LEIDSCH DAGBLAD Woensdrecht raketbasis Kabinet moet afblijven van het ontslagrecht Enorme belastingfraude in autohandel Kabinet raadpleegt eerst NAVO voor afstoten kerntaken De Ruiter onthult plek voor 48 kruis raketten HUISMAN TWEEWIELERS b.v. DEREGULERING TT AT,IF, "Energiebedrijven in particuliere handen DINSDAG 28 JUNI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37123 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN postbus 54 2300 ab leiden voor tel.nrs. zie colofon APELDOORN (ANP) - Vijf auto handelaren, afkomstig uit Apel doorn en Teuge, hebben vorig jaar voor ruim 12 miljoen gulden aan omzet voor de belasting dienst verzwegen. Dat is aan het licht gekomen tijdens een giste ren afgerond speurwerk naar een gigantische fraudezaak. Een on derzoek, waarmee een recher cheteam van 12 man een halfjaar lang bezig is geweest. In totaal zijn er 13 verdachten aangehou den. Uit het onderzoek bleek dat vijf hoofdverdachten zich op grote schaal hebben schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte en het indienen van valse aangiften voor de inkomstenbelasting, om zetbelasting en vennootschaps belasting. Bij huiszoekingen in verschillende bedrijven werden alle boekhou dingen, alsmede 35 auto's in be slag genomen. Tevens vond de recherche 13 vuurwapens, waar onder geweren, revolvers en pi stolen. Napluizen van de boek houding vergde enorm veel tijd. Onder meer bleek dat de fraudes ook al in de jaren 1980 en '81 heb ben plaatsgevonden. „Het was echter omderwille van de tijd on doenlijk dat allemaal tot de bo dem toe uit te spitten", aldus de Apeldoornse politie. Volgens het fraudeteam is in ieder geval voor 1 miljoen gulden aan omzetbelasting niet voldaan. Aan inkomstenbelasting en ven nootschapsbelasting werd het rijk voor enkele miljoenen bena deeld. Er werden veel inkopen geboekt, maar verkopen bleven voor een groot deel buiten de boekhoudingen. In alle gevallen ging het om aan- en verkoop van gebruikte wagens van diverse merken. De malafide transacties hadden plaats door het hele land. Intussen is beslag gelegd op diver se panden en ander onroerend goed van de hoofdverdachten, waarmee de belastingdienst nog enigszins aan zijn trekken denkt te komen. HENGELO (GPD) - Veertig demonstranten van ver schillende actiegroepen hebben vanmorgen het oplei dingscentrum van Holland Signaal in Hengelo eni ge tijd bezet gehouden. Om half tien werd de actie beëindigd. Het was de eerste heer dat actievoerders er in slaagden op het terrein van het Hengelose be drijf door te dringen. Omstreeks acht uur klommen de demonstranten over het hek van Holland Signaal en drongen het oplei dingscomplex binnen. Op het dak werden spandoe ken opgehangen. Buiten het terrein bleven nog een kleine vijftig actievoerders achter. Ook daar werden spandoeken opgehouden en leuzen geschreeuwd. De Hengelose politie was snel ter plaatse. Het oplei dingscentrum werd omsingeld door agenten met honden. <r0to anp» FNV en CNV: deuk in rechtspositie werknemers DEN HAAG (ANP/GPD) - De vakcentrales FNV en CNV vin den dat de overheid moet afblij ven van het ontslagrecht. "Een enorme deuk in de rechtspositie van de werknemers", aldus een woordvoerder van de FNV van morgen in een eerste reactie op het kabinetsbesluit de termijn voor het verlenen van een ont slagvergunning terug te brengen tot maximaal een maand. Volgens de FNV zet het kabinet daarmee de zaken op zijn kop, omdat de werkgever zonder par don tot ontslag zal kunnen over gaan als de directeur van het ar beidsbureau dit niet binnen een maand verbiedt. Het CNV vindt dat de regering eerst het advies van werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid had moeten afwachten. "Het is beter