c Rebellen hebben centrale Bekaa Extra Europese visserijraad Griekenland is morgen 'gretig' voorzitter EG België niet gelukkig met Woensdrecht als raketbasis Noodtoestand in Guatemala r»Ö, contact lenzen. Conflict binnen PLO verscherpt Minister Kenia wegens "verraad" geschorst Fretilin: gesprek over Oost-Timor op handen DONDERDAG 30 JUNI 1983 Buitenland BRUSSEL - De aanwijzing van de vliegbasis Woensdrecht voor de mogelijke plaatsing van de nieu we kruisraketten heeft ook in België soms heftige reacties-op geroepen. Dat gebeurde met na me in de 20 km verderop gelegen Belgische havenstad Antwerpen. Burgemeester Cools van Ant werpen noemde het besluit „bij zonder ongelukkig". Hij vindt dat de Nederlandse regering met de Belgische autoriteiten overleg had moeten plegen en dat er nu geen rekening is gehouden met de strategisch belangrijke positie van Antwerpen. Ook de fractievoorzitter van de so cialisten in de Vlaamse Raad, Van Elewijck, reageerde nega tief: „Het is ontoelaatbaar dat de Nederlanders hun raketten in de achtertuin van Antwerpen ko men plaatsen". Mede op initiatief van de socialisten zullen zater dag in Antwerpen verschillende groeperingen demonstreren te gen het Nederlandse besluit. Inmiddels is op het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel met de offi ciële aanbieding van de geheime Nederlandse brief met de plan nen voor de nucleaire en niet-nu- cleaire defensie aan secretaris generaal Luns, de officiële con sultatie begonnen. Bü deze con sultatie zijn de NAVO-ambassa- deurs van de lidstaten betrok ken, alsmede de hoogste militai- door Ferry Mingelen re commandanten en het Militai re Comité. De consultatieproce dures duren doorgaans twee tot drie maanden. In NAVO-kring vraagt men zich af of, ook gezien de komende vakantietijd, men erin zal slagen de zaak tijdig af te ronden om mi nister De Ruiter van defensie in staat te stellen zijn defensienota in oktober aanstaande nog uit te brengen. Het is overigens nog niet duidelijk wat de NAVO nu precies aan moet in de consultatie met de „overwegingen" van de Neder landse regering ten aanzien van de afstoting van bepaalde kern taken. Men begrijpt in NAVO- kring best dat deze overwegin gen om binnenlandse politieke redenen nog geen besluiten kon den zijn, maar in de officiële con sultatie heeft de NAVO tot nu toe alleen met werkelijke regerings voornemens en niet met de meer vage overwegingen te maken ge had. Overigens werd in NAVO-kring positief gereageerd op de aanwij zing van Woensdrecht. Men reali seert zich dat Nederland daar mee nog niet voor de plaatsing heeft gekozen, maar de verdere voorbereidingen voor eventuele plaatsing zullen de positie van het Westen in de onderhandelin gen met de Sowjet-Unie over wa penbeperking versterken, zo meent men in NAVO-kring. BEIROET - „Alle wegen naar een vreedzame, democratische regeling van dit conflict zijn nu door de rebellen afgesneden. Zij hebben duidelijk besloten dat een militaire con frontatie de enige manier is om zich tegen de meerderheid van het Palestijnse volk te manifesteren". Dit verklaarde gisteren Aboe Jihad, de militaire commandant van de PLO, naar aanleiding van de al zeven weken voortdurende gevechten tussen voor- en tegenstanders van PLO-voorzitter Jasser Arafat. De gevechten van dinsdag, waarbij drie posten van loyale aanhan gers van Arafat door rebellen werden veroverd, zijn gisteren voortgezet en naar noordelijker posities verplaatst. De rebellen hebben, volgens de laatste be richten uit de Bekaa-vallei, nu de gehele centrale