"Connors lachte me uit, maar dat kon maar bij een paar punten. Kevin Curren begraaft weer een kampioen Sprookjes Odizor en Bassett zijn uit Tourdebuut van Manders DINSDAG 28 JUNI 1983 PAGINA 13 Van welke kwaliteit is het tennis dat op het ogenblik op Wimble don wordt gespeeld? Die vraag is wel gewettigd na de ongewone gebeurtenissen die zich in de eerste acht dagen van de All-England kampioen schappen hebben voorgedaan. Een hele rits geplaatste spelers en speelsters tolde al in de be ginfaseomver: Vilas, Clerc, Wi- lander, Kriek, Bunge, Shriver herinner ik me zo uit het blote hoofd. Verrassingen zijn er al tijd, maar dit was bijna onge hoord. Hoe ver moeten we in de historie teruggaan om mee te maken dat de als nr. 2 geplaatste da me (Chris Evert) niet eens de laatste zestien haalt en de als nr. 1 geplaatste heer Connors) faalt in zijn poging de kwartfi nales te bereiken? Het is buiten kijf dat het peil in de breedte is toegenomende kwaliteit heeft zich verdicht. Tussen sommige geplaatsten en een grote groep anderen zit maar heel weinig verschil. Dat verklaart een deel van de ver rassingen. Aan de top lijkt het mij te stagne ren. Ik baseer mijn oordeel op wat de BBC, waarvan de ont vangst gelukkig heel goed is, de kijkers elke dag voorzet. Dat is een beperkt aantal partijen, ze ker, maar wel de meest interes sante. En de kwaliteit van dat tennis vind ik nogal wisselend. Je ziet af en toe fantastische sla gen, maar ook zo ontzettend veel slordigheden en fouten op gewone ballen. Er wordt zo veel kracht getoond en zo weinig fi nesse. Misschien ook wel begrijpelijk, want er wordt tegenwoordig het hele jaar rond getennist. Niemand neemt nog echt zijn rust. Dat werkt vergroving in de hand. Er is te veel geld te verdienen. Nu Connors van het toneel ver dween is, is McEnroe de hoogst geplaatste speler. Hij won gis teren van Scanion maar het gebeurde met zwoegen, zweten en wurmen. Het overwicht van de ware kampioen ontbrak. Het gaat allemaal zo kramp achtig. Geen moment heeft hij tot dusver de indruk gewekt zijn spel in de hand te hebben. Nee, het is allemaal niet zo bril jant. Er wordt in de vakbladen nogal eens geschreven dat de kam pioenen van nu duidelijk supe rieur zijn aan die van vroeger. Het spel, zo zegt men, wordt nu zoveel atletischer en dynami scher gespeeld enz. enz. Ik ben altijd huiverig voor dat soort vergelijkingen en consta teringen. Ze zijn meestal un fair. leder tijdperk heeft zijn eigen omstandigheden en brengt zijn eigen kampioenen voort. Maar zelfs als je de vergelijking aangaat, twijfel ik ten zeerste. Ik beperk me nu even tot het da mestennis. Dat heeft zich de laatste jaren zeer ontwikkeld. De jeugd is letterlijk komen aanstormen. Maar wie zitten er in de laatste acht op Wimble don? Speelsters van déze tijd zoals Navratilova, Kathy Jor dan en Andrea Jaeger, maar óók oude strijdkarossen als Bil ly Jean King en Virginia Wa de, vrouwen van een vorige ge neratie, hun top al lang voor bij. Billy Jean. Ze speelt al meer dan twintig jaar op Wimbledon. Veertig wordt ze dit jaar. Haar knieën, al enkele keren geope reerd, zijn versleten (je merkt dat heel goed bij haar lage vol leys), haar vitaliteit is niet meer wat ze geweest is, haar service haalt niet meer bij vroe ger. De snelheid, de wendbaarheid, het is allemaal minder gewor den. Wat alleen gebleven is, is haar wedstrijdmentaliteit. Niet ka pot te krijgen. En daarmee ver slaat ze meiden die gemakke lijk haar dochters konden zijn. Ze blaast haar partijtje nog ferm Op