Nederlaag Dijkstra "Dan moet het geloof spreken" Slechts tien Nederlanders in gele trui Etappewinnaars dicht in buurt van de honderd Gereformeerden blijven IKON trouw Bernard Hinault: dé proloog-specialist Schaakteam wijst Hongarije terug In toernooi Sassenheim Nieuwe sponsor voor Saturnus Volle Bak pas laat op dreef DONDERDAG 30 JUNI 1983 FONTENAY-SOUS-BOIS (ANP) Niet meer dan tien Ne derlanders hebben in de tachtig-jarige geschiedenis van de Ronde van Frankrijk de gele trui gedragen. In totaal werd zestig keer een Nederlander in het geel gekleed. Joop Zoetemelk is nationaal recordhouder met tweeën twintig gele truien. Wim van Est was de eerste landge noot in het geel. Hij veroverde in 1951 in de etappe naar Dax de eerste plaats in het algemeen klassement. Een dag later, op de Pyreneëenreus Aubisque, wilde hij onder geen beding afstand doen van het meest begeerde te nue uit de wielersport. Hij pro beerde in het spoor van de Frans man Antonin Magne, die bekend stond als de beste daler van dat moment terwijl Van Est de ma- tigste was, te volgen in de afda ling. Hij verloor de macht over zijn stuur en tuimelde in het ra vijn. Met aan elkaar geknoopte bandjes werd de 'boterbloem' uit de groene diepte gehesen. Won der boven wonder bleef Van Est ongedeerd. Zelfs zijn horloge liep nog. In 1953 werd Van Est's dorpsge noot Wout Wagtmans beroemd in de gele trui. De 'clown' reed er dagenlang in rond. Dat was in de tijd dat Nederland voor het eerst te maken kreeg met de Tour koorts. Eén vraag lag op ieders lippen: 'heeft Woutje de gele trui nog?'. Het aantal gele truien van Wagtmans werd later in de hoog conjunctuur van de Nederlandse wielersport tussen 1975 en 1983 alleen overtroffen door Joop Zoetemelk, de Tourwinnaar van 1980. Het klassement van de Nederlandse ge le truidragers is: 1. Joop Zoetemelk 22 2. Wout Wagtmans 13 3. Genie Knetemann 7 4. Wim van Est 4 Gerrit Voorting 4 6. Jan Raas 3 7. Ab Geldermans 2 Jan Janssen 2 Gerben Karstens 2 10. Rini Wagtmans 1 FONTENAY-SOUS-BOIS (ANP) - De kans is groot dat dit jaar het aantal Nederlandse etappewinnaars in de Ronde van Frankrijk op honderd wordt gebracht. Vanaf 1936 wonnen zevenendertig verschillende Nederlandse renners zesennegentig ritten. Theo Middelkamp was in 1936 in Grenoble de eerste, Adri van Hou welingen in 1982 in Saint- Priest de laatste. Joop Zoetemelk en Gerrie Knete mann zijn samen Nederlands re cordhouder met tien etappeze ges. Beiden gingen zelfs elf keer als eerste over de eindstreep, maar ze werden ieder een keer gediskwalificeerd. FONTENAY-SOUS-BOIS (ANP) De laatste drie jaar werd Ber nard Hinault niet meer verslagen in de Proloog van de Ronde van Frankrijk. De viervoudige tour winnaar zegevierde achtereen volgens in Frankfort, Nice en Binningen, telkens voor Gerrie Knetemann, die in 1979 in Fleu- rance de proloog won. Knetemann eindigde in totaal vijf keer als tweede. Hij is er, door zün verwondingen opgelopen bij een valpartij in "Dwars door Bel gië" op 24 maart, voor het eerst sinds 1974 niet bij. Zijn ploegge noot Bert Oosterbosch is nu de voornaamste kanshebber mor gen in de proloog-tijdrit te Fonte- nay-Sous-Bois. In 1967 werd de Tour de France in Angers voor het eerst begonnen met een pro loog. De Nederlanders wonnen drie keer, Joop Zoetemelk in 1973 in Scheveningen, Jan Raas in 1978 in Leiden en Gerrie Kne temann in 1979 in Fleurance. De uitslagen van de Prologen in de Ron de van Frankrijk zijn: 1967 Angers, 5700 mtr.: 1. Errandonnea (Spa), 2. Poulidor (Fra), 3. Janssen (Ned). 