strook van de vallei langs de strategische hoofdweg tussen Beiroet en Da mascus in handen. Bij de ge vechten zijn tot nu toe zeker 28 door Aernout van Lynden guerrillastrijders gedood en vie len, ook onder de burgerbevol king, tientallen gewonden. De rebellen, die volgens ooggetui gen in de Bekaa worden ge steund door eenheden van het Syrische leger, hebben tot dus ver zeker zes posten van loyale guerrillero's onder de voet gelo pen, maar treffen steeds sterkere weerstand in hun poging alle PLO-posities in dé vallei over te "Zuivering" De verklaringen van rebellen, die nu duidelijk het gevoel hebben aan de winnende hand te zijn, worden steeds scherper. Slechts een week geleden verklaarde de leider van de opstand, kolonel Bijna af De restauratie van de Eiffelto- ren in Parijs zal in oktober praktisch voltooid zijn, na 33 maanden werk, zeven maan den meer dan Gustave Eiffel nodig had om de attractie in 1887-'89 te bouwen. Dit heeft de directie gisteren bekend gemaakt. Het herstel zal als afgerond worden beschouwd wanneer een exclusief restaurant op de tweede vleugel opengaat. Het volledige herstel zal pas eind van het jaar zijn beslag krijgen. Diefstal De enige vrouwelijke procu reur die België rijk is, is giste ren door het Hof van Beroep in Brussel veroordeeld tot een hoge geldboete en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van vijfjaar. De boete krijgt ze omdat ze vier vogelkooien gestolen had bij de griffie in Doornik waar ze haar functie uitoefent. Het ging om in beslag genomen kooien waarvan de procureur bevolen had dat ze vernietigd moesten worden. Ze moet de kooien teruggeven aan de Belgische staat. Genesteld De vriendin van een gedeti neerde in de strafgevangenis van Lenzburg in het Zwitser se kanton Aargau heeft vier weken lang bij haar man in de cel gewoond voordat het liefdesnestje werd ontdekt. De 39-jarige vrouw had de 44- jarige gevangene op 25 mei bezocht. Toen het bezoekuur was afgelopen smokkelde hij haar op weg naar de uitgang naar zijn cel. Pas op 24 juni werd dat ontdekt, toen een bewaker een vrouwenstem hoorde. De verantwoordelijke man van het kanton Aargau, Louis Lang, zei gisteren in het par lement dat zelfs aan het hu mane regime in de gevange nis van Lenzburg grenzen zijn. Aboe Moesa, dat hij niet Arafat ten val wilde brengen, doch slechts de politieke lijn van de PLO 'herstellen'. Gisteren ver klaarden echter twee van zijn naaste mede-rebellen dat zij door zouden gaan 'totdat de PLO ge zuiverd was van alle afvalligen, zoals Arafat'. Arafat zelf heeft de afgelopen twee dagen besprekingen gevoerd met verschillende Arabische lei ders en verwacht wordt dat hij een spoedzitting van het centrale comité van de PLO in de komen de dagen zal voorzitten om te trachten een regeling van het es calerende conflict te vinden. Véél hoop heeft men niet dat de bijeenkomst tot iets zal leiden. Ondertussen is de speciale Ameri kaanse gezant voor het Midden- Oosten, Philip Habib, in Beiroet aangekomen voor besprekingen met de Libanese regering. De twee hoofdpunten van gesprek zijn de Israëlische plannen voor een gedeeltelijke, eenzijdige te rugtrekking van zijn troepen uit Libanon en de onveranderde weigering van Syrië het verdrag tussen Libanon en Israël over de algehele terugtrekking van alle buitenlandse militairen uit Liba non te aanvaarden. Habib zal ongetwijfeld op grootse wijze door zijn Libanese gasthe- ren worden onthaald, maar het is op zijn zachtst uitgedrukt on waarschijnlijk dat Syrië hem eni ge hoop zal bieden. Dinsdag avond verklaarde