zo'n moment denk ik: het valt wel mee (of liever: tegen) met die vooruitgang. Zuiver Mooie sport viel er dit weekeinde te genieten op de kunststof- baan van de Leidse Hout, waar de Nederlandse jeugd kampioenschappen atletiek werden gehouden. Ik heb daar heerlijke uurtjes doorgebracht. Het omvangrijke toernooi was buitengewoon goed door de AV Holland georganiseerd. Er is bijna geen zuiverder tak van sport aan te wijzen dan at letiek. Je hebt er geen gedon derjaag met combines, kop mannen en knechten, zoals in de wielrennerij; geen vuilig heid, zoals in de voetballerij; geen mensonterende toestan den als bij het boksen; geen bloedstollende ongelukken als bij het motorracen, nee, de atle tiek biedt zonder woeste sensa ties recht-toe-recht-aan strijd van man tegen man en vrouw tegen vrouw. Maar het zal wel te ongecompliceerd zijn, want de atletiek trekt relatief weinig beoefenaren en nog minder pu blieke belangstelling. Dat is jammer. Jeugdkampioenschappen in wel ke tak van sport ook bekijk ik altijd met gemengde gevoelens. Ze zijn geen doel op zichzelf, al is een titel natuurlijk heel mooi, maar een tussenstation netje naar een hoger podium. En hoeveel van die atleten en atletes, die nu succesvol waren, zullen ook inderdaad de belof ten inlossen en uitblinkende se nioratleten worden? Zo velen haken voortijdig af. Anderen blijken gewoon al heel jong aan hun plafond te zitten en reiken niet verder. Emiel Mellaard (met vijf titels de meest in het oog lopende jeug- datleet), Menno Swier, Jan Jansen, Yvonne van Dorp, ho ren we later ooit nog wat van hen of blijven ze zoals zo velen steken bij de term "veelbelo vend"? Het is niet alleen een kwestie van talent, maar ook van geduld, toewijding en hardheid. In maar weinigen zit dat alle rsaai. Ronde van Italië De journalist, schrijver en kunst criticus Dino Buzzati (1906- 1972) volgde in 1949 voor het dagblad Corriere della Sera de Ronde van Italië en schreef daar elke dag een stuk over. Hij deed dat op zijn eigen, zeer originele wijze en dat resul teerde in aparte sfeertekenin gen van het wielrennen en van Italië en de Italianen zo vlak na de oorlog. Claudio Marabini las die artike len als jongeman en ze zijn hem bij gebleven. Tien jaar na de dood van Buzzati heeft hij ze gebundeld tot een boekje "Dino Buzzati al Giro d'Italia" en de zer dagen verscheen bij Veen in Utrecht de vertaling: "De Ron de van Italië". Ik ben daar he lemaal wég van. Oh, hoe markant beschrijft hij al les wat hem in die ronde onder ogen komt. Hoe gloedvol schetst hij de Italiaanse provincie. Je vóelt via zijn pen bijna de zo merse warmte van de dorpjes waar de renners doorheen trek ken. Hij vlecht er stukken ge schiedenis doorheen, soms slaat zijn fantasie op hol en zo maakt hij als het ware zijn ei gen "Giro". De Italiaanse ronde van 1949 is waarschijnlijk de boeiendste uit heel de historie van deze etappewedstrijd. Van wielren nen had Buzzati niet zo heel veel verstand maar het heroï sche gevecht dat de grote mata- doren Bartali ("Hector") en Coppi ("Achilles") met elkaar leverden, geeft hij als geen an der weer, juist omdat hij méér dan alleen wielrenners bezig ziet. Bartali, de oude leeuw, gaat ten onder in de Alpen. Buzzati schrijft dan: "Vandaag voor het eerst een verslagen Bartali. En dat is triest, ook omdat het een directe verwijzing is naar ons aller lot. Vandaag heeft Bartali voor het eerst begrepen dat de tijd van verval voor hem is gekomen. En voor de eerste keer heeft hij gelachen. Met ei gen ogen hebben we