Mes in staalproduktie Financial Times maand lang plat Voorlichting pil vaak onvoldoende Kabinet wijkt voor banken Kort zakelijk EG moet 27 miljoen ton inkrimpen Autogas goedkoper Beurs Amsterdam Bcursovcrzicht DONDERDAG 30 JUNI 1983 Stukgoed In de stukgoedsector van de Rot terdamse haven (4200 werkne mers) is dinsdag, na interventie van havenwethouder Den Dun nen, toch een principe-akkoord bereikt over maatregelen om de werkgelegenheidsproblemen op te lossen. De werkgevers hebben zich alsnog bereid verklaard de Vervoersbond FNV alle voorge stelde maatregelen in een refe rendum (uitslag 15 augustus) aan de leden voor te laten leggen en niet, op voorhand, reeds toezeg gingen te eisen op het punt van pensioenpremievrij stelling voor de werkgevers voor uitgetreden 57,5-jarigen en ouderen. FWZ-directeur arbeidsvoorwaar denbeleid drs. G. Zeebregts heeft dat desgevraagd meege deeld. Eerder had de gemeente Rotterdam, na het gesprek dins dagmiddag met de werkgevers, al melding gemaakt van het ge wijzigde standpunt van de FWZ. De werkgevers weigerden aan vankelijk akkoord te gaan omdat zü vonden dat de Vervoersbond FNV in strijd handelde met eer dere toezeggingen. Onroerend goedbelas ting "Als Gelderland maatgevend is voor de manier waarop gemeen ten onroerend goedbelasting be rekenen en opleggen dan moeten in ons land de termen ondoor zichtig, oncontroleerbaar en on rechtvaardig worden gebruikt". Dit zegt het CNV naar aanleiding van een onderzoek naar deze be lasting in alle 93 Gelderse ge meenten. Het CNV meent dat al le CNV-districten in het land een dergelijk onderzoek moeten gaan houden. Een van de conclusies uit het on derzoek in Gelderland is dat on roerend goedbelasting in belang rijke mate wordt gebruikt om de gemeentelijke financieringste korten weg te werken. Eieren De eierprijzen zijn zich aan het her stellen en het ziet er naar uit dat dit herstel ook in de tweede helft van 1983 zal doorzetten. Voor het eerst is in mei dit jaar de export waarde van pluimveeprodukten weer toegenomen. In mei '83 ex porteerde ons land voor 183 mil joen gulden aan pluimveepro dukten, 3 miljoen meer dan in mei '82. Over de eerste vijfmaan den van '83 overigens was de uit voer vergeleken met dezelfde pe riode va.1 '82 nog steeds bijna ze ven procent (66,2 miljoen gul den) lager, aldus voorzitter J.T. Mellema van het produktschap voor pluimvee en eieren gisteren op de produktschapsvergade- ring in Zeist. Yamaha Het aantal werknemers van de Ja panse fabrikant van motorfiet sen Yamaha zal met 3500 worden verminderd in het kader van een tweejarig saneringsprogramma. Dit heeft Yamaha gisteren be kendgemaakt. Yamaha heeft in het eind april af gelopen boekjaar een verhes ge leden van 44 miljoen dollar (125 miljoen gulden). Het aantal ver kochte motorfietsen verminder de zowel in het binnenland als in het buitenland met ongeveer 25 procent. Reclame Alleen maar zakelijke gegevens vermelden. Dat is vanaf morgen het consigne dat in België geldt voor reclame die voor tabak ge maakt wordt. "Sfeerbeelden" zullen dan verboden zijn. De strengere normen voor de ta baksreclame in België zijn een uitvloeisel van een Koninklijk Besluit dat eind vorig jaar al in het staatsblad verscheen. De beperkingen die morgen van kracht worden slaan op alle rookwaren. Economie DEN HAAG (GPD) - De voorlich ting van artsen en geneesmidde lenfabrikanten aan gebruiksters van de anti-conceptiepil schiet heel vaak te kort. Veel vrouwen die de pil slikken weten te wei nig af van de gevolgen en bijwer kingen van de pil op korte en lan gere termijn. De gebrekkige voorlichting is er waarschijnlijk de oorzaak van dat één op de vijf vrouwen een zware pil slikt, ter wijl er allang lichtere pillen zijn met minder kans op bijwerkin gen. Eén op de 10 vrouwen gebruikt de prikpil, die er door z'n hoge dosis in één keer ongunstiger uit springt wat betreft bijwerkingen, zoals een langere periode