Korting jeugdloon nog niet duidelijk Eenzaam optreden Janmaat Beleggers zijn miljoenen kwijt Vergoeding abortus twistpunt Geen enkel effect van bezuinigingen y~ CDA wil 32-urige werkweek Justitie ingeschakeld voor verdwenen geld Benzine-accijns verhoogd Centrumpartij vaart uit tegen naturalisaties VRIJDAG 24 JUNI 1983 Binnenland AMSTERDAM (ANP) - De bin nen- en buitenlandse beleggers in Amerikaanse projecten van het projectontwikkelingsbedrijf American Land Program van de inmiddels failliete Rienk Kamer, zijn voor miljoenen guldens het schip in gegaan. Een onderzoek van de Amsterdam se recherche in de Verenigde Staten bracht aan het licht dat de projecten inmiddels zijn stopge zet of op korte termijn gestopt zullen worden, omdat betalingen van het ALP sinds 1981 achter wege bleven. Dit heeft de officier van justitie mr. H.P. Wooldrik gisteren bekend gemaakt. Volgens Wooldrik werden door de recherche vier projecten be zocht: twee bouwprojecten, een graanproject en een veeproject. Een van die bouwprojecten is op last van de Amerikaanse justitie inmiddels gesloten en de drie an deren gaan binnenkort dicht. Dit betekent, volgens Wooldrik, dat de beleggers daarmee naar "hun centen kunnen fluiten". Bij het onderzoek in Amerika werd door de rechercheurs ook gecon stateerd dat de rekening van het ALP bij de Bank of California re gelmatig werd geplunderd en dat bedragen werden overgeschre ven naar buitenlandse bankreke ningen. Het onderzoek hiernaar wordt in Nederland verder voort gezet. Eigenaar van ALP, Rienk Kamer uit Moergestel, verklaarde in mei dit jaar dat hij het ALP wilde overhevelen naar een nieuwe, ge zamenlijke onderneming. Op 21 februari werd hij gearresteerd op verdenking van oplichting, ver duistering en valsheid in ge schrifte. Op 11 april werd hij voorlopig vrijgelaten. Het onder zoek naar zijn praktijken duurt nog steeds voort. Een woordvoerder van ALP, mr. B.J. Knuist, stelt in een reactie dat het "onbegrijpelijk" is dat justitie in dit stadium van het on derzoek zo vrijelijk en ongenuan ceerd meningen en indrukken vrijgeeft. Voorts stelt Knuist dat iedere belegger op dit ogenblik nog steeds zijn eigendomsrech ten heeft en dat het door de be leggers geïnvesteerde kapitaal niet verloren hoeft te zijn. "Enke le, maar niet alle, projecten" zijn volgens hem in moeilijkheden. DEN HAAG (GPD/ANP) Het CDA heeft de door minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) voorgenomen korting van de minimumjeugdlonen met gemiddeld 10 procent per 1 juli op de helling gezet. Drie doden bij botsing MEPPEL (ANP) - Door een verkeersongeluk gisteren op de provinciale weg Pesse- Meppel zijn een 25-jarige on derwijzer en zijn schoonou ders om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een 23-jarige man uit Ijsselstein met zijn bestelauto door nog onbekende oorzaak op de lin ker weghelft terecht kwam. Nadat hij eerst een tegemoet komende auto had ge schampt, kwam hij frontaal in botsing met de auto van de onderwijzer. Deze auto vloog door de botsing in brand. De bestuurder van de bestelauto werd zwaar gewond. Tijdens overleg tussen de vaste ka mercommissie en de minister kwam de CDA-fractie met het voorstel een arbeidstijdverkor ting te stellen van 10 procent, wat met name voor dienstplichti ge militairen en jongeren in dienst bij de overheid zou bete kenen dat zij een 36-urige werk week krijgen. Het voorstel van het CDA werd in principe gesteund door de PvdA. Toch besloten alle fracties in de commissie dat volgende week de Tweede Kamer een debat aan de ze zaak zal moeten wijden. Vrijwel alle fracties hadden het be zwaar dat als