het feno meen geconstateerd toen we langs hem reden. Iemand aan de kant van de weg begroette hem. En terwijl hij zijn hoofd een beetje naar hem toedraai de, lachte hij: de humeurige, asociale, antipathieke, onhan delbare, ongelikte beer met zijn eeuwig ontevreden kop, juist hij heeft gelachen". Serse Prachtig is hoe Buzzati de figuur van Serse Coppi beschrijft, de broer van de machtige Fausto. Die twee zijn zeer aan elkaar gehecht. Buzzati ziet in Serse Fausto's mascotte, "zijn goede genius, zijn levende talisman, zoals de wonderlamp zonder welke Aladdin altijd een bede laar zou zijn gebleven". Serse, die altijd in de achterhoe de meehobbelt, weet niet wat afgunst is. Hij is nog meer ver heugd dan Fausto als deze een overwinning heeft behaald. "De specialisten zeggen dat Ser se, hoewel hij zekere kwalitei ten heeft, de enige wielrenner ter wereld is die niet kan fiet sen. Zijn stijl - het valt zelfs ons leken op - is verbijsterend: de een vergelijkt hem met een gans, de ander met een giraf, een derde met een harmonika Hij heeft hetzelfde gezicht als zijn broer, maar in plaats van die sluwe blik heeft hij twee bijzon der zachte en goedige ogen. Hij wordt vaak voor Fausto aan gezien wat de hele zaak nog roerender maakt. We hebben zelf gezien hoe een streng heer schap van een jaar of vijftig aan het einde van een rit op hem afstapte, enkele lovende zinnen stamelde en hem een grote bos rozen voorhield. "Maar meneer...."zei Serse enigszins verward. "O, alstu blieft", smeekte de bewonde raar. En Serse, met een engel achtige, trieste glimlach: "Maar meneer, ik ben zijn broer". "De Ronde van Italië" niet voor wielerfanaten, maar voor fijnproevers. LONDEN - Kevin Curren heeft zijn recent in Nederland opgebouwde reputatie van „ont- regelaar" van tennistoernooien gisteren ook in Engeland eer aangedaan. Met de „mooi ste overwinning" uit zijn carrière bezorgde hij Wimbledon een dramatische start van de tweede week door de championships op de dolle maandag de tweede publiekslieveling te ontnemen. Na Chris Lloyd-Evert, de ideale schoondochter, verdween met Jimmy Connors ook „moeders aardige kwajongen" uit het toernooi. Dat toernooi staat nu al te boek als het meest krankzinnige van de laatste jaren. Maar alle verrassin gen tot nu toe werden veruit overschaduwd door het blijspel annex drama dat zich voltrok op baan 2, „de begraafplaats voor kampioenen". Hoofdpersoon was daar Kevin Curren, met 33 geslagen aces in één partij en geen enkele verlo ren servicebeurt tot nu toe(!) be zig aan een recordoptreden op Wimbledon. Hijzelf bleef nogal laconiek onder die prestaties te gen „de man met de beste return uit het spel". „Ik had Connors vroeger op een voetstuk staan, maar de laatste tijd weet ik dat ik op bepaalde spelonderdelen een kans tegen hem heb", meldde hij koel. „Ze ker nu we hier op baan 2 speel den", hield hij de mythe rond die grasmat in stand. „Ik denk toch dat het hem meer raakte dan mij dat we daar speelden. De 'show- banen' zyn niet alleen beter, maar als je er aan gewend bent werkt ook de entourage met die massa publiek in je voordeel. Dat ontbrak op baan 2. Het publiek steunde mij evenveel als hem". Reputatie Curren had het niet eens nodig om zyn werkterrein als „toernooi- ontregelaar" naar Engeland te verleggen door Connors voor het eerst sinds twaalf jaar de toegang tot de kwartfinales te ontzeggen. Die reputatie heeft Curren opge bouwd in Amsterdam en Rotter dam. Tijdens het laatste WCT- toernooi in de hoofdstad was om zijn persoon