- Bond vreest 1000 ontslagen Holec Overleg stukgoed misgelopen Meubelconcern krimpt in Reorganistie Vredestein -C VRIJBRIEF 0°/, VOOR EEN HOOG y/0 RENDEMENT. Kort zakelijk vw marktberichten Ruim honderd banen weg bij Van der Meer Door versnelde sanering Vakopleiding wegvervoer gaat door Partijen inhoudelijk akkoord Landbouwbanden grote verliespost Beurs Amsterdam DINSDAG 28 JUNI 1983 Opslagrente De dalende rente op de geldmarkt heeft ertoe geleid, dat de Amro- bank als eerste bank heeft beslo ten vanaf vandaag de opslagren te voor debetsaldi in rekening- courant van een half procent te rug te brengen naar nul. Het gaat om de debetrente van kredieten, waarvan het tarief is gekoppeld aan het promessedisconto van de Nederlandsche Bank. Het ligt volgens de markt voor de hand, dat andere banken snel zullen volgen. De opslagrente werd na een perio de van rentedaling in april van dit jaar weer ingevoerd. Begin deze maand bereikte zij een peil van een vol procent. Twee weken later begon de rente weer te zak ken. Het Amerikaanse automobielcon cern Chrysler onderhandelt op het ogenblik over de mogelijk heid om de produktie-activitei- ten van Volkswagen in de Ver enigde Staten over te nemen. Dit is onlangs gemeld door de Ame rikaanse krant Detroit Free Press. Volgens de krant wordt onderhan deld over een licentie-overeen komst op grond waarvan Chrys ler auto's zou gaan produceren voor VW. Ook zou worden ge sproken over samenwerking op het gebied van onderdelen en technologie. De Detroit Free Press beroept zich op medede lingen van een hoge functionaris van Chrysler, die zou hebben ge zegd dat er binnen drie a zes maanden een akkoord zou zijn. Garantiefonds De Vereniging van Luchtvaart maatschappijen in Nederland, Barin, heeft besloten om af te zien van deelneming in de Stich ting Garantiefonds Reisgelden (SGR) voor wat betreft hun pas sagiers die op lijndiensten vliegen. Dit is gisteren in een ver klaring van de Barin meege deeld. De Stichting Garantiefonds Reis gelden had kort geleden voorge steld per boeking twee gulden in rekening te brengen, een gulden voor het fonds en een gulden voor administratiekosten. De luchtvaartmaatschappijen heb ben unaniem tegen dit voorstel gestemd, omdat zij van mening zijn dat deelneming in de SGR de maatschappijen geen enkel voordeel biedt, terwijl de lijn dienstpassagiers bovendien al voldoendebeschermd zouden zijn door de bestaande vervoers plicht. SNCF De Franse Spoorwegen, de SNCF, wil op de openbare Nederlandse kapitaalmarkt 100 min lenen tegen een rente van 9,5 pet. De lening, die onvoorwaardelijk door de Franse staat wordt gega randeerd, heeft een looptijd van 10 jaar. De uitgiftekoers zal op 4 juli voorbeurs worden bekend gemaakt. Het is de eerste maal dat de SNCF komt met een open bare lening op de Nederlandse markt, alduü Bank Mees en Ho- LEIDEN Leidse veemarkt, dinsdag. Weekaanvoer 6294 dieren, waarvan 4856 vandaag: 117 slachtrunderen, 233 stuks gebruiksvee, 26 graskalve ren, 2419 nuchtere kalveren, 768 var kens, 12 biggen, 1152 schapen of lam meren en 129 bokken of geiten. Prijs noteringen slachtvee (per kg. geslacht gewicht). Slachtrunderen zelfde als maandag; nuchtere slachtkalveren 1.20-1.95; slachtzeugen 2.80-2.85. Prijsnoteringen gebruiksvee (per stuk): melk- en kalfkoeien 2000-3050; varekoeien 1800-2650; pinken 1250- 1850; graskalveren 650-1250; nuchtere kalveren voor fok of mesterij rood 380-650, idem zwart 170-500; biggen 110-120; schapen 180-230; Tesselse lammeren 185-225; weidelammeren 150-190; zuiglammeren 190-230; gei ten 15-100. Toelichtingen (resp. aan- voer-handel-prijzen): slachtrunderen minder-rustig-stabiel; kalf- en melk koeien idem; varekoeien idem; vaar zen en pinken idem; graskalveren ho- ger-rustig-stabiel; nuchtere kalveren minder-redelijk-stabiel; varkens ho- ger-redelijk-iets minder; biggen nor- maal-vlot-stabiel; schapen en lamme ren minder-matig-stabiel, schapen minder; geiten hoger-rustig-stabiel. AMSTERDAM (ANP) - Het meu belconcern Van der Meer Meu belen is van plan om zes kleine vestigingen te sluiten in het ka der van een rationalisering die 108 arbeidsplaatsen zal gaan kos ten. Met de vakbonden wordt on derhandeld over een afvloeiings regeling, zo heeft de onderne ming gisteren bekendgemaakt. Het gaat bij de zes vestigingen om die in Almelo, Enschede, Arn hem, Heerlen, Waalwijk en Et- ten-Leur. Tot sluiting is besloten naar aanleiding van de ontwik kelingen in de meubelbranche. Deze sector staat volgens Van der Meer de laatste jaren sterk onder druk van de toenemende Economie vergrijzing van de bevolking, de vermindering van het besteedba re inkomen en een verschuiving van de bestedingen van woning inrichting naar andere goederen en diensten. Gebleken is dat vestigingen met een vloeroppervlak van 5000 vierkante meter of meer in grote agglomeraties het nog wel goed doen, vooral door de breedte van het aanbod. Daarom heeft Van der Meer besloten zich geheel toe te leggen op de grootschalige for mule, met de expeditie gecentra liseerd in Nieuwegein en Zwa nenburg. Het concern omvat nu nog vijftien vestigingen en een eigen meubelfabriek. De reorganisatieplannen die Van der Meer heeft aangekondigd zijn volgens de Dienstenbond FNV veel te drastisch. De bond vindt wel dat er gezien de dalende omzet bij het bedrijf iets moet gebeuren, maar ge looft niet dat de situatie vraagt om het ontslag van een derde van het personeel. "Er moet een zorgvuldige belangenafweging plaatsvinden. Zo zal bekeken moeten worden of de leiding van het bedrijf wel in staat is om een dergelijke reorganisatie uit te voeren", aldus districtsbestuur der J. Segaar van de Diensten bond FNV. Van der Meer maakte gisteren be kend 142 van de 321 werknemers te willen ontslaan. Dit zou nodig zijn omdat de omzet van het be drijf het afgelopen halfjaar sterk is teruggelopen. ROTTERDAM (GPD) Het aantal bekendgemaakte ontslagen bij het elektro-technische bedrijf Holec is volgens Industriebond-CNV-bestuurder Dirk Nederveen onjuist. Hij rekent voor dat er geen sprake is van 470 banen die ter discussie staan maar van 988. „Er komen 470 gedwongen ontsla gen bij de verschillende bedrij ven van Holec. De werknemers moeten verder vijf procent loon inleveren om het bestaan van 200 arbeidsplaatsen te garanderen. Bij Smit Slikkerveer, dat ook deel uitmaakt van het concern. Bonden boos over voorstel broodbakkers UTRECHT (GPD) - De vakbonden zijn weggelopen uit het overleg over een nieuwe cao voor het broodbakkersbedrijf. Een van de geschilpunten is het voorstel van de werkgevers om het loon van 16- en 17-jarigen terug te brengen tot het wettelijk minimumloon. „Het betekent dat zij rond 40 pro cent moeten inleveren", aldus bestuurder Klaas Koornstra van de Voedigsbond FNV. Voorts bestaat er verschil van me ning over de vloer voor de prijs compensatie en de verhoging van de minimumvakantietoe slag. Na de vakantie gaan de bon den bekijken wat er verder te doen staat. Tot de mogelijkhe den behoren ook eventuele ac ties, zegt Koornstra. Men wil bovendien „obstructie plegen" bij de uitvoering van het herstructureringsplan in de bak kerijen. Er is weliswaar