van on vruchtbaarheid. Deze gegevens komen uit een on derzoek van de Consumenten bond onder bijna 1500 vrouwen van 17 tot 50 jaar. Veel vrouwen vinden dat ze van hun arts onvol- doende informatie krijgen over de pil en alles wat aan het pilge bruik vast kan zitten. Veel artsen beslissen zelf voor de vrouw over de soort pil die ze gebruiken met het gevolg dat bij het veranderen van arts de pil vaak mee-veran- dert. In de bijsluiters die de fabrikanten bij hun produkten voegen om de gebruikers te informeren ont breekt vaak informatie over de werking van de pil en over de bij werkingen op langere termijn. De Consumentenbond vindt het dringend noodzakelijk dat dui delijker bijsluiters worden inge voegd. Over de pilcontrole bestaat veel ontevredenheid. Vrouwen weten over het algemeen ook niet wat ze van zo'n controle kunnen en mogen verwachten. Een behoor lijk aantal vrouwen wordt hele maal niet gecontroleerd maar krijgt zonder meer een nieuwe voorraad pillen of een nieuwe prik. Verder voelen veel pilge- bruiksters zich niet als patiënt behandeld. Psychische bijwër- kingen worden maar al te vaak weggewuifd: ze moeten er maar mee leren leven, aldus de Consu mentenbond. Konsumenten Kontakt heeft in een onderzoek geconstateerd dat bij een op de honderd zwanger schapstesten de uitslag vals is. Jaarlijks gaan er ongeveer 150.000 kikkerproeven-thuis over de toonbank a raison van zo'n 25 gulden. Ze zijn over het algemeen redelijk betrouwbaar, maar het is verstandiger om naar de huisarts of de Rutgersstich- ting te gaan. Het onderzoekje bij de huisarts is gratis (althans voor ziekenfonds patiënten) en betrouwbaarder omdat de kans op 'technische fouten' kleiner is. Ook bij de Rut- gershuizen is een simpele test goedkoper dan de test-het-thuis- produkten, aldus KK. BRUSSEL (ANP) - De Eu ropese staalindustrie zal haar produktiecapaciteit nog met 26,7 miljoen ton moeten inkrimpen. Dat is gisteren in Brussel beslist door de EG-commissie. Gisteren heeft de commissie beslo- ten met hoeveel de produktieca paciteit van het staal in elk van de EG-lidstaten nog moet wor den verminderd. Ook de produktiecapaciteit in Ne derland moet nog dalen. Voor Hoogovens komt dat neer op een miljoen ton minder. De Europe se Commissie voor concurrentie- zaken, de Nederlander Frans Andriessen zal vanmiddag op een persconferentie een toelich ting geven op de commissiebe- sluiten. 30 juni was de uiterste datum die de EG-commissie zichzelf gesteld had voor het ne men van een besluit. De staalplannen die de regeringen van de EG-landen in Brussel hebben ingediend voorzien in de afbraak van ongeveer 18 miljoen ton aan staalproduktie. Vorige week in Luxemburg, tijdens een Europese staalraad, liet Euro pees industriecommissaris Etienne Davignon al weten dat dit onvoldoende was. Nu blijkt dus hoeveel te weinig, namelijk 8,7 miljoen ton. Volgens de EG- commissie kan de Europese staalindustrie slechts gezond draaien als er eind 1985 niet meer dan 115 120 miljoen ton staal in Europa wordt geproduceerd. Alle staalplannen die de regerin gen van de EG-lidstaten in Brus sel hebben ingediend, heeft de EG-commissie minitieus onder zocht, zo zegt ze in een medede ling die gisteren in Brussel werd uitgegeven. De EG-commissie rekent erop dat als gevolg van toekomstige vormen van samen werking de uiteindelijke vermin dering van de Europese staal- produktiecapaciteit op 30 mil joen ton zal uitkomen. De com missie blijft verder van mening dat een verlenging van het sys teem van opgelegde produktie- beperkingen tot eind 1985 nood zakelijk is. Eind juli moeten de ministers van economische za ken van de tien EG-landen daar over een besluit nemen. De EG-commissie dringt er verder bij de ministerraad op aan zo snel mogelijk maatregelen vast te stellen voor het opvangen van de sociale gevolgen van de her structurering van de Europese staalindustrie. Het opdoeken van nog eens bijna 27 miljoen