Kinderen de dupe van filmkeuring Homo-actiedag bittere noodzaak LEZERS SCHRIJVEN LEIDEN IN LUST Tandarts Trein Trein (2) 25 JUIifliè3 VRIJDAG 24 JUNI 1983 Meningen PAGINA 19 In zijn artikel in het Leidsch Dag blad beschrijft tandarts Teune duidelijk wat de problemen zijn rond de tariefstelling voor kro- Uit zijn artikel kunnen de volgen de conclusies getrokken worden. 1) De wetten van vraag en aanbod gelden ook voor tandartsen. 2) In een tijd dat er schaarste was aan tandartsen declareerden de heren niet alleen schandalig hoog maar hebben zij ook een hechte onderlinge organisatie opgebouwd. Daarmee hebben zij kans gezien hun bodemprijzen in een wettelijk kader te brengen. 3) Er is een tandarts die de bestaan de vraag en aanbod verhoudin gen verstoort door een scherpe tariefstelling voor een onderdeel van het takenpakket. 4) De heer Teune maakt als repre sentant van zijn beroepsgroep duidelijk dat men niet van plan is dat te accepteren. Wellicht dat het de standsorganisa tie van tandartsen nog enige tijd zal lukken om deze ontwikkeling tegen te houden. Het is hen daarbij kennelijk niet te doen om de gezondheid van de tanden en kiezen van de Neder landse burgers. Ook zijn het niet de kosten voor de gezondheids zorg die hen motiveren. Als dat wel zo was, dan zouden zij immers snel de handelwijze van tandarts Van Oers overnemen. Hun weerstand tegen de techni sche benadering van tandarts Van Oers wordt waarschijnlijk mede ingegeven door het feit dat zulks de status van hun beroep zou reduceren. Zij zouden dan immers niet meer zijn dan een precisie mecaniciën. Het verzet van de tandartsen lijkt derhalve niet alleen om de gouden kronen maar ook over immateriële waar den te gaan. De heer Van Oers zal dus wel te vuur en te zwaard be streden worden. Het is van groot belang dat deze ontwikkeling nauwkeurig gevolgd wordt. M. de Bie. Hoge Rijndijk 23. Leiden. Volgens een bericht in deze krant maakt ir. Hoekwater van de afde ling marketing van de NS zich zorgen over de concurrentie van het busvervoer naar vakantiebe stemmingen. Daarom moeten de NS "de toeristen de trein in lok ken met lagere prijzen dan nor maal". Daar kan ik een mooi voorbeeld van geven. Op 3 mei jl. reisde ik met een 65- pluskaart naar Parijs; het biljet was in april gekocht en kostte 120,40 retour eerste klasse. Een week geleden moest ik voor zo'n zelfde retourbiljet, onder ge bruikmaking van een zg. vrij-rei- zendag voor het traject tot Roo sendaal, 195,40 betalen. Dat is 75,- meer, of wel een prijsver hoging van 62'/2%! "Ja", zal mijnheer Hoekwater zeg gen, "dan hebt u zeker geen U hebt verleden week in deze krant kunnen lezen dat de Ad viesraad van D'66 er bij zijn Tweede Kamerfractie op aan dringt, "iets" aan de filmkeuring te doen. De desbetreffende motie werd met de grootst mogelijke meerderheid aangenomen en is natuurlijk niet uit de lucht ko men vallen: de oorzaken speel den al jaren, maar zijn de laatste maanden toch in een stroomver snelling gekomen. Ik wil probe ren om dat toe te lichten. Films kon iemand vroeger uitslui tend in de bioscoop zien. In die tijd bestond er een centrale com missie voor de filmkeuring die zelfs de bevoegdheid bezat, een film volledig te verbieden voor openbare vertoning. In principe wist iemand dan dus niet eens dat die film bestond. Had je er wel van gehoord en wilde je 'm per se zien, dan kon de impor teur hem misschien wel een en kele keer in zijn privé showroom vertonen. Tegenwoordig komt