LEIDSCH DAGBLAD m Hardere aanpak drugshandel Vakbonden in Chili: staking wel succes Noodweer houdt huis in Limburg Spaanse stranden ernstig vervuild H SM M 1 a Gratis bellen uit Australië Justitie krijgt meer bevoegdheden Rustige TT-nacht NS stopt "knippen" Huis verkopen. Verhoeven bellen. Doen! 071'^ ZATERDAG 25 JUNI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37121 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL.NRS ZIE COLOFON fï\ w 1 «-] De kantonrechter Met het lager worden van de drempel is het Leidse kantongerecht aan het Rapenburg in de loop der jaren opgezadeld met een groot aantal smoezen, die zo nu en dan de lachtlust der aanwezigen opwekken. Onze rechtbankverslaggever noteerde er enkele en legde die voor aan de kantonrechter zelf: „Soms heb ik moeite met verdachten." De z.g. negatieve lijst van medicijnen die niet langer door ziekenfondsen worden vergoed, blijkt tot nu toe in het geheel niet tot besparingen te leiden. En dat geldt ook vooor andere maatregelen. Drs. Koos Metselaar (39) begint volgende week aan wat hij zelf „een eervolle taak" noemt: hij wordt met ingang van 1 juli de hoofdredacteur van het Leidsch/Alphens Dagblad. Een interview. UTRECHT (GPD) - Door een sta king bij de Australische telefoon dienst is het mogelijk om gratis naar het buitenland te bellen. Gisteren en vannacht hebben al naar Australië geëmigreerde Ne derlandersurenlange gesprek ken gevoerd met familieleden in Nederland. De Utrechter De Kat vertelde dat hij twee keer achter elkaar zijn zus in Australië aan de telefoon heeft gehad. "Mijn zuster heeft gewoon een muntstuk in de tele foon in de cel gegooid en kon ver volgens urenlang telefoneren. De centralist vond alles best". Vol gens De Kat kwam zijn zuster op het idee omdat op de televisie werd gemeld dat het telefoonper soneel geen kosten zou berekenen. "We hebben nooit eerder gebeld. Vanwege de hoge kosten doe je dat alleen in noodgevallen". Een telefoontje met Australië kost bij na tien gulden per minuut. Er kan alleen gratis worden gebeld in een telefooncel. Als er automa tisch wordt gebeld wordt dat via het geautomatiseerde betalings systeem verrekend. SANTIAGO (DPA/AFP/Reu- ter) - Over de algemene sta king in Chili doen tegenge stelde berichten de ronde. De regering stelt dat sinds giste ren alles weer normaal func tioneert. De vakbonden zeg gen echter dat de gevolgen van de staking spoedig voel baar zullen zijn. Gisteren reed het openbaar ver voer in Santiago normaal. De winkels waren open en in de be drijven werd normaal gewerkt. Zeven Chileense leiders van de organisatie voor koperarbeiders CTC, die werden opgepakt we gens het oproepen tot de algeme ne staking, zijn gisteren vrijgela ten. Volgens waarnemers hebben de Perioden met zon De Bilt verwacht morgen zonnige pe rioden en droog. Minimumtempera tuur omstreeks 12 graden. Middag- ratuur ongeveer V t westelijke wind. Morgen wordt dus droog weer verwacht en zullen er zonnige perioden zijn. Bo ven Engeland en de Noordzee ligt een hogedrukgebied dat komend etmaal over ons land zuidwaarts trekt. Een noordelijke wind doet koelere lucht over ons land uitstromen die ook dro ger is. Er is een eind gekomen aan het drukkende weer van de laatste dagen. De regenkans blijkt klein in de ko mende dagen. Geleidelijk zal de warme lucht ook uit Duitsland en Noord-Frankrijk wor den verdreven. De buienkans neemt daar af. Verder zuidwaarts blijft het nog wél warm, daar zullen af en toe ook onweersbuien voorkomen. 