WWV-uitkerina werkloze ionaeren verandert. Homo-demonstratie verloopt succesvol en bijzonder rustig Bijna 7000 mensen op de been MAANDAG 27 JUNI 1983 LEIDEN De landelijke homo-demonstratie in Leiden is zaterdag een enorm succes geworden. Niet alleen waren er bijna 7.000 mensen op de been, de demonstratie verliep bovendien uitzonderlijk rustig en gemoedelijk. Zowel tijdens de optochten en manifes tatie in het Van der Werfpark als op de feesten 's avonds bleef de sfeer optimaal. Een klein aantal incidentjes, zoals eenmaal het gooien van eieren, daargelaten. Vele homosexuelen kunnen daar mee het 'Amersfoort-syndroom', opgedaan tijdens de rellen die bij de demonstratie van vorig jaar ontstonden, van zich afzetten. De organisatie van de landelijke ho mo-dag, het Roze Front, zag de maanden van voorbereiding be- loopd en toonde zich na afloop dan ook meer dan tevreden. "De mensen hebben kunnen zien dat een demonstratie van homo's ook heel leuk kan zijn, er is pret gemaakt". De demonstratie stond zaterdag in het teken van 'Tussen droom en daad staan gezin en staat'. Daar mee wordt bedoeld hoe homo-se- xuelen in hun vrijheid belem merd worden door wat de maat schappij hen oplegt. Velen dur ven daarom niet voor hun homo- sexualiteit uit te komen. Een gro tere vrijheid voor homo's en het doorbreken van vooroordelen waren zaterdag de belangrijkste doelstellingen van de demon stratie. Het succes van zaterdag wordt, be halve aan het goede weer, vooral toegeschreven aan de lange en intensieve voorbereiding. In ja nuari al ging het Roze Front met de politie en gemeente om de ta fel zitten om toestanden als vorig jaar in Amersfoort te voorko men. Aan de demonstranten werden trainingscursussen gege ven in weerbaarheid en voorlich ting ging naar buurthuizen, scho len en zelfs kerken. Onverschillig Toch bestond er in de drie demon stratieve optochten, vanaf het Station, Schuttersveld en Van der Werffpark, eerst nog een af wachtende houding. Pas na en-, kele minuten, toen bleek dat nie mand van kwade wil was, liep ie dereen losjes, zingend, soms zelfs dansend, de route uit. En de winkelende Leidenaars, die zich langs de route opstelden, keken toe. Hun reacties waren vooral van een wat onverschillige aard. "Ik vind alles best, dat moet ieder een voor zichzelf weten", "Van mij mogen ze, maar ik zou er niet zo mee te koop lopen" en "Ik vind het niet erg hoor. Als hun- nie maar gelukkig zijn", luidde een doorsnee van de reacties. Een mevrouw reageerde uiterst De demonstranten lopen via de Rijnsburgersingel naar de Steenstraat en zetten koers richting centrum. (Foto Holvast). positief: "Ik ben blij dat zo'n de monstratie mogelijk is. Wanneer je als moeder een kind hebt dat zo is, ben je blij dat hij voor zijn rechten mag opkomen". Een an der vond het allemaal maar bela chelijk: "Al die roze kleren, zoiets moeten ze maar voor zich zelf houden. Maar schrijf er maar bij dat ik niet wist dat er zoveel waren". In het Van der Werfpark verzamel den de drie optochten zich 's middags voor de manifestatie met optredens van de Roze Kara vaan en Trevira 2000. Daar sprak ook Annemarie Grewel, voorzit ter van de emancipatieraad: "In onze samenleving is het blanke hetero-gezin met twee kinderen de maatstaf. Hun normen maken uit of wij nu een wel of niet geto lereerd randverschijnsel zijn. De homosexuelen zitten extra in het verdomhoekje, vallen in de on gunstigste tarieven, verspreiden de meest vreselijke ziekten". "Op scholen bestaan we kennelijk niet, want homo-sexualiteit komt hoogstens ter sprake in een enkel leerboekje, bij een enkele progressie^ leraar. Pas wanneer je volwassen bent mag je er mis schien, in de grote stad, over spreken. Het enige waar we vol op aan mee mogen doen, is de re cessie. Toch zal het niemand luk ken ons weer tot slappe angstha zen te maken. We gaan niet meer terug naar de donkere schuil plaatsen waar onze vaders en moeders hun ontmoetingen moesten hebben. We gaan door tot demonstraties als deze over bodig