Blik in de weekbladen Extra premie voor 'niet korter werken' Uitkeringen iets omlaag 3- NAVO-brief mag geheim blijven Gerucht nieuwe coup Spanje -C CNV-bestuurder: ELSEVIERS DE TIJD Varia DONDERDAG 30 JUNI 1983 MADRID - Na maanden van be trekkelijke rust aan het Spaanse coup-front, beginnen nu nieuwe berichten over contacten en mo gelijke acties van extreem-rechts door Gerrit-Jan Hoek de ronde te doen. Volgens een uitvoerige reportage in het week blad Interviu, doorgaans nogal belust op sensatie maar uitste kend geinformeerd over militai re en extreem-rechtse zaken, zou al sinds januari van dit jaar een nieuw coup-plan in voorberei ding zijn, dat in principe tussen februari en april 1984 tot uitvoe ring. zou moeten worden ge bracht. De geplande operatie voor volgend voorjaar zou de codenaam CAFE dragen de afkorting van de initia len van de leus: Camarada Arriba Falange Espanola (Kameraad, le ve de Spaanse Falange). De actie zou volgens Interviu opgezet zijn door diverse sectoren van de Spaanse Falange, een organisatie van national-socialistische signa tuur, vergelijkbaar met de Ne derlandse voormalige NSB. Ko mend weekeinde vindt in Ma drid het congres plaats, waarbij de diverse fracties van de Falan ge, verdeeld door onderlinge machtsstrijd en ideologische haarkloverijen, zouden willen proberen om de rijen te sluiten. Zich baserend op informatie van de Spaanse inlichtingendien sten, stelt Interviu dat de laatste tijd intensieve contacten zijn ge legd tussen elementen van de Fa lange en ultra-rechtse sectoren van het leger, met name met de commandant van de pantserbri gade van El Goloso. Deze briga de had tijdens de mislukte cup van 23 februari 1981 een belang rijke rol bij de bezetting van Ma drid moeten vervullen. In tegenstelling tot eerdere misluk te coup-pogingen (onder andere het tijdig ontdekte complot om daags voor de verkiezingen van 28 oktober 1982 een staatsgreep uit te voeren) zou de operatie CA FE onder auspiciën van falangis- tische burgers staan, met logis tieke ondersteuning van geest verwante militaire officieren. UTRECHT (ANP) - Bedrijven die geen arbeidstijdverkorting (atv) invoeren, zouden een extra premie voor de wachtgeldverzekering opgelegd moeten krijgen. Indirect betalen die bedrijven dan toch mee aan behoud en herstel van werkgelegenheid. Deze gedachte lanceerde A. Molen dijk, secretaris sociale zekerheid van het CNV, vandaag op het symposium "arbeidstijdverkor ting, een kosten/batenanalyse" in Utrecht. Volgens Molendijk, die overigens op persoonlijke titel sprak, is het technisch mogelijk om vast te stellen welke bedrijven een ver hoogde wachtgeldverzekerings premie zouden moeten betalen. De bedrijfsverenigingen, die de premie voor de wachtgeldverze kering vaststellen en innen, zou den daarin een rol moeten gaan spelen. Molendijk deed op het symposium nog andere voorstel len om de lasten voor behoud en herstel van werkgelegenheid ge lijkelijk te verdelen. Zo zou de 36-urige werkweek als basis kun nen dienen voor de dagloonbere kening van de sociale uitkerin gen. Op dit moment geldt de 40- urige werkweek als norm voor de hoogte van de uitkeringen, maar volgens Molendijk ontstaat daarmee op den duur een scheve verhouding tussen mensen die 40 uur en mensen die 36 uur per week werken. FNV-voorzitter W. Kok deed onlangs overigens soortgelijke voorstellen om de uitkeringen evenredig met het voor arbeidstijdverkorting inge leverde loon te laten dalen. Een andere mogelijkheid om be drijven zonder arbeidstijdver korting toch de rekening te pre senteren, is volgens Molendijk een heffing over de loonsom bij alle bedrijven ten