na de korting van 10 procent ook voor jongeren een 32-urige werkweek zou worden ingevoerd, dat opnieuw een kor ting met nog eens 20 procent zou betekenen. Veel jongeren zou den dan onder het bestaansmini mum terecht komen. De minister zei dat in deze gevallen de bijstand uitkomst zou kunnen bieden door een aanvullende uit kering te geven op het te lage loon tot aan de hoogte van het bestaansminimum. Veel kamer leden vonden dat een oneigenlij ke constructie, waardoor de kor ting die voor een deel als bezuini gingsmaatregel voor de overheid is bedoeld, weer via het verstrek ken van aanvullende uitkeringen zou wegvloeien. Minister De Koning gebruikte als argumenten tegen het CDA- voorstel dat daardoor het mini mum-uurbedrag niet wordt ver laagd, omdat nu het minimum jeugdloon is gebaseerd op een Pijnlijke vergissing NUNSPEET (ANP) - Een oe fening van acht ME'ers in Nunspeet kreeg in de nacht van woensdag op donderdag een onverwachte afloop. De ME'ers werden in het natuur gebied de Zandenplas be sprongen door vier jonge mannen, die hen voor dienst plichtige militairen hielden. Een van de vier had nog een re kening te vereffenen met plaatselijke militairen. De acht ME'ers, die met fiets- kettingen en sleutels werden bewerkt, hadden er volgens de politie in Nunspeet geen enkele moeite mee om de vier jongens in dë houdgreep te nemen. "Ze zitten op dit moment in de cel hun zonden te overden ken en weten ondertussen het verschil tussen dienst plichtigen en parate ME'ers", aldus de Nunspeetse politie. By de overval raakte nie mand gewond. 40-urige werkweek. „Bij een ar beidstijdverkorting van 10 pro cent blijft het uurloon gelijk, zei De Koning. De minister wees er ook op dat de hy de sociale partners in het be drijfsleven niet kan voorschrij ven dat zij voor jongeren dan ook maar een 36-urige werkweek moeten gaan invoeren. Boven dien zei hij dat uit een onderzoek bij de rijksoverheid is gebleken, dat slechts 30 procent van de ba nen die geschikt zijn voor jonge ren zich lenen voor een 36-urige werkweek. „Als invoering van een 36-urige werkweek voor jon geren technisch al moeilijk ligt bij de overheid, hoe moet het dan in het bedrijfsleven zijn, vroeg De Koning zich af. Schoolgeld uitgebreid DEN HAAG (ANP) - De Tweede DEN BOSCH (ANP) - De horeca ondernemer G. van der Valk uit Nuland heeft samen met zijn vrouw een civiele procedure aan gespannen tegen de voortvluch tige Italiaan A.M. om een deel van het losgeld van 12,5 miljoen gulden, dat eind vorig jaar is be taald voor de vrijlating van me vrouw Van der Valk, terug te krijgen. Dit heeft mr. Benner, de advocaat van de familie Van der Valk bevestigd. Uit een advertentie in het Brabant se Dagblad van woensdag blijkt dat beslag is gelegd op bezittin gen van M. en dat de man op vrij dag 26 augustus is gedagvaard voor de arrondissementsrecht bank in Den Bosch. De Van der Valk's eisen van M. terugbeta ling van vijf miljoen Zwitserse franken, drie miljoen Duitse marken en twee miljoen gulden. Mr. Benner vindt het jammer dat de zaak in de publiciteit is geko men. Dit kon echter niet worden voorkomen omdat M. geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, zo dat er geadverteerd moet wor den. Op bezittingen van M. is vol gens de advertentie beslag ge legd. Wat voor spullen dat zijn wil Benner niet zeggen. Wel wil hij kwijt dat de zaken in Neder land zijn aangetroffen. Van der Valk zelf wil overigens niets over de zaak kwijt "uit angst voor represailles van de zij de van de Italiaanse onderwe reld". In feite ontkent hij de procedure te hebben aangespannen. Vorig jaar december is mevrouw Toos