1968 Vittel, 6100 mtr.: 1. Grosskost (Fra), 2. Janssen (Ned), 3. Poulidor (Fra). 1969 Roubaix, 10400 mtr.: 1. Altig (WD1), 2. Merckx (Bel). 3. Grosskost (Fra). 1970 Limoges, 7400 mtr.: 1. Merckx (Bel), 2. Grosskost (Fra), 3. Janssen (Ned). 1971 Mulhouse, 11000 mtr.: 1. Ploeg Merckx, 2. Ploeg Motta, 3. Ploeg Zoe temelk. 1972 Angers, 7200 mtr.: 1. Merckx (Bel), 2. Swerts (Bel), 3. Poulidor (Fra). 1973 Scheveningen, 7100 mtr.: 1. Zoete melk (Ned), 2. Poulidor (Fra), 3. Man- zaneque (Spa). 1974 Brest, 7100 mtr.: 1. Merckx (Bel), 2. Manzaneque (Spa), 3. Bruyere (Bel). 1975 Charleroi, 6250 mtr.: 1. Moser (Ita), 2. Merckx (Bel), 3. Van Impe (Bel). 3. Thevenet (Bel). 1977 Fleurance, 5000 mtr.: 1. Thurau (WD1), 2. Knetemann (Ned), 3. Merckx (Bel) 1978 Leiden, 5200 mtr.: 1. Raas (Ned), 2. Knetemann (Ned), 3. Zoetemelk (Ned). Zoetemelk (Ned). bosch (Ned). 1981 Nice. 5850 mtr.: 1. Hinault (Fra), 2. Knetemann (Ned), 3. Willems (Bel). 1982 Binningen, 7400 mtr.: 1. Hinault (Fra), 2. Knetemann (Ned), 3. Braun (WD1). LEIDEN - Michael van der Berg, die afgelopen weekeinde dis trictskampioen in C werd, heeft tijdens het toernooi van Sassen heim zijn tweede B-succes ge boekt. De jeugdige Koudekerker bereikte de tweede ronde door Enno Zimmermann met 6—3, 6-7. 6-2 te kloppen. Andere verrassingen bleven uit in de B-categorie. Hans Tönjann had mededogen met Thomas de Mooy en liet zijn Rijnsburgse op ponent nog vier games: 6—3,%6—1. Frans Grimbergen was al even vriendelijk voor Jan van der Geest: 6-2, 6-3. Ook Bob van Overbeeke en Marcel Vink kwa men een ronde verder. Van Over beeke zette Ed van Rijn overtui gend aan de kant (6-1, 6-0); Marcel Vink had voor een over winning op Jan Willem Lugthart een tiebreak nodig in de tweede set: 6-3, 7-6. De favoriet voor de overwinning in C, Michael Dijkstra, sneuvelde tegen OLTC'er Olav ten Bosch. De Hillegommer kwam er in bei de sets niet echt aan te pas: 6—2, 6—3. Ook Mike Ruysenaars, op papier de nummer drie van het deelnemersveld, werd aan de kant geschoven. Erwin de Vries zorgde voor dit stuntje: 7-5,6-2. De andere geplaatste spelers handhaafden zich in het toer nooi. Freek Tanis, Han de Jong en Wil Albers bereikten de vol gende ronde. In D was Jeroen Koppert verant woordelijk voor het belangrijk ste wapenfeit. Hij kegelde John Manuputty met 2-6,7-5,7-6 uit het toernooi. Bij de dames werd de als derde genoteerde Petra Guyt het toernooi uitgeslagen. Ria van Overschot eindigde als winnares van de zeer lange par- tii: 7-5, 5-7, 6-3. Nelleke Guyt zette de deelname aan het toer nooi voort met een 6—4, 6—4 overwinning op Natasja Ende- Hazerswoude De eerste geplaatste koppels in het damesdubbelspel D hebben hun favorietenrol niet waar kunnen maken. Petra Gaarkeuken en Ada Lelieveld, het als eerste ge plaatste paar, gingen tegen El Beijnders en Annie van Reeu- wijk tenonder 7-6, 6-4. Kitty Holdert en Helen Uiterwijk, die voornoemd tweetal op de plaat singslijst volgden werden ge klopt door het duo Nuhn/Van Driel: 6-3, 0-6, 6-3. In de enkelespelen vielen geen