Medicijnman bewijst nog altijd zijn nut c 1 Vragen in staten over Inloophuis Provincie: cafés aan Hogewoerd mogen blijven Nigeriaanse promoveert I Reportage op "tovenaarskruiden" Optreden K&G wordt ontsnapte gevangene noodlottig Lezing mgr. Simonis over missie Kan provincie steun geven? VRIJDAG 24 JUNI 1983 Varia J- Wie werden er in die jaren zoal ge boren? Om te beginnen de compo nist Rachmaninov (1873), de schrij vers Chesterton, Somerset Maug ham, Gertrude Stein en Robert Frost, de componist Schönberg, de staatslieden Winston Churchill en Chaim Weizmann, de Amerikaanse president Hoover, en de uitvinder Marconi (1874). de arts Albert Schweitzer, de componist Ravel, de schrijvers Rilke en Edgar Wallace (1875), Paus Pius XII, de cellist Pa blo Casals, de staatsman Adenauer (1876), Hitlers financier Schacht, bunkerbouwer Maginot (1877), de theoloog Martin Buber, de schrijver Upton Sinclair (1878), de geleerde Einstein, trotskist Trotski en de Sta linist Stalin (1879). Verder GEBEURDE er nog het een en ander. In 1873 voerden wij de Atjeh-oorlog, de Duitsers trokken zich terug uit Frankrijk, de steden Pest en Boeda werden verenigd om samen de hoofdstad van Hongarije te gaan vormen, het Vlaams werd toegelaten tot de gerechtshoven in Vlaanderen, Duitsland adopteerde de Mark als geldeenheid, de eerste Remington schrijfmachine kwam uit de fabriek, Tolstoi begon aan „Anna Karenina", Cézanne schil derde „De strohoed", Jules Veme schreef „Reis om de wereld in 80 dagen", Joseph F. Glidden vond het prikkeldraad uit, Rimsky-Korsa- kov componeerde de opera „Iwan de Verschrikkelijke", Van der Waals publiceerde zijn proefschrift over de continuïteit van de gas- en vloeistoftoestand, en in Engeland werd niet alleen de 10-urige werk dag ingevoerd, maar werd ook de minimumleeftijd waarop kinderen in de fabriek mochten werken opge schroefd tot 9 jaar! In 1874 schreef mevrouw Bosboom- ToussaintMajoor Frans", schreef de Wet van Houten voor dat fa briekswerk voor kinderen beneden de 12 jaar verboden was, ontdekte Billroth de streptococcen, volgde Disraeli in Engeland Gladstone op als premier, werd in New York de Maatschappij ter Voorkoming van Wreedheid jegens Kinderen opge richt, schilderde Claude Monet „L'Impression soleil levant" (dat de impressionisten hun naam be zorgde), componeerde Moussorgski „De Schilderijententoonstelling" en de opera „Boris Godoenov", Strauss „Die Fledermaus", Saint- Saèns de „Danse Macabre", Smeta- na ,Mijn Vaderland", Verdi zijn „Requiem" en Wagner zijn „Götter- dammerung". En Wingfield vond het tennis uit. In 1875 werd in Nederland de gou den standaard ingevoerd, de eerste rolschaatsbaan werd in Amerika opgericht, alsmede de Theosophical Society door Helena Blavatsky. In Olympia werd het beeld ,JIermes" van Praxiteles opgegraven, Bizet componeerde de opera „Carmen", Tsjaikowski zijn le pianoconcert, Mark Twain schreef „De avondtu- ren van Tom Sawyer", Matthew Webb zwom als eerste het Kanaal over, Bosnië en Herzegowina (die niet wilden achterblijven) kwamen in opstand tegen de Turk, en Mul- tatuli schreef het toneelstuk „Vor stenschool". In 1876 nam Bell patent op de tele foon, vond Edison de fonograaf uit, componeerde Wagner de opera „Siegfried" en Grieg de „Peer Gynt Suite", legde Lombroso met zijn boek „De Misdadiger" de grond slag voor de criminologie, werd in de Verenigde Staten de National Baseball League opgericht, begon Schliemann aan zijn opgravingen in Mycone, en werd het Noord zeekanaal geopend. In 1877 vond de Zweed Carl de La- val de roomafscheider