C Grote opknapbeurt oude dorpskerkhof LMHC" op til Protestmars tegen hondepoep Uitbrander voor gemeentebestuur Naamsverandering Kinder dagverblijf zeker van steun raad Dat kan nietWarmond V) Leiderdorp 'met spijt' uit woon wagenschap Voorstel B en W Leiderdorp kost bijna ton Leiderdorpse VUT-stimulans uitgesteld 1 erreur Warmondse jeugd is vervuiling stoep en speelplaats beu speedboten Lagendijk AGENDA Weer drie granaten op strand gevonden LEIDERDORP Wanneer blijkt dat er in Leiderdorp behoeft be staat aan een kinderdagverblijf, zal dit initiatief kunnen rekenen op de steun van een grote meer derheid in de gemeenteraad. Dit bleek gisteravond bij de be spreking van een brief van de be langengroep "Kinderdagver blijf' door de Leiderdorpse ge meenteraad. Hierin is gevraagd om te voorzien in huisvesting voor een nog te realiseren kinderdagverblijf, waarbij gedacht werd aan een leegkomend schoolgebouw. De nadruk kwam echter te liggen op het bestaansrechts van een der gelijke vorm van kinderopvang. De belangengroep richt zich met haar opvang op kinderen van 0—4 jaar. Indien aangetoond kan worden, dat er in Leiderdorp be hoefte is aan een dergelijk kin derdagverblijf, wil de meerder heid van de raad hierin meewer ken. De belangengroep heeft reeds con tacten met de Wetenschapswin kel Leiden, die een gericht on derzoek naar deze behoefte zal gaan houden. WARMOND/DEN HAAG - Een fikse uitbrander. Die moest het gemeentebestuur van War mond gisteren in Den Haag bij de Raad van State incasseren. Aan de orde was het beroep dat Warmonder Van Winsen had aangetekend tegen de pro vinciale goedkeuring van een gemeentelijk bestemmings plan (plan Schipholspoorlijn) waarbij een fietspad is gepro jecteerd over zijn bedrijfster rein. Van Winsen vreest dat bij door gaan van de plannen zijn agra rische bedrijf in de knel komt. In deze zaak, die al dateert van 1977, was het tot nu toe nog nooit tot een gesprek gekomen tussen Van Winsen en een ver tegenwoordiger van de ge meente ondanks het feit dat Van Winsen middels het aan bieden van alternatieve moge lijkheden pogingen daartoe in het werk had gesteld. De staatsraden Van der Lee en De Koster vonden de houding van het Warmondse gemeente bestuur onbegrijpelijk. "Dit kunt u een burger van uw ge meente niet aandoen. U kunt niet iemand vijfjaar lang in on zekerheid laten verkeren", kreeg wethouder Van Scha- gen, die namens de gemeente Warmond het woord voerde, te horen. De zitting verliep voor de ge meente trouwens toch niet bij ster fortuinlijk want de verte genwoordiger van het provin ciebestuur kwam met de me-, dedeling dat Gedeputeerde Staten, die aanvankelijk ak koord waren gegaan met het fietspad-tracé, bij nader inzien niet meer zo enthousiast wa ren. Mede vanwege de finan ciële consequenties. Stad en rand DINSDAG 28 JUNI 1983 Gezien band met Oegstgeest OEGSTGEEST - De Oegstgeester hockeyclub LMHC krijgt hoogstwaar schijnlijk de gevraagde gemeentegarantie die nodig is om het gewenste kunstgrasveld te realiseren. Nadat eerder het Oegstgeests college van B en W het voorstel had gedaan om garant te staan voor het verwachte exploitatietekort van het veld, 9000 gulden per jaar, steunde gisteravond ook de meerderheid van de raadscommissie van openbare werken dit voorstel. Tevens ging de commissie akkoord met het verlenen van een gemeentegarantie voor aflossing en rentebetalingen over de geldlening van 160.000 gulden. Dit bedrag komt de hockeyclub nog tekort om de aanleg van het kunst grasveld (totale kosten 570.000 gulden) mogelijk te maken. Zowel de WD- als de CDA-fractie stemden in met het voorstel van B en W. De kleinere partijen in de Oegstgeester gemeenteraad daarentegen (PvdA, D'66 en PPR) lieten weten nog de nodige twijfels te hebben en wensten om die reden nog geen definitief standpunt over de financiële bijdrage van de gemeente in te nemen. Kuntze (WD) achtte het verlenen van gemeentegarantie wel verant woord. "De risicofactoren zijn voor de gemeente gering. Als het mis gaat met de exploitatie en dit zal