McEnroe: de maat is écht vol SOT Camp omanes laat niet over zich heenlopen Mayer: "Doe er wat aan, of ik neem het recht in eigen hand" Katwijk nog niet verlost Rep: "Kans FIDE-voorzitter haalt fel uit naar Sowjets Jacques Hogewoning vervangend praeses dat ik nog terug ga erg Idem" A-jeugd Noorderlingen samen mppn "W1 f* I PTTi IOPP" zien- °P de vraaS waarom ant- DONDERDAG 30 JUNI 1983 Sport PAGINA 13 ZEIST (ANP) Jacques Hogewo ning is door het nieuwe sectiebe- stuur betaald voetbal tot vice- voorzitter gekozen. Hogewoning volgt mede-bestuurslid Cees van den Berg op, die in het vorige be stuur geleid door Eric Vilé, deze functie bekleedde. In december van het vorig jaar was Van den Berg de opvolger van Jaap van Praag als plaatsvervangend voorzitter. Het sectiebestuur besloot in zijn vergadering eveneens, dat er geen wijziging zal worden aange bracht in de samenstelling van de scheidsrechterscommissie be taald voetbal voor het komende seizoen. Oud-bestuurslid Leo van de Kroft blijft voorzitter van deze commissie. Hij wordt in zijn werkzaamheden gesteund door -de heren Jacques d'Ancona, Cees de Bruin en Henk Wallen burg. De communicatie tussen het bestuur en de scheidsrech terscommissie zal worden onder houden door Cees van den Berg. JISP (ANP) Johnny Rep is terecht. De 31-jarige oud-in ternational verblijft sinds dinsdagavond in zijn Neder landse woonplaats Jisp. Rep is op de hoogte met de be richtgeving in Frankrijk als zou hij op curieuze wijze ver dwenen zijn uit dit land om een belastingschuld te ontlo pen. Rep staat voor een be drag van één miljoen francs in het krijt bij de Franse fis cus. Rep: "Ik ben met toe stemming van de voorzitter van Saint Etienne, André Lo- rant, naar Nederland gegaan. De man weet daar alles van. Hij heeft waarschijnlijk het bericht van de Franse tv over mijn zogenaamde geheimzin nige verdwijning bevestigd. Hij wilde blijkbaar van het gedonder met de pers af zijn". Rep heeft dinsdagmiddag, vlak voor zijn vertrek uit Frank rijk, zijn werkgever AS Saint Etienne nog een voorstel ge daan voor een nieuw voetbal seizoen bij de Franse club. Lorant heeft de eisen van Rep aan zijn bestuur overge bracht. Zonder nieuw con tract wenste de Zaankanter, die in de belangstelling staat van Feyenoord en PSV, ech ter niet aan de training te be ginnen. Vervolgens reisde hij af naar Jisp. Johnny Rep in het rustige Jisp, ve\ ik nog bij Saint Etienne terugkeer". Definitief? "Ik reken er niet op, dat ik nog bij Saint Etienne terugkeer. Na het schandaal kan de club zich niet veel meer permitteren. Mij is dit jaar toegezegd, dat de club de belastingschuld zou overne men, dat ik na afloop van het seizoen transfervrij zou zijn. Daar is echter niets van geko men. Dat komt door het voortdurende wisselen van de wacht in het bestuur. Lo- rond zijn persoon. "Ik reken er niet op dat (Foto ANP) rant is, dacht ik, de vijfde voorzitter in één jaar", aldus Rep, die volgens zeggen na de ontdekking van de zwarte kas van voorzitter Roger Rochter een turbulent jaartje meemaakte. Rep, die gisteren voor het eerst sinds drie weken weer eens trainde, is met AS Saint Etienne wel tot een akkoord gekomen over het vergoe dingsbedrag, dat zijn nieuwe club voor de rechterspits zal moeten betalen. "Dat bedrag is redelijk. Cijfers heb ik nooit genoemd, dat zal ik nu ook niet doen". De Noordhol lander verwacht, dat, als hij niet in Saint Etienne terug keert, zijn bezittingen aldaar onder