Macht president VS fors groter -C Paus gaf Polen moed, maar zorgen blijven Unctad dreigt te mislukken Staking in Chili weinig succesvol Challenger later terug D— Vetorecht Congres beknot Frankrijk leent Irak jagers en Exocetraket Lech Walesa sprak paus VRIJDAG 24 JUNI 1983 Buitenland CAPE CANAVERAL (UPI) - De vlucht met het ruimteveer Chal lenger is met één dag verlengd tot morgen als gevolg van het slechte weer in het landingsge bied in Florida. Het nieuwe tijd stip voor de terugkeer op aarde werd niet direct genoemd. Oorspronkelijk zou het veer van daag tegen 13.00 uur Ned. tijd hebben moeten landen op de nieuwe landingsbaan van het ruimtevaartcentrum Kennedy op Cape Canaveral in Florida. Het weer was daar te slecht. Het veer kan niet landen in regen, bij dichte bewolking, die het zicht op de landingsbaan be perkt en bij sterke zijwind. Even tueel zou nog kunnen worden uitgeweken naar de landings baan van de luchtmachtbasis Ed ward in de Mojave-woestijn in Californie, maar dit is duurder en kost een week meer om het veer weer gereed te maken voor een nieuwe vlucht. NAPELS (Reuter) - In Italië zijn opnieuw tientallen arrestaties verricht van personen die wor den verdacht van banden met de Napolitaanse onderwereld, de Camorra. Sinds vorige week vrij dag, toen de eerste grootscheep se razzia's plaatsvonden, zijn nu meer dan 600 mensen opgepakt. De arrestaties, die in de nacht van woensdag op donderdag begon nen, vonden grotendeels plaats in Caserta, een dorp op ongeveer 20 kilometer buiten Napels. Een van de arrestanten is de christen democratische burgemeester van Santa Maria la Fossa, Rober- Camorristi aangehouden ti Martini. In Napels zelf, waar af gelopen vrijdag de politie vooral zijn slag sloeg, werden nog eens 80 mensen in de kraag gevat. De gerechtelijke macht besloot tot de actie na nieuwe bekentenis sen van gearresteerde camorristi. Er waren 400 arrestatiebevelen uitgevaardigd, vooral tegen per sonen die verdacht worden van banden met de "nieuwe georga niseerde Camorro" van "don" Rafelle Cutolo, die achter slot en grendel zit. Brigadist De Italiaanse politie arresteerde in Rome een van de laatste op vrije voeten zijnde leiders van de Ro de Brigades. Het was de 27-jarige Pietro Vanzi. Vanzi was vorig jaar bij verstek tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld als een van de ontvoerders van de vermoorde Italiaanse christende mocratische premier Aldo Moro. Voor zijn rol in de ontvoering van de Amerikaanse generaal Ja mes Lee Dozier werd hij nog ver oordeeld tot 25 jaar cel. WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat het Congres niet zijn veto kan uitspreken over besluiten van de president en de uitvoe rende organen die ze krachtens de grondwet kunnen uitvaardigen. De uitspraak wordt als een belangrijke overwinning van het Witte Huis beschouwd. Ze is een van de be langrijkste die het hof heeft gedaan over de scheiding der machten in het kader van de Amerikaanse grondwet. De uitspraak, die met zeven tegen twee stemmen werd aanvaard en is ondertekend door opperrech ter Warren Burger, heeft betrek king op ongeveer 200 wetten die slaan op nationale veiligheid, buitenlandse zaken, begroting en regelgevende besluiten. Het congres handelt in strijd met de grondwet, als het wetten aan vaardt op grond waarvan de pre sident en onder zijn bevoegdheid vallende overheidsinstellingen macht krijgen en tegelijkertijd het recht van veto behoudt over besluiten die voortvloeien uit de ze macht, aldus de uitspraak. Het vonnis van het hof heeft be trekking op een wet die huis van afgevaardigden en senaat het recht geeft beslissingen van de procureur-generaal inzake de portatie te vernietigen. Deze offi cier had in 1975 een Keniase bur ger niet naar zijn geboorteland teruggestuurd omdat hem moei lijkheden stonden te wachten. Het Congres vond echter van niet en vernietigde het besluit. Het hooggerechtshof was