Eén van de onaangenaamste klus jes in die sector was het zondag se ritje naar Zoeterwoude. Kan tebeen: "Iedere chauffeur had de schurft aan die zondagen". Van Maasdam: "Je moest dan kerk gangers ophalen in Zoeterwou de. Eén of andere zwarte kousen- kerk of zo". Kantebeen: "In de garage zeiden ze altijd: neem de strontwagen maar mee. Ik heb toen een keertje zo'n mooie toer- bus meegenomen. Kon ik een lekker pittig stukje muziek ho ren. Komt er een vent naar me toe, die zegt: Dat past niet op de zondag, vinden wij. Ik zeg: past het jou dan wel dat ik op zondag moet werken. Ik heb die radio gewoon aan laten staan. Niks geen last meer".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3