meer een huis bij de Franse fabrieksplaats ver kocht zullen worden voor het delgen van zijn belasting schuld. Campomanes ontkracht op een tiental punten de aantijgingen in en de formuleringen van het pro test. Ten eerste stelt de Philip- pijn, dat de beslissing door hem genomen reglementair juist is. "De algemene vergadering stemt over wie de organisatie van de wedstrijden krijgt. Tussen de jaarlijkse bijeenkomsten zal de voorzitter daaromtrent een be sluit nemen". De Sowjet-schaak- bond had gesteld, dat Campoma nes daarmee tegen de regels had gehandeld. Verder beschuldigt AMSTERDAM (ANP) - Florencio Campomanes, de voorzitter van de wereld schaakbond (FIDE), heeft fel gereageerd op het protest van de schaakbond van de Sowjet-Unie. De bestuurders in Moskou tekenden enkele dagen geleden bezwaar aan tegen de wijze waarop de speelplaatsen voor de halve-finalewedstrijden in het kandidatentoernooi waren aangewezen. Volgens de Sow- jet-officials had Campomanes een op verscheidene gronden illegale beslissing genomen. GRONINGEN (GPD) - In het na tionale amateurwielerpeloton is een aantal opzienbarende veran deringen op til. Niet alleen ver dwijnt de befaamde equipe van Jan van Erp, ook stappen enkele topcoureurs over naar een ande re ploeg. Zo hebben Gerard Schipper (on langs tweede in Olympia's Ron de van Nederland) en Dries Klein (dit jaar al winnaar van drie klassiekers) hun vertrek aangekondigd bij hun huidige gastrenners verenigingen, res pectievelijk Batavus en Gazelle. De twee coureurs, beiden afkom stig uit het Groninger Ter Apel, zullen volgend seizoen voor de nes meent dat het doel van de FI DE, het schaakspel in alle landen van de wereld te verspreiden en te ontwikkelen, met de keuze van de twee speelplaatsen Pasa dena (Verenigde Staten) en Abu Dhabi uitstekend wordt nage streefd. Zeer duidelijk wijst de FIDE-voor- zitter dat hij niet over zich heen laat lopen. "De schaakbond van de Sowjet-Unie is in het verleden gewend geweest zijn eigen gang te gaan door de eminente voor gangers van de huidige voorzit ter te intimideren. Deze voorzit ter zal geen compromissen aan gaan waar het de bredere belan gen van de FIDE betreft". Hij voegt hieraan toe, dat in de statu ten van de FIDE niet wordt voor zien in het bijeenroepen van een bijeenkomst van het dagelijks bestuur als reactie op een "eis" daartoe van welk lid dan ook. Als reactie op het dreigement, dat Kasparov en Smislov zullen wor den teruggetrokken uit het toer nooi, wordt geantwoord dat het wedstrijdreglement wel voorziet in de geëigende maatregelen bij zo'n stap. Campomanes bevestigt in de ver klaring nog eens de speeldata en -plaatsen: Kasparov-Kortsjnoi vanaf 29 juli in Pasadena, Ribli- Smislov op 31 juli in Abu Dhabi. Hij eindigt met het dringende verzoek aan de schaakbond van de Sowjet-Unie het eerder inge nomen, provocerende, stand punt opnieuw te overwegen. Campomanes de bond het pro test te baseren op het niet correct lezen van het officiële reglement. In de eerste alinea van het protest wordt gesproken over het toewij zen van de speelplaatsen aan "steden", hoewel dat woord in het reglement niet voorkomt. Wel het woord "organiserende bonden" in het betreffende reglement, dat volgens Campo manes alleen van toepassing is als de spelers nog niet bekend zijn. De bond van de Sowjet-Unie voer de aan, dat geen rekening is ge houden met de wensen van de spelers. Uit de verklaring van Campomanes blijkt, dat dat één