iemand die een film wil zien, helaas maar bij uitzondering naar een bioscoop, toch bij uitstek de plaats om ge heel in de handeling op te gaan. Alle Nederlanders tezamen kochten in 1982 22 miljoen bio scoopkaartjes, in een jaar nauwe lijks anderhalf bezoek per per soon, babies en grijsaards mee gerekend. Internationaal gespro ken behoort de Nederlander daarmee tot de 'slechtste' bio scoopbezoeker ter wereld. Bij het offer in geld dat iemand voor zijn bioscoopbezoek moet over hebben komt een offer in tijd: je moet erhéén, en na afloop terug naar huis. Tijd lijkt tegenwoor dig voor velen schaarser dan geld. En zo komen \ye dan, als vanzelf, bij de "huisbioscoop". Goed, je moet er een keertje fors voor in vesteren, maar dan ben je er ver der ook van af. En je reistijd is tot nul teruggebracht. In praktisch iedere Nederlandse woning staan nu één of meer tv-ontvan- gers, er zijn al 3,25 miljoen kabel aansluitingen in ons land en een half miljoen videorecorders. De Nederlandse omroepen, de Duit se Belgische en Engelse zenders en straks ook nog de satelliet be zorgen ons, dag in dag uit, tien tallen films thuis. En dan hebben we het nog niet gehad over de ex plosieve verhuur van voorbe- speelde video-cassettes, met nu door Hans Frankfurter al hun opvolgers in het verschiet, de beeldplaten. Zij alle hebben gemeen dat de filmkeuring er nauwelijks of niet aan te pas komt. Alleen mogen films die voor '12 jaar' zijn gekeurd niet vóór acht uur beginnen, en voor '16 jaar' niet vóór negen uur, zo dat de ouders dan maar moeten beslissen of hun kinderen voor die films mogen opblijven. Begrijpelijkerwijze is het verbie den van films in 1977 beëindigd, en zijn ook de leeftijdsgrenzen wat verlaagd: 18 werd 16 en 14 werd 12 jaar oud. Alle leeftijden bleef Alle leeftijden. En dat bleef ook de oorzaak van de ellende. Niet de geschiktheid vormde het criterium, maar ee piepklein on derdeel daarvan: of de film in kwestie al dan niet schadelijke elementen bevatte. Voorbeelden daarvan trof ik aan in het tweemaandelijks tijdschrift Familie- en Jeugdrecht: angstaanjagend verdierlijking verheerlijking van geweld verheerlijking van gebruik van genotmiddelen de zenuwen te sterk prikkelend de fantasie te zwaar belastend nadelig voor de zedelijke vor ming nadelig voor de karaktervorming verkeerde levensverwachting op wekkend de opvoeding tot verantwoorde- lijkheidsbewust mens in de sa menleving belemmerend te vanzelfsprekend gebruikma ken van geweld om menselijke spanningen en conflicten op te lossen gevaar van afstomping en onver schilligheid. Nu de keuring slechts op vrijwilli ge basis plaatsvindt, neemt de belangstelling daarvoor van jaar tot jaar af. Werden er in 1979 nog 116 van de 320 nieuw uitgebrach te films gekeurd (36 pet) - in 1982 waren die aantallen al ge daald tot 87 van de 345, oftewel 25 pet. De overige 75 pet van de nieuwe geïmporteerde en Neder landse speelfilms wordt nimmer ter keuring aangeboden, zodat deze het met het predikaat "16 jaar" moeten doen. En dan heb ik het alleen mog maar over de films van "erkende" Bondsver- huurders, terwijl daarnaast im mers een zogeheten vrij circuit floreert dat eveneens films im porteert die zelden of nooit naar de keuring gaan, zodat die 75 pet. in werkelijkheid heel wat hoger moeten zijn. Toch zijn ongekeur de films vaak heel geschikt voor kinderen. Sommige exploitanten houden kinderen met maar al te veel plezier buiten de deur: "Dat is wel zo rustig in de zaal, terwijl