Groot tekort aan mogelijkheden van kinderopvang Vut-leeftijd bij Fasson tijdelijk op 60 gebracht Bewoners: Witte Singel niet geschikt voor bus Onderzoek Stichting Welzijn: Fietstocht Amnesty Verkrachter moet drie jaar cel in Bond: om collectief ontslag te voorkomen Leidse stadstram rijdt dag in Rotterdam Overvaller: drie jaar gevangenis Telefoon gestoord Gevaarlijke situatie in bochten Vijftig jafr getrouwd Man zonder rijbewijs: derde botsing DONDERDAG 30 JUNI 1983 LEIDEN - Voor ruim zeshonderd kinderen is er in Leiden geen mogelijkheid om naar een kinderdagverblijf of een peuterspeelzaal te gaan. Deze kinderen voldoen aan alle toelatingsvoorwaarde en staan op een wachtlijst: 465 voor plaatsing op een peuter speelzaal en 145 voor plaatsing op een kinderdagverblijf. Deze cijfers zijn verwerkt in een door de Stichting Welzijn uitge bracht rapport over onderzoek naar de mogelijkheden van kin deropvang in Leiden. Het onder zoek hiernaar is gehouden onder leidsters en besturen van kinder dagverblijven en onder ouder commissies van peuterspeelza len. Naast de 610 kinderen die aan de normen voldoen en die - als de mogelijkheden er waren - direct geplaatst zouden worden, staan er ook nog eens 340 kinderen op de lijst die nog veel te jong zijn. Coördinator van het onderzoek en sociaal onderzoeker H. Van Dongen: "Dat veel ouders op de hoogte zijn van de beperkte mo gelijkheden voor plaatsing moge blijken uit de wachtlijst van 68 ongeboren kinderen voor een kinderdagverblijf en de 272 nul- en eenjarigen die op de wacht lijst voor een peuterspeelzaal staan". Overigens hebben de ouders die het geluk hebben dat hun kind is geplaatst ook nog genoeg wen sen: langere opvang in de och tend, opvang tijdens de vakan ties en opvang tussen de middag. "Als een kind van werkende ou ders wordt geplaatst kan het op de meeste peuterspeelzalen slechts drie uur terecht. Bij een werkdag van meer dan drie uur biedt opvang via peuterspeelza len dus niet veel soelaas", aldus Van Dongen. De werkgroep van de Stichting Naar ambassade van Guatemala LEIDEN - Om aandacht te vragen voor de politieke moorden in Guate mala onderneemt Amnesty International zaterdag vanuit Leiden een demonstratieve fietstocht. De tocht, waarvoor wethouder Tesselaar om half negen op het Stadhuisplein het startsein geeft, voert naar Brussel. Daar worden maandag brieven overhandigd aan de ambassadeur van Guatemala, waarin gevraagd wordt een onderzoek naar de moorden in te stellen. Amnesty International, afdeling Leiden, heeft de laatste weken al hon derden brieven met handtekeningen verzameld in de Leidse regio. Tij dens de fietstocht worden hier nog brieven aan toegevoegd uit de regio Rotterdam, Zeeland, West-Brabant en België. Deze actie van Amnesty is een onderdeel van de actie tegen politieke moorden die de organisa tie al sinds maart op internationale schaal voert. Amnesty beschikt over informatie, waaruit blijkt dat sinds 1966 tiendui zenden mensen in Guatemala onwettig en opzettelijk om het leven zijn gebracht. Gesproken wordt van 'politieke moorden', omdat het gebeur de in opdracht of met medeweten van de overheid en uit politieke motieven. Welzijn hoopt overigens het on derzoek naar de specifieke wen sen van ouders ten aanzien van kinderopvang van nul- tot elfjari gen in Leiden over enkele maan den af te ronden. Als alles vol gens plan verloopt zal daarover aan het eind van het jaar een apart rapport verschijnen. Financiën Een andere noodkreet die door de werkgroep is verwerkt, zijn de talrijke problemen met betrek king tot de accommodatie van zowel peuterspeelzalen als kin derdagverblijven. Een derde deel van de centra geeft aan dat de ruimte van de opvang niet voldoet. Klachten variëren van te klein tot te tochtig. Hetzelfd geldt voor de