S DT "Het werd tijd dat ik wat won" Peter Winnen rukt op naar tweede stek Schumacher eist vertrek Michels Figurantenrol ploeg De Goede in Zwitserland Wimbledon in cijfers Edmondson onderbreekt nederlagenserie tegen Gerulaitis "Het Beest" doet reputatie eer aan.. VRIJDAG 24 JUNI 1983 KEULEN (ANP) - Harald "Toni" Schumacher, de doelman van FC Köln en het Westduitse elftal, heeft het vertrek van trainer Ri- nus Michels geëist. In interviews met de boulevard-bladen Ex press en Bild uitte hij, negen da gen na zijn meniscus-operatie, zware kritiek op de Amsterdam se oefenmeester. „Michels heeft zelf verklaard, dat hij niet in staat is jonge spelers op te leiden. Nu FC Köln die weg noodgedwongen inslaat, moet hij opstappen". Volgens Schu macher hebben de spelers van FC Köln weinig of geen respect meer voor hun trainer. "Het afge lopen seizoen was ik de enige die nog in contact met hem stond. Alle andere spelers wensten niet meer met hem te praten uit pro test tegen zijn onmenselijke be nadering. Ik ben hem nu ook spuugzat, zodat hij nu alle con tact met de spelersgroep verlo ren heeft. Dat zal voor hem en de club een onwerkbare situatie op leveren". Schumacher dicht Mi chels wel enige kwaliteiten toe. "Hij is een uitstekende prestatie- trainer voor een geroutineerd elf tal, omdat hij correct is en de grootst mogelijke discipline ver langt". Michels is niet het enige kopstuk bij FC Köln, van wie Schuma cher het vertrek eist. Manager Hannes Löhr moet volgens de doelman eveneens opkrassen, omdat hij "teveel fouten" ge maakt heeft. Bovendien moet voorkomen worden, dat pen ningmeester Thielen Peter Weiand als voorzitter opvolgt. "Als Weiand terugtreedt, trek ik het tricot van FC Köln niet meer aan". In afwezigheid van Weiand, Löhr en Michels, die met vakantie zijn, reageerde Thielen uiterst nuch ter op de kritiek van Schuma cher. "Ik neem zijn uitspraken voor kennisgeving aan en raad hem aan zijn contract eens goed door te lezen". Disciplinaire maatregelen lijken nauwelijks uitgesloten. Schuma cher, geconfronteerd met die mogelijkheid: "Gelukkig bestaat er in West-Duitsland vrijheid van meningsuiting. Ik laat me door niemand, ook niet door de heer Michels, een muilkorf aanpas sen. Ik ben van mening dat de vereniging aan de honden is overgeleverd, wanneer er nu niets gebeurt". Willem II De fiscus stemt niet toe in het ver zoek van eredivisieclub Willem II om de belastingschuld (960.000 gulden) in termijnen te mogen aflossen. Het geld moet in één keer worden betaald. Dat heeft de belastingdienst de club laten weten. Willem II had om een gefaseerde aflossing van de schuld verzocht, nadat eerder het Tilburgse gemeentebestuur bekend had gemaakt een bedrag van 689.000 gulden (achterstalli ge) subsidie niet in een keer maar in vier jaarlijkse termijnen uit te willen keren. BRÜGG - Het is Jacques de Goede al vaak gevraagd: wat doet een zo kleine wielerploeg als de zijne in een zware etappekoers als de Ronde van Zwitserland? "Profiteur" Dall' Armelina gaat als eerste over de finish. Daniel Gisiger heeft zich al bij zijn tweede plaats neergelegd. o ANP) Uitslagen van gisteren: Heren enkelspel, tweede ronde: Mats Wilander (Zwe) - Tian Viljoen (ZAf) 6-3, 6-2, 6-1; Mike Depalmer (VSt) - Stefan Simonsson (Zwe) 6-4, 6-4, 6-3; Mark Edmondson (Aus) - Vi tas Gerulaitis (VSt) 7-6, 7-5, 7-5; Tim Gullikson (VSt) - Peter Elter (WD1) 5- 7, 6-1, 6-4, 6-4; Ivan Lendl (Tsj) - Trey Waltke (VSt) 6-4, 6-2, 6-3; Bill Scanion (VSt) - Chip Hooper (VSt) 7-6, 6-0, 7-6; Robert van 't Hof (VSt) - Henri Lecon- te (Fra) 3-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-2; Johan Kriek (VSt) - Nick Saviano (VSt) 6-4, 3-6, 5-7, 6-3, 6-2; Pat Cash (Aus) - Fritz Bühning (VSt) 6-3, 6-0, 6-2; Mike Leach (VSt) - Paul McNamee (Aus) 6- 4, 3-6, 7-6, 6-7, 6-3; Ricardo Acuna (Chü) - Hank Pfister (VSt) 3-6,7-6, 7-6, 4-6, 6-4; Jakob Hlasek (Zwi) - Graig Miller (Aus) 6-4, 6-4, 6-7, 3-6, 6-1; Brad Gilbert (VSt) - Drew Gitlin (VSt) 6-7, 6-3, 7-5, 7-5; Sandy Mayer (VSt) - Gianni Ocleppo (Ita) 7-6, 6-2, 3-6, 6-7, 6-3; John McEnroe (VSt) - Florin Se- garceanu (Roe) 4-6, 6-2, 6-3, 6-3; Ros- coe Tanner (VSt) - John Alexander (Aus) 6-2, 7-6, 4-6, 6-3. Heren dubbelspel, eerste ronde: Case/Drewett (Aus) - Hooper/Rennert (VSt) 6-3, 6-3, 7-6; Bauer/Moretton (Fra) - Amaya/Pfister (VSt) 6-3, 6-4, 6- 4; Ball/Canter (Aus/VSt) - Andrews/ Sadri (VSt) 7-6, 6-2, 4-6, 7-5; Gullik- son/Gullikson (VSt) - Edberg/Bente- vin (Zwe/VSt) 6-4, 7-5, 6-2; Mitton/ Moore (ZAf) - Dyke/Frawley (Aus) 6-4, 6-4, 5-7, 3-6, 12-10. Dames enkelspel eerste ronde: Hana Mandlikova (Tsj) - Renee Mentz (ZAf) 6-2, 6-3; Louise Allen (VSt) - Ca- 1, 6-4; Tweede ronde: Martina Navratilova (VSt) - Sherry Ac ker (VSt) 7-6, 6-3; Barbara Jordan (VSt) - Corinne Vanier (Fra) 6-3, 6-2; Virginia Wade (GBr) - Raffaela Reggi (Ita) 6-1, 6-2; Mima Jausovec (Joe) - Elise Burgin (VSt) 6-1, 6-3; Joe Durie (GBr) - Heather Mochizuki (VSt) 6-4, 6-0; Jennifer Mundel (ZAf) - Berna- dette Randall (Aus) 6-1, 6-1; Iva Buda- rova (Tsj) - Pam Shriver (VSt) 2-6, 7-6, 6-4; Yvonne Vermaak (ZAf) - Kim Sands (VSt) 7-6,1-6, 6-3; Claudia Koh- de (WD1) - Patricia Hy (NKo) 6-3, 6-3; Andrea Leand (VSt) - Barbara Hall- quist (VSt) 7-6, 4-6, 6-4; Sylvia Hanika (WD1) - Rosalyn Fairbank (ZAf) 3-6, 6- 2, 6-3; Sabina Simmonds (WD1) - Amanda Brown (GBr) 6-3, 6-4; Eva Pfaff (WD1) - Zina Garrison (VSt) 3-6, 7-6, 6-4. Dames dubbelspel, eerste ronde: Jausovec/Jordan (Joe/VSt) - O'Neil/ Whytcross (Aus) 6-2, 6-2; Acker/Fo- rood (VSt) - Gregory/Mochizuki (VSt) 6-1, 6-3; Lewis/Mclneney (VSt) - Hen- ricksson/Preyer (VSt) 6-2, 6-4; Burgin/ Moulton (VSt) - Cascale/Sands (VSt) 6-2, 6-3; Kiyomura/Smith (VSt) - Hol ton/Holton (VSt) 6-4, 6-2. Dames dubbelspel, tweede ronde: King/Lloyd (VSt) - Delhees/Jolissaint (Zwi) 7-6, 6-2; Casals/Turnbull (VSt/ Aus) - Budarova/Skuherska (Tsj) 6-4, 6-4; Navratilova/Shriver (VSt) - Min- ter/Minter (Aus) 6-0, 6-2; Collins/Su- kova (Tsj) - Mandlikova/Ruzici (Tsj Roe) 0-6, 7-5, 6-3. Antwoord van de ploegleider van „Beckers": „Bouwen aan de toe komst. Proberen met kleine beetjes zo groot mogelijk te wor den". Via resultaten is dat niet gelukt. Negen etappes lang gin gen de renners van De Goede on der in de anonimiteit van de gro te groep en gisteren wisten ze zich evenmin te onderscheiden in de tiende en voorlaatste rit. Die stond in het teken van een lange vlucht van de Zwitser Da niël Gisiger en de Fransman Dal- 1'Armelina, samen 154 kilometer op