waarschijnlijk al na het eerste jaar blijken, dat heeft de kunstmat altijd nog waarde. Dat is een prima on derpand", zo meende Kuntze. Daarnaast vond hij de besparing door een vermindering van de onderhoudskosten voor het gehele hockey- complex (ongeveer 20.000 gulden per jaar) goed opwegen tegen de ge meentelijke bijdrage van 9000 gulden. Ook CDA-raadslid mevrouw van de Bend-den Ouden stond juichend achter het voorstel. Vooral het particulier initiatief van de vereniging viel bij haar in goede aarde. Wel verlangde Van de Bend van het hoc- keybestuur op korte termijn een discussie over de naamgeving van de club. "Geizen de banden met en de verplichtingen aan de gemeente Oegstgeest" achtte zij een eventuele naamswijziging wel op haar plaats. De aanwezige voorzitter van de Leidse Mixed Hockeyclub, Goslings, kon deze gedachte wel onderschrijven en zegde hierop toe dat zo'n discus sie inderdaad spoedig zou kunnen plaatsvinden. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp stapt definitief uit de gemeenschappelijke regeling Woonwagenschap Rayon Leiden. Hiertoe werd gisteravond in de gemeente raad besloten. De woordvoerders van de ver schillende partijen uitten hun spijt, dat het zover moest komen. Wanneer de andere gemeenten, net zoals Leider dorp en Zoeterwoude, een ei gen woonwagenkamp had den ingericht, was het nooit zover gekomen, was de dui delijke teneur. J. Tieken (CDA) verweet de an dere gemeenten laksheid, J. de Waard (WD) sprak zelfs van bewuste tegenwerking. Ook wethouder Gehner had lie ver gezien dat de samenwer king was blijven bestaan. Zij speelde al met plannen om samen met de andere ge meenten het beheer van de woonwagens over te nemen. Wat de financiële consequen ties voor de gemeente Leider dorp zullen zijn, is nog niel precies bekend, wèl dat zij za) uittreden per 1 januari 1985. LEIDERDORP - De oude begraafplaats achter de hervormde kerk in de Leiderdorpse Hoofdstraat krijgt een grote opknapbeurt. Er worden beplantingen aangebracht en paden aangelegd, enige graven verplaatst en de oude muur zal opnieuw worden opge metseld. De kosten van de opknapwerkzaamheden bedragen ongeveer 95.000 gulden. B en W van Leiderdorp hebben dit onlangs besloten. Al jaren vraagt vooral de Leider dorpse CDA-fractie om een op knapbeurt voor het oude kerk hof. Het geheel verkeert nu in een zeer slechte toestand: graven zijn ingevallen en de muur rond het kerkhof is op vele plaatsen beschadigd. In eerste instantie zou het kerkhof opgeknapt worden tegelijkertijd met de aanleg van een dorps plein voor de hervormde kerk. Enkele maanden geleden is ech ter duidelijk geworden dat de ge meente Leiderdorp en de kerk voogdij van de hervormde kerk geen overeenstemming konden bereiken over de aanleg van het dorpsplein. Struikelblok was de vraag of er wel of niet auto's op het nieuwe plein mochten ko men. De gemeente Leiderdorp wilde dat wel beperkt toestaan om bijvoorbeeld de markt die naar het nieuwe dorpsplein zou verhuizen te kunnen opbouwen. Maar de kerkvoogdij wees dat van de hand. Er mocht geen en kele auto op het plein komen, stelde de kerkvoogdij, bevreesd dat het plein al gauw als parkeer terrein zou dienen. Omdat de aanleg van het dorps plein nu van de baan is, wordt de reconstructie van het kerkhof als een apart werk uitgevoerd. De werkzaamheden zullen met gro- LEIDERDORP - Het stimuleren van vervroegde uittreding (VUT) gaat bij de gemeente Leiderdorp voorlopig niet door. Het lag in de bedoeling om mensen die op 61- jarige leeftijd vervroegd met pensioen wilden gaan een uitke ring ineens te geven als compen satie voor de daarmee gepaard gaande teruggang in inkomen. Het voorstel, waarin deze uitke ring geregeld zou worden is uit eindelijk niet ter goedkeuring aan de gemeenteraad voorge legd. Volgens wethouder Gehner, in de functie van loco-burgemeester, spelen vele gemeenten met een dergelijk plan en wil de regering deze kwestie nu eerst zelf be spreken. De gemeente Leider dorp zal nu afwachten, wat er uit dit overleg naar voren komt, voordat