buitenruimte, die wordt in vele gevallen te gevaar lijk genoemd. Van Dongen meent dat met het verstrekken van eenmalige sub sidie veel klachten kunnen wor den opgelost. "Het aanbrengen van een geluiddempende vloer of wanden, tochtwering, een ver beterde verwarmingsinstallatie, een verlaagd plafond of een om heining om de buitenruimte zijn niet al te kostbare investerin gen". De financiële positie van de kinde ropvangcentra is volgens het rapport ook niet zo best. Dit pro beert de leiding veelal op te van gen door meer kinderen op te gaan nemen (daaruit vloeien in komsten voort via ouderbijdra gen). In de helft van de Leidse speelzalen leidt de slechte finan ciële situatie tot beknibbelen op inrichting en het spelmateriaal. Van Dongen acht dit alles onver antwoord. Kinderen vermaken zich in één van de Leidse peuterspeelzalen (Bambino). Probleem is het beperkte aantal uren dat deze mogelijkheid van opvang bestaat. (archieffoto-Holvast) LEIDEN De directie van Fasson en de Industriebond FNV zijn overeengekomen dat de vut-leef tijd eenmalig wordt verlaagd van 63 tot 60 jaar. Hiervan kunnen 23 werknemers gebruik maken. De kans op collectief ontslag bij Fas son, als gevolg van de sluiting van de Leidse fabriek, is nu vol gens de vakbond heel klein ge worden. Aanvankelijk kondigde de directie aan dat er 53 van de 63 Leidse werknemers ontslagen moesten worden. Door verlaging van de leeftijd van vervroegde uittre ding wordt dat aantal omlaag ge bracht. Verder wordt nog geke ken naar mogelijkheden om per soneel over te plaatsen, perso neel door andere bedrijven te la ten overnemen en de fabriek lan ger open te houden. Districtsbestuurder Jos Duynho- ven zegt dat de problemen nog niet ziin opgelost. De directie LEIDEN De vroegere Leidse stadstram zal zaterdag nog één keer rijden. Niet in Leiden, om dat het zonder rails zo lastig gaat, maar in Rotterdam. De "blauwe" maakt van tien tot vieF uur ritjes in een halfuur-dienst van de Pro venierssingel naar Diergaarde Blijdorp. Een kaartje voor een enkele rit kost slechts 100 cent, zoals te lezen zal zijn op de oude NZH/TS-tramkaartjes, die zater- dag worden verkocht. Initiatiefnemer tot dit ritje nostal gie is de Tramweg-Stichting, een gezelschap tram fanaten dat jaren heeft besteed aan het opknappen van het enige Leidse rijtuig dat niet is gesloopt: de A 327. Deze gerestaureerde motorwagen zal- zaterdag tot het openbaar ver voer in Rotterdam behoren. De laatste stadstram verdween op 7 oktober 1960 uit Leiden. De eerste elektrische tram reed er heeft geen garantie gegeven, dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Maar collectief ont slag (20 werknemers of meer) lijkt in elk geval van de baan. "We beginnen gelijk te krijgen met onze bewering dat massaal ontslag niet nodig is. Als er ont slagen vallen, zal dat uiteindelijk om een verrekt klein aantal gaan". De overeenkomst over de eenmali ge verlaging van de vut-leeftijd is volgens Duynhoven moeizaam tot stand gekomen. In het over leg met de directie - dinsdag avond - waren de kosten van de regeling het voornaamste onder werp van gesprek. De vut-rege- ling zou veel geld kosten, meer dan welk sociaal plan dan ook. De directie verlangde daarom een bijdrage van de werknemers. Duynhoven: "De reorganisatie bij Fasson is primair de verant woordelijkheid van de werkge ver. De directie heeft in het verle den veel mensen in dienst geno men. En alleen door automatise ring zit het bedrijf nu wat ruim in zijn personeel. Niet omdat het slecht gaat met het bedrijf. Geenszins". Twee dagen Eerst werd gedacht aan een finan- ciële bijdrage van de werkne mers. De oplossing werd uitein delijk gevonden in het inleveren van ten hoogste twee roostervrije dagen. In de nieuwe cao waren zeven roostervrije dagen opgeno