kop. Eric DaU'Armelina won na de hele rit in het wiel van Gisi ger gezeten te hebben. Hoewel een etappe als die van Ge- nève naar Bruegg zeker niet tot de makkelijkste opgaven be hoort, leken de omstandigheden toch in het voordeel van een klei ne ploeg (als die van De Goede) om eens wat te proberen: de hob bels in het parkoers vereisten geen uitgesproken klimmers- kwaliteiten en met het verlossen de einde van de ronde in zicht mocht bij een vlucht op clemen tie van het peloton gespeculeerd worden. „Je kunt daar wel op gokken", zei Hans Langerijs. „Maar er zijn er meer die daar zo over denken". De enige die donderdag het interne nieuwscircuit voluit haalde was. Jan Jonkers. Hij kwam ten val, reed zijn fiets daarbij compleet aan gruzels en moest een klein uurtje solo in de achtervolging voor hij contact met de laatste groep had. Johnny Broers viel af in het snelle bombardement van demarrages die goklustige ren ners ondernamen, vanwege de hoge temperatuur. „Dat is nooit iets geweest voor mij". Heddie Nieuwdorp was evenmin toege komen aan probeersels („Blij dat ik goed kon volgen, het tempo lag hoog") en Emiel Kerstens maakte zijn slechtste dag door. Ondanks het feit dat zich in de lan ge fietstocht door Zwitserland niemand wist te onderscheiden, toonde Jacques de Goede zich geen ontevreden ploegleider. Want: financieel was deze ronde geen aanslag op het budget (kos ten organisatie) en de renners hebben zich op de beste manier die er bestaat kunnen voorberei den op het Nederlands kam pioenschap van zondag. Jacques de Goede: „Met z'n allen hebben we het kampioenschap centraal gesteld. We konden ook moeilijk anders". Die laatste con clusie steunde op de wetenschap dat er in de Ronde van Zwitser land heel wat grotere, duurdere en meer ervaren ploegen aan de start stonden. Ploegen boven dien waarvan de meesten er al heel wat goed voorbereidend werk hadden opzitten, door het rijden van de Ronde van Italië of de Dauphiné Liberé. De groep van De Goede had er alleen maar wat criteriums opzitten. „En", al dus Jacques de Goede, „rondjes om de kerktoren geven een ren ner natuurlijk geen vorm voor een zware etappe-koers als de- LONDEN (GPD) - Frits Bueh- ning heeft zijn reputatie weer eens eer aangedaan. De Ame rikaanse tennisser heeft de naam een zeer lastige klant te zijn. Op Wimbledon, waar hij twee jaar geleden al tegen een paar boetes opliep, toon de hij gisteren zelf aan waar om hij „Crazy Frits" of „Het Beest" wordt genoemd. Buehning wéigerde eenvoudig om te gaan spelen tegen Pat Cash onder leiding van de hem toegewezen umpire Mark Cox, die al in de stoel had plaatsgenomen. Omdat hij in het verleden problemen met die arbiter had gehad, wilde hij geen voet op het veld zetten als de man (niet de ooit bekende tennisser) zou blijven zitten. Buehning kreeg zijn zin nog ook. Na druk overleg kwam er na een kwartier een andere scheids rechter in de persoon van ene luitenant-kolonel Peter Web ster. Cox kon vertrekken, maar niet nadat hij zijn colle ga in het voorbijgaan een op vallend teken had gegeven: met de vinger langs de keel. Hetgeen zoveel wilde zeggen als: maak hem af. Het was niet nodig. Dat deed Pat Cash al. De 18-jarige Au straliër, vorig jaar junioren kampioen van