CDA akkoord met lager jeugdloon Belg in vrijheid na 24 jaar cel Tweede Kamer verwerpt beschuldigiiig Janmaat CDA: ldiiiiek-abortus niet in ziekenfonds Motie plotseling ingetrokken Kamer tegen lagere studiebeurs jongeren DONDERDAG 30 JUNI 1983 Binnenland Dankzij Nederlandse rechtbank DEN HAAG (ANP) - De 45-jarige Belg S. D. komt vandaag, na 24 jaar in een gevangenis te hebben gezeten, op vrije voeten dankzij een beslissing van de Middelburgse recht bank. De man, die uit de Belgische gevan genis naar Nederland was gevlucht, was in afwachting van zijn uitlevering aan België overgebracht naar Middelburg. De Middelburgse rechtbank oordeelde dat Nederland moet wachten met het uitleve ren van D. aan België, totdat de Europese Commissie heeft beslist over de uitleve ring. De rechtbank vond bovendien dat er in de zaak D. rekening moet worden ge houden met de harde aanpak die de be trokkene in België te duchten heeft. Volgens de raadsman van D., mr. Paul Schaink, is het ministerie van justitie geër gerd over de uitspraak van de Middelburg se rechtbank, omdat staatssecretaris Kor- te-van Hemel twee dagen daarvoor de be schikking, waarin de uitlevering van de Belg werd toegestaan, had ondertekend. De staatssecretaris heeft volgens Schaink wel gezegd dat niet tot daadwerkelijke uit levering zal worden overgegaan, voordat D. kans heeft gehad een kort geding te voe ren. Dit geding dient dinsdag 5 juli voor de president van de Haagse rechtbank. Sylvain D. had als twintigjarige jongen in 1958 in Vlaanderen bij een beroving twee mensen doodgeschoten. Anderhalfjaar la ter, toen hij betrapt werd bij het stelen van vee, schoot hij een boerenknecht neer. In 1961 verklaarde het gerecht in Gent hem ontoerekeningsvatbaar. In 1964 kreeg D. te horen dat hij er niet op moest rekenen ooit nog vry te komen. D. heeft 14 jaar doorgebracht in de strafin richting Doornik, die volgens de advocaat ook wel de Belgische vergeetput wordt ge noemd en waar middeleeuwse toestanden heersen. Gedurende zijn verblijf daar wrd steeds duidelijker dat D. allesbehalve gek zou zjjn, zoals door gerenommeerde psy chiaters was beweerd, aldus de advocaat. In juli 1982 wist D. te ontsnappen. Op een fiets arriveerde hij in Nederland, waar hij door de politie werd aangehouden. Advocaat Schaink heeft inmiddels een klacht ingediend bij de Europese Commis sie. Hij vindt dat er sprake is van schen ding van de mensenrechten door België. In de eerste plaats omdat D. na uitlevering weer zal worden geïnterneerd wegens krankzinnigheid terwijl hij dat niet is en in de tweede plaats omdat hij in België een onmenselijke behandeling ondergaat en geen enkel perspectief op invrijheidsstel- ling heeft. Schaink hoopt dat de president van de Haag se rechtbank volgende week tot dezelfde beslissing komt als de Middelburgse recht bank: geen uitlevering, zolang in Straats burg geen beslissing is genomen over de uitlevering van D. Volgens Schaink hoopt D. opnieuw te kun nen beginnen en nog eens gelukkig te wor den. Over de daden van D., 25 jaar geleden, zegt Schaink: "Hij was toen nog een jongen met een zeer autoritaire vader. D. wilde toen snel rijk worden en net als zijn vader een boerderij hebben". DEN HAAG (GPD) - Naturalisaties worden „zeer zorgvuldig" behan deld, zowel op het departement van justitie als door de Tweede Kamer. Het is daarentegen „on juist" en „onzorgvuldig" om in het openbaar slechts negatieve punten uit dossiers over mensen die Nederlander willen worden naar voren te halen. Dit zei me vrouw Haas-Berger (PvdA) giste ren namens de Tweede-Kamer commissie voor naturalisaties. Zij draaide hiermee de beschuldi ging om, zoals die meerdere ma len door Janmaat (Centrumpar tij) naar voren is gebracht. Ook gisteren gebruikte Janmaat veel tijd om een groot aantal naturali satiewetsontwerpen door te ne men en van kritiek op te voor zien. Volgens hem zijn justitie en kamercommissie onzorgvuldig in de voorbereiding en behande ling van de wetsvoorstellen en houden de instanties zich niet aan de bestaande richtlijnen. Bij naturalisaties