26 juni 1983 Zon op: 05.21 uur, zon onder: 22.04 uur. Maan op: 23.17 uur, maan onder: 05.59 27 juni 1983 Zon op: 05.21 uur, zon onder: 22.04 uur. Maan op: 23.55 uur, maan onder: 06.55 scherpe maatregelen van de re gering van generaal Pinochet ef fect gehad. Met in gedachte de hoge werkloosheid van dertig procent waagt bijna geen arbei der het zijn baan op het spel te zetten, menen zij. Volgens de gel dende bepalingen kunnen sta kende arbeiders direct worden ontslagen. De nationale raad van de vakbond van transportarbeiders, die de staking ondanks aUes wil voort zetten, heeft inmiddels aan de re gering een pakket eisen overlegd "om te komen tot oplossing van concrete problemen en de kana lisering van de dialoog met de autoriteiten". De regering heeft een aanbod gedaan dat door de bond zal worden bestudeerd. De Chileense katholieke kerk heeft in een gisteren gepubliceerd communiqué krachtig stelling genomen ten gunste van vrije vakbonden en stakingsrecht. De vakbonden hebben gezegd dat het land binnen twee dagen de invloed van hun algemene sta- Molensteeg 12-14 - Lelden 071-121375-140006 king zal voelen door het optre den van tekorten aan voedsel en grondstoffen. Ofschoon de eerste dag van de voor onbepaalde tijd afgekondig de iUegale staking donderdag vrijwel geen zichtbare gevolgen in de hoofdstad Santiago had, zeiden de organisatoren op een persconferentie in de avond dat 90 procent van de vrachtwagen- vloot van de weg was omdat de eigenaars de actie steunen. Vrachtauto's zijn van vitaal belang in de smalle maar 4200 km lange staat en de organisatoren van de staking voorspelden dat er spoe dig tekorten zouden zijn. In Italië nieuwe golf arrestaties NAPELS (AP) - De Italiaanse po litie zal op korte termijn op nieuw meer dan 700 mensen ar resteren, die ervan verdacht worden banden te hebben met de georganiseerde misdaad, de Camorra. Dit hebben de kran ten II Messaggero in Rome en Corriere della Sera in Milaan bericht. "Nee" tijdens bruiloft voor homo-actiedag AMERSFOORT - Vooruitlo pend op de "Homo-actiedag" die vandaag in Leiden wordt gehouden, hebben vier jonge ren gisteren voor enige ver warring gezorgd op het stad huis van Amersfoort. Het was de bedoeling dat de twee paren in het huwelijk zouden treden, maar de amb tenaar kreeg tot zijn verba zing "nee" als antwoord toen hij "ja" verwachtte. De vier jongeren wilden zo de aandacht vestigen op wat zij "het gezinsdenken" noemden. (Foto ANP) Belangrijk bericht aan onze abonnees. Wij verzoeken u de toegezonden acceptgirokaart voor het verschul digde abonnementsgeld 3e kwar taal 1983 binnen tien dagen aan ons over te maken. Ook als u per bank of aan het post kantoor betaalt vragen wij onze abonnees uitsluitend van onze ac ceptgirokaart gebruik te maken. Het is voor u nog gemakkelijker om het abonnementsgeld automatisch van uw bank- of girorekening te la ten afschrijven. Vraag het machtigingsformulier aan en als beloning ontvangt u van ons het prettige en unieke boek: 120 jaar wereldgeschiedenis door de ogen van het Leidsch Dagblad. Leidsch Dagblad Abonnementenadministratie Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden. Telefoon 071-144941. DEN HAAG (ANP) - De regering is van plan acties tegen drugshandelaren te verscherpen. Dat kan als de Tweede Kamer akkoord gaat met een wet die het mogelijk maakt om mensen achter de schermen op te pakken. Nu is alleen het bezit van drugs strafbaar. In de toekomst geldt dat ook voor iedereen die zich met de handel in drugs bezig houdt. Het wetsvoorstel moet het even eens mogelijk maken om men sen in het buitenland te vervol gen. Minister Korthals Altes van justitie denkt dat door het wets ontwerpen de wereldwijd ver takte drugshandel beter kan worden bestreden dan tot nu toe. Het voorbereiden, uitlokken