uit, compo neerde Brahms zijn 2e symfonie, bouwde Cuyper het Rijksmuseum, voltooide Multatuli zijn „Ideeën", en werden in Wimbledon de eerste tenniskampioenschappen gehou den. In 1878 vonden David Hughes en Mannlicher respectievelijk de mi crofoon en het repeteergeweer uit, werd in Londen de eerste elektri sche straatverlichting ontstoken, componeerde Tsjaikowski „Het Zwanenmeer", werd iodoform voor het eerst als antisepticum gebruikt, en werd in Engeland de Rode Vlag Wet van kracht, volgens welke au tomobielen niet harder dan 4 mijl per uur mochten rijden en vooraf gegaan moesten worden door een lopende man met een rode vlag. Voorts werd de Anti Revolutionai re Partij opgericht, en schreef Hec tor Malot „Alleen op de Wereld". Mevrouw Ribbens-Verstallen uit Maastricht was in 1878 5 jaar oud. Gisteren werd zij 110 jaar 4 maan den en 21 dagen, waardoor zij de oudste Nederlander aller tijden werd. Zij maakte 4 Nederlandse vorsten mee, 11 pausen, 17 gouver neurs-generaal in Nederlands-In- dië, 23 Amerikaanse presidenten, en 768 Italiaanse minister-presi denten, maar dat laatste getal is een schatting mijnerzijds. Toen zij geboren werd telde Nederland nog geen 4 miljoen inwoners. Dat zij zou blijven leven was een kans van 4 op de 5, want de zuigelingensterf te in Nederland was bij haar ge boorte nog 21,1 op de 100 geboorten. Alle hiervoor opgesomde gebeurte nissen hadden plaats toen zij al leefde. Alleen de geboorte van de befaamde zanger Sjaljapin heeft zij niet meegemaakt; hij wel die van haar! Hij werd geboren op 1 februari 1873, één dag voordat het meisje Verstallen werd geboren. door Miep Hoenson Drie jaar geleden arriveerde de Nigeriaanse Felicia Ohiri (39) op Schiphol met in haar koffer een zak bladeren en stukjes hout. Gisteren promoveerde ze dankzij die opmerkelijke bagage aan de Rijks universiteit Leiden tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. In de afgelopen jaren heeft ze in ons land weinig an ders gedaan dan die stukjes hout en de bladeren minutieus onderzoeken op biologisch werkzame stoffen. Felicia Ohiri wilde door het uitspitsen van stoffen achter de geheimen komen van de medi cijnmannen, die in haar land nog altijd als dorpsart sen in hoog aanzien staan. Al eeuwenlang gebruikt een aanzienlijk deel van de bevolking in haar land de "tovenaarskruiden" (bladeren, takken en andere voortbrengsels van de natuur) als geneesmiddelen. En Nigeria staat daarin niet alleen. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft nog onlangs verklaard dat zo'n zeventig procent van de wereldbevolking afhankelijk is van deze traditionele me dicijnen. Kan dat dan ineens kwaad? Op zichzelf niet. Zo automatisch als wij naar een aspirientje grijpen als we ergens pijn hebben, zo vanzelfsprekend gebruiken bewoners van Derde Wereld-landen daarvoor hun natuurprodukten. Alleen: in veel gevallen is niet bekend welke uitwerking die zogenaamde medicinale planten precies hebben op het menselijk lichaam. Met andere woorden: is het middel soms niet erger dan de kwaal? Kunnen de bewo ners van Derde Wereldlanden jarenlang ongestraft bepaalde na tuurprodukten gebruiken zonder daarvan schadelijke bijwer kingen te ondervinden? Op die vragen probeerde Felicia Ohiri met haar onderzoek in het Leidse Gorlaeuslaboratorium de antwoorden te vinden. En met haar vele landgenoten, die, verspreid over verschillende Wester se landen, de werkzaamheid van weer andere stoffen uitpluizen. ook in de toekomst gebruikt blijven worden in de gezond heidszorg. Niet elke pil die de westerse mens kent