nogal wat te doen. Hij ontnam het evenement al in de eerste ronde een van de pu bliekstrekkers en ook rond zijn nationaliteit ontstond de nodige discussie. Demonstraties tegen het optreden van de Zuidafri kaan, die een aanvraag voor de Amerikaanse nationaliteit heeft lopen, leidden daar zelfs tot vechtpartijen. Ook in Rotterdam zal met gemeng de gevoelens aan Curren worden teruggedacht. Vlak voor het We reldtennistoernooi aldaar ver sloeg hij Connors al in Brussel. Een zege die hem zelf nauwelijks was bijgebleven („want dat was Wimbledon niet") maar indirect wel de organisatoren van het toernooi in Rotterdam. Want door zijn vroege uitschakeling reisde Connors af naar de VS, moest Ahoy op zoek naar een vervangende topper en wat er rond de gevonden Vilas gaande is, mag als bekend worden ver ondersteld. Op Wimbledon heeft Curren het nu echter helemaal „gemaakt". Vooral door de manier waarop hij Connors elimineerde. Met ka nonskogels van opslagen en atle tische snoekduiken, die hem zelfs op vitale momenten (op 5-6 en 15-30 achter in de vierde set, waarin hij eerder al drie set- points had weggewerkt) scores en waardering opleverden. Roem Curren vergaarde met zijn 33 aces in één klap meer roem dan met al zijn knappe prestaties in het dubbelspel met Steve Denton en Anne Smith, waarmee hij mixed kampioen van Wimbledon is. Terwijl hy zelf niet eens vond dat hij zó goed had gespeeld. „Mijn returns waren niet zo best en op bepaalde momenten, lachte Con nors me daarom ook gewoon uit. Hij probeerde me te provoceren, zo is hij nou eenmaal, maar dat kon maar bij een paar punten. In de rest van de partij wist hij zelf niet meer welke kant hij op moest gaan". Na het treffen wist Connors dat maar al te goed. De tot gisteren regerend Wimbledon-kampioen, houder van de Amerikaanse titel en nummer één van de wereld, kon de klap in de nadagen van zijn carrière (hij wordt 31) niet verbaal verwerken. Hij vertrok direct zonder met iemand een woord te wisselen. En al staat Connors bekend om zijn menta liteit van terugvechter, gisteren benadrukte dat alleen het trieste afscheid van weer een kampioen. PAUL DE TOMBE Kevin Curren begroet hartstochtelijk de mooiste overwinning u carrière. "Connors wist niet meer welke kant hij op moest gaan". Heren enkelspel, vierde ronde: Roscoe Tanner (VSt) - Robert van 't Hof (VSt) 6-2. 6-3. 6-3: Sandy Mayer (VSt) - Mike Leach (VSt) 6-1, 7—6, 6—1; Kevin Curren (ZAf) Jim my Connors (VSt) 6-3,6-7, 6-3, 7-6, Chris Lewis (NZe) - Nduka Odizor (Nig) 6—1, 6—3, 6-3; Tim Mayotte (VSt) - John McCurdy (Aus) 6—0, 6-2, 6-4; Mell Purcell (VSt) - Brian Gottfried (VSt) 4-6, 6-3, 6-3, 6-2; Ivan Lendl (Tsj) - Pat Cash (Aus) 6-4, 7—6, 6-1; John McEnroe (VSt) - Bill Scanion (VSt) 7-5, 7-6, 7-6 Heren dubbelspel, tweede ronde: Fritz Bühning/Brian Teacher (VSt) - John Lloyd/Bruce Mardon (GBr/VSt) 6—3, 6-4, 7-6; Sammy Giammalva/ Henrik Sundström (VSt/Zwe) - Nick Brown/Steve Shaw (GBr) 6-1, 3-6, 6-3. 6-4 Heren dubbelspel, derde ronde: Anders Jarryd/Hans Simonsson (Zwe) Ross Case/Brad Drewett (Aus) 7-6, 6—4, 7—6; Tim Gullikson/Tom Gullik- son (VSt) - Sandy Mayer/Ferdie Tay- gan (VSt) 7-6, 6-1, 7-5; Brian Gott fried/Paul McNamee (VSt/Aus) Wayne Hampson/Chris Johnstone (Aus) 6-4, 6-4, 6-4. Dames enkelspel, vierde ronde (acht ste finales): Martina Navratilova (VSt) - Claudia Kohde (WD1) 6-1,6-2; Yvonne Ver maak (ZAf) Virginia Ruzici (Roe) 6-3, 6-2; Barbara Potter (VSt) - Lisa Bonder (VSt) 7-5, 6-4; Billie-Jean King (VSt) - Wendy Turnbull (Aus) 7—5, 