president Ha- fez Assad van Syrië nog dat Syrië nooit het Israëlisch-Libanese verdrag zal aanvaarden en dat zyn land gereed was voor een nieuwe oorlog met de 'zionisti sche vijand'. Habib heeft in onderhandelingen met premier Begin van Israël eerder deze week, de verzekering gekregen dat de Israëli's hun troepen nog niet uit de Sjoef-ber- gen, net ten oosten van Beiroet, zullen terugtrekken tot over drie of vier weken. De Amerikaanse en Libanese regeringen hebben Israël gevraagd niet onmiddel lijk uit de Sjoef te verdwijnen om zodoende het Libanese leger de tijd te gunnen zich voor te berei den om de Israëlische stellingen over te nemen. De Zwitserse kappers Jean-Frangois en Emmanuel Thürler produceer den samen deze gigantische pruik, een replica van het haarstuk van Ma rie-Antoinette. Deze 18de eeuwse pruik was echter maar 50 cm hoog, ter wijl dit gevaarte 284 cm haalt. De broers willen op deze wijze in het Guiness-recordboek komen. (Foto ANP) NAIROBI (Reuter/UPI) - President Daniel Arap Moi van Kenia heeft gisteren zijn minister voor con stitutionele zaken Charles Njon- jo geschorst op beschuldiging van verraad. Volgens het officië le Keniase persbureau liet Moi de schorsing onmiddellijk in gaan "hangende een gerechtelijk onderzoek naar de ernstige be schuldigingen". In het Keniase parlement werd gis teren de beschuldiging geuit dat Njonjo - die in zeer brede krin gen wordt beschouwd als een van Kenia's machtigste politieke figuren - zakelijke belangen had in Zuid-Afrika. Kenia verbiedt handel met dit land vanwege de apartheidspolitiek. De ondermi nister voor economische plan ning, Martin Shikuku, bood het parlement wat hij noemde schrif telijk bewijs aan dat Njonjo ook in het geheim geld had gekregen van mensen in de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië, die hem steunden. De "verradersaffaire" ontstond zes weken geleden toen Moi op een vergadering zei dat ongenoemde vreemde mogendheden een niet genoemd politicus klaarmaakten voor overname van het presi dentschap. Njonjo heeft gisteren in een persverklaring de be schuldiging tegengesproken dat hij deze "verrader" was. De zaak heeft Kenia in zijn ingrijpendste politieke crisis gestort sinds de mislukte greep naar de macht in augustus van het vorig jaar on der leiding van de luchtmacht. Het was voor Moi aanleiding in september verkiezingen te orga niseren, een jaar voortijd, om on trouwe leden van zijn regering te zuiveren. BRUSSEL (ANP) - Omdat er gro te moeilijkheden met de haring visserij dreigen, zijn de Europese visserijministers voor een extra raad in Brussel bijeengekomen. Nederland behoort bij de landen die op die speciale bijeenkomst Afmeren verboden TOKIO (AFP) - Het gemeentebe stuur van Yokosuka bij Tokio heeft gisteren een verzoek afge wezen van het Amerikaanse oor- loggschip "New Jersey" om in augustus te mogen afmeren, om dat het naar men aanneemt kern wapens aan boord heeft. De burgemeester van de stad en de gouverneur van de provincie hebben in een boodschap aan de Japanse minister van buiten landse zaken, Sjinto Abe, ge vraagd of de regering haar offi ciële politiek van afwijzing van kernwapens op Japans grondge bied strikt naleeft. hebben aangedrongen. Maar de directe aanleiding voor het hou den van die extra raad is dat Noorwegen dreigt door te gaan met de haringvisserij in de Noordzee, terwijl het "voor schot" dat dit land daar op zijn haringvangst had is uitgeput. Noorwegen is geen EG-lidstaat, maar het behoort wel tot de klei ne groep van landen waarmee de EG jaarlijks