zijn". Misverstanden Volgens burgemeester Goekoop is zaterdag al bewezen dat een de monstratie in Leiden niet meer nodig is. "Ik werd van te voren als gek versleten omdat ik zei dat het vandaag een feest zou wor den, maar ik heb gelijk gekregen. Toch zijn we er nog lang niet, het duurt lang voor alle vooroorde len zijn overwonnen. U bent hier vandaag voor de vrijheid geko men, maar tussen vrijheid op pa pier en vrijheid in de praktijk ligt nog een zee van misverstanden". Die misverstanden kwamen niet tot uiting op de feesten die zater dagavond werden gevierd in de Stadsgehoorzaal, Volkshuis en Leids Vrijetijds Centrum. Daar traden ongeveer dertig theater- en muziekgroepen op en werden films en videoprogramma's ver toond. De Stadsgehoorzaal was bij aanvang om acht uur al bom vol voor het optreden van Ma- thilde Santing. Pas tegen zessen in de vroege och tend liep het feest ten einde. En dat gebeurde, aldus de politie, "zoals een kaars dooft": heel rus tig dus. De organisatie maakte al leen melding van iemand die de gracht is ingeduwd en twee jon gens die op weg naar hun auto met stokken zijn mishandeld. Zij konden echter na vijf minuten het ziekenhuis weer verlaten. Voorlichter Langendoe van de Leidse politie: "Die paar inciden ten vinden wij niet meer dan nor maal. Er is er ook een keer met eieren gegooid en er moesten een naar groepjes jongeren, die ken nelijk tegen de demonstratie wa ren, uit elkaar worden gedreven. Een deel van de menigte in het Van der Werfpark. Voorzien van demonstratieve kleding en teksten. (Foto Holvast). Er zijn echter geen klappen ge vallen of arrestaties verricht. Al les kon met praten worden opge lost. De politie is heel blij dat de homo-dag zo goed is verlopen". Zelfdiscipline De politie had zaterdagmiddag ze ventig man in dienst. "En zij ge noten een prima samenwerking met de organisatie van de de monstratie", aldus Langendoen, die de zelfdiscipline van de de monstranten prees. "Van te vo ren vreesden wij vooral de mo menten waarop een optocht even stil moest staan. Dan ontstaat er vaak een discussie met toeschou wers en dat kan escaleren. Een stoet heeft echter een kwartier op de Breestraat stilgestaan, en daar is alleen een fatsoenlijke discussie van gekomen". Die discussie was nu net wat het Roze Front beoogde met de lan delijke homo-dag. Een woord voerder: "Het effect zal zich ver der uitstrekken dan alleen tij dens de demonstratie zelf. Door de lange voorbereiding waren de Leidenaars al maanden op de hoogte van deze demonstratie. En de indruk die we zaterdag hebben gemaakt, zal blijven han gen. Bovendien is de homo-dag van veel nut geweest voor veel homsexuelen zelf. Zij hebben ge zien dat er zoveel anderen zijn als zij. Want wanneer je als homo in Amsterdam woont, is het alle maal makkelijk, maar je zult net in Rodeschool wonen". Beeldje uit Mierennest hof gestolen LEIDEN - Een beeldje van de Leidse beeldhouwster Anriet van Houwelingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag van de bin nenplaats van het Mierennest- hofje aan de Hooglandse .Kerk- gracht verdwenen. Het beeld van aluminium-cement is één meter hoog, wit/grijs gevlekt en stelt een staande naakte vrouw voor. Het beeld stond onbewaakt in het hof. Annet van Houwelingen zegt niet gedacht te hebben dat iemand het mee zou nemen. Voortaan gaan de beelden achter slot en grendel. "De waarde van het beeldje is moeilijk in geld uit te drukken. Maar ik wil het dol graag terug hebben. Ik ben totaal van slag af', aldus de gedupeer de. De naakte die verdween. Vrijwilligers 1 De stichting Slaaghbuurt zoekt mensen die leiding willen geven aan activiteiten in het jongeren werk. Het gaat om gastheren! vrouwen, mensen achter de bar of mensen die als 'praatpaal' voor bezoekers willen fungeren. Gedacht wordt aan mensen tus sen de 25 en 35 jaar oud. Telefoon 212893. Vrijwilligers 2 De Leidse Vrijwilligerscentrale zoekt mensen die sameneen af- valproject willen opzetten. Het gaat erom dat afval wordt verza