ton aan produktiecapaciteit zal ongetwij feld nog een groot aantal banen kosten, maar hoeveel exact is nog niet bekend. Wel is bekend dat er in 1977 in Europa nog 743.000 mensen in de staalindus trie hun brood verdienden. In 1982 waren dat er nog maar 543.000 en in mei van dit jaar was hun aantal al geslonken tot 500.000. ROTTERDAM - Het openbaar lichaam Rijnmond en de Nederlandse Middenstandsbank hebben gisteren een overeenkomst getekend voor het zogenaamde "Startfonds Rijnmond". Deze stichting heeft tot doel de bedrijvig heid in het ernstig door werkloosheid getroffen Rijnmondgebied te stimuleren. Op de foto: Rijnmondvoorzitter Van der Louw en de voorzitter van het Startfonds A. Stouthandel zijn zichtbaar tevreden met deze samenwer king. (Foto ANP). Van der Doef (PvdA): (van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - "Omdat de bankwe reld bang is voor nog een c ROTTERDAM (ANP) - De prijs van LPG (autogas) gaat met in gang van morgen met 1,7 cent per liter omlaag. Deze prijsverla ging, die gisteren werd aange kondigd door BK-gas (Shell) en zal worden gevolgd door de an dere oliemaatschappijen en de vrije pompen, is een gevolg van dalende prijsnoteringen op de in ternationale produktenmarkt. Met ingang van 1 juli gaat een li ter LPG bij zelftankstations ge middeld 77,9 cent kosten. Morgen worden de prijzen van su per- en normale benzine met ge middeld 11,4 cent per liter ver hoogd als gevolg van de stijging van de accijns op benzine. Bij de zelftankstations gaat de automo bilist dan 183,8 cent betalen voor een liter super en 177,8 cent voor een liter normale benzine. De prijs van dieselolie blijft onver anderd op 112,2 cent per liter. rent, laat het kabinet het aandeel van RPS en Postgiro in de markt voor zakelijke kredieten verder afkalven. Het gaat niet alleen om het renderend voortbestaan van de PTT-gelddiensten, het gaat ook om behoud van van het aan deel dat ze nu in handen hebben. Aan dat laatste gaat het kabinet volstrekt voorbij. Dat is voor ons niet aanvaardbaar". Dat zegt PvdA-Kamerlid en voor malig staatssecretaris voor PTT- zaken J. van der Doef in reactie op de kabinetsplannen voor een gekortwiekte Postbank, waarin Postgiro en Rijkspostspaarbank moeten samensmelten. Afwij kend van het oorspronkelijke wetsvoorstel van zijn partijge noot en toenmalig minister van financiën Duisenberg (1977) voorziet het gepresenteerde plan niet in bevoegdheden commer ciële kredieten te verstrekken voor de middellange en lange termyn. Anders gezegd: volgens het huidi ge kabinetsplan zal het bedrijfs leven niet bij de Postbank kun nen aankloppen voor leningen ten behoeve van nieuwe gebou wen of machines. Postgiro en RPS krijgen dus niet een aan al gemene banken gelijkwaardige concurrentiekracht. "Gevolg zal zijn, dat het zakelijk tegoed bij de PTT-gelddiensten verder zal teruglopen", aldus Van der Doef. Hij verwijst daarbij naar de komst van een nationaal beta lingscircuit (NBC), dat de giro diensten van PTT en banken aaneen zal klinken. Voor salaris- overschrijvingen door bedrijven is het dan niet meer nodig een tegoed aan te houden op ver schillende rekeningen. Bij het ontbreken van gelijke concur rentiekracht zal de Postgiro daarvan de dupe zijn. Volgens de PvdA-woordvoerder moet het streven van zijn partij niet langer worden bezien in het licht van ideologieën of linkse stokpaardjes: de Staat die de Postbank in een voordelige (con currentievervalsende) positie plaatst om het monopolie van de handelsbanken te doorbreken. "Daar gaat het ons niet om. We zijn voor een aan andere banken volwaardige Postbank. Met alle faciliteiten, maar dan ook op de zelfde condities". Wel verwacht hij dat een volwaar dige Postbank "uitermate heil zaam voor de dienstverlening aan de consument" zal werken. Van der Doef: "Het zijn nu een maal maar een paar handelsban ken die in Nederland - met el kaar - de dienst uitmaken". De Financial