LEIDSCH DAGBLAD Udink verzon Ogem-winst blijft PÜ in fondspakket Leidse notaris neemt gedwongen ontslag Syrische troepen belegeren PLO- bases in Libanon POLEN i2.6° "Commissarissen misleid uit angst voor ontslag" 090 Vakgroep: belasting controle deugt niet l5ïï?tr!/- (Ml Het Motor huis VRIJDAG 24 JUNI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37120 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIOEN VOOR TEL.NRS ZIE COLOFON (Van i r verslaggevers) LEIDEN - De notaris jonkheer mr. Ste phaan Roëll, die kantoor hield aan de Doezastraat in Leiden, heeft het notariaat gedwongen moeten verlaten wegens wanbeheer van adminstratie en finan- Op aandrang van de Kamer van Toezicht op het Notariaat en de Broederschap van Notarissen in Den Haag heeft Roëll, voor dat hij uit zijn ambt gezet zou worden, zélf enkele dagen geleden ontslag geno men. De Kamer van Toezicht heeft hierop aangedrongen om het vertrouwen in de notarisstand niet nog meer te schenden. Roëll die tot 1980 kandidaat-notaris was, heeft fouten gemaakt bij de opzet van zijn kantoor. Met name bij het beheer van zijn persoonlijke financiën. Doordat er in de aanloopfase meer uitgegeven werd dan er binnenkwam is er een gat onstaan van enkele honderduizenden guldens. Mede door de stroeve medewer king van een bank bleek het financiële tekort niet meer terug te draaien. Ook werd door de Kamer van Toezicht de administratie van de notaris niet in orde bevonden. Oorzaken voor dit financiële wanbeheer liggen in eerste instantie bij een boekhouder die niet voor zijn taak berekend was. Later probeerde Roëll dit weer onder controle te krijgen door te in vesteren in een peperduur automatise ringsexperiment. Dat ging echter volle dig de mist in. Namens de Broederschap van Notarissen, zegt mr. Hengeveld het ten zeerste te be treuren dat de benoeming van Roëll drie jaar later al heeft moeten leiden tot ont slag. Hij wijst erop vooral de laatste tijd - nu steeds meer van dit soort gevallen voorkomen - voortdurend in de weer zijn met het aanbieden van cursussen 'finan ciële training'. "We hopen op die manier verbetering te brengen in het financiële reilen en zeilen van een notarispraktijk". Notaris Roëll die zich in 1980 in Leiden ves tigde, werd in de wandelgangen ook wel de gemeentenotaris genoemd. Alle grondtransacties van de gemeente Lei den werden door hem geregeld. Een voorlichter van de gemeente laat weten dat men nooit reden heeft gehad te twijfe len aan de deskundigheid van de notaris. Voor zover men het nu kan bekijken heeft het ontslag van de notaris geen na delige financiële gevolgen voor de ge meente Leiden. Op zijn kantoor is inmiddels een waarne mer, mr. Gaarlandt, benoemd. Zij liet vanmorgen weten dat de klanten door de handelwijze van de Leidse notaris geens zins zijn benadeeld. "Was dit wel het ge val dan zou er geen waarnemer zijn be noemd", zo verklaarde zij. ROTTERDAM (ANP) - Ex-Ogemtopman Udink, ooit mi nister van ontwikkelingssamenwerking, heeft in de loop van het jaar 1979 de commissarissen van het in ontbin ding zijnde concern inplaats van verlies een winst van zo'n 25 miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld. UNTERENS1NGEN Op de autobahn Stuttgart—München kwam gisteren een Franse tank in botsing met een personenauto. De auto werd tegen de vangrail gedrukt en volkomen vernield. De bestuurder van de auto raakte levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk ontstond doordat de tank plotseling naar links zwenkte, vermoedelijk door het blokkeren van een rupsband. mn. AMSTELVEEN (GPD/ANP) - De Ziekenfondsraad heeft zich gis teren met een krappe meerder heid uitgesproken vóór het handhaven van de anti-concépt- iepil in het ziekenfondspakket. Dit advies zal de raad ook aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) geven. De af gelopen weken is een storm van protesten gerezen, nadat de raad had besloten ongevraagd een ad vies uit te brengen over een mo gelijk schrappen van de pil uit het ziekenfondspakket. Van der Reijden heeft al eerder la ten weten niet veel te voelen voor het uitsluiten van de pil, maar wilde in ieder geval het standpunt van dé Ziekenfonds raad afwachten. In de vergadering van mei van de Ziekenfondsraad