De mafia overleeft alles en iedereen Niet eerder in de naoorlogse geschiedenis van Italië zijn er in de betrekkelijk korte tijdspanne van een jaar zoveel arrestaties verricht in kringen van de georganisserde misdaad. De daarvoor verantwoordelijke man - Emanuelle de Francesco, fervent mafiabestrijder - is daarmee tot een nationale held uitgegroeid. Maar de geschiedenis geeft weinig reden tot hoop: er bestaat namelijk niet iets als dè mafia, wel is er sprake van een banditisme dat alleen al vanwege zijn wijdvertaktheid ongrijpbaar lijkt te zijn. Een mafia-vrij Italië is derhalve een illusie. door Ton van Brussel Generaal Carlo dalla Chiesa moest zijn vroegere bemoeienissen met de mafia vorig jaar met de dood bekopen. Tijdens een autorit in Palermo werden hij en zijn vrouw doodgeschoten. «foto ANP) re van het Leidsch/Alphens Dagblad Hij houdt kantoor in een tot vesting getransformeerde zijvleugel van het ministerie van binnenlandse zaken in Rome. De media roemen zijn intelligentie, nuchterheid, integriteit en vastberaden aanpak. In cafés hangt zijn beeltenis naast die van de paus. Met de 61-jarige Emanuelle de Francesco heeft Italië weer een nationale held. Sinds zijn benoeming tot hoge commissaris (speciaal belast met de bestrijding van de georganiseerde misdaad) zijn er opmerkelijke successen geboekt, wat moge blijken uit honderden arrestaties en ongetwijfeld nog een veelvoud daarvan in het verschiet. Zijn werk heeft de illusie van een uitgeroeide mafia weer tot leven gewekt, al is De Francesco zelf de eerste om die bewieroking te relativeren. Aan zijn zijde vindt hij vele Sicilianen en Napolitanen die eerst willen zien en dan geloven en die de lessen van de geschiedenis veel te goed kennen: de mafia overleeft alles en iedereen, nog geen tienduizend arrestaties maken daar een einde aan. Veel onzin Over de mafia op Sicilië, de camorra in Napels en de 'ndrangheta op Sardinië zijn bibliotheken vol onzin geschreven. Geen fenomeen dat zo tot de verbeelding spreekt als de mafia. Maar hoe raar het ook klinkt: dè mafia bestaat niet. Er is niet één organisatie die door de eeuwen heen de vele varianten van misdaad bundelde. Er is wel een lange Siciliaanse traditie van "banditisme", als een logische reactie op de eveneens lange traditie van vreemde overheersing die Zuid-Italië meer nog dan de rest van het land heeft gekend. In deze door wisselende (buitenlandse) regimes geregeerde feodale provincie bood de onderwereld, geheel in de lijn van Robin Hood, de bevolking brood en spelen en vormde-op die manier de enige constante factor. Stelen van de rijken, zakken vullen en wat resteert doorschuiven naar de armen; het werd door vele families en ettelijke minder hechte groepjes gepraktizeerd. Begin vorige eeuw kreeg die misdaadpraktijk een nadrukkelijker functie. Grootgrondbezitters vreesden voor hun positie en huurden leden van de misdaadfamilies in om hun belangen met grof geweld en chantage tegenover boeren, overheid en justitie te verdedigen. De verschillende groepen waren lokaal van opzet, maar verleenden elkaar zonodig hand- en spandiensten. De mafiafamilies opereerden in een sterk hiërarchische structuur. Aan het hoofd een "don", de natuurlijke leider aan wie ie<iereen verantwoording schuldig was. Hij bepaalde niet alleen de zakelijke handel en wandel, maar bemoeide zich ook nadrukkelijk met het privé-leven van de clanleden. Niemand trouwde zonder zijn toestemming. Huwelijken werden bij voorkeur in eigen krihg gesloten, al vierde die teugel weer wat op momenten dat onvermijdelijke inteelt de kracht van de familie dreigde te ondermijnen. Vrouwen taboe Deelname van vrouwen werd in de traditionele mafia-families als een teken gezien van absolute zwakte. Echtgenotes en dochters wisten doorgaans niets van wat broers, of vader uitspookten. Zij waren er voor het huishouden, de opvoeding van de kinderen en voor liefdadigheidswerk. Binnen één familie mocht het ene gezin zich niet van het andere onderscheiden, behalve als de positie van het gezinshoofd daartoe noopte. Extravagante kleding, hoewel altijd passend Een recente moordaanslag in Monreale, gedateerd 13 juni 1983. Mario D'Aleo, commandant i neergeschoten, samen met twee van zijn ondergeschikten. i de plaatselijke carabinieri (paramilitaire politie) door de mafia binnen de burgelijke normen, was voorbehouden aan de vrouw van de don. De opvoeding van vooral de mafia-dochters was streng katholiek en leidde zeker als fysieke tekortkomingen een huwelijk binnen de familie uitsloten, tot intrede in het klooster. In de zonen werd daarentegen veel