Times, de Britse kwaliteitskrant die in elke kiosk opvalt omdat hij op roze papier is gedrukt, mag graag voor zichzelf reclame maken met de leuze: 'Geen Financial Times, geen commentaar'. Die reclame gaat dan gepaard met de foto van een sip kaken de zakenman die géén roze krant onder de arm heeft, en dus met zijn wél goed geïnfor meerde (want de Financial Ti mes lezende) collega's niet kan meepraten over de financiële en economische problemen van de dag. Als deze reclame enig waarheids gehalte heeft, dan moeten er in het Verenigd Koninkrijk én op het vasteland van Europa de laatste tijd heel wat zakenlie den, industriëlen, beursgan- gers en dergelijke geldverdie- ners 'geen commentaar' heb ben, want de Financial Times is nu al een maand niet ver schenen. door Henk Dam De staking, waarbij aanvankelijk niet meer dan 24 mensen be trokken waren, heeft de krant sinds begin juni platgelegd, en er daarmee onder meer voor gezorgd dat de Lagerhuisver kiezingen van 9 juni niet kon den worden beschreven. Het verlies tot dusver: 4 miljoen pond (18 miljoen gulden). Het is een bekend feit: het uiterst strijdbare technische perso neel in het Londense kranten centrum Fleet Street en hun vakbonden leggen om het min ste of geringste het werk neer. Het produktieverlies bij de Britse kranten als gevolg van al die stakingen is, in vergelij king met bijvoorbeeld Neder land, enorm. Het vervelende voor krante-eige- naren en -lezers is, dat enkele tientallen (en soms zelfs nog minder) mensen er maar mee hoeven te stoppen om het hele produktieproces stil te leggen. Ook bij de Financial Times heeft een op het oog futiele aanleiding die slechts enkele werknemers betrof, de huidige langdurige en kostbare staking in werking gezet. Het conflict gaat om de betaling van een groep werknemers die bij de twee drukpersen van de Financial Times werken. Deze 'machine managers', zoals ze officieel heten, houden zich onder meer beziè met het klaarmaken van de pers, en het controleren van inkt en platen. De bedrijfsleiding van de Finan cial Times heeft onlangs enke le produktiviteitsvoorstellen gedaan waarmee deze werkne mers, allemaal lid van de vak bond NGA, wel akkoord willen gaan, mits ze er wat salaris bij krijgen. Die eis kan de Finan cial Times onmogelijk honore- Het geval wil namelijk, dat nog een tweede groep werknemers bij de drukpersen werkt. Deze werknemers, lid van de vak bond Sogat, doen wat minder hoog in aanzien staand werk, en krijgen dus ook minder be taald, namelijk 87,5 procent van het NGA-salaris. Met de Sogat is de Financial Ti mes al wél tot overeenstem ming gekomen. Zou nu de NGA wat extra krijgen, dan zouden de Sogat-mannen ogenblikkelijk ook meer eisen etc. Het verleden heeft name lijk geleerd dat de rapen gaar zijn als er ook maar iets aan het subtiele evenwicht tussen NGA- en Sogat-salarissen ver andert. Zowel in 1980 als in 1982 braken er bij de Financial Times sta kingen uit, omdat er getornd leek te worden aan de verhou ding tussen de twee salaris groepen. En dat, terwijl geen van de betrokken werknemers te klagen heeft. De NGA-leden bijvoorbeeld verdienen meer dan 6000 gulden bruto per maand. Dat vinden ze niet genoeg, en wat ze extra willen, komt neer op nog eens 250 gulden per maand erbij. „Nee", zegt de Fi nancial Times en zo komt het dat een snel groeiende Britse krant, die het afgelopen jaar zowel waar het de oplage als de advertenties betreft grote suc cessen heeft geboekt, nu al een maand niet te krijgen is. Juist dat succes maakt de sta king voor de bedrijfsleiding van de krant extra zuur. De Fi nancial Times heeft momen teel een oplage van 228.000 stuks. Die oplaag is na een, ge zien de beperkte lezerskring waarop de Financial Times zich richt, spectaculaire reeks stijgingen tot stand gekomen en de verwachtingen waren tot voor kort dat spoedig zelfs 275.000 kranten zouden moe ten worden gedrukt. Dat alles komt, omdat de Finan