Ons werk is broodnodig" Stadsvernieuwing in Leiden tussen hoop en vrees een ware pioniersgeest m«ii "Er heerst in Stevenshof -C Bezuinigingen bedreigen bureaus voor school- en beroepskeuze B en W: geen gevaar voor kwaliteit drink water in Merenwijk VRIJDAG 24 JUNI 1983 Leiden door Miep Hoenson LEIDEN - Een man van middelbare leeftijd komt na twin tig jaar tot de verbijsterende ontdekking dat hij destijds het verkeerde vak heeft gekozen. Een jongen van zeven tien ervaart dat hij op school het verkeerde vakkenpakket heeft gekozen: het beroep dat hij wil uitoefenen is met zo'n pakket onbereikbaar. Een jongen van zeventien of een man van vijftig: beiden kunnerf ze aan de bel trekken bij een ad viesbureau voor school- en be roepskeuze, zoals dat bijvoor beeld in Leiden al dertig jaar bestaat. Maar het kind dat op school slecht meekomt, het meisje dat van studierichting wil veranderen en de werkloze kleuteronderwijzeres kunnen zich na bemoeienis van de ad viesbureaus een stuk opgeluch- ter voelen. Vaak komen ze (te) laat, maar beter laat dan nooit. Want een verkeer de beroepskeuze kan een men senleven aardig vergallen. Ie mand die zich in zijn werk onge lukkig voelt is dat vaak ook bui ten werktjjd. ke volksgezondheid wordt juist in deze crisistijd drastisch ge kort. Terwijl ons werk broodno dig is en de eigen bijdragen van de cliënten het plafond al heb ben bereikt". De tarieven schommelen ruwweg tussen de 45 en 450 gulden, af hankelijk van het soort onder zoek en gebaseerd op het bruto inkomen van de cliënt. Zou de steun van de overheid wegval len, dan moeten de bureaus hun cliënten een slordige achthon derd gulden in rekening bren gen. Meer werk De bureaus voor beroepskeuze in Nederland hebben hun handen meer dan vol. De behoefte aan oriëntatie en advies over de keu ze van een opleiding of een be roep neemt in deze tijd van hoge werkloosheid alleen maar toe. De bezuinigingsgolf heeft dit we reldje evenwel ook overspoeld. Ondanks meer werkaanbod heb ben de bureaus de afgelopen twee jaar zo'n 17 procent van hun subsidie moeten inleveren. Het ministerie van sociale zaken wil dat er de komende tijd nog eens drie miljoen (twaalf procent) wordt bezuinigd. Niet zozeer in materiële, als wel in personele zin komen de bureaus nu tekort. De ombuiging heeft tot dusver ongeveer honderd medewerkers brodeloos gemaakt. De erkende particuliere bureaus, gebundeld in de Nederlandse Vereniging Beroepskeuzewerk, moeten con stateren dat hun cliënten in de kou komen te staan. Andere in stanties zijn niet in staat het werk van deze bureaus over te nemen, aldus 4e Vereniging, die heftig heeft geprotesteerd tegen de gang van zaken. Directeur B. van Gelderen van het Christelijke Adviesbureau voor School- en Beroepskeuze in Rot terdam (met een vestigingspunt in Leiden) is het hartgrondig met dat protest eens. Van Gelderen: "De hele sector van de geestelij- Te laat De ervaring leert dat de financiën voor de meeste mensen nu nog net geen beletsel vormen om een beroep op het bureau te doen. Let wel: èls ze eenmaal op het bureau zijn aangekomen. Want velen belanden er wel erg laat, zo meldt de medewerkster van het bureau in Leiden, adjunct-direc trice mevrouw N.M. Shamier- Habermehl. "Die mensen had den een nare tijd kunnen voorko men. Allerlei omwegen waren triest genoeg niet nodig ge weest". Zijn ze eenmaal over de drempel, dan zijn er binnen het bureau een aantal mogelijkheden. Varië rend van antwoorden op vragen over te volgen opleidingen tot een