gunste van het algemeen werkloosheidsfonds, waaruit de werkloosheidsverze keringen worden betaald. Bedrij ven waar de 36-urige werkweek is ingevoerd, hoeven geen hef fing te betalen. "In principe zal deze heffing op nul moeten uit komen: heffing en betaling in evenwicht tot de 36-urige werk week integraal is bereikt", aldus Molendijk. Officiële publikatie Navordering van benzine-accijns Voor de benzine-accijns geldt met ingang van 1 juli 1983 een hoger tarief. Ten aanzien van de navordering van accijns over aanwezige voorraden deelt het ministerie van Financiën het vol gende mede: Uiterlijk 5 juli 1983 dienen gebruikers van opslagplaatsen - andere dan entrepots - waarin bij de aanvang van 1 juli 1983 voorraden benzine aanwezig zijn (hiertoe worden ook gerekend de hoeveel heden welke op die datum naar die opslagplaatsen in vervoer zijn) daarvan in tweevoud schriftelijk aangifte te doen bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen. De navordering is vastgesteld op 10,00 per hl bij 15 gr. Celsius. Indien het na te vorderen bedrag 200,— of minder bedraagt, blijft navordering achterwege. Twee of meer opslagplaatsen in gebruik bij dezelfde persoon worden in alle gevallen als één opslagplaats aangemerkt. Ten aanzien van pompen moet in de aangifte bovendien opgaaf worden gedaan van de stand van het telwerk van de pomp bij de aanvang van 1 juli 1983. De aangifte moet worden ingediend bij de inspecteur die bevoegd is over de plaats waar de goederen zich bevinden. Indien meer dan een inspecteur bevoegd is ten aanzien van de voorraad van dezelf de persoon wordt de aangifte gedaan bij de inspecteur die be voegd is over de plaats waar de aangever woont of is gevestigd. In dit geval zendt de aangever een afschrift in tweevoud van de aangifte aan de andere inspecteur(s) die bevoegd is (zijn) over de plaatsen waar de goederen zich bevinden. De aangifte moet worden ingericht volgens het model dat verkrijgbaar is bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen. Deze zal desgevraagd nadere inlichtingen verstrekken. Politiegeweld moet in wet DEN HAAG (GPD) - Het ge bruik van geweld door politie moet via een wet worden ge regeld. Aan de hand van een dergelijke wet moet een nieu we geweldsir.structie worden geschreven. Dit zei minister Korthals Altes (justitie) giste ren tegen de Tweede-Kamer commissie voor politie. De huidige geweldsinstructie stoelt niet op enige wet. In de grondwet is het recht op de onaantastbaarheid van het li chaam opgenomen. Uitzon deringen mogen alleen bij wet worden gemaakt. Onlangs is voorgesteld dat agenten pas hun dienstpi stool mogen trekken als zij echt van plan zijn te gaan schieten. Bovendien mogen agenten niet meer schieten op personen die uit een in richting uitbreken. AMSTERDAM - In opdracht van de gemeente Amsterdam en in samen spraak met de buurtbewoners is op een binnenplein aan de Grote Witten- burgerstraat in de hoofdstad een beeldhouwwerk geplaatst. Er is gekozen voor een kunstwerk in de vorm van een schip met een boegbeeld, omdat vroeger op deze plaats een scheepswerf stond. Het gevaarte weegt 35 ton. Voor het beeld de drie kunstenaars die het hebben gemaakt. (Foto anp> DEN HAAG (GPD) - Het kabinet hoeft de brief aan de NAVO over de Nederlandse kernwapenta- ken niet aan de Tweede Kamer te zenden. CDA. WD en de kleine rechtse fracties verwierpen een verzoek daartoe van de FVdA. De oppositie had de brief over de kernwapentaken vandaag willen betrekken bij het debat over de aanwijzing van Woensdrecht als eventuele basis voor kruisraket ten. mer gisteren voor om het kabinet om inzage in de brief aan de NA VO te