meld, gerepareerd of doorver kocht. Eventueel is er voor het project plaats in het Olga-be- drijfsverzamelgebouw. Telefoon 149064, Ina Boon. Vrijwilligers 3 juli moeten er een aantal graslanden worden gehooid in de natuurgebieden bij de Kager- plassen en de Braassemermeer. Het gebied is te vochtig voor ma chines en daarom vraagt Staats bosbeheer vrijwilligers die het hooien met de rijf en de hooivork willen doen. Telefoon 142360. Kinderfilm K&O vertoont woensdagmiddag voor de laatste maal van dit sei zoen een kinderfilmprogramma. Er is een serie tekenfilms met be kende stripfiguren en een komi sche film over Spanky. Aanvang half drie. J. Schneider overleden LEIDEN - Op 79-jarige leeftijd is zaterdag na een korte ziekte J.W. Schneider in Leiden overleden. Schneider was in 1945 één van de oprichters van de Stichting Leid se Volksuniversiteit, die in 1947 samenging met de Stichting Kunst en Ontspanning (K&O). Na de fusie werd Schneider van de nieuwe organisatie bestuurs lid. Verder was hij adjunct-secre taris van de Nederlandse Veren ging voor Koeltechniek (waar van hij in 1966 tot erelid werd be noemd) en voorzitter tot de op heffing van de Leidse middelba re handelsavondschool Kennis is Macht. Hij werkte in verschillen de functies bij het Leidse slacht huis en de keuringsdienst voor vee en vlees. In 1959 ontving Schneider de eremedaille in goud in de Orde van Oranje Na ssau. ADVERTENTIE Molen houdt polder weer droog Als je onder de 23 bent en WWV ontvangt, kun je het beste zo snel mogelijk naar de Gemeen telijke Sociale Dienst of de Afdeling Sociale Zaken van de Gemeente gaan. Omdat er voor jongeren een eis bijkomt om in aanmerking te komen voor de WWV Met ingang van 1 juli 1983 moet je, in de drie jaar voordat je werkloos werd, minimaal 130 weken een baan gehad hebben. Verder zal de WWV niet meer gedurende twee jaar worden uitgekeerd, maar stopt de uit kering na één jaar. Mocht je niet (meer) in aanmerking komen voor de WWV vraag dan meteen of de RWW voor jou geldt. Vergeet dat vooral niet. Want RWW krijg je nooit met terugwerkende kracht. Bij de Sociale Dienst of de Afdeling Sociale Zaken van de Gemeente ligt ook een folder waar de veranderingen precies in staan. Wethouder Waal (links) licht de vang van de S tevenshofj esmol- LEIDEN In de Stevenshofjespolder is zaterdag de gerestaureerde wa termolen geopend. Wethouder Waal zette de wieken aan het draeien door 'de vang te lichten'. Daarmee is de taak van de StevenshoQesmo- len, het drooghouden van de polder, weer aangevangen. De Stevenshofjesmolen is tijdens de restauratie ongeveer een jaar buiten werking geweest. Onder meer werd de kap vernieuwd en werd de wa terkop flink onder handen genomen. De restauratie, die al jaren nood zakelijk was maar waarvoor aanvankelijk de financiën ontbraken, heeft uiteindelijk ongeveer 2,5 ton gekost. Tijdens de restauratie werd de Stevenshofjespolder drooggehouden door middel van een nooduitlaat. Nu heeft de uit 1779 daterende molen deze taak weer overgenomen. Vóór 1779 stond er overigens ook al een water molen in de Stevenshofjespolder. Bij een onweer ging deze echter in vlammen op. Wethouder Waal feliciteerde de Rijnlandse Molenstichting zaterdag met de gerestaureerde molen. "Er zijn nu nog twee molens in Leiden die onze zorg hebben. Namelijk die aan de Kanaalweg en die (de toekom stige) aan het Galgewater". Politie ten strijde tegen lawaai Dit is een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. LEIDEN - De politie is in de nacht van zaterdag op zondag druk in de weer geweest om alle vormen van geluidsoverlast in de stad te gen te gaan. Maar liefst vijftien keer moest er worden opgetre den tegen mensen die op een of andere manier hun volumeknop te ver hadden opengedraaid. Alle deze overtreders van de wet op geluidsoverlast kregen een waar schuwing. Bij een tweede keer zou de afspeelapparatuur in be slag zijn genomen. Echter, zover heeft niemand het laten komen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3