men als een eerste stap naar de geleidelijke arbeidstijdverkor ting tot een 36-urige werkweek. In een goedbezochte ledenverga dering van de bond, gisteravond in restaurant Eigenzorg, keurden de aanwezigen het bereikte re sultaat goed. "Een goed voor beeld van solidariteit. Dat is toch erg mooi, want het begint een beetje mode te worden, dat de werknemers alles maar moeten betalen. Toch heeft men una niem ja gezegd", aldus Duynho- Vakbond en directie praten vol gende week verder over een so ciaal plan. De Ondernemings raad is nog bezig een advies over de voorgenomen reorganisatie, waarbij de produktie in Hazers- woude wordt geconcentreerd, te formuleren. LEIDEN/DEN HAAG - De 23-jari- ge Leidenaar S.H. is vanochtend door de Haagse rechtbank we gens verkrachting tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ondanks zijn ontkenning acht de rechtbank het bewezen dat H. in de nacht van 23 op 24 maart dit jaar met een meisje tegen haar zin gemeenschap heeft gehad. Foto's van de verwondingen die haar daarbij werden toegebracht, werden mede als bewijs ge bruikt. De uitspraak van de rechtbank is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. LEIDEN/DEN HAAG - De 25-jari- ge Eindhovenaar S. is vanoch tend door de Haagse rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij pleegde op 28 maart van dit jaar een overval op een geldloper bij de Amro-bank aan de Pelikaanstraat in Leiden, waarbij hij er met 115.000 gulden vandoor ging. Erg ver kwam hij niet, vooral dank zij het attente optreden van een Leiderdorpse voorbijganger, die de overvaller dwars door de Leidse binnen stad, in gezelschap van een fiet sende agent, op de bromfiets achternaging, waarna de politie hem op de Hooigracht kon aan houden. S. heeft overigens ontkend de overval te hebben gepleegd. Met haar vonnis volgt de rechtbank de eis die de officier van justitie twee weken geleden uitsprak. LEIDEN Door kortsluiting in een kabel van het GAB hebben verschillende bewoners van het Leidse centrum gisteren hun te lefoon niet kunnen gebruiken. Door de kortsluiting verbrandde namelijk een deel van een tele foonkabel. Tegen de avond werd de storing verholpen. Ook vanochtend waren er moei lijkheden met een verbindings kabel van de PTT tussen de Boommarkt en Willem de Zwy- gerlaan. Waarschijnlijk hebben de abonnees van deze storing niets gemerkt. i wachten bij de Blauwpoortsbrug e op 31 augustus 1911, toen nog in gele kleur. In 1924 maakte het "Boedapester" model zijn op wachting voor het traject Leiden - Den Haag. Trams kregen in die tijd de grijs/blauwe kleur die tot de huisstijl van de NZH behoor de en de Leidse stadstram ver wierf de bijnaam "de blauwe". Zoals de A 327, die zijn zeventig- Tuinfeest K en G Muziekvereniging Kunst en Ge noegen organiseert zaterdag in verband met haar 55-jarig be staan een groot tuinfeest op het terrein van het jeugddorp aan de Voorschoterweg naast zwembad de Vliet). Om half zes gaan de hekken open en zullen de klanken van het Leidse draaiorgel van Van Putten te horen zijn. Om zes uur begint het hoofdprogramma met achtereenvolgens het jazzcom bo van Erik Stotijn, bestaande uit leden van de bigband Voor schoten, het zigeunerorkest Csardas, de volksdansgroep Achalay en K G zelf. De leer lingen van de vereniging laten zien wat ze in een paar maan den hebben geleerd en vervol gens is het de beurt aan Jong K G (8-15 jaar) en de show- en marchingband K G, die een voorproefje geeft van het jubi leumconcert dat 19 november op het programma staat. Ten slotte speelt het dansorkest van de Marinierskapel. Voor de kinderen wqrdt op het feestterrein een grote Moon- walk geplaatst, verder zijn er diverse kraampjes en een ver loting. Heempark Schapen scheren Op het terrein van Endegeest wordt zaterdag een "schapen- scheerdersfeest" gegeven. De schapen van de boerderij van Endegeest worden dan gescho ren en verder zijn er attracties als een rommelmarkt (op brengst ten bate van de boerde rij), een poffertjeskraam, een koffie- en drankkraam enz. Door middel van spandoeken en borden op de Endegeester- straatweg in Oegstgeest wordt belang stellenden duidelijk ge maakt waar de schapen wor den geschoren. Aanvang twee De afdeling Leiden van het Insti tuut voor Natuurbescher mingseducatie houdt zaterdag een aantal rondleidingen door het Heempark aan de Oegst- geesterweg, met een bezoek aan de bijenstal. Er zijn rondlei dingen om tien, elf, twaalf en één uur. Belangstellenden kun nen zich vooraf telefonisch op geven, vanavond en morgen avond tussen zeven en negen uur: 071-760109. Zeehondencrèche De afdeling Leiden en Omstreken van de Dierenbescherming or ganiseert zaterdag een excur sie naar de zeehondencrèche in Pietersburen (Groningen) en de schaapskooi in Oldebroek (Gelderland). De start is om ze ven uur 's ochtends per bus bij het station Lammenschans. Om acht uur 's avonds keren de deelnemers daar terug. Voor meer inlichtingen: tel. 071- 149398. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, wordt vrijdag een swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open. ste veijaardag viert. In 1913 na melijk leverde wagonfabriek Beynes een aantal trams van dit model af aan de NZH voor de diensten in Leiden en Haarlem. LEIDEN - Het echtpaar Gijsman heeft deze week het gouden hu welijksfeest gevierd. Precies vijf tig jaar geleden gaven deze 'Lei- denaars in hart en nieren' elkaar het ja-woord op het Leidse stad huis. De heer Gijsman (74) werk te vroeger onder meer bij Van Wijk en bij Zaalberg. Samen met zijn 72-jarige vrouw is hij in bezit van drie kinderen en zes klein kinderen. Ook het echtpaar Beij vierde on langs de gouden bruiloft. Net als Gijsman heeft de heer Beij heel wat werkuurtjes liggen bij Van Wijk en bij Zaalberg. Ook werkte hij nog enige tijd bij de hoogo vens en zelfs in Duitsland. Het Leidse echtpaar Beij heeft vijf kinderen en twaalf kleinkinde ren. LEIDEN - De 24-jarige bestuurder van een kraan wagen van een ber gingsbedrijf uit Zoeterwoude raakte gisterochtend in alle vroegte op de Plantage in de sli<J. De man, een inwoner van Bode graven, reed vervolgens ter hoogte van de Hogewoerd een stoplicht finaal uit de grond. Zijn kraanwagen bleef onbeschadigd. LEIDEN - Een kleine honderd be woners van de Witte Singel zijn er tegenstander van dat over de ze singel weer een bus gaat rij den om de wijk Vreewijk en het nieuwe Witte Singel/Doelencom plex van de universiteit te bedie nen. Volgens de bewoners is de lijndienst niet in het belang van de verkeersveiligheid. Met name in de bochten van de Witte Sin gel zouden zeer gevaarlijke situa ties ontstaan als bussen elkaar of een vrachtauto moeten passeren. De asbreedte zou te gering zijn waardoor fietsers van de weg ge drukt dreigen te worden. De Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V. (NZH) heeft enkele weken geleden voorge steld lijn 43 op het traject tussen het station en de Merenwijk via de Witte Singel te laten rijden. Het voorstel maakt onderdeel uit van het nieuwe lijnenplan dat in juni 1984 zou moeten worden in gevoerd. Het plan tot wijziging van de buslijnen in Leiden en omgeving omvat tal van verbete ringen waardoor stadsdelen on derling en buurgemeenten beter bereikbaar worden. Over het lijnenplan is een vijftien tal schriftelijke reacties bij de ge meente Léiden binnen gekomen met commentaar op de nieuwe dienstuitvoering. In het alge meen is verheugd gereageerd, maar er zijn ook enkele punten van kritiek. De gemeente zelf is blij met het plan om lijn 43 over de Witte Singel te voeren. Het be perken van de