je je op die manier ook vandalis me van het lijf houdt". D'66, vanouds sterk gericht op vrije ontplooiingsmogelijkheden voor iedere burger, stelt vast dat het weren van een minderheid op grond van taal, huidskleur of geaardheid, onmiddellijk tot he vige repercussie leidt. Weert men daarentegen kinderen geheel on nodig uit bioscopen waar films te zien zijn die geschikt voor hen zijn, dan slikt iedereen dat voor zoete koek. Al deze factoren ma ken de Nederlandse Filmkeu ring, zoals die nu functioneert, tot een lachertje. Van de vier en halve ton die er op de WVC-be- groting 1983 voor is uitgetrokken komt maar een fractie als keur loon terug, zodat uit het resulte rende saldo wellicht essentiëlere taken kunnen worden bekostigd. Hiermee wil overigens niet worden betoogd dat het door D'66 aange- "The dark crystal", een groot succes in de Amerikaanse bioscopen, vooral bij kinderen, heeft geen maar gedrochten als deze in de hoofdrollen. Vraag voor de Nederlandse filmkeuring: prikkelt dit vierarmige monstertje de kinderzenuwen te sterk of niet? (Foto AP) dragen alternatief niets zou kos ten. Geen enkele vrijwillige rege ling kan het stellen zonder een soort jury waartoe klagers zich kunnen wenden, derhalve ook niet de regeling waarbij het aan de belanghebbenden wordt over gelaten om hun films, binnen de ruimte van enkele regels druks, te "duiden", en aan te geven voor welke leeftijdscategorie zij deze geschikt achten. Het ene kind is het andere niet en dat zal af en toe heus de nodige hoofdbrekens veroorzaken. Het betrekt wel de ouders, die directverantwoorde- lijken, bij het ontwikkelingspa troon van hun kinderen. Wat ge beurt er als die ouders het niet met de aanduiding eens zijn? Het eenvoudigste is dat zij zelf hun lieverdjes vergezellen, elders aangeduid als "under parental guidance". Ook moeten zij zich tot die jury kunnen wenden, wel licht na storting van een beschei den bijdrage om al te lichtvaar dig klagen te voorkomen. De film-in-kwestie wordt dan alsnog gekeurd. Wordt de klager in het gelijk gesteld, dan krijgt hij of zij de betaalde waarborgsom terug, is de belanghebbende een fiks keurloon verschuldigd en zorgt de keuring zelf voor juiste om schrijving en geschikheidsaan- duiding. Als stok achter de deur lijkt mij de hoogte van dat keur loon niet zonder betekenis. In geen geval zou de overheid voor Natuurlijk kan de klager ook aan het kortste eind trekken. In dat geval wordt zijn "eigen bijdrage" verbeurd verklaard, en legiti meert de jury a.h.w. de door de verhuurder aangebrachte kwali ficaties. In de motie aan de D'66- Tweede Kamerfractie pleit de Adviesraad aan het slot voor we tenschappelijke begeleiding van de overgang van schadelijk heidskeuring naar geschikt heidsaanduiding. Een enkeling vraagt zich wellicht af, of jonge kinderen al die zorg eigenlijk wel nodig hebben en of je niet domweg kunt volstaan met het afschaffen van de film keuring. Daar zijn mijns inziens twee opmerkingen over te ma ken: a. hoewel ik over het opdoen van traumatische ervaringen niet méér weet dan de gemiddelde leek, durf ik te stellen dat deze harder aankomen, naarmate de betrokkene minder levenserva ring heeft kunnen opdoen. Dat niemand volledig kan worden af geschermd tegen het zien van schokkende beelden, ontslaat ouderen niet van de plicht om kinderen, zo tot hun twaalfde le vensjaar, dergelijke beelden zo veel mogelijk te besparen. Trou- RES-kaart gekocht. Daarop krijgt u 30 tot 50% korting