van de vier overwegingen voor het kiezen van een plaats is. De overige drie zijn de omstandig heden, het klimaat en de propa gandistische effecten voor het schaken. "Het is duidelijk, dat de wensen van de spelers slechts gedeeltelijk meetellen, het is niet de enige voorwaarde en zeker niet de beslissende". Campoma- *m T "I -a wielrenner. Schipper: „Ik ben koersen. Dan zit ik niet meer met plezier op de fiets". SS Klein heeft het by Gazelle wel ge- f woordde hij: „In Olympia's Ron- de reed ik slecht en heb ik vast- zelfde sponsor (zo goed als zeker Univers) gaan rijden. Het afstappen van Klein en Schip per mag opmerkelijk worden ge noemd omdat beiden in hun hui dige ploegen leken te zijn vastge roest. Klein is aan zijn vijfde sei zoen bij Gazelle bezig en Schip per zelfs al aan zijn zevende in de ploeg van Hoekstra. Schipper laat weten het niet meer zo goed te kunnen vinden in de ploeg van Hoekstra. Deze wil dat Schipper zich meer inzet voor jongere renners in de ploeg, maar daar voelt de wereldkam pioen ploegentijdrit van vorig jaar niets voor. Met zijn 34 jaar is de Groninger nog even ambi tieus als in zijn beginjaren als gesteld hoe betrekkelijk het alle maal is. In het vorig seizoen, toen ik een paar klassiekers won, was ik nog de man, maar dat is alle maal gauw vergeten. Maar daar om ga ik echt niet weg hoor, al sinds begin van dit seizoen ben ik met enkele andere noordelijke renners van plan in één ploeg te rijden". LONDEN - John McEnroe heeft op de negende dag van Wimbledon weer twee waarschu wingen gekregen. Eén kwam van de scheidsrechter; de andere verliet de mond van zijn tegenstander. Nu de boete die hem weer wat dichter naar de schorsingsgrens zou heb ben toegebracht achterwege bleef, was die tweede vermaning nog veel ernstiger dan de eerste. Sandy Mayer immers, maakte in woord en gebaar duidelijk dat ook zijn collega's in het tennisgebeuren de militante houding van McEnroe niet langer wensen te toleren. Ook niet op Wimbledon, waar de eindstrijd voor zondag gepland staat, maar waar de finale Lendl- McEnroe morgen al wordt ge speeld. Een partij die het andere duel Curren (hij won van gentle man Tim Mayotte)-Lewis veruit overheerst en die zijn schaduw gisteren al vooruit wierp door het optreden van Mayer. Byna geraakt door een bal die zijn opponent in wilde, woede had verzonden na een dubbele fout, stapte Mayer innerlijk briesend op de umpire af. „Hij raakte me bijna, daar moet hij voor bestraft Heren enkelspel, kwartfinale: Kevin Curren (Zaf)-Tim Mayotte (Vst) 4-6, 7-6, 6-2, 7-2. John McEnroe (Vst)-Sandy Mayer (Vst) 6-3, 7—5, 6-0. Heren dubbelspel, kwartfinales: Peter Fleming/John Alexander (Vst)— John Alexander/John Fitzgerald (Aus) 4-6, 6—1, 6-4, 6-3. Anders Jar- ryd/Hans Simonsson (Zwe)-Brian Gottfried/Paul McNamee (Vst/Aus) 0-6, 2-6, 7-6, 7-5, 6-2. Tim Gullik- son/Tom Gullikson (Vst)—Sam Giam- malva/Henrik Sundström (Vst/Zwe) 7-6, 6-3, 6-4. Dames dubbelspel, kwartfinales: Martina Navratilova/Pam Shriver (Vst)-Mima Jausovec/Kathy Jordan (Vst) 3—6, 6—3, 6—3. Jo Durie/Anne Hobbs (Gbr)-Claudia Kohde/Eva Pfaff (Wdl) 6-3, 7-5. Rósie Casals/ Wendy Tumbull (Vst/Aus)-Andrea Leand/Mary Lou Piatek (Vst) 6-3, 5-7, 6-2. Barbara Potter/Sharon Walsh (Vst)-Svetlana Tsjerneva/Lar- rith Savsjenko (Sow) 6—2, 6-3. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: Chris Lewis/Catherine Tanvier (Nze/ Fra)-Martin Guntrip/Heather Lud- loff (Vst) 6—0, 2—6, 6—3. Jo Anne Rus- sel/Sherwood Stewart (Vst)-Virgina Wade/Bob Hewitt (Gbr/Zaf) 6—4, 6—1. Eva PfaffyEric Fromm (Wdl/Vst)— Kim Steinmetz/Jeff Turpin (Vst) 6-3, 6-4. Gemengd dubbelspel, derde ronde: Andrea Temesvari/Charlie Strode (Hon/ Vst)-Barbara Jordan/Ferdi Taygan (Vst) 7—6, 6—2. Wendy Turnbull/John Lloyd (Aus/Gbr)-Pat Medrado/Gival- do Barbosa (Bra) 7-5, 6-2. Steve Denton/Billie Jean King (Vst)-David Lloyd/Sue Barker (Gbr) 6-1, 6-2. Pam Shriver/Fred Stolle (Vst/Au- s)—Christiane Jolissaint/Colin Dow- deswell (Zwi/Gbr) 7-5, 7-6. Pam Whytcross/Chris Johnstone (Aus)-Jo Durie/Frew McMillian (Gbr/Zaf) 4-6, 6-2, 6-3. worden", riep de Amerikaan. „Doe er nou eens wat aan, anders neem ik hier het recht in eigen hand". Hoe hij zich dat had voorgesteld kon de in drie sets geklopte Mayer naderhand niet melden („Dat vast ik zelf niet, ik vond al leen dat het gezegd moest wor den"), maar zijn protest toonde wel aan dat de maat voor veel tennissers nu echt vol is. Sandy Mayer mag als oudere broer van Gene dan te boek staan als een speler die in alle opzichten volgens het boekje te werk gaat (zowel in spel als in optreden, wat hij met de paplepel heeft in gegoten gekregen van zijn vader, een vroegere Hongaarse Davis Cup-speler); hij was de eerste en de enige niet die zich ergerde aan de altijd chagrijnige McEnroe. Buik vol Hank Pfister met zijn opmerkin gen over klassejustitie en Trey Waltke, die opmerkte „we wor den er zo langzamerhand ziek van", gingen hem op Wimbledon voor. En Ivan Lendl stelde al eer der verbaal een voorbeeld. Tij dens de WCT-finales van april in Dallas, waar hij overigens van zijn aanstaande tegenstander verloor, liet de Tsjech al weten dat hy de buik vol had van de grappen van McEnroe. Hij stelde daar eveneens: „Ik ga het recht nu echt in eigen hand nemen als niet tegen hem wordt opgetre den. Zodra hij gaat klagen, zal ik nog meer protesteren en als dat niet helpt, sla ik de ballen dwars door hem heen". Aangezien Lendl daartoe in staat moet worden geacht, nu hij zijn ritme op gras eindelijk heeft ge vonden, staat Wimbledon (dat gisteren met Tom Okker in het 35-plus-toernooi de laatste spe lende Nederlander verloor) nog wat te wachten, vrijdag. Temeer omdat McEnroe zelf alle vermaningen onterecht vindt en gewoon aan zijn laars lapt.. Ook gisteren was dat weer het geval, toen de umpire hem een waar schuwing gaf omdat hij het heili ge gras van Wimbledon met zijn racket ernstig probeerde te be schadigen. Op het gevaar af dat hij weer een boete zou krijgen die het 1250 dollar-gat naar de grens van 7500 dollar, waarop au tomatisch een schorsing van drie weken intreedt, nog verder zou dichten, sloeg McEnroe terug. „Je hebt die waarschuwing al leen gegeven omdat het publiek dat wil", voegde hy de scheids rechter venijnig toe en na de par tij stelde hij even venijnig: „Ik vond niet dat ik hem had ver diend en wat die klacht van Mayer betreft, ach dat is nou een maal een reglementenfanaat". McEnroe („Ik wilde net mijn excu ses aanbieden, maar toen stond hij al bij de stoel") trekt zich een voudig niets aan van de buiten wereld en beschouwt zyn hou ding als volstrekt normaal. Die staat echter wel in schrille tegen stelling tot bijvoorbeeld die van Tim Mayotte, die zelfs „dank u" tegen de ballenjongens zegt. Gentleman-Tim speelde twee knappe eerste sets tegen Kevin Curren, maar verloor toch van de man die nog kampte met de na weeën van zijn winst op de in scheidingsperikelen verwarde