kwam de 'pil- kwestie' voor het eerst aan de or- Koeler Af en toe zon en in de middag en avond mogelijk een regen- of onweersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden, middagtemperatuur onge veer 23 graden, matige noordooste lijke wind. Met een zwakke luchtstroming wordt het komende etmaal wolkenvelden aan gevoerd, die uit Frankrijk afkomstig zijn. Hierdoor kan de middagtempe ratuur niet veel hoger worden dan 23 graden. In de middag en avond ont wikkelt de bewolking zich hier en daar tot buien, die mogelijk onweer brengen. De wind is matig en waait uit noord oost. Ook voor zondag en het begin van de week wordt geen warm weer meer verwacht. De wind draait naar noord en voert steeds koelere lucht Hierdoor zakt de middagtemperatuur geleidelijk naar 20 graden. De noor delijke wind brengt ook wolkenvelden naar ons toe, maar af en toe breekt de zon toch ook door. De kans op neerslag neemt na morgen snel af. 25 juni 1983 Zon op: 05.20 uur, zon onder: 22.04 uur. Maan op: 22.30 uur, maan onder: 05.12 de, maar er kon geen stemming worden bereikt. Tij dens de vergadering van gisteren bleken de vakbeweging, een deel van de artsen en ziekenfondsen voor handhaving van de pil in het pakket. De werkgevers ver klaarden bij alle onderdelen van het advies blanco te zullen stem men, omdat ze tegen dit soort „hap-snap-maatregelen" zijn en een samenhangend bezuini gingsbeleid Ook homeopathische en alternatie ve geneesmiddelen blijven voor lopig in het ziekenfondspakket, al was de raad uiterst verdeeld. Vijftien leden willen vooralsnog geen schrapping in afwachting van een wettelijke omschrijving van wat nu precies een homeopa thisch produkt is. Minder ver deeld was de raad over het uit sluiten van eetlustremmende middelen, vitamine-preparaten, anti-jeukmiddelen, en enzym- preparaten. Een kleine meerder heid stemde voor schrapping. Al leen het middel Vasolastine mag worden vergoed. (zie verder pagina 7) Omroepbij drage naar 192 gulden DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) wil de omroep bijdrage geleidelijk met 42 gul den verhogen tot 195 gulden per jaar. Dit geld is volgens de be windsman nodig om nieuwe ont wikkelingen bij de televisie te kunnen betalen. Dit staat in een laatste conceptmedia, die even als de voorgaande versies is uit gelekt. De ministers, die zich bezighouden met die nota moeten dit week einde hun commentaar bij Brinkman inleveren. Volgens de minister van WVC kan de defini tieve medianota in de eerste week van juli in het kabinet wor den besproken. Hij verwacht dat het stuk eind volgende maand aan de Tweede Kamer kan wor den toegezonden. Advertentie burgemeester Hazerswoude niet geplaatst (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE - Een foutje bij het ministerie van binnen landse zaken is er waar schijnlijk de oorzaak van dat maar negen personen gesolli citeerd hebben naar het bur gemeesterschap van Hazers woude. De vergissing kwam aan het licht na het bezoek van com missaris der koningin Vrolijk aan de gemeente. Vrolijk zei tegen burgemeester Ten Heuvelhof verwonderd te zijn dat de belangstelling zo klein was. Gebruikelijk is dat voor een gemeente als Ha zerswoude zo'n 40 sollicita ties binnenkomen. Op verzoek van de commissaris liet de burgemeester in de Staatscourant nazoeken wat de precieze sluitingsdatum was. Een ambenaar die giste ren alle Staatscouranten doorbladerde kon echter geen advertentie ontdekken. Navraag op het ministerie leerde dat de advertentie - evenals die voor een nieuwe burgemeester in Schiedam - door een vergissing niet was geplaatst. In Schiedam waren na de slui tingsdatum slechts vier solli citaties binnengekomen. De sollicitatietermijn voor Ha zerswoude wordt nu voorlo pig met een maand verlengd. En ditmaal mét een officiële advertentie. Hij zou dit hebben gedaan uit vrees de laan te worden uitge stuurd. Een jaar later gebeurde dat toch, toen het resultaat een verlies van 24 miljoen gulden bleek te zijn. Dit blijkt uit het langverbeide rap port over het roerige verleden van Ogem door de bewindvoer ders. De resultaten van het on derzoek zijn vandaag gepresen teerd. De rol van Udink kwam aan het licht door het horen van onder anderen financieel-directeur