ver rassingen te noteren. Truus Tön jann won zoals verwacht van Pe tra de Rijke: 6-3, 6-1. Bij de C- heren bereikte Lodewijk Kallen berg de volgende ronde dankzij een zege op Saïdi: 6-3, 6-1. Ha rold van Offeren was te sterk voor Bas van Amstel (6—2, 6-2), terwijl Mark Post C. Rozier klop te: 6-3, 6-2. Bij de dames in D kwam Fleur Meijer net te kort tegen M. Lada- ge: 6-4, 7—6. PLOVDIV (ANP) - Het Neder lands schaakteam heeft giste ren in de strijd om het Euro pese landenkampioenschap Hongarije een forse teleur stelling bezorgd. De uitzich ten van de Hongaren op de tweede plaats achter de ge doodverfde kampioen Sow- jet-Unie werden door de ne derlaag (3—5) tegen Neder land behoorlijk minder. Hon garije moet nu als mede kanshebbers voor het zilver Joegoslavië (tweede) en En geland (vierde) vlak boven en onder zich op de ranglijst dulden. Het Nederlands team schudde in de eerste zitting Hongarije al van zich af. Op het eerste bord versloeg Jan Timman Lgjos Portisch. Ook voor Van der Wiel en Böhm was er winst, tegen respectievelijk Sax en Horvath. De enige Ne derlandse nederlaag werd ge leden door Van der Sterren. Hij verloor van Adorjan. Nederland bezet door de over winning op Hongarije de vijf de plaats in de tussenstand van de Europese titelstrijd. LEIDEN - De Leidse handbalver eniging Satürnus heeft een nieu we sponsor. Vanavond om 19.00 uur ruilt Saturnus in het club huis aan de Boshuizerlaan Olga contractueel in voor Mercasol. De ranglijst van Nederlandse etap pewinnaars is als volgt: I. Gerrie Knetemann en Joop Zoe temelk 10 3. Jan Raas 9 4. Jan Janssen 7 5. Gerben Karstens 6 6. Wout Wagtmans 4 7. Wim van Est, Hennie Kuiper, Jo de Roo en Rini Wagtmans 3 II. Henk Lubberding, Theo Mid delkamp, Jan Nolten, Henk Nij- dam, Cees Priem, Theo Smit, Jo- han van der Velde, Gerrit Voor ting, Peter Winnen en Ad Wij- nands 2 21. Hans Dekkers, Leo Duyndam, Cees van Espen, Henk Faanhof, Daan de Groot, Fedor den Her tog, Jos Hinsen, Adri van Hou- welingen, Jan Krekels, Jo Maas, Bert Oosterbosch, Henk Poppe, Albert van Schendel, Antoon van Schendel, Gerrit Schulte, Gerard Vianen, Leo van Vliet en Huub Zilverberg allen 1. Sinds het debuut in 1976 was de ploeg van Peter Post zeer succes vol in de Ronde van Frankrijk. In totaal werden 51 etappes gewon nen. De Tour van 1980 was het hoogtepunt. Joop Zoetemelk bracht de gele trui in Parijs en onderweg werden elf etappes ge- LEIDEN De damesequipe van de Leidse softbalvereniging Vol le Bak handhaafde gisteravond met drie invalsters de leidende positie in het klassement. Met 4-9 werd de winst weggehaald bij het sterke Haagse Kokolishi. Na drie innings stond Volle Bak met 4-3 achter, pas in de laatste innings kwam daar verandering in. Mede door het goede slag werk van onder andere Hennie van Santen (home-run) liep de Leidse formatie weg naar de 4—9 zege. Inval-catcher Bianca Kroon speelde een foutloze wed strijd. Moeder van ontvoerde Wim Noort: RIJNSBURG - "In dit soort zaken kunnen wij niets doen, dan moet het geloof spreken. Ook al is dat wel eens moeilijk... Maar we heb ben een machtige Heiland". Me vrouw Noort uit Rijnsburg be gint langzaam te beseffen dat haar zoon Wim in handen is ge vallen van opstandelingen in Soedan. Voor 150 paar schoenen, wat over hemden, broeken en 189.000 