hoeft te worden doorgegeven. Maar een volledige afhankelijk heid van planten en kruiden kan niet goed zijn. Een wes terse 'uitvinding' als antibio tica bijvoorbeeld is ook in Derde Wereldlanden onont beerlijk. Mengeling Felicia Ohiri temidden van haar planten en poeders. De Nigeriaanse promoveerde gisteren een onderzoek naar de geneeskrachtige werking van planten. Op de voorgrond stukjes hout, extracten in Nigeria worden gebruikt als pijlgiften. Felicia's bijdrage zal met die van haar landgenoten wor den gebundeld in een hand boek. Een soort medische en cyclopedie, die voor alle la gen van de Nigeriaanse be volking gemakkelijk in het gebruik dient te zijn. In dit handboek komen de voor schriften te staan voor de be reiding van de traditionele middelen en de vereisten waaraan zij moeten voldoen. Zo kan worden voorkomen dat veel mensen onnodig overlijden aan een overdosis, aan onhygiënische bereiding of aan een verkeerde medi cijnkeuze. Felicia Ohiri - ze spreekt na die drie jaar heel behoorlijk Nederlands is dolblij dat zo'n handboek er zit aan te komen. "Iedere Nigeriaan weet wel iets over de werking van planten. Maar niet alles blijft hangen. We hebben tienduizenden soorten plan ten in onze flora en elke soort heeft weer een speciaal ge bruik. Veel planten worden verkeerd gebruikt en dan is de bijwerking soms nog erger dan de hoofdwerking. En de kennis die eeuwenlang van vader op zoon werd doorge geven verdwijnt langzaam. Een ziekte als malaria komt in ons land nog zoveel voor dat iedereen wel weet welke medicijnen daarvoor moeten worden gebruikt. Maar voor vele andere ziekten weet al leen de medicijnman de juis te middelen te vinden". Niet veel wijzer De meeste Nigerianen prefere ren een consult bij hun ver trouwde medicijnman boven een ziekenhuisbezoek. De ziekenhuizen zijn volgens Fe licia Ohiri erg duur, de men sen moeten er te lang wach ten voordat ze worden gehol pen. Ook in die gewoonte schuilt volgens haar een ge vaar. Het vak medicijnman sterft in haar land uit. Kinde ren gaan naar school en pie keren er niet over zich die uit gebreide kennis van de na tuur eigen te maken. De won derdokters zelf tonen zich ook niet al te happig om hun geheimen uit de doeken te doen. Dat ervaarde de Nige riaanse toen ze een paar jaar geleden een tocht ondernam langs tientallen medicijn mannen. Ze wilde er door in terviews achterkomen of er overeenkomsten bestonden tussen hun plantenkeuze. Veel wijzer werd ze niet. "Ze schermen hun praktijk af met begrippen als toverij en offeren aan de goden", zo ver duidelijkt haar co-promotor, wetenschappelijk medewer ker Rob Verpoorte. Toch staan beiden niet al te huiverig tegenover de ingre diënten die door medicijn mannen worden eebruikt. Rob Verpoorte: "Ongetwij feld bevatten sommige door hen gebruikte planten biolo gisch werkzame stoffen". Dat blijkt volgens Felicia Ohiri ook uit de opmerkelijke re sultaten die medicijnmannen boeken, daar waar de moder ne geneeskunst heeft gefaald. Daarom ook weer haar on derzoek. Het kaf moet van het koren worden geschei den. Beiden zijn de mening toege- daan dat de meeste van die traditionele geneesmiddelen Rob Verpoorte: "Maar dan nog kan het helemaal misgaan. Als zo'n anti-bioticakuur niet wordt afgemaakt is het mid del echt erger dan de kwaal. Dan maar liever een traditio neel middel gebruikt". Het tweetal wil het liefst toe naar een mengeling van tra ditionele middelen en wes terse medicijnen, waarmee in Aziatische landen wordt ge werkt. Met het grote verschil dat in een land als China eeu wenlang alle