van der Valk na betaling van het losgeld vrijgelaten. Zij is drie weken vastgehouden in een flatwoning in Brussel. Van het losgeld is 1,6 miljoen gulden te ruggevonden bij een van de aan gehouden verdachten. Vermoe delijk is M. in het bezit van een belangrijk deel van de rest van het geld. AMSTERDAM (ANP) - De bom die gisteren is ontdekt bij de Russische reisorganisatie Intourist in de hoofdstad is overgebracht naar het gerech telijk laboratorium in Rijswijk. De politie en de Explosieven Opruimingsdienst uit Culemborg hebben in Amsterdam al een eerste onderzoek verricht. De afdeling zware criminali teit van de hoofdstedelijke politie wilde niets kwijt over de inhoud van de bom: "Je zou anderen eens op gedachten kunnen brengen". Wel wilde men vertellen dat de bom zeer professioneel was gemaakt. Bij de foto: Een lid van de EÖD loopt weg nadat hij de bom onschadelijk heeft gemaakt. (Foto ANP) PSP: BVD bij artsencongres DEN HAAG (ANP) - De PSP zegt aanwijzingen te hebben dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft geprobeerd het in ternationale congres van artsen, tegen kernwapens in Amster dam en Noordwijkerhout te on derzoeken op de aanwezigheid van Russische geheime agenten (KGB'ers). Het Tweede-Kamerlid Van Es (PSP) heeft minister Rietkerk (binnenlandse zaken) gisteren schriftelijk gevraagd wat de BVD eigenlijk van de KGB ver wachtte op dat congres. Zij noemt het "de zoveelste poging van deze dienst om vredesorga nisaties in diskrediet te brengen" en vraagt Rietkerk eindelijk eens een eind te maken aan dit soort bemoeienissen van de BVD. Wachtlijst werkloze therapeuten AMSTELVEEN (ANP) - Met 24 tegen 10 stemmen en 1 onthou ding heeft de Ziekenfondsrraad zich gisteren in Amstelveen uit gesproken voor wachtlijsten voor werkloze fysiotherapeuten. De meerderheid verwierp een "open sollicitatiesysteem", om dat ze dat minder rechtvaardig vindt en vreest, dat de overname sommen voor praktijken van fy siotherapeuten sterk zullen stij gen. Er bestaat op het ogenblik een groot overschot aan fysiothera peuten. Daarom maken de zie kenfondsen gebruik van de wet telijke uitzonderingsmogelijk heid, niet elke fysiotherapeut die zich ergens vestigd als "mede werker" te accepteren en met hem of haar een overeenkomst af te sluiten. Zo'n overeenkomst betekent, dat het fonds de kosten van behandeling van zieken fondsverzekerden voor zijn reke ning moet nemen. Tegenstanders van het wachtlijst- systeem vinden, dat fysiothera peuten die hun praktijk willen overdoen of die een collega in dienst willen nemen, zelf moeten kunnen bekijken welke gegadig den qua opleiding en specialisa ties het meest in aanmerking ko- Het meerderheidsadvies van de Ziekenfondsraad betekent trou wens niet, dat onder alle omstan digheden de keus moet valllen op degene die bovenaan de wachtliist staat. Kamer gaat in meerderheid ak- SïïïL™DEN HAAG (GPD) - CDA en WD zijn het oneens WEERRAPPORTEN a E E i 2 2 II i! E Amsterdam zwaar bew. 27 16 2 De Bilt zwaar bew. 30 15 01 Deelen zwaar bew. 30 15 04 Eelde zwaar bew. 30 16 21 Eindhoven regenbui half bew. 29 15 02 Den Helder 25 17 15 Rotterdam zwaar bew. 28 15 0 Twente zwaar bew. 29 13 0 Vlissingen mist 23 14 0 Zd.Limburg licht bew. 28 16 08 Aberdeen licht bew. 14 5 06 Athene onbewolkt 29 20 0 Barcelona zwaar bew. 16 0 Berlijn onbewolkt 26 14 0 Bordeaux onbewolkt 23 14 05 Brussel zwaar bew. 27 17 1 Frankfort onbewolkt 28 14 0 Genève licht bew. 26 14 4 Helsinki onbewolkt 20 9 0 Innsbruck onbewolkt 12 Klagenfurt onbewolkt 24 11 0 Kopenhagen onbewolkt 20 11 0 Lissabon zwaar bew. 23 15 0 Locarno half bew. 26 15 0 Londen regen 23 13 