dol lar willen de opstandelingen hem weer laten gaan. "Dat moet toch te regelen zijn", zegt een nichtje van Wim Noort, die gis termiddag bij diens moeder in Rijnsburg langskwam om te vra gen of het "allemaal wel echt Sinds vrijdag is de 30-jarige Rijns- burger samen met vier andere hulpverleners in handen van het Bevrijdingsfront van Zuid-Soe- dan (SSLF) een volslagen onbe kende organisatie. "Op het moment dat je het hoort dringt het niet tot je door, maar we beginnen ons steeds meer de realiseren dat het ernst is", zegt Wims moeder in haar woning aan de Petronella van Saxen straat in Rijnsburg. Zijn vader was het huis ontvlucht en hielp een broer die een bloemenbedrijf heeft. Dinsdagmiddag kregen de ouders van de ontvoerde Rijnsburger van secretaris H. de Ruiter van het Tear Fund, een internatio naal evangelisch hulpfonds, te horen dat hun zoon samen met vier andere hulpverleners in han den was gevallen van het bevrij- dingsfront. Sindsdien wordt de ouderlijke wo ning van Wim Noort over stroomd met telefoontjes en lo pen buren en familieleden in en uit. "De telefoon heeft de hele dag gerinkeld", zegt mevrouw Noort. "Het waren mensen die Wim kennen, overal vandaan". Zij heeft eigenlijk liever niet dat er in de krant zoveel ophef over deze zaak wordt gemaakt. Op de foto wil zij helemaal niet: "Ik doe het in Wim zijn geest. Moeder, zou hij zeggen, geen drukte, geen sensatie en dus niet op de foto". Brief Drie weken geleden heeft de fami lie in Rijnsburg voor de laatste keer een brief van Wim ontvan gen. "Het is jammer dat ik die niet meer heb", zegt zijn moeder. "Hij laat in die brief doorscheme ren dat er nogal wat problemen waren. Onder meer met de leve ring van benzine voor het ver voer. Er was met de regering in Soedan afgesproken dat die daarvoor zou zorgen". Het laatste dat de familie hier na de ontvoering over Wim heeft ge hoord is dat er contact is gelegd met de ontvoerders van de hulp verleners. "We hoorden dat ze het op dit moment goed maken". Mevrouw Noort laat duidelijk merken volledig op haar geloof te steunen (zij is gereformeerd). maar zegt- ook dat ze 's nachts in bed niet kan stilliggen. "Toen we het hoorden van Wim, was onze eerste reactie: laten wij ons maar rustig houden. We wa ren eerst ook erg kalm. Na ver loop van tijd kwamen we er ach ter dat de situatie toch ernstiger was dan we eerst dachten". Wim is sinds anderhalf jaar actief voor het Tear Fund. H^j zit sinds februari in Soedan. Daarvoor was hij tweeënhalve maand thuis en déérvoor bracht hij zeven maanden door in Thailand, waar hij onder meer in vluchtelingen kampen werkte. "Wim is een he le rustige jongen", zegt zijn moe der. "Er gaat geen enkele agres sie van hem uit. Die jongen heeft zich, toen hij nog klein was flink kunnen uitleven op een veld langs het Oegstgeester Kanaal hier voor de deur". lingslanden begon, behaalde hij het MULO-diploma. Vervolgens volgde hij in Endegeest een op leiding voor verpleger. Na zijn diensttijd werkte hij in het Wil- helmina Gasthuis in Amsterdam. "Hij wilde toen al ontwikkelings werk gaan doen", zegt zijn moe der. Engels "Om dat te kunnen moest hij eerst Engels leren, één van zijn zwak ke punten op school. Hij is toen enige tijd in Engeland gaan werken als verpleger om de taal daar te leren. Hij