vragen. In die brief doet Nederland geen concrete voor stellen voor vermindering van atoomtaken, maar geeft de rege ring slechts „overwegingen". Omdat de toekomst van de zes Ne derlandse nucleaire taken nauw samenhangt met de plaatsing van kruisraketten, vroeg Stemer- dink om openbaarmaking van de brief aan de NAVO, waarover het kabinet maandag overeenstem ming bereikte. DEN HAAG (GPD) - Een ruime meerderheid van de Tweede Ka mer wil dat het kabinet terug komt op zijn besluit om het ma ximum-vakantiegeld voor amb tenaren met een inkomen van meer dan 70.000 gulden te verho gen met 400 gulden. Maar minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken) liet gisteren in een spoedde bat in de Tweede Kamer weten daartoe niet bereid te zijn. Mor gen zal het kabinet het besluit of ficieel bekrachtigen. Alleen de WD bleek volledig in te stemmen met de verhoging van het vakantiegeld. Alle andere fracties vonden dat het kabinet een kans heeft laten liggen om het voortouw te nemen bij een Vakantiegeld ambtenaren onaangetast eerlijker inkomensverdeling. De CDA'er Van den Burg noemde het besluit „maatschappelijk en psychologisch ongewenst". Hij diende een motie in waarin hij de regering vraagt de juridische mogelijkheden te onderzoeken om de inmiddels uitbetaalde ver hoging met terugwerkende kracht terug te vorderen. Kan dat niet, dan moet volgens de breed gesteunde motie in elk ge val de verhoging voor de reste rende zes maanden van dit jaar ongedaan worden gemaakt. Mi nister Rietkerk toonde zich daar echter niet toe bereid. Van een onrechtvaardige inkomensver deling is volgens hem nauwelijks sprake. De verhoging levert de betrokkenambtenaren netto slechts 166 gulden op. De socialist Albers sprak in de Ka mer van een „politiek besluit", omdat het kabinet er geen moei te mee heeft om het minimum loon en de sociale uitkeringen te verlagen, maar wel de hogere in komens een douceurtje van 400 gulden geeft. i/n VRIJ NEDERLAND Er woedt in Den Haag een guerrilla tussen het ministerie van buiten landse zaken en dat van defensie, stelt Vrij Nederland vast. Minis ter De Ruiter van defensie dreigt hierin het onderspit te delven. Maar wat hij nu eigenlijk wil, wordt allerminst duidelijk: "Enerzijds lijkt hij als goed gere formeerde/antirevolutionair aan geraakt door diezelfde evangeli sche bezieling om het kwaad uit de wereld te bannen. Maar an derzijds gaf hij in het gesprek duidelijk te verstaan de vredes beweging eenzijdig te vinden, en weinig op te hebben met mensen en groeperingen die zonder eni ge nuance alle kernwapens de wereld uit willen zonder acht te slaan op de volgens De Ruiter kennelijk onontkoombare gevol gen (Russische overheersing)". Het weekblad sprak ook weer met "een bron uit kringen van 01- delft". Het bedrijf levert, zo moet uit die gesprekken blijken, ook (verouderd) oorlogstuig aan communistische landen als Chi na en Joegoslavië, het hielp Is raël een oorlogsindustrie op te bouwen en steunt ook Zuid-Afri- ka op zijn oorlogspad. De omzet van Oldelft stijgt intussen gigan tisch. De opkomst van de Duo's, twee jonge Nederlandse komieken, wordt beschreven. Ideologie speelt een kleine rol in hun le ven, persoonlijke gevoelens des te meer. Het kleurkatern is gewijd aan New York. Een lokkende, alternatieve route door de metropool, en een portret van deze stad voor rijken, maken dat de lezer aandrang krijgt het eerste het beste vlieg tuig naar John F. Kennedy-Air- port te pakken. Arafat over de rebelle binnen de PLO-gelederen. "De Syriërs heb ben ons verraden. Wij, Palestij- nen en Syriërs, vochten in dezelf de loopgraaf tegen de Israëlische