onderhandelt over de verdeling van de vangsten in bepaalde wateren. Tijdens on derhandelingen die in mei wer den afgerond is overeengeko men, dat Noorwegen dit jaar 31.000 ton haring in de Noordzee mag vangen. Eind mei kreeg het op die vangsten een voorschot van 3.500 ton. Het heeft die hoe veelheid nu gevangen en het wenst door te gaan met haring vissen. Oslo zou zelfs al gedreigd hebben, aldus EG-commissie- kringen in Brussel, om de over eenkomst met de EG op te zeg gen als het geen gelegenheid krijgt door te gaan met de ha ringvangst in de Noordzee. Op hetzelfde moment dat Noorwe gen een voorschot ontving op zijn haringvangsten werd ook een voorschot gegeven aan Ne derland en het Verenigd Konink rijk (van elk 3.000 ton) en aan Duitsland, Frankrijk en Dene marken (van elk 1.000 ton). Dat stelde Nederlandse vissers in staat om voor het eerst na zes jaar weer maatjesharing aan land te brengen. Ook het Nederlandse voorschot is inmiddels uitgeput. De Nederlandse vissers zijn "langzaam door blijven vissen" (zoals minister Braks het tijdens de laatste visserijraad op 20 juni in Luxemburg noemde). Braks zei toen wel dat Nederland stipt alle vangsten die boven de 3.000 ton uit zouden gaan aan de EG-commissie in Brussel zou melden. Dat is ook gebeurd en de EG-commissie heeft geen be zwaar tegen die vangsten ge maakt. Nederlandse vissers heb ben op het ogenblik zo'n 30(1 tot 450 ton meer haring gevangen dan het voorschot van 3.000 ton. Tijdens de jongste visserijraad in Luxemburg kwam de EG-com- missie met voorstellen waaruit bleek dat Nederland dit jaar na de 3.000 ton voorschot nog 18.600 ton haring in de Noordzee zou mogen vangen. Dat is ruim 25 procent van de totale haring vangst. Minister Braks staat op het standpunt dat de aan Neder land toegedachte vangsten te ge ring zijn. In het verleden ving Nederland zo'n 32 procent van de Noordzeeharing en we willen nu minstens 30 procent van het totaal hebben, zo luidde op 20 ju ni zijn redenering. ADVERTENTIE CAMPING-MARGARINE y Voor uit en thuis. GUATEMALASTAD (UPI/Reuter) - President Efrain Rios Montt van Guatemala heeft gisteren na geruchten over een staatsgreep de noodtoestand voor het hele land afgekondigd. De noodtoe stand houdt onder meer een be perking in van de persvrijheid én politieke activiteit. Kolonel Francisco Gordillo Marti nez, de man die verleden jaar maart de coup leidde die Rios Montt aan de macht bracht, had dinsdagavond voor de televisieo penlijk het aftreden van Montt gevraagd en hem ervan beschul digd dat hij zich vastklampte aan de macht. Montt zou Gordillo bo vendien geprobeerd hebben om te kopen teneinde hem stil te houden en het land te verlaten, [n een op de band opgenomen in terview verklaarde Gordillo dat Montt zich als een verrader ge draagt, omdat hjj zijn belofte om onmiddelijk verkiezingen uit te schrijven voor een grondwetge vende vergadering, niet was na gekomen. Cordillo, die enige tijd in de gevangenis heeft gezeten omdat hij in oktober een staats greep tegen Rios Montt zou heb ben beraamd, verklaarde verder te zullen onderduiken. Het optreden van Gordillo leidde tot geruchten van een staats greep, waarop de regering gister morgen via alle radiostations de boodschap uitzond dat er geen staatsgreep aan de gang was en dat zij de situatie onder controle had. Enkele uren later werd de noodtoestand afgekondigd. Het militaire bewind sprak van een "uitzonderingstoestand", die van beperkte duur zal zijn en geen hinderpaal vormt voor de politie ke opening, maar wel beperking van een aantal