psychologisch onderzoek. Het bureau kan bijvoorbeeld aanvullende cursussen regelen voor jongeren, die achteraf mer ken een verkeerd of een te be perkt vakkenpakket te hebben gekozen. Een uitgebreide zitting - anderhal ve dag! - is pure noodzaak, wil de adviseur er achter komen wel ke beroepsmogelijkheden voor de betrokken klant passend zou den kunnen zijn, of waarom deze al twintig jaar met tegenzin een bepaald beroep uitoefent. Me vrouw Shamier: "En dat laatste komt helaas maar al te vaak voor. Tja, hoe kan het gebeuren dat ie mand twintig jaar ergens zit vast- Mevrouw Shamier-Habermehl: "Hoe ouder je wordt, hoe beroerder je je voelt als het met het werk niet goed zit". (Foto Holvast) geroest? Vaak is zo iemand er gens ingerold en heeft hij een plekje veroverd, kon niet gemak kelijk meer opstoppen en daar zit 'ie dan. Hoe ouder je wordt, hoe beroerder je je voelt als het met het werk niet goed zit. Samen moet je gaan zoeken naar moge lijkheden waar zo iemand beter kan functioneren. Voor zulke mensen is de arbeidsmarkt altijd moeilijker, niet alleen in een tijd als deze". Test Op bureaus voor beroepskeuze heeft men niet de opperste wijs heid in pacht. Er wordt geen garantiebewijs verstrekt, want de conclusies van een onderzoek zijn nog geen verzekering voor honderd procent succes bij stu die, opleiding of de uitoefening van een beroep. Beide woordvoerders weten dat de cliënt het lang niet altijd eens is met het advies dat het bureau geeft. "Onze visie kan uitnodigen tot een discussie, tot een afwe ging van factoren". Het bureau probeert de betrokkene zijn of haar eigen weg te laten vinden. De klant is en blijft koning. Eén van de werkmethodes van het bureau is een psychologische test. Van oudsher hangt er een LEIDEN - De hoofdleidster van de kleuterschool 'De Wigwaï#, Ma rian Zandbergen, is niet zoals met vele kleuteijuffen in den lan de gebeurd, gepasseerd voor het hoofdschap aan een basisschool. Met ingang van het nieuwe schooljaar heeft zij de leiding van de openbare Stevenshof-ba- i sisschool die totdat het schoolge bouw in deze nieuwe wijk klaar is, tijdelijk wordt gehuisvest in de Antoniusschool aan de Bos- huizerlaan. Een geval van positieve discrimi natie? "Ach, dat zeggen ze nu na tuurlijk weer". Ze laat het bij dat ene zinnetje. "Het heeft geen zin om hier hele betogen over te houden". Om er geen misverstanden over te laten bestaan: Marian Zandber gen heeft gewoon gesolliciteerd en is door de gemeente Leiden goed bevonden om hoofd te wor den van een school die - zowel letterlijk als figuurlijk - van de grond af aan moet worden opge bouwd. Zeven jaar geleden is zij begonnen met de studie Pedago giek. Beide diploma's (MO-A en B) zijn thans in haar bezit. De eerste 25 pioniers, kleuters en leerlingen in de leeftijd van vier tot tien jaar staan al ingeschre ven voor het openbaar onderwijs in de Stevenshof. Samen met haar collega René Bakker, nu nog onderwijzer op de Lucas van Leijdenschool, hoopt zij deze kinderen en hun 'ouders enthou siast te kunnen maken voor het opzetten van een nieuwe school? Pioniersgeest "We hebben eigenlijk niets", zegt ze rustig. "Maar plannen zijn er genoeg. En op een kennisma kingsavond van de eerste bewo ners heb ik al gezien dat er meer mensen zijn die er schik in heb ben iets op te bouwen. Er heerst een ware pioniersgeest". De leerlingen die de eerste tijd met een bus van hun nieuwe woon huis naar de school in Leiden- Zuidwest gaan, zal het aan niets ontbreken. Juffrouw Zandber gen en meester