Wimbledon en de US-open liet de nukkige Amerikaan alle hoeken van het veld zien: 6-3, 6-0, 6-2. Cash, de hoop van Australië had zich niets van de commo tie aangetrokken. „Ik heb er niet eens naar geluisterd. Voor mij had Cox mogen blij ven, want ik heb nooit moei lijkheden met .hem gehad, maar dat er een ander kwam raakte me niet. Volgens mij heeft Frits daarmee alleen zichzelf uit balans gebracht". LONDEN - In de „queue" naar de finales op Wimbledon lijken de favoriete heren Con nors en McEnroe in die volgorde sneller en gemakkelijker te kunnen opschuiven dan hun vrouwelijke collega's Navratilova en Evert. Terwijl bij de dames pas drie ge- klasseerden uitgestapt zijn, val len bij de heren de geplaatsten als mussen van het dak in het broeierig hete Londen. In het door „Jimbo" aangevoerde deel van het speelschema zijn er met Kevin Curren (12), Brian Gott fried (13) en Tim Mayotte (16) nog maar drie over; in de sectie die wordt aangevoerd door McEnroe ging het wat dat betreft gisteren ook lekker. De Australiër Mark Edmondson was zo vriendelijk de als achtste geklasseerde Vitas Gerulaitis uit het toernooi te smijten (en die playboy-tennisser was op zijn beurt zo aardig zijn racket in het publiek te gooien. En verder verdween Pfister (15) dank zij de Chileen Acuna, ter wijl Ivan Lendl „Big Mac" nog een plezier deed door Trey Walt ke duidelijk te maken dat hij als tennisser nog bij de knapen met de korte broeken hoort. De in lange pantalon spelende Waltke, de eerste spelers sinds 37 jaar die weigerde het Centre Court zijn blote benen te tonen en het ge sprek van de dag was, heeft McEnroe in het recente verleden tweemaal verslagen. De laatste keer zelfs in drie sets in april te Las Vegas. Dus zal het de rebel, die zelf zijn tweede zege boekte op Wimbledon, niet slecht zijn uitgekomen. Er zijn in de onderste helft nog wel mannen in de strijd als Wilander en Lendl dus, maar een van hen kan hij pas in de halve eindstrijd tegenkomen. Voor die tijd hoeft McEnroe eigenlijk alleen be ducht te zijn voor Edmondson, als die zover komt. Een Austra liër van het oertype trouwens die Edmondson. Als tennisser een slachter, als prater een uitbener met korte binnensmondse knau wen. In de tweede ronde van Wimbledon toonde hij in elk ge val aan dat beide kwalificaties uitstekend op hem van toepas sing zijn. De Australische wilde bras, die er veel ouder uitziet dan de 28 jaar die hij telt, is een van de hitters van het mondiale prof tennis. Een spelletje dat de in al le opzichten meer verfijnde Ge rulaitis niet zo ligt. Vorig jaar op Wimbledon werd dat al bewezen in de kwartfinales, die Edmondson destijds ook won, gisteren werd het ander maal benadrukt. Verbannen naar baan dertien, vrijwel onbereik baar in de nog steeds groeiende drukte, werd de Amerikaanse playboy in drie sets neergehakt. Onder het slaken van de kreet „yes", pakte Edmondson de par tij op het tweede van zijn drie wedstrijdpunten. „Niet slecht gespeeld, aardig goed eigenlijk", liet hij vervolgens in nagenoeg onverstaanbaar Au stralisch vanachter zijn snor ver trekken. „Hij was tot nu toe toch een van de top 10-spelers van de wereld en als je die in drie sets kunt pakken, heb je leuk geten nist". Dat mocht gezegd