Connors. „Dat had veel van me geëist", aldus de Zuidafrikaan. „Ik was erg moe, maar ik heb ge luk gehad. Voor hetzelfde geld had Mayotte gewonnen in drie sets". Lacher Zoiets zal de lippen van McEnroe nooit verlaten. Hy is voortdu rend in gevecht met zijn tegen standers en de scheidsrechters en legt de oorzaak voor zijn voortdurende strijd tegen het es tablishment zelf als volgt uit: „Het is toegestaan de umpire tekst en uitleg te vragen en zo lang dat mag zal ik het doen ook, want ik ben niet van plan partij en te verliezen door hun fouten. John McEnroe gaat door de knieën, niet echter voor "reglementenfanaat" Sandy Mayer, die om maatregelen tegen de 'grappenmaker' vroeg. "Ik ben niet van plan partijen te verliezen door fouten van de umpires". (Foto AP) Dat ik daarbij een voorkeursbe handeling zou genieten vind ik een lacher van de eerste orde. Ik ben juist de speler op wie het meeste wordt gelet". Volgens zijn eigen visie volstrekt onschuldig, onbegrepen en mis kend, gaat McEnroe de halve fi nale in met Lendl, die met 7-4 voorstaat in de onderlinge score maar de laatste twee ontmoetin gen wel verloor, voor de eerste confrontatie op gras. Met de op merking „ik kijk er nu al naar uit", trok McEnroe zich weer ge heel terug in zijn eigen wereld. „Ik speelde vandaag niet zo best met die liesblessure die ik tij dens de training heb opgelopen,- maar ik ben er klaar voor", liet hij strijdlustig weten. „Wie vrij dag wint is ook favoriet voor de finale". Veel spelers op Wimbledon hopen dat dat Lendl zal zyn. McEnroe zal in elk geval meer geld dan vrienden overhouden aan zijn tenniscarrière. Maar daar is hij al vaker voor gewaarschuwd. PAUL DE TOMBE VALKENBURG - Waar de meeste voetballers allang de standen van welke Costa dan ook hebben opgezocht, speelt de regionale jeugd van Katwijk gestaag door. Evenals die van Roodenburg overigens, al kunnen de Kooibe- woners na gisteravond wel hun vakantiereisje vaststellen. De Kat wij kers niet. Omdat de ploeg er niet in slaagde de 3-0 achter stand tegen Roodenburg in een voorsprong om te buigen. Op het particuliere veld van ZAVV in Valkenburg "wonnen" de Kat- wijkers in de nog te spelen ze venveertig minuten met 2-1. De gestaakte wedstryd tegen Roo denburg werd eerder dit seizoen twee minuten voor rust by een 3-0 achterstand gestaakt. Een makkelijk optelsommetje leert dat de kustbewoners niet genoeg hadden aan de 2-1. Om die reden moet Katwijk alsnog een beslissingswedstrijd spelen tegen Excelsior. Als plaats van handeling koos de KNVB het veld van GSV in Gouda. Zater dagmiddag (14.30 uur) treden beide ploegen daar aan voor het alles-of-niets-duel. Hoewel een fikse regenbui gister avond het warm houden van de spieren tot een noodzaak maak te, handelde scheidsrechter Van Dyk uit Lisse geheel volgens de regels. Die gaven aan dat beide ploegen na twee minuten de kleedkamers moesten opzoeken. Zo gebeurde het ook. Net twee minuten bezig werd vijf minuten gerust, waarna de tweede helft werd uitgespeeld. Op het veel te kleine veld bracht Cor Haasnoot Katwijk op voorsprong. Marcel van der Burg, na een goede actie van Duncan Alberga, zorgde even later voor de gelijkmaker. Opnieuw Haasnoot maakte hier na 2-1. Daarbij bleef het. Zater dag krijgt Katwyk de laatste kans om degradatie uit de eerste klasse te ontlopen. 'TZALMUaC- f NIEUUJEM OTB'J 1 DE2H TVJ££DH Oi£ ON0ÊKENOG DUIK0OOT WEET?

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13