evenwel van mening dat het Congres de procureur-generaal de bevoegd-, heid had gegeven tot het nemen van het bewuste besluit, en dat het Congres zich aan de wet diende te houden. "Het Congres moet zich houden aan het dele geren van macht totdat dit bij wet is veranderd dan wel inge trokken". PARIJS - Irak heeft van de Franse regering vijf „Super Etendard"- aanvalstoestellen geleend, die zullen worden uitgerust met de Exocet-Am-39-raket. De Super Etendards waren al door de Franse marine in dienst geno men, maar ze werden voor de ge legenheid weer overgedragen door Rudolph Bakker aan fabrikant Dassault, die ze „naar de wensen van de cliënt" zal inrichten. Irak heeft al sinds begin februari om Super Etendards gevraagd, die het land wil inzetten in de strijd tegen Iran. Een van de pro blemen was, dat in het produk- tieschema voor nog vijf toestel len voorlopig geen plaats was. Dassault leverde 14 toestellen aan Argentinië en 71 aan de Franse marine. Kenners van de internationale wa penhandel herinneren zich niet, ooit een dergelijke „leen"-over- eenkomst te hebben meege maakt, zeker niet waar het gaat om dit soort geavanceerd wapen tuig. Irak heeft Frankrijk laten weten dat het onder de indruk was van de manier waarop de Super Etendard in combinatie met de Exocet in de strijd om de Falk- land-eilanden successen wist te boeken. CEASAREA Voor de kust van het Israëlische Ceasarea is onlangs het wrak gevonden van een Ro meins vrachtschip. Een speciaal voor dit doel geformeerd archeolo gisch team is inmiddels aan het werk om de resten te bergen. Arrestatie- golf Peru LIMA (AFP) - Bij een groot- cheepse operatie van de poli tie zyn de afgelopen dagen in Peru enkele honderden per sonen gearresteerd. Ónder de arrestanten zouden zich twee vermeende leiders van de Maoistische organisatie "Sendero Luminoso" (lich tend pad) bevinden. Ook zijn twee buitenlanders gearres teerd, die ervan worden ver dacht banden te hebben met deze beweging, die en guer rillastrijd voert tegen de ge kozen regering van president Fernando Belaunde Terry. KRAKOW, WARSCHAU - De wens van Lech Walesa, de leider van de nu verboden Poolse vrije vakbond Solidariteit, om de paus te mogen spreken is gisteren in vervulling gegaan. Op de laatste dag van het tweede pauselijke bezoek aan Polen ontmoette Jo hannes Paulus II Walesa en diens gezin, naar wordt aangeno men op het buitenverblijf in het Tatragebergte nabij de stad Za- door Hans Geleijnse kopane aan de grens met Tsje- choslowakije, waar de paus uit rustte van zijn reis door Polen al vorens terug te reizen naar het Vaticaan. Waar precies, hoe laat, en waarover werd gesproken, bleef gisteren in Krakow het onderwerp van veel gissen en speculeren. Pas vlak voordat het toestel van de. Poolse luchtvaartmaatschappij Lot de paus en zijn gevolg naar Rome zou vliegen, bevestigde de woordvoerder van het Vaticaan dat de langverwachte en met spanning tegemoet geziene ont moeting tussen de twee popu lairste Polen van dit moment daadwerkelijk had plaatsgevon den. De woordvoerder zei nadrukkelijk, dat de paus Walesa, diens vrouw Danuta en vier van hun kinderen had onvangen. Het was een per soonlijke audiëntie en .daarover wordt gewoonlijk niets naar bui ten gebracht, aldus de woord voerder, die geen antwoord wil de geven op de vraag, of de paus onder vier ogen met Walesa had gesproken over de situatie van dit moment in Polen. Walesa zelf wilde eveneens geen enkel com mentaar geven, nadat hij weer in zijn woonplaats Gdansk was te ruggekeerd. Rond het vliegveld van Krakow en tot ver in de heuvels die het om ringen waren gisternamiddag honderdduizenden samenge stroomd om afscheid van hun Karol Wojtyla te nemen. Overal beierden de kerkklokken. Behal ve het Poolse episcopaat, aange voerd door primaat Glemp, was ook een uitgebreide regeringsde legatie met aan het hoofd de voorzitter van staatsraad, Hen- ryk Jablonski, op het vliegveld