worden, vooral nu Edmondson de laatste jaren bezig leek aan een onstuitbare nederlagenserie. Zijn laatste toernooizege dateerde al weer van 1981 in Bristol, vorig jaar be reikte hij de halve eindstrijd op Wimbledon en dit jaar nog de fi nale in Las Vegas (beide keer verlies tegen Connors), maar voor de rest waren er louter vroe ge eliminaties. „Het werd dus hoog tijd dat ik weer eens wat won". Edmondson deelde in zijn nabe schouwing en passant nog een sneer uit naar de organisatie en naar de umpire die zijn partij had geleid. Hij bekritiseerde de ma nier waarop de plaatsingslijst wordt samengesteld, waarbij ook op Wimbledon de wereldrang lijst wordt gevolgd. Niet dat het hem „ook maar iets" kon schelen dat hij niet was geplaatst, terwijl dat voor Tim Mayotte, de andere halve-finalist van vorig jaar, wel het geval was, „maar die wereld ranglijst wordt samengesteld op grond van de prestaties op ande re speeloppervlakten. Wimble don is een van de weinige gras- toernooien. De ranglijst is wel goed, maar er zou een andere ma nier van plaatsing op de verschil lende speeloppervlakten moeten worden uitgewerkt". De uithaal naar de scheidsrechter die Edmondson in petto had, be trof de waarschuwing die hij had opgelopen. „Ik weet niet waar voor ik die kreeg. Vermoedelijk dacht de man dat ik wat zei". Hoe dan ook, Edmondson zorgde er voor dat de rij geplaatsten bij de heren nog weer smaller werd dan bij de dames. Uit de helft van Evert is tot nu toe alleen Bet- tina Bunge geloosd, uit die van Navratilova stapten tot nu Aus tin (blessure) en gisteren Pam Shriver. De als vijfde geplaatste liet zich uitschakelen door de Tsjechische Budarova. Niettemin gaat het bij de dames al lemaal wat minder snel en wat minder gemakkelijk. Navratilo va moest het aan den lijve onder vinden. Na haar bliksemstart werd ze gisteren lang bezigge houden door de Amerikaanse Sherry Acker, die in 1982 en 1983 vrijwel niets van betekenis heeft gepresteerd, maar die dit keer goed voor de dag kwam. Ze kreeg in de eerste set zelfs twee setpunten, verspeelde die en werd vervolgens via de tiebreak naar de nederlaag geleid. Navra tilova („Ik vond dat Waltke er deftig uitzag in zijn lange broek, maar ik zou in dit weer liever in mijn badpak spelen") moest wel 1 uur en 22 minuten wachten op die zege. Dat is echter nog altijd heel wat minder lang dan de wachttijden voor het grootste deel van de toe- Vitas Gerulaitis kon zijn nederlaag tegen Edmondson moeilijk verkrop pen. Uit pure woede gooide hij na afloop van de partij zijn racket in het Dat hij toch afreisde laat zich niet moeilijk verklaren: „Voor de kosten hoefden we het niet te la ten en we kregen onze eerste kans op een echt grote interna tionale koers. Daar moet je dan niet voor denken, dat moet je meteen doen". Over die beschei den rol in Zwitserland praat De Goede zonder ingewikkelde uit leg. „Ik ben daar erg realistisch in: wij hebben geen ploeg die het kan opnemen tegen de groten. Daarom heb ik tegen mijn ren ners gezegd: doe je best, maar voorkom datje er de ene dag vol uit invliegt en daardoor de ande re dag naar huis moet. Daarvoor zijn we niet hier". We hebben geprobeerd ons zo goed mogelijk in vorm te rijden voor het kampioenschap. Daar is iedereen