gaat het volgens mevrouw Haas om mensen die allang in Nederland wonen en in het bezit zijn van geldige verblijf- spapieren. Het gaat om een keu ze, meent zij: „Wil men dat een grote groep mensen vreemdeling blijft in het land waar zij wonen, met minder rechten en plichten,, of geef je hen de kans volwaardig lid te worden van deze samenle ving, zodat zij en hun kinderen, die veelal hier geboren zijn, zich hier thuis kunnen voelen". De kamercommissie kiest volgens haar duidelijk voor het laatste. Ten onrechte suggereert Janmaat dat iedere buitenlander zomaar Nederlander kan worden, aldus mevrouw Haas. Grote aantallen worden door de staatssecretaris van justitie afgewezen. Er zijn inderdaad kandidaten voor het Nederlanderschap die in aan raking met de strafrechter zijn DEN HAAG (GPD) - De CDA-fractie is gisteren toch akkoord gegaan met het voorstel om de minimum-jeugdlonen met gemiddeld 10 procent te verlagen. Het CDA besloot haar motie over koppeling van de loonmaatregel aan een 36-urige werkweek voor jongeren in te trekken. De christen-democraten voorkwamen daardoor een politiek conflict met hun partijgenoot minister De Koning (sociale zaken). Deze liet eerder weten een motie van het CDA niet te zullen uitvoeren. Onder grote hilariteit van de oppo sitie deelde CDA-woordvoerder mevrouw Oomen-Ruijten de Ka mer mee dat haar motie niet in stemming hoefde te komen. Zij vond de toézegging van de be windsman, dat hij overleg zal voeren met de sociale partners over de werktijdverkorting, vol doende. Dinsdagavond liet zij nog weten deze tegemoetkoming onvoldoende te vinden. In de CDA-motie werd de minister gevraagd in overleg met werkge vers en werknemers met de ver laging van de jeugdlonen te kop pelen aan een 36-urige werkweek voor jongeren. Zo nodig zou De Koning echter een eenzijdige maatregel moeten opleggen. In dien dat ook niet mogelijk zou zijn, werd de minister gevraagd de verlaging op te schorten tot het komende debat over de werkgelegenheid. Minister De Koning ontraadde de ze motie, onder meer omdat hij vindt dat verlaging van de jeugd lonen de positie van jongeren op de arbeidsmarkt versterkt. Ook heeft hij de opbrengst van de verlaging geschat op 230 miljoen omdat bijvoorbeeld ook de wed de wordt verlaagd) nodig als be zuiniging. De verlaging geldt alleen voor jongeren die na 30 juni een baan krijgen. De lonen zien er na 1 juli zo uit: Per maand: 22 Jaar 1741,50 gulden (was 1843,90); 21 jaar 1485,40 gulden (was 1639,-); 20 jaar 1260,- gulden (was 1434,20); 19 jaar 1075,60 gulden (was 1229,30); 18 jaar 932,20 gulden (was 1075,60); 17 jaar 809,30 gulden (was 922,-); 16 jaar 706,80 gulden (was 819,50); 15 jaar 614,60 gulden (was 717,10). Een 16-jarige die twee dagen per week naar school gaat en drie dagen werkt, ont vangt met ingang van vol gende maan 424,08 gulden bruto per maand. Dat was 491,70 gulden. WEERRAPPORTEN i d i g E I! Amsterdam regen 17 13 5* De Bilt regen 17 14 6 Deelen regen 16 14 8 Eelde regen 17 13 8 Eindhoven regen 19 14 12 Den Helder half bew. 17 12 6 Rotterdam regen 16 14 8 Twente regen 16 14 5 Vlissingen regen 5 14 10 Zd. Limburg regen 19 14 0.8 Aberdeen regen 14 9 0.6 Athene onbewolkt 29 21 0 Barcelona half bew. 25 15 0 Berlijn regen 18 15 0.2 Bordeaux zwaar bew. 22 9 0 Brussel regen 21 14 8 Frankfort zwaar bew. 20 13 0 Genève zwaar bew. "23 13 0 Helsinki half bew. 15 7 0 Innsbruck licht bew. 23 10 0 Klagenfurt onbewolkt 22 9 0 Kopenhagen zwaar bew. 16 12 10 Lissabon zwaar bew. 31 15 0 Locarno geheel bew. 25 16 0 Londen regen 22 13 2 Luxemburg zwaar bew. 18 14 0 Madrid licht bew. 32 16 0 Malaga onbewolkt 26 16 0 Mallorca half bew. 27 15 0 Malta licht bew. 25 19 0 München onbewolkt 20 9 0 Nice onbewolkt 25 18 0 Oslo regen 20 11 2 Parys regen 20 15 1 Rome onbewolkt 30 16 0 Split onbewolkt 27 17 0 Stockholm regen 19 12 2 Wenen onbewolkt 21 9 0 Zurich zwaar bew. 21 12 0 Casa Blanca zwaar bew. 7 18 0 Istanbul zwaar bew. 31 20 0 Las Palmas half bew. 24 19 0 Beiroet onbewolkt 28 21 0 Tel-Aviv onbewolkt 28 20 0 Tunis onbewolkt 29 17 0 Berkhouwer "verrast" STRAATSBURG (ANP) - De liberale Europarlementariër C. Berkhouwer is "onaange naam verrast" door de mede deling van WD-voorzitter Kamminga dinsdag in Den Haag, dat hij voor de verkie zingen voor het Europees Parlement volgend jaar juni niet meer op een verkiesbare plaats wordt gezet. Hij zei het verloop van de zaken nu verder rustig af te zullen wachten. Dat betreft vooral de vraag die het hoofdbe stuur in augustus volgens de WD-verkiezingsreglemen- ten aan Berkhouwer moet voorleggen: stelt hij zich op nieuw voor het Europees Parlement beschikbaar? "Daar kan ik nu natuurlijk nog niets op zeggen, ihaar ik zal te zijner tijd een gepast antwoord voor het hoofdbe stuur hebben", aldus Berk- houwer. De minister liet weten de motei niet te zullen uitvoeren. Hij wilde allen toezeggen met de sociale partners te zullen praten over een kortere werkweek voor jon geren. Maar hij weigerde deze maatregel dwingend voor te schrijven. Ook liet hij dinsdag al weten dat de verlaging op 1 juli gewoon door zou gaan. Deze conclusie leidde niet tot de verwachte politieke spanning tussen kabinet en CDA-fractie. Tot verbazing van de oppositie, die bereid was de motie te steu nen, trok mevrouw Oomen deze in. Zij zei dat de toezegging van de minister ertoe zou kunnen lei den dat jongeren niet nog eens behoeven in te leveren voor eventuele arbeidstijdverkorting. Na een stemming legde de Ka mer zich hierbij neer: CDA, WD en klein rechts vonden dat de motie kon worden ingetrokken. Alle overige moties werden door de beide regeringspartijen en klein rechts verworpen. Ook een motie van de PvdA, waarin werd gevraagd de maatregel op te schorten. Trouw zonder hoofdredacteur DEN HAAG (ANP) - De pasbe- noemde, nieuwe hoofdredacteur van het dagblad Trouw, drs. D.W.H. van der Moer, heeft afge zien van indiensttreding bij deze krant. Van der Moer (44) heeft zich in het allerlaatste stadium van de gesprekken over zijn in diensttreding "om strikt per soonlijke en zwaarwegende rede nen" teruggetrokken. Van der Moer heeft te kennen ge geven dat zijn besluit op geen en kele wijze verband houdt met Trouw of de Perscombinatie, het bedrijf dat Trouw uitgeeft. Van der Moer werkt nu nog als hoofdredacteur van de Kluwer- dagbladen. Na een demonstratieve mars door die hoofdstadgericht tegen de sloop i aantal sympathisanten nog rond voor het complex. geweest, aldus mevrouw Haas. Dat is echter slechts één onder deel van de afweging die wordt gemaakt bij de beslissing over naturalisaties. Bovendien gaat het vaak om verjaarde misdrij ven en om heel kleine zaken, al dus de socialiste. Er moet volgens haar meer de na druk worden gelegd op de posi tieve kanten van een verzoeker in plaats van de negatieve aspec ten. Een debat over de uitgangspunten van het naturalisatiebeleid moet volgens mevrouw Haas worden gehouden bij de behandeling van de nieuwe Wet op het Neder landerschap, die al sinds 1975 in de maak is. Zij drong er bij staatssecretaris Korte-van He mel (justitie) op aan nog vóór 1 augustus te komen met het schriftelijke antwoord van de re gering op vragen van kamerle den over het wetsontwerp. W yers-complex toch gesloopt AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse gemeenteraad is gis teravond in meerderheid ak koord gegaan met de sloop van het gekraakte Wyers-complex in de hoofdstad en de bouw op de vrijkomende grond van een groot hotel van het Amerikaanse Holiday-Inn concern. De 110 kra kers in het gebouwencomplex aan de Nieuwezijds Voorburg wal, dichtbij het Centraal Sta tion, hebben laten weten niet vrijwillig te zullen vertrekken. Op het moment dat de gemeente raad vergaderde, demonstreer- den zo'n 700 jongeren tegen de sloopplannen. De demonstratie had een rustig verloop. Ter af sluiting werden bij het Wyers- complex bouwstenen naar bin nen gedragen, die zullen worden gebruikt voor de vestiging van 50 kleine bedrijven in het gebouw. Het complex was vroeger het on derkomen van de textielfirma Wyers. In 1981 werd het toen leegstaande gebouw gekraakt. De bewoners zijn van plan om het grootste deel van