of fi nancieren van handel in drugs is nu niet strafbaar, zolang er nog geen transactie heeft plaatsge had. Daardoor konden dus de grote handelaren en financiers achter de schermen zonder een groot risico van strafvervolging hun gang gaan. Het nieuwe wetsontwerp is vooral van belang voor het oprollen van de internationale drugslijnen. Het beoogt namelijk diegene strafbaar te stellen die in- of uit voer van drugs in of uit ons land uitlokt, bevordert of voorbereidt ongeacht diens nationaliteit. De Nederlandse politie kan zich er daardoor samen met de buiten landse korpsen op richten de drugslijnen in een zo vroeg mo gelijk stadium od te rollen. Op de nieuwe wetsbepalingen staan gevangenisstraffen van ten hoogste zes jaar. ASSEN (ANP) - De zogenaam de TT-nacht in Assen, de nacht voorafgaand aan het jaarlijkse motorspektakel in deze stad, is rustic verlopen. Er hebben zich volgens de politie nergens ernstige onge regeldheden voorgedaan. Wel werden vanaf gisteravond totaal elf mensen aangehou den wegens vernieling, brandstichting en mishande ling. Bij de dit jaar voor het eerst in de binnenstad geor ganiseerde kart-races deden zich wat problemen voor. Na de races werden strobalen in brand gestoken. De brand weer had moeite door de gro te drukte de zaak te blussen. Assen had zich terdege voorbe reid op het verblijf van de naar schatting 50.000 bezoe kers, de nacht voorafgaande van de TT. Er was een groot aantal evenementen georga niseerd. De horeca in Assen heeft goede zaken gedaan. Dankzij het mooie weer waren de vele terrassen tjokvol. Veel bezoe kers hebben de nacht in een tent of openlucht langs de weg doorgebracht. Het nieuwe wetsontwerp houdt echter niet in, dat elke vorm van het beramen van drugshandel al strafbaar zou worden. Een derge lijke "samenspanningsbepaling" zou een goede rechtsbescher ming van het individu in het ge drang kunnen brengen. Daarom hebben de opstellers van het wetsontwerp dit zodanig ge formuleerd, dat er sprake moet zijn van meer dan alleen maar het beramen van drugshandel, maar bijvoorbeeld ook tot het verschaffen van inlichtingen om de handel mogelijk te maken, of dit althans te proberen. Dergelijke bepalingen zijn niet he lemaal nieuw in het Nederlandse strafrecht. Via gemeentelijke en provinciale strafverordeningen zijn bijvoorbeeld verboden tot het afsteken van vuurwerk aan gevuld met verboden tot het bij zich hebben van vuurwerk. Dode bij schietpartij - Bij een schietpartij in een besloten club aan de Den Texstraat in Amster dam is even na middernacht een Chinees om het leven gekomen. De politie, die getuigen verhoort, kon verder geen mededelingen doen. SITTARD Een enorme nood weer heeft gisterenmiddag bo ven een deel van Zuid-Limburg (binnen een smalle strook van Geulle tot Sittard) enorme scha de aangericht en voor veel over last gezorgd. Zowel het auto- als treinverkeer kwamen korte tijd volledig stil te liggen. De auto weg Geleen-Heerlen veranderde ter hoogte van Neerbeek en Spaubeek in een snel stromende Een half uur lang was Geleen on bereikbaar. Alle tunnels in de westelijke Mijnstreek leverden hetzelfde beeld op: gestrande au- tos en ontredderde bestuurders. Het spoorbaanvak Sittard-Maas- ticht was tot zeven uur s avonds afgesloten. Treinen kwamen niet verder. Passagiers werden per bus vervoerd. Op vele plaatsen in de streek viel de stroom uit. In Broeksittard ontstond een precaire situatie toen een elektriciteitsverdeelsta tion onder water kwam te staan. Bij een garage in Geleen dreven de autos korte tijd onbemand over de in een kolkende stroom veranderde straat. Volgens de eerste berichten is de schade