agressie. Achter onze rug hebben zij ons nu verraden en hun gewe ren zijn nu op ons gericht in plaats van op de Israëli's. Arafat beleefde een tragisch afgang toen hij op bevel van president Assad uit de Syrische hoofdstad werd gezet, concludeert EM. De PLO-leider werd door het regime in Damascus tot persona non grata verklaard, nadat hij open lijk zijn bezwaren kenbaar maak te tegen de Syrische steun aan de rebellen binnen de grootste PLO-g'-oep El Fatah. Arafats kansen zijn nog nooit zo mager geweest en het is de vraag of hem een (politieke) toekomst bescho ren kan zijn, aldus EM. Pierre Huyskens en Frank Lafort analyseerden het no-nbnsense- beleid van het kabinet Lubbers en concluderen dat het flink raak is geweest. De ansichtkaart van de koopkracht vertoont onweer, schrijven ze. En is grimmig on dertekend met "veel liefs van Ruud Lubbers". De reacties op wat het blad noemt de Roomskatholieke kernwa penbrief leert dat bisschoppen en gelovige kopstukken in be langrijke aspecten er soms ver schillende gedachten op na hou den wat betreft ethiek. Ter illu stratie legt EM de reacties van Lubbers en De Boer en die van Icto en Alting von Geusau naast elkaar. Een analyse van de vraag of de aard van de christelijke ethiek statisch of dynamisch is. Tenslotte een artikel over het to taalplan van de VARA, waarbij 150 personeelsleden ontslagen moeten worden om het dreigend faillisement over tien jaar te Ke ren. Het plan betekent volgens EM slechts uitstel van executie. De "jet set" is niet meer. Daarvoor in de plaats hebben we nu de "beau monde". Daan Dijksman en Ronald Hoeben bezochten de èndere cafe's in de steeds mon dainer wordende omgeving van de Reguliersdwarsstraat in Am sterdam. L'entree is zo'n etablis sement. Oblomow en Rum Run ners ook. In deze èndere cafe's bewegen zich de trendy mensen van de jaren tachtig. De leeftijd varieert van twintig tot veertig en de grote gemeenschappelijke deler is geld. Het sleutelwoord is succes. Als je dat hebt, tel je mee. Is dat niet het geval dan moeten vrouwen er op z'n minst extrava gant uitzien (vooral Japans is het helemaal) en de mannen doen er pas toe als zij zich hullen in jasjes van Gianni Versace k raison van zo'n duizend gulden. De interieurs van deze gelegenhe den zijn zonder uitzondering ont worpen door "designers", die tij dens hun studie allen de richting "licht, hoog en groot" lijken te hebben gekozen. Bier en jenever hebben plaats gemaakt voor Pi- na Colada's en andere exotische, maar vooral dure cocktails. Het gaat er volgens Dijksman en Hoeben vooral om, om te zien en gezien te worden. Onder de clientèle wordt druk gekeurd. "Confectie is dus vréselijk". Voorzover mogelijk wordt er ge converseerd over de vakantie in Miami Beach of het uiterlijk. De kruisraket blijft onbesproken. De auteurs hebben zich verbaasd over de bedragen die er worden omgezet. "Er heerst een sfeer van: Crisis? What crisis?". Voorts in - de overigens dunne - HP: een gesprek met de 'wonder- journalist' Willem Oltmans, die zich beijvert voor Bouterse en Beatrix en een ontmoeting tus sen W.L. Brugsma en generaal Bernard Rogers, die toegeeft dat er een dreigende werking kan uitgaan van Amerikaanse Pers- hings. 