Wensenpakket Leiderdorpse raadsfracties Cursus om te leren slapen jUscjtlK Ondanks bezuinigingen Zonder pillen Leidse PvdA: 'Hier nooit kernwapens' AGENDA ZATERDAG 2 JULI 1983 VLIEGEN Bordenwijk. Zo schamperde het Oegstgeester CDA-raadslid Van de Bend-den Ouden al maanden geleden toen daar de kwestie over de plaatsing van verkeersborden in een deelftje) van de nieuwe woonbuurt in de Morsebelpolder aan de orde was. Ze wilde Haaswijk al in dier voege omdopen want ze vond de vijftig borden die er waren gepland veel te veel en ze pleitte dan ook voor strin gente terughoudendheid in de- Maar eerste burger Scheenstra hield voet bij stuk, zei dat dit aantal voor de verkeersveilig heid absoluut noodzakelijk was en won de strijd. Onlangs zijn de borden dan ook ge plaatst en nu al hebben een aantal bewoners van dit noor delijkste stukje Oegstgeest bij de provincie aan de bel getrok ken met het verzoek om ze maar meteen weer weg te halen ook. Hun redenen hiervoor zijn even simpel als welluidend: alles ging veel beter toen ze er nog niet stonden. Bovendien wijzen met name bewoners van de Pe ter van Anrooylaan er fijntjes op dat de borden volstrekt overbodig zijn omdat, als er in de straat wordt geparkeerd, dit niet anders dan voor uitrit ten kan en dat is al wettelijk verboden. Parkeerproblemen REGIO - Cursussen moeten fer vente slaapmiddelengebrui kers van hun 'verslaving' afhel pen. Veel mensen slikken slaaptabletten zonder dat dat echt nodig is. Het samenwer kingsverband gezondheids voorlichting Duin- en Bollen streek wil daarom slaapcursus- sen op poten zetten in de regio. "Je kunt in het algemeen zeggen dat de cursus bedoeld is voor mensen die moeite hebben met inslapen of doorslapen. Want je hebt ook mensen die wel kunnen inslapen, maar na tien minuten weer wakker zijn. Hoe leid je de aandacht van die mensen af. Want zij willen niet naar bed omdat ze weten dat ze toch niet kunnen slapen. Je moet proberen dat gedrag te doorbreken", vertelt P. Teese- ling, voorzitter van het samen werkingsverband Opvallend De slaapcursussen zijn een ge volg van een experiment dat in 1977 in Sassenheim begon. "Een aantal jaren geleden is er vanuit het samenwerkingsver band gezondheidsvoorlichting en opvoeding een experimen teel project geweest in Sassen heim in samenwerking met huisartsen en apothekers, het zogenaamde slaapmiddelen project (tranquillizers) met op vallende resultaten", aldus Teeseling. De resultaten waren zeker opval lend. De vier Sassenheimse huisartsen schreven aan de 515 geregistreerde slaapmiddelen gebruikers een brief met het verzoek eens te komen praten over dat onderwerp. Ruim 160 mensen besloten alleen al na het lezen van die brief geen slaapmiddelen meer te halen bij de huisarts. Nog eens tach tig stopten met het slikken na het gesprek met de huisarts. De rest besloot bewust door te gaan met het gebruiken. "Veel mensen namen slaapmid delen die ze eigenlijk helemaal niet nodig hadden", kijkt Tee seling terug op het Sassen heimse experiment. "Toch hadden ze problemen om in slaap te komen. Voor een groep is toen een slaapcursus georganiseerd. De mensen kunnen dan leren via bijvoor- Dronken auto mobilist rijdt fietsers aan LEIDEN - Een tweetal fietsers, een 40-jarige man en een 21-jarig meisje, zijn vannacht rond half drie op de Breestraat door een 21-jarige automobilist van achte ren aangereden. Zij raakten hier bij niet gewond, hun fietsen wer den wel vernield. De automobilist, een 21-jarige Lei- denaar, verkeerde onder invloed, zo heeft de politie vastgesteld. losten zich bovendien zonder verbodsborden tot nu toe soepel op. Al zou het alleen maar uit oog punt van zuinigheid zijn om ze dan maar niet te plaatsen, lijkt voor de