burgerlijke vrijhe den inhoudt, zo werd gezegd. Veroordeelde Zuidafrikaan op borgtocht knaak vrij KAAPSTAD (AP) - De zieke, bejaarde zwarte vakbondslei der, die dinsdag in Kaapstad werd veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf, is gisteren op last van de rechter op een borgtocht van 1 rand (2,50 gulden) vrijgelaten. Oscar Mpetha (74), die wegens zijn slechte gezondheid mo gelijk nog slechts een of twee jaar te leven heeft, kreeg het recht van beroep en werd voor de eerste maal, sinds zijn arrestatie in 1980, op vrije voeten gesteld. Mpetha en negen andere zwar ten werden dinsdag veroor deeld wegens het aanzetten van jongeren tot demonstra ties die uitliepen op geweld dadigheden in de zwarte wij ken van Kaapstad. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek heeft bij zijn Griek se collega's behalve grote openheid en motivatie een „gretigheid" aangetroffen om morgen het EG-voorzitter- schap van West-Duitsland over te nemen. Daarbij is tevens duidelijk geworden dat Athene ervoor waakt de globale EG- problemen niet te vermengen met specifiek Griekse vraag stukken. Dit verklaarde de Nederlandse bewindsman aan het slot van een bliksembezoek van nau welijks een etmaal aan Athene. Het niet plaatsvinden van een ontmoeting met premier And reas Papandreou, die de Griek se binnen- en buitenlandse po litiek totaal beheerst, kon na tuurlijk aan dit „tijdgebrek" worden geweten, maar ontnam aan het bezoek iets van het be lang dat eraan zou kunnen worden toegekend juist aan de vooravond van de eerste juli. Van den Broek had wel bespre kingen met zijn collega Chara- lamvopoulos en de staatssecre tarissen van buitenlandse za ken Kapsis en Varphis. Deze laatste speelde indertijd een gewichtige, zij het niet afge ronde, rol bij de onderhande lingen over Griekenlands EG- lidmaatschap. De zeer ervaren Varphis zal de komende zes maanden het college van staatssecretarissen voorzitten dat de lopende zaken behan delt. Van den Broek voorziet dat onder Varphis' leiding een vruchtbare, werkverdeling zal komen, met inschakeling van de ministeries van financiën en landbouw, ter uitvoering van wat hij noemde „de opdracht van Stuttgart", de laatste Euro top. ten op de EG in de Griekse voorzittersperiode. Alles moet worden gedaan om de verschil len tussen Noord en Zuid (en Athene steunt van harte, zelfs tegen de eigen direct materiële belangen in, de lidmaatschaps- aanvragen van Portugal en Spanje) kleiner te maken, zo heeft hij gezegd. Van den Broek heeft tijdens zijn optre den in Athene laten weten dat een „nivellering" van die ver schillen een utopie zal blijven en niet als doel. moet worden gesteld. door Frans van Hasselt Bij de besprekingen had Van den Broek er de nadruk op ge legd dat juist het feit dat Grie kenland binnen de EG zoveel eigen aspiraties (afgelegd in een vorig jaar ingediend me morandum) en ideeën over de buitenlandse politiek heeft, de verplichting oplegt zijn voor zitterschap „objectief en on aantastbaar" te houden. Pre mier Papandreou die zich in Stuttgart opvallend „Euro pees" heeft opgesteld (hij te kende, zij het met enkele voor behouden, de verklaring voor Europese eenheid, het plan- Genscher-Colombo) heeft ook al aangekondigd dat zijn rege ring de plichten van het voor zitterschap zorgvuldig zal scheiden van het najagen van de speciale Griekse belangen, waarvoor aparte delegaties opereren. De regeringswoord voerder Maroudas drukt het zo uit: ,,Het komende half jaar dragen we twee verschillende hoeden, de voorzittershoed en de Griekse hoed, die we