zij zelf tot uitvoering van haar plannen overgaat. De raadsleden werden gisteravond wel in de gelegenheid gesteld hun mening over de voorgeno men plannen naar voren te bren gen. CDA woordvoerder van Jaarsveld vond dat er in een tijd van bezuinigingen geen plaats is voor extraatjes. Mevr. Huigen (WD) daarentegen vindt dat het plan maatschappe lijk aanvaardbaar is als er een doel tegenover staat. In dit geval bijvoorbeeld het aan werk hel pen van schoolverlaters. Wethouder Gehner beaamde dit en voegde eraan toe, dat de extra- stimulering bij vervroegde uit treding voor de gemeente ook nog meer geld in het laadje zou brengen. Schoolverlaters zijn goedkopere werknemers dan 60 plussers. te voorzichtigheid worden uitge voerd. "Omdat de juiste plaats waar de begravingen in het verle den hebben plaatsgevonden niet bekend is, zal met zo min moge lijk verplaatsen weer een com pact grafgedeelte moeten ont staan. Daar waar stenen ontbre ken zullen de grafplaatsen min of meer gesuggereerd worden door het aanbrengen van taxusplan- ten", staat in het ambtelijk ad- "Door wat te schuiven met de gra ven en gebruik te maken van het niet meer als grafruimte herken bare noordelijk deel kan een pas sende beplanting worden aange bracht en ruimte worden gere serveerd voor een eventueel te plaatsen herdenkingsmonu ment", aldus het advies. De in richting wordt wel zodanig dat er geen grote open ruimten ont staan waar kinderen zouden kunnen spelen. Het nieuwe kerk hof moet een "piëteitsvolle ruim te" worden. Nieuw De muur langs de Kerklaan is ook hard aan een opknapbeurt toe. "Als gevolg van de leeftijd van de muur en de druk van de vlak achter de muur staande bomen is deze op vele plaatsen gescheurd, gekanteld en van de fundering de Leiderdorpse Hoofdstraat. Verzakte graven geschoven", zp staat geschreven. Het is nodig om de gehele muur te slopen en opnieuw op te met selen. Er zal dan geen gebruik worden gemaakt van de oude stenen. De mogelijkheid is wel aanwezig om de muur voorzich tig te slopen, de stenen af te bik ken en dan weer te gebruiken. Maar de hoge kosten van deze werkmethode en de slechte kwa liteit van de oude stenen laten de keus vallen op een geheel nieu- In Valkenburg: ir>rr\ WARMOND - Over het opschrift van hun spandoeken hebben Je roen, een naamgenoot, Miranda, Sander en Esther, vijf leerlingen van De School met de Bijbel, al nagedacht: "Hondepoep niet op de stoep", doen ze gniffelend konde van hun vondst. En ze we ten zeker dat ze zaterdag van de partij zullen zijn. Vanuit Park Groot Leerust zal die dag een grote stoet kinderen vertrekken om te demonstreren tegen de enorme overlast van lukraak op Warmondse openbare speel plaatsen en troittoirs gedepo neerde hondepoep. Reeds gesignaleerde sceptici die beweren dat deze actie is be dacht door volwassenen die zich groen en geel ergeren aan zo'n door Wim Koevoet onwel riekende brij onder hun schoenzolen maar hun ongenoe gen geen demonstratie waard vinden en daarom hun kinderen het vuile werk laten opknappen, dienen nadrukkelijk op de vin gers te worden getikt. Ook de achteloze hondebezitter die zal worden geconfronteerd met uit sluitend jeugdige demonstran ten en daarop bagataliserend rea geert, maakt een grote vergis sing. De organisatoren van de demon stratie zijn volwassenen (van de Warmondse Jeugdraad) en een hondehoop is nog lang geen Pershing-raket. Allemaal waar. Maar dat het hier toch een se rieus probleem betreft zal bij voorbeeld wethouder Liesbeth Dalhuisen (PW) ruiterlijk erken nen. Voor de vervaardiging van haar 'Openlucht speelplan' is zij indertijd nagegaan welke wen sen er onder de Warmondse kin deren leven. Behalve cross-ba nen, meer speelruimtes en -tui nen vroeg de Warmondse jeugd ook nadrukkelijk om maatrege len tegen hondepoep. Dalhui- sens fractie legde niet lang daar na een nota op haar bureau, 'War mond Hopenloos!', getiteld. Cij fers uit dit stuk onderstrepen de ernst van het probleem: in War- Jeroen Corte, in het midden tussen vriendjes en vriendinnetjes, maakte de winnende