is nu naar Soe dan om daar goed te doen onder de mensen. We kunnen daarom niet begrijpen dat nu dit ge beurt", verzucht moeder Noort. Zij zegt dat de organisatie die Wim heeft uitgezonden de familie goed op de hoogte houdt van de stand van zaken. "Ik ben er van overtuigd dat zodra ze meer we ten wij worden gewaarschuwd. Bovendien is de dominee de och tend dat het nieuws van de ont voering bekend werd al om ne gen uur 's morgens hierheen ge komen". "Wim schreef ons regelmatig", al dus mevrouw Noort. "Zo om de twee tot drie weken krijgen wij post van hem. Zijn brieven wa ren altijd positief. Ook over het werk dat hij in Soedan deed. We hebben er nooit rekening mee gehouden dat Wim nog eens zoiets zou overkomen. Hij doet geen politiek werk; geen gevaar lijke dingen. Hij helpt alleen maar". Zijn moeder zegt dat hij misschien wel wist hoe ernstig de zaak in Soedan was, maar daar schreef hij in ieder geval aan ons nooit iets over. Mevrouw Noort zegt voldoende steun te krijgen. "Ik heb begelei ding genoeg en bovendien, zoiets moet je toch zelf dragen". (Van onze redactie geestelijk le ven) De gereformeerde afgevaardig den in de IKON - Interkerkelij ke Omroep Nederland - nemen de kritiek uit de achterban op programma's van deze kerkelij ke zendgemachtigde wel dege lijk serieus, maar zij vinden de bezwaren niet zó overtuigend, dat een radicale wijziging van het beleid nodig zou zijn. Begin dit jaar diende de voorzitter van de gereformeerde groep in de IKON, de predikant J. Helder man, zijn ontslag in bij het mode- ramen (bestuur) van de gerefor meerde synode, omdat hij zich niet langer met de programma- inhoud van de IKON kon vereni gen. Zijn collega-afgevaardigden echter bleven op hun post. In het 'Centraal Weekblad' van van daag zetten zij, bij monde van de heer H. H. Felderhof, uiteen waaróm. De globale veroorde ling van de IKON door hun vroe gere voorzitter wijzen zij onom wonden af. De IKON wil in zijn programma's bewust voortrekker zijn en niet louter een klankbord voor wat er binnen de kerken valt te beleven, schrijft Herman Felderhof. Deze omroep wil signalen uit de maat schappij opvangen en doorgeven zónder aan het eind het verma nende vingertje op te steken, maar wél met de bedoeling, dat er in de huiskamers over de in houd ervan wordt doorgepraat. Natuurlijk worden er fouten ge maakt. Er zijn duidelijke missers geweest. Uitglijders zullen er ook in de toekomst zijn, voorziet Felderhof. Het is jammer, dat de kritiek bijna uitsluitend 'ernstige ontsporingen' aanwijst, maar nauwelijks gewag maakt van het goede en niet zelden voortreffe lijke programma-aanbod van de zelfde IKON. Veelal komt de klacht over 'politie ke eenzijdigheid' in IKON-pro- gramma's uit de hoek van groe peringen die ook bezwaren heb ben tegen bepaalde uitspraken van de Wereldraad van Kerken of de landelijke Raad van Ker ken of tegen het IKV (Interker kelijk Vredesberaad). De gereformeerde afgevaardigden herleiden dat tot het bijna onui troeibare vooroordeel, dat alle uitzendingen van hetzelfde laken een pak zijn. "Een onbevooroor deeld luisteren en kijken is er dikwijls niet bij, óls men al tot luisteren en kijken bereid is". Ook de IKON past in zijn pro gramma's 'hoor en wederhoor' toe, maar er zijn zaken die geen tegenspraak gedogen, wil