01 Luxemburg licht bew. 27 16 0 Madrid zwaar bew. 28 15 0 Malaga onbewolkt 28 0 0 Mallorca half bew. 26 14 0 Malta onbewolkt 17 München onbewolkt 23 9 0 Nice licht bew. 22 17 0 Oslo zwaar bew. 23 14 0 Parijs zwaar bew. 26 16 0 Rome mist 15 Split onbewolkt 24 14 2 Stockholm zwaar bew. 14 Wenen onbewolkt 23 12 0 Zürich onteer 25 14 13 Istanbul licht bew. 25 17 02 Las Palmas zwaar bew. 24 19 0 Beiroet onbewolkt 28 21 0 Tel-Aviv onbewolkt 27 21 Tunis onbewolkt 21 - Hongaar in watertank gevlucht AMSTERDAM (ANP) - Een 27-ja- rige Hongaar is in een drinkwa tertank van een trein zijn land uitgevlucht en heeft kans gezien op die manier via Italië naar Am sterdam te komen. Dat vertelde hij aan agenten van bureau War moesstraat in Amsterdam, waar hy zich gisteren heeft gemeld. Zo heeft de politie zijn verhaal ten minste begrepen, want de com municatie verliep nogal gebrek kig in verband met taalproble men. "Het was meer handen- en voetenwerk", vertelde een woordvoerder van het bureau. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen is het echter uitgesloten dat de man rechtstreeks van Boedapest naar Amsterdam is gekomen. Er ko men geen treinen of wagons rechtstreeks van de Hongaarse hoofdstad naar Amsterdam, ook niet via Italië, aldus de NS- woordvoerder. De Hongaar vertelde dat hij zijn va derland had verlaten in verband met de slechte toestand daar. Hij wil in ons land asiel aanvragen. Politieman "beschoten" DEN BOSCH (ANP) - Een 32-jari- ge medewerker van de meldka mer van de rijkspolitie in Den Bosch is gisteren bijna het slachtoffer geworden van een "schietende" stoelpoot De man ontdekte op zeker moment een scheur in de cylinder onder de zitting van zijn stoel. In die cylin der bevindt zich onder een zui ger: een hoeveelheid gas waar door de stoel een verend vermo gen krijgt. Terwijl de man de scheur nader be keek ontstond er een groter gat in de cylinder waardoor de zui ger met grote kracht werd weg geschoten. Het projectiel miste het hoofd van de man op een haar na en boorde zich in de pla fond. breiding van de schoolgeldhef fing. Met ingang van het nieuwe schooljaar zal voortaan ook voor de niet meer leerplichtige leerlin gen in de eerste vier leeijaren van het voortgezet onderwijs schoolgeld naar draagkracht moeten worden betaald. De nieuwe regeling betekent, dat voor 185.000 scholieren voortaan schoolgeld zal moeten worden betaald. De opbrengst wordt ge raamd op een bedrag van 23 mil joen gulden. Steun voor het wetsontwerp kwam niet alleen van de beide regeringspartijen (CDA en WD), maar ook van de zijde van de PvdA. over de vraag of een abor tus volgens de nieuwe wet wel of niet moet worden betaald moet worden door het ziekenfonds. Volgen de week maandag zal een delegatie uit het kabinet proberen het conflict hier over op te lossen. Premier Lubbers vindt dat het ka binet begin juli een beslis sing moet hebben geno men. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsvoorstel aanvaard om de benzineaccijns per 1 juli met 11,8 cent per liter te verhogen. Ook de PvdA die aanvankelijk grote aarzelingen had stemde voor het voorstel, dat verder werd gesteund door CDA, WD, SGP, GPV en RPF. Verwerping van het voorstel zou de schatkist dit jaar 225 miljoen gulden hebben gescheeld.. Volgende week moet de Eerste Kamer zich nog over het wetsvoorstel uitspreken. In het kabinet staan minister Brinkman (wvc) en staatssecre taris Kappeyne van de Coppello (emancipatiezaken) fel tegenover elkaar. De huidige tegenstellin gen binnen het kabinet waren al te voorzien toen ruim twee jaar geleden CDA en WD het met veel pijn en moeite eens werden