aanwezig om de kerkvorst een goede afreis te SANTIAGO (AFP/UPI) - De op roep tot de algemene staking van onbepaalde duur, die gisteren in Chili moest beginnen, lijkt niet al te veel navolging te hebben ge kregen. Het openbare leven in Santiago en in andere steden bleef vrijwel normaal, al trad de politie met traangas op tegen de monstrerende studenten in de Chileense hoofdstad. De sta- - kingsoproep blijft vandaag ech ter gehandhaafd. Tot de algemene staking, bedoeld als protest tegen het militaire be wind van generaal Pinochet, was opgeroepen door de overkoepe lende vakorganisatie CNT Chileense transportarbeiders. Het merendeel van Chili's 75.000 vrachtrijders legde volgens hun vakorganisatie het werk neer, maar dit had niet veel gevolgen voor de bevolking: het zakenle ven en de openbare diensten konden zonder problemen func tioneren. Aan het busvervoer in Santiago was weinig bijzonders te merken. Een functionaris van een vervoersbedrijf zei dat de bussen gewoon blijven rijden "zolang er maar geen stenen wor den gegooid en wordt gepro beerd de bussen in brand te ste ken". Insekt Een miniscuul insekt is erin ge slaagd het treinverkeer in êen voorstad van Tokio in de war te sturen. In het spitsuur lie pen 17 treinen vertragingen waarvan duizenden forenzen het slachtoffer werden. Sprong Als eerste ter wereld is de 34- jarige Fransman Alain Prieur bij Apt, Zuid-Frankrijk, met een motorfiets over een vliegend vliegtuig gespron gen. Kou Terwijl het in het grootste deel van Europa werkelijk zomer is, is in de nacht van woens dag op donderdag sneeuW gevallen in het gebied van Moskou dat voor deze tijd van het jaar de laagste tempe ratuur sedert 50 jaar regi streerde. In enkele dagen daalde het kwik in de hoofdstad tiental len graden tpt minder dan tien overdag en rond het vriespunt gedurende de nacht. BELGRADO - In een wanhopige poging „de zesde conferentie over handel en ontwikke ling van de Verenigde Naties", Untad VI, te behoeden voor een totale mislukking, heb ben de ontwikkelingslanden de ongewone stap genomen, over de hoofden van de dele gatie heen, het Westduitse volk op te roepen tot maatregelen. West-Duitsland bekleedt tot 1 juli het voorzitterschap van de Europe se Gemeenschap, 's werelds grootste han delsblok. door Willem Offenberg Door dit ondiplomatieke initiatief komt de dis cussie binnen de EG over een herzien Ne derlands voorstel voor de minst ontwikkel de landen in de verdrukking. Dit voorstel wordt nu in gewijzigde vorm gepresenteerd, nadat niet alleen EG-partners maar ook ont wikkelingslanden bezwaren hadden ge maakt. Dat de conferentie afstevent op een misluk king was woensdag al duidelijk geworden, toen namens de ontwikkelingslanden de So maliër Abdullah Said Osman aan de alarm bel trok. Een unicum in de geschiedenis van Untad. „We hebben nog vijf vergaderdagen voor de boeg", zei hij, „en er is nog niets ge beurd". Osman beschuldigde de rijke lan den van het spreken met dubbele tongen; namelijk: een verzoenlijke toon in de plenai re zitting, en een buitengewoon „onbeweeg lijke houding" in de commissievergaderin gen, waar de resoluties worden klaarge stoomd. „De reactie op onze voorstellen is negatief en tegenstrijdig", zei Osman. Velen in Belgrado, ook binnen het Untad-se- cretariaat, vinden dat zijn speech en de spe ciale boodschap aan de Duitsers geen mo ment te laat komen. „Er is nu nog tijd, voor dat de conferentie volgende vrijdag eindigt, om de koers bij te draaien in de rijke lan den", zo zei PvdA-kamerlid Evelien Herf- kens. West-Duitsland vooral, als spreekbuis van de EG, kan hierbij van invloed zijn, zo bena drukte Osman in zijn speciale boodschap. Osman richt zich in dit schrijven direct tot de Bondsdag, het Duitse parlement. Hij doet een dringend beroep op het Westduitse volk, „dat binnen de westerse industrielanden een beduidende economische en politieke rol speelt", om een klimaatverandering