overeen stemming bereikt over het plan, dat duizend banen zal kosten, maar de vakbonden gaan letten op elke komma, zoals Koornstra het uitdrukte. Bij de broodbak kerijen werken ongeveer 20.000 gaan er 283 mensen uit. Daar ko men nog eens 35 bij als de men sen geen vijf procent van hun loon afstaan. Volgens ons kun nen de mensen dat percentage niet meer inleveren nu er van re geringswege zoveel van hen ge vraagd wordt". „Er bestaat ook weinig vertrouwen in het voortbestaan van Holec. Men wil een aantal bedrijven af stoten waar juist de know-how vandaan moeten komen. In ge sprekken met de directievoer ders is ons gebleken dat men niet van de voorstellen tot arbeids tijdverkorting, gedwongen ont slagen en het inleveren van vijf procent van het loon wil afwij ken. We worden nog uitgenodigd voor een gesprek maar we heb ben weinig vertrouwen in de goede afloop daarvan". De besparingsmaatregelen moet Holec vijftig miljoen gulden op leveren, waarbij de financiering van het sociaal plan buiten be schouwing wordt gelaten. Doordat de orderontvangst van Holec in de eerste maanden van dit jaar enkele tientallen miljoe nen onder de verwachting is ge bleven, heeft de raad van bestuur besloten een aantal reorganistie- maatregelen versneld door te voeren. Dit betekent volgens het bestuur een extra vermindering van het aantal arbeidsplaatsen bij vrijwel alle vestigingen van het concern van in totaal 470, zo heeft Holec gisteren meege deeld. Vrijdag werden al van vakbondszijde mededelingen ge daan over verdere reorganisaties bij Holec. De orderontvangst van de zijde van de (semi-) overheid met na me het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de elektriciteitsbe drijven, is het sterkste achterge bleven, aldus topman Smit. Ook de export naar het Nabije Oos ten, Zuid-Amerika en Afrika is beneden verwachting. Toch is er geen algemeen beeld van Malai se, zo blijkt uit de woorden van de heer Smit. Hij toonde zich dan ook optimis tisch over de toekomst. "Onze or derontvangst is nu laag begroot en onze organisatie is daar op toegesneden. In 1984 moeten we dan ook weer winst maken", al dus topman Smit. PARIJS - In de Franse hoofdstad is gisteren de jaarlijkse ober-race gehouden. De verzamelde Parijse kelners liepen de benen uit hun lijf, in de hoop het gouden dienblad in de wacht te slepen. Decor voor dit traditio nele gebeuren vormt het gebouw van de Opéra. (Foto's AP) UTRECHT (ANP) - Ook in het ko mende studiejaar zal de Stich ting Vakopleiding Wegvervoer, waar vrachtwagenchauffeurs worden opgeleid, driehonderd nieuwe leerlingen aannemen. Ondanks het cao-conflict in het beroepsgoederenvervoer heeft het bestuur van de vakopleiding, waarin werkgevers en werkne mers vertegenwoordigd zijn, be sloten de opleiding voortgang te laten vinden. Dat heeft bestuurs lid Jos Sanders, bestuurder van de Vervoersbond FNV, gisteren bekend gemaakt. Het stichtingsbestuur kon zijn be sluit nemen naar aanleiding van een garantie van de vakbonden en een gedeeltelijke garantie van de werkgeversorganisaties een financiële bijdrage aan de vakop leiding te blijven betalen. Door dat de cao-onderhandelingen in het beroepsgoederenvervoer be gin deze maand op een dood spoor raakten, ontstond er enige tijd grote onzekerheid over de vraag of de vakopleiding kon blijven bestaan, omdat werkge vers en werknemers in de cao vastleggen wat hun verplichtin gen ten aanzien van de stichting zijn. Dit weekeinde besloten bei de partijen echter in principe het voortbestaan van de opleiding veilig te stellen. UTRECHT (ANP) - De Neder landse