dat soort zaken aan de be trokkenen (werkgevers en werk nemers) over te laten dan van bo venaf regelingen op te leggen", aldus secretaris D. van de Kamp. Wel noemt hij het een goede zaak dat de regering de rol van het ge westelijk arbeidsbureau bij ont slagaanvragen niet wil schrap pen, zoals de commissie Van der Grinten heeft geadviseerd. Ook de werkgevers hebben de plannen van het kabinet gisteren met eni ge teleurstelling ontvangen, maar dan omdat deze plannen minder ver strekken dan is gead viseerd door de commissie Van der Grinten. Volgens het Ver bond van Nederlandse Onderne mers (VNO) en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) dreigen de kabinetsbe slissingen de vaart uit de deregu lering te halen en worden de aan vankelijk in de regeringsverkla ring gewekte verwachtingen on voldoende waargemaakt. Het Koninklijk Nederlands Ver bond van Ondernemers onder steunt wel het kabinetsbesluit om ontslagkwesties vooraf voor te leggen aan het arbeidsbureau. Ook is het KNOV blij met het be sluit om niet aan de winkelslui tingswet te tornen. Variabele openstelling zou niet in het be- Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt met enige tijd regen of motregen. Minimumtempe ratuur ongeveer 12 graden, middag- temperatuur omstreeks 18 graden. Matige zuidwestelijke wind. Een depressie boven Zuid-Zweden ver oorzaakt boven de Noordzee en ons land een noordwestelijke stroming, die tamelijk koele lucht aanvoert. Een zwak hogedrukgebied, dat via de Britse eilanden naar ons land trekt, zal deze koele stroming gaan onder breken, waarna er weer iets zachtere lucht ons land kan binnenstromen. In de zachte lucht komt echter veel be- wolking voor, waaruit plaatselijk wat lichte regen of motregen kan val len. De regenhoeveelheden zullen ech ter niet groot zijn. 29 juni 1983 Zon op: 05.22 uur, zon onder: 22.04 uur; Maan op: 00.25 uur, maan onder: 09.05 uur; Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.33 en 19.00 uur, laag- water 02.20 en 14.51 uur. HA, GAZELLE-SUPPORTER! Als jij mag kiezen weet je 't wel: Gazelle. Zo'n sterke, lichte, snelle Van een Gazelle heb je elke dag lol. Dus óp naar ons ais er een -4 komen. Verwen jezelf Levendaal 80 Leiden Tel. 071-131515 5AZELLE fietsen rijden op VREDESTEIN bandei^^ DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (defensie) heeft de vliegbasis Woensdrecht in West-Brabant aangewezen als plaats waar de 48 kruisraketten in 1986 eventueel zullen worden neergezet. Dit staat in een brief die de bewinds man vandaag aan de jemeente Woensdrecht en de Tweede Kamer heeft gestuurd. In maart 1984 moet het overleg met de gemeente Woensdrecht en de provincie Noord-Brabant zo ver zijn, dat de vereiste vergunnin gen voor de boiiw van voorzie ningen worden verstrekt. 'Mocht dit overleg onverhoopt niet tot' een goed resultaat leiden, dan zal de regering haar verantwoorde lijkheid in deze nemen en ge bruik maken van de mogelijkhe den die de wet haar biedt', zo dreigt De Ruiter met het oog op mogelijk verzet van de gemeente en anderen. De daadwerkelijke bouw van de bunkers waarin de kruisraketten moeten komen, de commando posten, en de 650 woningen voor de ongeveer 1100 Amerikaanse militairen die de kruisraketten gaan beheren moet in oktober 1984 beginnen. Met gezinsleden erbij zal de Amerikaanse ge meenschap rond de 2500 perso nen tellen. Daarnaast komen er 100 Nederlandse militairen en evenveel burgers te werken. lang zijn van detailhandel en consument, aldus het KNOV, dat geen moeite heeft met het af schaffen van de uitverkoop. Consumentenbond en Konsumen- ten Kontakt hebben grote moeite met de onzekerheid die weer is geschapen over de op stapel staande wijziging van de Waren wet. De