hand te liggen want op enig kruispunt, geloof het of niet, staan er al vijftien in het rond... "Maar", weer volgens burge meester Scheenstra. "alles wordt teveel in het vlakke beke ken. Je moet als 't ware over de wijk heenvliegen"zo hield hij destijds de geschrokken raads leden voor. "Dan lijken het er al meteen een stuk minder". Géén parkeerproblemen zeker ook, met zo'n vliegtuig... ECHEC Een juweeltje van een bestuurlijk echec heeft het gemeentebe stuur van Wassenaar deze week, als keurig bewijs van on vermogen, op de revers gespeld gekregen. "Niks woonwagenkampje aan de Ruigelaan. Dat wil ik niet, dat willen de woonwagenbewoners zélf niet en dat is tegen 's rijks edele bedoelingen". Woorden van provinciaal bestuurder Günther en zij liet het deze keer hierbij niet. "Wassenaar krijgt een plek voor woonwagens ddngewezen", is de ferme stel ling en het gemeentebestuur zit nu dus met de gebakken peren beeld ademhalingsoefeningen of ontspanningstechnieken zover te komen dat ze in slaap vallen, zodat ze eindelijk kun nen pitten. Dat moet blijvend worden zodat ze van die slaap middelen af kunnen komen". Regionaal De slaapcursus bleek een succes. Teeseling: "De beleidscom missie van het samenwer kingsverband heeft toen beslo ten om dit regionaal aan te pakken en in vier plaatsen slaapcursussen te organiseren. In het algemeen geldt, dat mensen snel grijpen naai slaapmiddelen omdat ze geen andere middelen voor handen hebben zoals de eerderge noemde technieken. Als die mensen die technieken be heersen zal dat zeker doorwer ken. Niet alleen als besparing op de steeds stijgende kosten van de gezondheidszorg maar ook voor hun eigen gezond heid". Een bijkomend effect is de hou ding van de artsen. Voordat het experiment in Sassenheim werd gehouden, werden de slaapmiddelen klakkeloos ver strekt. Huisarts De Graaff zei toen: "Het was hier gewoonte geworden dat mensen hun lege medicijnpotje op de plank konden zetten en het dan auto- Ploegentijdrit De Zoeterwoudse afdeling van de" katholieke plattelandsjongeren (KPJ) organiseert zondag 3 juli een ploegentijdrit over 42 kilo meter. De start is om half elf na bij Don Bosco aan de Zuid- buurtseweg. De teams bestaan uit vijf coureurs. Drie van hen moeten uit Zoeterwoude komen of lid zijn van de KPJ. Het par cours is identiek aan dat van van een niet misse bestuurlijke eigengereidheid. Wat is er heden weer loos? De gemeenteraad van Wasse naar heeft zeer onlangs een eer der raadsbesluit terugge draaid en met de WD en Par tij Wassenaar als grote voor standers de Ruigelaan alsnog aangewezen als plaats voor het woonwagenkamje. Niet het Ammonslaantje, zoals al was besloten, neen, de Ruigelaan. "Want daar woont niemand die ertegen protesteren kan", zo luidde de gammele argumenta tie en, heel vroom, "dan kan het kampje er tenminste snel ko men". Hoewel het wist dat de provincie fel tegenstander van deze plek is, zette het gemeentebestuur töch door, met het vermelde re sultaat als gevolg: de gemeente is in deze zaak nu geheel en al buiten spel gezet. De gemeenteraad kan formeel nog wel bezwaren tegen de door de provincie te bepalen plaats aanvoeren, het kampje tégenhouden kunnen die niet. Overigens, als de gemeente raad protesteert, kunnen bur gers dat niet meer doen, zo is de procedure. "Vrome wethouder Cocheret heeft ten lange leste in één ding dan toch zijn gelijk gekregen: vrees voor bezwaarmakende buren is overbodig. matisch door ons werd ge vuld". Teeseling: "Het is heel belangrijk dat artsen ook op een andere manier gaan aankij ken tegen de vraag van de pa tiënten en zeggen: er zijn ook andere methoden dan slaap middelen. De cursussen kun nen dat duidelijk maken". Het houden van de slaapcursus sen