Handelsreizigers- en -Agenten Vereniging (NHRV) wordt 1 juli geliquideerd. De 2500 leden tellende vereniging, opgericht in 1874, moet stoppen vanwege financiële problemen. De NHRV dreigde financieel in de nesten te komen ondermeer door fors ledenverlies (in tien jaar tijd raakte men 1500 leden kwijt) en doordat men voor de leden om de haverklap dure processen moest voeren, aldus woordvoerder Wentink van de NHRV. ROTTERDAM (ANP) - Het over leg tussen werkgevers en werk nemers in de Rotterdamse haven over oplossing van de werkgele genheidsproblemen in de stuk- goedsector (4200 werknemers) is vannacht - n? ruim negen uur onderhandelen om procedure le redenen voorlopig stukgelo pen. Inhoudelijk waren partijen het eens geworden over een princi pe-akkoord, omvattende tien procent arbeidstijdverkorting, mogelijke leegloopfinanciering in het stukgoed en opvulling van vacatures. Werkgevers waren echter niet be reid hun goedkeuring aan het principe-akkoord te geven, nadat de Vervoersbond FNV te kennen had gegeven alle punten eerst in een referendum aan de leden te zullen voorleggen en op indivi duele onderdelen daarop voor uitlopend geen toezeggingen te doen. De uitslag van het referen dum zou op 15 augustus bekend worden. De werkgevers vinden dat de Ver voersbond FNV definitief 'ja' had moeten zeggen tegen pen sioenpremie-vrijstelling door de werkgevers voor uitgetreden 57,5-jarige en oudere werkne- Over de bestemming van de daar bij vrijkomende 30 miljoen gul den zijn partijen het namelijk eens, aldus de werkgevers. Een derde deel zal worden besteed voor betaling van de onverwacht ten laste van de werkgevers ge komen dertiende maand van de ze uitgetreden werknemers en bijna twee-derde deel voor leegloopfinanciering dan wel voor behoud van werkgelegen heid anderszins. De Vervoersbond CNV was wel be reid daarmee akkoord te gaan. De onafhankelijke voorzitter van de werkgelegenheidscommissie, P. de Ruiter, zei na afloop meer moed van de vervoersbond FNV op dit punt verwacht te hebben. Volgens voorzitter De Ruiter van de zogenaamde Commissie II ko men alle oplossingen voor de werkgelegenheidsproblemen in het stukgoed door het nu vastge lopen overleg op losse schroeven te staan. Hij meent dat het ge schilpunt tussen werkgevers en de Vervoersbond FNV in geen enkele verhouding staat tot de gevolgen van het mislukken van het overleg voor de Rotterdamse haven. Een akkoord is met name van be lang voor het behoud op korte termijn van tenminste 435 ar beidsplaatsen (arbeidstijdver korting en reserve-garantie werkgevers). Werkgevers-onder handelaar G. Zeebregt liet na af loop weten met de stukgoed- werkgevers het principe-ak koord voor de cao, met als be langrijkste onderdeel de arbeids tijdverkorting, in heroverweging te zullen i ADVERTENTIE Spaarbrieven/ Bankbrieven. Effectief rendement per 27 juni. Spaarbrieven en Bankbrieven (vanaf f1.000,-) zorgen niet alleen voor een hoog rendement op uw spaargeld, de NMB kan ze wanneer u maar wilt voor u verkopen via de beurs. En dan zit er misschien zelfs nog een koerswinst aan vast. Houdt u van die vrijheid, ga dan snel praten met de NMB. NMB BANK DENMBDENKTMETUMEE VELP (ANP) - Bij Vredestein zul- len in de bandenfabriek in En schede 370 van de 1500 arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Vredestein lijdt dit jaar een verlies van naar schatting 10 min op een deel van zijn assortiment landbouwbanden. Dit zijn de ou dere soorten banden en banden met maten, die in de toekomst minder gangbaar zullen zijn. Dergelijke verliezen kan het be drijf niet