consumentenorganisa ties betreuren het dat de handha ving van de milieuparagraaf in het ontwerp onzeker is gewor den en dat misleidende voe dingsreclame onvoldoende wordt aangepakt. De Vereniging Milieudefensie noemt de plan nen van het kabinet om de regels voor het afgeven van milieuver gunningen te versoepelen "een slag in het gezicht" van de mi lieubeweging. Volgens de ver eniging wordt het milieubeleid opgeofferd aan het bedrijfsbe lang. Waarschijnlijk zal nog deze week, voor het zomerreces van de Tweede Kamer, een debat over het kabinetsbesluit worden ge houden op verzoek van de PvdA. Het IKV en de actiegroep Stop de N-bom hebben al aange kondigd aanstaande zaterdag in Woensdrecht te zullen demon streren. De Ruiter noemt de keuze 'een zui ver technische beslissing'. Vol gens de bewindsman is de beslis sing genomen om de kans op sla gen van het wapenbeheersings- overleg in Genève te vergroten. Met nadruk wijst de minister er op, dat er niet vooruit wordt ge lopen op de definitieve politieke beslissing over het al dan niet plaatsen van kernwapens in ons land. De Ruiter schrijft dat de basis van Woensdrecht de beste mogelijk- heden*biedt om de raketten te herbergen. Op het zuidelijk deel van de vliegbasis is zo veel ruim te beschikbaar, dat wapens en al le nodige voorzieningen binnen de grenzen van het militaire ter rein kunnen worden geplaatst. De keuze voor Woensdrecht komt eerder dan De Ruiter aanvanke lijk had aangekondigd. De minis ter wilde de plaats bekend ma ken, gelijktijdig met het uitbren gen van de Defensienota. Door de problemen rond de kernwa- pentaken zal de nota echter pas laat in het najaar verschijnen. Zo lang kan een keuze voor een ba sis waar eventueel kruisraketten kunnen worden neergezet niet wachten, zonder het voorberei dingsschema in gevaar te bren gen. Het overleg met de Amerikaanse en NAVO-autoriteiten is zo ver gevorderd, dat een keuze moge lijk is, aldus de minister in zijn brief. Daarom heeft hij het parle ment nu alvast ingelicht om da delijkheid te scheppen en een einde te maken aan de geruch tenvorming en onjuiste beeld vorming over mogelijke plaatsen die in aanmerking zouden ko men, aldus de minister. Vereenvoudigde ontslagregeling PAGINA 7 Nederlaag voor regering Italië PAGINA 9 Bond vreest 1000 ontslagen bij Holec PAGINA 11 Vliegb asis nu nog reserve DEN HAAG (GPD) - De vlieg basis Woensdrecht heeft voor de Koninklijke Luchtmacht nu nog de status van „reser ve-basis". De basis wordt al leen gebruikt wordt ais uit- wijkbasis voor vliegtuigen van andere bases in de regio (Gilze-Rijen, Volkel). Zo staat Woensdrecht bekend als een „Collocated Opera ting Base", wat het NAVO- jargon is voor een basis waar op tijdens bijzondere om standigheden en in oorlogs tijd een of meer squadrons van een NAVO-bondgenoot kunnen worden gestatio neerd. Voorts heeft de basis in de NA VO de status van „Lines of Communications Base". Dat is een militair luchtvaartter rein dat wordt gebruikt als overslagplaats voor aanvul lend personele en materiële versterkingen, bijvoorbeeld troepen en wapens die per vliegtuig vanuit de Verenig de Staten naar het strijdto neel in Europa worden ver voerd. Woensdrecht is als zodanig al diverse malen gebruikt tij dens grote Amerikaanse le- geroefeningen in Europa. Op de vliegbasis bevindt zich ook het Depot Straalmotoren van de Koninklijke Lucht macht, waar de straaljager- motoren van de Nederlande- se jachtvliegtuigen worden onderhouden. Ook heeft Fok ker op Woensdrecht een fa briek staan, waar vooral repa ratiewerkzaamheden worden verricht. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren na twee lange ver gaderingen nog geen beslissing genomen over een vermindering van het aantal kernwapentaken. In het kader van de voorberei dingen voor de Defensienota zul len eerst de NAVO-bondgenoten worden geraadpleegd. Er wor den geen concrete plannen voor afstoting van bepaalde taken overlegd, maar slechts de beden kingen -'overwegingen'- van Ne derland tegen het gebruik van kernwapens. Pas na raadpleging van de bondgenoten zal de rege ring concreet beslissen over be houd of afstoting van kernwa- pentakens. Deze keuze wordt in het najaar verwacht. Hiermee heeft het kabinet voorlo pig de problemen rond het de fensiebeleid opgelost. Minister De Ruiter (defensie) wilde aan vankelijk plannen aan de NAVO voorleggen om atoomtaken af te stoten. Hij stuitte echter op ver zet van zijn CDA-collega Van den Broek (buitenlandse zaken) en de WD-ministers. Onder leiding van minister-presi dent Lubbers is een compromis bereikt. De NAVO-partners wor den niet geraadpleegd over con crete voornemens voor afstoting van bepaalde kerntaken, maar over 'overwegingen'. Tegen het compromis maakten de WD- De eerste concrete plan- nen om te snoeien in het woud van over heidsregels laten zien dat het kabi- net-Lubbers een les heeft geleerd. Anders dan bij de bezuinigingen op het terrein van sociale zekerheid, zijn ditmaal niet alle adviezen klak keloos overgenomen. Wie de plan nen toetst aan de rapporten van de commissies Van der Grinten en Geelhoed, moet constateren dat het allemaal nogal meevalt. Wat in eerste instantie onder de dere guleringsbijl zal vallen lijken inder daad betrekkelijk overbodige re gels: de Selectieve Investerings re geling (SIR), de wet Vermógens Aanwas Deling (VAD) en de Wet uitverkoop zijn overleefde institu ten, door de praktijk achterhaald. Op milieugebied staat een drasti sche versimpeling op stapel, die nog concreet gestalte moet krijgen. De verantwoordelijke bewindsman. Winsemius, heeft benadrukt dat hij niet aan de normen zal tornen. Een minimale toezegging, aangezien er nog dagelijks illegaal gestort gif uit de bodem wordt opgediept. De conclusie moet luiden dat de hui dige plannen nog weinig houvast bieden. Het is te vroeg voor spijker harde veroordelingen of juichkre ten. Eén uitzondering: de versnel ling van het ontslag. Het kabinet wil het arbeidsbureau slechts een maand de tijd geven om de vraag terecht of onterecht te beantwoor den. Manipulatie door opzettelijke vertraging kan dan willekeur in de hand werken. Het ware beter ge weest als het kabinet tenminste een oordeel van de sociale part ners had afgewacht. Hier ligt een corrigerende taak voor de Tweede Kamer. Deregulering mag niet leiden tot ont regeling van een samenleving, die in tijden van recessie toch al min der bestaanszekerheid biedt. Niet het afschaffen van rechten, maar het versimpelen van regelingen moet centraal staan. Dat dreigt te snel te worden vergeten. ministers gisteren nog bezwaar. Zij vonden dat Nederland meer in de pas moet lopen met de NA VO. Een verandering van de toonzet ting van de brief aan de bondge noten heeft de WD uiteindelijk tevredengesteld. In deze brief gaat de regering niet alleen in op de Nederlandse kernwapenta ken maar ook over de beperking van de conventionele bewape ning. Ook de WD vindt dit laat ste een onvermijdelijke zaak, ge zien het gebrek aan geld. Minister De Ruiter zei vanmorgen voor de KRO-radio dat in de brief aan de NAVO-bondgenoten wordt duidelijk gemaakt 'dat de Nederlandse regering de beslis sing over onze kerntaken pas in een later stadium zal nemen'. CDA-fractieleider De Vries zei ook de kerntaken en de kruisra ketten-kwestie „als één pakket te willen zien". Er ligt zeker een koppeling met de besluitvor ming over de kruisraketten, al dus de fractieleider. De vervroegde