over een vage compromisformu le over abortus. De feitelijke be slissingen zouden door het kabi net moeten worden genomen bij algemene maatregel van bestuur. Indertijd is met de Tweede Ka mer afgesproken dat aanvullen de maatregelen eerst aan de Ka mer zouden worden voorgelegd, voordat zij van kracht werden. Minister Brinkman vindt nu echter dat abortus niet door het zieken fonds betaald moet worden. Daarvoor voert hij twee argu menten aan, een principiële en een financiële. Over het eerste ar gument zegt hij dat eventuele ge wetensbezwaarden via hun zie kenfondspremie niet gedwongen behoren te worden om aan het plegen van abortus mee te beta len. Als financiële tegenwerping voert hij aan dat de ziekenfond sen op dit moment geen extra kosten kunnen dragen, gezien hun financiële positie. Mevrouw Kappeyne, daarin ge steund door de WD-ministers en de liberale fractie, vindt daar entegen dat abortus wèl door het ziekenfonds behoort te worden betaald. Zijredeneert dat door het aannemen van de abortuswet een dergelijke ingreep ook in voorkomende gevallen door het fonds betaald moet kunnen wor den. Het kabinet moet op korte termijn een beslissing over deze kwestie nemen, omdat de wet, die offi cieel nog steeds niet in werking is getreden, uiterlijk 1 januari 1984 van kracht moet worden. vencijfers voor dit jaar niet veel, waardoor de geplande bezuini gingen niet worden bereikt. Daarop heeft staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond- DEN HAAG (GPD/ANP) - Het op treden van kamerlid Janmaat (Centrumpartij), die een uur tijd gebruikte om zich uit te spreken tegen de vele naturalisatie-voor stellen, leverde gisteren een zeld zame vertoning op in de Tweede Kamer. Janmaat had het woord nog niet gekregen of alle andere kamerleden verlieten de zaal. Al leen voorzitter Dolman en staats secretaris Korte-van Hemel (jus titie) bleven in de vergaderzaal. De leden van de kamercommissie voor naturalisaties volgden de gebeurtenissen van achter de groene gordijnen. Alleen de CDA'er Gualtherie van Weezei nam na verloop van tijd aarze lend plaats in een kamerbankje. Onmiddelijk nadat mevrouw Korte het woord had genomen, keerden ook de diverse kamerle den naar hun plaatsen terug. Zoals verwacht was het betoog van Janmaat één lange tirade tegen het beleid van de regering. Vol gens het kamerlid wordt stelsel matig de hand gelicht met de richtlijnen, waarin staat dat een buitenlander in Nederland moet zijn ingeburgerd en Nederlands moet spreken om voor naturali satie in aanmerking te komen. Bovendien mag niet het ernstige vermoeden bestaan dat de nieu we Nederlander een ernstig ge vaar voor de openbare orde of de goede zeden zal zijn. Pas als aan die voorwaarden is voldaan kan de buitenlander Nederlander worden met inbegrip van alle rechten en plichten. Gewoonlijk zijn wetsontwerpen tot naturalisatie hamerstukken, omdat ze door de Tweede Kamer zonder meer worden aanvaard. Janmaat echter nam bijna alle wetsontwerpen stuk voor stuk door en concludeerde uit de door het ministerie bijgeleverde dos siers dat vele buitenlandèrs geen Nederlands spreken, of niet zijn ingeburgerd, of een strafblad hebben. Een aantal keren greep kamervoor zitter Dolman in, omdat hij vond dat Janmaat beledigende opmer kingen maakte. Zo liet hij de spreker zijn woorden terugne men, toen deze een verband leg de tussen een buitenlander die een straf heeft uitgezeten vanwe ge vuurwapenbezit en de recente schietpartij in Delft, waarbij een genaturaliseerde Nederlander zes mensen doodschoot. Een tweede keer meende Dolman dat de grens van het fatsoen was overschreden toen Janmaat een