Bakker hebben al besloten dat één van hen elke morgen mee zal gaan met de bus. "Op deze manier kunnen we con tact onderhouden met de oüders die 's morgens bij de bus staan en voor de leerlingen is het dan* allemaal niet zo vreemd". Vooralsnog zijn er geen plannen een bepaalde onderwijsrichting (Jena, Montessori) aan te han gen. Zandbergen: "Nee, ik denk dat wij de richting uitgaan van een gewone basisschool, waar veel wordt gewerkt met thema's en projecten. En ook willen we het voor beide partijen belang rijkste motief: 'plezier in school' niet uit het oog verliezen". Voorts zal er worden gewerkt met een continu-rooster. Dat be tekent dat er op school wordt overgebleven en de lessen om kwart voor drie ophouden. Evenals in andere wijken in Lei den, zal er ook in de Stevenshof- polder een verzuild onderwijs systeem komen. In de tijdelijke huisvesting aan de Boshuizer- laan zullen tevens het protes tants-christelijk en katholiek on derwijs worden ondergebracht. Het pc-bestuur heeft nog geen hoofd benoemd. Voor de katho lieke school is enkele dagen gele den H.H.C. Albersen aangewe zen, nu nog hoofd van de voor het nieuwe schooljaar opgehe ven Antoniusschool. Zandbergen: "Over samenwerking is nog niet echt gesproken. Na tuurlijk moeten we daar naar streven. Immers, de kinderen gaan allemaal met dezelfde bus mee. Die is 'ontzuild'. En ook op de nieuwe school in de Stevens hof zitten we eigenlijk in één ge bouw, dat via een eenvoudig wandensysteem wordt verdeeld. Met drie scholen zo dicht bij el kaar ligt samenwerking eigenlijk voor de hand. Ik hoop dat het er ook van komt". waas van geheimzinnigheid en huiver rond dit fenomeen. Vol gens Van Gelderen is dat volko men ten onrechte. Maar boven dien: het bureau kan er niet om heen, wil het erachter komen hoe creatief, taalvaardig, technisch en intelligent de cliënt is. Van Gelderen daarover: "We moeten toch wel? De cliënt heeft niets aan mijn eigen observaties en meningen alleen. Ook een psy choloog, een onderzoeker of ad viseur is maar een mens. Er zijn gewoon methodes voor om ie mand te beoordelen. En zo'n test is een bruikbare methode. Het intelligentie-onderzoek moet je verrichten, anders kun je niet ad viseren. En dan gaat het niet lou ter om te kijken hoe intelligent iemand is, maar hoe je met die intelligentie in een bepaald be roep kunt functioneren". Echt huiverig voor de dingen die achter de muren van de Heem raadssingel (Rotterdam) of de Steenschuur (Leiden) plaatsvin den zyn volwassenen maar al te vaak. Kinderen daarentegen staan veel onbevangener tegen over de gesprekken en tests. Het 'wat gaan ze met me doen?' blijkt al gauw niet zo ter zake omdat het bureau openheid propageert en de cliënt de noodzakelijke conclusies en gegevens te horen krijgt. Van Gelderen houdt er niet van dat alleen psychologen zich over deze uitslagen zouden buigen. Iemand die een beroep doet op een bureau voor be roepskeuze moet inzicht in zijn mogelijkheden én beperkingen krijgen. De mogelijkheden, genoemd in de advisering, moeten los worden gezien van de gigantische wer- loosheid van nu, zo oordeelt me vrouw Shamier. "Mensen vragen me vaak in welk beroep nog brood zit voor hun kind. Op dat soort vragen kan ik echt niet in gaan. Je kunt er eenvoudig geen peil op trekken. Ik ben geen waarzegster, ik kan niet voor spellen welke beroepen over pakweg tien jaar gewild zijn of perspectief bieden". Het beroep van beroepskeuze-ad viseur in elk geval niet, indien bezuinigen het sleutelwoord blijft voor