't Gist en borrelt binnen de VARA constateert De Tijd. Er zijn veel te veel mensen in dienst, die te druk bezig zijn met het behou den van hun "mooie baantjes" in plaats van te doen waarvoor ze zijn aangenomen: "goede pro gramma's maken voor de gewo ne mensen". "Echte populariteit is te veel als vertrossing bestem peld", schrijft de VARA-directie in een boetedoening. Het roer moet om. Een nieuw To taalplan moet de arbeidersom- roep uit het slop halen. Net zo groot worden als de TROS, dat is het streven. Desnoods met de zelfde programma's als de TROS. Kijkcijfers worden voor taan bepalend voor het voortbe staan van tv-programma's. Het VAR A-personeel reageerde ver bijsterd en "platgeslagen" op de presentatie van dit nieuwe ide aal. Wielrenner Gerrie Knetemann is weef thuis na zijn afgrijselijke val begin dit jaar. Een serieus renner, die voornamelijk be kendheid geniet vanwege zijn Tour-praatjes en sapige uitspra ken. Een verhaal onder meer over andere renners zoals Joop Zoetemelk, die volgens de Kneet "nu ook eens een beetje van het leven gaat genieten". Tijdens de Tour-finish van 1980 greep Kne temann de handen van Zoete melk - die toen de Tour zou win nen - en stak ze omhoog: "Ik vrees dat Joop dat uit zichzelf nooit gedaan zou hebben". Het naturalisatie-beleid van de overheid staat momenteel volop in de belangstelling. De Tijd heeft een gesprek met vier "Hol landse nieuwen". Ook de eerste uit een serie van 5 afleveringen, waarin fragmenten worden gepubliceerd van het nieuwe boek van de Indiase schrijver V.S. Naipaul: Proloog voor een autobiografie. Kinderen krijgen niet meer zo als vroeger "eerlijke boodschap pen" mee, zegt psycholoog Kees Waaldijk in gesprek met HN's Cees Veltman. Hij vindt dat te weinig conclusies worden ge trokken uit het toenemend aan tal zelfmoorden, het gestegen ge bruik van kalmeringsmiddelen etc. "Ik wil de naoorlogse jaren niet idealiseren. In dat optimisti sche denken over de opbouw van Nederland zat ook veel illu sie. Maar nu worden alle kinde ren mooie banen voorgespiegeld, die in werkelijkheid maar voor een enkeling zijn weggelegd". Jan Peter Bevaart, oprichter van de Stichting voor Industrie- en Handelsontwikkeling wil het werkloze hogere bedrijfskader door zelfwerkzaamheid weer aan een baan helpen. Hij was als wa terbouwkundig ingenieur onder meer betrokken bij de Delta werken, maar is nu voorstander van kleinschaliger werk; "Het waanzinnige begrip baaldagen komt voort uit ongenoegen dat vooral door de werksfeer wordt veroorzaakt". Bevaart zelf be sloot uit soortgelijke onvrede tot zijn stichting. "Naarmate ik ou der werd groeide steeds meer het besef dat ik minder voldoening vond". Prof-tennisster Marcella Mesker koos bewust voor een carrière in haar vak en liet een studie geschiedenis zitten. Veel reizen, maar "vaak zie je/niks meer dan een tennisbaan". Veel geld verdienen: "Je wordt er geen miljonair van, maar mis schien ga ik wel weg uit Neder land (om belastingredenen) en naar de VS". Voorts is HN een analyse van Her man Verbeek van de reis van de paus naar Polen en de Zuidafri- kaanse dichter Cosmo Pieterse die een algehele boycot tegen het apartheidsregime bepleit. DEN HAAG (ANP) - De sociale uitkeringen gaan vanaf morgen in het algemeen iets omlaag. Hieronder volgt een overzicht van de bedragen van de uitkeringen en premie percentages voor de so ciale verzekeringen, die door het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid zijn gepubliceerd en die vanaf morgen van kracht zijn: Aow en Aww Aow bruto maanduitkenng gehuwde bejaarden 1.566,45 1.564,33 ongehuwde bejaarden 1.091,13 1.089,42 1-1-83 weduwen met kinderen 1.566,45 weduwen zonder kind. 1.091,13 wezen tot 10 jr. 394,16 wezen 10 tot 16 jr. 523,74 wezen 16 tot 27 jr. 698,32 91,20 90,01 63,84 63,01 Kinderbijslag wordt per was sinds wordt per 1-7-83 1-1-83 1-7-83 1.564,33 91,20 90,01 1.089,42 63,84 63,01 348,61 20,43 20,16 522,92 30,64 30,24 697,23 40,86 40,33 De hoogte van de kinderbijslagbedragen is met ingang van 1 januari 1983 afhankelijk van de leeftijd van het