kost relatief weinig geld. Het samenwerkingsverband heeft subsidie gevraagd aan de gemeenten in de duin- en bol lenstreek. Van veel gemeenten is nog geen antwoord ontvan gen, maar het is bekend dat bij voorbeeld Oegstgeest afwij zend heeft beslist. "Het gaat om slechts vijfduizend gulden. Het zou eeuwig zonde zijn als het om die reden niet door zou gaan. Als de gemeenten dat ge zamenlijk willen dragen dan is het niks". Bovendien heeft het samenwerkingsverband subsi die gevraagd aan de zieken fondsen omdat door de slaap cursussen het gebruik van slaapmiddelen zal dalen. Het scheelt de ziekenfondsen dan ook geld. De deelnemers betalen zelf een eigen bijdrage van vijftig gul den voor de cursus die acht avonden in beslag neemt. "Als je lekker wil slapen is vijftig gulden niks". vorig jaar. Toen werd de kara vaan door onvermurwbare poli tie tot stilstand gebracht op Zoetermeers grondgebied om dat er geen vergunning was aangevraagd. Voor zondag ligt dit gevaar niet op de loer. Boonaken In Don Bosco aan de Zuidbuurtse- weg wordt zaterdagavond het kaartspel boonaken gespeeld. Inzet is de Zoeterwoudse titel. Vanaf negen uur kunnen de kaarters terecht. Opgeven bij J. van der Geest, Watertje 11, tel. 1373. STIL Zouden we het dan toch van ambtenaren moeten hebben? Zou van hen de redding des Vaderlands afhangen? Veel meer dan we tot nu toe en in weerwil van al die schandelij ke moppen hebben durven ho pen? Het lijkt er veel op nu van die in Leiderdorp - weliswaar bij ge ruchte, maar hardnekkig, en zo hoort het ook - is vernomen dat ze tegensputteren bij de komen de bezuinigingsronde. Ze her inneren zich daar namelijk als De gemeente Leiderdorp heeft de zogenaamde beleidsplanning weer van zolder gehaald. In het verleden werd dat systeem ge bruikt om de financiën die nog niet besteed waren te verdelen. Iedere partij diende een aantal projecten in en daar werd op "gescored". De zo verkregen cij fers werden door een computer verwerkt en daar rolde het nieu we beleid uit. In een tijd waarin er bijna geen (of zelfs helemaal geen) geld te ver delen is, kan het systeem ook uit stekend worden gebruikt. Zet de wensen van de partijen tegen over de bestaande projecten en laat ze daar maar uit kiezen. Nieuw beleid kon zo goed afge wogen kunnen worden tegen oud beleid. De eerste stap is nu gezet. Deze week hebben de fracties hun wensen ingediend. Een kort overzicht. De WD wil dat er een onderzoek komt naar privatise ring. In dat onderzoek moet wor den berekend wat het kost (fi nancieel en personeel) als de ge meente een deel van haar taken afstoot naar het bedrijfsleven. Bovendien wil de WD dat er een "groene golf' wordt inge- Auto door rood, meisjes gewond LEIDEN - Een 18- en een 19-jarige meisje moesten gistermiddag met inwendige kneuzingen wor den opgenomen in het zieken huis nadat ze voor het station door een automobilist waren aangereden. Het tweetal wilde op de fiets naar de Stationsweg oversteken toen de 60-jarige Leidse automobilist door rood licht reed en hun fiets schepte. de dag van gisteren nog het bloed, het zweet en de tranen die het heeft gekost om die voor dit jaar door te voeren. En nu blijkt - potjandikkie - dat er ze- seneenhalve (6V2) ton over schiet. Moeite voor niets ge weest, zeggen ze niet volkomen ten onrechte. Gemeentelijk penningmeester Bezemer heeft de geruchten eveneens vernomen, maar tot nu toe blijkbaar nog niets van harde actie want "de ambtena ren werken loyaal mee aan de nieuwe bezuinigingsronde", zo sprak hij blijmoedig. steld op de Engelendaal en dat er meer activiteiten komen voor werklozen. Ook vindt de WD dat de rioolbelasting, de onroe- rend-goedbelasting voor de ge bruikers en de hondenbelasting volgend jaar niet