op rei zen in het buitenland." Inder daad hebben de NS dit laatste rond half april met veel ophef in de krant laten zetten, o.a. in het LD, en dus heb ik op 1 mei zo'n kaart gekocht. Omdat er over de geldigheidsduur in de krant niet werd gerept en de loketbeambte er niets over meedeelde, nam ik aan, dat die kaart een jaar geldig was, zoals gebruikelijk is met zulke kaarten. Maar bij mijn thuiskomst zag ik, dat de kaart afgestempeld was op 18 septem ber, de vervaldatum van mijn 65- pluskaart. De NS incasseerden dus 20,- voor 4Vfe maand. Vóór 1 mei behoefden we zo'n kaart niet te kopen en kregen we toch kor ting op reizen in België en Frank rijk. Bovendien is de RES-kaart niet geldig van vrijdag 12 tot za terdag 12 uur en van zondag 12 tot maandag 12 uur. Dat komt neer op weekeindverhoging in plaats van weekeindkorting, een soort straf voor het reizen op za terdag en zondag. Wie, zoals ik, op zaterdag heen en zondag te rug wil, met één nacht hotelkos ten, kan naar de korting op zijn RES-kaart fluiten. Aangezien ik voor 18 september niet meer met de trein naar het buitenland ga, zijn mijn 20,- een leuk douceur tje voor de NS. Misschien is het toch niet onver standig, als de heer Hoekwater eens een praatje gaat maken met de tarievenafdeling, voordat hij de NS weer als toeristenlokker met lage prijzen ten tonele voert. F. Damsteegt-Straub. Fagelstraat 44. Leiden. wens: ook volwassenen onder gaan zowel prettige als minder prettige indrukken die hen de rest van hun leven bijblijven. Ge lukkig maar. b. het streven naar een stelsel waarbij van iedère film, dus ook op de Nederlandse televisie, wordt vermeld, wat voor soort werk het betreft, heeft een welis waar niet primair beoogd, maar daarom nog niet onwelkom ne ven-effect: het verstrekken van informatie aan iedere belangheb bende die er maar naar wil luiste ren. Als een service aan met na me de bioscoopbezoeker lijkt het van niet te onderschatten waarde dat deze thuis al, in de krant of op teletext, kan zien wat haar of hem (eventueel) te wachten te staat. Het belang van alle betrok kenen is daarmee gediend, lijkt mij zo. OP 12 mei 1926 nam ook de Eerste Kamer de Wet tot bestrijding van de zedelijke en maatschappijke gevaren van de bioscoop, ofwel de Bioscoopwet aan. Pas in 1977 werd deze vervangen door de huidige Wet op de filmvértonin- gen. Men mag hopen dat het niet opnieuw meer dan vijftig jaar duurt, voor deze in de filmhisto rie wordt bijgezet. (De auteur is lid van de Adviesraad van D'66 en initiatiefnemer van de in het artikel besproken motie). In deze krant stond vorige week onder meer "NS gaat toeristen in treinen lokken". Ik laat mij daar door niet uit mijn tent lokken: voor mij geen trein meer. In 15 maanden tijds ben ik (en ik reis niet wekelijks per trein) 4x "ge strand" als treinreizigster. Vori ge week zaterdag nog in Den Haag waar de trein niet verder ging wegens "stroomstoring". En wie kan zich 3 oktober 1982 niet herinneren, de chaos op het Alphense perron, waar een over volle trein uit Utrecht bleef staan, allemaal mensen die naar de 3 oktober-optocht wilden. Na 35 minuten in Alphen stilgestaan te hebben, "allemaal uitstappen, stroomstoring". Wat een teleur gestelde mensen allemaal. Wij hebben de 3 oktober-optocht niet gezien. Ik zal geen verdere data noemen. Ik neem de bus, als daar iets mee is, is er in de kort ste keren een andere en 't wordt je uitgelegd. C.S. van Iperen-Wijnberg. Schoolstraat 9. Rynsaterwoudêi Veel