te be werkstelligen. „West-Duitsland zou in Bel grado belangrijke impulsen kunnen geven", zo schrijft Osman in zijn boodschap, die gis teravond in de Bondsdag is voorgelezen door Gaby Gottwald van de Groene Partij. Indirect is het schrijven van de ontwikkelings landen ook gericht aan Nederland, hoewel Osman met geen woord spreekt over het Ne derlandse voorstel, dat op alle fronten schip breuk lijdt. Na spoedoverleg van het hoofd van de Nederlandse delegatie, Frans Klin kenberg, in Den Haag zijn inderhaast veran deringen aangebracht die de steun voor het Nederlandse plan moeten vergroten. De westerse landen kregen een keus: uit de voorstellen kan ieder land voor zich een greep doen. Dit vooral om de westerse part ners ter elfder ure tegemoet te komen. Een poging om de minst ontwikkelde landen in groepen te verdelen - hetgeen op groot ver zet stuitte - is nu omgebogen. Den Haag spreekt van armere landen en „landen die in een noodsituatie verkeren", zonder dit be grip nader toe te lichten. Untad-ambtenaren omschrijven de stemming in Belgrado als beneden het dieptepunt, be drukt, en wellicht de laatste Untad-confe- rentie in deze vorm. „Ja, de paus heeft ons hoop ge geven. Maar wat mjj betreft had hij behalve mooie preken ook een flinke zak dollars mee kunnen nemen". Deze cynische uitspraak, van een inwoner van Katowice, is te gelijk de meest kritische die ik gedurende de week dat paus Johannes Paulus II Po len in zijn greep hield, heb kunnen noteren. De massa van de Polen wil geen kwaad woord horen over hun eigen Karol Wojtyla. Miljoenen hebben kosten noch moeite gespaard om een stukje van de pauselijke witte soutane in het blikveld te krijgen, een paar woorden van troost op te vangen. En in de korte ge sprekken die ik met een, zij het zeer kleine, dwarsdoors- nee van deze grote pelgrimfa milie heb kunnen voeren, wa ren twee woorden troef: hoop en moed. Een vrouw in Wroclaw (Bres- lau): „Johannes Paulus heeft de Polen laten zien dat zij niet vergeten worden. Hij heeft hier openlijk kunnen en willen zeggen wat wü de laat ste twee jaar vaak alleen maar durven denken. En dat deed hij niet alleen in zijn preken, maar ook tegen de door Hans Geleijnse autoriteiten. Wat hij vorige week vrijdag tegen Jaruzels- ki heeft gezegd over de ak koorden van Gdansk, i s toch grote klasse. Hoeveel Po len, denk je, zouden dat Jaru- zelski en de zijnen niet elke dag, voor mijn part elke mi nuut voor willen houden?" Dit soort reacties zijn vrijwel overal te horen. De Polen hebben de pauselijke woor den over het belang van soli dariteit tussen de mensen, over het niet opgeven in de strijd voor rechtvaardigheid, sociale rechten en vrijheid, als balsem voor de ziel erva ren. En zij begrepen dat hun paus in zijn preken wat sla gen om de arm moest houden en niet als een politieke marktkoopman het program ma van de verboden vrije vakbeweging Solidariteit kon aanprijzen. Zorg Maar aan de andere kant is er een zorg. Wat zal er gebeuren als de paus zijn geboorteland heeft verlaten en de echo van zijn woorden in Polen en ver daarbuiten is verzwakt? Er zijn optimisten, zoals een jon ge student in Krakow, die er van overtuigd is dat de staat van beleg (door de Polen zelf kortweg „oorlog" genoemd) binnenkort zal worden opge heven. Hij en anderen die de ze mening zijn toegedaan, ta xeren dat dit op 22 juli zal ge beuren, de dag dat Polen „viert" dat het, nu 39 jaar ge leden, in een socialistische volksrepubliek werd getrans formeerd. Dan zal, zo ver wacht hij, amnestie voor poli tieke gevangenen worden af gekondigd en het verbod op reizen naar het buitenland opgeheven. De pessimisten laten héél ande re taal horen. „De autoritei ten hebben zich verkeken op het effect dat dit pausbezoek op de bevolking heeft. Zij zijn ervan uitgegaan dat het niet meer dan een soort reli gieuze kick zou zijn, met hier en daar wat demonstraties en spandoeken van Solidariteit. Maar