6-3; Jennifer Mundel (ZAf) - Hana Mandlikova (Tsj) 5-7, 6-4, 6-4, Kathy Jordan (VSt) - Kathy Rinaldi (VSt) 6-2, 6—4; Andrea Jaeger (VSt) - Carling Bassett (Can) 6-4, 6-3; Vir ginia Wade (GBr) - Eva Pfaff (WD1) 3-6, 7-6, 7-5. Dames dubbelspel, tweede ronde: Catherine Tanvier/Andrea Temesvari (Fra/Hon) Ilana Kloss/Pam Tee- guarden (ZAf/VSt) 7-6, 4-6, 6-4 Derde ronde: Andrea Leand/Mary Lou Piatek (VSt) - Sandy Collins/Helena Sukova (VSt Tsj) 6—1, 3—6, 6-4; Svetlana Tsjeme- va/Larissa Savtsjenko (Sov) - Rosa- lyn Fairbank/Candy Reynolds (VSt) 3—6, 7—6, 6—4; Barbara Potter/Sharon Walsh (VSt) - Anne Kiyomura/Paul Smith (VSt) 6—2, 6—1; Mima Jauso- vec/Kathy Jordan (Joe/VSt) - BiUie Jean King/Chris Evert (VSt) 5-7, 6-4, 6—3; Rosie Casals/Wendy Turnbull (VSt) Lea Antonopolis/Barbara Jor dan (VSt) 6-4, 6-0. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: David Lloyd/Sue Barker (GBr) - Jaime Fillol/Sharon Walsh (Chi/VSt) 6-4, 5-7, 9-7. Tweede ronde: Rod Harmon/Zina Garrison (VSt) - John Newcombe/Andrea Leand (Aus VSt) 3—6, 6—4, 6—3, Charles Strode/ Andrea Temesvari (VSt/Hon) - Con nie van Rensburg/Martina Reinach (ZAf) 6—2, 6—7, 6—3; Colin Dowdes- well/Crhistina Jollissant (GBr/ZWi) - Dennis Ralston/Betty Stöve (VSt Ned) 6—4, 3—6, 6-3; Frew McMillan/ Jo Durie (ZAfVGBr) David Graham/ Beth Herr (VSt) 6-2, 6-7, 6-3. LONDEN - Wimbledon is niet alleen zijn favoriete lievelin gen, maar ook een nieuwe held en heldin kwijtgeraakt. Op weg naar de kwartfinales verloor het tennistoernooi aan de Church Road ook Nduka Odizor en Carling Twee deelnemers die sterk aan populariteit hadden gewon nen in de eerste week. De Ni- geriaan doorzijn deemoedige houding op en buiten de baan (hij was iedereen ook na zijn verlies van gisteren weer ui terst dankbaar) de Canadese door de brutaliteit waarmee ze als 15-jarige haar tegen standsters tegemoet trad. Grasspecialist Chris Lewis en Andrea Jaeger maakten een eind aan de tennissprookjes, zoals ook het optreden werd afgesloten van de geplaatste Brian Gottfried (13e bij de he ren), Bill Scanion (14e), van Hannah Mandlikova (8e) bij de dames, Virginia Ruzici (12), Wendy Turnbull (7), Ka thy Rinaldi (15) en Kohde- Kilsch (16). Die laatste Westduitse werd in de recordtijd van 39 minuten van de mat gemept door Na vratilova, die zelf zegt: ,,Ik tennis hier beter dan ooit". Dat gaal ook op voor Billy Jean-King en Virgina Wade, die tot nu toe alleen bij de baanindeling moeten wijken voor de jeugd. Tot ongenoe gen van vooral King, die zich op baan 14 moest kwalifice ren. „Maar er is weinig aan te doen", aldus King, die van daag in de kwartfinales Ka thy Jordan ontmoet. Bij de heren beëindigden San dy Mayer en Tim Mayotte twee succesverhalen. Die van Mike Leach, een „qualifier" en van John McCurdy, een „lucky loser". Verder legde John McEnroe zijn kortston dige vriendelijkheid af en kreeg hij weer een waarschu wing. Waarmee alle sprookjes defini tief de wereld uit zijn op Wimbledon. PAUL DE TOMBE /4PPJE OPTpJAAKT fb/AT PJZFIF P/FT p/E&r 'J aO£Hl/)N6£ SIAAP DEUNEN Henri Manders uit Drunen is de derde Nederlander in de ploeg van de Belg Fred de Bruyne voor de Ronde van Frankrijk. De Brabander maakt zijn Tourdebuut naast Hennic Kuiper en Adri van der Poel. Manders fungeert voornamelijk als helper. Hij startte eerder dit seizoen in de Ronde van Spanje, waarin hij als 56ste eindigde. Door Manders werd het aantal Nederlanders in de komende ronde van Frankrijk op zestien gebracht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15