dragen. Dit pakket acti viteiten zal worden beëindigd. Het afstoten van de banen gebeurt voor het overgrote deel via ge dwongen ontslag, zo zei presi dent-directeur ir. L.M. Poot van Vredestein in een toelichting op de saneringsmaatregelen. Het bedrijf wordt thans geconfron teerd met een Europese markt voor landbouwbanden, die in zijn totaliteit stagneert. Binnen de markt treden aanzienlijke ver schuivingen op. Zo neemt met name de vraag af naar de ban dentypes, waarop Vredestein verlies lijdt, te weten diagonale traktorachterbanden en kleinere maten banden voor landbouw- wagens. Vredestein gaat zich richten op bandentypes met meer perspectief: de radiale trak torachterbanden en groter maten speciale banden voor landbouw- wagens. Met een modern pro- duktenpakket verwacht Vredes tein eind 1984 een positief resul taat op de landbouwbanden te behalen. Terwijl de sanering bo vendien zorgt voor een betere li quiditeitspositie, die ruimte schept voor vernieuwing. Het afgelopen jaar boekte de divi sie Banden van Vredestein een winst van 3,6 min (1981: 3 min winst) op een omzet van 324,4 min 325,3 min). AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van dinsdag 28 juni 1983 (tot 12:30 uur) 1260.00 1230.00 123.00 122.00 70 00 7000 377.50 375 20 1510.00 1520.00 228.00 L 216.00 108.50 10850 220.00 218.00 7150 00 7150.00 slavenburg telegraaf c blb.hyp. c 120 00B 120.00B 222.00 222.00 10550 10500 580.00 578.00 75.50 - 445.00 445 00 200 00+ 202.00 X 2780 27.70 13700 13000 westingh. 52.70 5 beleggingsinst. 16900 169 00 OBLIGATIES staatsleningen nl 12^4 81-91 126.00 125.50 bg 10 80-88 105.30 105.10 bg 9% 82-07 103.70 103.00 bg 9834)8 99 70 99.40 bedrijfsleven wuh 12 80-88 105.70 103.60 103.30 wh 91£ 79-87 wh 9 76-85 101.50 10 wh 8^« 78-87 99 70 S parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Industrie Seri-8 l.vrt Bankwezen obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) BNG leningen 8.79 Bankleningen 8.70 Pandbrieven 9.17 goud en zilver _i___ Goud: 37860-38360. ZUver: 1035-1105. (Notering: dinsdag 28 juni 9.00 u buitenlands geld Portugese esp (100) 2,25 Can doftai 2.23 Franse tranc (100) 35.75 Zwits Iranc 1007 133,50 Zweedse kroon p00) 35,50 Oost shilling (100) 15.70 16,20 Griekse drachme (100) 3.20 VERKLARING DER TEKENS NG offoèle not geschorst c - X beden A X «en S X gedaan e> Beursoverzicht LAGERE NOTERINGEN BEURS De Amsterdamse Effectenbeurs heeft vandaag, zowel in de aande len- als obligatiesector, overwe gend lagere noteringen te zien ge geven. Deze reactie hield vooral verband met de tegenvallende koersontwikkeling op de Ameri kaanse beurs en het Dow Jones gemiddelde daalde met ruim 12 punten Van de internationals handhaafde Kon. Olie zich en er werd een winst geboekt van 10,10, hetgeen ge- stijging van de prijs van de U S De andere hoofdfondsen gaven verliezen te zien uiteenlopend tot f 1,50. Philips moest f 1,20 terug. Vandaag s»-^d de inschrijving open op de 2U0 min dollar-lening van Philips, alhoewel de belang stelling matig werd genoemd. Voor die obligaties gold vandaag een prijs van ca f 99,50. Deze wer den aangeboden tegen 100% De obligatiemarkt gaf verliezen te zien uiteenlopend tot 10,50 De prijs van de 9.5%-staatslening zak te terug tot 102 20, hetgeen o m. een gevolg was van winstnemin gen. De financiële sector was overwe gend lager en van de banken was het het grootste verlies voor de NMB met een achteruitgang van De hypotheekbanken gaven een flauwe stemming te zien, waarbi| de WUH f 4.50 terug viel

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13