tekening voor de demonstratie tegen hondepoep. (foto Holvast) mond leven ongeveer 375 hon den die per dag gemiddeld 135 kilo poep en 315 liter urine af scheiden. Veel van die uitwerp selen komen terecht op plaatsen waar kinderen spelen. En vervol gens "onder onze schoenen en aan "onze broek. "Bah!!!" De Warmondse kinderen namen vervolgens zelf een initiatief. Zij deden massaal mee aan een te kenwedstrijd. De beste tekening zou worden afgebeeld op twintig borden die zaterdag door de win naar, Jeroen Cortès (midden op de foto), de grond in zullen wor den geslagen. Op Jeroens teke ning staat: "Hier spelen kinderen die hondepoep vies vinden". Daaronder zijn een jongen en een meisje te zien alsmede een viervoeter die zojuist zijn behoef te op een grasveld heeft gedaan. "Kijk eens", zegt de wijzende jongen. "Bah!!!", reageert het meisje. Jeroen en zijn klasgenootjes twijfe len wanneer ze worden gevraagd of ze denken dat die borden iets zullen uithalen. "Ze moeten ze gewoon een gulden laten beta len. Als straf. Dat gebeurt toch ook als iemand door het rode licht rydt", zegt hij. Esther wil toch duidelijk gesteld hebben dat de demonstratie niet is gericht tegen de honden maar tegen hun argeloze bezitters. "Ze moeten hun honden in hun eigen tuin laten poepen. Dan kunnen ze het daarna opscheppen", vindt ze. Jeroen Cortès en de andere Jeroen vertellen verontwaardigd over hun reeds opgedane ervaringen met hondebezitters: "We waren laatst aan het voetballen en toen zagen we dat een meneer zijn hond op ons veld liet poepen. We zeiden dat-ie dat niet moest doen. Maar hij bleef gewoon staan. Toen kwam zijn vrouw er bij en die had ook een hond bij zich die ze er vlak naast liet poe pen". Zonde Sander en Esther grijpen de gele genheid aan om wethouder Dal huisen erop te wijzen dat de speelplaatsen in hun dorp "veel te dicht op elkaar liggen". Kinde ren die in de Dorpsstraat wonen, of in de Van Mathenessestraat moeten eerst een kwartier fiet sen alvorens ze in de Ganzewei, waar zo'n beetje alle speelplek ken liggen, kunnen voetballen, klimmen enz. "En als je er dan eindelijk bent moet je alweer naar huis", zeggen ze. Ook Koudenhoorn komt ter spra ke. Alle vijf zijn ze tegen de brug naar het eiland. Jeroen Cortès: "Ik denk dat alle mensen hun honden daar gaan laten poepen en dat de honden achter fazan ten, meeuwen en andere beesten gaan jagen. Ze zeggen nou wel datje maar op een derde deel van het eiland mag maar er komen geen hekken dus iedereen kan overal naar toe gaan. Ik vind het zonde van de natuur die je daar hebt". De verslaggever probeert de onte vredenheid over de speelvoorzie- ningen in Warmond weg te ne men door te wijzen op de komst van de kinderboerderij, nabij de Ganzewei. Maar: "Wat hebben we daar nu aan. Het stikt hier al van de boerderijen". VALKENBURG/WARMOND - Speedboten oefenen een ware terreur uit op het Gat van Lagen dijk, de zandafgraving in valken burg. Door dé hoge snelheden en de grote golven die de boten ver oorzaken wordt het werken op het meer soms onmogelijk ge maakt. Aldus postcommandant Haasnoot van de rijkspolitie, te water. Bovendien ondervindt de beroeps vaart die het in het meer gewon nen zand vervoert, veel hinder van de speedboten als ze rake lings voor de boten langs sche ren. De beroepsvaart maakt ge bruik van zogenaamde duwbo ten. Voor bestuurders van derge lijke boten is het heel moeilijk om te schatten op welke afstand een speedboot kruist. Maar vooral bij het verplaatsen van zandwininstallaties en bij las- werkzaamheden zijn hardvaren- de speedboten zeer hinderlijk. Het werk moet soms worden ge staakt. Verzoeken om een beetje medewerking sorteren veelal geen effect. De rijkspolitie te water gaat stren ger optreden tegen motorvaar tuigen op het Gat van Lagendijk, die daar trouwens helemaal niet mogen varen. Dat is volgens postcommandant J. Haasnoot van de politie te water in War mond ten strengste verboden. Nadat de politie vele malen heeft gewaarschuwd zijn dezer dagen de eerste bekeuringen uitge deeld. DINSDAG