gebruiken op schrift zijn gesteld. Zo'n in ventarisatie ontbreekt in de Derde Wereldlanden. Daar-1 mee is dan nu een begin ge maakt. Voordat alle stoffen zijn uitgesplitst zijn we wel weer jaren verder. Zo kon Fe licia Ohiri in ruim drie jaar 'slechts' vijf plantensoorten onderzoeken. Het lijkt een druppel op een gloeiende plaat. Toch ziet de Nigeriaan se het allerminst op die ma nier. Ze is blij dat ze in Ne derland terecht kon, "want dergelijk onderzoek kan ik in Nigeria, en waarschijnlijk ook in andere landen van de Derde Wereld niet verrich ten. De benodigde appara tuur ontbreekt er en er zijn geen goede bibliotheken". Wel kon ze een stevige basis leggen voor verdere research in Nigeria met de hier opge dane methoden en technie ken. Er bestaat, kortom, een levendige uitwisseling tussen Nigeria en Leiden. De heden daagse techniek stelt de on derzoekers in staat om het uitgesplitste materiaal in poedervorm heen en weer te sturen. Rob Verpoorte wil in de toekomst in Nigeria ook verschillende cursussen gaan geven in de technieken, die hier worden gebruikt voor het ontrafelen van stoffen. Volgende maand keert Felicia Ohiri terug naar haar vader land. Ditmaal niet met zak ken hout en bladeren, maar nu dus met bussen poeder. Dat is ook wat makkelijker meenemen. LEIDEN Een 36-jarige Leide- naar, die tien dagen geleden ont snapte uit het politiebureau van Wassenaar, is gisteravond weer aangehouden in zijn woning. Zijn belangstelling voor het mu ziekgezelschap K&G, dat gister avond een rondgang door zijn straat hield, werd de voortvluch tige Leidenaar noodlottig. Ter wijl hij uit het zolderraam leunde om de drumband te aanschou wen, werd hij gesignaleerd door een agent. Inmiddels verblijft de man weer in het Wassenaarse politiebureau, waar hij tien dagen geleden te recht kwam na een winkeldief stal. Hij wist toen uit het 'passan tenverblijf te ontsnappen door een plaat onder het raam te ver wijderen. Hfj gebruikte een as bak om een aantal latjes los te tikken. LEIDEN - De Rotterdamse bis schop Simonis houdt vanavond in de Romanuszaal een lezing over de missie. Hij doet dat op uitnodiging van de R.K. Jonge rengroep Leiden, die een actie voert waarvan de opbrengst be stemd is voor missieprojêcten zoals de post van Pater Nabben in Kameroen. Voorafgaande aan de lezing zal in de St. Lodewijkskerk een heilige mis opgedragen met mgr. Simo nis als hoofdcelebrant. Na de le zing van de bisschop in de Ro manuszaal zullen een bingo en een veiling worden gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor de missieprojecten. LEIDEN Een verandering om even bij stil te staan. Slavenburg's bank in Leiden bestaat niet meer, althans de naam is uit het straatbeeld verdwenen. De letters "Credit Lyonnais bank" werden gisteren aangebracht aan het gebouw op de hoek van de Breestraat en het Kort Rapenburg. De Fransen hebben de meerderheid van de aandelen verworven en dat onder meer rechtvaardigt de naamswijziging. Verder is er aan het gebouw niet veel veranderd. De ruiten bijvoorbeeld zien er van buiten nog net zo zwart uit als vroeger. (Foto Holvi LEIDEN - Hoe denkt de provincie het Inloophuis voor psychiatri sche patiënten te steunen? Die vraag stellen twee leden van Pro vinciale Staten (CPN/PSP/PPR) aan het dagelijks bestuur van de provincie, Gedeputeerde Staten. De twee, H. Pasman en J.P.R.M. Steegh, verwijzen daarbij naar uitlatingen van wethouder Schoute. De laatste liet twee we ken geleden doorschemeren dat de kans groot is dat het Inloop huis geld zou krijgen van provin cie of rijk. "De