geïnvesteerd. Die mochten naar een universiteit en werden naar het buitenland gestuurd om de wereld te leren kennen. Halverwege de negentiende eeuw vestigde de mafia op Sicilië zijn reputatie van allesbepalende machtsfactor. De in de omerta afgesproken gedragscodes (delen met de armen, eer aan de leider, zwijgplicht etc.) werden strikt nageleefd. De eenheid van toen was uniek, maar duurde kort. Onderlinge concurrentie leidde tot grote spanningen en ruzies, die veelal bloedig werden beslecht. Pogingen om de mafiosi onder één noemer te brengen liepen stuk op de onvermijdelijke aantasting van de posities van verschillende dons. De mafia werd om die reden nooit de centrale organisatie die menigeen achter het fenomeen vermoedt. Camorra Zo heeft de onderwereld in Napels, de camorra, niets met de Siciliaanse mafia te maken. Dit eveneens in het geheim opererende gezelschap kent weliswaar ook de strikte regels die in de vorige eeuw bij de mafia golden, maar heeft een veel breder werktterrein. De familiecultus ontbreekt in de camorra-traditie, die vermoedelijk in de Spaanse tijd in Napels is ontstaan. Voor de mafia is de camorra een grote concurrent in vooral de drughandel en men zal zich daarom op Sicilië wel in de handen wrijven nu de Napolitaanse justitie recentelijk tot een arrestatiegolf is overgegaan en de camorra zware slagen toebrengt. Een actie die terdege was voorbereid en waarvoor in januari al initiatieven werden genomen om ruimte te scheppen in de overvolle gevangenissen van Napels. Politici, winkeliers, vakbondsleiders en zelfs kerkvaders gingen toen met spandoeken de straat op in het anders zo onverstoc -bare Florence. Een demonstratie gericht tegen de plannen van het ministerie van justitie om vijfhonderd gevangen camoristi van Napels naar Florence over te plaatsen. Het departement wilde niet alleen ruimte scheppen, maar ook proberen de camorra te isoleren. Recreatie- en luchttijd werden door de gevangen camorra-leden gebruikt voor beraadslaging. Bezoekers vervulden de rol van boodschapper met opdrachten voor de buitenwacht. Cipiers die niet meewerkten werden aan het mes geregen. In afwachting van mogelijkheden tot een werkelijk nationale spreiding, werd de uittocht naar Florence gelast om althans een deel van de camorra uit te schakelen. Florence protesteerde, staakte en won. De camorra-familie zou immers zeker met de gevangenen meeverhuizen met alle bijbehorende straatterreur die een prominente toeristenplaats zich slecht kan veroorloven. Het gemeentebestuur putte zich uit in verontschuldigingen. Men besefte wel degelijk dat ook op Florence de (nationale) plicht rustte om het zuiden te helpen. "Wij hebben niets tegen Napels, maar alles tegen de camorra", aldus de burgemeester. Maar in Napels werd bitter vastgesteld dat het welvarende noorden voor de zoveelste keer geen boodschap wilde hebben aan de problemen van het armoedige zuiden. Een belangentegenstelling die min of meer bepalend is voor de successen van de onderwereld. "Het beest" Napels kan bogen op een geslaagd offensief, maar de Pioggioreale, de gevangennis, puilt nu aan alle kanten uit. Afgelopen maand werden achthonderd camorristi gearresteerd, onder wie politici, advocaten, vakbondsleiders, ondernemers, en zelfs een priester en een non, die verdacht worden van "boodschapactiviteiten". Opmerkelijk is ook de aanhouding van Enzo Tortora, een soort Italiaanse Fred Emmer, die bij de televisiekijker grote populariteit geniet, maar er niettemin van wordt verdacht een centrale rol te Over de mafia is in de loop der tijden veel onzin geschreven en ook veel films waren sterk geromantiseerd. Een uitzondering is "The Godfather", waarin een redelijk betrouwbaar beeld wordt geschetst van een mafia-famihe. (foto PR) spelen in de distributie van camorra-drugs in de televisiewereld. De meeste arrestanten zouden banden hebben onderhouden met de zg. nuova camorra organizzata, de nieuwe camorra organisatie, die volgens justitie verantwoordelijk is voor tenminste duizend doden gedurende de afgelopen driejaar. Aan het hoofd van deze groep staat Raffaele Cutolo, die al eerder werd opgepakt maar die zijn leiderschap vanuit de cel weet voort te zetten. Tot de operatie kon worden overgegaan nadat Cutolo's rechterhand, Pasquale Barre - bijgenaamd "het beest" - het met de politie op een akkoordje gooide, in ruil voor uitputtende informatie over zijn collega's. Zo staat nu vast dat zeker de helft van de Napolitaanse winkeliers door de carmorra op straffe van geweld tot maandelijkse betalingen wordt gedwongen. Maar ook het een en ander van wat