goed uit elkaar zullen houden". Er zijn echter ook uitlatingen van de Griekse eerste minister die er op wijzen dat hij toch wel een eigen stempel wil zet- En in het vliegtuig terug van Stuttgart heeft Papandreou er ook nog een ander element bij gehaald. Hij zei dat de EG er tot nu toe veel te grote illusies over de Amerikaanse politiek op na had gehouden en dat zij zich meer moest afzetten van deze supermacht, waarmee het conflict toch bestaat onder an dere bij de afzet van agrarische produkten en staal. Eind sep tember, aldus Papandreou, zal Griekenland komen met „plannen voor een hervorming binnen de EG waarbij ook de relatie tot de Verenigde Staten zal worden betrokken en die van de EG een gemeenschap moeten maken verschillend van die we nu kennen, een ge meenschap van volkeren". Een belangrijke voorman van de Griekse socialistische partij, prof. Kostas Simitis, moest in 1981, tijdens de toenmalige verkiezingscampagne, het uit voerend comité van deze partij verlaten nadat hij een affiche had laten vervaardigen met de leus „Nee tegen de EG van de monopolies, ja tegen de EG van de werkenden". De Pasok- lijn was toen nog geheel tegen elke vorm van Grieks lidmaat schap gericht. Zodra de Pasok regering werd, veranderde het accent: Athene moest zich, zo werd gesteld, „sterk maken binnen de EG". En wat Papandreou nu stelt, wijkt niet ver meer af van Si mitis' leuze. Deze Simitis is trouwens minister van land bouw in de huidige Griekse re gering en naast Varphis de ex pert die, ook in de ogen van bij voorbeeld Van den Broek, met zijn uitvoerige ervaring en ken nis het Griekse voorzitter schap tot een succes kan ma ken. Hij wordt zelfs veelvuldig getipt als eventueel opvolger, op buitenlandse zaken, van de vriendelijke, maar wat stille en onbestemde Charalamvopou- los. Het kan verkeren. LISSABON (UPI) 7 Het bestand op Oost-Timor tussen de guerrillastrij ders van het Fretilin en de Indonesische bezettingstroepen zal worden gevolgd door onderhandelingen en een referendum. Vertegenwoordi gers van de guerrillabeweging zeiden dit gisteren op een persconferen tie in de Portugese hoofdstad Lissabon. Abilio Ajauro, een woordvoerder van het front voor een onafhankelijk Oost-Timor (Fretilin), verklaarde dat het bestand sinds 23 maart van kracht is en van beide kanten goed wordt nageleefd. Indonesië sprak aanvankelijk tegen dat er een wapenstilstand was gesloten, maar dins dag erkende de Indonesische minister van buitenlandse zaken Mochtar Kusamaatmadja in Bangkok dat er besprekingen gaande waren tussen de Indonesische autoriteiten en de leiders van het Fretilin. De minister zei dat deze besprekingen verder reikten dan een wapenstil stand en hij hoopte dat ze zouden leiden tot een definitieve beëindiging van de gevechten. Deze zijn al acht jaar aan de gang sinds Indonesië met zijn troepen Oost-Timor innam na het vertrek van het Portugese koloniale bestuur. De Portugezen trokken zich terug in 1975 na een burgeroorlog van drie maanden tussen rivaliserende Oosttimorese groeperingen. Het links-georiënteerde Fretilin won de strijd maar moest vervolgens toezien hoe een Indonesische strijdmacht binnen trok. Onafhankelijke hulpinstanties schatten dat in de afgelopen acht jaar 150.000 tot 200.000 Timorezen zijn omgekomen door de gevechten of de honger en ziekten die daar een gevolg van waren. ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk Binnenweg 114 - Heemstede; Haarlemmerstraat 58 - Leiden;1 Hoofdstraat 253 - Sassenhelm

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9