omhoog mo gen. Leegstands verordening Het CDA meent dat er roodlichtca- mera's moeten komen op de En gelendaal inclusief een beperkte groene golf. De gemeente moet helpen een overlegorgaan voor het plaatselijke bedrijfsleven op te zetten, huurders moeten meer zeggenschap krijgen en er moet een leegstandsverordening ko men in Leiderdorp. Het CDA wil verder dat er meer activiteiten komen in de Muzenhof en dat er een jumelage met een andere ge meente wordt aangegaan. De PvdA en PPR willen dat er een kinderdagverblijf komt in Lei derdorp. Bovendien moet er een maximum snelheid van 30 kilo meter per uur worden ingevoerd in de woonwijken. Het gebruik van kompostbakken moet wor den gestimuleerd via een aan moedigingspremie. De Engelen- daal moet een weg met een dorps karakter worden. D'66 vindt dat er een werkgroep emancipatie moet worden inge steld. Ook kinderopvang tussen acht uur 's ochtends en zes uur 's avonds is een wens van D'66. Leiderdorp heeft een eigen trim baan nodig en verzamelpunten voor chemisch afval, zoals verfresten, olie en batterijen. De boulevard langs de Houtkamp om een verbinding te maken tus sen het winkelcentrum Sant horst en Winkelhof (waar in een ver verleden plannen voor wa ren) moet er alsnog komen maar in een vereenvoudigde versie. Klerken zijn echter per definitie ondoorgrondelijk, mijnheer de wethouder en waardoor dat nu komt weet niemand eigenlijk. Waarschijnlijk kennen ze een stille kracht, in veel verstilde uren achter hun bureaus opge daan, die ze in staat stelt méér te doen en te weten dan wij, ge wone stervelingen, ook maar kunnen bevroeden. Wellicht staat die bij de Leider- dorpse klerken nu op uitbotten. De eerste tekenen stemmen hoopvol... Alle projecten zullen nu financieel worden vertaald. Samen met de bestaande zaken zal er een lijst worden gemaakt, waaruit de raadsleden - ieder apart - in au gustus kunnen kiezen. Daar rolt dan een beleidsplan uit dat uit eindelijk tijdens de begrotings vergadering eind van dit jaar zal worden vastgesteld. LEIDEN - Onder het motto 'Lei den, een kernwapenvrije ge meente' hebben de leden van de Leidse PvdA-afdeling gister avond een motie aanvaard, waar in de raadsfractie wordt ge vraagd om in de gemèenteraad over het kernwapenvraagstuk te praten. De gemeenteraad zou moeten uitspreken, dat plaatsing van atoomwapens op Leids grondgebied te allen tijde met al le wettelijke middelen zal wor den tegengegaan. De motie, die was ingediend door de Jonge So cialisten (de jongerenorganisatie in de PvdA), werd zonder tegen stemmen aanvaard. Wel vond oud-raadslid Van Dam de motie overbodig, omdat de raad iets dergelijks al eerder zou hebben uitgesproken, kort voor de grote demonstratie in Amsterdam in november 1981. De PvdA-leden betuigden verder adhesie aan de demonstratie, die vandaag in Woensdrecht wordt gehouden, tegen het besluit van de regering om deze gemeente aan te wijzen voor de stationering van kruisra ketten. ZATERDAG Stadhuisplein - Anjeractie: muziek, majorettenshows, toneel, volksdan sen en acrobatiek, 11.30-17.00 uur. Haarlemmerstraat - Anjeractie: volks dansen Achalav. 12.00 uur. Visfontein, Vismarkt - Anjeractie: foto graferen voorbijgangers in histori sche kledij. 10.00-17.00 uur. Korevaarstraat - Anjeractie: start muzi kale rondgang Allegro Vivace, 14.00 Plein Hartebrugkerk - Anjeractie: mu zikale capriolen The Wirzzles, 14.00 Microtheater Imperium, Oude Vest 33e Anjeractie: kindertoneel Ploef, 14.00 uur. Watermolen, Merenwijk: Anjeractie: start muzikale rondgang FBL, 13.00 Jeugddorp De Vliet, Voorschoterweg: Anjeractie: tuinfeest muziekvereni ging K G, 18.00 uur Endegeest schapenscheerdersfeest, 14.00 uur. Heempark, Oegstgeesterweg: rondlei dingen Instituut voor Natuurbescher mingseducatie, 10,11,12 en 13.00 uur. Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat - wandelconcert Richard Ram en Hans Roskam: "Werken uit de Franse Romantiek", 15.00 uur. Waaggebouw - antiek- en curiosa- markt, 10.00-17.00 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17.00 uur. Groenoordhallen Leidse Mobiel- marrkt, 10.00-16.30 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79 café avond, 21.00-01.00 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit. Caecilia^raat 18 - disco 22.00-02.00 MAANDAG Stadhuis - raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden raadscommissie- onderwijs, samenle vingsopbouw en emancipatie, 18.00- 20.00 uur. Antoniuskerk, Vijf Meilaan - optreden Ohio State Choir, 20.00 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za. 8 uur tot zo. 8 uur: H. de Jong, Noordeindsplein 4a, tel. 123752, spreekuur ld en 17 uur. zo. 8 uur tot 24 uur: S. Kooijman, Noord eindsplein 2a. tel. 122268, spreekuur vlgs. afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za. 8 uur tot zo. 8 uur: A. van Luijk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs afspraak. zo. 8 uur tot 24 uur:F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za. 8 uur tot zo. 8 uur: D. Hammerstein, tel. 720936, spreekuur vlgs afspraak, zo. 8 uur tot 24 uur: W. Schellekens, Pa- ganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v.Tol, Verhage, Zwijnenburg: za. M.J.H. van Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. zo. H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan Leiderdorp - za. S.P. Ouwerkerk, tel. 891037; zo. Kemme, tel. 893139; za. en zo. spreekuur van 12.30-13 uur op Flo rijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - E.W.F. v. Walchrfen, Oran jelaan 29, tel. 174830 Voorschoten - za. J. Vrijenhoek, Bach- laan 1, tel. 2356; zo. F. Koopmans, Churchiïlweg 19, tel. 6352. Warmond - E. Sleeboom, Prof. Aalber- senlaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in 'de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 1 juli tot 8 juli door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553 en Apotheek Linnaeus, de Kempenaarstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plant soen 23, tel. 125057. H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- M.A.M. Witkam, Stille Mare 10, Leiden, tel. ^125860. (spreekuur za. en zo. 13 WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7. tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe. en vr. van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEI DSC H M DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na. 19.30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan incassokosten Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Maandabonnement 20,59 (Autom betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dirN. Quakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: -R. D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef J.M J Post Commentaren R D Paauw W. F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J.de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W, C H Schrama (feature) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten 0 Teeseling: "mensen grijpen naar slaapmiddelen omdat ze geen andere manieren (lees: technieken) kennen om in slaap te komen". (Foto Holvast LEIDERDORP - Een kinderdagverblijf, geen verhoging van de gemeentelijke belastin gen in 1984, een jumelage met een andere gemeente en een trimbaan. Ondanks de bezuinigingen hebben de Leiderdorpse politieke partijen nog genoeg wensen. Dat blijkt uit de aanmelding van nieuwe projecten voor het volgende jaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2