Roemloos einde van filmvedette Hoe 'n saaie film fraai kan zijn jxr „m w a v a r f af af a Jessica Lange 's hommage aan Frances Farmer 'One from the heart' roept tegenstrijdige gevoelens op Honderdvijftig auto's naar de schroothoop jr- VRIJDAG 24 JUNI 1983 De jaren dertig gelden zeker niet als een periode waarin Holly wood actrices bovenmatig in staat stelde het achterste van hun tong te laten zien. Het grote amusement en spektakel diende als pleister op de wonden van de crisis. Wie voor het genre minder was toegerust, kwam eenvoudig weg niet aan de bak. Frances Farmer, een nu vrijwel in de vergetelheid geraakte actrice, had het niet alleen daarom moei lijk. Haar "welgeschapen figuur" en "lieve ondeugend gezichtje" leende zich bij uitstek voor het genre, haar mond en inzichten beduidend minder. Ze had een integriteit die compromissen uitsloot en haar kwetsbaar maak te, en een naar de normen van vandaag volmaakt onschuldige, maar naar de maatstaven van toen gevaarlijke belangstelling voor het communisme. Ondanks dat wist ze tot Hollywood door te dringen, al zou haar carrière niet lang duren. Producenten poogden haar lastig heid te temperen, met inschake- i, 'ik -li "Frances", regie: Graeme Clifford. Met Jessica Lan ge en Same Shepard. Theater: Studio, 12 jr. iiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiii ling van de roddelpers en toen dat geen ,resultaat opleverde volgde gedwongen opname in een inrichting, waar haar gedrag als psychotisch werd gediagnos- tiseerd en met de electroschok behandeld. Graeme Clifford heeft het aange durfd haar leven te verfilmen. Een commercieel gesproken ha chelijke onderneming. De twee jaar na haar dood in 1970 ver schenen autobiografie "Will the re ever be a morning" bracht geen rehabilitatie en met com munisme kan men in de VS ook vandaag ook niet goed uit de voeten. De Hollywood-favoriete Jessica Lange werd door Clifford aangetrokken als publiekstrek ker. "Frances", doet een oprechte po ging de vele misverstanden rond Frances Farmer bloot te leggen. Clifford concentreerde zich daar bij niet alleen op het filmmilieu van die dagen, maar legde ook een belangrijk accent bij de ver houding van Frances tot haar moeder. Een vrouw die alle kan sen heeft gemist en alles in het werk stelt om haar dochter de roem te bezorgen, die zij heeft moeten ontberen. Ze deinst daar bij niet terug voor een hernieuw de psychiatrische opname, als Frances te kennen geeft met filmen te willen breken. De psychiatrie, in dienst van het esthablisement, maakt het moge lijk dat een geschifte moeder, een weldenkende dochter opge nomen krijgt. Lobotomie, de nu verbonden hersenchirurgische ingreep, verminkt haar vervol gens voor de rest van haar leven. "Frances" is een'veelomvattende en daardoor wat wijdlopige film geworden. De Hollywood-ter- reur, de gecompliceerde moeder- dochter relatie, de schaduwzij den van een te manipuleren psy chiatrie, die bovendien nog in de kinderschoenen stond; verfil ming van dat al vergt veel, zeker als melo-drama wordt uitgeslo ten. Het is Clifford wonderwel gelukt, niet in het minst door de righeid van Jessica Lange. Lange dreigde na haar debuut in de drakerige remake van King Kong al naar de achtergrond te verdwijnen, nog voor ze zich als actrice had gevestigd. Rollen op het tweede plan in belangrijke films als "The postman always rings twice", naast Jack Nichol son en in "Tootsie" met Dustin Hoffman hielden de belofte in die zij in haar eerste echte grote filmrol als Frances Farmer volle dig heeft waargemaakt. TON VAN BRUSSEL 'One from the heart'; regie: Francis Coppola; hoofd rollen: .Teri Garr, Frede ric Forrest en Nastassia Kinski; theater: Trianon, Leiden; alle leeftijden. iiiiiimiiiiiimiiiiimiiiiiiiiii De caissière meende dat er maar een positieve recensie moest ko men. Recensent was de enige die gisteren de mooie zomeravond had verruild voor 'One from the heart' en Trianon wilde daarom eigenlijk van de voorstelling af zien. Maar na enig soebatten bleek de operateur bereid z'n hok in te gaan. Voor wat hoort wat, vond de kassajuffrouw. Volmondig lovend kan de bespre king van 'One from the heart' echter niet zijn. Coppola's laatste is er ééntje die de meest tegen strijdige gevoelens oproept. Het is een fantastische film, maar het is ook een dodelijk saaie film. Voor dat toe te lichten eerst wat feitelijke informatie. 