aan gewassen erg groot. Van een restaurant in Sittard stort te het dak in. Honderden liters water stroomden de eetzaal bin nen. Na de regenval zakte het water overal snel. Het aantal mel dingen bij de brandweerkorpsen in de streek liep in de vele hon derden. Tijdens een hevig onweer gister avond tussen zeven en acht uur viel in Ede 37' millimeter neer slag, daarbij waren hagelstenen ter grootte van flinke knikkers. UTRECHT (ANP) - De NS- conducteurs moeten in de loop van dit jaar hun knip tang verwisselen voor een tang waarmee ze alleen nog maar kunnen stempelen. De kniptang wordt uitgeran geerd, omdat het gaatje in het kaartje qua controlemoge lijkheden minder waterdicht is dan een stempel. Bovendien zijn de moderne spoorkaartjes gemaakt van een veel dunnere papiersoort en daarmee is het knippen er ook niet makkelijker op ge worden, zo melden de Spoor wegen. NS hoeft geen nieuwe stempeltangen te kopen maar kan ze voor een prikje overnemen van de Duitse spoorwegen. MADRID (GPD) Volgens een onderzoek van de afdeling mi lieuzaken van het Spaanse mi nisterie van openbare werken ge publiceerd, zijn talrijke stranden langs de 6000 kilometer lange Spaanse kust min of meer ern stig vervuild. Éen viertal stranden in Basken land (waaronder die van San Se bastian en Orio) zal deze zomer voor het pubhek worden geslo ten in verband met het ernstige gevaar dat baden daar voor de volksgezondheid oplevert. In to taal 27 stranden zijn volgens de studie in hoge mate vervuild, zo dat voorzichtigheid gepast is. Aan de Costa del Sol is het treurig gesteld met de kwaüteit van de stranden of het zeewater rond Torremolinos, Malaga, Motril en Salobrea. Zonnebaden in het zand en het nemen vam een ver koelende duik blijkt bovendien niet van risicos ontbloot in de provincie Valencia. Gandia scoort daar het hoogst wat betreft verontreiniging, terwijl de toeristen in de vakantiecentra Malvarrosa, Arenas, Nazaret, El Soler en Perellonet naast de ge varen van lozing van rioolwater ook nog bloot staan aan de risi cos van de lozing van pesticiden, die op grote schaal gebruikt wor den in het agrarische achterland. Verder is het oppassen geblazen in Castellon en Alicante. Aan de Costa Brava en de Costa Dorada liggen de kritische centra vooral bij Blanes, Mataro en Tarragona. Bijzondere bezorgdheid baren de stranden op het toeristencen trum bij uitstek: Mallorca. De stranden van Palma de Mallorca, s zomers bezocht door enkele honderdduizenden vakantiegan gers, Arenal, Ciudad Jardin, Cala Mayor, Portals Nous en Palma Nova blijken bij het onderzoek niet te voldoen aan de normen van de Spaanse gezondheidsau toriteiten die overigens nog aan zienlijk soepeler zijn dan de nor men van de wereldgezondheids organisatie. De oorzaken van de ernstige ver vuiling zijn in de meeste gevallen dezelfde: rioolwater dat niet of onvoldoende gezuiverd, direct of via een veel te korte pijpleiding in zee wordt geloosd, en de afwa tering van industrieel afval, waarin schadelijke stoffen voor komen. De meest voorkomende kwalen van de verontreiniging zijn huiduitslag door in het zand voorkomende schimmels, of diarree als gevolg van de bacte riën die via de faecaliën in het zeewater terecht komen. Niet overal aan de Spaanse kust behoeft men overigens uit te kij ken. Internationaal bekende cen tra als Fuengirola (Costa del Sol), Sitges, Salou, Cambrills en Calel- la (Costa Brava en Costa Dorada) zijn veilig bevonden en leveren geen enkel gevaar voor de volks gezondheid op. Iets wat slechts in mindere mate voor Benidorm geldt. Tw«"'«n ^^obonnenw' I I I U

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1