cial Times de laatste jaren zich in toenemende mate heeft ont wikkeld van een krant die uit sluitend bestemd was voor de 'City' (het Londense financiële centrum), tot een dagblad dat zich tot de financieel- en eco nomisch geïnteresseerden in heel Europa richt. Juist de laatste maanden heeft de Britse krant concurrentie gekregen van een Amerikaans dagblad, dat zich op hetzelfde lezerspubliek in Europa richt, de in Nederland gedrukte Wall Street Journal. Dat heeft het voor de NGA extra aantrekke lijk gemaakt de poot stijf te houden. Deze sluwe vakbond, die inmid dels al zijn bij de Financial Ti mes werkende leden (279 men sen) heeft opgeroepen tot sta king en er bovendien voor heeft gezorgd dat het gedeelte van de oplage dat in Frankfurt werd gedrukt, ook niet meer kan verschijnen, begrijpt best dat door die concurrentie elke dag de druk op de bedrijfslei ding om maar toe te geven ver der toeneemt. Voltallig personeel ontslagen GROUW (ANP) - De directie van het houtverwerkende bedrijf Halberts-* ma b.v. in Grouw heeft gisteren aan alle 450 werknemers ontslag aange zegd. Dit in afwachting van onderhandelingen met een mogelijke gega digde die het in financiële moeilijkheden verkerende bedrijf wil over nemen. De directie heeft dit meegedeeld. Het bedrijf draait in elk geval door tot morgen wanneer de vakantie be gint. De provincie Friesland en de gemeente Idaarderadeel staan sa men garant voor een bedrag van een miljoen gulden en daarmee zijn de salarissen van het personeel gedekt. De lening is verstrekt door de plaatselijke Rabo-bank. AANDELEN binnenland doorlopend donderdag 30 juni 1983 (tot 12:29 uur) ahokf vk 157.50 sk Sr 160.000 «s Sr 34340+ 35200+ Si- heineken K>9 hoogovensc ixi «55 3370 'SS kon olie 13080 13140 nedltoyd 9870+ 9740 SS 18740 pakhoed phikps rodamco 30350 5540 30320 29/50 unrteïerc 206-50 207 500 volk stevc 12350 iSS 2 perloden $d 16150 163.00 375.20 150540 158.00 175.50 120.00 377.00+ 150240 89.00 15640 17500 378.00 380 00 gel delft c geroc grasso 125.000 130 60+ 6050 51240 705o!o0 377.00 telegraaf c tilb.hyp. c buitenland asas phil morris polaroid schlumborg beleggingsinst. leveraged 168.00 16 nwyoriund 1210.00 123 tokyo pac. 101.00 10 OBLIGATIES staatsleningen bng I bg 11 Va 82-07 115.00 bg 10*482-07 112.40 bg 10 80-88 10500 I bg9Vz 82-07 103.20 bg 9 83-06 99.40 bedrijfsleven bmh 9Vj 83-93 nibo8Vz83-98 rvnb7'/4 83-91 102 90 103.10 nmbs 8*4 71 nmb s Th 78 146. pandbrieven fgh 11 81-88 102. fgh 9 78-86 98. fgh 9 83-92 98. fgh 7% 77-85 98. ra» 11 8048 104 rabh 8V» 77 98. 103.10 101.35 10550 100.90 parallelmarkt officieel toegelaten 302.00 300.00 woltl 2425.00+ indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Staatsleningen - nw 3 langl - 3-5 jaar - 5-8|aar - meer dan 8 jr BNG leningen Bankleningen Pandbrieven goud en zilver Goud:: Noterir buitenlands geld VERKLARING DER TEKENS - gedaan en laien - vonge koers 3 citatie nol geschorst 110,25 114.25 12.35 2!85 Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) L shilling (100) 100) 3,20 4,00 Er mocht vandaag, op de Amster damse Effectenbeurs, niet worden gehandeld in de aandelen Enkele maanden geleden koester de de PGGM al belangstelling voor Wereldhave, maar de besturen van beide ondernemingen konden het Bij de start van de handel gaven de internationals over de gehele li nie een herstel te zien en als be langrijkste oorzaak werd de ople- Hoogovens ging begin beurs met ruim f 1 naar boven, hetgeen voor al werd toegeschreven aan buiten landse vraag. De overige interna tionals gaven winsten te zien uit eenlopend tot bijna f 1 De banken openden goed prijshou dend en de verzekeringen waren, licht verdeeld. Vqn de hypotheek banken was de WUH enkele dub beltjes lager en de FGH f 1.60 ho ger Van de uitgevers steeg Elsevier met f 7 tot f 350 De scheepvaart was eveneens in herstel en ook de bouw trok wat aan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11