de beroepskeuze-in stellingen in ons land. De twee woordvoerders hebben uiteraard zo hun twijfels over de gevolgen van die bezuinigingen. Over stelpt met aanvragen als ze nu al worden, vrezen ze in de toe komst niet meer aan die vraag te kunnen voldoen. LEIDEN - De kwaliteit van het drinkwater in de omgeving van het wijkpark op de voormalige vuilstort in de Merenwijk is niet in gevaar. Ook kan met vrij grote zekerheid gesteld worden dat er geen gevaar voor de volksge zondheid is. Dat antwoorden B en W pp vragen van de CDA-frac- tie. Het CDA stelde de vragen naar aanleiding van het provin ciaal bodemonderzoek. Het college is niet van plan om nog deze zomer nader onderzoek te laten verrichten naar de vervui ling van de vuilstort. B en W wij zen erop dat dit een zaak voor de provincie is. Het college wijst ook het verzoek van het CDA van de hand om voorlichting aan de omwonenden te geven. Een voorlichtingscampagne zou zelfs averechts kunnen werken en de In omgeving vervuild wijkpark Meer Leids nieuws op pagina 17 bezorgheid van de wijkbewoners kunnen vergroten. In de beantwoording van de vra gen klinkt gewoontegetrouw de nodige spot en verwijten door aan het adres van de grootste op positiepartij. B en W wijzen er fijntjes op dat het een CDA-gede- puteerde is. die verantwoordelijk is voor het provinciaal milieube leid. "Wij zien dan ook geen re den de betreffende CD A-gedepu teerde laksheid te verwijten", in sinueert het college. en W wijzen ook op een artikel in het Leidsch Dagblad van 25 april over het werkbezoek van het CDA aan de Merenwijk, waarin de stortplaats als gifbelt werd aangeduid. "Ondanks de zuivere intenties van het CDA zelf, zoals deze blijken uit de tekst van de gestelde vragen, heeft men niet kunnen voorkomen dat de stort plaats in de publicatie werd aan geduid als gifbelt. Hieruit blijkt duidelijk, dat voorlichtingsacti viteiten, die niet in verhouding staan tot de omvang van het pro bleem, de nadelige psycho-socia- le effecten kunnen oproepen, waartegen in ander verband de CDA-fractie juist gewaarschuwd heeft". De benaming gifbelt werd gebezigd door CDA-raads- lid Karstens. Het college verwijt het CDA ook dat de CDA-ers die van de com missie voor ruimtelijke ordening deel uitmaken, op het moment van het werkbezoek al geruime tijd de beschikking hadden over de schriftelijke vragen van raads lid Hoekema (D'66) over dezelfde materie en informatie van de di rectie milieu naar aanleiding van de vragen. Auto gestolen LEIDEN - Vanaf het parkeerter rein van een autogarage aan de Vijf Meilaan is gistermiddag een gloednieuwe witte Ford Escort gestolen. De politie zoekt in vér- band met deze diefstal naar een ongeveer 30-jarige man met zwart haar. Deze niet zo lange man droeg een zonnebril, rood Feyenoordpetje en een geruit colbertje. Het kenteken van de auto luidt JX-48-KH. LEIDEN - In het kader van de 'roze front-manifestatie' die morgen in Leiden wordt gehouden, organi seert de afdeling Leiden van de NVSH een zogenaamd integra- tiefeest. Dit feest zal vanaf 22.00 uur worden gevierd in het NVSH-pand aan het Rapenburg 48 met medewerking van de be kende Leidse discjockey Nico Bill. LEIDEN - Goed nieuws van het stadsvemieuwingsfront. Staatsecretaris Brokx van volkshuisvesting maakte deze week bekend dat in de periode tot 1987 ruim vier miljard gul den zal worden gereserveerd voor de verbetering van de ou de stadswijken. Dat is bijna an derhalf miljard meer dan tot en met dit jaar het geval was. Een goede zaak voor de