aan Cutolo's club werd toegedicht, blijkt nu voor rekening te moeten komen van zijn belangrijkste rivalen in de niLovafamiglia, de nieuwe familie, een ander camorragroep waar justitie veel minder van weet. Verklikkers Ook bij de bestrijding van de mafia op Sicilië is de politie sterk afhankelijk van verklikkers en van onderlinge verdeelheid. Een tijdlang viel er weinig voor elkaar te krijgen, maar een paar jaar geleden stond Sicilië weer in het teken van hevige familietwisten. In 1981 stierven 102 bendeleden de traditionele mafiosi-dood (doorzeefd met kogels of met messen afgeslacht), een jaar later werd een aantal van 104 geregistreerd. Die ruzies maakten een einde aan de zoveelste poging tot samenwerking. De twee onbetwiste peetvaders op het eiland Stefano Bontade en Salvatore Inzerillo beheerden een gemeenschappelijk fonds, vanwaaruit onder meer mafia-geld werd geinvesteerd in het Amerikaanse gokimperium Atlantic City. Maar de boeken bleken al snel niet te kloppen, waarop de families hun heil zochten in bloedvergieten. Justitie wist enkele leden tot bekentenissen te brengen, maar met tenminste twee van hen liep het slecht af. Tony Spica werd in verkoolde staat in Milaan gevonden. Zijn metgezel Pietro Marchese werd in de gevangennis van Palermo met 36 messteken gedood, waarmee eens te meer is bewezen dat de arm van de mafia ver reikt Op het ogenblik schijnen opnieuw twee families de dienst uit te maken. De familie Greco, geleid door de paus" Don Michelle; en de familie Marchesebeiden gezegend met een talrijk nageslacht. Specialiteiten: bouwondernemingen, en drugs. Paniek Hoge commissaris Emanuelle de Francesco, die zich vooral toelegt op de Siciliaanse mafia en met de acties tegen de camorra niet veel te maken heeft, wees onlangs in een gesprek met Associated Press op de toenemende paniek in mafia-kring. "We hebben meer dan vijftig bankrekeningen geblokkeerd, beslag gelegd op een hotel in Milaan en meer dan vijfhonderd mensen aangeklaagd. Er zijn zoveel arrestaties verricht dat de regering extra rechters moet benoemen om de vloed van strafzaken te behandelen. De politie heeft goede methodes ontwikkeld om mafia-laboratoria voor het versnijden van heroïne op te sporen en dat heeft vruchten afgeworpen. De laatste tijd hebben we er niet één meer ondekt. Het duidt erop dat ze zich nu concentreren op de doorvoer van zuivere heroine via Sicilië naar de VS en West-Europa, maar dat levert ze veel minder geld op", aldus De Francesco. De Fransesco werd vorig jaar september benoemd nadat zijn voorganger generaal Carlo dalla Chiesa samen met zijn vrouw tijdens een autorit in Palermo werden doodgeschoten. Dalla Chiesa, die in de jaren zestig furore maakte met de arrestatie van de Amerikaans-Italiaanse mafiakoning Frank Coppola, had zijn krachten sedertdien vooral aangewend in de strijd tegen de linkse terreurorganisatie Rode Brigades. Hij was het brein achter de bevrijding van de gekidnapte NAVO-generaal Dozier, maar kon zijn komst naar Palermo al luttele maanden later met de dood bekopen. Lang is gesuggereerd dat het hier om een wraakactie van de Rode Brigades ging, maar op Sicilië weet men wel beter. Aftappen De bevoegdheden waar Dalla Chiesa tevergeefs om had gevraagd, heeft zijn opvolger De Fransesco terstond gekregen. Hij mag telefoons aftappen, mensen zonder gerechtelijk bevel oppakken en heeft ook steun aan de anti-mafiawet die kort na Dalla Chiesa's dood door het Italiaanse parlement werd aangenomen. De wet telt 44 artikelen onderverdeeld in vier hoofdstukken: strafvoorzieningen, preventie, fiscale controle en parlementaire controle. De Fransesco's succes doet denken aan de tijden van Mussolini die in Cesari Mori een verbeten mafia-bestrijder had en door hem eveneens honderden clanleden achter de tralies kreeg. Een aantal jaren leek het er inderdaad op dat de mafia onder het fascistische regime een definitieve dood was gestorven. Wie niet werd opgepakt nam de wijk naar de Verenigde Staten, waar de mafia in de jaren dertig volop van zich deed spreken. Na de oorlog echter keerden op Sicilië de tijden van weleer spoedig terug. Sicilië bleef een door politici vergeten deel van Italië waaraan ook de welvaart van de jaren zestig voorbijging. Een provincie waar politie, politiek en mafia zo zeer in afhankelijkheid van elkaar leven, dat niemand verbaasd zal opkijken als ook Emanuelle de Fransesco's naam straks moet worden bijgeschreven op de lijst met zijn 22 voorgangers, die de afgelopen 25 jaar door de "mannen van eer" werden vermoord.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15