men als omroep nog een mening heb ben en ruggegraat tonen, zoals de strijd tegen dictatuur en racis- Geen controle Felderhof gaat in deze verklaring ook in op de verhouding tussen het bestuur en de programma makers. "Bestuursleden hebben tot taak een stichting te bestu ren, niét het maken van pro gramma's. Ten aanzien déérvan hebben zij een waakhondfunctie, ongeveer zoals de ouderlingen die een preek aanhoren. Het zou toch te ver gaan, de dominee te verplichten telkenmale de preek aan de dienstdoende ouderling ter goedkeuring voor te leggen". Na de uitzendingen is er voor be stuursleden alle ruimte voor een oordeel, maar als dit negatief uit valt, werkt dat hoogstens beteu gelend. "Deze afstandelijke begeleiding, met vermijding van elke preven tieve controle, is niet alleen ge wenst, maar ook beslist noodza kelijk". De directe begeleiding gebeurt in de programmacom missies voor radio en tv, waarin bestuursleden en buitenstaan ders zitten, uitsluitend gekozen op grond van deskundigheid. Het besluit van ds. Helderman om zich terug te trekken heeft ie dereen overrompeld. "Er waren geen tekenen, dat deze stap mocht worden verwacht". Zijn abrupte manier van opstappen werd dan ook algemeen gelaakt. Niemand ontzegde hem het recht van terugtreden als hij de zaak niet langer meende te kun nen dienen. De gereformeerde afgevaardigden binnen de IKON willen gewoon op de ingeslagen weg verder gaan. "In kritische verbonden heid en in trouw aan hun op dracht en de grote ^aak die daar aan ten grondslag ligt". Er kén onverhoopt een moment komen, dat de groep als eenheid zou be sluiten om de band te verbreken. Maar er is nu geen enkel teken in die richting. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te IJsselstein (deelgemeente Burchtkapel) P. H. Borgers Mid delburg; aangenomen naar Wier- den (deelgemeente Kapel) kandi daat J. J. van Oord Amersfoort. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Heerhugowaard J. A. Scholten Kampen. Een hervormd-luthers-doopsge- zinde delegatie kreeg gisteren gelegenheid om op het ministe rie van onderwijs en weten schappen de bezwaren toe te lichten tegen de mogelijke op heffing van de Amsterdamse theologische faculteit. De dele gatie droeg ook een paar sugges ties aan voor financiële besparin gen in de theologische opleidin gen in het algemeen. De Haagse Gemeenschap van Kerken gaat een officiële relatie aan met de stichting 'Exodus', een particulier initiatief van kerkmensen voor hulp aan ex- gevangenen. 'Exodus' ziet dit als een 'zeer belangrijke ontwikke ling'. "Een aanzet om de verant woordelijkheid voor het gevan genispastoraat te leggen bij ge meente en parochie". Het isole ment van de 'gevangenisge meente' wordt ermee doorbro ken. De conservatieve bisschop mgr. Marcel Lefebvre al jaren gele den geschorst door 'Rome' - heeft gisteren de leiding van de pries terbroederschap 'Pius X' overge dragen aan de Duitse pater Franz Schmidberger. Tegelijk werden 22 priesters gewijd. De beschuldigingen van Lefebvre aan het adres van 'Rome' hebben nog niets van hun scherpte verlo ren. De curie blijft modernistisch, het Vaticaan vervreemdt de wa re gelovigen van hun kerk en de dwaling verbreidt zich door de ketterij van de oecumene.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15