kind, waarbij voor kinderen in de leeftijd van 0 tot en met 5 jaar drie verschillende percentages gelden: - 50 procent geldt indien er slechts één kind in het gezin is, dat jonger is dan 3 jaar; - 70 procent geldt: a. voor kinderen die geboren zijn na 31 december 1982 (tenzij het een eerste kind is, dan 50 procent); b. voor een oudste kind dat jonger is dan 3 jaar, in een gezin van tenminste twee kinderen; - 95 procent geldt voor alle overige kinderen van 0 tot 6 jaar. Voor kinderen van 6 tot en met 11 jaar bedraagt de kinderbijslag 100 procent, voor 12- tot en met 17-jarigen 106 procent. De kinderbijslagbedragen van 100 procent zijn de volgende: gezinnen met i kjnd 290,31 2 kinderen 380,77 3 kinderen 407,73 4 kinderen 445,36 5 kinderen 467,93 6 kinderen 492,54 Aaw De aaw-grondslagen zoals die per 1 juli 1983 gaan gelden zijn de volgende. Tussen haakjes zijn de bedragen opgenomen zoals die sedert 1 januari 1983 golden. Individuele grondslag. Voor 21-jarigen en ouder 77,62 (77,36) Voor 20-jarigen 68,93 (68,69) Voor 19-jarigen 60,32 (60,09) Voor 18-iarigen 51,62 (51,49) Grondslag voor gehuwden met inkomsten van henzelf of van echtge- no(o)t(e): tot 15 pet van de grondslag 108,50 (108,15) tot 30 pet van de grondslag 89,99 89,62) Bejaardenziekenfonds Ongehuwden Inkomensklasse (inkomen in 1983) Maandpremie t/m 19.288 (t/m 19.273,19) 35,70 19.288 - 19.804 (19.273,20 - 19.747,79) 71,20 19.804 - 20.309 (19.747,80 - 20.222,99) 106,65 20.309 - 23.808,96 Gehuwden Inkomensklasse (inkomen in 1983) (20.223,- - 23,834,40) 142,10 Maandpremie t/m 19.288 (t/m 19.273,19) 35,70 19.288 - 19.804 (19.273,20 - 19.747,79) 71,20 19.804 - 20.309 (19.747,80 - 20.222,99) 106,65 20.309 - 21.952 (20.223,- - 21.977,40) 142,10 21.952 - 23.808 (21.977,41 - 23.834,40) 213, OD De kortingsregeling voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering voor gehuwde bejaarden, studerende en invalide kinderen en ongehuw den onder de 65 jaar is niet veranderd. Voor ongehuwden met een-aaw-uitkering is de inkomensgrens met 100 gulden opgetrokken tot 17.600 gulden. Ook hier is geen premie wijziging. Gehuwden met een aaw-uitkering, die geringe nevenin komsten hebben, komen ook in aanmerking voor de hoogste pre miekorting. Awbz Met ingang van 1 januari 1983 is de eigen-bijdrage-regeling in de awbz gewijzigd in die zin, dat deze afhankelijk^wordt gesteld van het inkomen. Deze regeling blijft per 1 juli 1983 ongewijzigd. Premiepercentages totaal werkg. aow 11,85 aww 1,35 akw 4,75 4,75 aaw 5,05 5,05 4,45 4,45 21,15 2.95 awbz 0,5 wachtgeldverzekering 1,0 werkloosheidsverzekering 3 9 >]05 5,05 ),8 4,9 zfw maximum waarover premie wordt geheven werkn. 11,85 01.150 per jaar 1,35 idem idem idem idem 18,2 262,00 per dag 0,5 idem idem idem 152,00 per dag De premievrije voet in de wao bedraagt 94,00 per dag. De premies voor de wachtgeldverzekering en ziektewet worden per bedrijfs vereniging vastgesteld. De hier opgenomen cijfers betreffen ge raamde gemiddelden voor alle bedrijfsverenigingen. De loongrens van de verplichte ziekenfondsverzekering bedraagt 46.550. Bijstand De bijstandsuitkeringen worden morgen netto enkele guldens lager, doordat zij gekoppeld zijn aan het minimumloon, dat weliswaar bru to gelijk blijft, maar netto omlaag gaat door veranderingen in de pre mies. Echtparen Een-oudergezinnen Alleenstaanden Thuiswonende kinderen 20 Jaar 19 Jaar 18 Jaar Bewoners bejaardentehuizen Echtparen Alleenstaanden 333,65 gld 1445,75 gld 300,25 gld 1301,15 gld 233,55 gld 1012,00 gld 98,50 gld 78,65 gld 76,60 gld 426,80 gld 340,90 gld 332,00 gld

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16