ontzettend mee bezig geweest. De renners die ik hier bij me had zijn voor het kam pioenschap altijd in het nadeel geweest omdat ze niet in een ploeg zaten die zo'n grote ronde deed. Nu dat eindelijk wel eens gebeurde voelt iedereen zich enorm naar dat kampioenschap groeien. Daar komt dan nog bij dat er natuurlijk gespeculeerd wordt op een raar kampioen schap door de ontwikkelingen bij Raleigh vanwege het vertrek van een stel r schouwers. Er zijn er al dik 20.000 meer geweest dan vorig jaar en de „queue" waarin zij el ke morgen moeten staan is in middels aangegroeid tot dik twee kilometer en wordt elke dag alleen maar langer. PAUL DE TOMBE Peter Winnen In de ploeg van Peter Post is op de voorlaatste dag Peter Winnen op gerukt naar de tweede plaats in het algemeen klassement. Hij dankte dat aan de opgave van Roberto Visentini, die als miljo- nairszoon rondfietst met het pre dikaat „De playboy van het Gar- dameer". Visentini werd woens dagavond ziek en bleek donder dag een maagaandoening te heb ben. Zijn uitvallen was het enig markante feit naast de lange vlucht van Gisiger en DaU'Arme lina welke ontsnapping nogal tu multueus eindigde. In de laatste kilometers namelijk fietste Dal- l'Armelina zijn tegenstander los terwijl hij de hele etappe geen meter meewerkte in het belang van zijn kopman KeUy. Het Zwitserse publiek reageerde furieus over de manier waarop hun landgenoot de zege werd ontnomen en Gisiger's ploeglei der Dino Zandegu kwam ander maal tot een enorme woede-uit barsting. Sportief mocht de dag voor Daniël Gisiger dan teleur- steUend zijn afgelopen, in finan cieel opzicht viel het alles mee. Zijn constante koprijden leverde hem aan doorkomstpremies in dorpen en aan dagprijzen een be drag op van 4710 Zwitserse francs (ongeveer 6500 gulden), een week vakantie voor twee personen en service-beurten aan zijn auto ter waarde van 400 francs. De uitslag van de tiende etappe is: 1. Eric Dall 'Armelina (Fra) 181 km. in 4.25.42 (gem. 40. 873 km/u), 2. Daniël Gisiger (Zwi) op 44 sec, 3. Acacio da Silva (Por) op 2.39,4. Sean Kelly (Ier) z.t., 5. Stefan Mutter (Zwi) z.t Het algemeen klassement is: 1. Sean Kelly (Ier) 44.07.57,2. Peter Win nen (Ned) op 1.18, 3. Jean-Marie Gre- zet (Zwi) op 1.19, 4. Greg Lemond (Vst) op 1.38, 5. Stefan Mutter (Zwi) op 1.46,6. Mario Beccia (Ita) op 1.48,7. Jostein Wilmann (Noo) op 2.21, 8. Acacio da Silva (Por) op 2.50, 9. Paul Wellens (Bel) op 2.54, 10. Beat Breu (Zwi) op 3.01. Anderson De leidende positie van Phil An derson is op de laatste dag van de Ronde van de Aude niet meer in gevaar gekomen. Anderson be schikte in de Zuidfranse wed strijd over veruit de sterkste ploeg. In de slotfase van de 190 kilometer lange etappe met start en finish in Carcassonne ont snapte Marc Gomez. De Frans man behaalde na een korte solo zijn eerste overwinning van het seizoen. Gomez baarde vorig jaar opzien met de overwinning in Milaan-San Remo. Dit seizoen reed hij tot de slotdag van de Ronde van de Aude naamloos rond. Eindklassement: 1. Phil Anderson (Aus) 14.48.19, 2. Kim Anderson (Den) op 1.09, 3. Dominique Garde (Fra) op 1.15, 4. Jean-Luc van den Broucke (Bel)'op 1.27, 5. Marc Gomez (Fra).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13