parlementsverkiezin gen in Italië hebben in het teken ge staan van protesterende kiezers. De regeringspartijen leden, vooral door het onverwacht grote verlies van de christen-democraten een voor Italiaanse begrippen opmer kelijke nederlaag. De afstraffing van de christendemo cratische politiek is even begrijpe lijk als verrassend. De Democrazia Christiani is in Italië reeds lang sy noniem voor falend beleid, corrup tie en schandalen en heeft jaren van grote interne verdeeldheid ach ter de rug. Dat een afstraffing door de kiezers nog zo lang is uitgeble ven is opmerkelijk. Ondanks de verschuivingen in Se naat en Huis van Afgevaardigden, biedt deze verkiezingsuitslag geen aanzet tot nieuw beleid. Christen democraten en socialisten sluiten samenwerking met communisten uit en dat maakt de kans groot dat Italië de traditie van een vijfpartijen kabinet weer opvat en de gematig de communisten opnieuw buiten spel blijven. De Christen-democraten weten hun positie door de beperkte winst van de socialisten in zekere zin zelfs versterkt. De socialistische leider Craxi forceerde de breuk in het ka binet Fanfani, om zo na een verkie zingswinst het pacl voor zijn pre mierschap te effenen. Craxi stelde een grens van dertien procent van de stemmen en nu hij daar onder is gebleven, lijkt ook zijn premier schap van de baan. Die baan gaat dan wederom naar de christen-democraten, die sinds de oorlog onafgebroken regeren en dat door de omstandigheden kun nen blijven doen. Belangrijk bericht aan onze abonnees. Wij verzoeken u de toegezonden acceptgirokaart voor het verschul digde abonnementsgeld 3e kwar taal 1983 binnen tien dagen aan ons over te maken. Ook als u per bank of aan hef post kantoor betaalt vragen wij onze abonnees uitsluitend van onze ac ceptgirokaart gebruik te maken. Het is voor u nog gemakkelijker om het abonnementsgeld automatisch van uw bank- of girorekening te la ten afschrijven. Vraag het machtigingsformulier aan en als beloning ontvangt u van ons het prettige en unieke boek: 120 jaar wereldgeschiedenis door de ogen van het Leldsch Dagblad. Leidsch Dagblad Abonnementenadministratie Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden. Telefoon 071-144941. Commissie Wagner adviseert: DEN HAAG (GPD) - Elektriciteits bedrijven moeten in particuliere handen komen, zodat dagelijkse beïnvloeding van de overheid wordt uitgesloten. Volwassenen moeten veel meer mogelijkheden krijgen om een beroepsopleiding te volgen. Dit zijn de twee belangrijkste aanbe velingen uit het rapport van de adviescommissie inzake de voortgang van het industriebe leid, de commissie Wagner. Het derde rapport van de commissie werd vandaag aangeboden aan minister Van Aardenne (econo mische zaken). Volgens de commissie is het van het allergrootste belang dat het elektriciteitswezen wordt gecon fronteerd met prikkels vanuit de markt zodat een monopolipositie wordt vermeden. De commissie zegt dat de elektrici teitsvoorziening voor het be drijfsleven tegen internationaal concurrerende prijzen moet ge beuren. Het aanbieden van elek triciteit in de regio door meerde re producenten zou concurreren de prijzen kunnen bevorderen. Binnenkort zal de commissie hierover een detailstudie publi- De commissie constateert voorts, dat er op dit moment voor vol wassenen die een vak willen le ren vrijwel geen mogelijkheden zijn in hét lager beroepsonder wijs. Om hiervoor meer moge lijkheden te scheppen, is het leerlingenwezen de aangewezen vorm. Hierbij worden beroeps kwalificaties gedeeltelijk op school en gedeeltelijk in de prak tijk verkregen. Daarvoor dient de leeftijdsgrens van 27 jaar in het leerlingenwezen te worden losgelaten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1