Bot hof door de rechter-commissaris. Volgens Bothof hebben zowel Udink als oud-bestuurslid L. Koopmans gemanipuleerd met de cijfers van de dochterbedrij ven over 1979, zodat de winst over het eerste halfjaar 11,3 mil joen gulden bedroeg. Het werkelijke bedrag lag echter zo'n 7 miljoen lager. Uiteindelijk werd eind januari 1980 ook aan de commissarissen be kend gemaakt, dat de resultaten nog veel slechter waren. Het jaar 1979 leverde een verlies op van bijna 24 miljoen gulden. Op 4 fe bruari werd bekendgemaakt dat Udink "te kennen heeft gegeven zijn functie te willen neerleg gen". De voormalige CHU-politi- cus zou vervolgens met een gou den handdruk van ongeveer 2,5 miljoen gulden zijn opgestapt. Notities van Bothof over de resul taten van het concern werden door Udink terzijde geschoven omdat een resultaat lager van 25 tot 30 miljoen gulden voor hem niet acceptabel was. Bovendien zou toenmalig president-com missaris Fibbe bij een kleinere jaarwinst dan 25 miljoen gulden Udink tot aftreden dwingen. Udink verantwoordde zijn geknoei door te verklaren dat een te on gunstige voorstelling van zaken was gegeven door de dochterbe- drijven.De bewindvoerders van Ogem hebben verder klaarheid gebracht in de "Roozendaal- zaak". Zij kwamen tot de conclu sie, dat oud-commissaris Blaisse hierin een bedenkelijke rol heeft gespeeld door het pand in Roo- zendaal (dat hij als lid van een beleggingsclub in bezit had) te verkopen in ruil voor 320.000 aandelen Ogem. Blaisse heeft daarmee gespecu leerd op een ruime koerswinst. Deze informatie (die later oryuist bleek, want Ogem maakte geen winst) was hem ingegeven door oud-bestuurslid Koopmans. De handelwijze van Blaisse was niet alleen ongebruikelijk, maar ook niet verenigbaar met zijn functie als commissaris, aldus de be windvoerders. Blaisse heeft later de aandelen aan zijn partners Grapperhaus, de vroegere staatssecretaris van fi nanciën, en Van Dijk verkocht. De rest van de commissarissen bij Ogem was niet op de hoogte van deze transactie. Ook be stuurlid Koopmans heeft nagela ten hen in te lichten. Uit vergeet achtigheid, zo liet hij de bewind voerders weten. (foto Holvast) Promoveren op "toverkruiden" PAGINA 17 Jeugdloon gekort maar hoeveel? Macht president VS fors groter PAGINA 9 Juridisch onderzoek handelen Hyster PAGINA 11 DAMASCUS (AP) - PLO-leider Na afloop Yasser Arafat heeft vandaag be kend gemaakt dat alle bases van Palestijnse guerrillastrijders in oost- en noord-Libanon zijn bele gerd door Syrische troepen met tanks en dat de voornaamste be voorradingsroutes vanuit Da mascus zijn afgesneden. De verklaring van de PLO-leider kwam nadat door Syrië gesteun de Palestijnse dissidenten een hinderlaag hadden gelegd voor een konvooi van twaalf auto's van de voornaamste guerrilla groep van Arafat, Fatach. Arafat zei geen exacte gegevens over de slachtoffers te hebben maar noemde een aantal van twaalf "doden en gewonden" aan Fa- tach-zijde. Het konvooi bevond zich in noord- Syrië en was op weg van Damas cus naar Tripoli. De hinderlaag was het meest recente incident in een serie confrontaties tussen Arafat-getrouwen en dissiden ten. Aangenomen wordt dat de laatsten worden gesteund door zowel Libië als Syrië. langdurige ont moeting met andere PLO-kop- stukken verklaarde Arafat on danks de belegering hoop te heb ben op een goede afloop. "Wy hebben geen van onze eenheden opdracht gegeven te vuren op de Syrische tanks omdat we nog steeds geloven in één loopgraaf te zitten tegenover een gemeen schappelijke vijand, Israël". Het bezoek van paus ;^vVA Johannes Paulus II '■tgT aan Polen is de triomf tocht geworden, die tevoren was voorspeld Journalisten ter plaatse signaleren weliswaar dat dit tweede bezoek een minder uitbundig karakter droeg dan het eerste, maar dat kan moeilijk anders nu de bevolking on der staat van beleg leeft en het en thousiasme over de destijds zo ver rassende keus voor een Poolse paus wat is weggeëbd. Het bezoek van de paus is in menig opzicht een opvallende gebeurte nis geworden. Als het Poolse be wind al de illusie had. dat het de reis ten eigen voordeel kon aan wenden, dan is het bedrogen uitge komen. Behalve een belangrijke re ligieuze beleving, is het bezoek van