Leidse binnenstodsbuurten, of is dat te vroeg gejuicht? De laatste ja ren is onnoemelijk veel opge knapt in de oude wijken maar er moet nog heel wat verspij kerd worden voordat de ver paupering geheel zal zijn weg gepoetst. De verbetering van de oude stadswijken kan al leen doorgaan als het rijk daar voor voldoende financiële mid delen beschikbaar stelt. Extra geld voor de stadsvernieuwing zou een geschenk uit de hemel zijn juist nu de bodem van het geldpotje, waaruit tot dusver kon worden geput, in zicht komt. Een nadere beschouwing van de plannen van de staatsecretaris leert echter dat de beloofde verdubbeling van de financiële inspanning op geen stukken na wordt gehaald en dat de continuïteit van de stadsver nieuwing in Leiden geenszins is gewaarborgd. De vier grote steden en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hebben al teleurgesteld gereageerd op de plannen van de staatssecretaris. Volgens de vier heeft de aangekondigde verhoging van het budget wei nig om het lijf. De Leidse wethouder Waal van stadsvernieuwing spreekt over "optisch bedrog" waar het gaat om de aangekondigde verho ging van de uitgaven voor de stadsvernieuwing. Subsidiere gelingen die tot dusver bij an dere departementen waren on dergebracht zijn overgeheveld naar de stadsvernieuwing zo dat van een werkelijke verho ging van het budget nauwe lijks sprake is. Positief is wel dat alle regelingen nu eens op een rij zijn gezet. Vooralsnog is echter onduidelijk wat de nieu we gang van zaken voor deze stad gaat betekenen. Zeker is dat Leiden er financieel niet beter van zal worden en dat, er gens na 1985, het moeizaam op gang gekomen- proces van stadsvernieuwing in het ge drang zal komen. Haantje de voorste Sinds 1974 is de verbetering van de oude wijken in de Leidse binnenstad stelselmatig aange pakt. Kademuren, rioleringen en bruggen zijn vernieuwd, tol van monumenten gerestau reerd, oude woningen worden gerenoveerd of maken plaats voor nieuwbouw maar ook on derwijsvoorzieningen en so ciaal-culturele activiteiten in de oude wijken zijn en worden verbeterd. De afgelopen jaren heeft Leiden, samen met dertien andere ge meenten waar de stodsvernieu- wingsproblematiek het grootst wordt geacht, geprofiteerd van de Beschikking Geldelijke Steun Stadsvernieuwing, de zogenaamde Interim Saldo-Re geling (ISR). Feitelijk was er sprake van een graaisysteem: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. En Leiden was meer dan eens haantje de voor ste. Per jaar rolden drie verbe teringsplannen van de stod- huispers, terwijl het andere steden ternauwernood lukte één verbeteringsplan per jaar te produceren. Veel van de miljoenen die over bleven, door het moeizaam op gang komen van activiteiten in andere gemeenten, vloeiden de afgelopen jaren naar de ge meente Leiden toe. Vanaf 1977 tot en met 1983 heeft Leiden niet minder dan een kleine honderd miljoen gulden opge streken voor de stadsvernieu wing. Een eenvoudig reken sommetje leert dus dat deze gemeente sinds 1977 een klei ne zestien miljoen gulden per jaar heeft uitgegeven aan werkzaamheden in de binnen stad. door Jan Rijsdam Waal: Extra geld optisch be- drog.