homosexuele mannen en vrouwen in Nederland staan de ze week voor de moeilijke keuze om aanstaande zaterdag wel of niet mee te doen aan de landelij ke homodemonstratie die in Lei den wordt gehouden. Sinds juni vorig jaar lijdt de homobeweging een beetje aan wat in eigen kring wel het "Amersfoort-syndroom" wordt genoemd. Intimidatie en geweldadigheden die de demon stratie, vorig jaar in Amersfoort, door Jan Rijsdam kenmerkten hebben een kater veroorzaakt die na een jaar nog niet helemaal is weggewerkt. Bij velen klinkt het veelvuldig ge schreeuwde "homo's dood, ho mo's dood", volgens het overbe kende recept dat "alle flikkers weer vergast moeten worden en dat potten gewoon een goeie beurt moeten hebben" om weer "normaal" te worden, nog na in de oren. Thuis blijven uit angst voor "rot zooi" of juist laten zien dat ho mo's zich niet uit het veld laten slaan en zich weerbaar zullen op stellen. Dat is de keuze waar ho mosexuele piannen en vrouwen feitelijk voor staan. Hoe die be slissing individueel ook uit valt, zeker is dat aanstaande zaterdag duizenden homo's naar Leiden zullen komen om te demonstre ren, feest te vieren en voor hun belangen op te komen. Feit is ook dat het organiserende Roze Front, de gemeente Leiden en de politie er alles aan doen om de demonstratie in goede banen te leiden. Er zijn zelfverdedi gingscursussen en demonstratie- trainingen georganiseerd. Veel aandacht is besteed aan de voor lichting aan de Leidse bevolking, in buurt en clubhuizen en op scholen. Met hulp van de ge meente Leiden zijn folders ge maakt die deze week huis aan huis verspreid zullen worden en uitgedeeld worden op marktda gen. De demonstratie en de voor lichtingscampagne zijn georga niseerd door het Roze Front, een samenwerkingsverband van al lerlei groepen van homosexuele mannen en vrouwen georgani seerd in politieke partijen, actie groepen en het COC. "Is zo'n demonstratie nou nodig in deze tijd waarin veel mensen juist zo'n begrijpende en toleran te houding aannemen tegenover homosexualiteit", vragen velen zich ook af. Een vraag die door de voorhoede van de Nederland se homobeweging steevast met "ja" wordt beantwoordt. De maatschappelijke aanvaarding van homosexualiteit is, in de af gelopen jaren, wel aanzienlijk toegenomen, maar in het oog dient te worden gehouden dat veel van de huidige tolerantie te genover homo's een schijnto- lerantie ofwel een soort mode is. Dat die modieuze tolerantie zijn grenzen heeft blijkt het duide lijkst wanneer homo's een ge drag vertonen dat gewoonlijk aan de andere sekse wordt toege schreven. Ook een openlijke con frontatie met homofiel gedrag (mannen die met elkaar vrijen) stuit, ondanks pogingen tot be grip, bij velen nog steeds op een grote emotionele weerstand. Ho mosexualiteit mag, als het maar niet te dicht in de buurt komt. Een acceptatie op afstand: alles is goed zolang het maar niet de eigen zoon of dochter, man of vrouw betreft. Ook bestaat er de angst bij veel mensen voor die aspecten in hun zelf waarvan zij denken dat anderen die als ho mosexuele trekken zouden kun- Vergeleken met de situatie in de landen om ons heen steekt de houding tegenover homosexue- len in Nederland evenwel in gun stige zin af. Homosexualiteit is INTERNATIONALE POT EN NjjpfePQG de laatste jaren een bespreek baarder onderwerp geworden en uit enquetes blijkt een toegeno men tolerantie. In de meeste an dere landen is de situatie voor homo's dan ook velen malen slechter dan in Nederland. In