aantal buitenlanders vergeleek met de sprookjesfiguren 'Ali Ba ba en de veertig rovers'. Deze op merking werd door Dolman uit de handelingen geschrapt, om dat Janmaat haar weigerde terug te nemen. Korte-van Hemel wees erop dat het niet gaat om het strafblad van een buitenlander in het verleden. Volgens de staatssecretaris moet gekeken worden naar het ver wachte functioneren van een buitenlander in de toekomst. Verder kan niet op basis van één onderdeel van de voorwaarden worden geconcludeerd dat een DEN HAAG-AMSTELVEEN heid) doen weten dat de ramin- (GPD) Er is grote verwarring gen goed waren, maar dat andere ontstaan over de kostenontwik- factoren het beeld hebben ver- keling in de gezondheidszorg. stoord. Volgens de Ziekenfondsraad De Ziekenfondsraad had berekend klopt er van de geraamde uitga- dat de uitgaven voor de zieken fondsverzekering en de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten vorig jaar ongeveer f 450 miljoen meer bedroegen dan was ge schat. Dat zou betekenen dat er van de ruim f 600 miljoen aan ge plande bezuinigingen bijna niets overblijft. Van der Reijden liet gisteren weten dat de ZFR is uitgegaan is van oude cijfers, die nog moeten wor den gecorrigeerd. Juist is wel dat de kosten voor geneesmiddelen in 1982 veel meer zijn gestegen dan gedacht: in plaats van met ruim 6 met ruim 10 procent. Oor zaken zijn: de negatieve medicij- nenlijsten en een „hamstereffect vanwege de ingevoerde eigen bijdrage. Maar de eerste resultaten voor me dicijnen over dit jaar laten vol gens het ministerie weer een da ling zien. Verder is de ontwikke ling in 1982 anders verlopen, om dat vooral de rente hoger was dan aangenomen. Van der Reij den denkt dat dü de werkelijke oorzaak van de overschrijdingen De Ziekenfondsraad is het echter niet eens met Van der Reijden. In de eerste plaats stelt men dat de gemaakte ramingen weinig werkelijkheidswaarde meer heb ben. Men kan er dan ook geen bezuinigingen op plannen, die uitkomen. Bovendien werken er in de ge zondheidszorg nog allerlei facto ren, die niet in de hand zijn te houden. buitenlander niet voor naturali satie in aanmerking kan komen. Het gaat om „het samenstel van alle criteria", aldus de bewinds vrouw, die gezamelijk een beeld van de buitenlander geven. De bewindsvrouwe wees Janmaat er op dat de huidige wet niet van de aspirant-Nederlander eist dat hij geen strafbare feiten heeft ge pleegd. "Ook Nederlanders ple gen strafbare feiten met vuurwa pens en drugs". Zij constateerde dat Janmaat haar ten onrechte voor lid van WD versleet. "Ik ben al jaren trouw lid van het CDA". Het kamerlid vroeg daar op de voorzitter zijn vergissing ongedaan te maken in de hande lingen. Op de vele detail-kritiek van Jan maat ging de staatssecretaris niet in. Die had aan de orde gesteld moeten worden in de schriftelij- De algemeen secretaris van de Zie ke voorbereiding van de wets ontwerpen. Verder komt binnen niet al te lange tijd de nieuwe Wet op het Nederlanderschap in behandeling. Dan kan inhoude lijk worden ingegaan op wijzi ging van de richtlijnen. Janmaat had namelijk voorgesteld buiten landers een soort staatsexamen af te nemen om de kennis van taal, recht en politiek van ons land te toetsen. kenfondsraad klaagt erover dat er geen duidelijke koers en sa menhang is, ook wat de kosten betreft. „We hebben nog te veel te maken met een hap snap be leid, met allerlei incidentele maatregelen, die niet op elkaar zijn afgestemd. Er moet meer duidelijkheid worden gegeven, er moet een meeijarenraming komen waar iedereen een richts noer aan heeft.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7