Johannes Paulus II voor de Polen vooral een politieke gebeurtenis geworden. Naar Vaticaanse normen gemeten is de openhartigheid van de paus op zijn minst opmerkelijk. De kerkvorst reisde al eerder naar landen waar bevolking en staat op gespannen voet leven in Midden-Amerika bij voorbeeld - maar mengde zich in die gevallen doorgaans niet in het explosief van binnenlandse tegen stellingen. In Polen deed hij dat zoveel te meer. Het Poolse volk sterkte hij nadruk kelijk in zijn strijd tegen onderdruk king; de militaire machthebbers onthield hij al even nadrukkelijk zijn steun. Voor een Pool is dat geen opmerkelijke houding, voor een paus daarentegen wel. De paus heeft daarmee een zware verantwoordelijkheid op zich geno men. De aanhangers van de verbo den vakbond Solidariteit weten zich door hem gesterkt. Morele onder steuning is voor de Polen van groot belang, maar na het vertrek van de paus zal als vanouds geen roep of spandoek om de terugkeer van So lidariteit worden geduld. In dit verband is de positie van kardi naal Glemp niet te benijden. Hij heeft in Polen gepoogd een brug te slaan tussen de verschillende stro mingen in de leiding van de r.k. kerk, met radicale priesters en bis schoppen die het bewind hoe dan ook afwijzen en anderen die heil zoeken in een dialoog met het regi me. De redevoeringen van de paus kenmerkten zich niet door de ver zoenende taal van Glemp. Tijdens het pauselijk bezoek deden sterke geruchten de ronde dat de staat van beleg volgende maand wordt opgeheven, tenzij zich "on verwachte ontwikkelingen voor doen". Of dat voornemen serieus is, is onduidelijk. Oe instelling van de staat van beleg heeft uitgewe zen dat de weg naar een ander Po len behoedzaam bewandeld dient te worden. Een herstel van Solidariteit is op dit moment helaas nog lang niet in zicht. De bange vraag is of de Po len na de roes van het pauselijke bezoek tot die realiteit kunnen te rugkeren. see MORRIS before you buy Q LAMSVACHT-SUEDE EN NAPPASS Haarlem; Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 312G SS Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96. (Van een onzer verslaggevers) aan de kamercommissie voor fi- LEIDEN Meer dan 70 procent nanciën. de aangiften voor de inkom- De vakgroep vindt dat het landsbe- stenbelasting moet beoordeeld worden door onbekwame, res pectievelijk onbevoegde ambte naren. Dat cijfer noemt de vak groep belastingrecht van de Leidse universiteit in een brief NÜ minder dan de helft! nylon 'Mesh'-ballerina wit, rood en geel. winkelpr. 29.95 Bristolpr. 17.50 alléén morgen I W MO £W&rB1AThW Lange Gracht 5 - Leiden lang een toeneming met maal 150 inspecteurs vereist. In de brief wordt verder gesigna leerd dat de geloofwaardigheid van het Nederlandse belastings telsel ernstig verzwakt is. Belastingontwijking en -ontdui king, waaronder harde fraude, hebben volgens de Leidse vak groep gigantische afmetingen aangenomen. Dat is veroorzaakt door de grote ingewikkeldheid en onduidelijkheid van het be lastingstelsel en door de wyze waarop de belastingdienst de af gelopen twintig jaar haar uitvoe rende taak heeft verwaarloosd, zo staat in de brief. De vakgroep is de belangrijkste le verancier van belastinginspec teur. Dat ontlokte staatssecreta ris Koning gisteren bij de bespre king van de brief de opmerking dat "het gezonde eigenbelang van de vakgroep mede een rol speelt in de kritiek". VARA trekt ontslagen in HILVERSUM (ANP) - By de VARA zullen tot juli 1984 geen gedwongen ontslagen vallen. Dat schrijft het VA- RA-bestuur in het vandaag gepresenteerde totaalplan voor de omroepvereniging. Daarmee komt het bestuur te gemoet aan het ultimatum van de bonden en de onder nemingsraad, die met acties hadden gedreigd als de aan gekondigde ontslagen zou den doorgaan. In het plan wordt voorgesteld op de langere termijn 100 van de 400 banen bij de VARA te laten vervallen. Het overcom plete personeel zou onderge bracht moeten worden bij nog op te zetten, met de VA RA verbonden, bedrijven. Vooral bij het tv-werk zou den meer freelancers inge schakeld moeten worden. Het VARA-personeel vergader de vanmiddag over de plan nen. Vondellaan 80. leiden Tel071 -76 9313

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1