het com plex te gebruiken voor de vesti ging van kleinschalige bedrijfjes. Daarvan zijn er al enkele gereali seerd. Jongen redt drie mensen KLEVERSKERKE (ANP) - Een 18-jarige bromfietser uit Vlissingen heeft gisteravond 3 mensen het leven gered. De jongeman, die op zijn brom fiets toerde in de omgeving van Kleverskerke op Walche ren zag vóór zich een auto op zijn kant de sloot inschieten en omslaan. Alleen de wielen waren nog boven water. Hij sprong in het water, opende het portier van de auto be vrijdde een 26-jarige vrouw en haar 30-jarige echtgenoot uit Ijiun benarde positie. Toen hij het echtpaar aan de wal had gebracht, bleek het driejarig dochtertje nog in de auto te zitten. De jongen dook opnieuw en haalde ook het kind uit de auto. Het ongeluk was het gevolg van een autorijles die de vrouw van haar echtgenoot kreeg. Door een verkeerde manoeuvre gleed de auto op zijn kant de sloot in, waar door de wagen omsloeg. Vol gens de politie zouden de drie mensen zonder ingrijpen van de jongeman zeker zijn verdronken. DEN HAAG (GPD) - Het CDA vindt dat abortussen die in speciale klinieken worden verricht, niet door het ziekenfonds moeten worden betaald. Ingrepen in het ziekenhuis mogen echter wèl worden ver goed. Tot deze opstelling kwam de frac tie gisteren tijdens een speciaal beraad woensdagavond. De be slissing werd slechts met een kleine meerderheid genomen: 19 kamerleden waren voor, 16 te gen. Het besluit betekent dat het CDA de huidige situatie voorlopig wil laten voortbestaan. Daarmee De fractie stelt dat de beslissing van de fractie in lijn was met de beslissing van de fractie in december 1980 om abortus niet op te nemen in het ziekenfondspakket „Onze con clusie is om op dit moment niet mee te werken aan het opnemen van abortus in het ziekenfonds. Wij willen de bestaande situatie laten voortbestaan in afwachting van de komende stelselherzie ning van het ziekenfonds," zei De Vries. De Vries zei dat de CDA-fractie in dertijd slechts met grote moeite had ingestemd met de huidige abortuswet „Moetje dan in zicht van de stelselwijziging nu al zo'n ingrijpend besluit nemen? Het is een zaak die voor het CDA heel moeilijk ligt". komt zij in botsing met coalitie genoot WD en de WD-be- windslieden in het kabinet. Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (emancipatiezaken) heeft in kleine kring al laten we ten zo nodig haar functie ter be schikking te willen stellen indien het kabinet de abortus niet ge- heel in het ziekenfondspakket Woordvoerder Borgman, tevens i de komende algemene maatregel van bestuur, waarin de werking van de abortuswet verder wordt uitgewerkt. Het CDA wil voor waarden voor een abortus, met name wat betreft het verlenen van een vergunning om abortus te plegen, en de toetsing of een abortus écht onontkoombaa Winkeldiefstal DEN HAAG (ANP) - Inschakeling van de politie door de winkelier hoort regel te zijn bij verdenking van winkeldiefstal. Indien de winkelier de zaak niet aangeeft en die zelf afhandelt, mag hij geen straffen opleggen. Dat meent minister Korthals Altes (justitie) in een reactie op de door een werkgroep gepresenteerde aanbevelingen om het aantal winkeldiefstallen terug te .drin gen. De raad voor het filiaal- en groot winkelbedrijf vindt dat het standpunt van de minister maar een zwakke afspiegeling is van de door de werkgroep gedane voorstellen. "Er wordt nu per jaar voor 500 miljoen gulden ge stolen. Winkeldiefstal vormt een wezenlijke bedreiging voor de detailhandel". DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer voelt er niets voor de stu dietoelagen van studenten onder de 21 jaar op bijstandsniveau te brengen. Omdat sommige stu denten van 18,19 en 20 jaar door deze ingreep fors in hun jaar-in komen achteruitgaan (maximaal 1600 gulden), wil de Kamer de lasten over alle studenten gelijk verdelen. Dat zou neerkomen op een daling van de studietoelagen voor alle studenten met onge veer 450 gulden per jaar. Dat bleek gisteren tijdens overleg tussen minister Deetman (onder wijs) en de vaste commissie voor onderwijs uit de