sommige delen van de wereld zelfs erbarmelijk. Jarenlange ge vangenisstraffen op homosexu- eel gedrag en zelfs de doodstraf zijn geen uitzondering. De activi teiten van de homobeweging in Nederland vervullen in die zin een belangrijke voorbeeldfunc tie en hebben een stimulerende uitwerking buiten de landsgren- Door de toenemende acceptatie van homosexualiteit verandert ook de opstelling van homofiele mannen en vrouwen in Neder land zelf. Steeds minder homo's lijden een "dubbelleven" waarbij zij buitenshuis hun homosexua liteit verborgen houden. Door openlijk voor hun homosexuali teit uit te komen worden taboe's doorbroken en de ruimte op geëist om een eigen indentiteit te manifesteren. In toenemende mate worden ook de geuzenna men "pot" en "flikker" gebruikt als onderstreping van die homo fiele identiteit. Uit de toegenomen tolerantie en de meer zelfbewuste houding van homosexuele mannen en vrou wen mag niet worden geconclu deerd dat er geen sprake meer zou zijn van dicriminatie. Inte gendeel. Het aantal aangiften bij de politie, de publiciteit rond dis criminatie en het aantal Kamer vragen is de afgelopen jaren juist aanzienlijk toegenomen. Hier voor zijn een aantal oorzaken aanwijsbaar. In de eerste plaats heeft de groei van de homobewe ging en het groeiend zelfbewust zijn van homosexuele mannen en vrouwen er toe geleidt dat men zich minder snel zal neer leggen bij de discriminatie die hen wordt aangedaan. Een ande re oorzaak van de schijnbaar toe genomen discriminatie is dat ho mo's openlijker blijk geven van hun homosexualiteit. Die toene mende confrontatie met homose xualiteit roept ook meer weer standen op. Het is in elk geval duidelijk dat "voor je homosexualiteit uitko men" en het in positieve richting verschuiven van de publieke opi nie niet heeft geleidt tot een ver mindering van de discriminatie. Homo's worden nog steeds ge discrimineerd. Ze krijgen moei lijker een baan en begrippen als "normaal" en "natuurlijk" wor den nog veelvuldig gehanteerd als "bewijs" dat homosexualiteit niet gelijkwaardig is aan hetero- sexualiteit. Of erger: de discrimi natie van homosexuele mannen en vrouwen is in praktijk verhul- lender geworden of komt tot ui ting in een zeer agressieve bena dering zoals in Amersfoort. Een groot deel van de discriminatie blijft evenwel onzichtbaar door de sociale kwetsbaarheid van de betrokkenen. "Tussen droom en daad staan ge zin en staat" is dit jaar tot thema van de homodemonstratie geko zen. De bedoeling van dit motto is de heersende heteronormen en -waarden ter discussie te stellen en duidelijk te maken dat men sen door overheid en samenle ving, vanaf de geboorte, gedwon gen worden in een heterosexueel gezinspatroon te leven. Het tole reren van "anders-denkenden" is altijd een schijntolerantie wan neer men de rol van de overheid niet daadwerkelijk wil verande ren. Te denken valt aan de wet gelijke behandeling, het kost winnersbeginsel en aan het dub bel belasten van gehuwden en samenwonenden. Voorlopig mogen homosexuelen mannen en vrouwen blij zijn als burgemeester Goekoop gelijk krijgt dat Leiden van oudsher een tolerante stad is. Een bewe ring die discutabel, zo niet voor barig, genoemd mag worden. Aanstaande zaterdag zal moeten blijken of Leiden de tolerantie test kan doorstaan wanneer dui zenden potten en poten de Leid se bevolking op de proef komen stellen. (De auteur ir redacteur van deze krant).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19