Leiden Stadhuisplein - Anjeractie: concert, Nieuw Leven 20.00 uur; concert Leidsch Politie Muziek Gezelschap, 20.45 uur. Vredeskerk - schnjfavond Amnesty In ternational, 19.30 uur. Bevrijdingskerk - schrijfavond Amnes ty International, 20.00 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie voor financiën, 19.30 WOENSDAG Leiden Stadhuisplein Anjeractie: méyoretten- show Pauline Junior, 14.00 uur; con cert Wardle High School Brass Band, 14.15 uur; kindertheater Pluisje, 15.00 uur; majorettenshow Koper Girls, 16.15 uur; concert Leidse Harmonie kapel, 20.00 uur. Pieterskerk - Anjeractie: concertpro gramma Ex Animo, Toonkunstor kest, Toonkunstkoor, Petra Jeugd koor en Rijnlands Christelijk Man nenkoor, 20.00 uur. Zuid-West - Anjeractie: muzikale rond gang Allegro Vivace, start op Berlage- straat, 19.30 uur. Professorenwijk Anjeractie muzi kale rondgang De Burcht, start op Le vendaal, 19.30 uur. K&O, Oude Vest 45 - kinderfilms, 14.30 Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat - films: "Blauwe mannen van Marokko", 14.30 uur; "The lion hunters", 15.00 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 24 juni tot 1 juli door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. «9000. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd.- Kruisge- bouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spo- reekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, "spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. WASSENAAR De Wassenaarse strandpolitie heeft vanmorgen wederom drie granaten op het strand gevonden. Er liggen nu in totaal zes van deze projectielen te wachten op de Explosieven Opruimings Dienst, die ze on schadelijk moet maken. De vindplaats is dezelfde als waar zo'n vier weken geleden ook al een granaat tot ontploffing is ge bracht, onderaan de strandaf- gang Meyendelse Slag. Het ver moeden van de politie dat aan- landige wind het zand op die plek wegwaait en de granaten daardoor blootlegt is verder ver sterkt omdat er de afgelopen da gen zo'n wind stond. De strandpolitie vermoedt dat op de bewuste plaats eens een op slagbunker van een kustbatterij heeft gestaan. Grote brokstuk ken muur op de plek bevestigen dat vermoeden. LEIDEN - Ondertrouwd: J.G.W. van Emmerik en M.J. Zwikker; J.A. Brouwer en Y. Welsch; J.H. Brugman en A.A. Bakker; A. van der Meulen en E.M.W. Clasener; G. Klop penburg en J.W. Wiegers; H. Hons- beek en B. Buurman; P.G. Onvlee en G.J. van der Spek; R. van der Bijl en B. Kanaar; E. de Boer en G.M. Leue- ring; A.C. Kulk en E.C.C.A. Janson; R.A. Cramer en I. van Nimwegen; B. van Helden en M. Neuteboom; F. Kamphues en M.J. Hurrelbrinck; R. van der Linden en G.P. van der Steen; H. Smit en C. Lepoeter. LEIDEN - Gehuwd: G.J. Bontje en J.M. de Blanken; A.A.W. van der Meijden en N. Brussee; H. Portegijs en J. Niesthoven; G.J.M. van Noort en C.M. Braggaar; G.N.M. Kragtwyk en G.G.J. Reekers; C.C. Stijger en I. Hillebrand; P.W.G. de Jong en W.J. van Eerten; A.P. van Houten en S.I.C.A. Blok; J.C.M. Rjjs- dyk en J.A.M.M. Verhoeven; F.C.A. Vrjje en H. van der Meer; R.E. de Rooij en J.T. Kolkman; J. Dutry van Haeften en A.E. Gorter; J.J.M. Stou ten en A.J.J. Muilenburg. LEIDEN - Uit een opslagplaats aan de Pasteurstraat zijn gister nacht ruim duizend pakken kof fie gestolen met een waarde van ongeveer 4.000 gulden. De deur van de opslagplaats was op grove wijze opengebroken. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN peen administra Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur). Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van dé opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir N Quakernaat Alg. redactiechef A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef J. M. J. Post Commentaren: R D. Paauw, W F J. Wirlz en A A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin./t J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J.de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C. H. Schrama '(feature) Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2