(Foto Wiro Dykman, Leiden heeft er dus in belangrij ke mate van geprofiteerd dat andere steden te weinig deden. In de meerjarenraming gaat de minister er van uit dat de ande re steden niet achter mogen blijven met hun stodsvernieu- wingsactiviteiten en de schade moeten inhalen. Een nadeel van dit eerlijk delen is dat voor Leiden weinig overschiet de komende jaren. Tot met 1986 resteert nog een bedrag van veertien miljoen gulden zodat onherroepelijke sprake zal zijn van een neergang. Vooral Noordvest en de Verversbuurt dreigen daarvan de dupe te worden omdat deze wijken geen goedgekeurd verbete ringsplan hebben. In het Leid se stodsbouwhuis wordt in dit verband al gesproken van Ber- lijnse toestonden, een denk beeldige muur die door de stad zal lopen met aan de ene kant wijken waar "alles" kan en aan de andere kant wijken waar "niets" kan. Teruggang Volgens het nieuwe meerjaren plan stadsvernieuwing krijgen vanaf 1 januari honderd ge meenten grote bedragen geld uitgekeerd voor de stadsver nieuwing dat zij vrij mogen be steden aan de verbetering van wijken, woningen en andere zaken die van belang zijn voor de stadsvernieuwing. Volgens de verdeelsleutel van de staats secretaris krijgt Leiden vanaf dat moment jaarlijks 2,8 mil joen gulden te besteden. Dit betekent dus opnieuw een for se teruggang. Zeker is dat Leiden het huidige niveau van stodsvernieuwings- activiteiten niet zal kunnen handhaven. Tenzij het de ge meenten niet wordt toegestaan aan fondsvorming te doen. Dat wil zeggen dat de jaarlijks uit te keren bedragen moeten wor den opgemaakt. Zoniet dan vloeit het geld, aan het eind van het jaar, terug in de grote pot en vindt er weer een her verdeling plaats. In dat geval zou Leiden daarvan zeker pro fiteren. Te verwachten valt dat de nieu we regeling inderdaad zo wordt dat jaarlijks een herver deling plaats zal vinden. De huidige regeling voor steun aan bedrijven in stadsvernieu wingsgebieden en de regeling voor woonhuismonumenten werken ook zodanig. Reden voor de gemeente Leiden om nog niet bij de pakken neer te zitten. Vryheid Belangrijk voordeel van het meeijarenplan stadsvernieu wing is dat de rijksoverheid zich niet langer.tot in details zal bemoeien met de plaatselij ke uitvoeringsplannen. Brokx had al eerder besloten de ge meente Leiden meer zeggen schap te geven over het nieuw- bouwbeleid. De voorgenomen decentralisatie van het stads vernieuwingsbeleid zal ge meenteambtenaren nog meer tijd besparen nu rijksambtena ren niet meer van elke uit te ge ven cent voor de wijkverbe- tring overtuigd hoeven te wor den. De vrijheid om het eigen beleid te mogen bepalen biedt ook de mogelijkheid om Noordvest en de Verversbuurt mee te laten profiteren van de stadsvernieuwingsgelden. Het accent in de stadsvernieu wing zal de komende jaren na drukkelijker komen te liggen op de verbetering van particu liere woningen. De subsidiere geling is aantrekkelijker ge maakt en biedt mogelijkheden voor de verbetering van meer huizen. Per slot van rekening bestaat bijna de gehele binnen stad uit particuliere woningen. Verwacht wordt dat de renova tie van woningwetwoningen in Leiden de komende jaren op het huidige peil gehandhaafd kan blijven. Maar ook aan die verwachting zitten nog tal van haken en ogen. Het zal de komende jaren een grote opgave worden voor het gemeentebestuur om via aller lei (slinkse) wegen meer geld naar Leiden te sluizen om de stadsvernieuwing op een rede lijk peil te handhaven. Voor de oude stadswijken ziet de toe komst er vooralsnog onzeker uit. De stadsvernieuwing in Leiden zal zich de komende ja ren afspelen tussen hoop en vrees. v Marian Zandbergen: "We willen het motief'plezier in school' niet uit het OOg verliezen". (Foto Holvast) Hoofdleidster kleuterschool krijgt straks leiding nieuwe basisschool

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3