'One from the heart' is een helemaal in de studio opgenomen film. Van al zijn verdiende centjes kocht Francis Coppola in Hollywood grote, leegstaande opnamestu dio's. Dat was de geboorte van Zoetrope. Na zijn jungle-nachtmerrie 'Apoca lypse Now' besloot Coppola het eens binnen vier muren te probe ren. Voor ogen had hij daarbij een produktie in de traditie van de glorierijke Hollywood-perio- de. Nostalgie bleek echter niet zijn enige drijfveer. Dus niet een film als 'New York, New York' van Martin Scorsese. In 'One from the heart' experimen teert Coppola naar hartelust met de technische mogeUjkheden van dit moment. De belichting is onnatuurlijk maar mooi en scè nes lopen op een heel aparte ma nier door elkaar en in elkaar over. Dat alles maakt 'One from Frederic Forrest en Nastassia Kinski in 'One from the heart'. Daarentegen is het verhaal in één zin te vertellen: meisje en jongen gaan uit elkaar, hebben beiden even een ander, maar komen toch weer tesaam. Teri Garr als Franny en Frederic Forrest als, Hank mogen die rollen vertol ken. Ze doen hun best, maar wekken toch voortdurende de indruk compleet verloren in de sprookjeswereld van Coppola rond te lopen. Forrest noch Garr slagen er in hun karakters tot le ven te brengen. Je blijft de touw tjes van hun lichaam naar Cop pola's handen zien; ze zijn mario-' netten in dit computergestuurde Hollywood-drama. 'One from the heart' is daarom het best te vergelijken met een Tro pisch aquarium. Je staat versteld van hun adembenemende kleu ren, maar meer gevoelens maken die zwijgende, happende visjes niet bij je los. Vandaar die tegenstrijdige waarde oordelen: 'One from the heart' is een feest voor het oog en tegelijk slaapverwekkend voor de geest. In de Verenigde Staten is veelal vernietigend geoordeeld over dit experiment van het voormalige Hollywood-wonderkind. Het flutterige verhaaltje werd Cop pola zeer kwalijk genomen. Je kunt echter niet zomaar voorbij gaan aan de prachtige plaatjes die Coppola uit zijn toverlan taarn weet te halen. Als het een mislukking is, dan toch zeker een dappere poging en en fraai ogende mislukking. Toch had het Amerikaanse publiek er geen interesse voor en bleef weg. Ik ben benieuwd of Trianon de komende week ook zo leeg blijft. BART JUNGMANN Honderdvijftig auto's naar de schroothoop beloven de ma kers van 'Firebird Tornado'. Duidelijk is dan dat we hier te maken hebben met een actie film. De maker is Toby Halicki en hij is in dat genre geen on bekende: jaren geleden maak te hij bijvoorbeeld Inpikken en wegwezen, een produktie die toen ook in de zomermaanden behoorlijk aansloeg. H.B. Halicki, zoals hij zich tegen woordig noemt is hèt voor beeld van een self made man. Begonnen in de filmindustrie als stuntman heeft hij zich langzaam opgewerkt tot regis seur en producent. Het verhaal van 'Firebird Tornado' is dan ook grotendeels door zijn ei gen leven geïnspireerd. Halicki speelt Harlan Hollis, de eigenaar van een groot filmim perium. Eén van zijn naaste medewerkers neemt in het ge heim contact op met een paar «IK lllllK 'Firebird Tornado'; regie: Toby Halicki; hoofdrol len: Toby Halicki, Christopher Stone en Su san Shaw; theater: Lido 2, Leiden; alle leeftijden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIII huurmoordenaars die Hollis uit de weg moeten ruimen. Omdat Hollis vroeger zelf de stunts deed in zijn eigerf films weet hij echter steeds