Tweede Kamer. De commissie sprak met de mi nister over de effecten van de in de Vöoijaarsnota voorgestelde maatregelen rond de studiefi nanciering. Daarop had Deet man een bezuiniging van 260 mifjoen gulden voorgesteld. Een meerderheid van de Tweede Kamer had zich al neergelegd bij de omvang van het te bezuinigen bedrag. De discussie beperkte zich dan ook tot de uitwerking van deze bezuiniging, vooral wat betreft de koppeling tussen stu dietoelagen voor studenten on der de 21 jaar en de rww-uitke- ringen (bijstand) voor jongeren van vergelijkbare leeftijd. Met deze koppeling dacht Deetman dit jaar 18 en in volgende jaren 54 miljoen gulden binnen te halen. De fracties vonden de grens van 21 jaar echter volstrekt willekeurig gekozen en hadden verder moei te met het verschil dat de minis ter op deze manier aanbracht tussen studenten met en studen ten zonder een beurs. CDA en WD voelen meer voor een ver deling van de korting over alle studerenden met een beurs. De minister verduidelijkte nog dat er naar zijn mening geen enkele reden is om studenten van 18,19 en 20 jaar een hoger inkomen te geven dan bijvoorbeeld werkloze jongeren. De commissie stelde op haar beurt dat studenten juist bij de aanvang van hun studie aanzienlijk meer kosten hebben dan werkloze jongeren. Dees (WD) kondigde aan met een motie te komen om de koppeling tussen rww en studietoelagen ongedaan te maken. opneemt. In een eerste reactie betreurde WD-fractieleider Nijpels de be slissing van het CDA, die geno men is zonder dat het kabinet zelf al een voorstel heeft inge diend. Premier Lubbers zei gis teravond desgevraagd dat het ka binet deze week nog niet over de abortus heeft gesproken. Hij be twijfelde of het kabinet deze week al een beslissing zal ne men. Ook wees hij erop dat de Ziekenfondsraad een negatief voorzitter van de fractiecommis sie volksgezondheid, bevestigde dat zijn commissie van mening is dat abortus in alle gevallen door het ziekenfonds betaald moet worden. Maar hij liet weten dat de eensgezindheid bij de fractie voorop had gestaan. „Het is te veel gevraagd om mensen, die toen (bij de behandeling van de wet in 1980) grote moeite had den, nu te vragen mee te werken aan uitbreiding van het zieken fondspakket." advies over opneming van abor- Volgens WD-fractieleider Nijpels het pakket had uitge- betekent de verdeelde opstelling bracht Tijdens een korte persconferentie zei CDA-fractieleider De Vries het CDA dat de meerderheid voor opneming van abortus in het pakket in de Kamer nog gro ter is geworden. Hij vindt het merkwaardig dat het CDA vindt dat vijf van de zes abortussen wel betaald kunnen worden, en de ene die in een kliniek plaats vindt niet. Ook hü vindt dat nu eerst gewacht moet worden op een uitspraak van het kabinet. De liberale fractieleider ontkende overigens dat mevrouw Kappey ne van de Coppello al officieel met opstappen had gedreigd. Geldboetes en celstraf voor relschoppers ROTTERDAM (ANP) - De politie rechter in Rotterdam heeft giste ren vijf Westlanders, die 10 juni tijdens het popconcert van Rod Stewart in het Feijenoord-sta- dion met de Rotterdamse politie slaags raakten, veroordeeld tot geldboetes van 200 en 300 gul den, alsmede een week voor waardelijke gevangenisstraf. Een zesde Westlander, die een agent oogletsel had toegebracht, kreeg conform de eis van de offi cier van justitie de zwaarste straf: acht weken cel, waarvan vijf weken voorwaardelijk. Een zevende verdachte werd wegens onvoldoende bewijs vrijgespro ken. De moeilijkheden tijdens het con cert ontstonden toen de verdach ten tussen het publiek met bier begonnen te gooien. Volgens hen is dat in het Westland gewoonte tijdens festiviteiten. De politie greep in nadat enkele mensen uit het publiek over het gedrag van de groep hadden geklaagd. Daar op ontstond een vier minuten durende vechtpartij. ADVERTENTIE TOT F500,- INRUILWAARDE OP UW OUDE NAAIMACHINE KOMNULANGS 1 S'NGER VOOR DEZE TIJDELIJKE AANBIEDING VAN SINGER Bezoek uw Singer winkel in de Gouden Gids.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7