hogere overheden hebben potjes voor dit soort din gen en daar zit ook best wat ruimte in", aldus de wethouder. De twee provinciale statenleden willen nu weten of er inderdaad zo'n potje bestaat bij de provin cie Zuid-Holland. En als dat niet bestaat wat vóór andere moge lijkheden heeft het Inloophuis dan voor subsidie, zo vragen Steegh en Pasman zich af. Ver der willen de twee weten hoe ver het contact tussen gemeente en provincie over deze zaak gevor derd is. Het Inloophuis is een idee van (ex- )psychiatrische patiënten die mensen uit psychiatrische in richtingen willen opvangen en begeleiden. In de Leidse ge meenteraad wordt over het alge meen zeer positief over dit initia tief geoordeeld. ADVERTENTIE De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is vroeg uit de veren en de hunebedden doen. Het doel van onze Vaderlandse Fietsvakantie is Drente. We gaan ergens in een hotelletje zitten en huren onze fietsen ter plaatse. Dan rijden we elke dag ergens anders heen. In Borger bezoeken we hetHunebed-tnuseum.BijHavelte zienwe,aan het Studentenpad een schaapskooi. We ontdekken een dorp dat Darp heet. 'n Heuse herder met hond en kudde komen we tegen in de buurt van Ruinen. We bewonderen de Goudschat in het Provinciaal Museum in Assen. htAalden zien wez.g. hallehuis-hoeven.BijGeeswandelen we door natuurreservaat De Hoge Stoep. Het geheel gerestau reerde dorpje Orvelte is alleen toegankelijk voor voetgangers en fietsers. Ruimte voor de fiets.'Dat zie je veel in Drente. Als het meezit, kunnen we in Diever, in het bos ei van Shakespeare zien opvoeren. De fietsenvakman, de boekhandel, de VW's, de ANWB en stichting: fiets! Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, tel. 020-446993, hebben prima suggesties en boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets. i toneelstuk LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, be houdens enkele onderdelen waartegen bezwaren zijn inge diend, goedkeuring verleend aan het bestemmingsplan "Hoge woerd en omgeving". Het provinciebestuur is onder meer tegemoet gekomen aan het bezwaar van een caféeigenaar aan de Hogewoerd dat het plan te veel beperkingen oplegt aan de Hogewoerdpanden tussen het Gangetje en de Sint Jorissteeg, met name wat betreft de horeca- vestigingen. Van de gemeente mogen er in dit deel van de Ho gewoerd geen cafés gevestigd zijn maar uitsluitend restaurants, koffieshops en lunchrooms. De provincie meent dat, gezien het aantal cafés dat al aan de Hoge woerd is gevestigd, de overlast voor de buurt gering is en de twee gevestigde cafés moeten worden toegestaan. Gedeputeerde Staten zijn niet aan alle bezwaren tegemoet geko men die tegen het bestemmings plan waren ingediend. Een loods die een aannemersbedrijf zonder vergunning in een tuin, achter het bedrijf aan de Hogewoerd, heeft gebouwd moet verdwijnen. GS zijn voorts van mening dat binnenterreinen in de wijk zo veel mogelijk tuin moeten blij- regracht en een uitbreiding van kantoren aan de Plantage acht het provinciebestuur, net zoals de gemeente, ongewenst. De ge meente zal b(j de eerstvolgende planherziemng wel rekening moeten houden met de bouw plannen van een zaak in radio- en tv-apparatuur aan de Hoge woerd. Gedeputeerde Staten vinden het onaanvaardbaar dat in het plan wordt uitgemaakt wat voor soort woningen in de wijk mogen wor den gebouwd. Het geschikt ma ken voor kamerbewoning van een pand aan de Utrechtse Veer acht de provincie, in tegenstel ling tot de gemeente, wel toelaat baar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17