met gladde perfectie aan zijn bela gers te ontkomen. Familie-entertainment noemen de makers 'Firebird Tornado'. Vroeger kregen films als 'Mary Poppins' dat predikaat. Inder daad, de tijden veranderen. Een stuntman rijdt één van de 150 auto's naar de schroothoop. H.B. Halicki rijdt gewoon door. BLIJVERS "An officer and a gentleman" - Ma- tig verhaal boeit toch door goede acteursprestaties. Lido 3, Leiden, Euro 2, Alphen. "Sophie's Choice" - Adembene mend spel van Meryl Streep. Lido 4, Leiden. "De Lift" - Verfrissende thriller van debutant Dick Maas, Lido 1, Lei den, Euro 1, Alphen. 'Tootsie" - Dustin Hoffmann als man èn vrouw in kleurrijke ko medie, Euro 3, Alphen. "The Excorcist" - Griezelen met door duivel bezeten meisje, City 2, Katwijk. (OP)NIEUW "Once upon a time in the West" - Oude kraker, Luxor, Leiden. 'Tiger Joe" - Vechtersbaas, City 1, Katwijk. "A force of one" - Chuck Norris in actie, Euro 4, Alphen. SEXFILMS "Emmanuelle de pornogodin" - Rex, Leiden. "Zullen we het een keertje over doen" - City 3, Katwijk. "Bruisende brunettes" - City 4, Kat- Nachtfilms "Heerlijk gefrommel" - Rex, Lei- "De lift" - Euro 1, Alphen. "De onvoorstelbare tocht" - Euro 2, Alphen "Zweedse sexparties" - Euro 3, Al- "A force of one" - Euro 4, Alphen. DEN HAAG 'Firebird Tornado" - Asta (463500), al. Tootsie" - Bijou (461177), 12 jr. 'Merry Christmas, Mr. Lawrence" - Calypso (463502), aL "Gandhi" - Babylon 1 (471656), al. "Flying high, deel 2" - Babylon 3,16 jr. "An officer and a gentleman" - Ba bylon 2, al. "Wurgende tralies" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "Coup de Torchon" - Cineac 2,16 jr. "De Hot Bubblegum maagd" - Ci neac 3, 12 jr. "Les uns et les autres" - Du Midi (855770), al. "Annie Hall" - Du Midi, 16 jr. "Stripes" - Euro, al. "De lift" - Metropole 1 (456756), 16 "Sophie's choice" - Metropole 2, 16 jr. "Tootsie" - Metropole 3, al. "48 Hours" - Metropole 4, 16 jr. "One from the heart" - Metropole 5, al. "Lone Wolf McQuade" - Odeon 1 (462400), 12 jr. "De Lift" - Odeon 2,16 jr. "Merry Christmas, Mr. Lawrence"- Odeon 3,16 jr. "L'Histoire d'O" - Odeon 4. 16 jr. "The Seawolves" - Odeon 5, al. "Come in my love" - Le Paris 1 (656402). 18 jr. "Het vrolijke sexpension" - Le Paris 2.18 jr. "Expose me now" - Le Paris 3,18 jr. "Thor, de verschrikkelijke" - Passa ge (460977), 16 jr. AMSTERDAM 'Tootsie" - Alfa 1 (278806), al. "The year of living dangerously" - Alfa 2, 16 jr. "The world according to Garp" - Al fa 3, 12 jr. "Flying high" - Alfa 4, al. "L'Etat sauvage" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "Sophie's Choice" - Alhambra 2 (233192), 16 jr. "Firebird tornado"- Bellevue Cine rama (234876/266227), al. "Merry Christmas Mr. Lawrence" - Calypso 1 (266227/234876), 16 jr. "An officer and a gentleman" - Ca lypso 2, al. "Homework" - Calypso 2,16 jr. "Wilde orgieën op de schoolban ken" - Centraal (248933), 18 jr. "Cyclone" - Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "Sexfestijn rond het Oudekerks- plein" - Cineac Damrak 2, 18 jr. "Thor, de verschrikkelijke" - Cineac (243639), 16 jr. "Where eagles dare" Cinecenter (236615), 12 jr. "Death in Venice" - Cinecenter, 12 jr. "La notte di San Lorenzo" - Cine center, 16 jr. "Fanny Alexander" - Cinecenter, 16 jr. "De lift" - Cinema 1 (151243), 16 jr. "Ben Hur" - Cinema 2, al. "Lone Wolf McQuade" - City 1 (234579), 16 jr. "Sophie's choice"- City 2, 16 jr. "Battletruck" - City 3, al. "48 Hours" - City 4, 16 jr. "Frances" - City 5 12 jr. "One from the heart" - City 6, al. "Sea Wolves" - City 7, al. "Gandhi" - Leidsepleintheater (235909), al. "Lasse Brauns geheime Tréume" - Parisien (248933), 18 jr. "Wurgende tralies" - Rembrandt- pleintheater 1 (223545), 16 jr. "Brigade sepciale opdrachten" - Rembrandtpleintheater 2 (223545), 16 jr. "The Ninja avenger" - Rex (246132), 16 jr. "Le Professionel" - Saskia (244152), 12 jr. "The Chosen" - Studio K 231708). 