ik ben bang dat er een terugslag komt. Heb je al die fotografen en filmers gezien? Daar liepen heel wat figuren van de geheime politie tus sen. Het zou me niks verba zen als heel wat mensen de komende maanden worden gearresteerd". De huisvrouw uit Czestochowa die dit zei, staat in haar me ning niet alleen. Want het Po len van nu is een regelrechte politiestaat en de effecten er van zijn voor de buitenlandse bezoeker meer meetbaar dan het aantal uniformen dat je op straat ziet. De mensen zijn bang om openlijk met een buitenlander te worden ge zien, zeker als die uit het Wes ten afkomstig is. De reacties op vragen van politieke strekking zijn kort en vaak moet niet alleen de taal-, maar ook een vertrouwens- barrière worden overwon nen. In de betrekkelijke anonimiteit van de miljoenen leden tel lende gemeenschap der gelo vigen die deze week in Polen constant op pad was, valt de ze angst vaak wat weg te drukken. Dat verklaart, on danks de overweldigende aanwezigheid van politie en de oproerpolitie Zomo (van wie je je overigens kunt af vragen, of zij een ander soort katholicisme belijden), de spandoeken en speldjes van Solidariteit, de door pelgrims omstuwde demonstraties te gen de onvrijheid. Murw Dat deze pauselijke pelgrimage niet de uitbundige jubel ver oorzaakt die zijn eerste be zoek aan Polen zo kenmerk te, wordt door een ingenieur uit Warschau verklaard: „De mensen zijn de afgelopen twee jaar murw gemaakt. Zij hebben gezien dat het moge lijk was een miljoenenbewe ging als Solidariteit van het toneel te vegen. En dat bracht hier een stemming van absolute uitzichtloos heid". „Daar heeft de paus nu veran dering in gebracht. Maar het besef voor de realiteit, ge voegd bij de oproepen van de paus om de rust te bewaren, maakt dat zij blij rijn met wat hij zegt, maar tegelijkertijd beseffen dat zijn woorden niet, zoals in 1979, vertaald kunnen worden in een maat schappelijke vernieuwings beweging. Wij kunnen alleen maar hopen dat heel lang zaam wat meer democratie, op het werk, in de pers enz. mogelijk zal blijken. In die zin is de geest van Solidari teit nog steeds springle vend". Paus Johannes Paulus II. (Foto AP) Het Poolse regime tracht op de been te blijven door met man en macht aan verbetering van de situatie van de eerste le vensbehoeften te werken. De laatste maanden is een aantal voedingsmiddelen weer in redelijke hoeveelheden voor radig. Sinds 1 juni zijn kaas, melk, boter, olie, margarine en vet niet meer gerantsoe neerd, maar onder andere suiker, vlees, meel en benzi ne blijven nog op de bon. Voor wie geld heeft is echter alles te krijgen. En vooral in de grote steden maakt de be volking niet de indruk onder schaarste gebukt te gaan. Het lijkt echter uitgesloten dat deze micro-economische op leving (tegen hoge prijs, want nog in februari werden de prijzen met rond 400 procent verhoogd, terwijl de lonen op 50 procent bleven steken) een kalmerend effect zal hebben op de maatschappelijke spanning die er heerst. Een bewind waarin niemand ver trouwen schijnt te hebben - ik ben deze dagen geen mens tegengekomen die een goed woord over had voor het Cen trale Comité en zijn leden - kan alleen op de macht van het geweer proberen te over leven, om de woorden van mijn Warschause gespreks partner te citeren. Bidden en hopen. Dat lijken hier vandaag in Krakow de voornaamste bezigheden van de meerderheid van de 37 miljoen Polen. Plaats voor bezinning is er genoeg: er worden 666 kerken en kapel len bijgebouwd in dit land. Misschien dat de gelovigen eeuwige troost kunnen put ten uit dit Amerikaanse lied je: etrou- Oh policemen, they ble They cause trouble everywhere But when you die and go to heaven You'll find no policeman there. (Oh de politie veroorzaakt pro blemen zij veroorzaakt overal proble- Maar als je sterft en naar de he mel gaat tref je daar geen politieman aan).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9