nieuwe lijndienst tot weekdagen en overdag vindt de gemeente daarentegen onge wenst. Uitbreiding van de dien sten op dit traject acht men van belang in verband met avo/idac- tiviteiten in het Witte Singel/ Doelencomplex en voor de ont sluiting van Vreewijk op zonda gen. Ook het laten rijden van lijn 43 langs het station Lammen schans vindt de gemeente ge wenst. Volgens de afdeling Verkeerszaken van de gemeente is de Witte Sin gel bepaald geen voorbeeld van verkeersonveiligheid en zal de nieuwe busdienst daaraan wei nig veranderen. Per dag zullen ongeveer zestig bussen over de Witte Singel gaan rijden. Dat is evenveel is in de Breestraat per uur rijden. Ook daar kunnen twee bussen, op de hoek Bree- straat/Kort Rapenburg, elkaar niet passeren, aldus de afdeling verkeerszaken. Koppeling De gemeente betreurt het dat er geen koppeling tot stand is geko men tussen de verschillende openbaar-vervoersondernemin gen in de regio. Met name West nederland-lijnen uit Alphen aan de Rijn zouden zich bij uitstek le nen voor het koppelen aan NZH- lijnen in Oegstgeest (Haaswijk), naar de kust of naar de bollen streek. Gevreesd wordt dat er in de toe komst te weinig bussen door het Herengracht/Zijlsingelgebied zullen rijden. De gemeente vindt het daarom wenselijk dat lijn 15/ 16 bij de invoering van het plan via de route Hooigracht-Ooster kerkstraat gaat rijden in plaats van via het Levendaal. Over het Levendaal zouden al genoeg bus sen rijden. De gemeente vindt voorts dat bij het samenstellen van de dienst regelingen, meer dan tot nu toe, rekening dient te worden gehou den met de aansluitingen van bus op trein en bus op bus. Een betere verbinding tussen de Me renwijk en het Elisabeth Zieken huis wordt eveneens zeer ge wenst geacht. De halteringstijden van lijn 13/14 op het station zijn zodanig lang dat de functie van de ringlijn tus sen het Morskwartier en het Dia- conessenhuis daaronder te lijden heeft. Ook hierin zou verande ring moeten komen. Van verschillende kanten wordt aangedrongen op de invoering van kleinere bussen voor de be diening van sommige stadsdelen met name voor wijken met smal le straten. De NZH wil daar voor alsnog niet aan. Merkwaardig wordt gevonden dat de NZH in Alkmaar wel kleinere stadsbus sen in gebruik heeft Busboekje De gemeente is er voorstander van dat vóór de invoering van het nieuwe lijnenplan een uitgebrei de voorlichtingscampagne wordt gevoerd. Ook is van verschillen de kanten aangedrongen op de uitgave van een busboekje (openbaar vervoerboekje) voor Leiden en omgeving. De ge meente is bereid hieraan haar medewerking te geven. LEIDEN - Op het Vossiusplein, na bij de Vondellaan, raakte een 39- jarige Leidenaar gisteravond rond zeven uur gewond bij een aanrijding. Hij moest met een snijwond aan de hals worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De man werd rijdend op zijn fiets geschept door een hem tege moetkomende auto die werd be stuurd door een 24-jarige Leide naar. Deze wijde de binnenbocht nemen maar schepte daarbij de fietser. Na de aanrijding reed de automobilist door, maar meldde zich even later bij het politiebu reau. De man heeft geen rijbe wijs, terwijl hij in een onverze kerde auto reed. Het is de derde keer dit jaar dat hij een aanrij ding veroorzaakt. Kunstobjecten LEIDEN - In het kerkelijk cen trum de Regenboog aan de Wa termolen in de Merenwijk wordt maandag v'oorlichting gegeven over een tweetal kunstobjecten. Het gaat om ontwerpen voor een kunstwerk dat bij winkelcen trum De Kopermolen moet ko men en voor een object aan de Zijl, vlakbij de Rozen. De kun stenaars en leden van de com missie percentageregeling/ kunstopdrachten zullen aanwe zig zijn om vragen te beantwoor den. De aanvang is acht uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3