16 jr. Japanse films in het kader van het Holland festival - Kriterion (231708), 16 jr. "Come back to five dime Jimmy Dean", "Stadt der verlorenen Seelen Frieden", "Les enfants du paradis" - The Movies (245790), 16 jr. "De lift" -Tuschinki 1 (262633), 16 jr. "L'Etoile du Nord" - Tuschinski 2, 16 jr. 'Tootsie" - Tuschinski 3, al. "Vroeger kon je lachen" - Tuschins ki 4, al. "The Verdict" - Tuschinski 5, 16 jr. "48 Hours" - Tuschinski 6, 16 jr. "Le beau mariage" - De Uitkijk (237460), 16 jr. David Warner speelt een schitte rende hoofdrol in 'Morgan, a suitable case for treatment'. Een aardige, absurde komedie van Karei Reisz, Waarin War ner een kunstenaar is die com pleet in de war raakt als zijn vrouw (Vanessa Redgrave) hem verlaat. Hij beweegt he mel en aarde om haar terug te krijgen. Donderdag. Neder land 2, 19.55 uur. Morgenavond Cabaret (Neder land 2, 20.20 uur). Een veelbe sproken en veelgeroemde mu sical van Bob Fosse met Liza Minnelli en Michael York. In het Berlijn van de jaren dertig - de Nazi's worden steeds bru taler is Minnelli een nacht clubzangeres op wie Michael York als schuchter jongeling mateloos verliefd wordt. Tenslotte brengt de Nederlandse tv (het is niet gering deze week) The Wrong Man, de der de film in de Henry Fonda-cy- clus. En beslist niet de slecht ste. Alfred Hitchcock portret teert Fonda als een man die ten onrechte van een misdaad wordt verdacht. Vrijdag Ne derland 2, 20.20 uur. Due soldi di speranza (Voor twee stuivers hoop) is één van de bekendste voorbeelden van het Italiaanse neo-realisme. Antonio (Vincenzo Musolino) Marlon Brando te streetcar named Desire. (Foto PR) keert na de oorlog terug naar zijn geboortedorpje. Daar heerst een algemene werkloos heid, maar Antonio wil koste wat het kost werken. Dus pakt hij alles aan. Woensdag, België 2, 20.15 uur. Elia Kazan is de regisseur en Marlon Brando de acteur in één van de meest beroemde films uit de geschiedenis, A streetcar named desire. De rol van Stanley Kowalski beteken de de doorbraak van Marlon Brando die als zodanig in con flict komt met zijn schoonzus Blanche (Vivien Leigh). Zon dag, Duitsland 1, 19.30 i In het Filmhuis van het LVC aan de Breestraat draait vanavond de Italiaanse film 'Allonsan- fan'. Marcello Mastroianni speelt een oudere, aristocrati sche revolutionair. Hij begint te beseffen dat zijn leven ten koste is gegaan van het nastre ven van onbereikbare politieke idealen. De film is gesitueerd in de jaren twintig, maar de Ta- viani's wilden er het failliet van politiek links in de jaren zeven tig mee aangeven. Aanvang 21.15 uur. Woensdag en donderdag (aan vang 20.00 en 22.15 uur) wordt 'La Notte di San Lorenzo', de laatste film van de Taviani's vertoond. Het vertelt het ver haal van de oorlog door de ogen van een klein meisje. Sa men met andere dorpelingen verlaat ze in de nacht van San Lorenzo het dorp om de Ame rikaanse bevrijders tegemoet te gaan. 'Born in Flames' is de titel van de laatste vrouwenfilm van het seizoen. De film speelt in de VS, tien jaar na een revolutie. Officieel zijn mannen en vrou wen nu geÜjk, maar de praktijk is anders. Een aantal lesbische vrouwen komt daartegen in Klaus Kinski te zien in "La Femme enfant". (Foto pfc opstand. Dinsdag om 20.00 uur. Morgen wordt in het kader van de Homodag ook een drietal films vertoond. 'A taste of ho ney' van Tony Richardson (over een relatie tussen een zwanger meisje en een homo seksuele student), 'Stadt der verlorenen Seelen' van Rosa von Praunheim en een korte registratie van een tournee van het 'flikkergezelschap' De Ro ze Karavaan. Aanvang 21.15 uur. Vanavond om 21.00 in het Hooft, straatfilmhuis in Alphen 'La femme enfant' van RaphaêUe Billetdoux. Het is een subtiele film over de verhouding tussen een klein meisje en een oudere, doofstomme tuinman (KLaus Kinski).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15